Tweede luchthaven Maasvlakte Voorstel van Blair over conferentie slaat aan Kaalslag onder buurtwinkels Akzo Nobel slaat een grote slag in Engeland Schiphol van grootste luchthavens populairst Werkstraffen voor twee relschoppers Oosterpark Dodelijk ongeval in Koudekerke Museumweekeinde trekt circa 850.000 bezoekers WATERSTANDEN Geen animo vacature koninklijke pr-manager Stones zeggen toernee af Derde ontsnapte TBS'er Rekken ook aangehouden 1 Van Weegen niet-roker van het jaar ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Doodslag statenlid niet bewezen GRONINGEN (ANP) - De rechtbank in Groningen heeft maandag twee hoofdverdachten van de rellen in de Oosterparkwijk in Groningen veroordeeld tot ieder een werkstraf van 240 uur en een half jaar voor waardelijke gevangenisstraf. De veroordeeldem zijn de 19- jarige R.W. en de 21-jarige A.M. De rechtbank heeft ten aanzien van W. verder een werkstraf van 40 uur die hem bij een eerdere veroordeling voorwaardelijk was opge legd, ten uitvoer gelegd. M. moet de gemeente ruim 2300 gulden schadevergoeding be talen. Tegen W. was 20 maanden waarvan vijf voorwaardelijk geëist. De officier van justitie achtte hem schuldig aan een poging tot doodslag op het Groningse SP-Statenlid Sjon Lammerts. Daarnaast was hem openlijke geweldple ging, diefstal, vernieling en brandstichting ten laste ge legd. De rechtbank achtte openlijk geweld tegen perso nen en goederen en vernieling bewezen. Tegen A.M. was 15 maanden waarvan drie voor waardelijk geëist. Hij is eveneens schuldig bevonden aan openlijke geweldpleging en vernieling. Kopstukken W. en M. werden gezien als de kopstukken van een groep van enkele tientallen jonge ren uit de Oosterparkwijk. Bij de rellen in de nacht van 30 op 31 december werden drie woningen geplunderd en huisraad in brand gestoken. De ruiten van het SP-Staten lid Sjon Lammerts werden met stoeptegels en stenen in gegooid. Bij de rellen werd voor meer dan honderddui zend gulden schade aange richt. Met overname van Courtaulds ARNHEM (ANP) - Akzo Nobel heeft het Britse Cour taulds overg-enomen. Het Nederlands-Zweedse che mieconcern telt 1,83 miljard pond sterling (f 6,3 mil jard) neer voor de stroef draaiende branchegenoot. Met Courtaulds in de gelede ren verdringt Akzo het Britse concern ICI als grootste pro ducent van lakken en verven ter wereld. „Courtaulds is de Rolls Royce van de Engelse vezel- en verfbedrijven", prees bestuursvoorzitter C. van Lede zichzelf gelukkig tijdens de perstoelichting op maandagochtend. „Het past niet alleen perfect bij onze verfdivisie, maar verschaft ons ook een goede positie in Azië." Het Britse concern zal binnen een jaar bijdragen aan de winst per aandeel, voor spelde Van Lede. „En dat is eigenlijk de essentie van deze overname." Uit Brussel ver wacht hij geen problemen. „De mededingingsauthoritei- ten zullen hooguit vragen stellen bij onze dominante po sitie in lakken voor de lucht vaart." Courtaulds is hierin weï-eldmarktleider. De aan deelhouders zouden nog wel roet in het eten kunnen gooi en. Akzo verlangt dat tenmin ste 90 procent van de aandeel houders akkoord gaan, anders zal de multinational „het bod niet gestand doen". De totale omzet van het „nieuwe" Akzo komt op f 31,5 miljard. Hiervan neemt Cour taulds met een jaaromzet van 2,1 miljard pond (f 7,2 mil jard) een kwart voor zijn re kening. De divisie lakken, lij men en afdichtingsmiddelen is goed voor bijna de helft van de Britse omzet. Met een om zet van f 12 miljard heeft Ak zo nu ruim 5 