Drukte tij dens Museumweekend Stadhuismuseum open op zondag Bomvol dorpshuis bij Bonte Avond van sportvereniging KERKBERICHTEN Verkiezingsavond van de SGP ANGELUS BELIJDENIS STREENV||E1JWS MAANDAG 20 APRIL 1998 NR 26368 5 Vanaf vrijdag 1 mei ZIERIKZEE - Het Stadhuismuseum aan de Meel- straat in Zierikzee is het komende zomerseizoen ook op zondag geopend. Het museum is vanaf vrijdag 1 mei dagelijks te bezichtigen. Sinds de gemeentelijke her indeling van Schouwen- Duiveland zijn ook de trouwzaal, de raadszaal, de burgemeesterskamer en de Vierschaar aan de museum ruimten toegevoegd. Begin mei wordt in deze ruimten nog gewerkt aan de installa tie van camera's, die het mo gelijk moeten maken de be zoekers te observeren. De komende maanden zijn in het Stadhuismuseum twee seizoenstentoonstel lingen te zien. Een expositie is gewijd aan de burgemees ters van de voormalige zes gemeenten van Schouwen- Duiveland en huidige bur gemeester J. J. P. M. Assel- bergs. De expositie omvat onder meer de ambtsketens. De andere wisseltentoon stelling draagt de titel 'Zie rikzee 750 of 1150 bestaan?' en is gewijd aan het feit dat Zierikzee 750 jaar geleden stadsrechten kreeg. In de Schutterszaal - met een in drukwekkende eikenhou ten dakconstructie, die op een omgekeerd schip lijkt - is een ruimte ingericht met voorwerpen die betrekking hebben op de geschiedenis van Zierikzee.Tot de muse umcollectie behoren onder meer bodemvondsten, mo dellen van bruggen, oude plattegronden, glas en zil verwerk. Er is een overzicht van streekdrachten en een collectie van het voormalig Waterschap Schouwen-Dui- veland. Dagelijks geopend Het Stadhuismuseum is tot 1 november dagelijks geo pend van 10.00 tot 17.00 uur. Op zondag gaan de deuren pas om 12.00 uur open voor belangstellenden. Nieuw is een passe-partout, waarmee bezoekers het Stadhuismu seum en het Maritiem muse um in een dag kunnen be zoeken met korting. Nederlandse Hervormde Kerk Beroepen te Waverveen: A. Bloed, kandidaat te Hilver sum; te Zelhem (Herv. Geref. federatieve wijkgemeente): A. J. Stein te Opperdoes/ Aartswoud Abbekerk Lambertschaag. Aangenomen naar Hoek van Holland (beiden part-time): G. H. Labooy te Rinsuma- geest-Sijbrandahuis en Foud- gum c.a. (part-time) en mw. K. D. Labooy-Kolle als cate cheet, pastoraal medewerker wonende ter Rinsumageest. Toegelaten tot de evangelie bediening en beroepbaar: drs. W. Klouwen, Voordorp 70, 2352 BV te Leiderdorp, tel. 071-5414467. Christelijke Gereformeerde Kerken Tweetal te Lisse: J. van Lan- gevelde te Hengelo (O.) en S. Otten te Rotterdam-Zuid. Beroepen te Doesburg, Doe- tinchem en Nijmegen: C. de Jong, kandidaat te Apel doorn. Gereformeerde Gemeenten Beroepen te Krimpen aan den IJssel: A. Vermey te Zwijn- drecht. Oud Gereformeerde Gemeenten in Nederland Beroepen te Alphen aan den Rijn, te Doorn, te Ede, te Eist, te Werkendam, te Amers foort, te Bergambacht, te Langbroek, te Lienden, te Rhenen en te Rouveen: A. Kort, wonende te Putten. Gereformeerde Gemeente OOSTERLAND - Dinsdag 21 april, 19.30 uur ds. W. Silf- hout. NIEUWERKERK - De Staat kundig Gereformeerde Partij houdt vrijdag 24 april een verkiezingsbijeenkomst in gebouw Salem aan de Molen straat in Nieuwerkerk. Dit in verband met de Tweede Kamerverkiezingen die op 6 mei worden gehouden. Spre ker op deze avond is E. Klein, nummer vier op de kandida tenlijst voor de Tweede Ka mer. Het motto van de verkie zingscampagne van de SGP luidt 'woord houden'. NIEUWERKERK - De muzi kale geloofsbelijdenis 'Efeze' staat centraal tijdens een con cert van het gospelkoor To gether, zaterdag 27 juni in de Jacobuskerk in Nieuwer kerk. Aan het concert wordt ook meegewerkt door de fan fare 'Nut en Uitspanning' uit Nieuwerkerk/Bruinisse. Natuur- en Vogelwacht In de