'Ik ben ze uit gaan knippen' Geraakt door het nieuws DONDERDAG 30 APRIL 1998 NR 26374 17 Bijzondere abonnees en bezorgers nemen afscheid van de krant Groningers lezen Nieuwsbode J(We hebben een Jee 1 fijne tijd op Schouwen-Duive- land gehad. Daaiom is die verbondenheid ook altijd gebleven." Het echtpaar Boer woonde tussen 1962 en 1976 op Schouwm-Duiveland. Hoewel beiden rasech te Groningers rijn, bleven zij na hun vertrek uit de regio geabonneerd op de Zierikzeesche Nieuwsbode. Wekelijks werden de kranten vanuit Zierikzee ver stuurd naar het Groningse Tjuchem - de huidige woonplaats yan familie Boer. ,,We zijn altijd geïnteresseerd gebleven in tvat er op Schou- wen-Duiveland gebeurde. We kenden veel mensen, omdat mijn man toentertijd leraar was aan de LTS. We hebben er volop genoten en zijn ook nooit weggegaan met een naar gevoel. En hoewel we het wel prettig vonden terug te gaan naar de familie, gin gen we eigenlijk met pijn in het hart," vertelt mevrouw G. Boer - Van der Veen. In 1962 belandde de Groningse familie in Kerkwerve, nadat de heer A. Boer een baan had gekregen op de Zierikzeese school. Drie kinderen had het echtpaar toen zij in de regio arriveerden. ,,We waren hier helemaal niet bekend. Het was nog een eiland en erg kaal. Ik vond het maar win derig; die eerste indruk is me altijd bijgebleven," blikt me vrouw Boer op de begintijd terug. De familie breidde met de komst van nog twee kinderen verder uit. Na Kerkwerve 'volgde Zierikzee als woon plaats. Het echtpaar raakte 'sterk betrokken bij de regio, die zich - als gevolg van de ontsluiting - in rap tempo ont wikkelde. ,,Het toerisme kwam op en daarmee werd al les anders. Het werd veel drukker. Aan de ene kant nam de waarde van de omge ving daardoor af, anderzijds vond ik het ook wel gezellig. Het werd in ieder geval steeds minder kaal. Voor ons zijn deze ontwikkelingen trouwens nooit reden ge weest om weg te gaan." Twijfels Die beslissing viel in 1976 echter wel. Boer kwam op straat te staan, toen het aan tal leerlingen op de LTS be gon te slinken. In het noorden had het echtpaar familie en een vakantiewoning. ,,We hebben wel wat twijfels ge had, wat moeten we doen? Uiteindelijk zijn we toch ver trokken." Na een korte tijd in Appingedam en zeven jaar in Sidderburen te hebben door gebracht, belandde het gezin Boer in Tjuchem. ,,Dat is niet te vergelijken met Schouwen- Duiveland. We hebben hier geen strand, geen bossen, geen duinen. Wel akkers. Ja inderdaad, de nabijheid van het water mis ik nog het meest." Een van de vijf kinderen Boer bleef tot 1980 in Zierikzee wo nen, daarna reisde zij als laat ste gezinslid haar familie ach terna. „Toen zij nog in Zierikzee woonde, kwamen we er wat vaker. Eigenlijk zijn we, behalve de laatste paar jaar, zeker elk jaar wel een keer op Schouwen-Duive- land terug geweest. Dan huurden we een huisje. Maar de laatste jaren hebben we dat niet meer gedaan." Het einde van de Zierikzeesche Nieuwsbode past bij de ont wikkeling die het echtpaar inmiddels heeft doorge maakt Langzamerhand neemt de belangstelling toch wat af. Je kent de mensen niet meer waarover wordt ge schreven en je vergeet ook dingen. Maar we lazen de Nieuwsbode nog steeds. We waren namelijk ook geinte- resseerd in het reilen en zei len op bestuurlijk en bijvoor beeld bouwkundig vlak. Ook in het gewone dagelijks leven hadden we veel interesse." Overzees Hoewel overzeese abonne menten tot voor een paar jaar geleden niet ongebruikelijk waren, geldde familie Boer uit Tjuchem in de laatste da gen van de Zierikzeesche Nieuwsbode als verst weg wonende abonnee. Aan