De leste kêêr Tinus: geen markies, maar een meneer met strikje Afullum Watersnoodrampherstel, Deltaplan, Oosterschelde open/dicht, herindelingen, teloorgang. WÊ* wÈ DICHTERS M. J. Bij de Vaate: 36 jaar hoofdredacteur DONDERDAG 30 APRIL 1998 NR 26374 15 De Nieuwsbode was erbij Koningin Beatrix opende met een druk op de knop op zaterdag 4 oktober 1986 de Oosterscheldestormvloedkering. ontsloten. H. M. Koningin Ju liana opende op 15 december 1965 de Zeelandbrug. In de Nieuwsbode van 16 december 1965 stond het volgende: „Zeeland beleefde een onge kend gewichtige dag, die ex tra glans en luister kreeg door de aanwezigheid van H. M. de Koningin, die met een druk op de knop - ten aanschouwe van vele honderdduizenden, hetzij „life" aanwezig of kij kend naar de televisie, Euro pa's langste brug heeft geo pend. Die „druk op de knop" was nodig om de basculebrug, de kleppen waarvan bijna vertikaal de lucht instaken, neer te laten. Toen het weg dek van de basculebrug zich had ingevoegd in het brugli- chaam, verliet Hare Majestiet het brugwachtershuisje, dat zij voor deze handeling had betreden. Wandelend ging H.M. de Koningin hierna over de basculebrug, aan de Zie- rikzeese kant waarvan het dagelijks bestuur der stad zijn opwachting maakte. De vorstin kreeg bloemen aange boden door de dochter van de loco-burgemeester Jaantje Koevoets en werd daarna be groet door de loco-burgemees ter H. Koevoets. De Kon. Harmonie „Kunst en Eer" blies het Zeeuwse volkslied de frisse (ma'ar drogej winter lucht in." Open/Dicht Niets leek de voortgang van het Deltaplan in de weg te staan. Pas in de jaren zeven tig kwam er steeds meer te genstand tegen een dichte Oosterschelde. De discussie Oosterschelde open of dicht werd feller. De natuur- mi lieugroeperingen en de visse rij aan de ene kant van de lijn, de boeren en allen, die voor optimale veiligheid op teerden aan de andere kant. Langzaam maar zeker kwa men er barstjes in de vanzelf sprekendheid van het plan de Oosterschelde potdicht af te sluiten. Sportduikers betoon den hun bijval aan een open Oosterschelde, die unieke zeearm met zijn specifieke en nergens geëvenaarde flora en fauna. Emoties laaiden vaak hoog op in de beginjaren ze ventig. De Zierikzeesche Nieuwsbo de nam duidelijk stelling. Toenmalig hoofdredacteur M. J. Bij de Vaate toonde zich on voorwaardelijk voorstander van een doorlaatbare pijler- dam, waarmee de getij de wer king gewaarborgd zou blij ven. Een standpunt, dat hem lang niet altijd in dank werd afgenomen. Tenslotte had hij toch zelf aan den lijve de ver schrikkingen van de waters noodramp ervaren. Hij hand haafde zijn standpunt en bejubelde de uiteindelijke kabinetsbeslissing: een water doorlaatbare en met schui ven afsluitbare stormvloed kering. De bouw ervan bracht Schou- wen-Duiveland in het vizier van talrijke media. De we reld keek over de schouders van de bouwers mee. Ook de Nieuwsbode volgde de ont wikkelingen op de voet: de voorbereidingen, de opzet van ondersteunende dien sten, de aanleg van de hulp brug naar Neeltje Jans, de bouw van de pijlers, de inge bruikname van de bijzondere vaartuigen: de Mytilus, de Cardium, de Ostrea en vele andere waterbouwkundige hoogstandjes en uiteindelijk de druk op de knop door ko ningin Beatrix op zaterdag 4 oktober 1986, waarmee de' Oosterscheldestormvloedker ring officieel werd geopend. Daarna was het wel gebeurd- met de echte highlights voor Schouwen-Duiveland. De laatste twaalf jaren zijn, $r meer teloorgangen, dan ver worvenheden te melden: De regionale vestiging van het, KNMI aan de Veenlaan, hét Waterschap, de Belasting dienst, het Chr. onderwijs, voor LBO en MAVO, deCBR- rijexamens, de CZ-groep, het hoofdkantoor van de ZWN.de; kraamafdeling van het Oos- terscheldeziekenhuis in Zie- rikzee en daarmee ook het thuisbevallen op Schouwen- Duiveland en nu dus ook De Zierikzeesche