Gereformeerde Kerk aan de Platboslaan in Haam stede wordt vrijdag 24 april de ledenvergadering gehou den vhn de Natuur Vogel wacht Schouwen-Duiveland. Op de agenda staat onder meer het voorstel om een ex tra bestuurslid te benoemen Seizoensopening Burghse Schoole met lezing H. Uil ZIERIKZEE - De kop is eraf. Met het Nationaal Mu seumweekend is voor veel musea het nieuwe seizoen weer van start gegaan. Ook op Schouwen-Duiveland zetten verschillende musea hun deuren zaterdag en zondag wijd open. Het Museumweekend betekende voor museum De Burghse Schoole in Burgh tevens de officiële seizoenstart. Daar kregen de vrijwilligers zaterdag 78 bezoekers te ver werken en kwamen zondag nog eens ruim 50 mensen een kijkje nemen in het kleine museum. ,,Meer dan vorig jaar, maar ik denk dat het weer daar ook wel iets mee te maken heeft," aldus vrijwil ligster Janet Timofei. Naast de vaste expositie over het schrijfonderwijs door de jaren heen is in het oude leslo- kaaltje van de Burghse Schoole plaats ingeruimd voor het tentoonstellen van oude schoolplaten. Op die aan de wanden opgehangen schoolplaten wordt over de hunebedbouwers 'verteld' maar komen ook het bezoek van Czaar Peter de Groote aan een buitenplaats aan de Vecht en de gevangenneming van Florus de vijfde aan de orde. In een van de andere lokalen - waar ook de expositie over hommels een plaatsje heeft gekregen - hangt een serie schoolplaten over 'dieren in hun natuurlijke omgeving' middels welke kinderen in zicht moesten verwerven over onder meer het dierlijke leven in 'Het Braziliaansch oerwoud'. Bij iedere school plaat hoorde destijds, zo weet A. Damman van de Stichting "VVesterschouwen Cultureel te vertellen, een boekje aan de hand waarvan de docent zijn 'verhaal over de schoolplaat kon vertellen. Dat het geheu gen van niet alle schoolmees ters even goed was blijkt uit het feit dat op verschillende platen in kleine - voor de leer lingen onleesbare - lettertjes in de kantlijn van de plaat aantekeningen staan die als geheugensteuntje voor de meester dienden zodat hij waarheidsgetrouw kon ver tellen over wat er op die plaat te zien is. De platen zijn deels eigen bezit van De Burghse Schoole en deels bezit van OBS De Kirreweie. In het gangetje van het muse um is een mini-expositie ge wijd aan de kroning van prin ses Wilhelmina, dit jaar precies 100 jaar geleden, tot Koningin der Nederlanden. De Kroningsfeesten werden destijds, zo bleek uit de lezing in De Burghse Schoole van Streekarchivaris H. Uil, ook op Schouwen-Duiveland uit bundig gevierd. Burgh en Haamstede waren versierd met erepoorten, de dag werd begonnen met klokgelui en dominees hielden feestredes in de kerken. Harmonie Witte van Haem- stede gaf een uitvoering in de muziektent en 's avonds wa ren zowel Burgh als Haamste de feestelijk verlicht en werd er vuurwerk afgestoken. Voor de schoolkinderen wa ren er kinderspelen en een herinneringsbeker. Ook in Ellemeet, Eikerzee en Scha- rendijke werd de kroning van met een lezing over de Kroningsfeesten op Schouwen-Duiveland voor de officiële seizoensope- (Foto: Marieke Mandemaker). Streekarchivaris H. Uil tekende ning van De Burghse Schoole. Wilhelmina op gepaste wijze gevierd. Daar deed een stoet i van tachtig paarden een ron- 1 de door de gemeente en werd c op de scholen gefeest. In Noordwelle werd het kro- ningsfeest pas op 6 september 1 gevierd en daar werd onder meer een pseudo-koningin in- 1 gehaald, was Witte van Haemstede actief, kregen de kinderen taartjes en was er 's avonds een optocht met lam- 3 pionnen en vetglaasjes. Elk gezin kreeg een groot kren tenbrood met kaas en een bon om 's avonds een fles wijn in ontvangst te nemen. De enige dissonant, zo hield Uil zijn gehoor voor, was een kleine persrel. De Middel- burghse