dit abonnement komt nu noodge dwongen een einde. Evenals aan andere abonnementen. Door weer en wind bracht het bezorgerskorps de Nieuwsbode rond. Een intensief contact met de lezer was één van de aspecten van het bezorgwerk. Verschillende lezers lieten merken dat dit afscheid niet „Ik vind het bijzonder triest door middel van een brief altijd even makkelijk valt. dat een uniek regionaal dag blad met een lange histori sche traditie en een zelfstan dige status als- de Zierikzee sche Nieuwsbode nu opgenomen wo' at als bijlage in een andere krant," aldus een van hen. „Toch jammer van de Niesbode" en „Helaas dat het zo is gelopen met de 'Niesbode', in ieder geval be dankt voor het jarenlange leesplezier" zijn enkele ande re van de schriftelijke reac ties die de afgelopen tijd op de deurmat vielen. Een abon nee uit Doorwerth schreef: „Tot mijn spijt vernam ik dat uw blad als zelfstandige uit gave zal gaan verdwijnen. Daarmee verdwijnt voor mij dan weer een stukje nostalgie en wordt mijn Schouwse ver leden nog definitiever een verleden." Een andere abon nee gaf aan te zijn 'geschrok ken' want: „de vriend die ik heb aan de krant raak ik dus kwijt". Schakel De schakel tussen uitgeverij en abonnees wordt gevormd door het bezorgerskorps. Ja renlang brachten de bezor gers door weer en wind de Nieuwsbodes bij de lezer thuis. Ook onder hen gaat het verdwijnen van de krant niet ongemerkt voorbij. Familie De Boed uit Oosterland is daar een duidelijk voorbeeld van. „We brengen rond de 260 exemplaren rond,, eigenlijk met de hele familie," vertelt pa J. de Boed desgevraagd. Zijn vrouw en hun kinderen Rene (22), Pieternel (17), Ria (14), Jantine (12), Lauran (15) en Teun (11) bezorgen in Oos terland en het buitengebied onder meer de Zierikzeesche Nieuwsbode. Ook andere kranten en reclamefolders worden door de familieleden rondgebracht. Het gezin De Boed, dat twaalf jaar geleden in Oosterland kwam wonen, heeft het hele dagprogramma op de bezorgtaak afgestemd. „Ik sta 4.00 uur op, kleed me aan, drink koffie en dan ga ik stapels maken voor mijn kin deren. 's Ochtends doen we het namelijk ook gezamen lijk," aldus De Boed. In de middaguren volgt dan weer de bezorging van de Nieuws bode. „Het is ondankbaar werk. Vergeet je een keer de krant, dan doe je het in de ogen van de abonnees gelijk tien keer fout. De Zierikzee sche Nieuwsbode wordt na tuurlijk vaak door meerdere mensen samen gelezen. Het liefst willen mensen de krant daarom zo vroeg mogelijk door de bus." Blij is het gezin niet nu een van de door hen bezorgde kranten gaat ver dwijnen. „Voor ons is het toch een berg inleveren. We doen het daarnaast allemaal graag. Tuurlijk als het regent zie je er weieens tegenop, maar als je eenmaal bezig bent gaat het wel weer. En ik denk dat ik de Nieuwsbode ook wel zal missen. Het is toch een streekblad, de PZC is veel regionaler ingesteld." Aardig centje De acht leden van het tien le den tellende gezin De Boed weten met hun bezorgactivi- teiten een aardig centje bij te verdienen. Belangrijk vindt pa De Boed. „Mijn kinderen krijgen niks minder dan an deren, maar ze moeten er bij ons wel vroeger voor op. Met dit geld kunnen we steeds iets extra's doen. Vragen ze er gens om, dan krijgen ze het meestal wel." Bij de bezorg- activiteiten in verzorgings centrum Duinoord in Burgh- Haamstede speelt geld geen enkele rol. Een aantal inwo ners van Duinoord zorgt er voor dat de kranten binnen het centrum worden ver spreid. „Ik neem ze mee naar boven, zoek ze uit en leg ze vervolgens bij de lezers op het plankje naast de deur of ik schuif ze onder de