Afscheid van het team achter de Nieuwsbode 14 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Zij maakten dé krant 'Ik dacht, misschien is het wat voor in de krante' Met dié zin, soms op iets aarzelende, soms ook op heel resolute manier uitgesproken begonnen heel wat verhalen die uiteindelijk in de kolommen van de Zierikzeesche Nieuwsbode belandden. Inspiratie, maar vooral ook veel transpiratie zit tussen de vraag/opmerking van de man of vrouw aan de balie of het telefoontje en het uiteindelij ke verhaal in de krant. Voor de man/vrouw aan de balie is de receptioniste/telefoniste - en als die er niet is een van de medewerkers van de adver tentieafdeling - het eerste sta tion. Petra van 't Leven (31) uit Zierikzee is één van die men sen. Zij werkt al 12 jaar bij drukkerij/uitgeverij LnO als baliemedewerkster, belast met het factureren van adver tenties. Maar in de praktijk staat ze ook klanten te woord en verwijst mensen door als ze met een vraag komen die zij. niet kan beantwoorden. Petra gaat mee naar de PZC waar ze de functie van balie medewerkster krijgt. De balie is ook de plaats waar de advertenties aangenomen worden. Als Egbert von Unen (34) uit Bruinisse tot augustus bij drukkerij/uitgeverij LnO had kunnen blijven had hij de veertien jaar volgemaakt op de afdeling advertentiever koop binnendienst. Egbert gaat op de afdeling adverten- tieorderbegeleiding van de PZC in Vlissingen werken en wel in dag- en avonddienst. Ruud Kraaij (34 jaar) uit Hel- levoetsluis, werkt sinds janu ari 1996 als advertentieverko per in de buitendienst. Hij werft hoofdzakelijk voor Het Extra Nieuwsblad en dat blijft hij doen, zij dat zijn sa laris straks uitbetaald wordt door Wegener-Arcade, waar onder de PZC ressorteert. Ruud houdt de standplaats Zierikzee. Collega Frits Koster (47) uit Brouwershaven werkt negen jaar bij drukkerij/uitgeverij LnÓ, eveneens in de buiten dienst. Ook hij blijft vanuit Zierikzee advertenties wer ven voor het Extra Nieuws blad. Echtgenote Erna Koster (40) zette zich bij LnO zes uur per week in bij de behande ling van klachten over de be zorging. Zij stopt met dat werk en begint bij Wegener- Arcade ook geen nieuwe loop baan meer. Onzekerheid Voor Ans Flikweert-Stols (51) uit Nieuwerkerk is de over name van de Nieuwsbode door de PZC het sein om met werken te stoppen. Sinds 1987 doet zij bij LnO de abon nementenadministratie van de Zierikzeesche Nieuwsbode en ook voor bezorgklachten kunnen de Nieuwsbode-abon nees bij haar terecht. Zij heeft echter met de PZC geen over eenstemming kunnen berei ken over een soortgelijke baan binnen dat concern. Onzekerheid is er voor A. van Eendenburg (51) uit Brielle. Sinds augustus 1995 is hij ver koopleider uitgeverij bij LnO hetgeen inhoudt dat hij zich met alles wat zich op de afde ling advertentieverkoop, abonnementen en bezorging voordoet, bezig houdt. Voor hem wordt een passende func tie gezocht binnen het Wege ner-Arcadeconcern. Terug naar de man of vrouw aan de balie. Oordeelt de in middels toesnelde journa liste) dat het verhaal van de man of vrouw nieuwswaar dig is dan worden snel stek ken gestoken. Soms wordt het verhaal ter plaatse ver teld in een van de spreekka mers en als daar op dat mo ment geen tijd voor is wordt een interviewafspraak ge maakt. Indien gewenst wordt de fotograaf ingeseind voor het maken van een portret of een andere foto die hqt ver haal kan illustreren. Op pad De journalisten die op pad ge stuurd kunnen worden zijn Piet Kleemans (41) en Ali Pankow-Edel (46) uit