Courant - later inge lijfd bij de PZC - beschuldig de de Zierikzeesche Nieuwsbode ervan de procla matie van de nieuwe konin gin te vroeg te hebben gepu bliceerd. De toenmalige re dactie verweerde zich in niet mis te verstane bewoordin gen: Teder onzer abonnees weet dat de Middelburghse Courant verteert van nijd en jalouzie omdat zij de ruim 140-jarige, die lang de eerste courant van Zeeland is ge weest en steeds waant dit nog te zijn, nu overvleugeld wordt door ons blaadje'. De Museumhaven - die voor de eerste keer meedeed - kreeg 145 mensen over de (scheeps)vloer. ,,Heel enthou siaste mensen die echt doelge richt naar de Museumhaven komen. Wij zijn tevreden," aldus D. Slieker van de Museumha ven. Het Maritiem Museum werd tijdens het Museum- weekeinde door in totaal 511 mensen bezocht. 'Het idee is heel simpel, maar het werkt wel' vanwege "gecompliceerde en tijdrovenf werfiUamhe! den van de aku pla™£ gie van de Yer^ging. dend en herlfêu®. ~fp Teun RosmolenV A 3" van de Wees. Na h\,,^?oid delijk gedeelte Harm van de Heuveu y deo/diapresentatie ow onderwaterleven in terschelde'. RENESSE Postkantoor Het postkantoor aan de Zee- anemoonweg in Renesse is dinsdag 21 april gesloten. De sluiting heeft te maken met de installatie van nieuwe ba liecomputers, die de dienst verlening naar de klant toe moeten verbeteren. Klanten kunnen terecht op het post kantoor Burgh-Haamstede. SCHARENDIJKE Bejaardensoos jarig De bejaardensoos Scharendij- ke bestond in oktober '97 veertig jaar. Door omstandig heden werd dit pas woens dagmiddag gevierd. Een pro gramma met onder andere toespraken, optredens, zang en spelletjes viel zeer in de smaak bij de aanwezigen. Na afloop werd er genoten van een koud buffet in "de Put- meet". NIEUWERKERK Vrouwen Benin De vrouwen in het West-Afri kaanse Benin staan centraal tijdens de bijeenkomst van de afdeling Duiveland van de Nederlandse Bond van Plat telandsvrouwen (NBvP), die dinsdag 21 april wordt gehou den in Ons Dorpshuis in Nieu werkerk. De dames Rijk en Van Maurik vertellen over hun ontmoeting met de Afri kaanse vrouwen in Benin. Die vond vorig jaar plaats in het kader van een uitwisse lingsprogramma met platte landsvrouwen in Benin. Het verslag daarvan wordt opge luisterd met beelden, muziek en gebruiksvoorwerpen uit Benin. Behalve leden van de afdeling kunnen ook andere belangstellenden de avond bijwonen. Aanvang 19.30 uur. Een brief in je hand. Het schaamrood op de kaken. Beste meneer. Ik weet niet hoe u heet want uw handtekening kon niemand lezen. Ik had u gebeld. Ja, dat klopt. Ze had mij ge beld. Die mevrouw uit Zutphen. Ze ging zeu ren over dat Angelus. U weet wel dat altijd maar klept in de verte. Ik had dat liedje op een bandje gezet. Hoe wist ze dat? Van de boekhandel. O. Dat is dan jammer. Want dat bandje was er niet meer. Weg. Uitverkocht. Bovendien was dat al tien jaar geleden. De tijd dat je nog bandjes opnam. Dat doe je te genwoordig niet meer. Vergelijk dat eens met de kwaliteit van de cd's. Nee. mevrouw uit Zutphen, ik kan u er niet aan helpen. He laas. Pindakaas. Een brief in je hand. Bedankt, onbekende meneer, dat u die moeite allemaal voor me gedaan hebt. Moeite? Ze moest eens weten. Eerst had ik het uitgesteld. En nog eens uit gesteld. Gek als ik was had ik beloofd het bandje over te spoelen. Maar ik had geen nieuw bandje. Wel een hele ouwe. Ik had dat maar genomen. Hups, even overspoelen. Op dubbele snelheid. Zo van: blieberdeblieder- deblieb. Opeens sloeg dat kreng af. Het bandje was te kort. Pech gehad. Dan maar een korter bandje. Dat weet dat mens uit Zutphen toch niet. Inhoudsopgave? Doe ik er niet bij. Wat niet weet, wat niet deert. Briefje erbij? Kost te veel tijd. Hup op de post. Kost me nog geld ook. Een brief in je