Weinig weerstand windn Gif terug in aanpak groen Zonnemaire Afgezant jeugd stopt Pannenbier in voorjaarszon bij Goemanszorg Dreischor Varen en wandelen op Koninginnedag Delta Nuts boekt 42,8 miljoen winst Grote behoefte aan hCG hormoon Moeders voor moeders op Schouwen-Duiveland Eén cluster voldoende voor alle huishoudens op Schouwen-Duiveland i 'Het ging niet goed' Uitvoering Schouwen-Oost krijgt de hoogste prioriteit Hoogste punt landbouwschuur bereikt Gecombineerde excursies DONDERDAG 23 APRIL 1998 NR 26370 4 3 ZIERIKZEE - Het ophaalgebied van Moeders voor Moeders is sinds kort uitgebreid met Schouwen-Dui veland. Door het grote aantal geboorten in het afge lopen jaar is het nu mogelijk om ook op Schouwen- Duiveland mee te doen. Aan de Noord-Bevelandse kant van de Zeelandbrug staan al enkele jaren windmolens. Het ziet ernaar uit, dat ze binnen af zienbare tijd ook aan de Schouwen-Duivelandse kant in de Gouweveersepolder verrijzen. ZIERIKZEE - Er is weinig weerstand tegen het plaat sen van windmolens in de Gouweveersepolder tus sen Ouwerkerk en de Zeelandbrug. Dat bleek dins dagavond in Theater Mondragon in Zierikzee tijdens de tweede, druk bezochte discussieavond over de structuur visie Schouwen-Duiveland (Archieffoto) Moeders voor moeders is een organisatie die urine van zwangere vrouwen inzamelt. Tijdens de eerste vier maan den van de zwangerschap be vat de urine het hormoon hCG, dat voor sommige vrou wen onmisbaar is om zwan ger te worden. Moeders voor moeders haalt de urine op en maakt er een geneesmiddel van dat de eisprong stimu leert en daar is volgens de or ganisatie nog steeds grote be hoefte aan. Anno 1998 krijgt één op de tien paren te maken met ver minderde vruchtbaarheid. Bij de behandeling hiervan maken artsen onder meer ge bruik van medicijnen die het hormoon hCG bevatten en dit hormoon kan alleen verkre gen worden uit de urine van zwangere vrouwen. Vandaar dat Moeders voor Moeders al ruim zestig jaar zoekt naar zwangere vrouwen die bereid zijn hun urine af te staan. Zwangere vrouwen - en dat kunnen ook vrouwen zijn die full-time werken - kunnen bellen naar de organisatie als ze mee willen werken aan de productie van het geneesmid del. Vervolgens komt een in- formatrice van Moeders voor moeders langs om te testen of er voldoende hCG in de urine zit. Is de uitslag positief dan komt een chauffeur van Moe ders voor moeders een op- vangkannetje en een aantal flessen brengen. Discretie is bij moeders voor moeders heel belangrijk. Wie de informatrice van moeders van moeders niet thuis wil ontvangen kan een andere ontmoetingsplaats afspreken en hetzelfde geldt voor de chauffeur die de flessen op komt halen. Aanmelden Vervolgens dient de zwange re elke dag zoveel mogelijk urine op te vangen. Alleen in de eerste vier maanden van de zwangerschap bevat de urine van zwangere vrouwen voldoende hCG-hormoon. Aanmelden bij Moeders voor moeders kan vanaf het mo ment dat vrouwen over tijd zijn. Wie meer wil weten kan bellen met Heidi Hendrikse op telefoonnummer: 415199. woordiger van de gemeente de plannen. Het werk is uit besteed aan BTL Groen voorziening uit Bruinisse. Het bestek is niet gebaseerd op resultaat maar op hoe veelheid inzet. „Mocht het spaak lopen dan is het niet zo dat er meer budget be schikbaar komt, wel kan dan naar gif worden gegre pen." Toch blijft het de be doeling het groen in hoofd zaak met mankracht te lijf te gaan. „We gaan zeer bewust met het gifgebruik om, al is het alleen maar omdat we ge bonden zijn aan resticties van de overheid. Dus er hoeft geen ongerustheid te zijn dat we als een gek alles platspuiten," aldus de ge