Helft minder vuil van strand gehaald Zestienjarige Zierikzeeënaar wint kooi op 'De Eendracht' Introductie van Noe op Zeeuwse vertelavond Feestelijke reünie van Schravers in Bruinisse Messenslijpers actief op Tholen Zeskamp voor honden Op pad met boswachter Rechercheles door politie van Zeeland Ook Oosterland bruist op donderdag van activiteiten Elzenga schenkt museum prenten over Deltawerken De Vlissingsche Courant als luis in pels politiek Geslaagden seizoen '98 van de Reddingsbrigade VRIJDAG 24 APRIL 1998 NR 26371 7 Leerlingen De Kirreweie doen mee aan landelijke strandschoonmaakdag WESTENSCHOUWEN - Hoe lang het duurt ligt in de toekomst besloten, maar het strand bij de rotonde in Westenschouwen is voorlopig het schoonste van Schouwen-Duiveland. Gisteren spanden 38 leerlin gen van basisschool De Kirreweie zich in om vuil te ruimen. De opbrengst was de helft van die van vorig jaar. Het ging om een actie in het kader van de landelijke Strandschoonmaakdag. De groepen 7 en 8 van De Kirre- weije verzamelden zich onder een flauwe lentezon rond 13.30 uur onder aan de trap bij Westenschouwen. Het en thousiasme van de kinderen was groot. Jassen werden op de grond gegooid, mouwen opgestroopt, de door de ge meente beschikbaar gestelde handschoenen werden gretig aangedaan en direct werden de prikkers en de grijpers ter hand genomen. De strook van de damaanzet op de punt tot aan Speelduin, in totaal zo'n anderhalve kilometer, werd fanatiek onder handen geno men. De oogst was zeer gevarieerd en bestond uit veel plastic en touw, hout, blokken ijzer, dooie meeuwen en lege jerry cans. De meer bijzondere vondsten: een onderbroek en een lege ketchupfles. De leerlingen hadden veelal een verschillende motivatie om mee te doen met de actie. „Misschien kunnen we zo de Blauwe Vlag verdienen," vond de één. „Waneer het strand schoon is, komen er meer toeristen en daar ver dienen we aan," stelde een ander, vermoedelijk een re creatieondernemer in spé. Eén keer per jaar schoonma ken vinden de leerlingen ove rigens wel genoeg. „Anders missen we te veel lessen en wanneer je het vaker doet, is het ook niet leuk meer." Strandtenthoudster P. van der Wekken van De Schaar was uiteraard blij met de in spanningen die door de kin deren werden geleverd. „Ze doen echt hun best en zijn erg enthousiast. Het strand wordt over het algemeen goed schoongehouden door de gemeente, maar er lag nu wel veel vuil." Van der Wekken vond dat vooral de toeristen veel vuil achterlaten. „Maar ook vanuit zee spoelt er veel aan. Zo'n schoonmaakdag is dus in ieder geval nuttig." Onder het genot van een drankje op het terras konden de kinderen bijkomen van hun inspanningen. Voor de school telt voorname lijk het educatieve karakter. „Je hoopt dat de kinderen na zo'n actiedag bewuster met het millieu omgaan en zelf ook hun spullen in de afval bak deponeren. Daarnaast is het ook mooi om eens een heel schoon strand te zien," aldus Jannek Minnaar, lerares van groep acht van De Kirreweie. De helft In totaal werd door de leerlin gen twee kubieke meter vuil opgehaald. Dat was de helft van vorig jaar. Een van de Leerlingen van basisschool De Kirreweie uit Haamstede maakten gistermiddag het strand bij de trap van Westenschouwen schoon. (Foto: Marieke Mandemaker) oorzaken van de kleinere oogst was het hoge water ten tijde van de opruimwerk- zaamheden. Dan spoelt veel vuil weer naar de zee. Het opgehaalde afval is naar de werf van gemeentewerken gebracht. Daar wordt het in elkaar geperst en via het overslagstation van de ge meente komt het uiteindelijk op de vuilstort in Midden- Zeeland terecht. Geen interesse Dat er dit jaar op Schouwen- Duiveland maar één school meedeed, komt omdat alleen de scholen die vorig jaar deel namen door de landelijke stichting zijn