Leerlingen De Kirreweie maken stranden schoon Aanvragen ontslagen gehalveerd Diefstal uit een auto Opnieuw drie auto's bekogeld op de A28 Buitenland plukt wrange vruchten van XTC-beleid PvdA maakt volgens Zalm een ruk naar links Reddingboten in actie Emoties op veiling van Max Heymans-couture Mexicaanse schrijver Octavio Paz overleden Bromfietster breekt arm Drugsdealer opgepakt Hardrijders op de bon 9 MBWilIM i ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Natuurmonumenten steeds vaker in beeld voor verdediging het natuurhelang Op de bres bij grote projecten ^jyig'pRDAM (ANP) - De Vereniging Natuurmonu- men n zal zich ook in de toekomst actief inzetten als u grote bouwprojecten natuur verloren dreigt te n. Voorzitter P. Winsemius is niet afgeschrikt %r de soms negatieve publiciteit sinds Natuurmo numenten zich in de strijd om de bouw van IJburg' wierp. „Als er grote natuurbelangen zijn die ernstig geschaad wor den, dan zijn we erbij", aldus Winsemius. De overheid stelt zich volgens hem bij grote projecten terughoudend op wat betreft de natuur- en mi lieubelangen,. „Dan stappen clubs als wij erin." Natuurmonumenten werd voor de grote campagne tegen de bouw van 18.000 woningen in het IJmeer door velen ge zien als een rustige club na tuurliefhebbers en terreinbe heerders. Daar lijkt met IJburg een eind aan te zijn ge komen. De gemeente Amster dam en de tegenstanders bot sten in de afgelopen periode een aantal keren hard. Volgens Winsemius is er geen sprake van een plotselinge omslag. „Het is een ontwikke ling. Bij de discussie over de Betuwelijn namen we nog geen publiek standpunt in. Bij de Hoge Snelheidslijn (HSL) wel. Bij IJburg is het weer anders en gaat het ook weer een stap verder omdat er een referendummogelijk heid is. Als dat bij de HSL ook was geweest, hadden we ons daar ook voor ingezet." Voor die lijn is volgens Winse mius steun binnen de vereni ging. Leden vragen Natuur monumenten om een standpunt. Desondanks vindt hij een re ferendum een gevaarlijk in strument. „Je krijgt eert ver eenvoudiging van stellingen. De goeden hebben een witte muts en de fouten een zwarte. En de ene kant hoort de ande re kant niet meer. Bij de campagne over IJburg vlogen gemeente en Natuur monumenten elkaar geregeld in de haren. Niet de stijl van Winsemius. „Nederland is een land van consensus. We hebben een cultuur dat het ge zamenlijk belang boven het "individueel belang gaat. Het gevaar van een referendum is dat er een winnaar en een ver liezer is. Dan is het evenwicht er niet." Het maximale Natuurmonumenten heeft volgens hem het maximale gedaan om tot een andere op lossing te komen. Er waren begin dit jaar onderhandelin gen met de provincie en de ge meente over evenwichtige ontwikkeling van woning bouw en natuur bij het het IJ meer. Daar zouden tientallen miljoenen guldens in gesto ken zou worden. De verenigingsraad van Na tuurmonumenten besloot be Een voorbeeld van hoe het hoort. Natuurmonumenten en het Zeeuw Landschap realiseren een slufter op Neeltje Jans in de Oos- terscheldekering(Archieffoto) gin februari toch om door te gaan met steun aan het refe rendum. Vooral een gevolg van een gebrek aan vertrou wen in de overheid, aldus Winsemius. „Gevoed door de gang van zaken bij bij voor beeld vliegveld Beek en de uitbreiding van Schiphol." Bovendien was de inspraak over IJburg volgens hem een mechanisch gebeuren. Het had Wat Winsemius be treft anders kunnen lopen. „Als Amsterdam het huis werk goed had gedaan, de na- tuuraspecten serieus had ge nomen. De beslissing voor de bouw van IJburg is niet even wichtig. Dit is de eerste ingreep in de ecologische hoofdstructuur. We denken echt dat de gemeente een fout maakt." ZIERIKZEE - Een 19-jarige vrouw uit Zierikzee brak vrijdagavond haar rechter arm als gevolg van een val met haar bromfiets. Het ongeluk gebeurde om on geveer 20.15 uur op de hoek van de Lange Nobelstraat en de Sint Anthoniesdam in Zie rikzee. Vermoedelijk ging het meisje onderuit als gevolg van de natte kinderkopjes in het wegdek. NOORDGOUWE - De politie heeft vrijdagavond in Noord- gouwe een drugsdealer in de kraag gevat. Het gaat om een 29-jarige man zonder vaste woon- of verblijfplaats. Bij de aanhou ding werd een hoeveelheid co caïne in beslag genomen, evenals de telefoon