Geen onderhandelingen zorg Ministers willen nu ook 'witte oppas' stimuleren Ander veevoer leidt tot schonere mest Vandaag half miljoen telefoontjes voor WK Protest windmolens Nederlandse bus in Parijs over de kop Raadsels rond dood van Linda McCartney Vandalen in Zonnemaire Grote partij sigaretten onderschept Minder fosfaat, evenveel stikstof Druppelsgewijs naar Frankrijk WATERSTANDEN Werkgevers zien te weinig ruimte voor fatsoenlijk bod In navolging van de 'witte werkster' Geen landgenoten onder gewonden Steeds meer - jonge moeders met een baan Salaris in euro's ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE 2 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vervolg van pagina 1 „Zoals de zaak zich nu ont wikkelt, is het niet langer meer acceptabel. Wij weten ook dat het schoolplein de ontmoetingsplaats van het dorp is, maar er zijn grenzen. De criminaliteit neemt steeds grotere vormen aan," beves tigde een tweede spreker. „We kunnen nergens anders naar toe, want we hebben al leen het schoolplein," bracht een van de aanwezige jonge ren in het verweer. Het schoolplein blijkt vooral in trek bij de skatende jeugd. Voor deze noch voor andere hobby's is een goede stek in het dorp voorhanden. „Jullie mogen daar ook gewoon ska ten, daar gaat het ons niet om. Het gaat om de rommel en de overlast. Het is een tendens die steeds heftiger wordt. Ik ben het er mee eens dat jullie niets anders hebben, maar dat hoeft toch niet ten koste te gaan van ons woongenot?," aldus de getergde omwonen de. De jeugd was in groten getale komen opdagen met als doel te pleiten voor een halfpipe. Onder hen, zo werd geconsta teerd, bevond zich niemand uit de club vandalen. Een aan wezige onderwijzeres van de school gaf aan alle jongeren - naar aanleiding van een ge sneuvelde ruit in de paasva kantie - persoonlijk benaderd te hebben. „Sinds het laatste gesprek is de situatie verbe terd. Ik vind het ook positief dat er nu zoveel jongeren aan wezig zijn. Het is een mooi plein en een ideale plek om te skaten. Het zou zonde zijn als het afgesloten moest wor den." Dorpsraadlid K. Man- demaker maakte melding van vernielingen op de be graafplaats. „Bloemen en an dere versieringen zijn kapot gemaakt en de resten her en der neergegooid. De nabe staanden zijn gegriefd. Ik sta echt met mijn oren te klappe ren. Dit is heel droevig." Door de koppen bijeen te ste ken hopen de verschillende betrokkenen de jeugd van de vernielingen te kunnen weer houden. Zo zal een vertegen woordiger van de dorpsraad tijdens de eerstvolgende jeugdbijeenkomst zaterdag 30 mei een direct beroep doen op de jongeren. Ook de school en omwonenden worden ge acht de jeugd op overlast aan te spreken. „Deze ene week dat het beter gaat is voor ons nog geen reden om rustiger te slapen. Maar we moeten het breed aanpakken. Het met el kaar doen: met de kinderen, de school, de ouders, onmwo- nenden en de dorpsraad. Mis schien heeft dat resultaat," concludeerde iemand uit de zaal. DEN HAAG (ANP) - Dankzij het gebruik van speci aal veevoer is er in 1996 bij bemesting 8 procent min der fosfaat in het milieu terechtgekomen dan in 1995. De hoeveelheid stikstof bleef hetzelfde. Landelijk voldoen boeren aan de normen voor bemes ting. In gebieden als Noord- Brabant gebeurt dit echter nog lang niet. Dit blijkt uit cijfers die het Centraal Bu reau voor de Statistiek (CBS) donderdag bekend heeft ge maakt. Het CBS verwacht dat de hoeveelheid fosfaat in 1997 verder is gedaald. De re gels voor bemesting zijn steeds strenger geworden. De cijfers tonen aan dat het in derdaad mogelijk is om met ander veevoer het