aangeschreven. De andere Schouwse gegadig de had dit jaar geen interesse. Wethouder G. van de Velde- De Wilde hoopt dat volgend jaar meer schalen het voor beeld van De Kirreweie vol gen. „Het gaat om de bewust wording in zijn geheel. Alleen tegen het vuil dat aanspoelt kunnen we weinig doen. Er is veel controle op illegale olie lozingen, maar nog niet op klein spul dat overboord wordt gezet. De scheepvaart houdt zich wat dat betreft niet altijd aan de regels." THOLEN - Een Thools bedrijf is woensdag de dupe gewor den van de activiteiten van messenslijpers. Een medewerker van het be drijf gaf een aantal messen mee die gehard en geslepen moesten worden. Toen de messen terug werden gegeven waren ze donker verkleurd. Dit zou een gevolg van het harden zijn. Maar het meest schrok de opdrachtgever nog van de rekening. Die bedroeg driehonderd gulden. De politie adviseert dergelij ke werkzaamheden uitslui tend door een vertrouwd be drijf te laten verrichten. WILHELMINADORP - De Kynologenclub Zeeland houdt zaterdag 9 mei in Wil- helminadorp een honden-zes kamp. Er moeten zes verschillende spelletjes/oefeningen worden afgewerkt door iedere hond en begeleider op zijn/haar ni veau. Iedereen, die het leuk vindt te komen kijken naar de verrichtingen van honden en begeleiders, is van harte welkom. De zeskamp gaat om 9.30 uur van start bij de kantine van de Kynologenclub Zeeland aan de Westhavendijk in Wil- helminadorp. OOSTKAPELLE - Het Zeeuws Biologisch Museum houdt zaterdag 2 mei een rondleiding onder het motto 'Met de boswachter op pad.' Onder leiding van een bos wachter van Staasbosbeheer wordt het bosgebied De Man teling verkend. Hij kent alle geheimen van het bos en kan daar boeiend over vertellen. De rondleiding start om 14.00 uur vanaf het Zeeuws Biolo gisch Museum, Duinvlietweg 6 te Oostkapelle en duurt tot ongeveer 15.30 uur. Voor aan meldingen kan men bellen naar: 0118-582620. GELUK-POORTVLIET NIEUW-HAAMSTEDE - Me vrouw L. Geluk-Poortvliet is benoemd tot lid van de ve- trouwenscommissie voor de kandidaatstelling van leden van de Eerste Kamer. Althans voor zover het de CDA-kandidaten betreft. Me vrouw Geluk uit Nieuw- Haamstede is voorzitter van het CDA Zeeland en lid van het landelijk partijbestuur. MIDDELBURG (ANP) - De Zeeuwse politie gaat haar Belgische collega's recherchelessen geven. Het gaat om de basiscursus die iedere Nederlandse poli tieman moet volgen om een voudig recherchewerk te kun nen verrichten. Een docent van de Zeeuwse politie gaat de cursus geven aan de Oost-Vlaamse Politie Academie (OPAC) in Gent. Hij krijgt assistentie van een Belgische docent. Aan de cursus nemen achttien Belgische politiemensen deel., Vier van hen gaan, na verdere scholing, zelf de cursus in Bel gië doceren. Er zijn inmiddels, vervolgcursussen gepland. Daarvoor bestaat al een wachtlijst. De kabinetschef van de Belgi- sche minister van Binnen landse '2aken, F. Schuur- mans, -gaf maandag- in-.Gent- het officiële startsein voor de cursus. 'Ik houd wel van een actieve vakantie' ZIERIKZEE - De 16-jarige Arjan van Wijngaarden uit Zierikzee heeft in de jaarlijks door De Slavenkas uitgeschreven wedstrijd een kooi aan boord van zeil schip De Eendracht gewonnen. De prijs werd giste ren uitgereikt door burgemeester J. Asselbergs tij dens een bijeenkomst in de Trouwzaal van het Zierikzeese stadhuis. Achttien jongeren, vijf meer dan vorig jaar, deden een gooi naar de prijs. „Een teken dat de jeugd nog wel uitdagingen kan appreciëren," aldus bur gemeester Asselbergs die daaraan toevoegde dat prijs winnaars zich soms weieens eenzaam voelen aan boord, maar uiteindelijk toch altijd met enthousiaste verhalen te rugkomen. „Een losse groep wordt al snel een hechte club." De jongeren moesten vijf vra gen over de historie van Zie rikzee