procent, zo'n 1,1 miljard liter verf, van de we reldmarkt in handen. VEERE (ANP) - Een 62-jarige inwoner van het Zeeuwse plaatsje Koudekerke is zater dag om het leven gekomen door een verkeersongeval in zijn woonplaats. Hij zat in een auto waarvan een mede-inzittende van de auto zwaargewond is overge bracht naar het ziekenhuis. De personenwagen raakte door onbekende oorzaak in een flauwe bocht in de sloot. Beide inzittenden werden daardoor uit de auto geslin gerd. De politie weet nog niet wie van de twee achter het stuur heeft gezeten. Record van 1997 geëvenaard AMSTERDAM (ANP) - Het nationaal Museumweek einde heeft naar schatting 850.000 bezoekers getrok ken. Volgens een woordvoerster van de Stichting Museum jaarkaart is daarmee het recordaantal van 1997 geë venaard, toen ook al een „waanzinnig aantal" mensen afkwam op een gratis bezoek aan de verzamelde nationale kunst. „Hét was een prachtig week einde waarin het uitmuntend weer was voor een bezoek aan een museum", stelde C. Ke- ijzer. „Niet te warm en vrij wel zonder een druppel regen, dat zijn kennelijk de beste omstandigheden", conclu deert zij. Uit een telefonische rond gang langs 150 musea bleek de Stichting Museumjaar- \kaart dat het gemiddeld aan- ai bezoekers per museum za- \fdag en zondag twee tot keer hoger lag dan ge woonlijk. Tijdens het jaar lijkse museumweekeinde kunnen bezoekers in veel mu sea gratis terecht, slechts voor bijzondere attracties, zo als de Insectenshow in Rot terdamse Kunsthal, moeten bezoekers gewoon betalen. Uitschieters Ook viel volgens Keijzer een handvol uitschieters te note ren. „Naturalis in Leiden moest de toegangspoort enige tijd sluiten vanwege een ware stormloop. Het nieuwe muse um trok in twee dagen zo'n tienduizend bezoekers. In Rotterdam koppelden veel mensen zondag het aanschou wen van de marathon aan een museumbezoek. Zie ook pagina 5. Tijden e Alen volgens gctijdclabel Hydro-mcteocentnjm Zeeland t.o.v. NAP zierikzee roompot buita bruinisse wemeldinge Doodtij: 21 april Datum Hoogwater Laagwatcr tijd stand tijd stand 21 april 11.15 130 04.45 -143 23.50 109 17.35 -124 21 april 10.20 124 03.45 -135 22.45 104 16.30 -115 \2I april 11.25 143 04.35 -150 23.55 121 17.20 -129 april 11.20 146 04.50 -154 17.40 -136 ActiUe informatie over afwijkingen 06-9771 I Beste locatie volgens milieuminister De Boer DEN HAAG (ANP) - Minister De Boer (Milieu) kiest voor de nog aan te leggen Tweede Maasvlakte als beste locatie voor een tweede luchthaven. De altera- tieve locaties (uitbreiding Schiphol, Markermeer en Noordzee) vallen voor haar om veiligheids- en mi lieuredenen af. De PvdA-minister spreekt haar voorkeur uit in een uit zending van het NPS-pro- gramma „Het Schaduwkabi net" dat vanavond, maandag, wordt uitgezonden. Het nieu we vliegveld op de Maasvlak te is vooral bestemd voor vrachtvliegtuigen. De keuze voor de Tweede Maasvlakte is volgens De Boer de beste met het oog op de toenemende overlast op Schiphol en het economisch belang van een groeiende luchtvaart. Ze wijst er wel op dat het kabi net nog bezig is de voor- en nadelen van de vier locatie mogelijkheden te onderzoe ken. In de tweede helft van dit jaar wordt die studie afge rond. Niettemin is het voor De Boer al duidelijk. Een groter Schiphol is niet aan de orde. „Zelfs als dat fysiek zou kun nen binnen de geluids- of mi- lieugrenzen betekent dat een te groot gevaar voor de veilig heid." Een vliegveld in het Marker meer valt af omdat die plek een belangrijk vogelgebied is. Een nieuwe luchthaven