hand. Een hele lange. Beste, onbekende. Ik wil u graag vertellen waarom ik juist dat Angelus in bezit wilde hebben. Ik ben er naar op zoek. Al jarenlang. Vooral dat tweede couplet. Dat ben ik vergeten. Nie mand in mijn kenniskring kende dat. Alleen het eerste. Ik ben blind, weet u. Pas heel laat ging ik naar het blindeninstituut. Mijn ouders hadden een drukke zaak en nauwelijks tijd voor mij. Er was wel een buurvrouw. Tante Jo. heette ze. Die vergeet ik nooit. Wat heeft zij veel voor mij gedaan. Ze leerde me ge dichtjes. Ze las me voor. Ze deed spelletjes met me. We wandelden. We deden aan gymnastiek en we zongen samen. Het mooi ste vond ik het Angelus. De grootmoeder ZIERIKZEE Verkoping Dameskrans Tryféna houdt op zaterdag 25 april een ver koping ten behoeve van de ge handicapten zorg Stichting Adullam. De verkoping wordt gehouden in de zaal van de Christelijk Gerefor meerde Kerk in de Zevenge- tijstraat. Verkocht wordt on dermeer kaas en vla, groente en bloemen, oliebollen en bo lussen, zelfgemaakte kaar ten, boeken, tweede hands huishoudelijke artikelen, handwerken en lingerie. Ie dereen is welkom van 's mor gens 10.00 uur tot 's middags 15.30 uur. FNV-spreekuur De afdeling FNV-bondgeno- ten Schouwen-Duiveland houdt iedere eerste woensdag en iedere laatste donderdag avond van de maand een gra tis spreekuur voor alle leden van de bonden en de Hore- cabond FNV. Het spreekuur op woensdag is van 10.00 tot 12.00. Donderdag vindt het spreekuur plaats van 19.00 tot 20.00 uur. Beide spreek uren worden gehouden in het MFC in Zierikzee. BURGH-HAAMSTEDE Thuiszorg Thuiszorg is het onderwerp dat centraal staat tijdens een themamiddag, die donderdag 23 april wordt gehouden in dorpshuis 'de Schutse' in Haamstede. Het betreft een initiatief van de afdeling Westerschouwen van de Alge mene Nederlandse Bond voor Ouderen (ANBO) Het onder werp wordt toegelicht door mevrouw Keulemans van de Thuiszorg Goes. Na haar in leiding kunnen vragen wor den gesteld. Aanvang 14.00 uur. knielt op de drempel. De kinderen staken hun spel. Ik wil u graag bedanken dat u zo veel voor me gedaan hebt. Want toen ik za terdag dat bandje in het apparaat stopte, toen ik het Angelus hoorde Opeens voel de ik me helemaal terug in die tijd van Tante Jo. Ik hoorde haar stem. Ze zat weer even naast me. Wat aardig dat u ook die andere liedjes hebt opgenomen. Ook die zong ze zo vaak met me. Een brief in je hand. Schaamrood op de kaken. Dat oude bandje. Voor je gevoel waardeloos. Maar het was goud waard. Je nam niet de moeite om een briefje er bij te doen. Er komt een lange brief terug. Excuses als er fouten in de brief zitten. Het blijft voor ons blinden altijd gokwerk. De brief was vlekkeloos. Die band. Die krant. Ze hebben met elkaar te maken. Kun je het bandje vergelijken met de nieuwste cd? Kun je die magere krant verge lijken met de dikke pakketten die op zater dag in je brievenbus kletteren? Die paar bladzijden over Zierikzee en omstreken? Kun Je die vergelijken met de wereldwijde repor tages van de landelijke pers? Zou ik het bandje wel versturen? Het kost me nog geld ook. Zou ik die krant wel blijven uitgeven? Het wordt langzamerhand een verliespost. Maar ook die kleine krant. Het was een goudkorreltje. Niet voor de kille rekenmees ters, die geen weet hebben van wat mense lijke warmte is. Wel voor al die mensen die, soms in hun stille kamers, elke middag zater te wachten op dat ene moment. Die klei' krant in de bus. Elke keer. Een zonnes' je- door het lover. Een dagelijks kleppend lus. be Iemand heeft op een onzalig mo'sUjren dacht om het krantje niet meer' l. w ,d kon uit- Dacht dat je waarde alleen in drukken. Zoals ik, die dacht r* de alleen in de klank zat. Blij af dat 3'] '9 toch nog aan kwam in Zuyfien Paa^ 9P