deur. Meestal dat laatste, want an ders worden ze nog weieens gepikt," vertelt de 80-jarige bezorgster mevrouw M. de Boer - Kristelijn. De kwieke dame neemt de bezorging in twee gangen, de Beukenlaan en de Vijverlaan, voor haar rekening. „Ik ben dat gaan doen toen anderen er mee stopten, nu zo'n vier jaar gele den. In totaal breng ik zestien Nieuwsbodes rond." M. de Meij (79) had vroeger eenzelf de aantal abonnees op zijn be- zorggang. „Nu heb ik er nog maar zeven. Ik let bij het be zorgen nooit op het kamer nummer, maar alleen op naam," licht hij zijn job toe. Hij noemt zichzelf 'bijbezor ger' omdat mevrouw De Boer de meeste kranten in haar pakket heeft. Mevrouw De Boer, die als Duivendijkse na haar huwe lijk in Ellemeet belandde, heeft een lange historie met het krantje doorgemaakt. Vanaf haar 22e heeft ze al een abonnement. Gedurende vijf tienjaar bracht zij bovendien kwitanties rond in de dorpen Ellemeet, Noordwelle en Se- rooskerke. „Ik geloof dat de krant toen vier gulden kostte. Om de drie maanden ging ik dat geld ophalen bij abon nees. Ik deed dat zo graag, ge woon om onder de mensen te zijn. Er zijn er hier in Duin oord die kennen me er nog van. Ik vroeg altijd zoveel voor de Nieuwsbode en een kop thee," lacht ze terugden kend aan die tijd. Die lange historie klinkt ook Miranda van de Sande be kend in haar oren. De nu 25- jarige Zierikzeese bezorgt al sinds haar zestiende de Nieuwsbodes in de wijk waar ze woont. „Ik ben het als bij baantje gaan doen en ben het blijven doen,, hoewel ik nu ook gewoon werk heb in de kinderopvang," aldus Van de Sande. Tijdens haar oplei ding agogisch werk in Rotter dam en met haar huidige werkzaamheden springt haar moeder Bea van de Sande op gezette tijden bij. „En als ik geen vervanging heb doet Ar jan van Wijngaarden het. Hij heeft me menig keer uit de brand geholpen." Het be zorgwerk is Miranda goed be vallen, temeer daar zij de mensen kende. „Maar vooral mijn moeder zal het missen, dat weet ik zeker. Ze vond het altijd wel lekker om er even uit te zijn en een praatje met de mensen te maken. We heb ben ze ook altijd verwend. We gingen zo vroeg mogelijk de krant halen, zodat die al om drie uur door de bus kwam. Als het een keer later werd kregen we al om vier uur tele foontjes of stonden mensen bij ons aan de deur." Één belangrijke ontwikke ling in al die jaren sprong ook Miranda in het oog. „Ik ben met zo'n honderd kranten be gonnen. Nu heb ik er tachtig. Er werd steeds meer samen- gelezen," constateert zij. Fa milie van de Sande houdt de bezorging voortaan voor ge zien. En Duinoordbewoon ster De Boer? „De PZC bezor gen? Zo vroeg? Daar sta ik niet voor op. Nou ja, ik zal wel zien." Verwoed verzamelaar met zolder vol Nieuwsbodes Gehamsterd Geraakt door het nieuws dat de Zierikzeesche Nieuwsbode gaat verdwijnen, nam Annemarie Arkenbout uit Schudde- beurs plaats achter haar schildersezel. De krant van donderdag 26 februari, waarin aangekondigd wordt dat de PZC de Nieuwsbode koopt, bleek voor haar vol doende inspiratie voor deze aquarel te zijn. Arkenbout volgt voor het derde jaar de cursus Tekenen en Schilderen. Dit doet ze bij docente Anneke Leydekker in het Multi Functioneel Centrum in Zierikzee. Hoe ve2-gankelijk nieuws - en daarmee ook de Nieuwsbode - is, wordt subtiel zichtbaar in de compositie die zij koos. spullen die echt met Zierikzee te maken hebben hield ik zelf." De 44-jarige metselaar, momenteel werkzaam bij een Rotterdams bouwbedrijf in Den Haag, bleef niet lang zonder baan. Zijn hobby bleef hij echter behouden. Buit Een blik in één van de vele dozen die Verloo