Geen steun voor marktkooplui Motie GroenLinks tegen het sluiting van de kraamaf deling - kplaati Zeeschip WYK 3 bij Maaskant gearriveerd s Marktkoopman J. de Hond:Dit is voor ons heel teleurstellend' Door plaatsen muur van vrijheid Bevrijdingsfestival straks 'Festival zonder racisme' Oplevering gepland voor eind juni Subsidiegeld voor scouting Steeds meer voorzieningen weg op Schouwen-Duiveland STREEKNIEUWS Deurloo Van september tot april Hinder verkeer door werk aan bruggen van Oude Arne EXPOSITIES VRIJDAG 24 APRIL 1998 NR 26371 ZIERIKZEE - „Dit is heel teleurstellend. Dit had ik niet verwacht.Dat zei marktkoopman J. de Hond gisteren na afloop van de gemeenteraadsvergadering waarin besloten werd tot een forse verhoging van de marktgelden voor Zierikzee, Renesse en Bruinisse. Zijn poging om de gemeenteraad op andere gedach ten te brengen haalde niets uit. De Hond sluit niet uit dat er protestacties van de marktkooplieden tegen het beleid van de gemeente komen. De Hond maakte gebruik van het inspreekrecht om zijn on genoegen, namens de andere marktkooplieden, over de verhoging van de markttarie- ven kenbaar te maken. Hij noemde het voorstel en voor al de manier waarop het tot stand gekomen is 'procedu reel én menselijk volkomen onacceptabel'. De Hond wierp het college voor de voe ten dat zijn inziens de markt kooplieden - vertegenwoor- digd in de marktcommissie - onvoldoende tijd en informa tie hebben gekregen om een juist onderbouwd advies uit te brengen. De Hond en zijn collega's zeg- gen geen moment het idee te hebben gehad dat hetgeen in de marktcommissie bespro ken was meteen al een besluit was. ,,Er is ten aanzien van dit punt gediscussieerd over kostenbesparing, maar er is nooit iets in stemming ge- t bracht en/of duidelijk gefor muleerd dat het een besluit betrof," aldus De Hond. Wat hem vooral steekt is het feit dat er de ochtend na de verga dering van de marktcommis sie al een voorstel aan de ge meenteraad lag waar - zo stelde De Hond - niets meer aan veranderd kon worden. Hij noemde deze manier van handelen 'een tendentieuze manier van informatie ver strekken'. ,,Het tekent de ma nier van benadering door de voorzitter van deze commis sie en het staat tevens voor een methodiek van vergade ren die zacht uitgedrukt 'overleg' in een bedenkelijk daglicht stelt. Slikken of stikken. De arrogantie van de macht," aldus De Hond. Hij voegde er nog aan toe dat de verhoging van de marktgel den een halvering van het aantal kramen op de week markt in Zierikzee te gevolg zal hebben. Wethouder C. Veerhoek voerde aan, dat het voorstel tot verhoging van de marktgelden in de desbe treffende commissievergade ring een normaal agendapunt was geweest, waar ook nor maal advies over is uitge bracht. Volgens hem was ner- gen de suggestie gewekt, dat het hier alleen maar ging om een 'brainstormstuk.' De Hond kreeg op zijn ver zoek het raadsvoorstel op te schorten alleen steun van de fractie van D66 die bij monde van J. van der Veer pleitte voor heropening van het overleg met de marktmensen. „In de commissie ROEZ zijn wij akkoord gegaan met het Volgens marktkoopman J. de Hond heeft het doorvoeren van de in zijn visie erg forse verhoging van de markttarieven op ter mijn een halvering van het aantal marktkramen op de Zierikzeese weekmarkt tot gevolg. (Archieffoto) voorstel omdat gezegd werd dat er een akkoord met de marktcommissie zou zijn be reikt, maar dat blijkt er hele maal niet te zijn." Van der Veer bleek een roe pende in de woestijn. Alle overige fracties schaarden zich achter het collegevoor stel. „Het voorstel van het college is gerechtvaardigd," vatte H. Coomans (VVD) het liberale standpunt samen. Het CDA toonde bij monde van R. van der Wekken wel enige begrip voor het protest van de marktkooplieden maar voegde daar wel meteen aan toe dat zijn fractie de ver hoging niet overdreven vindt. De overige