ZOEKPLAATJE Gemeente betaalt slecht Een verontruste moeder i INGEZONDEN STUKKEN Voorzieningen verdwijnen Deurloo 'MusiVoca' Uitvoering Actieplan Fiets laat nog te wensen over Excursie Slotbos en Zeepeduinen STREEKNIEUWS 1 I VRIJDAG 17 APRIL 1998 NR 26367 De redactie behoudt zich het recht voor ingekomen stukken in te korten. Plaatsing betekent niet dat de inhoud door de redactie wordt onderschreven. Ingezonden stukken zijn buiten verantwoordelijkheid van de redactie en uitsluitend voor rekening van de briefschrijver, waarvan naam en adres bij de redactie bekend moeten zijn.. In de wekelijkse informatier ubriek van 9 april geeft de ge meente Schouwen-Duiveland tekst en uitleg over de invor dering van belastingen en heffingen. Gewezen wordt op het belang van tijdige beta ling voor zowel gemeente als burger. Mag de burger nu in het geval hij een vordering op de ge meente heeft, er op rekenen dat deze het goede voorbeeld geeft en binnen een redelijke termijn tot betaling over gaat? In de landelijke media viel eind juli 1997 te lezen dat de rechtspraak had beslist, dat door provincies geen le ges mocht worden geheven bij het afgeven van een ver klaring van geen bezwaar voor bouwplannen die in strijd zijn met een bestem mingsplan. Duizenden Ne derlanders kregen in die va kantieperiode de ten onrechte betaalde leges, ver meerderd met wettelijke ren te, via de gemeente terug. Hoe handelt de klantvriende lijke en de burger centraal stellende gemeente Schou wen-Duiveland in deze? Op 15 augustus 1997 verzocht ik schriftelijk om teruggave van de in september 1996 be taalde leges. Na diverse her inneringen en het inschake len van de klachtencoör^ dinator, deelde de gemeente uiteindelijk bij brief van 5-1- 98 (verzonden op 23-1-98) mee, dat de restituten binnen af zienbare tijd zou plaatsvin den. Deze termijn is kenne lijk langer dan drie maanden, want tot op heden is er nog niet betaald. Bij een vorde ring op de gemeente moet men voor de inning kennelijk een deurwaarderskantoor in schakelen. Overigens roept deze gang van zaken bij mij de vraag op, of niet meer burgers door de gemeente worden gedupeerd door het niet terugbetalen van gelden, waarop zonder meer recht bestaat. Mogelijk kan plaatsing van deze brief er toe leiden, dat ook zij hun recht zoeken. J. A. KIP Dreischor Ik ben boos en daarom schrijf ik deze brief. Het heeft te ma ken met de sluiting van de kraamafdeling te Zierikzee. Het gaat natuurlijk om geld en om een ordinaire strijd tus sen veelal mannen met als in zet: vrouwen die hun buik let terlijk en figuurlijk vol hebben van spelletjes die op deze manier over hun buiken uitgespeeld worden. "Met als slachtoffers aanstaande va ders en moeders en vooral het belangrijkste niet te verge ten, het nieuwe mensenkind. Iedereen hoopt op een rustige zwangerschap zonder stress en zonder complicaties. Nee, zeggen de directieleden en de gynaecologen van het Oosterschelde Ziekenhuis in Goes, wij gooien een slot op de uitgang om zonder stress geboren te kunnen worden, het leven is geen lolletje en daar kan een kind niet gauw genoeg aan wennen zelfs als ongeboren wezen moet het maar wennen aan de stress van de maatschappij waar we nu in leven. Er is ruimte ge noeg in de kraahiafdeling in Goes zeggen de directieleden. Alleen om een afspraak voor controle te krijgen kun je wel pas over drie weken terecht wat wel een goede tactiek is in de situatie van hoogzwan gere, want tegen die tijd is het kind geboren en hoef je geen controle meer. Dus de gezond heid