meentemedewerker. M. Meeuwsen van de dorps raad Bruinisse vindt ook dat er windmolens moeten ko men, maar niet in Bruinisse. Achter de dijk in de Gouwe veersepolder lijkt hem de eni ge plek die ervoor in aanmer king komt. „Beter windmolens, dan kernenergie," vond C. Hanse en hij voerde aan, dat ieder een eens moet ophouden met het vingertje naar de ander te wijzen. „We moeten ook een stukje eigen verantwoorde lijkheid nemen," vond hij en stelde voor de windmolens in Reden voor het bestuur van de Stichting Goemanszorg om pannenbier te schenken voor de medewerkers van Aannemingsbedrijf Van der Velde uit Dreischor en voor de betrokken vrijwilligers van Goemanszorg. Volgens de traditie ging de vlag dus ook in top. Volgens bestuurslid P. Boot is het ge bruikelijk dat de vlag wordt gehesen bi j het bereiken van het hoogste punt als er ten minste pannenbier wordt ge schonken door de opdrachtge ver. Bleef dat laatste achterwege dan kon het wel gebeuren, dat er een bezem in plaats van een vlag op het dak werd gezet. één cluster bij elkaar te zet ten. Eén cluster van zestien grote windmolens is volgens D. Mol, directeur van Promills, meer dan voldoende om alle huishoudens op Schouwen- Duiveland van energie te voorzien. Een bewering, die discussieleider H. Droog hem nogeens extra liet herhalen. Over de plek waar die cluster dan zou moeten komen wa ren de aanwezigen vrij eens gezind: Zo dicht mogelijk bij de aanzetten van dammen en/of bruggen. „In elk geval niet op de Delingsdijk," vond Bij Goemanszorg echter wap perde de vlag, want het pan nenbier was er en de lentezon zorgde voor een feestelijke omlijsting. Gift De landbouwschuur kan ver rijzen dankzij een gift van 70.000 gulden van de Stich ting Renesse. In de schuur wordt een werkplaats inge richt en een tentoonstellings ruimte voor oude landbouw machines, die het Streek- en landbouwmuseum al in bezit heeft. Het is de bedoeling de schuur tijdens de donateursdag op R. Prager en dat waren de meeste aanwezigen met hem eens. Keuzen Belangrijke boodschap van de insprekers deze avond was, dat er heldere keuzen ge maakt moeten worden door het gemeentebestuur. Voor zitter van de dorpsraad Brou wershaven R. Bolderman had nogal wat kritiek op het feit, dat het gemeentebestuur van alles een graantje wil mee pikken. Wethouder C. Veer- hoek pareerde dat echter met: „Zonder graan eet niemand brood." Over de aanpak van de Mid den-Zeeland route bleken de meningen nogal verdeeld. Die varieerden van 'laten zoals het is' tot 'aanleg van twee driebaansstroken met paral zaterdag 15 mei grotendeels gereed te hebben. De officiële ingebruikname wordt echter wat later gepland. Zwart g'eteerd De landbouwschuur zal ge heel zwart geteerd worden. Ook dat past volgens Boot in de traditie. De zwarte schu ren in deze regio gaven blijk van de deemoedigheid van de bevolking. Op de Bevelanden werden de deuren van de zwarte schuren meestal om lijst met witte randen. Dat was enerzijds om zich beter te kunnen oriënteren in het don ker en anderzijds om boze geesten af te weren. Boot weet niet precies waar om die witte randen op Schouwen-Duiveland niet werden aangebracht. „Mis schien omdat ze hier nog dee moediger waren," lacht hij. lelwegen.' Met dat laatste zou volgens de inspreker ade quaat worden ingespeeld op de verkeersdruk, die zich in de toekomst onder meer door ontwikkeling van de Maas vlakte ook in dit gebied zal aandienen. Anderen zagen in deze route veel minder een economische as en pleitten er voor dat het economisch ver keer maar over Brabant moet worden geleid. Evenals tijdens de eerste dis cussieavond liepen ook nu de standpunten