fracties lieten zich in dergelijke bewoordingen uit. Uiteindelijk ging de raad, D66 incluis, akkoord met het collegevoorstel. „Een heel kwalijke zaak," re ageerde De Hond na afloop. „We zijn onmondig opzij ge zet en dat laten we zeker niet over ons heen gaan." VLISSINGEN - Het Bevrijdingsfestival Zeeland wil graag de naam 'Festival zonder Racisme' ver dienen. Om dat mogelijk te maken zal op 5 mei op het Bellamypark een muur worden geplaatst. Op die muur kunnen bezoe kers tekenen voor de idealen van 'Een zee van vrijheid.' Medewerkers van het project geven zonodig ter plekke verdere uitleg. Als 's avonds om acht uur zeventig procent van de muur gevuld is met handte keningen, gedichten, teke ningen of hoe-je-het-ook- maar-zeggen-wilt, dan mag het Bevrijdingsfestival de vermelding 'Festival zon der Racisme' in haar naam opnemen. 'Een zee van vrijheid' is een project van de Provincie Zeeland en het Regionaal Pedagogisch Centrum Zee land. Het werd ooit opgezet als scholenproject en het vraagt de aandacht voor de onmenselijkheid en de grote gevaren van racisme. Ruim 120 basis-en 13 middelbare scholen deden al mee. Naast 'School zonder Racis me' is er inmiddels ook een- 'Wijk zonder Racisme' en er wordt gewerkt aan 'Sport clubs zonder Racisme. BRUINISSE -Bij Maaskant Shipyards in Bruinisse werd begin deze week onder toeziend oog van de op drachtgevers Adrie en Simon Leuschel het mossel casco WYK 3 Trijntje vastgeknoopt. Het nieuwe mosselvaartuig met afmetingen van 42,90 x 10 x 2,85 meter gleed vorige week woensdag te water bij de Christ-werf (onderdeel van de Nauta-werf) in het Poolse Gdansk. De volgende dag maakte de sleepboot Ikar vast om de nieuwbouwer voor rekening van Muschelfi- schereibetrieb Adriaan Leu schel in Wyk auf fohr naar de afbouwwerf over te brengen. De vaartocht via het Noord- zee-Oostzee Kanaal verliep voorspoedig, waarna de sleep maandagmorgen op de Zeeuwse kust arriveerde. De sleepvlet Repard van de Zierikzeese sleper G. Bouw man nam de trossen over en loodste de Trijntje vervol gens naar Bruinisse. Omdat het laag water was werd het casco met assistentie van de vlet GO 60 Mari van Padmos buiten de havèn gezwenkt eh achteruit over de rede van Bruinisse naar de reparatie haven gesleept. De construc tie van het casco is zwaarder dan van Nederlandse mossel- kotters, mede omdat het vaartuig onder klasse van de Germanischer Lloyd wordt gebouwd. Overdracht De officiële overdracht van de Trijntje staat gepland voor zaterdag 27 juni in Harlingen. De huidige WYK 3 wordt ver kocht en komt in de vaart als WYK 4 van Zeeland GMBH, het bedrijf dat vorig jaar au gustus van kweker Jaap Meulbroek werd overgeno men. Het Duitse mosselbedrijf Leuschel heeft de afgelopen jaren de Zeeuwse kweekbe- drijven BRU 40 en YE 182 in gelijfd. MIDDELBURG - De provin cie Zeeland heeft aan de Scou ting Zeeland ruim 46.000 gul den subsidie toegekend. Dit bedrag mag de scouting aan wenden voor het laten volgen van cursussen door leden. Het gaat om een eenmalige subsidie voor de kadervor ming en de deskundigheids bevordering. De scouting heeft overigens niet het totale bedrag gekregen waar om ge vraagd werd. Dat vond de provincie te hoog. Bij wijze van uitzondering geeft de provincie wel een bijdrage voor de Kampeer/Explotrai- ning welke in de Ardennen wordt gegeven. Normaal gesproken verleent de provincie alleen subsidie voor activiteiten die in Zee land worden gehouden. ZIERIKZEE - De fractie van GroenLinks in de ge- meeenteraad van Schouwen-Duiveland diende don derdagavond met raadsbrede steun een motie in te gen de sluiting van de kraamafdeling in het Oosterscheldeziekenhuis in Zierikzee. De motie werd overgenomen door het college van B&W en zal ter kennis worden ge bracht van de raad van be stuur van de Oosterschelde- ziekenhuizen, de Inspectie voor de Volksgezondheid en de Raad voor Maatschappelij ke Rekening