Milieucentrum mei '99 open 'Noodzaak voor extra eenheden aantonen' Optreden orkest senioren Jaarlijkse uitvoering van fanfare Crescendo s Met laboratorium en interactieve spelen voor jong en oud Lezing Provincie over Schouw en-West: Meldpunt aangespoelde stoffen bij de brandweer Ook optreden balletgroep INGEZONDEN STUKKEN Kraamaf deling Zierikzee STREEKNIEUWS MUZIEKAGENDA DONDERDAG 16 APRIL 1998 NR 26366 RENESSE - Najaren van voorbereiding, discussie en tekenen komt er schot in de plannen voor een Recre atief Milieu Centrum vlakbij het transferium in Re- nesse. Architectenbureau Van Amerongen-Stalen- hoef-Wandel uit Rotterdam gaat de plannen verder uitwerken, nog dit najaar wordt het werk aanbe steed en de opening van het RMC staat gepland voor mei 1999. Voor de uitwerking van het RMC-plan waren verschillen de architecten in de race, maar uiteindelijk is de keuze .van het college op het Rotter damse architectenbureau ge vallen. Dat bureau heeft, zo stelt wethouder Van de Vel de, het beste nagedacht over de doelgroep waar de ge meente met het RMC op mikt. Niet alleen toeristen maar ook Schouwen-Duivelanders moeten in de verleiding wor den gebracht om een bezoek aan het RMC te brengen en de attracties moeten geschikt zijn voor alle leeftijden. In de plannen van het Rotter damse architectenbureau is plaats ingeruimd voor een 'la boratorium' voor organisa ties die zich bezig houden met educatie op het gebied van na tuur en milieu. Eigenlijk zou- den zij pas in de tweede fase van de ontwikkeling van het RMC een plaatsje toegewezen krijgen in wat nu nog de koei enstal is, maar uiteindelijk heeft het college wat dat be treft - mede op aandringen van die organisaties - het roer omgegooid. ,,Het is nu de ruimte in het voorhuis gewor den en daar zijn ze heel blij •mee," aldus de wethouder. „Het is aan het architecten bureau om daar verder invul- ling aan te geven." In het laboratorium kunnen •organisaties als de werk groep Schoolbiologie, de Zeeuwse Milieu Federatie en de Werkgroep Aktief Terrein beheer gasten ontvangen en vermaken, maar zij kunnen de ruimte ook gebruiken voor bijvoorbeeld het geven van cursussen en/of lezingen. De schuur wordt een open ruimte vol interactieve spe len en spelletjes voor jong en oud. Bij het merendeel van die spelletjes is de moeilijk heidsgraad instelbaar zodat niet alleen kinderen maar ook volwassenen ermee over weg kunnen. Om hoeveel spelletjes het gaat is nog niet bekend. Wel wordt bij de keu ze ervan zoveel mogelijk de verbinding gezocht met Schouwen-Duivelandse za ken als landbouw en visserij. Opzet is om de spelletjes re gelmatig te vernieuwen. „Maar eerst moeten we zien hoe het loopt en of daar dan ook de financiële ruimte voor is," aldus de wethouder. Bezoekers Uitgangspunt voor het colle ge is dat het RMC jaarlijks zo'n 40.000 bezoekers weet te trekken. Structureel is de ge meente bereid jaarlijks 65.000 gulden te steken in het exploi tatietekort. Een extra bijdra ge van nog eens 60.000 gulden houdt men achter de hand. Het voorhuis wordt omgetoverd in een open laboratorium' waar verschillende organisaties op het gebied van natuur- en mi lieueducatie gasten kunnen vermaken. (Foto: Marieke Mandemaker) „Dat is alleen als de nood echt hoog wordt," aldus wethou der Van de Velde. In totaal wil de gemeente 3,3 miljoen gulden uittrekken voor de re alisatie van het RMC. „Dat is een taakstellend bedrag. Meer moet het niet gaan kos ten," stelt Van de Velde. Of de naam RMC gehandhaafd blijft is nog niet duidelijk. „Het is een beetje een mond vol, Recreatief Milieu Cen trum. Voorlopig handhaven we de naam maar het kan best zijn dat het anders gaat heten," aldus de wethouder. Bij het RMC komt verder een bescheiden horecavoorzie- ning, maar deze is volgens de wethouder ondergeschikt aan het RMC. Als het