milieu minder te vervuilen, denkt boerenorganisatie LTO-Ne- derland. Dat is belangrijk voor varkenshouders, die in verband met het milieu de ko mende jaren een kwart van hun varkensrechten moeten inleveren bij de overheid. Zij kunnen echter 5 procent kor ting ontlopen door ander vee voer te gebruiken. In 1996 is per hectare land bouwgrond 93 kilo fosfaat uit dierlijke mest gebruikt. Voor het eerst sinds 1975 is dat minder dan 100 kilo. Lande lijk voldoet de bemesting daarmee aan de regels, maar het is nog altijd veel meer dan de overheid eigenlijk wil. De normen worden langzaam aangescherpt. DEN HAAG (ANP) - Het telefoonverkeer in ons land heeft donderdag tot nu toe niet te lijden gehad van de telefonische verkoop van de kaartjes voor het WK voetbal. In tegenstelling tot woensdag is het nationale en internatio nale telefoonverkeer nor maal. Wel is het nummer in Frankrijk moeilijk bereik baar. De telefonische kaart verkoop startte donderdag ochtend om acht uur. In het eerste uur zijn er vanuit Ne derland een half miljoen po gingen gedaan het nummer te bereiken. Woensdagochtend waren dat er in het eerste uur twee miljoen. KPN-Telecom laat de telefoontjes naar het bestelnummer druppelsge wijs door. De kans is klein dat het tele foonbedrijf een schadeclaim indient voor de chaos van woensdag. „Zo'n procedure duurt ergt lang en haalt waar schijnlijk weinig uit. Het kost een hoop energie, die we liever in nuttiger zaken stop pen", zegt een woord voer- ster.Het organisatiecomité CFO zette donderdag om 08.00 uur opnieuw de lijnen open. Via een oproep op een bandje wordt bellers verzocht later terug te bellen. „Gezien het groot aantal telefoontjes, kan uw verzoek nu niet wor den behandeld", meldt het bandje. LEEUWARDEN (ANP) - De meerderheid van de leden van de Waddenvereniging is tegen de komst van windmo lens langs de Waddenzee en op de Afsluitdijk. Dit blijkt uit een onderzoek dat in opdracht van de Wad denvereniging is uitgevoerd. Het bestuur van de vereni ging kon zich moeilijk een mening vormen over deze mi lieuvriendelijke manier van energieopwekking. Daarom besloot het bestuur de leden naar hun mening te vragen. De officiële cijfers van het on derzoek zijn nog niet precies bekend. De bedoeling was dat de uitslag van het onderzoek op de volgende ledenvergade ring, over drie weken, zou worden gepresenteerd. Tijden en standen volgens gctijdetahel Hydro-metcoccnlrum Zeeland t.o.v. NAP Datum Hoogwater Laagwatcr tijd stand tijd Hand ZIERIKZEE 24 april 02.20 134 08.25 -162 15.00 166 20.55 136 ROOMPOT BUITEN 24 april 00.50 139 07.05 -160 13.15 178 19.30 137 BRUINISSE 24 april 02.05 145 08.25 170 14.40 174 20.55 ■145 WEMELDINGE 24 april 02.25 155 08.30 -176 15.00 190 21.00 •152 Springtij: 28 april Actuele informatie over afwijkingen 06-9771 DEN HAAG (ANP) - De werkgevers in de zorg gaan niet onderhandelen over een nieuwe CAO voor het verplegend personeel. De werkgeverskoepel NZf maakte in Utrecht bekend dat zij te weinig ruimte heeft om tot een fatsoenlijk bod te komen. Intussen stroomt Den Haag vol met duizenden verpleeg kundigen die op een protest bijeenkomst massaal hun on genoegen uiten. Zij houden in zowel de Statenzaal van het Congresgebouw als in het sta dion van ADO Den Haag een grote manifestatie onder het motto „No pay no cure" (geen geld geen genezing). De protestbijeenkomst is het officiële begin van acties in de zorg voor een goede CAO. De vakbonden die de bijeen komst hebben georganiseerd, verwachten ongeveer 20.000 mensen. De werkgevers zijn tot hun conclusie gekomen na raadpleging van de directies van duizend instellingen in