Nieuwsbode. Tekst: Martin Glerum Foto's: Archief Nieuwsbode De laatste herindeling ligt nog vers in het geheugen. Op 1 januari 1997 werd het aantal gemeenten van zes terugge bracht naar één: de gemeente Schouwen-Duiveland. Een onderzoek van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten eind 1996 onder inwoners van Schouwen-Duiveland naar de relatie tussen burgers en lo kale overheid in verband met de gemeentelijke herindeling levert de volgende conclusies op „De buitengewoon sterke gerichtheid op de eigen ge meente en de grote weerstand in Bruinisse tegen de herinde ling bedreigen het functione ren van de nieuwe gemeente. De herindeling laat overigens de meeste inwoners van Schouwen-Duiveland koud. Van degenen die het wel inte resseert, is de meerderheid te gen." De resultaten van het onderzoek werden in Zierik- zee op een symposium gepre senteerd aan staatssecretaris mevrouw T. van de Vonder- voort. Ontsluiting De openstelling van de Gre- velingendam bij Bruinisse op 1 april 1965 vormde het begin van de ontsluiting van Schou wen-Duiveland. De Zierik zeesche Nieuwsbode bericht te in haar editie van 2 april 1965: „Bijna volkomen in de stijl van 1 april - op Brielse wijze dus - heeft de minister van verkeer en waterstaat mr. J. van Aartsen, in aanwe zigheid van een talrijke scha re autoriteiten en belangstel lenden, donderdagmiddag Schouwen-Duiveland uit zijn isolement verlost door het openstellen van de kersverse weg over de Grevelingendam. Op de scheidslijn van de pro vincies Zeeland en Zuid-Hol land was een poort van kar ton gebouwd, bewaakt door vier jeugdige hellebaardiers en hermetisch gesloten tot op het moment dat de minister, zijn gevolg en de velen „van de overkant tot dit belang rijke punt waren genaderd. De minister gebruikte geen scheepsmast om de poort te rameien en dat was dan ook het praktische verschil met Den Briel van toen en ook mentaal lag de zaak wel wat anders, want Schouwen-Dui veland immers wilde wat graag de poort geopend zien. Even voor half vier was het zover. De minister kreeg de poortsleutel aangeboden door het dochtertje van ir. P. H. van der Weele en heel vlot zwaaiden daarop de deuren open. Schouwen-Duiveland beleefde een overgetelijk mo ment in zijn geschiedenis. Of ficieel was de verbinding met het vasteland een feit." Ruim acht maanden later werd het zuidelijke gedeelte van Schouwen-Duiveland De Watersnoodramp, de herindelingen in 1961 en 1997, de openstelling van de Grevelingendam en de Zeelandbrug, de discussie Oosterschelde open of dicht, de bouw en de ingebruikneming van de Storm vloedkering. Het zijn essentiële onderwerpen in de Zierikzeesche Nieuwsbode de afgelopen 45 jaar. Een terugblik... Na de Watersnoodramp in de nacht van zaterdag 31 januari op zondag 1 februari 1953 bracht de Nieuwsbode op 2 en 5 februari twee noodbulletins uit. Een vertrouwd communi catiemiddel binnen de totale ontreddering, dat uitleg gaf over de toedracht van de ramp: „Het was het hoge springtij en de toenemende Noordwesterstorm, dien de vaderlandse dijken aan een proef onderwierpen, waarte gen zij niet bestand bleken te zijn," zo meldde het bulletin van 2 februari. „Het hoge water van zater dagmiddag was reeds de voorspelling dat het erg zou worden. Hoe erg werden de bewoners van onze stad ge waar, toen het geruis van het water, het huilen van de storm en het doordringend gegil van de sirene de bewo ners uit de slaap wekten. Een kwartier voor het sirene- geloei was de muur bij het monument aan het Kraan- plein doorgebroken en voort gejaagd door de Westenwind, zocht het water zich met ge weld een weg door de stedelij ke straten. Even nadien bega ven de vloedplanken bij de Hoofdpoortstraat het. Vol gens officieuze gegevens be draagt het aantal doden in on ze stad achttien. De toestand op Schouwen- Duiveland is hoogst ernstig. Bij Den Osse, te