RMC dicht is moet de horecavoorziening ook dicht zijn. „Het is geen zelfstandige horeca-voorzie- ning. Dat staat het bestem mingsplan daar ook niet toe." Feestavonden op basisschool J.W. van den Doel ZIERIKZEE - De Protes tants Christelijke basis school Jan Wouter van den Doel in Zierikzee houdt donderdag 23 en vrijdag 24 april twee gro te feest- of ouderavonden. De opzet van beide avon den is hetzelfde. Zo zal het publiek getrakteerd worden op zang en mu ziek door het schoolkoor Jom Jom. Daarnaast krij gen de toeschouwers een jeugdmusical voorgescho teld uitgevoerd door alle leerlingen van groep 7. Opgevoerd wordt het stuk Nooit te oud om te le ren. In de pauze kan in al le klassen gekeken wor den naar werkstukjes die door leerlingen zijn ge maakt. Deze werkstukjes zijn gemaakt aan de hand van het thema van de mu sical. Dit thema is samen te vatten als Jong/oud of groeien. De avonden be ginnen om 19.30 uur. Via de ingang van de onder bouw - de vroegere kleu terschool - kan de centra le ruimte van de school bereikt worden. MIDDELBURG - In de Stads schouwburg in Middelburg geeft ds. Hans Stolp zondag 19 april een lezing over het onderwerp ontmoeting met engelen. Stolp heeft landelijke be kendheid verkregen via de Ikon als radio- en televisie pastor. Als schrijver en publi cist leverde hij - naast boeken over bijna doodervaringen en het nieuwe tijdsdenken - de titels als Nu de Engelen zijn teruggekeerd en Wat Engelen voor mij doen. Deze boeken zijn mede ontleend aan Stolps ervaringen met het pastorale werk in het Acade misch ziekenhuis in Gronin gen. Zij vormen de basis voor zijn lezing in Middelburg. Stolp laat toehoorders kennis maken met hun eigentijdse en persoonlijke engel. De lezing, die door de Spirituele Socië teit Zeeland is georganiseerd, begint om 10.30 uur. Meer in formatie is verkrijgbaar via het centraal informatienum mer van de organisatie: 0416 - 391323. UITVOERING NIEUWERKERK - In Ons Dorpshuis voeren de leerlin gen van groep 8 van openbare basisschool Duiveland in Nieuwerkerk vrijdag 17 april het stuk De Weermachine op. Aanvang van de voorstelling 19.30 uur. De Ouderraad ver koopt lootjes tijdens de pau ze. Ook liggen de foto's die tijdens de generale repetitie zijn gemaakt ter inzage. Deze kunnen worden bijbesteld. MIDDELBURG - De landinrichtingscommissie Schouwen-West kan verder met de kwaliteitsverbe teringsplannen voor de recreatiebedrijven in Schou- wen-West maar wel onder voorwaarde dat aange toond wordt dat de extra (recreatie)plaatsen waar om gevraagd wordt ook echt nodig zijn. Dat blijkt uit een brief van de provincie. Er werden in totaal 48 plan nen ingediend door recreatie ondernemers uit de Schouwse Westhoek. Daarvan kwamen er 35 in aanmerking voor toetsing en uiteindelijk zijn er 27 bijgestelde plannen aan de gemeenteraad van Schou wen-Duiveland voorgelegd én goedgekeurd. Vervolgens zijn de plannen voorgelegd aan gedeputeerde staten van Zeeland en de statencommis sie Ruimtelijke Ordening. GS van Zeeland hebben zich inmiddels over de materie ge bogen en ook zij zien het nut van de plannen in, mits zoals al aangestipt, de noodzaak van meer recreatieplaatsen hard kan worden gemaakt. Ook waarschuwt de provin cie voor het risico van verste ning van het recreatiegebied door het bouwen van te veel zomerhuisjes en chalets. In dergelijke gevallen moet in de visie van de provincie een alternatief bedacht worden. Alles bij elkaar is voor ver plaatsing van bedrijven en kwaliteitsverbetering 70 hec tare grond nodig. Voor het jaar 2001 moet die grond ver worven zijn, maar tot dusver re is de aankoopstrategie in de ogen van de provincie nog niet erg succesvol. De herver- kavelaar - die het hele proces van verplaatsing en sanering van bedrijven moet begelei den - blijft in ieder geval nog tot september dit