rijk is, laat zien hoe gevarieerd de buit in middels is. Een briefopener met de Zierikzeese Dikke To ren, speldjes en asbakken van Zierikzeese ondernemers en een lepelhouder met opschrift zijn enkele van de voorwer pen die hierin zijn wegge stopt. Zijn honger is er in de loop van jaren niet minder om geworden. „Er ligt nog zo veel op de Zierikzeese zol ders. Dat weet ik wel uit de tijd dat ik in Haamstede werkzaam was. Waarom ik zoveel met Zierikzee heb? Ik ben hier geboren." Selectief in zijn Zierikzeese verzamel woede is de metselaar niet. „Alles wil ik hebben, voor zo ver het natuurlijk te betalen is. Soms, als mensen weten dat je iets verzamelt vragen ze er namelijk opeens veel geld voor," aldus Verloo. Maar het kan ook anders. Naar aanleiding van een arti kel dat een aantal jaar gele den werd gepubliceerd, ont ving Verloo van mensen uit Apeldoorn een pentekening van de Dikke Toren. De prent hangt ingelijst aan de wand in de woonkamer. perkt hij zich tot het bewaren van de foto's met onderschrif ten die in de kranten staan af gedrukt. „Hij heeft eindelijk de schaar gevonden," scham pert een vriend. „Nou, ik heb er eerst echt wel een week over na moeten denken voor ik er de schaar heb ingezet," erkent Verloo. Het knippen is een concessie. „Ik had een aparte kamer voor de Nieuwsbodes nodig. M'n vrouw zei dat moet maar eens klaar zijn, maar de hobby zelf geef ik niet op." Bijzonder in zijn verzameling zijn de oude exemplaren van de Zierikzee sche Nieuwsbode en diens vroegere concurrent de Zie rikzeesche Courant. Daar zet Verloo de schaar absoluut niet in: „Er hangen twee brandblussers boven het pa pier." Moeder Het zijn met name de mensen die hem raken als hij de Zie rikzeesche Nieuwsbode openslaat. „Zo heb ik een foto waarop mijn moeder met haar broers door de straat loopt. Prachtig vind ik dat." Zijn verzameling lijkt de moeite van een minimuseum of winkeltje waard, maar Verloo zelf wordt van die sug gestie niet enthousiaster. „Ik geloof dat ik nog liever dub bele dingen zou ruilen dan dat ik ooit wat verkoop." Dat is niet het geval met de stapels Zierikzeesche Nieuwsbodes die de Zierik- zeeënaar in jaren tijd geham sterd heeft. Op zolder liggen alle jaargangen van het regio nale krantje vanaf het jaar 1979. Pas vorig jaar besloot Verloo selectiever te gaan verzamelen. Sindsdien be- Tekst: Esme Soesman Foto's: Marieke Mandemaker en Joop van Houdt In een aanbouw achter het huis van de familie Verloo in de Zierikzeese wijk Malta lig gen de bewijzen van zijn ver zamelwoede weggestopt. Mappen met speldjes, oude ansichtkaarten, plastic kin dersurprises, luciferdoosjes en sigarenbandjes zijn slechts enkele van de voorwerpen die in huize Verloo in veelvoud terug te vinden zijn. Een trek je dat in de genen zit. De zoon des huizes heeft iets met le- gerspullen, dochter Wendy laat trots haar map met 248 Spacixkaarten zien. Bij vader Verloo begon het in 1979. „Ik was toen werkloos en merkte dat mensen zo ontzettend veel weggooien. Ik haalde van al les van straat, maar vooral Een paar van de juweeltjes uit de verzameling van Dirk Verloo. De waarde ervan zal in de toekomst alleen maar stijgen. Een verwoed verzamelaar; dat is een prima typering voor Dirk Verloo uit Zierikzee. Ongeveer van alles wat hij tegenkomt, begint hij voorraden aan te leg gen. Zo krijgen bijvoorbeeld spullen die met Zierik zee te maken hebben zijn volle aandacht. Een zolder vol Nieuwsbodes is hiervan het resultaat. ,,Ik ben ze maar gaan uitknippen, want het was niet meer te doen."

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1998 | | pagina 17