'Ook aandacht voor oost' Welkom op het boerenbedrijf tijdens Landelijke Fietsdag Gedenkplaat voor oud-Indiëgangers Tegen hogere ecotax en vóór kerncentrale Vervanging OR kost structureel 55 mille Bezwaar bewoners Capelle tegen uitvoering bypasses Ceremonia in 't Beest DINSDAG 28 APRIL 1998 NR 26373 3 Nog onduidelijk in ivelke vorm ZIERÏKZEE - Gesneuvelde oud-Indiëgangers krij gen een gedenkteken op Schouwen-Duiveland. Nog niet bekend is of het om een plaat met namen of om een algemeen gedenkteken gaat. Ook bestaat de mo gelijkheid de hulde aan oud-Indiëgangers te combi neren met een herinnering aan andere gevallenen uit de Tweede Wereldoorlog. Het college van B&W w;erkt een verder voorstel uit. Met een volle zaal, gisteren in het stadhuis van Brouwers haven, probeerde de Vereni ging Oud Militairen Indië- gangers (VOMI) de aandacht van de leden van de commis sie Algemene en Interne Za ken (AIZ) op hun wens te ves tigen. Een eerdere corres pondentie met de gemeente Schouwen-Duiveland pakte Voor de VOMI slecht uit. Het college van B&W gaf aan wei nig te voelen voor een monu ment of gedenkteken voor de ze specifieke doelgroep. Onder meer het feit dat er .geen complete namenlijst be staat en de angst andere ge sneuvelden en hun nabe staanden tekort te doen, -waren reden het verzoek te weigeren. Overstag .Volgens de tweede secretaris van de VOMI afdeling Zee land G. Meeuwsen gaan steeds meer Zeeuwse gemeen ten overstag. „Zij verdienen het ten zeerste hun naam voor altijd zichtbaar te hebben op een plaat in de gemeente waar ze hebben gewoond of waar ze zijn geboren." In een gedenkteken konden alle fracties zich vinden. „Maar als je zoiets doet moet je voor 100 procent zeker zijn dat je niemand uitsluit. Anders geef ik er de voorkeur aan dat er geen namen worden ver meld," verwoordde G. van den Ouden - Zwart (WD) de mening van de meeste frac ties. Alleen C. Flikweert (SGP/GPV) uitte zijn voor keur voor een persoonlijke benadering. „Als de gemeen te in alle eerlijkheid gepro beerd heeft alle namen te ach terhalen en er duikt toch nog eens een vergeten naam op, wat me overigens sterk lijkt, dan moet dat- toch ook kun nen. Ik denk dat we daar niet al te krampachtig over moe ten doen," relativeerde hij. Flikweert bleek als enige ook expliciet te kiezen voor ge scheiden gedenkplaten. „Mijn voorkeur gaat uit naar aparte gedenkplaten, maar daar wil ik geen zware zaak van maken." De overig aan wezige fracties - het CDA was niet vertegenwoordigd - leek meer te neigen naar een com binatieplaat, waarop ook naar andere groepen gesneu velden wordt verwezen. „De discussie snijdt zich niet zo zeer toe op de vraag of er een plaquette moet komen, maar meer over het hoe," conclu deerde burgemeester J. Assel- bergs. „Binnenkort gaan we met de VOMI rond de tafel om alle ins en outs te bespreken. Dat zal leiden tot een concre ter voorstel." Echte problemen niet opgelost ZIERÏKZEE - De omwonenden bij de aansluitin gen Capelleweg en Zwanenburgseweg op rijks weg N59 hebben een bezwaarschrift ingediend bij de minister van Verkeer en Waterstaat tegen de aanleg van de zogenaamde bypasses op de paral lelwegen. De bypasses, zoals die nu zijn aangelegd, lossen vol gens de omwonenden niets op van de echte problemen. De onveilige situatie op de parallelweg neemt juist toe: fietsers mogen doorrijden, maar moeten stoppen voor om hen heen slingerend au toverkeer. Verder kan zwaar verkeer met oplegger (mest, bieten en ander transport) de bocht over de bypass niet nemen, waardoor de bermen kapot gereden worden. De beide parallelwegen worden, volgens de be- zwaarmakenden, intensief gebruikt door langzaam verkeer, landbouwverkeer en omwonenden. „De onoverzichtelijkheid met voorrangsborden, stop plaatsen, passerend verkeer neemt alleen maar toe en maakt het er