jaar actief. Hoe het daarna verder moet wordt nog bekeken. Verdeelweg De provincie, zo blijkt uit de voortgangsrapportage over Schouwen-West, heeft in de zomer van 1997 verkeerstel lingen uitgevoerd en is ge start met een nadere uitwer king van de Recreatiever- deelweg. Een uitwerking van het gedeelte van die weg tus sen Renesse en Haamstede komt nog in de eerste helft van dit jaar gereed. Door Rijkswaterstaat is inmiddels ook overleg gevoerd met het ministerie van Verkeer en Waterstaat over mogelijke fi nanciële bijdragen van de kant van het ministerie. De kosten van aanleg van een re- creatieverdeelweg worden vooralsnog geschat op 15 mil joen. Op redelijk korte ter mijn wordt de 'natuurfiets- boulevard' gerealiseerd. De voorbereiding van dit project is in volle gang en één van de voorwaarden voor subsidië ring is ook dat het fietspad voor september dit jaar ge reed moet zijn. Hoe het met de N57 verder moet is nog niet bekend. Daarover wordt, zo veronder stelt de provincie, nog in de eerste helft dit jaar meer dui delijk. De provincie staat achter de kwaliteitsverbeteringsplannen voor recreatiebedrijven in Schou wen-West, maar waarschuwt voor verstening. (Foto: Marijke Folkertsma) ZIERIKZEE - Het Senioren orkest Zeeland verzorgt wo- nesdag 29 april een optreden voor de afdeling Schouwcn- Duiveland van de Anbo. Doorgaans staan tijdens de themamiddagen van de Anbo specifieke problemen van ou deren centraal. Dit keer is ge kozen voor het opzetten van een feestelijke middag. Het Seniorenorkest staat hier, met 55 muzikanten, voor ga rant. C. Slabbekoorn, voor zitter van het orkest, licht de verschillende onderdelen van het programma toe. Het con cert vindt plaats in de Harmo nie aan de Kaersemaker- straat in Zierikzee en begint om 14.30 uur. Toegangskaarten zijn don derdagochtend verkrijgbaar bij Pater Noster en 's middags aan de zaal. Twintigduizend, gulden voor experiment MIDDELBURG - Het meldpunt voor aangespoel de stoffen van dubieuze aard wordt onderge bracht bij de regionale brandweer. Het meldpunt komt er deze zomer bij wijze van proef. Het pro vinciebestuur trekt er 20.000 gulden voor uit. Zeeuwen en toeristen kun nen komende zomer aange spoelde verdachte stoffen aangeven bij een speciaal meldpunt. Tot op heden melden vinders dat soort za ken op uiteenlopende adres sen van politiebureau tot campinghouder. Zeeland beschikt over enke le honderden kilometers kustlijn waar al verschil lende keren giftige of op zijn minst dubieuze stoffen zijn aangetroffen. Ook is er verschillende keren ten on rechte onrust ontstaan. Zo bleken aangespoelde am pullen een vrij onschuldig bruiningsmiddel te bevat ten. Een andere keer werd achteraf duidelijk dat het wit poeder in honderden drijvende zakjes gewoon poedersuiker was. Met name bij chemische stoffen is het echter van be lang dat zo snel mogelijk wordt beoordeeld of het om een gevaarlijke stof gaat, om daarop meteen actie te ondernemen. Er komt daar om deze zomer, bij wijze van proef, een speciaal tele foonnummer dat dag en nacht bereikbaar is voor het melden van aangespoelde verdachte stoffen. Taak De regionale brandweer, die al fungeert als milieu meldpunt, gaat deze taak op zich nemen. Die speelt mel dingen door naar de plaatse lijke brandweer. Die be schikt over deskundigheid, beschermende kleding en materiaal om de stof in eer ste instantie te onderzoe ken. De proef moet uitwij zen of een dergelijk meldpunt daadwerkelijk in een behoefte voorziet en goed functioneert. Langs de kust spoelen ieder jaar vele tonnen vuil aan. Daarnaast vindt er regelma tig aanzienlijke olievervui ling plaats. DREISCHOR - De fanfare Crescendo presenteert zich zaterdag 18 april tijdens de jaarlijkse uitvoering in het dorpshuis van Dreischor. Ook de balletgroep van Elly Geelhoed verzorgt een optreden. De