Waddeneilanden voor Zeeuws kust Vrouwen runnen ACE-centrum PERKPLANTENSHOW Tentoonstelling over de duinen Varen en wandelen op Koninginnedag Politieke markt moet drempel wegwerken Ajax/Feyenoord Sï 30% Mededeling aan sportclubs Koninginnedag van 8 tot 13 uur 1 en 2 mei BIG BOSS I ziiïxss-,, EXTRA NIEUWSBLAD WOENSDAG 29 APRIL 1998 HÈT GRATIS NIEUWSBLAD VAN SCHOUWEN-DUIVELAND Trainingspakken Shorts KORTING deurloo 8CHUITHAVEN 2-4 ZIERIKZEE Nieuwe ontwikkeling van de natuur NEELTJE JANS - Waddeneilanden voor de Zeeuwse kust. Het ziet er naar uit dat dit in de toekomst wer kelijkheid wordt. Voor de Zeeuwse kust en de Zuid- Hollandse eilanden ontstaat langzaam maar zeker en aantal zandbanken, dat nog steeds groeit. Oor zaak hiervan is de zeestroming, die veranderde als gevolg van de afsluiting van deltawateren als de Ha- ringvlietdam. Brouwersdam en Oosterscheldeke- ring. .Wanneer mensen op lucht- n satellietfoto's van Rijks waterstaat zien wat er alle- aal aan de hand is zijn zij vaak zeer verbaasd." vertelt Trudy Leerschoon. Als be heerster van Bezoekerscen trum Grevelingen en voor lichtster van natuur- en recreatieschap de Grevelin- "en nam zij het initiatief om er de ontwikkeling van een oordelta' een expositie te houden in het Bezoekerscen trum. ..Veel mensen weten nauwe lijks iets over de ontwikke lingen die plaats vinden voor de kust. Wanneer je in een ge bied recreëert of woont moet je natuurlijk wel op de hoogte zijn van de ontwikkelingen die zich vlak voor je deur af spelen." Onverwacht De veranderde stroming, die optreedt sinds de afsluiting van een aantal zeemondin gen, veroorzaakt vervorming van een aantal enorme zand banken en het dichtslibben van oude. bestaande vaargeu len. De bij eb droogvallende zandbanken zijn een rust plaats voor tientallen zeehon den, die daar worden waarge nomen. Als onderdeel van de voedselrijke Noordzee-kust- strook groeit de voordelta steeds meer uit tot een kin derkamer van jonge vis. Ook krijgt zij internationale bete kenis als broed,- voedsel,- doortrek,- en overwinterings- gebied voor vogels als een den, steltlopers en sterns. Onverwachte, maar welkome ontwikkelingen, waarmee geen rekening werd gehouden toen de zeemondingen wer den afgesloten. Het zijn ook ontwikkelingen die, gezien hun mogelijke ge volgen voor natuurwaarden, kustverdediging, recreatie en visserij, aanleiding gaven tot de opstelling van het Inte graal Beleidsplan Voordelta. Ook de totstandkoming van dit beleidsplan ën de achter gronden daarvan vormen on derdeel van de expositie. „Het sprak natuurlijk van zelf, dat met verschillende belangen als recreatie, visse rij, kustverdediging, zand winning, energiewinning, landaanwinning en lucht vaart rekening zou moeten worden gehouden, maar het veilig stellen van de natuur ontwikkelingen neemt in het beleidsplan gelukkig een cen trale plaats in," legt Trudy Leerschoon uit. Belangen Het was volgens haar opval lend om te zien hoe vroeg de verschillende belangengroe peringen er bij waren om hun belangen te verdedigen. „Een goede zaak, want dat voor komt wellicht een hoop pro blemen in de toekomst". Reeds in de Vierde Nota Ruimtelijke Ordening van 1988 werd aangekondigd dat een Beleidsplan Voordelta zou worden opgesteld. Het doel was toen: veilig stellen van de natuurlijke ontwikke ling en aangeven hoe activi teiten als recreatie en visserij daarin inpasbaar zijn. Het handhaven van de kustveilig- Door de realisatie van de deltawerken ontstaan 'waddeneilanden' voor de Zeeuwse en Zuidhollandse kust. (Foto: Marijke Folkertsma) heid vormde daarbij een randvoorwaarde In het Beleidsplan is een groot aantal (gedrags)regels vastgelegd en worden, soms nog in