niet veiliger op," aldus het bezwaar schrift. Voorafgaand aan de aanleg van de bypasses heeft Rijks waterstaat overleg gevoerd met de omwonenden. Vol gens betrokkenen heeft dat niets opgeleverd en is niets overgenomen van de toen aangedragen suggesties. De briefschrijvers wijzen erop, dat er chaos heerst bij de aansluitingen Capelle weg en Zwanenburgseweg en dat onlangs maar ternau wernood een zwaar ongeval kon worden voorkomen. De omwonenden maken be zwaar tegen de aanleg en te gen het daarbij behorende verkeersbesluit. Zij verzoe ken om een nader gesprek, tijdens welk ook de ver keerspolitie gehoord kan worden. WD-Kamerlid J. te Veldhuis: ZIERÏKZEE - Mits de ecotax niet verhoogd wordt en de kerncentrale in Borssele langer openblijft dan nu gepland kan Zeeland bijdragen aan terugdringing van het broeikaseffect. Dat is de overtuiging van VVD-tweede kamerlid J. te Veldhuis. De WD heeft al vaker ge- Eleit voor het langer open ouden van de kerncentrale. Te Veldhuis wil er alles aan doen om ook de PvdA zover te krijgen dat zij die mening aan gaat hangen. Weliswaar is, zo onderkent ook Te Veldhuis, het nadeel dat er meer radio actief afval milieubeheers baar moet worden opgeslagen in zoutkoepels of rotsforma ties maar het openhouden van Borssele levert per saldo volgens het liberale kamerlid veel voordelen op. Tijdens een persbijeenkomst in Theatercafé Mondragon in Zierikzee noemde Te Veld huis er enkele. „Geen bijdra ge aan de verzuring en geen bijdrage aan het broeikasef fect. De kerncentrale in Bors sele is één van de veiligste ter wereld en heeft 600 directe en 600 indirecte arbeidsplaat sen. Door het sluiten van de centrale gaat veel hoogwaar dige kennis verloren," aldus Te Veldhuis. Samen met kandidaat-ka merleden J. Geluk uit Schud- debeurs, H. van Hoof, E. Hes- sing en J. D. Blaauw bracht Te Veldhuis gisteren een be zoek aan aluminiumprodu- cent Pechiney in Vlissingen en daar werd hem verteld dat dit bedrijf een terugdringing van de uitstoot van broeikas gassen kan bereiken van 42 procent. „Door een investe ring van 75 miljoen gulden kan de uitstoot worden gere duceerd van 3.149.883 ton per jaar naar 1.824.166 ton. Pechi ney kan door die investering bovendien meer aluminium produceren bij een lager ener gieverbruik," aldus Te Veld huis. Dit samen met het langer openhouden van de kerncen trale in Borssele betekent volgens het WD-kamerlid dat Zeeland 30 procent kan bijdragen aan de aan Neder land gestelde eisen voor wat betreft de terugdringing van het broeikaseffect. Te Veld huis hoopt PvdA en D66 van zijn visie te kunnen overtui gen. Instemming commissie AIZ met voortgangsrapportage over veiligheid De spots zijn te veel op Renesse gericht. Volgens burgemeester J. Asselbergs kan dat ook niet anders. t» (Foto: Marijke Folkertsma) BROUWERSHAVEN - „Toezichthouders zullen in de zomer vooral in de Westhoek te vinden zijn, in de winter is hun werkgebied Zierikzee. Ik pleit er na drukkelijk voor ook aandacht te geven aan het oos ten van de regio." Aldus het comment aar van C. Flikweert (SGP/GPV) op het integraal veiligheids beleid van de gemeente. Tijdens de vergadering van de commissie Algemene en Interne Zaken (AIZ) gisteren in het stadhuis van Brou wershaven stond de voort gangsrapportage integraal veiligheidsbeleid ter discus sie. „De rapportage heeft het beleid duidelijk in beeld ge bracht," verwoordde G. van de Ouden-Zwart (VVD) de opinie van meerdere fracties. Ook Flikweert kreeg in zijn visie ondersteuning van het merendeel van de fracties. „De spots zijn te veel op de Westhoek gericht," sloot A. van de Berge (PvdA) zich bij de vorige spreker aan. D66-voorman J. van der Veer leek zich als enige spreker wel in de gedachtengang van het college te kunnen vinden. „Dat het zwaartepunt in de zomer in Renesse ligt, daar