en Verantwoor ding. „Schouwen-Duiveland wordt weer echt een eiland," constateerde indienster van de motie H. de Vries naar aan leiding van het wegvallen van steeds meer voorzienin gen. Ook C. Legemaate (CDA), wiens fractie in een eerder stadium ook een motie indiende tegen de eerdere, tij delijke sluiting van de kraamafdeling, sprak over afbraak van voorzieningen. „Hoe bevalt het op Schou wen-Duiveland? Het bevalt helemaal niet," aldus vatte J. van der Veer (D66) op hem ty perende wijze de kwestie sa men. Hij constateerde heel veel onvrede onder de bevol king van Schouwen-Duive land. Ook E. O verbosch-de Reijger (PvdA) onderstreepte het belang van dit onderwerp en vroeg zich af hoe het zover heeft kunnen komen. J. Geleijnse (VVD), kersverse grootvader van zijn zojuist geboren kleindochter, kon zich beter dan ooit voorstel len hoe belangrijk een kraam afdeling binnen redelijke af stand is voor betrokkenen. Ook zijn fractie ondersteunde de motie. „Wat houden we hier eigenlijk over, er zijn al zoveel voorzieningen weg?," vroeg J. van den Berge (RPF) zich af. Wethouder P. Berre- voets-Ringelberg (CDA) zei zich ernstig zorgen te maken over de thans ontstane situ atie: de kraamafdeling in het ziekenhuis gesloten en de huisartsen die het verrichten van thuisbevallingen in de meeste gevallen niet meer verantwoord achten. Een ge sprek binnen het college van B&W met A. Broetjes, lid van de raad van bestuur van hét ziekenhuis, had die zorg al leen maar vergroot. Directe aanleiding van de sluiting was het ziek worden van een van de drie gyneacologen. Het vinden van een deskundi ge, vierde gyneacoloog ter vervanging blijkt moeilijk. „Tijdelijk was er een Itali aanse gyneacoloog, maar dat blijkt niet te bevallen," aldus de wethouder. Broetjes heeft in het gesprek met het college bovendien aangegeven, dat het ook een financiële kwes tie is. Om als kraamafdeling optimaal te functioneren vol gens de eisen van de Inspectie voor de Volksgezondheid zou den er een vaste vierde gyne acoloog en een kinderarts moeten bijkomen. Voordat er definitieve besluiten worden genomen wordt, volgens Ber- revoets, gewacht op de uit slag van een onderzoek door een 'wijze commissie van hoogleraren', die de rand voorwaarden voor polikli nisch bevallen op Schouwen- Duiveland bepaalt. De Vries stelde vast, dat er ondanks een dure verbouwing van het ziekenhuis niet veel meer over dreigt te blijven dan een luxe EHBO-post. FOTO JOOP VAN HOUDT 1—a 1 1 la 1 I Slechts twintig inzendingen kwamen er deze week binnen op de opgave van het Zoekplaatje. Daaronder zaten ook nog drie onjuiste inzendingen. De goede oplossing luidde: Paardenweg nummer 1 met het pluimveebedrijf van A. van Klinken in Nieuwerkerk. Uit de zeventien goede inzendingen werd als winnares geloot: A. J. Kater-Flikweert, Weststraat 32. 4306 CN in Nieuwerkerk. Zij krijgt de cadeaubon van vijfentwintig gulden toegestuurd. Wie denkt te weten waar fotograaf Joop van Houdt bovenstaand Zoekplaatje heeft geschoten kan zijn of haar oplossing per brief op briefkaart sturen naar: redactie Zierikzeesche Nieuwsbode, Postbus 1, 4301 AA Zierikzee. In zendingen kunnen ook in de brievenbus van de Nieuwsbode aan het Jannewekken 11 in Zierikzee worden gedeponeerd. In zendingen moeten voor dinsdag 28 april binnen zijn. SCHOUWEN-DUIVELAND Hartweek In verschillende kernen op Schouwen-Duiveland wordt nog tot en met zaterdag 25 april gecollecteerd door Vrienden van de Hartstich ting. De opbrengst wordt ge bruikt voor onderzoek, pa tiëntenzorg, preventie en voorlichting. ZIERIKZEE Bazaar De eilandelijke Dorkasgroep houdt zaterdag 25 april een bazaar voor mensen in Mo zambique. In dit land onder steunt Dorkashulp een wees huis en medische kliniek. Op de bazaar is van alles te koop aan tweedehands en creatieve spullen. Bovendien kan kof fie worden gedronken met een plak cake. De bazaar vindt plaats