in de Noordzee betekent een on aanvaardbare aantasting van het duinengebied. De duinen hebben recht op bescherming, aldus de bewindsvrouwe. Acht jaar Er zal overigens nog behoor lijk wat tijd overheen gaan voordat een nieuwe luchtha ven bij de Rotterdamse Euro poort zijn poorten kan ope nen. De Tweede Maasvlakte kan op zijn vroegst over acht jaar worden opgeleverd, waarna met de aanleg van een vliegveld kan worden begon nen. Kustgebied De Boer wil duidelijke .af spraken over het gebruik van de tweede luchthaven. Zo moeten de aanvliegroutes bo ven zee liggen waardoor de geluidsoverlast voor bewo ners van het kustgebied wordt beperkt. De komende vijf tot acht jaar vindt een kaalslag plaats onder de kleine buurtwin kels. Groothandel Prisma, waarbij zo'n ne genhonderd winkeltjes zijn aangesloten, verwacht dat vierhonderd kruideniers hun deuren zullen sluiten. Dat zegt directeur J. Geerdink van Prisma Food in het vakblad Distrifood. Prisma heeft formules als Golff, Méérmarkt en At tent. Veel van de bij Prisma aangesloten winkels zijn familiezaken. Als er geen opvolger is, is sluiting in deze tijd van felle concurrentie bijna onvermijdelijk.Toch denkt Prisma de huidige omzet van f 1,6 miljard te kunnen vasthouden, onder meer door de best preste rende supermarktjes uit te breiden. Geerd ink overweegt verder om enkele van de hui dige vijf distributiecentra te sluiten. Op de foto de al geruime tijd gesloten buurtsuper van Kerkwerve. (Archieffoto) Vredesbesprekingen over Midden-Oosten JERUZALEM (AFP/RTR/DPA) - De Britse premier Blair lijkt succes te hebben met zijn streven de Israë liërs en de Palestijnen bijeen te brengen voor een conferentie om het vredesproces in het Midden-Oos ten uit het slop te halen. De Israëlische premier Neta nyahu verraste zondagavond Blair met zijn gretigheid om deel te nemen aan de confe rentie, die op 4 mei in Londen wordt gehouden. „Ik ben be reid waar dan ook naar toe te gaan en ik zou graag volgende maand naar Groot-Brittannië gaan om te proberen vooruit gang te boeken", zei de Israë lische leider na een diner met de Britse premier. De Israëlische radio meldde op gezag van EU-gezant Mi guel Moratinos dat de Pale stijnse president Yasser Ara fat ook naar de Britse hoofdstad wil gaan. Dit be richt kwam als een verras sing, omdat de eerste reactie van Palestijnse zijde negatief was. De belangrijkste Pale stijnse onderhandelaar; Saeb Erekat, noemde de bereid heid van Netanyahu om deel te nemen „een goedkope stunt. Ik zou willen dat Neta nyahu zou beginnen zich te richten op inhoud en niet op procedures", zei Erekat. Blair spreekt maandag met Arafat over zijn voorstel. De uitnodiging van Blair geldt niet alleen Netanyahu en Ar afat, maar ook de Ameri kaanse minister van Buiten landse Zaken, Madeleine Albright.Enkele weken gele den hebben de Verenigde Sta ten ook voorgesteld een con ferentie te houden met het doel het vredesproces weer op gang te brengen. Arafat heeft de afgelopen maanden steeds geweigerd met de Israëlische premier te praten, zolang de kwestie van de Israëlische te rugtrekking van de Westelij ke Jordaanoever niet is gere geld. Londen Groot-Brittannië vervult het voorzitterschap van de Euro pese Unie. Door Londen als plaats van samenkomst te kiezen wordt het streven van de Unie onderstreept een be langrijkere rol in het vredes proces in het Midden-Oosten te spelen. Koningshuis ronselt managers LONDEN (ANP) - Het Britse koningshuis heeft directies van honderd toonaangevende bedrijven gevraagd één