beantwoorden en der tien van hen beantwoordden alle vragen correct. De men sen van De Slavenkas wilden onder meer weten wanneer de Grevelingendam in ge bruik werd genomen,(1965), welke functie de nieuwe aan winst van de museumhaven - de Zuidvliet - vroeger had, (veerboot), en hoe het brugge tje dat de Noord- en Zuidha venpoort met elkaar verbindt in de volksmond genoemd wordt (het Witte bruggetje). Kapers Streekarchivaris H. Uil legde tijdens de bijeenkomst in de Trouwzaal nog eens uit wat de slavenkas is en doet. De slavenkas werd in 1735 opge richt. „In die tijd werden er nogal eens schepen gekaapt door Barbarijnse zeerovers en het kostte veel geld om de tot slaven gemaakte opvaren den van zo'n schip weer vrij te kopen," hield Uil zijn ge hoor voor. „En daarom werd besloten om een fonds in het leven te roepen." De zeelie den zelf stonden een klein deel van hun gage af en dat geld werd in de slavenkas ge stopt en dat geld werd ge bruikt om slaven vrij te ko pen. „Dat hoeft nu niet meer, maar de Slavenkas bestaat nog steeds," aldus Uil. Anno. 1998 wordt het geld uit de Sla venkas gebruik om jongeren een kans te geven een avon tuurlijke vakantie aan boord van een zeilschip mee te ma ken. Dat schip - de Eendracht - maakt meerdaagse reizen. De bestemmingen variëren van Arhus in Denemarken tot Boulogne in Frankrijk. 'Avontuurlijk' „Nee, ik heb nog geen idee welke reis ik kies," aldus de blij verraste prijswinnaar na afloop van de prijsuitreiking. De prijs is bij hem wel goed terecht gekomen. „Ik heb wel eerder gevaren, tijdens een schoolkamp. En ik ben net te rug van een survivalweek end. Ik houd wel van een avontuurlijke vakantie." Uit handen van burgemeester J. Asselbergs kreeg de 16-jarige Arjan van Wijngaarden uit Zie rikzee de prijs uitgereikt. (Foto: Marieke Mandemaker) 'Programma koninginnedag OOSTERLAND - Koninginnedag staat ook in Oosterland bol van de activiteiten. Het feest be gint om 8.00 uur met klokgelui én wordt afgeslo- ten met een Oranjebal in Neffen d'Eule. Inwoners die de vlag uit hangen maken de 30ste april kans op het winnen van een taart. Vanaf 8.30 uur worden twee gezinnen verrast met een tegoedbon. Het Oranjecomité looft ook prijzen uit voor de mooist versierde gevels en tuinen. Het programma in Ooster land ziet er als volgt uit: 8.00 uur: klokgelui; 9.00 uur: balonnen uidelen aan kinderen van peuter- en ba sisscholen bij het dorpshuis; 9.15 uur: muzikale rond gang Oosterlands Fanfare en kinderoptocht met ver sierde fietsen; 9.45 uur: ba-. lonnen oplaten op De Saele; 10.30 uur: kinderspelen op de markt; 11.45 uur: trakta tie in Oosterhof voor alle kinderen van peuter- en ba sisscholen; 12.45 -14.45 uur: vrijmarkt op de markt; 15.00 uur: inschrijving ge- zelligheidsrit voor auto.s en motoren; 15.30 uur: start ge- zelligheidsrit; 17.30 uur: prijsuitreiking; 19.30 uur; gezamenlijk concert van Oosterlands Fanfare en zangvereniging VZOS in de sporthal; 20.30 uur: Oranje bal in Neffen d'Eule met medewerking van Night- bird. MIDDELBURG - Het Zeeuws Museum in Middel burg heeft vijftien hoogdrukprenten van de Delta werken gekregen. Het betreft hier een schenking van kunstenaar Lense Elzinga. Een selectie van drie prenten is in de hal van het museum opgehangen. Na de watersnoodramp van 1953 besloot de regering op advies van de Deltacommis sie de zeearmen af te sluiten. Van 1959 tot 1970 heeft het Mi-' nisterie opdrachten gegeven aan 33 kunstenaars om het werk in beeld te brengen. Veel van de kunstwerken kwamen terecht in de collec ties van de Rijksdienst Beel dende Kunst en van musea. Een deel van het werk bleef echter in bezit van de kunste naars zelf. Tot aan de tentoon stelling Oog op de Deltawer ken in 1988 is met dit werk weinig gedaan. De schenking van Elzinga vormt een waardevolle aan