ontwikkeling zijnde, gebieden toegewezen voor be paalde bestemmingen. Het betreft zowel natuurgebie den, recreatiegebieden, vaar routes als havens Omdat de eerste zandbanken van de voordelta bij eb reeds boven water komen, is op termijn ook vegetatieve ontwikke ling te verwachten in de vorm van de eerste pionierplanten. „Net als de Grevelingen is de voordelta een gebied, waarin de komende jaren de nodige veranderingen zullen plaats vinden op het gebied van dierlijk en plantaardig leven. Omdat deze ontwikkelingen nog vele jaren duren, is dit ge bied voor natuurliefhebbers zeer interessant. Er zullen steeds nieuwe dingen te zien zijn," aldus Trudy Leer schoon. Bezoekerscentrum De Grevelingen ligt aan de Grevelingendam nabij Oud dorp. De expositie is tot en met dinsdag 5 mei en is dage lijks toegankelijk van 10.00- 17.00 uur. VERHUIZING REDACTIE ZIERIKZEE - De redactie van het Extra Nieuws blad verhuist deze week naar de Oude Haven in Zierikzee. Dit in verband met de overname van uitgeverij LnO, die het huis-aan- huisblad tot nu toe uitgaf, door Wegener Nieuws- druk Zeeland. Het Extra Nieuwsblad blijft be staan. Persberichten voor de redactie kunnen voor taan worden verstuurd naar het adres Oude Ha ven 41 4301 JK Zierikzee. In verband met de dead line moet de kopij uiter lijk bij de redactie binnen zijn op de zaterdag voor de woensdag waarop de krant wordt verspreid. De redactie is telefonisch bereikbaar via 0111- 415380. Het faxnummer is 0111-414126. NIEUWE NAAM BURGH-HAAMSTEDE - De stichting Vluchtelingenwerk Schouwen-Duiveland is de nieuwe naam van de organi- atie, die zich inzet voor de begeleiding van asielzoekers op Schouwen-Duiveland. De naam van de stichting had eerst betrekking op de West hoek van het eiland. Nu Schouwen-Duiveland één ge- neente is geworden is de dichting actief op hele ei- and. Daarom werd gekozen voor een naam waarin dit tot uitdrukking komt. BOSWANDELING VESTENSCHOUWEN - In de iswachterij Westerschou- wen wordt, dinsdag 5 mei een boswandeling gehouden, die wordt geleid door een gids Hij geeft uitleg over het be heer en gebruik van het bos Het betreft een evenement in het kader van de Zeeland Na- ,'uurmaand. De wandeling be- 'gint om 10.00 uur en duurt, on geveer twee uur. Aanmelden bij de WV Schouwse Kust 0111-651513. JEUGDDIENST ,MET 'VIVACE' BRUINISSE - Het koor VI- vare is zondag 3 mei te horen I tijdens een jeugddienst die wordt gehouden in de Gere formeerde Kerk in Bruinisse. De bijeenkomst heeft het the ma 'Worden ais een kind' en wordt geleid door Klaas Baas uit Ooltgensplaat. Aanvang 10 00 uur Sport, voeding en schoonheid onder één dak NIEUWERKERK - Het zijn drie jonge, ondernemen de vrouwen: Anita Staps, Anita Hess en Annemarie van der Zwet. Zij zetten hun schouders onder een nieuw bedrijfsinitiatief: ACE, het alles-in-een cen trum op de hoek van de Deltastraat en Burgemeester van Veenstraat in Nieuwerkerk. Het is een centrum waar ie dereen terecht kan voor sport, individuele voedings adviezen en schoonheid. Ini tiatiefneemster is Anita Staps: voedingsdeskundige, fysiotherapeute, fitness- en aerobicsinstructrice en voor malig wereldkampioene ju do. Zij is allang geen onbe kende meer in deze regio. Zij verzorgt al enkele jaren met de produkten van Herbalife haar voedingsadviezen en gaf lange tijd fitness- en aerobi- clessen. Begin dit jaar verkocht ze haar sportcentrum in Zierik zee om zich volledig op de voedingsadviezen te concen treren, liefst in de directe om geving van haar woning in Nieuwerkerk. Die mogelijk heid deed zich voor met de aankoop van het pand op de hoek Deltastraat/Burge meester Van Veenstraat. Een grote ruimte, die aan meer za ken plaats kan