van hun werknemers te laten solli citeren naar de baan van pr-manager voor de le den van het koninklijk huis. Volgens het Britse dagblad The Guardian hebben velen van hen al vriendelijk be dankt voor het aanbod. Dé nieuwe functionaris moet de heersende mening over het koningshuis verbe teren. Uit een opinieonder zoek bleek dat de meeste Britten koningin Elizabeth en haar familie afstande lijk, kil en spilziek vonden. De koningin was hiervan zo geschrokken dat zij op zoek ging naar een communica tiedeskundige. Tot de procedure behoort een gesprek met Elizabeth en vier hoge functionarissen van de hofhouding. Volgens een voormalig medewerker van Buckingham Palace is het contact met de pers voor het „koninklijke bedrijf" vergelijkbaar met de pr in andere ondernemingen. Interesse The Guardian meldt dat slechts twee bedrijven, waaronder een bank, inte resse voor de vacature heb ben getoond. Volgens ranglijst IATA GENEVE (RTR) - Schiphol staat van de luchthavens die jaarlijks meer dan 25 miljoen reizigers verwer ken, het best aangeschreven bij vliegtuigpassagiers. De Amerikaanse luchthavens Orlando, Atlanta, Chicago- O'Hara en Minneapolis-St. Paul, thuishaven van KLM- partner Northwest Airlines, volgen. De internationale luchtvaart organisatie IATA publiceert deze lijst in het jongste num mer van haar orgaan Airport World. Ze is opgemaakt op basis van vijf jaar onderzoek onder zo'n 78.000 passagiers. De lijst wijkt af van de jaar lijkse ranglijsten die de orga nisatie produceert. Er staan elf nieuwe luchthavens, op een totaal van 62, in waar door een vergelijking met de lijst van vorig jaar moeilijk is. Changi, de luchthaven van Singapore die al jaren goed scoort, bevalt van alle vlieg velden het beste. Vlak daarna komt de luchthar ven van de Finse hoofdstad Helsinki, gevolgd door Man chester. Melbourne (Austra lië) en Genève-Cointrin staan vierde en vijfde. De IATA hanteert 23 criteria, zoals winkelvoorzieningen, baga ge-afhandeling, toegankelijk heid en bewegwijzering. HONGKONG (AFP) - De Rolling Stones hebben hun toernee in september door Zuidoost-Azië afgezegd wegens de daar heersende financiële crisis. Dit meldt de in Hongkong verschijnende South China Morning Post. De Stones zou den onder meer twee concer ten geven in Hongkong. De krant herinnert eraan dat de Stones drie jaar geleden geen toestemming kregen om in het 40.000 plaatsen tellende stadion in de stad op te treden wegens de verwachte geluids overlast. REKKEN (ANP) - De politie heeft zondag in Hilversum een 34-jarige man aangehou den, die twee weken geleden samen met twee anderen uit de TBS-kliniek in Rekken ontsnapte. Daarmee zijn alle drie de vluchters weer aangehouden. De 34-jarige werd zondag op straat herkend door een wijk agent en werd vei*volgens zonder problemen aangehou den. Op 10 april werd de ontsnapte 26-jarige R.B. op een parkeer plaats bij Bussum aangehou den. Afgelopen vrijdag meld de de tweede voortvluchtige zichzelf bij de reclassering in Arnhem. Het is onbekend of de drie weer in Rekken zitten of in een andere inrichting zijn geplaatst. MISHANDELD AMSTERDAM (ANP) - Een groep van tien kroeggangers heeft zondagnacht op het Leidseplein een hoofdagent geschopt en geslagen. De agent liep kneuzingen en schaafwonden op en moest zich in een ziekenhuis laten behandelden. Suske en Wiske DE VOGELS DER GODEN' door Willy Vandersteen Verwachting t/m vrijdag 24 april WEERSVOORUITZICHTEN Woensdag Zonneschijn 50% Kans op neerslag 10% Min.temp. 5 graden Mid.temp. 17 graden