presentatie van de avond is in handen van Ronald Sla ger .Voorzitter Riet van der Weijde opent de uitvoering om 20.00 uur. De blokfluitgroep van Cres cendo onder leiding van Cori- na van Schelven bijt het spits óf. Zij spelen 'Mary had a lit tle lam', 'De school is uit', 'Hans en Grietje', Voor oma', 'k Zag twee beren' en 'Groene UITVOERING RENESSE - Zaterdag 25 april houdt het Hervormd Kerk koor Renesse in de Jacobus- kerk een uitvoering. Hieraan werken mee: Irma Dorst- Kraaijenbrink (zang), Kees Groenleer (orgel en piano). Annet Kik (viool) en Samiel Deurloo (piano). De uitvoering begint om 19.30 zwanen'. Daarna is het de beurt aan de fanfare onder leiding van Johan de Witte. Zij brengen de volgende num mers ten gehore: 'Juniora' van Wim Laseroms, 'Moment for Morriconne' van Johan de Meij, 'Out of Africa' en 'Dan ces with wolves', beide van John Barry, 'La Storia' van Jacob de Haan, 'Anthem' van Ulvaeus/Andersson, 'Poca hontas' van Alan Menken en 'The Pink Panther' van Henri Mancini. In de pauze wordt een verlo ting gehouden. Na de onder breking treedt de balletgroep van Elly Geelhoed op. De meisjes van zes tot en met ne gen jaar presenteren zich in het stuk 'Jungle-book' De meisjes van tien jaar en ouder nemen 'Man in Black', 'Flash- dance' en 'Pocahontas' voor hun rekening. Na de uitvoe ring is er bal met muziek van John Prins. De redactie behoudt zich het recht voor ingekomen stukken in te korten. Plaatsing betekent niet dat de inhoud door de redactie wordt onderschreven. Ingezonden stukken zijn buiten verantwoordelijkheid van de redactie en uitsluitend voor rekening van de briefschrijver, waarvan naam en adres bij de redactie bekend moeten zijn Het is inmiddels zes maanden geleden dat het artikel 'Kraamafdeling Zierikzee dicht' in de Zierikzeesche Nieuwsbode stond. Mijn hoop dat ik mogelijk toch ge woon in Zierikzee kon beval len werd deze week - één week voor mijn uitgerekende datum - keihard de grond in geslagen door het bericht dat de kraamafdeling per direct gesloten werd voor klinische bevallingen. Aangezien ik om medische redenen niet thuis mag bevallen moet ik nu dus naar Goes. Dat één van de gynaecologen ziek is, wist ik al. Het hoe en waarom is mij minder be kend. Nu blijkt dus dat mede hierom de afdeling dicht is. Een mooi excuus voor de di rectie om de afdeling alvast te sluiten. Weet die directie wel wat zij de patiënten aan doet en wordt er ook reke ning gehouden met hen? Naar mijn idee niet, want er zitten nogal wat consequenties aan. Hoe lang zal 't nog duren voor poliklinisch bevallen niet meer mogelijk is, omdat men vindt dat er te veel risico's aan vast 'zitten? En hoe denkt men over het vervoer naar het ziekenhuis. Tien of veer tig minuten rijden, daar zit nogal verschil tussen. Zelf heb ik geen rijbewijs en mijn man werkt twee uur hier van daan. Familie, vrienden of kennissen? Tuurlijk, maar als 't nou net even niet zo is? Een ambulance bellen? Alsof het allemaal niks kost. Ik kan ook alvast een zieken huisbed bezet houden. Of ik kan het alvast op laten wek ken, ja toch? En dan hoef ik op Schouwen- Duiveland niemand te vertel len over de werkzaamheden 's nachts aan de Zeelandbrug. Dan zou ik van Dreischor over de stormvloedkering naar Goes moeten. Een beetje te absurd voor woorden. Dit geldt natuurlijk niet al leen voor mij. Er zijn nog meer zwangere vrouwen op Schouwen-Duiveland. Wie komt er voor ons patiënten op? Zeg nou zelf: Dit kan toch niet allemaal zo maar! HESTER DE JONGE Dreischor ZIERIKZEE Jaarvergadering PCOB De Protestants Christelijke Ouderenbond (PCOB) Schou wen-Duiveland houdt dins dag 28 april haar jaarverga dering in De Veste in de Manhuisstraat in Zierikzee. Speciale aandacht gaat tij dens deze vergadering uit naar het koningshuis en naar ouderen. Het comité Zomer- postzegels