de zorg (ziekenhuizen, ver pleeghuizen, psychiatrische ziekenhuizen en instellingen in de zwakzinnigenzorg). Die onderschrijven het standpunt dat het kabinet te weinig fi nanciële ruimte heeft gebo den om tot een marktconfor me CAO te komen. De directies van verzorgingshui zen (WoonZorg Federatie) en de werkgevers in de thuiszorg (LVT) wezen het kabinetsaan bod eerder deze week al af. Volgens berekeningen van de werkgevers zou het huidige bod neerkomen op een loons verhoging van in totaal 3,56 procent voor een tweejarige CAO. Dat is ver beneden de wensen van zowel het verplegend per soneel als van de werkgevers. De bonden eisen 3,5 procent loonsverhoging, 0,75 procent eindejaarsuitkering en 1,5 procent voor arbeidsmarkt beleid in een eenjarige CAO. Zowel verantwoordelijk mi nister Borst (Volksgezond heid) als premier Kok hebben een en andermaal duidelijk gemaakt dat het kabinet na het bod van vorige week niet meer geld wil vrijmaken. Zij menen dat het extra be drag van ongeveer 400 mil joen gulden voldoende is om de vakbonden een acceptabel bod te kunnen doen. Een oppas is flexibeler dan de crèche. De kleine man op de foto kan er niet mee zitten. (Archieffoto) DEN HAAG (ANP) - In navolging van de „witte werkster" moet de overheid ook stimuleren dat er „witte oppassen" komen. De vrouwelijke minis ters De Boer (Milieu), Jorritsma (Verkeer) en Sorg- drager (Justitie) denken dat legale kinderoppassen ervoor kunnen zorgen dat kinderen minder ge jaagd hoeven te leven. Een oppas is flexibeler dan de crèche. Veel ouders moe ten dagelijks alle zeilen bij zetten om hun kind(eren) tij dig weg te brengen en op te halen. Dat slaat over op de kinde ren. Voordeel van een offi ciële regeling voor oppassen is ook dat het mensen met een uitkering de mogelijk heid biedt om een redelijk inkomen te verdienen. De drie ministers houden hun pleidooi donderdag in de Volkskrant. De witte werkster bestaat sinds vorig jaar. Mensen be talen maximaal 17,50 gulden per uur voor de huishoud hulp, die in dienst is van een schoonmaakbedrijf. Het kan gaan om een langdurig werk loze, een herintreder of een bijstandsgerechtigde. Tweeverdieners Minister Melkert (Sociale Zaken) kwam in 1997 met een regeling waarbij schoon maakbedrijven subsidie kunnen krijgen van de over heid. Vooral tweeverdieners hebben volgens hem een enorme behoefte aan een witte werkster. Een experi ment was zo succesvol, dat de Tweede Kamer eind vorig jaar instemde met een de finitieve regeling. ROTTERDAM (ANP) - De douane heeft woensdag in de Rotterdamse haven een grote partij van twee mil joen illegale sigaretten ontdekt. De sigaretten zaten verstopt in een container achter een la ding handwerkartikelen. De lading was verscheept in Afrika en bestemd voor een EU-land. In verband met het onderzoek wil de douane wei nig kwijt over het betreffen de land en de waarde van de lading. Naar schatting zou de overheid van het land van be stemming vijf ton aan belas ting zijn misgelopen bij ver koop van de sigaretten. De douane heeft dit jaar al meer illegale sigaretten on derschept dan in 1997. De to tale vangst loopt al tegen de 25 miljoen. PARIJS (ANP) - In een tunnel op de rondweg om Parijs is vanochtend, donderdag, een Nederland se bus over de kop geslagen. Volgens de eerste be richten zijn er twintig gewonden. Dit heeft de alarmcentrale SOS International bekend gemaakt. De alarmcentrale bevestigde dat er geen Ne derlanders in de bus zaten. Het is nog niet bekend van welke maatschappij de tou ringcar eigendom is. I'n de bus zaten 42 Nieuw- Zeelanders, Canadezen en Zuid-Afrikanen. Zeven van hen zijn er