Windkracht oost 3 Donderdag Zonneschijn 50% Kans op neerslag 10% Min.temp. 6 graden Mid.temp. 17 graden Windkracht oost 4 Vrijdag Zonneschijn 60% Kans op neerslag 10% Min.temp. 7 graden Mid.temp. 18 graden Windkracht oost 3 ZON- EN MAANSTANDEN 21 april Zon op 06.31onder 20.45 Maan op 04.13, onder 14.12 Nieuwe maan: 26 april (13.42) HETWEEROVERZICHT DE BILT - De lente laat zich niet lan ger verloochenen. Het wordt deze week droog en de zon gaat flink schijnen. De temperatuur zit in de lift: vanaf woensdag wordt het 's middags met gemak meer dan 15. graden. Het fraaie weer hangt sa men met een hogedrukgebied dat zich vanaf morgen sterk begint te ontwikkelen boven Scandinavië. Wij krijgen dan te maken met een oostelijke stroming en aanvoer van vrij droge lucht. De neerslagkans is minimaal. De zon, die ruim baan- krijgt boven het Europese vaste- landi weet de temperatuur dan flink op te stuwen; het is niet uitgesloten dat tegen het weekeinde hier en daar 20 graden gehaald wordt in ons land. Het komende etmaal zit ten we nog in een overgangsfase. Misschien dat er vannacht in het noordoosten nog een enkele bui valt. Er is ook kans op een mist bank en de minimumtemperatuur ligt rond 6 graden. Morgen overdag loopt de temperatuur op tot onge veer 14 graden. Het blijft overwe gend droog en de zon schijnt gere geld. Eerst waait er een zuid westelijke wind die aan de kust af en toe vrij krachtig is; later draait de wind naar zuidoost. ROTTERDAM (ANP) - Presentatrice Maartje van Weegen is maandag uitverkoren tot niet-ro ker van het jaar. Volgens de Nederlandse N iet-Rokersvereniging CAN heeft Van Weegen haar benoeming vooral te danken aan de uitbrander die ze haar rokende colle ga Cees Sorgdrager gaf op 15 juni 1997 in het pro gramma Het Buitenhof. Minder goed is de vereni ging te spreken over het journalistenforum in het programma Netwerk. De stevig paffende journalis ten in deze rubriek mogen zich voortaan Brandne tels van het Jaar noemen. Voorzitter A. Kars van het CAN omschreef de uitzendingen als „het in tellect lurkend aan een si- ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE lü Uitgever LnO drukkerij/uitgeverij bv Zierikzee Directie W. O. Dedderis Hoofdredacteur A.H.M. van den Nouweland Kantoor Jannewekken 11 4301 HH Zierikzee Postbus 1 4300 AA Zierikzee Telefoon: Algemeen 453535 Redactie 453545 Advertentieverkoop 453540 Fax 453546 Lezersservice (bezorging) De Zierikzeesche Nieuwsbode na 18.00 uur nog niet ontvangen? Bel dan ma t/m vrij 0111 -453538 Tijdens kantooruren van 8.30 tot 17.00 uur Tijdens de avonduren ma di do vr van 18.00 tot 20.00 uur (niet op woensdag) Woonhuisaansluitingen Redactie (na 17.30 uur) 0111-412905 Fotograaf (na 17.30 uur) 0111-414556 Abonnementen Abonnementsprijzen, zoals vermeld op de voorpagina, zijn inclusief 6% BTW. Losse nummers 1.25. Opzeggingen dienen een maand voor het einde van de lopende abonne mentsperiode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode gemeld te worden. Inlevertijden advertenties - Maandagkrant vrijdag tot 13.00 uur - Dinsdagkrant maandag tot 11.30 uur - Donderdagkrant woensdag tot 11.30 uur -Vrijdagkrant donderdag tot 11.30 uur Voor fouten ontstaan door telefoni sche of onduidelijk geschreven opdrachten wordt door ons geen verantwoording gedragen. Advertentietarieven Losse mm prijs 78 cent Kontrakttarieven op aanvraag. ..Succesjes" (t/m 4 regels) 7.80 De advertentieprijzen zijn exclusief 171/2% B.T.W

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1998 | | pagina 2