uiteen over het al of niet verleggen van de N59 ten behoeve van plan *Tu- reluur. „Als je daar een na tuurgebied wil, moet je die weg gewoon verleggen," vond Bolderman. „Als die weg op landbouwgrond moet komen te liggen, blijft er voor de boeren niks meer over," voerde agrarisch on derneemster Mol aan. Beide dagen vertrekt de ge combineerde vaar- en wande lexcursie om 11.00 uur vanuit de haven van Zierikzee. Op de boot de Friesland wordt naar Neeltje Jans vertrokken. Wandeling Daar wordt rond lunchtijd aangemeerd, waarna een cir ca twee uur durende wande ling wordt gemaakt. Tegen 16.00 uur komt de Friesland weer terug in de Zierikzeese haven. Op de boot is ruimte Het bedrijfsresultaat valt in 1997 lager uit dan in het daar voorgaande jaar. Daar zijn enerzijds de in 1996 gereali seerde extra opbrengsten uit een grote eenmalige opdracht voor derden oorzaak van. An derzijds verhogen de aanloop problemen met de warmte krachtcentrale in Terneuzen de inkoopkosten van elektri citeit. Het resultaat uit financiële baten en lasten viel afgelopen jaar zo'n 35 miljoen gulden beter uit. Deze ontwikkeling is voor een belangrijk deel toe te schrijven aan afboekingen in 1996. Gasafzet De afzet van elektriciteit was in 1.997 ongeveer 4 procent ho ger dan in 1996. Deze toename is het gevolg van een stijging Een ander voorstel betrof het volledig verleggen van de weg naar de noordkant van het eiland. Wethouder Veerhoek ging te rug tot de Batavieren om aan te geven dat er op de kruising van wegen kansen zijn om handel te drijven en meende dat de Midden-Zeeland route daar ook alle mogelijkheden toe biedt. „Dan heb ik wel een bord nodig om kenbaar te maken, dat ik een product verkoop," reageerde C. Han se en ook A. Scheermeijer- Kouijzer benadrukte het be lang om het bestaan van haar horecabedrijf langs die route duidelijk te maken. Woningbouw Het eerste deel van de avond was ingeruimd voor reacties van de dorpsraden met name over woningbouw. Opvang van de natuurlijke groei werd door allen bepleit. Daarnaast willen Scharendijke en Drei schor gefaseerd ook wel wat extra woningbouw voor de opvang van migranten. Di verse dorpsraadvertegen woordigers wezen op het be lang van de leefbaarheid in een kleine kern en voldoende draagvlak voor het vereni gingsleven. De discussie richtte zich ook op de voorgestelde differen tiatie van woningbouw, om dat elke kern zo zijn eigen kernmerken heeft. „Maak niet al te scherpe keuzen," vond M. Overbeeke van de dorpsraad Nieuwerkerk. Bol derman van de dorpsraad Brouwershaven verwees naar Engeland, waar veel meer wordt voortgebouwd op oude tradities, zodat nieuwe projecten geen enorme con trasten vormen. „Daar zou een project als de Muralt in Brouwershaven verdoemd worden," meende hij. Niet elke kern kan maar blij ven roepen om meer wonin gen. Wethouder Veerhoek leg de in een doordacht geregis seerde tweespraak met stede- bouwkundigev Droog nogeens uit met handen en voeten ge bonden te zijn aan het beleid van rijk en provincie in de zen. Slechts met een goed on derbouwde structuurvisie en een daarop gebaseerd wo ningbouwprogramma zijn er enkele verschuivingen in de toegewezen contingenten te bepleiten. voor rolstoelgebruikers. Aan melden kan via telefoonnum mer: 010 - 2650296. Alleen wandelen is ook mogelijk. Dat kan zondag 3 mei en woensdag 6 mei. Deze excur sies starten om 14.00 uur bij het naambord van Natuurmo numenten en Het Zeeuwse Landschap aan de Ooster- scheldekant van de parkeer plaats van Waterland Neeltje Jans. Planten, vogels en de jonge natuur op het voormalig werkeiland maken de excur sie de moeite waard. van het