zeer ernstig aan toe. Zij krijgen ter plaatse -eerste hulp van de brand weer, 25 anderen zijn min der ernstig gewond en tien mensen verkeren in een shocktoestand. Volgens de politie deed het ongeluk zich om 09.19 uur voor ten zuidoosten van de hoofdstad op de weg rich ting Lyon. De bus kantelde op onverklaarbare wijze in een tunnel aan de Porte d'Italie. Politie en de Parijse brand weer, die ook over ambu lances beschikt, verlenen de slachtoffers eerste hulp ter plaatse. Binnen enkele mi nuten na het ongeval, waar van de oorzaak vooralsnog onbekend is, trad een ram penplan in werking. Het verkeer ten oosten van Parijs in de richting van Ly on wordt inmiddels omge leid. Het ongeval heeft in de Parijse ochtendspits geleid tot kilometerslange files. SANTA BARBARA (RTR/ANP/AFP/EFE) - Het overlijden van Linda McCartney, de vrouw van ex- Beatle Paul McCartney, heeft plotseling een raadsel achtig karakter gekregen. De woordvoerder van Mc Cartney onthulde woensdag dat hij niet de waarheid sprak toen hij zondag be kendmaakte dat de 56-jarige Linda twee dagen eerder in Santa Barbara in Californië was gestorven aan de gevol gen van borstkanker. De Ca- lifornische politie maakte eerder op de dag bekend dat zij een onderzoek zou instel len omdat nergens een over lijdensverklaring te vinden was. McCartneys woordvoerder Geoff Baker zei woensdag dat Linda McCartney niet in San ta Barbara was overleden, maar „op een plaats die privé was voor haar en haar fami lie". Hij zei dat hij opzettelijk verkeerde informatie had ge geven om de familie McCart ney de gelegenheid te geven rustig naar huis in Engeland terug te keren. Maar toen het overlijden zondagavond be kend werd gemaakt, waren Paul McCartney en de kinde ren van het echtpaar alweer thuis. Waar Linda McCartney wel is overleden, wilde de woord voerder niet zeggen. Maar het Amerikaanse tijdschrift Pe ople tekende uit de mond van een Amerikaans familielid van Linda McCartney op, dat zij overleed op een ranch in Tucson in Arizona. Zij heeft vroeger in die plaats ge woond. Als McCartney inderdaad niet in Santa Barbara is over leden, heeft de politie daar voor niets een onderzoek in gesteld naar de omstandighe den van haar dood. Het on derzoek richt zich op de vraag waarom er geen overlijdens verklaring is, een document dat vereist is voor crematie. Een woordvoerder van de po litie zei dat de mogelijkheid bestaat dat Linda McCartney geen natuurlijke dood is ge storven en dat er sprake is van hulp bij zelfdoding. In een woensdag uitgegeven ver klaring wijst Paul McCartney de suggestie van euthanasie of hulp bij zelfdoding van de hand. DEN HAAG (ANP) - Het aan tal vrouwen met minderjari ge kinderen dat werkt, stijgt gestaag. Bijna de helft van hen heeft een baan, zo blijkt uit het Jaarboek Emancipatie 1998 van het ministerie van Socia le Zaken en het Centraal Bu reau voor de Statistiek. Moeders werken wel aanzien lijk vaker dan gemiddeld in deeltijd. Tien jaar geleden werkte iets meer dan een kwart van de vrouwen met minderjarige kinderen twaalf uur of meer per week. Vorig jaar lag dat percentage op 45. Uit de cijfers blijkt dat het niet veel uitmaakt of de vrouw een partner heeft. Over het geheel genomen heeft 47 procent van de vrou wen een baan (36 procent in 1988). Van de mannen werkt bijna driekwart. Hoewel dus bijna de helft van vrouwen een baan heeft, ko men slechts drie van de tien arbeidsjaren voor hun reke ning. Daaruit blijkt dat zij veel in deeltijd werken. Hun belo ning ligt gemiddeld genomen ook nog steeds lager dan die van mannen. Suske en Wiske 'DE VOGELS DER GODEN' door Willy Vandersteen