van de man en een geldbedrag. Diezelfde avond werd op twee adressen op Schouwen- Duiveland huiszoeking ver richt. Op één adres werd on geveer dertig gram softdrugs en tien eenheden cocaïne in beslag genomen. Tegen de 25- jarige hoofdbewoner van het pand in kwestie werd proces verbaal opgemaakt. SEROOSKERKE - Bij snel heidscontroles op verschil lende lokaties op Schouwen- Duiveland werden in totaal 159 hardrijders op de bon ge slingerd. Van 09.45 tot 11.45 uur werd gecontroleerd op de Seroos- kerkseweg bij Serooskerke. Daar passeerden 605 voertui gen de radarapparatuur. To taal 66 bestuurders drukten het gaspedaal te diep in. De hoogst gemeten snelheid was 116 kilometer per uur. k 's Middags werd gecontro leerd langs dë Heuvelsweg bij ^erkwerve. Van de 225 passe nde voertuigen reden 23 te d. Hier was de hoogst ge- p^n snelheid 111 kilometer S^VWeg naar De Val ten- gecomer^en ^5 voertuigen stuurdleerd- Zeventi8 be" denderfiaPten de daar gel- 80 kilomfe?um5nelheldvaJn laars. oXper "ur aan.de snelheid wY°?at g.emet(en per uur V13 kilometer TEVEEL Ol SERposKERKEVn 27-ia- werd zondagmorgen jn Se rooskerke betrapt oprijden pnder mvloed. Dat Cam °P een boeten var. 390 gulden en een rijverbod twee uur te staan. MIDDELBURG - Uit een rapport van het Ministerie van Sociale Zaken en Werkgelegenheid blijkt dat het aantal ontslagaanvragen in Zeeland de afgelopen vijf jaar gehalveerd is. In 1993 bedroeg het aantal ontslagaanvragen in Zeeland nog ruim 1800. In 1997 daalde dat al naar 1220. Voor 1998, als de trend van de eerste drie maanden zich voortzet, wordt een da ling van 25 procent verwacht. Ten opzichte van 1993 bete kent dit een halvering. Oor zaak van de sterke daling wordt met 'namé gezocht in de florissante economische si tuatie. Punten van aandacht blijven de relatief hoge aantallen vrouwen en 55-plussers die voor ontslag worden voorge dragen. Reden voor het hoge aantal ontslagen vrouwen is dat een groot deel van hen werkzaam is in bedrijfstak ken waar om diverse redenen veel ontslagen vallen, zoals schoonmaakbedrijven of ge zondheidszorg. Ontslagen van 55plussers ko men vaak voort uit het feit dat veel werkgevers nog steeds reorganiseren ten kos te van oudere, in hun ogen duurdere en minder flexibele, werknemers. Landelijke schoonmaakdag ook op Schouwen-Duiveland WESTENSCHOUWEN - Voor de zevende maal gaat donderdag Landelijke Strandschoonmaakdag van start. Door een misverstand doet op Schouwen-Dui- veland alleen openbare basisschool De Kirreweie mee. In totaal doen er dit jaar 27 gemeenten en 92 scholen mee. Doel van de dag is het verwij deren van het achtergelaten vuil en puin dat de stranden en duingebieden ontsiert. Vorig jaar haalden de leerlin gen van De Kirreweie, een openbare basisschool uit Burgh-Haamstede, samen met leerlingen van openbare basisschool De Stove zo'n tweeenhalve kubieke meter afval van het Westenschouw- se strand. Dit jaar zullen alleen leerlin gen van De Kirreweie betrok ken zijn bij het project. De af name van het aantal deelnemende scholen is deels het gevolg van een communi catiestoornis tussen de lande lijke organisatie en de ge meente. Beiden dachten dat de andere partij het aan schrijven van de scholen op zich zou nemen. De Kirreweie doet dit jaar met maar liefst 41 leerlingen uit groep zeven en acht mee. Afval Het strand van Westenschou- wen is een populaire plaats om te verblijven. Vooral in de zomer, wanneer Westen- schouwen volloopt met toe risten, blijft er een grote hoe veelheid afval achter. Uit onderzoek is gebleken dat 54 procent van de afvalbakken die op het strand zijn ge plaatst op mooie zomerse da gen overstroomt. Bovendien laten mensen gemakkelijk hun afval op het strand of in de duinen achter. De actie vindt plaats op don derdag 23 april aanstaande. Om 13.30 zal de actie van start gaan, na de opening door wet houder G. J van de Velde - de Wilde. Hierna zullen de leer lingen aan de slag gaan met het opruimen van het zwerf afval. Beschikbaar Prikstokken, grijpers, hand schoenen en stevige vuilnis zakken zullen door de ge meente beschikbaar worden gesteld, en de afdeling Reini ging zal zorgen voor afvoer van het gevonden vuil. Zij wegen de hoeveelheid vuil en bepalen het volume ervan. De Landelijke Strandschoon maakdag is een initiatief