bieden dan al leen aan voedingscentrum 'Stapsgewijs' Staps ondernam daarom stappen om tot een dyna misch centrum te komen met pijlers, die elkaar kunnen versterken. Zij wist Annema rie van der Zwet en Anita Hess enthousiast te krijgen voor haar plannen. Van der Zwet vestigt zich in het pand met haar schoonheidssalon 'Derma Nature' en geeft ge zichtsbehandelingen met de produkten van Dermajetics vanwege de verbluffend goe de resultaten bij klanten met huidproblemen. Ze geeft ook adviezen op het gebied van huid- en lichaamsverzorging en make-up. Ook kan men in deze salon terecht voor pedi cure-behandelingen. Anita Hess is gediplomeerd Aerobics-instructrice en gaat onder de naam 'Body Base' sportlessen verzorgen voor volwassenen en voor kinde ren. Voor laatstgenoemden is er aerokids en streetdance. Volwassenen hebben de keus uit: step-training, body base, latin aerobics en streetdance. Hess benadrukt, dat leeftijd niet bepalend is voor deze sportbeoefening. Ook men sen, die niet meer zo fit of al op leeftijd zijn, kunnen deel nemen aan de lessen, omdat daar tijdens de training reke ning mee wordt gehouden. Staps zelf tenslotte is deskun dig op het gebied van voe dingsadviezen. Tijdens haar sportcarrière heeft ze zelf ja renlang geworsteld met het volgen van dieten. Inmiddels weet ze dat er betere manie ren zijn, zowel voor sportbe oefenaars als voor het verhel pen van gewichtsproblemen en het daardoor voorkomen van gezondheidsklachten. De drie vrouwen werken dus allen zelfstandig onder eigen naam in hun eigen vestiging, maar wel onder één dak. De mogelijkheden om ook geza- menlijk naar buiten te treden zijn legio en derhalve is ook gekozen voor de overkoepe lende naam van ACE-cen- trum. De namen van de drie onderneemsters beginnen met een A, dus A's op z'n En gels uitgesproken. Bovendien staat ACE voor de tennisterm 'eerste slag in.' Op zaterdag 2 mei is er open dag in ACE voor iedereen, die meer wil weten over de activiteiten. Belangstellenden kunnen tussen 10.00 en 17.00 uur te recht. Van links naar rechts:.: Anita Staps, Annemarie vande Zwet en Anita Ue.ss, hei drietal achter ACE-centrum in Nieuwerkerk (Foto: Marijke Folkertsma) Met rugzaktocht WESTENSCHOUWEN - In de excursieschuur van Staatsbosbosbeheer in de Boswachterij in Westen- schouwen is van zaterdag 2 mei tot en met dinsdag 2 juni een tentoonstelling over de duinen. Het betreft een initiatief van stichting Duinbehoud, die samen met de milieu-educatieve centra in Zeeland en de werkgroep Schoolbiologie uit Zierikzee een actieve rugzaktocht aan de expositie koppelde. De tentoonstelling geeft een beeld van de planten en die ren die zich thuis voelen in de duinen, maar ze gaat vooral over de natuurontwikkeling langs de hele Nederlandse duinenkust en dus ook op Schouwen-Duiveland. De huidige duinen op de Kop van Schouwen werden vanaf de twaalfde eeuw gevormd. De duinen van de zeereep date ren van ongeveer 1900 en wer den in verband met hun func tie als zeewering vastgelegd. Langzaam werd de invloed van de mens op de duinen gro ter. De binnenduinrand werd omgevormd tot akkertjes en grasland. Weer veel later in de tijd werd de boswachterij aangelegd om verstuiving te gen te gaan. Voor de rugzaktocht stippel de Staatsbosbeheer samen met de Werkgroep Schoolbio logie een route uit die voert door de boswachterij, duinen en over het strand. De op drachten variëren van het zoeken naar konijnesporen, het bekijken van een mier in een loep, luisteren naar duin geluiden, oriënteren met een kompas, speuren naar schel pen en sporen op het strand met hulp van gekleurde zoek- kaarten en een routekaartje. Niet alleen kinderen maar ook volwassenen kunnen op deze