van de hoogzwangere en het ongeboren kind is onder geschikt aan deze ruzie. Wat een geweldige tijd, niet. Veel mogelijkheden, een ge weldige gezondheidszorg, maar geen keuze om gewoon, in de rust van je eigen thuissi tuatie, te bevallen als je ge woon zonder complicaties je zwangerschap hebt uitgedra gen. Ik wens de vaders en moeders die de dupe zijn van deze zeer onverkwikkelijke strijd veel sterkte toe de komende tijd. Wat het geld betreft? De ver zekeringsmaatschappijen (wij betalen dat met zijn al len) betalen nu heel veel bij en zeggen wij komen niet tus sen de strijd met zorgaanbie ders onderling. De zorgaan bieders (wij betalen die met zijn allen) denken (of niet? misschien) We kunnen dit spel nog lang spelen, want de verzekering betaalt alles. Voor mijn dochter is het een gepasseerd station om ge woon thuis te mogen beval len, maar ik hoop dat de kraam in Zierikzee weer opengaat, zodat de zorg op Schouwen-Duiveland ook voor zwangeren weer gewaar borgd wordt. Want nu is er veel risico met de wegen vol toeristen en bruggen die elk kwartier/half uur opengaan. Het is voor mij absoluut niet te brijpen dat dit over het hoofd wordt gezien of in ieder geval gebagatelliseerd wordt. TEA VAN 'T LEVEN Zonnemaire 'Waarom?' Dat is, denk ik, een woord die de laatste we ken nogal eens valt onder de bewoners van de gemeente Schouwen-Duiveland. Want eerst hoor en lees je de trouwe Nieuwsbode houd op te bestaan. Daarover heen lees je dat de kraamafdeling 'tijdelijk' gesloten is. Maar dat tijdelijke is al doorgezet naar een definitieve sluiting, daar één der gynaecologen ziek is. Deze maatregel is een hele slechte zaak. En dan lees je dinsdag jl. in de Nieuwsbo de dat 't schoolzwemmen, voor leerlingen op de basis school, dreigt te verdwijnen. Ja wordt gezegd, we denken er alleen nog maar aan, maar straks wordt ook deze maat regel 'tijdelijk' en later dus toch definitief. Dat zijn drie voorzieningen die in korte tijd verdwijnen, het is niet de beste oplossing denk ik. Er is een grote groep mensen die daar de dupe van wordt, 't geeft een onrustig gevoel. Mw. A. v. WIJNGAARDEN Zierikzee KERKBERICHTEN Oud Gereformeerde Gemeente in Nederland ZIERIKZEE - Dinsdag 21 april, 19.30 uur dhr. H. Molen dijk. LArUOI I ICO Zierikzee Renesse Zierikzee Tot en met 28 april Expositie schilderijen schildersclub 't Bru's Palet. Verpleeghuis Corneliastich- ting. Dagelijks van 8.00 tot 20.00 uur. Tot en met zondag 3 mei Crust beelden van Atsuo Okamoto. Plus Min. Zaterdag en zondag van 13.00 tot 18.00 uur. Tot en met donderdag 14 mei Galerie Galerij: Mail-Art in the Galery. RSG Prof. Zeeman. Geopend tijdens schooluren. Tot en met zaterdag 30 mei Zierikzee Acryl en aquarel schilderijen Nelly van Nieuwenhuijzen. 't Lange Uus. Tijdens winkelopeningstijden. 28 april tot en met 26 juni Renesse Tentoonstelling sparen bij de koop: recla mecadeautjes. Blikmuseum de Blikvan ger. Dinsdag en vrijdag van 10.00 tot 12.00 en 3 mei, 17 mei en 2 juni van 12.00 tot 16.00 uur. Pleidooi voor onderzoek naar uitstralingseffect Grevelingenmeer Meer geld gemeenten Wij geven u tot 10 jaar garantie op onze rails. vakkundig geplaatst - bochten naar wens - tot 6 meter uit één stuk. WOONTEXTIEL ZONWERING ZIERIKZEE OUDDORP - Gemeenten zouden meer moeten bijdra gen aan de instandhouding van het Grevelingenge hied. Deze mening kwam naar boven bij een aantal deelnemers aan de discussie gisterenavond over het Beleidsplan 1998-2008 van het Grevelingenschap. ,,Is er weieens onderzoek gedaan naar het economisch