vulling op de verzameling van Deltakunstwerken wel ke reeds in het bezit is van het Museum. Werk van Elzinga was daarin nog niet vertegen woordigd. Gelukkig was de kunstenaar ervan overtuigd dat het werk moest terugke ren naar de plaats waar het destijds is ontstaan, namelijk Zeeland. Lense Elzinga (1930) uit het Noordhollandse Rijp, werkt vooral in hoogdruk. Zijn vor men snijdt hij uit karton of hardboard. De prenten bren gen de werkzaamheden aan het Haringvliet, de Zeeland- brug en de stormvloedkering weer tot leven. MIDDELBURG - Met een in beperkte oplage ver schenen publicatie van Jaco Schouwenaar over De Vlissingsche Courant als luis in de pels van de negen- tiende-eeuwse politiek heeft het Koninklijk Zeeuws Genootschap der Wetenschappen een nieuw werk aan haar wetenschappelijke serie toegevoegd. De publicatie is gewijd aan het merkwaardige fenomeen van een lokale krant, die zich door de politieke stel- lingname van haar hoofdre dacteur een gezaghebben de positie in het land ver wierf. Onder het redacteurschap van Frederik van Sorge nam de Vlissingsche Courant tus sen 1839 en 1843 namelijk in tensief-deel aan het politieke debat, waarbij opvattingen vertolkt werden die niet ie dereen welgevallig waren. Dinsdag 28 april in Oostkapelle OOSTKAPELLE - De presentatie van het eerste nummer van het Zeeuwse tijdschrift Noe gaat verge zeld van een Zeeuwse vertelavond. Deze wordt ge houden op dinsdag 28 april in het café van Vakantie oord Weltevreden bij Oostkapelle. Zeeuwse auteurs dragen op deze avond voor uit eigen werk en tevens zullen er Zeeuwse vertellers en Zeeuw se muzikanten aanwezig zijn. De eerste echte Noe telt 44 pa gina's en besteedt onder meer aandacht aan een Walcherse grondveiling in Serooskerk- de, de West-Zeeuws-Vlaamse hardcore-scene, het doelloze dorpje Doel en er zijn tal van sfeervolle Zeeuwse verhalen en gedichten in opgenomen. De bijdragen komen van liefst twaalf auteurs, die voor een belangrijk deel in Noe de buteren als streektaalschrij ver. Dat was in het nulnum mer, dat in december verscheen overigens ook al zo. Stichting Zuudwest 7 is van plan om het verschijnen van elk nieuw nummer van Noe op te luisteren met een origi neel ingevulde Zeeuwse ver telavond. Volgens de redactie van Noe komen de bijdragen in het tijdschrift pas opti maal tot hun recht wanneer ze worden voorgedragen. Het ri sico van schrijven in dialect is volgends de redactie nu een maal dat kleine finesses en subtiele klankverschillen verloren kunnen gaan. Medewerking Vandaar dat bij elke presen tatie een aantal auteurs zal worden gevraagd hun mede werking te verlenen. De 28e zijn er bijdragen van Bertus Limonard, Jan Zwemer, Theo Raats en Jos van den Broeke. De feestelijke introductie- avond begint om 20.00 uur. Toegangskaarten kosten vier gulden en kunnen gereser veerd worden via nummer 0118-461364. BRUINISSE - Ruim zestig klein-, achterklein- en achter-achterkleinkinderen van Govert Schraver en Anna Maatje Okkerse kwamen zaterdag bijeen op een feestelijke familiereünie in het Bruse restaurant De Meeuw. „Op deze manier proberen we de familieband aan te hou den," zegt Govert Schraver uit Bruinisse, een van de drie naar opa Govert vernoemde kleinzonen. Geen van de zes kinderen Willem, Piet, Jo hannes, Bet, Claar en Johan na is nog in leven. Omdat de nazaten van het echtpaar Schraver naar Zuid en Noord-Holland en Noord Brabant zijn uitgewaaierd leek het de organisatoren Govert Schraver Wzn. en Pim Schraver Jzn. de moeite waard om de familie bij el kaar te verzamelen. Brigade Zierikzee-Duiv eland ZIERIKZEE - In de het zwembad Onderdak zijn be gin deze maand de examens gehouden voor de bre vetten en diploma's van de KNBRD. De leeftijd van de kandidaten varieert tussen 6 en 19 jaar. Alle 180 kandidaten van de