is van de partij om ouderenpostzegels te verko pen, die dit jaar in het teken staan van het thema ouderen en zorg. Enkele van de tek sten die op de zegels staan af gedrukt zijn: 'veel liefs van oma' en 'wilt u zitten - ik kan staan'. Aan het koningshuis wordt aandacht besteed door A. Katsman Wolphaartsdijk. Aan de hand van een diaserie laat hij zien welke sterke ban den er bestaan tussen het his torische stadje Buren en het huis van Oranje. De bijeen komst van de PCOB begint om 14.15 uur. KERKWERVE Wandeling De Jeugd Natuur en Vogel wacht maakt zaterdag 18 april een wandeling langs de inlagen bij de Heerenkeet. Gekeken wordt onder meer naar vogelsoorten. Ook wordt geprobeerd andere len tebodes te vinden. Deelne mers doen er verstadig aan een verrekijker mee te ne men. Verzameld wordt op de parkeerplaats bij café de Hee renkeet om 10.00 uur. Circa 12.00 uur komen de wande laars op deze zelfde locatie te rug. Meer informatie is te ver krijgen bij Dirk Sterkenburg: 414810. BURGH-HAAMSTEDE Natuur Vogelwacht De Natuur Vogelwacht houdt vrijdag 24 April een le denvergadering. In deze ver gadering brengen de werk groepen verslag uit en wordt er een voorstel gedaan tot aanstelling van een extra be stuurslid. Dit is nodig omdat de afdeling planologie nogal tijdrovend is. Na het officiële gedeelte en een pauze wordt er een video en diapresentatie gehouden met als onderwerp 'Het on derwaterleven in de Ooster- schelde'. De vergadering be gint om 19.45 uur in de Gereformeerde Kerk, Plat- boslaan 1. Tenzij anders vermeld, beginnen alle uitvoeringen om 20.00 uur. 18 april: Dorpshuis, Dreischor. Jaarconcert Crescendo (met jazzballet). 22 april: Theater Mondragon. Jaarlijkse uitvoering van de Zeeuwse Muziek school regio Schouwen-Duiveland. (19.30). 25 april: Zeeuwse Muziekschool, Zierikzee. Ronald Slager, hoorn (met pianobegeleiding). Ars Musica 5. 25 april: Jacobuskerk, Renesse. Uitvoering Ned. Hervormd Kerkkoor. (19.30). 3 mei: Herv. Jacobuskerk, Renesse. Bachcyclus (inloopconcert). Sietse van Wijger- den, orgel en Liesbeth Noordhof, sopraan. (11.00). 5 mei: Grote- of St. Nicolaaskerk, Brouwershaven. Knapenkoor van de stad Plovdiv (Bulgarije). 15 mei: Nieuwe Kerk, Zierikzee. Jubileumconcert Zierikzees koor Cantare. (20.30). 16 mei: Nieuwe Kerk, Zierikzee. Mannenkoor De Lofzang (Heerde), Klaas Jan Mulder, orgel (ZOA-avond). (19.30). 16 mei: Lutherse kerk, Zierikzee. Kamerkoor Vocalei (Leiden) m.m.v. Kora den Boer, dwarsfluit en Anton den Boer, orgel. 23 mei: Grote- of St. Nicolaaskerk, Brouwershaven. Zeeuws orkest. 23 mei: Herv. Jacobuskerk, Renesse. Van Bach tot Beatles (triplum) m.m.v. vocaal ensemble A Prima vista. (19.00). 1 juni: Ned. Herv. kerk, Serooskerke. Pinkstersamenzangavond In de Rechte Straat. (19.30) 6 juni: Grote-of St. Nicolaaskerk, Brouwershaven. Fanfare-orkest Luctor et Emergo, Prosper Se- vestre, orgel. 19 juni: Ned. Herv. kerk, Haamstede. Zangavond Int. kerkkoor Haamstede m.m.v. Chr. gem. koor Hart en Stem (Ouddorp), Eric en Sjaak Berrevoets en Jikke Troost, orgel. (19.30). 20 juni: Nieuwe Kerk te Zierikzee. Zangavond met mannenkoor Rehoboth (Gelder- malsen) en Duivelands Mannenkoor. (19.30). 20 juni: Grote- of St. Nicolaaskerk, Brouwershaven. Kamerkoor Musica Sacra, Den Haag, m.m.v. Jan Hage, orgel. 20 juni: Herv. Jacobuskerk, Renesse A Prima vista en een instrumentaal ensemble. (19.00). 4 juli: Ned. Herv. kerk, Dreischor. Jaarlijkse zang- en muziekavond Hervormd kerkkoor m.m.v. Crescendo en enkele solisten. (19.30). Muziek- of zangverenigingen wordt verzocht om zo spoedig mogelijk na hel bekend worden van de datum van hun con cert/uitvoering deze uitsluitend schriftelijk door te geven aa" M. van der Veer, Mastgatstraat 12, 4301 WG Zierikzee

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1998 | | pagina 5