Zierik zee, Esme Soesman (29) uit Nieuwerkerk, Peter van den Belt (34) uit Middelburg en hoofdredacteur Ton van den Nouweland (43) uit Zierikzee. Piet Kleemans werkt inmid dels elf jaar bij de Nieuwsbo de. Hij blijft in Zierikzee als verslaggever op de redactie Zeeland-Noord. Ali Pankow heeft van alle Nieuwsbodeverslaggevers de meeste ervaring. Van 1974 tot 1986 maakte zij deel uit van de redactie. Na een afwezig heid van bijna tien jaar op de burelen van de Nieuwsbode keerde zij in 1996 weer terug naar 'het oude nest'. Ali Pan kow blijft eveneens in Zierik zee werken. Hetzelfde geldt voor Peter van den Belt. Van april 1995 tot februari verzorgde hij de sportverslaggeving. Na deel uit te hebben gemaakt van de PZC-sportverslaggevers kwam hij in september 1997 weer bij de nieuwsbode wer ken,. maar nu op de algemene redactie. Esme Soesman kwam de gele deren van de Nieuwsbode in 1996 versterken na eerder ac tief te zijn geweest als sport- correspondent. Zij moet af scheid nemen van haar Zierikzeese collega's. Goes wordt haar nieuwe werkplek. Daar gaat ze deel uit maken van de redactie Midden-Zee land. Martin Glerum (35) uit Zierik zee is een oudgediende. Hij werkt 13 jaar bij LnO en ver ruilde enkele maanden gele den zijn functie van correc tor/redactiesecretaris voor die van bureauredacteur. Hij gaat bij de PZC in Vlissingen zijn oude stiel weer oppakken als corrector op de adverten tieafdeling. Sportverslaggever Peter Go- drie (29) werkt sinds februari 1996 bij de Nieuwsbode. Hij wordt coördinator Noord bij de PZC. Voorlopig gaat hij die: functie vanuit Vlissingen invullen, maar op termijn keert hij weer terug naar Zie rikzee. Ton van den Nouweland (43) uit Zierikzee - sinds februari 1994 aan het hoofd van de nieuwsboderedactie - komt Egbert von Unen aan het werk. Een flink deel van de 26 scheidenden, poserend voor de pers waar onder meer de Nieuwsbode, Badkrant en Het Extra Nieuwsblad gedrukt werden. in Vlissingen te werken en wel op de redactie binnen/buitenland. Een func- tie die hij eerder in het Bra bantse ook al bekleedde. Van hem wordt verwacht dat hij in dag- en avonddiensten gaat werken. De redaktieruimte: het zenuw(en)centrum. Netwerk Terug naar de weg die afge legd wordt tussen het tele foontje en het krantenartikel. De verslaggever verwerkt de door hem of haar opgeteken de gegevens tot een artikel, al dan niet verluchtigd met een foto. Anno 1998 gaat dat ui teraard via een computer. De ze is via een zogenaamd 'net werk' verbonden met de afdeling Desk Top Publis- hing. Daar heeft het beeld scherm het plak- en knipwerk van vroeger verdrongen. Op een fors beeldscherm kun nen de DTP'ers de door de Nieuwsboderedacteur via elektronische weg doorges- einde verhalen oproepen en bewerken. Vroeger moest de puzzel die krantenpagina heet staand aan 'het steen' opgelost worden, maar anno nu gaat dat vanachter het bu reau. De stofjas heeft plaats gemaakt voor gewone door deweekse kledij. De DTP'ers die de krant ma ken zijn: Rinus Willemse (51), Joop Kleppe (55), Cor Bij de Vaate, Leen Luijendijk (51), Henk de Vlieger en Michel Holm (35), allen woonachtig in Zierikzee. Rinus Willemse hoort bij de oudgedienden. Hij kwam en augustus 1962 bij LnO werken, eerst als zet ter en later als DTP'er. Hij blijft in Vlissingen hetzelfde werk doen al ligt de nadruk daarbij meer op het opmaken van advertentiepagina's. DTP-collega Joop Kleppe werkt bijna 40 jaar bij LnO en ook hij moet straks naar Vlis singen om daar in dagdien sten te werken. Voor hem