Dreischor, Burghsluis en in Duiveland bij Stevensluis tot aan de Sta- ert bij Sirjansland zijn de dij ken weggeslagen." In het bulletin van 5 februari stond vermeld dat van Schou wen reeds 15.000 mensen naar veiliger oorden werden weg gevoerd. H. M. Koningin Ju liana heeft met vliegtuig en schip een bezoek gebracht aan het overstroomde gebied. In de Nieuwsbode van 17 fe bruari wordt gemeld dat het herstel ruim 800 miljoen gul den zal kosten. Het herstel kwam langzaam op gang. Grote zorgen baar den de dijksluitingen bij De Schelphoek en bij Ouwer- kerk. In de nacht van 6 no vember 1953 hield iedereen de adem in: het al of niet slagen van het afzinken van de cais sons in het laatste dijkgat bij Ouwerkerk was bepalend voor het voortbestaan van dit gedeelte van het eiland. Ko ningin Juliana was erbij, me dia uit alle windstreken en natuurlijk ook de Zierikzee sche Nieuwsbode. Geen luid gejuich op het sein, dat het karwei was geklaard, maar een intens geladen stil te: het herstel van Schouwen- Duiveland kon nu echt begin nen. Herindelingen Een ander nieuwsitem van geheel andere betekenis, is de herindeling van de achttien gemeenten op Schouwen-Dui veland naar de zes gemeenten Zierikzee, Brouwershaven, Duiveland, Westerschouwen, Middenschouwen en Bruinis se. De Nieuwsbodes van 29 december en 31 december 1960 brachten verslagen van de laatste vergaderingen van de diverse gemeenteraden. In Eikerzee bijvoorbeeld: „De raad van Eikerzee kwam voor de laatste maal bijeen onder voorzitterscvhap van wethouder C. Padmos, waar nemend burgemeester. De voorzitter maakte er gewag van dat de gemeente Eikerzee op 1 januari 1961 zal ophou den te bestaan. Spreker me moreerde dat hij ongeveer 45 jaar lid van de raad der ge meente Eikerzee is geweest en steeds getracht heeft de ge meentebelangen zo goed mo gelijk te behartigen. De ver houding in het college van burgemeester en wethouders was steeds goed te noemen." - .V -■> Op 2 februari 1953 bracht de Nieuwsbode een eerste noodbulletin uit: een vertrouwd communi- eatiemiddel binnen de totale ontreddering. V Weer wat anders LU LU Sombere dag voor onze Nieuwbode CL: je oort ter stille van 1 OO ik zei de N-Bode weg wat binne ze noe van plan wie is 't daar over begonne wie eit dat verzonne de N-Bode weg, dat is pech weer wat kwiet van die ouwen tied. voor die 26 man 1st ook een gedoe de enen daar, tot aan de Haag toe 't Is knudde voor alle maele je kan der niks op verhaele Dhr van t'Leven zei één abonnee ja één abonnee voor zes man nou, nou van t'Leven twee dat kan Nee Dies, dat maak je me nie wies Nee van t'Leven, dat is overdreve ik hope dat de N-Bode en de PZC elkander goed aanvullen dan valt het misschien wel mee P. IJzelenberg-Olree, Bruinisse Deze rubriek verschijnt wekelijks In de dinsdag-uitgaven van de Zierikzeesche Nieuwsbode en biedt thuis-dichters uit de streek de gelegenheid hun gedichten aan een groter publiek te presenteren Wie denkt een of meer geschikte gedichten te hebben kan deze op sturen naar de Zierikzeesche Nieuwsbode, Postbus 1 4300 AA Zierikzee. De redactie behoudt zich het recht voor de gedichten wel of niet te plaatsen. Wijzigingen worden vanzelfspre kend niet doorgevoerd. De naam van de schrijver of schrijfster staat onder het gedicht. Wie ei dat noe ooit kunne dienke dat 't ouwe méns (Sur- rukzeesche Niesbode) d'r 'n punt achter zet (of mot zette). Toen dat pas bekend wier stienhe d'r vee ménsen mee d'r öóren te klapperen. Bel, bel, heen Niesbode mee, dae mö je nie over dienke. De reden is ze wêrke mee ver lies. Te weinig abonnees, 't Ei aoltied nog wist dat de Nies bode deu vele hezinnen leze wier. Mè dae tehenover stong weinig abonnees. In dae mö je 't van ao. Hoe kwam dat. In eeste in stantie was 't de senten. Zaelf abonnee kon d'r nie of vanwe- he de inkomsten. Dus soms één abonnee vö 'n êêle buurte was toen heweun. De Niesbode wier hraeg le ze. Noe nie direct vó 't hröte nieuws, mè de plaetselijke hebeurtenissen. Hemeente- raedsvergaederienhen, die ei je d'r noe aok mè êêne meer. Wie d'r bore wier, wie atter sturve was ouwe vele mén sen bie. 