tteet Oenh een uel die men in H}ih feieid hee/t. Onder het mm een teders hunnen het leden rjn een de orlenis et ie die illejeel hendel dr'ljt in perediis eoqetsteel mü het u/oord deen Verwachting t/m maandag 27 april WEERSVOORUITZICHTEN Zaterdag Zonneschijn 30% Kans op neerslag 70% Min.temp. 9 graden Mid.temp. 17 graden Windkracht z.west 4 Zondag Zonneschijn 30% Kans op neerslag 60% Min.temp. 6 graden Mid.temp. 16 graden Windkracht var. 3 Maandag Zonneschijn 20% Kans op neerslag 60% Min.temp. 7 graden Mid.temp. 15 graden Windkracht zwest 3 ZON- EN MAANSTANDEN 24 april Zon op 06.25, onder 20.51 Maan op 05.45, onder 18.10 Nieuwe maan: 26 april (13.42) HET WEEROVERZICHT DE BILT - De glans gaat wat van het voorjaar af, met name in het weekein de. Vanavond en vannacht zien we een afwisseling van opklaringen en wolken en er komt een enkele bui voor. Morgen overdag ziet het er niet slecht uit. Dan schijnt de zon gere geld tussen de stapelwolken door. Waarschijnlijk is het droog, alleen langs de oostgrens zou 's middags nog een bui kunnen ontstaan. Vrij dagavond raakt het overigens steeds bewolkter. De temperatuur komt op een maximum van 16 graden uit en de zuidwestenwind waait zwak tot matig, rond kracht 3. In het weekein de dringen storingen verder door tot boven Nederland. We zien dan meer wolken, al schijnt ook de zon af en toe. Beide dagen vallen er enkele bui en en de temperatuur komt iets bo ven de 15 graden. UTRECHT (ANP) - De on geveer 2000 medewerkers van Reaal Verzekering hebben deze we.ek hun sa- larisstrook in euro's ge kregen. Het bedrijf wil zijn perso neel zo laten wennen aan de invoering van de euro. Reaal zegt het eerste be drijf in ons land te zijn dat de consequenties van de eurokoers zo duidelijk zichtbaar maakt. Overi gens hebben de medewer kers ook een salarisspeci ficatie in guldens gekregen. Vanaf januari krijgt het personeel van de verzekeraar standaard salarisstroken in guldens en euro's. NATUUR EN GROEN DEN HAAG (ANP) - Het vol gende kabinet moet 3,5 mil jard gulden extra uittrekken voor investeringen in „de groene kant van Nederland". De gezamenlijke provincies vinden dit nodig vanwege de toenemende druk op natuur, landschap, landbouw en re creatie. Uitgever LnO drukkenj/uitgeverij bv Zierikzee Directie W. O. Deddens Hoofdredacteur A.H.M. van den Nouweland Kantoor Jannewekken 11 4301 HH Zierikzee Postbus 1 4300 AA Zierikzee Telefoon: Algemeen 453535 Redactie 453545 Advertentieverkoop 453540 Fax 453546 Lezersservice (bezorging) De Zierikzeesche Nieuwsbode na 18.00 uur nog niet ontvangen? Bel dan ma t/m vrij 0111 -453538 Tijdens kantooruren van 8.30 tot 17.00 uur Tijdens de avonduren ma di do vr van 18.00 tot 20.00 uur (niet op woensdag) Woonhuisaansluitingen Redactie (na 17.30 uur) 0111-412905 Fotograaf (na 17.30 uur) 0111-414556 Abonnementen Abonnementsprijzen, zoals vermeld op de voorpagina, zijn inclusief 6% BTW. Losse nummers 1,25. Opzeggingèn dienen een maand voor het einde van de lopende abonne mentsperiode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode gemeld te worden. Inlevertijden advertenties - Maandagkrant vrijdag tot 13.00 uur - Dinsdagkrant maandag tot 11.30 uur - Donderdagkrant woensdag tot 11.30 uur -Vrijdagkrant donderdag tot 11.30 uur Voor fouten ontstaan door telefoni sche of onduidelijk geschreven opdrachten wordt door ons geen verantwoording gedragen. Advertentietarieven Losse mm prijs 78 oent. Kontrakttarieven op aanvraag. „Succesjes" (t/m 4 regels) 7.80 De advertentieprijzen zijn exclusief 17'/?% B.T.W

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1998 | | pagina 2