ben ik het wel mee eens. De bevolking breidt daar 's zo mers nogal uit en er zijn ook zaken die zich vooral daar voordoen. Zonder dat ik ove rigens de rest van de regio wil bagatelliseren.''' Wel zette Van der Veer speel se vraagtekens bij de nadruk die in de rapportage op over last door alcohol wordt ge legd. „Vreemd dat softdrugs hierin niet betrokken zijn. Of zou het dan toch waar zijn dat een tevreden roker geen on ruststoker is?" De tariefverschillen in het lik-op-'stukbeleid in Renesse, waar overtredingen met 100 of 150 gulden worden afge straft, werden door hem eveneens aangehaald. „Ik stel een eenheidstarief voor, waarbij ik de voorkeur geef aan boetes van 150 gulden." Volgens portefeuillehouder burgemeester J. Asselbergs worden de tarieven door jus titie opgelegd. „Was het maar waar dat wij die zelf bepa len." De aandacht die binnen het integraal veiligheidsbe leid uitgaat naar Renesse kan - zo zei Asselbergs - niet an ders, maar: „dat wil niet zeg gen dat we het oostelijk deel vergeten." Zo is het bijvoorbeeld niet de- bedoeling de toezichthouders in de wintermaanden met na me op Zierikzee gericht te la ten zijn. „Ze zullen vanuit Zierikzee dienst doen. Het voormalig stadhuis biedt hen onderdak, evenals aan de par keerwachters," liep hij op de interne verbouwing vooruit. De plannen van de gemeente Schouwen-Duiveland in te haken op het politiekeur merk Veilig Wonen riepen nauwelijks vragen op bij de aanwezige commissieleden. Het keurmerk geeft aan dat bij een bepaalde woning, ge bouw of zelfs hele wijk vol doende maatregelen zijn ge nomen tegen inbraak, vandalisme en onveiligheids gevoelens. Zowel bij aanpas sing van bestaande wijken als bij de inrichting van nieu we wijken kan het politie keurmerk worden toegekend. „We moeten er wel voor wa ken dat we op die manier geen saaie woonwijk gaan creëren. Op normale basis kan zoiets doorgevoerd wor den, maar het moet niet zo zijn dat hoge struiken ner gens meer mogen," uitte A. van de Berge enige twijfel over dit initiatief. Minimaal Volgens een aanwezig politie woordvoerder is deze ontwik keling niet ter sprake. Dat in Zeeland de belangstelling voor het keurmerk Veilig Wo nen tot op heden minimaal is, werd door hem wel beves tigd. „Wat complete wijk be treft zou de gemeente Schou wen-Duiveland in Zeeland de eerste zijn." Goes kreeg het keurmerk eerder wel toebe deeld gekregen voor een nieuw gerealiseerd wooncom plex. Het nieuwe initiatief van de gemeente een registratiepro cedure te volgen bij vernie ling aan gemeentelijke eigen dommen geeft een duidelijk beeld van de hoge frequentie waarin de gemeente te maken krijgt met vandalisme. „Maar wanneer gaat de aan dacht uit naar het voorkomen van vandalisme?," vroeg Pv- dA-er Van de Berge. „Het is een nieuw fenomeen," erken de Asselbergs. „Op grond van het overzicht kunnen we bij voorbeeld besluiten met an dere materialen te werken of kun je toezichthouders en po litie wijzen op vandalisme- gevoelige objecten." Startpunten bij VW's Haamstede, Renesse, Brouwershaven, Bruinisse en Zierikzee ZIERIKZEE - De Landelijke Fietsdag vindt zaterdag 9 mei plaats. De WV-kantoren van Haamstede, Ren- nese, Bruinisse, Brouwershaven en Zierikzee zijn de startpunten op Schouwen-Duiveland. Thema's van de vijfentwintigste fietsdag zijn het boerenbedrijf en voor zover het Zeeland betreft: de veerpont. De route over Schouwen-Dui veland is ongeveer 35 kilome ter lang en voert door typisch duin- bos-, en polderland schap. De fietser passeert een molen, boerderijen, kastelen, torens en kerken. Belangstel lenden kunnen hier, afstap pen en een kijkje nemen. Op vertoon van een afgestempel de routebeschrijving is aan het eindpunt een herinne ringsmedaille verkrijgbaar. In enkele Zeeuwse fietsroutes zijn veerpontjes opgenomen. Het publiek kan