van Stichting Nederland Donderdag wordt weer een grote hoeveelheid zwerfvuil van het strarid gehaald. (Archieffoto) BROUWERSDAM - Een 35-jarige inwoner van het Duitse Keulen deed bij de politie aangifte van dief stal uit zijn auto. De auto van de Duitser stond geparkeerd aan de Brouwers- dam. Uit de auto was een fo tocamera en een portemonnee met inhoud gestolen. De acht tien maanden oude baby die in de auto zat, bleef onge deerd. Een twintigjarige inwoonster van Capelle aan de IJssel deed aangifte van diefstal van een buitenboordmotor. Deze werd gestolen vanaf een zeilboot in de haven van wa tersportvereniging Bruinis- Volgens minister Sorgdrager EINDHOVEN (ANP) - Er zijn aanwijzingen dat de productie van XTC en de handel in deze synthetische drug zich verplaatsen naar andere landen. Die pluk ken daardoor helaas de wrange vruchten van de ef fectieve manier waarop Nederland het XTC-pro- bleem sedert vorig jaar aanpakt. Minister Sorgdrager van Jus titie zei dit maandag in Eind hoven op het symposium XTC exit? Om te voorkomen dat de verschuiving van de productie verder doorgaat, is een internationale aanpak van groot belang, aldus de mi nister. Volgens Sorgdrager blijft het testen van pillen op house party's zinvol. Ze zei begrip te hebben voor de kritiek dat de verboden drug daardoor een zekere legitimatie krijgt. „Dat is misschien waar, maar ter bescherming van de volks gezondheid is het absoluut van belang ermee door te gaan." Testen kan ook leiden tot de opsporing van de producen ten. Als voorbeeld noemde Sorgdrager de onlangs opge doken pillen met daarin de giftige stof atropine. Ze heeft niet de illusie dat justitie en politie op korte termijn een einde kunnen maken aan de handel in synthetische drugs. „Een oplossing is vooralsnog niet aan de orde. We kunnen wel proberen het probleem beheersbaar te maken. Belang- Sorgdrager onderstreepte maandag het grote belang van de vorig jaar in het leven geroepen landelijke Unit Synthetische Drugs. Daarin werken het OM en verschil lende opsporingsdiensten sa men. De eenheid heeft zich volgens de minister in korte tijd ontwikkeld tot een inter nationaal vermaard experti secentrum. HARDERWIJK (ANP) - In het afgelopen weekeinde zijn opnieuw drie automobilisten die op de A28 (Amersfoort-Zwolle) reden, vanaf een viaduct beko geld met stenen. Vorige week raakte een vier jarig meisje uit Hollandsche- veld in coma nadat ze getrof fen werd door een zwerfkei die dwars door de voorruit van de auto van haar vader vloog. De kleuter werd geraakt tus sen Harderwijk en Nunspeet ter hoogte van Hulshorst. Volgens een woordvoerder van de politie zijn de stenen ditmaal gegooid vanaf het viaduct Deventerweg in Har derwijk. Dat gebeurde in de nacht van vrijdag op zaterdag, zater dagmiddag en in de nacht van zaterdag op zondag. Er ont stond alleen matenële scha de. Ernstig De toestand van het vierjari ge kind is de afgelopen dagen iets verbeterd, maar nog steeds zeer ernstig. De politie is met een flink aantal mén sen op zoek naar de onbeken de stenengooiers. Met name in de avond en de nacht houdt de politie viaducten over de A28 extra in de gaten. Afstand van begrotingsbeleid DEN HAAG (ANP) - De PvdA maakt volgens VVD- minister Zalm van Financiën in de verkiezingscam pagne een ,,ruk naar links". De partij van premier Kok neemt afstand van het voor zichtige begrotingsbeleid van het huidige kabinet, doet vrijwel niets aan verlaging van het financieringstekort of het spekken van het AOW- fonds, richt de lastenverlich ting alleen op de laagste inko mens en houdt geen rekening met een eventueel lagere eco nomische groei. Zalm zei dat maandag tijdens de dagelijkse persconferentie van de VVD met het oog op de verkiezingen. Ook vice-frac- tievoorzitter Korthals liet zich in soortgelijke woorden uit. Zalm had verder kritiek op het CDA, dat geen geld wil re serveren voor lastenverlich ting. Ook heeft hij het niet zo op D66, dat evenals de PvdA het voorzichtige uitgavenbe leid van het kabinet wil losla ten. Zalm vindt dat de PvdA „zeer uitdrukkelijk" bezig is met een breuk met Paars-1. Ook slaat ze adviezen van topamb tenaren en De Nederlandsche Bank in de wind. De sociaal democraten proberen zich met hun nadruk op de bestrij ding van de armoede te profi leren ten opzichte