grootverbruik. De gasafzet was circa 10 procent - ongeveer 60 miljoen kubieke meter - lager. De zachte win ter wordt hiervoor als verkla ring gezien. De waterafzet is, door een toegenomen afzet van industriewater en een ge groeide afzet van drinkwater, gestegen met circa 1,5 miljoen kubieke meter. Het aantal aansluitingen op het kabelnet stijgt, in lijn met het beleid ook minder rendabele gebie den aan te sluiten, nog steeds. Hierin werd in totaal vier miljoen gulden aan besteed. Bij Delta Nuts zijn 31 nieuwe medewerkers aangetrokken. Aan het dienstverband van 26 medewerkers kwam een ein de. Dat brengt het totaal aantal medewerkers op 976. Het ziekteverzuim is 0,1 procent afgenomen. 4 1 Donderdag 23 april Zierikzee Lezing over bijzondere flora in het Gelderse IJsseldal. MFC Huybert straat 35. 19.30 uur. Feestavond J.W. van den Doelschool in de centrale ruimte. 19.30 uur Vrijdag 24 april Zierikzee Feestavond J.W. van den Doelschool in de centrale ruimte. 19.30 uur Jaarvergadering van de FNV-afdeling Schouwen- Duiveland in het MFC. 19.30 uur. Ledenvergadering CDA. MFC. 20.00 uur. Kerkwerve Kennismakingavond Nash ville Country Line Dancers in dorpshuis 't Zuudènde. 20.00 uur. Burgh-Haamstede Met de museumclub naar Scheveningen bezoek aan Beelden aan Zee en het Mau- ritshuis. NVvH. Vertrek van af De Schutse. 9.00 uur. Ledenvergadering Natuur Vogelwacht Schouwen- Duiveland in Gereformeerde Kerk, Platboslaan. 19.45 uur. Nieuwerkerk Ophaalactie voor rommel markt SOW Actief door de straten van het dorp. Tussen 18.00 en 21.00 uur. Inleveren oud papier t.bv. zending. Gebouw Salem. Mo lenstraat. 18.30-20.00 uur. Zaterdag 25 april Zierikzee Rommelmarkt Kinderboer derij De Punt. Onder De Beu- ze. 9.00-16.00 uur. Kindercombibeurs. De Drie hoek. 10.00 tot 14.00 uur. Verkoping ten behoeve van de gehandicaptenzorg Stich ting Adullam in de zaal van de Christelijk Gereformeerde Kerk in de Zevengetij straat. 10.00-15.30 uur. Bazar Stichting Dorcashulp Internationaal. Gebouw Le ger des Heils, Poststraat. 10.00-16.00 uur. VW-wandeling Patriciërs en Piraten, vertrek Meelstraat. Aanvang 13.30 uur. 'The best of 5 years hot mu sic'. Hans Visser Friends. Theater Mondragon. 20.00 uur. Ars Musica-concert hoornist Ronald Slager en pianiste Ca thy Kotoun. Zeeuwse Mu ziekschool. 20.00 uur. Renesse Uitvoering Hervormd Kerk koor Renesse. Jacobuskerk. 19.30 uur. Brouwershaven Brandweerwedstrijden in de klasse TAS HD vanaf de brandweerkazerne. 8.00 uur, Wandeltocht Rode Kruis. Vanaf Cafetaria 't Seepaerdje. 13.30 uur. Bruinisse Verkoping diverse artikelen. Kijk- en Koophal, Industrie weg 7 en 19. 9.00-12.00 uur. Zondag 26 april Burgh-Haamstede Excursie naar Slotbos en Zee- peduinen. Vertrek bij toe gangshek Slot Haamstede. 13.00 uur. Maandag 27 april Zierikzee Bestuursvergadering werk voorzieningsschap De Zuid hoek, gebouw De Zuidhoek, 16.00 uur. Brouwershaven Voorjaarsmarkt Welfare Ro de Kruis; verkoop handwerk- artikelen. Poortershof. 14.00- 16.00 uur. Vergadering adviescommis sie AIZ. Stadhuis. 19.30 uur. Dinsdag 28 april Zierikzee Fietstocht senioren. Vertrek vanaf sportpark Den Hogen Blok. 13.30 uur. Jaarvergadering PCOB in De Veste. 14.15 uur. Brouwershaven Commissievergadering Ex terne Contacten in stadhuis. 19.30 uur. Nieuwerkerk Bijeenkomst kiesvereniging SGP in verband met 75-jarig bestaan. Gebouw Salem, Mo lenstraat. 19.45 uur. Woensdag 29 april Zierikzee Bijeenkomst ouderen NCVB. Hervormd kerkcentrum. 