op deze dag - tegen gereduceerd tarief - kennis maken met het feno meen 'Fiets een rondje met een pontje'. Vorige zomer waren de toe ristische veerpontjes voor het eerst operationeel. De reac ties hierop waren buitenge woon positief en dus varen in 1998 de pontjes weer. Het zijn er zelfs meer dan ooit: meer dan 20 verschillen de oversteken zijn deze zomer mogelijk. Alhoewel het op 9 mei nog geen zomer is zullen er op 9 mei toch ook al pontjes varen, aansluitend op een aantal Zeeuwse fietsroutes. Dit vanwege het jubileum jaar van de Landelijke Fiets dag. Niet op alle trajecten wordt gevaren en op een enkel lang traject worden meerdere schepen ingezet om lange wachttijden te voorkomen. Enkele toeristische veerdien sten Zeeland voor het seizoen 1998 zijn Den Osse/Bruinisse- Slikken van Flakkee, Burgh- sluis- Colijnsplaat en Zierik zee- Burghsluis/Neeltje Jans. De boeren en tuinders in heel Nederland zetten op 9 mei hun deuren open voor het pu bliek onder het motto: Lande lijke Fietsdag Welkom op de boerderij. Op deze bedrijven is er veel te zien. Ook voor de jeugd. Kinderen kunnen er bovendien kleurplaten krij gen en voor jong en oud is er informatiemateriaal beschik baar. Er kan kennis gemaakt worden met de wijze van wo nen en werken op de boerde rij of tuinderij. Op de ene rou te is bijvoorbeeld een kaasboerderij open waar zui vel wordt bereid. De bedrij ven die onderweg bezocht kunnen worden zijn duidelijk aangegeven met de richting borden 'Landelijke Fietsdag' welkom op de boerderij/tuin derij. De Stelle Op de fietsroute van VW Zie rikzee kan boerderij De Stel le worden bezocht van W.A. Kuyper aan de Stelweg 3 te Ouwerkerk. Op deze boerde rij houdt men zich vooral be zig met fruitteelt en de pro ductie van jam en andere fruitprodukten. Er is zelf- pluk van klein fruit en droog bloemen. Er is ook een stem pelpost aanwezig. De Schouwse fietsroute is za terdag 9 mei tussen 9.00 en 13.00 uur voor vijf gulden te koop bij de WV-kantoren die als startplaats dienen. Met een deel van de opbrengst worden fietsen aangeschaft voor de Hartenark, een confe rentiecentrum van de Neder landse Hartstichting bij Bilt- hoven. Voor meer informatie kan men terecht bij de deelne mende VW- of ANWB- kan toren, of bellen met de Lande lijke Fietsdag Infolijn: 070- 3141420. GOES - In het kader van de serie Nieuwe Theatermakers vindt vrijdag 15 mei in Podi um 't Beest in Goes de voor stelling 'Kamer en de man' door Toneelgroep Ceremonia plaats, aanvang 20.30 uur. In 'Kamer en de man' staat een man op het punt om, na jaren van scheiding, een ge liefde weer te ontmoeten. Al leen bereidt hij zich voor op dit weerzien. Hij vertelt over hun eerste ontmoeting, de eerste dans, de eerste lieve woordjes en de eerste stunte- linge toenadering. Omge keerd vertelt de vrouw in een daarop volgende maar aan sluitende monoloog precies hetzelfde maar vanuit vrou welijk standpunt. De voor stelling gaat over herinnerin gen die je met je meedraagt aan momenten waar je aan te rugdenkt. Tekst, vormgeving en regie zijn van Eric de Volder. Onevenredige wissel op de sector MA BROUWERSHAVEN - Voor de ondernemingsraad (or) van de gemeentelijke organisatie wordt structu reel 55.000 gulden vrijgemaakt om or-leden te kun nen vervangen. De fracties SGP/GPV en RPF keer den zich gisteren tijdens de commissie AIZ tegen het structurele karakter van deze bijdrage. Enkele jaren geleden ging de Landelijke Fietsdag nog gepaard met het bezoeken van molens. Dit jaar wordt een combinatie met het boerenbedrijf gemaakt. (Foto: Marijke Folkertsma) „De pijn zou niet zo groot zijn als de verdeling evenrediger zou zijn, maar met name de sector maatschappelijke aan gelegenheden is oververte genwoordigd in de onderne mingsraad," lichtte wethou der G.J. van der Salm de noodzaak tot vervanging