blijft het werk ongeveer he- zelfde. Ook Michel Holm (35), kan hetzelfde werk blijven doen, maar hij moet in ploe gendienst gaan werken: dag en avonddiensten. DTP'er Leen Luijendijk, 51 jaar oud en 29 jaar werkzaam bij LnO als DTP'er, voorheen opmaker, moet qua techniek een stapje terug doen in zijn nieuwe functie. Hij zit nu bij na continu achter de compu ter, maar moet straks bij de PZC in Vlissingen handmatig advertenties op gaan maken in dagdienst. Leen vormde lange tijd een duo met Henk de Vlieger (47) maar ook dit op elkaar inge speelde team valt uit elkaar. Na bijna 30 jaar voor LnO ge werkt te hebben breekt voor Henk een periode van onze kerheid aan. Voor hem is nog geen passende baan gevonden en het interne arbeidsbureau van Wegener-Arcade gaat sa men met hem naar een werk kring zoeken. Ook DTP'er Cor bij de Vaate (49) uit Zierikzee weet nog niet wat de toekomst hem gaat brengen. Na een loop- pbaan van 28 jaar bij LnO als zetter en later DTP'er moet hij net als Henk de Vlieger op zoek naar ander emplooi. Foto's Terug naar de technische weg die tekst en foto afleggen voor de platen op de drukpers gaan. Van foto's werden nog niet eens zo lang geleden op een speciale camera nieuwe foto's gemaakt, zogenaamde copyproofs die dan tussen de tekst ingeplakt konden wor den. Anno 1998 worden de foto's van Marieke Mandemaker en Marijke Folkertsma op een speciale machine gescand. Dat is een deel van het werk van scanoperater Tonny Schiettekatte (32) uit Nieu werkerk. Hij wérkt 11,5 jaar bij LnO en ook voor hem bre ken onzekere tijden aan. Voor hem is geen plaats in Vlissin gen en ook hij moet samen met het interne arbeidsbu reau op zoek naar een andere baan. Fotografe Marieke Mande- maker (36) uit Dreischor zet na twee jaar Nieuwsbode een punt achter het journalistie ke werk. Zij gaat zich richten op trouwreportages voor Fo to Verschoore uit Zierikzee. Wel kan collega Marijke Fol kertsma (41) uit Zierikzee in geval van nood een beroep op haar doen. Marijke Folkertsma zelf be gon in 1989 als fotografe voor de Zierikzeesche Nieuwsbo de, toen nog samen met Joop van Houdt. Marijke wordt sa men met PZC-fotograaf Pie- ter Hohnhoff verantwoorde lijk voor de foto's voor zowel de editie Zeeland-Noord van de PZC als voor Het Extra Nieuwsblad. De reis van telefoontje naar krantenpagina nadert zijn einde. Voorlaatste schakel tussen krantenmaker en krantenlever is drukker Erik Sluijs (30). Hij werkt al der tien jaar bij Lno als rotatie- offsetdrukker en hij kan bij de PZC hetzelfde werk blij ven doen. Wel krijgt het een stuk drukker. Niet alleen moet hij meer uren maken, maar ook moet hij in ploegen dienst gaan werken. Jozien Oostdijk-Verloo (49) uit Zierikzee werkt al ruim 19 jaar bij LnO. De eerste 6,5 daarvan werkte zij op de bin derij en de laatste 12,5 jaar hield zij zich veertien uur per week bezig met het verzend- klaar maken van de krant. Zij zet een punt achter haar ar beidsleven. Hetzelfde doet In eke Muste (49) uit Zierikzee. Negen jaar lang vervulde zij vier uur per week bij LnO de functie van hulpvakarbeid ster. Chauffeur/bezorger Kees Nouwen tenslotte, is zijn met zijn 64 jaar bijna aan de pen sioengerechtigde leeftijd. Hem is nog geen baan aange boden. Wat er met de 45 bezor gers van de Zierikzeesche Nieuwsbode en het Extra Nieuwsblad gaat gebeuren is nog niet bekend. Tekst: Piet Kleemans Foto's: Marieke Mandemaker en Joop van Houdt. De laatste schakel, de bezorger.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1998 | | pagina 14