14.30 uur. 1 ZONNEMAIRE - Er mag weer gif gespoten wor den in Zonnemaire. Na enige jaren een gifarm groenbeleid te hebben gevoerd, wil de gemeente de klachten over het onderhoud steviger te lijf. „Er is ons veel aan gelegen de klachten te verminderen, want het ging gewoon niet goed," erkende een mede werker van de afdeling cul tuurtechniek van de ge meente gisterenavond tij dens de dorpsraadvergade ring in Zonnemaire. De Voormalige gemeente Brou wershaven stond een gifarm beleid voor. Om dan werke lijk goed onderhoud te kun nen plegen, moet veel geld worden neergelegd. Inmid dels zijn de verhardingen en de begraafplaats al bespo ten. „Met deze wijze van aanpak gaan we een soort proefjaar in. Het is niet on bekend, maar wel anders dan in de laatste jaren. We gaan er vanuit dat het be leid pas in 1999 sluitend zal zijn," schetste de vertegen- Aangemerkt als Strategisch Groenproject ZIERIKZEE - De provincie wil het realiseren van het landinrichtingsproject Schouwen-Oost de hoogste prioriteit geven. Dit blijkt uit een nota die aan Gede puteerde Staten is gericht. De projecten Hoek en Inkel hebben respectievelijk de tweede en derde prioriteit ge kregen. Dit is het gevolg van het Interprovinciaal Meerja renprogramma. Hierin wor den projecten onderverdeeld in Strategische Groenprojec ten en reguliere landinrich tingsprojecten. Schouwen-Oost wordt aange merkt als een Strategisch Groenproject. Tot de keuze hiertoe is onder meer besloten omdat het pro ject volgens de provincie een voortvarende en vernieuwen de voorbereiding kent. Momenteel is veertig procent (350 hectare) van de aan te ko pen gronden in Schouwen- Oost in bezit van de landin richtingscommissie. Binnen twee jaar wil de provincie nog 80 hectare erbij kopen te gen een gemiddelde kale grondprijs van 63.000 gulden per hectare. De landinrich tingcommissie denkt voor de tachtig hectare vijf miljoen gulden nodig te hebben. ZONNEMAIRE - Monique Duinhouwer, vertegen woordiger van de jeugd in de dorpsraad van Zonne maire, stapt op. Woensdag 24 juni vinden ver kiezingen plaats. Nieuwe kandidaat wordt nog gezocht. Ook is een vacature beschik baar voor iemand die de vaste gebruikers van het dorps huis/gymzaal wil vertegen woordigen. Duinhouwer legt haar functie neer in verband met tijdgebrek. Behalve haar inzet in de organisatie van jeugdavonden, maakt zij ook deel uit van de commissie Praathuis. Nog voor de zomer wil de dorpsraad duidelijk heid over de mogelijkheid tot het neerzetten van een praathuis in het dorp. Dit on derkomen moet plaats bieden aan jong en oud. Onder meer de locatie is twijfelachtig. Hierover bestaat tot op heden geen overeenstemming. DISCUSSIE ZONNEMAIRE - In de dorps- raadvergadering van Scha rendijke barstte maandag een discussie los over het al dan niet plaatsen van een zorg- complex in Scharendijke. Me vrouw O. Immerzeel mengde zich in deze disciissie. In te genstelling tot hetgeen ver meld in de krant sprak zij niet als voorzitter van de Vrouwen Adviescommissie (VAC), maar op persoonlijke titel. Pannenbier in de lentezon. Dat tafereel was woensdagmiddag te zien bij de in aanbouw zijnde landbouwschuur bij het Streek- en landbouwmuseum in Dreischor. (Foto: Marijke Folkertsma) NEELTJE JANS - Mensen die de Oranjedrukte op Koninginnedag willen ontvluchten kunnen op excur sie op de Oosterschelde en Neeltje Jans. Behalve op 30 april is er een excursie op zondag 3 mei. MIDDELBURG - Delta Nutsbedrijven heeft het jaar 1997 afgesloten met een positief resultaat van 42, 8 miljoen gulden. In 1996 bedroeg de winst nog maar 26 miljoen. DREISCHOR - De in aanbouw zijnde landbouw schuur achter Streek- en landbouwmuseum Goe manszorg in Dreischor bereikte woensdagmiddag met 7,5 meter het hoogste punt.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1998 | | pagina 3