Reddingsbrigade Zierikzee-Dui- veland zijn geslaagd. De geslaagden zijn: Brevet A: Lennart van den Berge, Aukina den Boer, Ju dith den Boer, Mariska Boogerd, Ronaldo Boot, Isa bel Bouwman, Mirja Clarijs, Linda de Feijter, Mariska van Gastel Emiel Giljamse, Marijke-Irene van Harten, Stefanie ten Heggeler, Jens Hoeymakers, Petra Horbach, Wendy Janse Jochem de Jon ge, Miriam Kleijn, Joanne Kort, Sylvia Landman, Do minique van Leeuwen, Janti- ne Malipaard Natasja Manni, Noël Muijsson, Vincent Pen, Ruth van der Pol, Evelien de Ruyter, Miranda de Ruyter, Peter Slegt Rocky Struyk, Bert aan den Toorn, Joop aan den Toorn, Han Verwijs, Le- roy van Vessem, Leon van der Wekken Mariska de Wit en Ewoud van Zetten. Brevet B: Marieke den Boer, Arjan van Duyn, Linda Flik- weert, Liesbeth Goudzwaard, Willeke Goudzwaard,Tim Horbach, Sandra Koppelaar, Sabrina Landman, Wendy Niemandsverdriet, Ester Per soon, Krista Post, Lisette Post en Evelien Vogelaar. Brevet 1: Mireille de Bie, Jor- ne den Boer, Lianne den Boer, Erik van Dienst, Dorien Friessen, Anne-Marye Goud zwaard, Dore van Haaste- recht, Ludo van Haasterecht, Elleke J. van Harten, Andre as ten Heggeler, Mark Hegge ler, Sabina Huneman, Mar- tijn van Klinken, Bart Kloet, Timmy Koopman, Maarten van der Lee, Patrick van Leeuwen, Bas van Liempd, Joep van Liempd, Jeroen Lu- kas, Rianne Niemandsver driet, Lennart den Otter, Ilo- na Persoon, Greetje Slegt, Ronald van Slobbe, Leonie Sparnaay, Ronald Sparnaay, Jeanette Stouten, Peter Stou ten, Wim Stouten, Monica St ruyk, Daniel Timmerman, Mariette Verboom. Danielle van de Wekken, Sjaak van der Werf, Daniel Wanders en Jaco Wesdorp. Brevet 2: Helen de Bie, Mau- rits Bijl, Bart den Boer, Cari na den Boer, Yvonne Bom, John Boot, Sandra van Duyn. Johan Eerland, Martijn van Erp, Mark Goudzwaard, Daan Heijers, Anne van Hek- ke. Bianca Heyboer, Vanya van Iwaarden, Anton de Kan, Michael Knijnenburg, Anita Koetsier, Corine Koetsier, Martine Kort, Alexander van Leeuwen, Sebastiaan van Leeuwen, Esther van de Lin de, Jannita van der Maale, Jo han van der Maale, Julian Mes Hanneke Otte, Klaas Ot- te, Jolanda Post, Paul de Put ter Eelco Starreveld, Sander Visch, Karien van de Wekken Rinske van der Wielen, Wim van de Wielen, Erik Willemse en Leontine Zweistra. Brevet 3: Heieen van den Ber ge, Jacomine den Boer, Jamil- la Bouharrat, Mariska Brou wer, Andrea de Bruine, Hendrik van Driel, Meinard Eekhout, Monique Filius, Andrea van Gastel, Diane Groenendijk, Marinka Groe nendijk, Natasja Hage, Mi chael Lookman, Stefan Pen en Jolanda van de Wekken. Brevet 4: Annette Bom, Ange- liek Doeleman, Joost Fioole, Femke van de Linde, Marit van der Linde, Inge ter Riet, Jessica Schouten, Joyce Speelman, Evelien Starre veld, en Marian Stoutjesdijk. Brevet 5: Alicia Admiraal, Erik Bokelaar, Daan Does- wijk, Linda van de Eynde, Cynthia de Feiter, Renata Goudzwaard, Richard Goud zwaard. Claudia Kiesenberg, Jeroen Pen, Janneke Ruiten beek, Nathalie Sonneveld en Albert Uil Brevet 6: Jolanda Brouwer, Gerwin van de Hoek, Jacco van der Jagt, Elise ter Riet, Rene Stol. Jaap-Jan Uil, Bart Uiterhoeve en Peter Uiter- hoeve. KNBRD diploma A: Ben Bousché en Siöbhan Eilers. KNBRD diploma B: Nico Hil- lebrand, Paul Kouijzer, Edith van der Linden, Arjan Mee les, Taco Meeles, Wilco Nuij- ens, Marcel van Slobbe, Se bastiaan van de Ven en Angelique Verwest. De trainingen zijn inmiddels alweer hervat. Deze trainin gen lopen tot de grote vakan tie, waarna de brigade over gaat op het strandwerk op het strandje van Ouwerkerk. Mensen die geïnteresseerd zijn. willen komen zwemmen of informatie willen, kunnen contact opnemen met Jan Berrevoets, telefoon: 412054, Mieke Vink: 642341 of Dick Meeles: 414924. 4

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1998 | | pagina 7