nog een Angelus. Hier het stil' n 0 9 mand lijkt het schaamrocl op ka en 9 hebben. Maar dat ko,rt zeker- Te ,aa laas. Pindakaas. OOSTERLAND - Het plaatselijke café sloot al vroeg in de avond bij gebrek aan clientèle. Oorzaak: de Bonte Avond van Sportvereniging Duiveland in dorpshuis De Oosterhof dat tot de nok toe gevuld was. ,,Het idee is simpel, maar het werkt wel," ver klaart J. van der Laan van de SV Duiveland het suc ces van de jaarlijks feestavond. Het recept van de Bonte Avond - in dit geval een avondvullende playback- show - is simpel maar, zo bleek zaterdagavond in het Oosterlands dorpshuis, bij zonder doeltreffend. ,,Het is eigenlijk zes jaar 'geleden heel spontaan ontstaan," schetst Van der Laan de ge boorte van de Bonte Avond. „We hadden als sportvereni ging geen feestavond en die wilden we wel graag heb ben." Vanaf het allereerste moment was de Bonte Avond volgens Van der Laan een suc ces, maar pas bij de derde edi tie begon het evenement uit te groeien. „We begonnen met een avond met tien optredens en nu zijn het er 23. En alle maal verzorgd door de eigen leden." In de loop der jaren is de orga nisatie van de jaarlijkse feestavond steeds professio neler geworden. In het dorps huis was een heuse 'artieste ningang' gemaakt, er liep een 'floormanager' rond en er werd bijzonder veel aandacht besteed aan zowel de kwali teit van het geluid als aan de presentatie. Compleet met licht- en geluidseffecten, een mistmachine en andere attri buten. „Het is een complete show," stelt Van der Laan te vreden vast. „Het is een echte verenigingsavond. Een avond voor de leden maar vooral ook voor de eigen bevolking en daarom wilden we graag iets extra's doen om het alle maal nog mooier te maken." Variatie Dat eep dorp zo massaal uit loopt voor een dergelijke playbackavond is volgens Van der Laan makkelijk te verklaren. „Er is eigenlijk verder ook niet zoveel te doen in een dorp als Oosterland." Niet alleen de organisatoren besteedde volgens hem veel zorg aan de Bonte Avond, maar ook de deelnemers aan de playbackshow. „Er is heel wat afgesjouwd en geoefend. De meesten hebben er echt heel veel werk van ge maakt," aldus Van der Laan. „En het is een heel gevarieerd programma." Dat laatste klopte als een bus. De toehoorders konden zowel zwijmelen bij Hanny's 'Maar vanavond heb ik hoofdpijn' als ontspannen bij "t Dondert en 't bliksemt' van Guus Meeuwis Vagant, lachen bij André van Duin als Koos Grandioos met Ayohee en de oren dichtstoppen bij de he avy metal van Metallica, voor de gelegenheid van een vier mansformatie afgeslankt tot een gitaristenduo. Verder werd het podium bevolkt door de Kelly Family, Celine Dion, Tina Turner, Dolly Par- ton Kenny Rogers en ont brak ook'de Zangeres zonder Naam niet. De prestaties van de deelne mers werden gejureerd door tien willekeurig uit het pu bliek uitgekozen toehoor ders. In de categorie van vijf tot tien jaar wezen zij uitein delijk Natalie Stouten met haar vertolking van Patricia Kelly's Life is hard enough als winnares aan. Tweede werden de F-pupillen met Rock'n roll stole my soul van de Kelly Family. In de catego rie tien tot vijftien jaar ging Stephanie van der Lubbe als Celine Dion met My heart will go on met de hoogste eer strijken. Tweede werd Oos terlands eigen Madonna Lody van Rijswijk met haar vertol king van Isla Bonita. Het door Jaap de Bruine en Chris- tien Dooge live gezongen duet 'Island in the stream' van Dolly Parton en Kenny Ro gers leverde hen een eerste plaats op in de categorie zes tien jaar en ouder. Tweede in deze categorie werden de A/B-junioren met een num mer van Trompette Echo. Een van de drieentwintig kandidaten in actie(Foto: Marieke Mandemaker)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1998 | | pagina 5