uitstralingseffect?," aldus één van de pleitbezorgers. De gemeenten rondom het Grevelingenmeer profiteren van de aantrekkingskracht van het gebied op recreanten. ,,Het is niet terecht dat de wa- tertoerismebelasting bij de gemeente terechtkomt. Het schap is toch ook een publiek rechtelijk orgaan en zorgt daarnaast voor de infrastruc tuur," luidde de eerste aanzet van de discussie. Juridisch gezien is het eenvoudigweg niet mogelijk om deze gelden rechtstreeks in de zakken van het Natuur- en Recreatie schap de Grevelingen te laten verdwijnen, lichtte schapsdi recteur J. Lodders toe. De zaal gaf zich daarmee echter nog niet gewonnen. „Kan er geen onderzoek worden ge daan, misschien door studen ten economie, in hoeverre ge meenten nu eigenlijk inkom sten genereren aan het be staan van de Grevelingen? De uitkomsten daarvan kunnen dan meegenomen worden in het overleg met de gemeen ten." Onderzoeken zijn er in het verleden regelmatig ge weest. De invalshoek van waaruit deze studies zijn op gezet, bleken steeds sterk de -uitkomsten te bepalen. „Een zinnige suggestie, waar we het in globale zin ook wel eens over hebben gehad. In een toekomstige discussie over de verdeelsleutel zou het een instrument kunnen zijn," erkende Lodders. Schaps voorzitter J. Heijkoop: „Er zei zelfs iemand daarnet dat als de gemeenten wat meer doen, dan willen wij ook wel wat meer doen. Ik doe hier nu geen uitspraak over, maar neem dit wel mee." T. Kra mer, als vertegenwoordiger van de Zeeuwse Milieufedera tie en van het Delta Overleg van de partij, verwees naar de financiële voornemens van het Grevelingenschap. In vijf jaar tijd wil het schap de bij dragen van de overheden te rugbrengen van 2,4 naar 2 miljoen. „En dan lees ik over spectaculaire recreatievor- men. De kwaliteit van de Gre velingen ligt in de natuurlijk heid van het gebied en je moet denk ik bij de sterke punten aansluiten. Dus geen pretre creatie, ondanks de financiële mogelijkheden. Pretrecreatie staat op gespannen voet met kwaliteit." Ligplaatsen Ook over het voornemen het aantal ligplaatsen uit te brei den met in ieder geval 1100 plaatsen sprak Kramer zich uit. „Ik vraag me af moeten die wel gerealiseerd? Uit en quêtes blijkt dat gebruikers juist de ruimte en rust hier zo waarderen." Kramer had, zo gaf hij aan, met name zijn wenkbrauwen gefronst bij de notitie dat de gebruikers van de 800 geplande ligplaatsen bij Bruinisse zich in hoofd zaak richten op de Ooster schelde en - in mindere mate - Voor pretrecreatie is er in het Grevelingengehied volgens ZMF~er T. Kramer geen plaats. Mensen waarderen juist de rust en ruimte.(Archieffoto) op de Noordzee. „En over de belasting van de Oosterschel de is nu juist zo lang gediscus sieerd." Stepping stone Ook over de landschappelijke visie van de gemeente Schou wen-Duiveland sprak één van de deelnemers zich uit. „Zij gaat uit van een stepping sto- nelandschap, met hier wat re creatie en daar wat recreatie. Ik zie dan het begin van recre atie die de verkeerde kant uitgaat." Lodders erkende deze ontwikkeling. „Ik trof gelukkig nog maar een paar stenen aan, maar het is inder daad wel punt van discussie die we met de gemeente Schouwen-Duiveland gaan voeren. We zullen daar een paar in dringende vragen over stel len," beloofde hij. Over het Beleidsplan van het Natuur- en Recreatieschap worden de gemeenten in juni geraad pleegd. Na de zomer zal er inspraak mogelijkheid zijn. Eind 1998 moet het definitieve plan worden vastgesteld. DREISCHOR - De stich ting 'Musi Voca' te