in het gebouw van het Leger des Heils aan de Poststraat in Zierikzee en duurt van 10.00 tot 16.00 uur. RENESSE Oud papier Leden van muziekvereniging Luctor et Emergo staan zater dag 25 april bij de papiercon tainer op de Dreef. Tussen 10.00 en 11.00 uur is het moge lijk oud papier af te geven. NIEUWERKERK Klaverjassen Vijftig personen hebben deel genomen aan het klaverjas- festijn van de afdeling Nieu werkerk van de Anbo en de Stichting Welzijn Ouderen in het Nieuwerkerkse dorps huis. De heer C. Slabbekoorn uit Brouwershaven won de eerste prijs, de heer G. van de Bosch uit Renesse werd twee de en de derde prijs ging naar de heer Bokelaar uit Brou wershaven. De poedelprijs was voor de heer A. de Glop- per uit Burgh-Haamstede. Verder werd een verloting ge houden. ZONNEMAIRE Rommelmarktspullen Mensen van de harmonie Nut en Uitspanning en voetbal vereniging Zonnemaire ko men morgen, zaterdag, vanaf tien uur langs de deuren om bruikbare spulletjes voor de rommelmarkt op te halen. Za terdag 9 mei doen ze dat nog eens. De rommelmarkt van beide verenigingen wordt ge houden op 23 mei. BRUINISSE Collecte De collecte voor het Natio naal Fonds Sport Gehandi capten heeft in Bruinisse 1.829,70 gulden opgebracht. Advertentie Wij adviseren u graag bij de inrichting van uw woning. Na afspraak kunt u ook s'avonds bij ons terecht. WOONTEXTIEL ZONWERING ZIERIKZEE HAVENPLEIN 3 4301 JD ZIERIKZEE TEL. 0111-415951 FAX 416378 ARNEMUIDEN - Het scheepvaartverkeer op het ka naal door de Oude Arne wordt per 1 september ge stremd. Dit omdat de Nederlandse Spoorwegen de spoorbrug over het kanaal gaan vervangen. Ook de verkeersbrug zal worden vernieuwd. De werkzaamheden zullen tot april volgend jaar gaan du ren. De NS hecht belang aan de datum van 1 september om watersporters en belangheb bende bedrijven niet te hinde ren tijdens de drukke zomer maanden. Tijdens de werkzaamheden zal de NS van een enkelspoor gebruik maken. Al in 1994 liet de NS weten dat de brug uit veiligheids overwegingen dringend aan vervanging toe was. Eerdere pogingen om vergunningen te krijgen liepen echter op niets uits. Dit maal hebben de spoorwegen die wel. Ook de bestaande verkeers brug over de Oude Arne zal worden vervangen. Dit onge veer tegelijkertijd met de spoorbrug. Dit betekent dus niet alleen stremming voor het scheepvaartverkeer, maar zeker ook een maanden lange stremming van het wegverkeer tussen Arnemui- den en Middelburg. Voor het langzame verkeer zal er een tijdelijke brugverbinding aangebracht worden. De unieke constructie van de oude spoorbrug zal overigens niet verloren gaan. Hij wordt opgenomen in het nog te bou wen historisch waterbouw kundig themapark van de Stichting Civilion. Zierikzee Renesse Haamstede Zierikzee Zierikzee Renesse Renesse Toten met28april Expositie schilderijen schildersclub 't Bru's Palet. Verpleeghuis Corneliastich- ting. Dagelijks van 8.00 tot 20.00 uur. Tot en met zondag 3 mei Crust beelden van Atsuo Okamoto. Plus Min. Zaterdag en zondag van 13.00 tot 18.00 uur. Zaterdag 25 april tot zaterdag 9 mei Expositie Lijnen van Licht, schilderijen van Paul Huysmans. De Bewaerschole. Dinsdag t/m zaterdag van 13.30 tot 16.30 uur. Tot en met donderdag 14 mei Galerie Galerij: Mail-Art in the Galery. RSG Prof. Zeeman. Geopend tijdens schooluren. Tot en met zaterdag 30 mei Acryl en aguarel schilderijen Nelly van Nieuwenhuijzen. 't Lange Uus. Tijdens winkelopeningstijden. 28 april tot en met 26 juni Tentoonstelling sparen bij de koop: recla mecadeautjes. Blikmuseum de Blikvan ger. Dinsdag en vrijdag van 10.00 tot 12.00 en 3 mei, 17 mei en 2 juni van 12.00 tot 16.00 uur. Tot en met vrijdag 26 juni Expositie Sparen bij de koop. Blikmu seum De Blikvanger, Capelweg 18. Dins dag en vrijdag 10.00 tot 12.00 uur. 3 mei, 17 mei en 21 juni van 12.00 tot 16.00 uur.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1998 | | pagina 5