van Groen- Links en SP, aldus de minister. „Armoede troef'", oordeelde hij. Het huidige kabinet heeft de rijksuitgaven vooraf aan een maximum gebonden. Belas tingmeevallers werden alleen besteed voor tekortreductie en lastenverlichting. PvdA en D66 willen meevallers ook ge bruiken voor nieuwe uitga ven. Volgens Zalm is dat een „gevaarlijke koers". Dat leidt ertoe dat bij tegen vallende belastinginkomsten extra bezuinigd moet worden of dat het financieringstekort oploopt. „Mijn motto is: vrij veilig en begroot veilig", al dus Zalm. In strijd Hij verweet de PvdA dat ze handelt in strijd met Europe se afspraken door het finan cieringstekort de komende vier jaar op 1,5 procent te wil len handhaven. De overige grote partijen wilen het te kort terugbrengen naar min stens 1 procent. BROUWERSDAM - De reddingboten de Zeeman spot en de Graaf van Bylandt moesten zondag bei de in actie komen voor sportvissers met boten- pech. De bemanning van de Zee manspot werd om 9.00 uur door de kustwacht post Ouddorp opgepiept. Bij de Euronul-boei lag een sport visser wiens boot te kam pen had met een defecte stuurinrichting. De yissersboot werd naar de vuurtoren gesleept, waarna de Griend de boot terug bracht naar de Brouwers- dam. De bemanning van de Graaf van Bylandt was in middels ook in actie geko men. Bij de Noordhinder had een sportvisser te kam pen met motorpech. Deze vissersboot werd naar de Noord Banjaard ge sleept. De Griend sleepte het schip vervolgens naar de Brouwersdam Feestje ter nagedachtenis AMSTERDAM (ANP) - De veiling van de privécollec- tie van de vorig jaar overleden couturier Max Hey- mans is zondagavond in de Amsterdamse galerie Donkersloot uitgelopen tot een feestje ter nagedach tenis aan de Nederlandse modekoning. Maïtre de cuisine Joop Braak- hekke trad voor de gelegen heid op als veilingmeester en zette dan ook geen vaart ach ter de verkoop. De marathon zitting bracht zo'n driehon derd artikelen onder de hamer: hoeden, huisraad, meubels, kroonluchters en couturestukken van Hey- mans' hand. De verkoop van de Heymans- nalatenschap leverde al met al 85.000 gulden op. De op brengst is bedoeld voor een Max Heymans-stipendium, een beurs die jonge talentvol le modestudenten op weg moet helpen uit te groeien tot couturier. Max Heymans overleed in séptember 1997 aan een hartstilstand. Hij liet geen familie na. Collega's Collega-couturiers hadden het vooral gemunt op het meubilair. De jonge couturier Mart Visser wist de hand te leggen op Heymans' werkta fel en -stoel, respectievelijk voor vijftienhonderd en twee duizend gulden. „Vooral van wege de herinnering", zegt Visser, „want als kind al was ik gefascineerd door zijn werk. Vijftien jaar geleden maakte ik hoeden voor zijn collecties." Na een grondige opknap beurt, de stukken vertonen brandgaten van sigaretten, krijgt de voormalige werk plek een plaats in zijn salon. Kroonluchter Frans Molenaar kocht voor achtduizend gulden een Fran se kroonluchter in Louis XVI- stijl. De Franse Zakkroon, voorzien van verguld bronzen monturen, krijgt een plaats in Molenaars boutique. Hey mans' hoeden brachten tus sen de tweehonderd en vijf- honderd'gulden op, japonnen en ensembles tussen de vijf honderd en duizend gulden. Winnaar Nobelprijs 1990 MEXICO-STAD (AFP/EFE/ANP) - Dc Mexicaanse schrijver en dichter Octavio Paz is in de nacht van zondag op maandag op 84-jarige leeftijd in Mexico- Stad na een lange ziekte overleden. Dit heeft de Mexicaanse tele visie maandagochtend ge meld. Hij won in 1990 de No belprijs voor de literatuur. Paz werd op 31 maart 1914 ge boren in Mexico-Stad en stu deerde aan de Universiteit van Mexico voordat hij een1 carrière in de diplomatie be gon. In zijn vrije tijd schreef hij gedichten en essays. De diplomatie gaf hij in 1968 op na het bloedbad op het Tla- telolco-plein, toen de politie in de hoofdstad schoot op stu denten die protesteerden te gen de onderdrukking van studentenactivisten. Kruistocht Sinds het einde van de jaren zeventig voerde hij een indi viduele kruistocht tegen wat hij zag als de Sovjet- en Cu baanse interventie in Zuid- Amerika. Door zijn stand punten maakte hij zich zeer impopulair bij een aantal Latijns-Amerikaanse intel lectuelen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1998 | | pagina 6