Drei schor heeft voor het sei-, zoen 1998 vier concerten georganiseerd. De concer ten vinden allen plaats in de Nederlands hervorm de kerk te Dreischor. Het eerste vindt plaats op 26 juni en is een optreden van het dameskoor 'Sono re' Hiprbii vprzoret. An- Tussentijds verslag wijst op knelpunten ZIERIKZEE - Provincie, gemeenten, rijkswaterstaat en het waterschap hebben moeite de plannen om het fietsen te stimuleren en veiliger te maken, uit te voe ren. Dit blijkt uit een tussentijds verslag over het Ac tieplan Fiets Zeeland. 1.13 11CJL uij vcir-uigi .ra.11- nete Kik het vioolspel en Samiel Deurloo begeleidt op de piano. Op 17 juli is het de beurt aan Sander van Marion met een orgel concert en Coen van 't Hof op de trombone. Zaterdag 5 september vindt het concert plaats van Jan Vayne op de vleugel, in samenwerking met 'Oos- terhoutse Nachtegalen'. Ten slotte zal op 13 de cember een Kerstconcert plaatsvinden van 'Oos- terlands Fanfare' en 'Vo caal Ensemble St. Lau rens' Alle concerten beginnen om 20.00 uur. Voornaamste reden voor de beleidsmakers om de projec ten niet uit te voeren is het ge brek aan geld. Ook liften veel projecten mee met andere projecten, waardoor het over zicht ontbreekt. Wat betreft promotie van het fietsen hoopt het Actieplan Fiets op een gunstig effect van de plannen van de recre atiesector. Deze wil het plat- telandstoerisme ontwikkelen en een onderdeel daarvan is het uitzetten van recreatieve fietsroutes. Ook wil de recre atiesector het fietsvriendelij- ke karakter van Zeeland pro moten. Verder pleit het actieplan ervoor om de fietser in landinrichtingsprojecten als een volwaardige verkeers deelnemer te zien. Daarnaast moeten meer bedrijven en in stellingen een vervoersma nagement gaan voeren en werknemers aansporen om op de fiets naar het werk te komen. Door het aanbieden van goe de, op elkaar afgestemde, fa ciliteiten in de combinatie fiets en openbaar vervoer hoopt het Actieplan Fiets in de toekomst een alternatief te kunnen bieden voor de auto. Bijvoorbeeld door bij bushal tes kwalitatief en kwantita tief voldoende stallingsmoge lijkheden aan te bieden. BURGH-HAAMSTEDE Wandelaars kunnen zondag 26 april deelnemen aan een excursie door het Slotbos en de Zeepeduinen bij Haamste de. De wandeling wordt vooraf gegaan door een diavoorstel ling van ongeveer 12 minuten in Slot Haamstede. Vervol gens gaan de deelnemers door het voor het publiek gesloten Slotbos met zijn duizende narcissen en andere bodem- bloeiers. Het bos sluit aan op de Zeepeduinen, waar de knoppen van de meidoorn en de lijsterbes op springen staan. De zwarte Shetlandpo- ny's zorgen ervoor dat de dui nen niet helemaal dichtgroei en. Op de open plekken blijft daardoor plaats voor speciale duinplanten, zoals het duin viooltje. De wandelaars ver trekken om 13.00 uur bij het toegangshek van Slot Haam stede. Kaarten zijn verkrijg baar bij de WV in Haamste de. FOTO JOOP VAN HOUDT Het Zoekplaatje van vorige week vrijdag leverde in totaal ne genentwintig inzendingen op. Alle inzenders herkenden in de foto van Joop van Houdt de kruising waar de Kraaijenstein- weg over gaat in de Dammenroute richting Neeltje Jans of nog verder Middelburg en Vlissingen. Uit de stapel goede inzen dingen werd de oplossing getrokken van H. Hanswijk, De Sae- le 15 uit Oosterland. Hij of zij krijgt een cadeaubon van vijfen twintig gulden toegestuurd. De nu afgedrukte boerderij is het een na laatste Zoekplaatje in de Zierikzeesche Nieuwsbode. Wie denkt te weten waar fotograaf Joop van Houdt