't Heweune landelij ke nieuws weet je eerder via radio in tv. De meeste ménsen leze buten de Niesbode nog 'n andere krante, die zes keer komt. Wat de reden binne dat de Niesbode de hemeentelijke bekendmaekinhen mist weet ik nie. Was dat 'n teken an de wand? Of ei datter niks mee te maeken. Zaelf aok tien jaer belanheloos 'n stikje vó dit blad schreve. Ik dee dit hraeg omdat vele ménsen dae aordigheid in aode. In noe is dit de leste keer. Oe at dat vaerder za hae weet ik nog nie. Ik was toch hewend om de maenden juni, juli in augustus nie te schrieven. Dus bie leven in welzijn ao- men d'n tied nog oe of wat, of vroegtiedig stoppe. Noe ka je toch zie oe bedenke lijk aoles is op aerde. 't Ei lan- he duurd mee 't ouwe méns. Mè zóó de weg van aole vlijs is, hij of zii is nie mee, is noe aok van toepassing op de Niesbode. Da'k dat noe aok nog mot be- leve op m'n ouwen dag. Zóö- zachtjes an hae aoles weg op ons eilandje. Dae is wat weg, in wat schieter op d'n duur nog van over. Datte d'r ménsen kunne blu- ve is 'n hróten. Mè kan aoles 'n plekke kriehe. Ik weet 't nie. Aok in dezen is 't wee mè ofwachte. In toch binne dit vö de ménsen wee 'n hrote verari- derinhe. 't Is wee anpassen. Aoles oe schoon aok zé êêmae verhae, staeter in 'n vaersje. Ik wênse julder vaerder 't beste. In dat tot ziens lei in verschiet. WULLUM. N.B. In de maend meië kohV me de stikjes in Het Exfra" Nieuwsblad. In dan haemen d'r wee 'n stuitje uut. M. J. (Tinus) Bij de Vaate was 36 jaar lang hoofdre dacteur van de Zierikzeesche Nieuwsbode: vanaf 1948 tot aan zijn overlijden op 12 junL1982. Zijn le venswandel was minder roemrucht dan die van één van zijn voorgangers: markies de Thouars. Tinus Bij de Vaate was geen markies, maar een meneer met een strikje en om het nogeens op zijn wijze te zeggen: 'Le journal est un monsieur.' De krant is een meneer dus en bij Bij de Vaate ging dat op. Hij hechtte aan decorum: zijn vlinderdas als kenmerk van de toenmalige journalist, zijn poëtische, Franstalige ont boezemingen, zijn onver wachte, charmante attenties, zijn benadering met egards. Maar voor alles en iedereen ging bij hem altijd de krant. Haaks op al dat decorum, was hij ook die driftige man op zijn scooter, die door weer en wind langs Schouwse dreven trok op weg naar het nieuws. Was hij ook die vechter voor zaken, die hem aan het hart gebakken zaten en voor zijn principes, waarin hij niet tot consessies bereid was. Watersnood, herstelwerk zaamheden, Deltaplan, her verkaveling, gemeentelijke samenvoeging, concentratie van waterschappen, gemeen tepolitiek: Bij de Vaate deed verslag en bepaalde een dui delijk standpunt in zijn com mentaren. Zijn bevlogenheid en humor kwamen vooral tot uiting in zijn reisverslagen, toneel- en muziekrecensies en zijn on vergetelijke column 'Eiland man', later - na de ontsluiting - 'Schiereilandman.' Regionalist Bij de Vaate was een regiona list, zoals hij zichzelf vaak noemde. Eventjes, ergens hal verwege zijn loopbaan bij de Zierikzeesche Nieuwsbode, was er de aarzeling of hij de kans die hem bij de Wereld omroep werd geboden, moest aangrijpen of niet. De beslis sing heeft hem moeite gekost, maar uiteindelijk trok de re gio harder aan hem. Tinus Bij de Vaate is de Zie rikzeesche Nieuwsbode tot zijn laatste ademtocht trouw gebleven. Hij overleed over- wacht één dag voor het berei ken van zijn 62e verjaardag. Het zou nog zestien jaar du ren voor 'zijn Bode' als bin dend element binnen de re gionale samenleving ophield te bestaan. Tekst: Ali Pankow J. Bij de Vaate:Schiereilandman

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1998 | | pagina 15