toe. Hoewel het om kleine hoe veelheden werk gaat, is de druk die ontstaat door onder nemingsraadvergaderingen niet zonder meer op te vangen binnen andere sectoren. „Het gaat om specialisten, zoals bijvoorbeeld de beleidsmede werker volkshuisvesting," vulde hij zijn verklaring aan. „Vergadertijd gaat ten koste van arbeidstijd. Als dat niet door de organisatie kan wor den opgevangen, is dit nodig. Ik ga akkoord met het voor stel. maar wil dat het bedrag ten laste wordt gelegd van eenmalig in plaats van struc tureel onvoorzien," luidde de aanvankelijke mening van J. van der Veer (D66). Finan cieel-technisch gezien geen handige keuze, volgens Van der Salm. „Dan hou ik mezelf voor de gek. Volgend jaar moeten we dan opnieuw naar invulling gaan zoeken." Deze motivatie stemde Van der Veer gerust. „Betekent dit dat er weer een schaap over de dam is?," informeerde commissievoorzitter J. Gele- ijnse. „Ja. ik zie het als een mogelijkheid om dit bedrag volgend jaar als bezuiniging aan te halen." reageerde Van der Veer. De fracties SGP/GPV en RPF bleven op hun standpunt staan niets te voelen voor het structurele karakter. Dinsdag 28 april Brouwershaven Commissievergadering Ex;- terne Contacten in stadhuis. 19.30 uur. Nieuwerkerk Bijeenkomst kiesvereniging SGP in verband met 75-jarig bestaan. Gebouw Salem, Mo lenstraat. 19.45 uur. Woensdag 29 april Zierikzee Bijeenkomst ouderen NCVB. Hervormd kerkcentrum. 14.30 uur. Optreden van Senioren or^ kest Zeeland voor de Anbo in de Harmonie aan de Kaerse: makerstraat. 14.30 uur. 'De Russische Oranje', solo toneel door Nel Kars. Theater Mondragon. 20.00 uur. Brouwershaven Vergadering adviescommis sie GGZ/OW en MIL. Stad huis. 19.30 uur. Bruinisse Informatieavond borstvoe ding; kraamtijd. Bij Diana Ista, Dijkstraat 10. 20.00 uur. Donderdag 30 april Oosterland Oranjeconcert van Ooster- lands Fanfare en de Chr. Gem. Zangvereniging VZOS in de sporthal aan de Dr. Schutterstraat. 19.30 uur. Vrijdag 1 mei Zierikzee Openbare fractievergadering PvdA. Vergaderkamer 78, ge meentehuis. 19.30 uur. Dreischor Voorjaarsschikking maken bij Liesbeth Giltay. Molenweg 15.19.30-21.30 uur. Zaterdag 2 mei Zierikzee Politieke markt onder de Beuze in Zierikzee. 10.00 tot 12.30 uur. Kinderdisco van het CJV in de Driehoek. 19.30 uur. Burghsluis Nationale Reddingbootdag. Haventje 10.00 tot 16.00 uur; Burgh-Haamstede Optreden Ozileka in het Asielzoekerscentrum in het kader van Festival Cultureel Gekleurd. 14.00 uur. Brouwershaven Vlooien en trötlermarkt. Tonnenmagazijn. 10.00-16.00 uur. Ellemeet Grote rommelmarkt van OBS 't Mêêtje op het school- plein, van 9.00 tot 14.00 uur. Nieuwerkerk Open dag ACE. Hoek Burge meester Van Veenstraat en Deltastraat. 10.00 tot 17.00 uur. Zondag 3 mei Brouwershaven Wildekind door Rijn en Trijn. Tonnenmagazijn. 15.00 uur. Bruinisse Jeugddienst met koor Vi vace. Gereformeerde kerk. 10.00 uur. Dinsdag 5 mei Westenschouwen Avontuurlijke boswande ling. Boswachterij. Vanaf Ex- cursieschuur. 10.00 uur. Vrijdag 8 mei Zierikzee Installatie Seniorenraad in het gemeentehuis door wet houder P. Berrevóets-Ringel- berg. 13.30 uur. Scharendijke Klaverjaswedstrijd in dorps huis De Putmeet. 19.45 uur. Zaterdag 9 mei Zierikzee Landelijke Fietsdag met een bezoek aan boerederij De Stelle van W. Kuyper te Ou werkerk. 10.00 tot 16.00 uur. Open repetitie Kunst en Eer. Kaersemakerstraat 32. 14.00 tot 16.00 uur. Jazzavond met swingkwintet Remake en duo Jazzhamm. Theater Mondragon. 20.00 uur. Dinsdag 12 mei Zierikzee Fietstocht senioren. Vertrek vanaf sportpark Den Hogen Blok. 13.30 uur. Burgh-Haamstede Dagreis naar Breda en Waal wijk. Vertrek bushalte. NVvH. AH Burgh om 7.45 uur. Woensdag 13 mei Zierikzee Kreaclub Lichtboei. MFC. 14.00 uur.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1998 | | pagina 3