manier nader kennis ma ken met bos en duin. De ex cursieschuur ligt bij de hoofd uitgang van boswachterij West erschou wen, Kraaijen- steinweg 140 in Westenschou- wen en is geopend in de mei vakantie en in de weekenden van 13.00 - 16.30 uur. De rug zakken worden uitgeleend vanaf 13.00 uur. In verband met de duur van de wande ling, anderhalf uur, moet vóór 14.30 uur met de wande ling worden gestart. Gecombineerde excursies NEELTJE JANS - Mensen die de Oranjedrukte op Koninginnedag willen ontvluchten kunnen op excur sie op de Oosterschelde en Neeltje Jans. Behalve op 30 april is er een excursie op zondag 3 mei. Beide dagen vertrekt de ge combineerde vaar- en wande lexcursie om 11.00 uur vanuit de haven van Zierikzee. Op de boot de Friesland wordt naar Neeltje Jans vertrokken. Daar wordt rond lunchtijd aangemeerd, waarna een cir ca twee uur durende wande ling wordt gemaakt. Tegen 16.00 uur komt dc Friesland weer terug in de Zierikzeese haven. Op de boot is ruimte voor rolstoelgebruikers. Aan melden kan via telefoonnum mer: 010 - 2650296. Alleen wandelen is ook mogelijk. Dat kan zondag 3 mei en woensdag 6 mei. Deze excur sies starten om 14.00 uur bij het naambord van Natuurmo numenten en Het Zeeuwse Landschap aan de Ooster- scheldekant van de parkeer plaats van Waterland Neeltje Jans. ZIERIKZEE - In verband met de overname van de Zierikzeeschc Nieuwsbode door de PZC gaat sportre dacteur Peter Godrie vanuit Vlissingcn het sport nieuws van Schouwen-Duiveland doen. De eilandelijke sportvereni gingen of personen die hun berichten naar de Zierikzee- sche Nieuwsbode verzonden, worden verzocht, die vanaf 1 mei naar Vlissingen te sturen. Het adres is PZC, Oostsou- burgsewog 10, Postbus 18, 4380 AA Vlissingen, De sportredactie van dc PZC heeft het. voornemen uitge sproken alle verenigingen op Schouwen-Duiveland aan dacht te blijven schenken, al zal dat niet in de orde van grootte zoals nu zijn. Correspondenten Mot Poter Godrie treden Klaas Verspoor, Michel Brands en Frans Evers als sportmedowerkers in dienst van de PZC, Mochten clubs en personen iets nieuwswaar digs hebben, kunnen ze zich tot bovengenoemde corre spondenten wenden PvdA, CDA, D66 en VVD ZIERIKZEE - In het kader van de Tweede Kamerver kiezingen hebben PvdA, CDA, D66 en VVD voor het eerst gezamenlijke campagne-activiteiten gepland. In de vorm van een politieke markt proberen de vier poli tieke partijen de drempel voor mensen die informatie zoeken, zo laag mogelijk te houden. Deze markt vindt za terdag 2 mei plaats onder de Beuze in Zierikzee. De partij en presenteren, onder muzi kale begeleiding van een band, hun respectievelijke partijprogramma's. De pro gramma's worden eventueel van verdere uitleg en com mentaar voorzien. Voor zover mogelijk zijn ook Zeeuwse of lokale kandidaten van de partijen aanwezig. Naast de politieke markt worden speciale informatie punten op Schouwen-Duive land ingerichtBij de gemeen telijke steunpunten - de Ra- bobanken - in Bruinisse en Burgh-Haamstede worden panelen geplaatst, waarop verkiezingsmateriaal zoals een tien puntenplan kan wor den aangeplakt. Ook in het gemeentehuis en in de plaat selijke bibliotheken is infor matie verkrijgbaar. De betrokken politieke par tijen proberen met name de drempel te effenen voor zwe vende kiezers. Geprobeerd wordt hen in ieder geval tot stemmen te motiveren. Ande re politieke partijen op Schouwen-Duiveland zijn uitgenodigd eveneens deel' te nemen aan de campagne. Wel ke meedoen, is nog niet be kend. De markt is van 10.00 tot 12.30 uur. i OUDE-TONGf r ip nok ww» hüdnr 1 Avi. BOUWMARKT Rulmo pnrkrrrtjrlrqonholrt

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1998 | | pagina 1