boven staand Zoekplaatje heeft gefotografeerd kan zijn of haar op lossing insturen per brief of briefkaart sturen naar: redactie Zierikzeesche Nieuwsbode, Postbus 1, 4300 AA Zierikzee. In zendingen kunnen ook in de brievenbus van de Nieuwsbode aan het Jannewekken 11 in Zierikzee worden gedeponeerd. Deze moeten voor woensdag 22 april binnen zijn. ZIERIKZEE Geslaagd Annie Apon-Stoutjesdijk uit Zierikzee is in Best (N-Brab.) geslaagd voor de opleiding vervolgtechniek behangen. Het examen is afgenomen door de SVS, stichting oplei dingscentrum voor het schil ders- en stucadoorsbedrijf en reclame en presentatietech nieken. Speciale dienst De dienst van de Vrijzinnige Gemeente Zierikzee staat zondag 19 april in het teken van Hildegard von Bingen. Aan de orde komen het leven en de betekenis van deze mid deleeuwse non. Zij geniet mo menteel grote belangstelling, onder meer doordat dit jaar haar 900ste geboortejaar wordt gevierd. Von Bingen is bekend van muziek die zij maakte en als profetes, na- tuurklundige, mystica, arts, prediker, kruidengenezeres en moeder-overste van twee kloosters. Drie gemeentele den van de Vrijzinnige Ge meente gingen, nieuwsgierig gemaakt door deze veelzijdi ge vrouw, op cursus en keer den enthousiast terug. De dienst begint om 9.30 uur. KERKWERVE Cursus Country Dansen El en Michiel van Hulsteijn geven iedere vrijdag van 20.00 uur tot 22.30 uur in Buurthuis 't Zuudénde een cursus Country Dansen. Zij zijn sinds kort gecertificeerd en gekwalifiseerd door het National Teachers Associa tion for Country Western Dance. De "Nashville Count ry Dancers" zijn inmiddels ruim een jaar bezig met het het line- en partnerdansen. Bij het "linedansen" heb je geen vaste partner nodig om dat de dansen in lijnen naast en achter elkaar gedanst wor den. Bij het "partnerdansen" wordt éen dans uitgevoerd door paren waarbij de dan sers zich bewegen aan de bui tenzijde van de danszaal, alle paren voeren dan steeds het zelfde passenpatroon uit. Op vrijdag 24 april is er een nade re kennismaking met deze dansstijl. Inschrijven voor de beginners cursus die op vrij dag 1 mei om 19.30 van start gaat kan onder telefoonnum mer: 417518. RENESSE Concert Muziekvereniging Luctor et Emergo uit Renesse en Ko ninklijke Harmonie Concor dia uit Tholen geven zaterdag 18 april een uitwisselingscon cert in het dorpshuis in Re nesse. De aanvang is om 20.00 uur. NIEUWERKERK Voetverzorging Pedicure J. Quist en collega M. van Donk uit Nieuwer- kerk zijn geslaagd voor de cursus Hygiëne ARBO Mi lieu. Deze cursus werd ge volgd bij Stichting Vakoplei ding Schoendetail en Voet verzorging in Rotterdam. Hiermee voldoen zij aan de wettelijke eisen voor een pe dicure- praktijk. In de 'voet verzorgingswereld' is dit een verplichte cursus. Op het mo ment zijn er 34 pedicures op het eiland. OOSTERLAND Uitwisseling Van vrijdag 1 tot en met zon dagmiddag 3 mei krijgt de Plattelands Jongeren Zuid, afdeling Schouwen- Duive- land haar zustervereniging JOEK uit de Noord- Oostpol der op bezoek. Dit weekend zijn beide te gast bij de fami lie Van Damme in Ooster land. Op vrijdagavond na een kennismaking wordt er een dropping gehouden. Zaterdag worden de Deltawerken en Zierikzee bezocht met als af sluiting van de dag een groot feest. Zondag wordt een zes kamp gehouden. De afslui ting is om 15.00 uur. Van de zomer brengt de PJZ een te genbezoek aan JOEK. Aan melden kan bij Marjolein de Bree, telefoon: 695040. Advertentie

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1998 | | pagina 5