Petitie schelpdiervissers Petitie schelpdiervi Bijzondere prestatie van Duivelandse koe Tjitske Schelpdierschaarste in Waddenzee voorbij Meer aandacht voor voetgangers in dorp Provinciale blusgroepen strijden om eer in Brouw Plannen '98 van de FNV AGENDA Extra busritten op Schouwen, maar minder in rest Zeeland Provincie wil verwijsborden tankstations bebouwde kom DONDERDAG 16 APRIL 1998 NR 26366 3 Zeergrote hoeveelheid kokkels ZIERIKZEE - Uit de inventarisatie van het kokkel bestand die jaarlijks door de Producentenorganisa tie van kokkelvissers wordt uitgevoerd, blijkt dat in de Waddenzee het kokkelbestand als gevolg' van een zeer goede broedval in 1997 een sterkte groei door maakt. De kokkelvissers vergelijken het huidige bestand met dat uit 1981 en 1988, de laatste ke ren dat er een zeer grote hoe veelheid lag. Er ligt minstens het vijftienvoudige van wat de wadvogels in een jaar aan kokkels eten. Vanaf 1989 was het kokkelbestand relatief laag als gevolg van het uit blijven van goede broedval. De schaarste aan kokkels leidde tot een verminderd voedselaanbod voor vogels. Om deze reden werd de kok kelvisserij in de afgelopen ja ren sterk beperkt. Zo werd de schelpdiervisserij op de droogvallende platen in de Waddenzee in 1996 en 1997 niet opengesteld. De teleurstellende ontwikke ling van gewenste biotopen en de afname van het schelp- dieretende vogelbestand kan volgens TNO in Den Helder niet worden toegerekend aan de schelpdiervisserij. Oor zaak van deze tegenvallers zijn de ongunstige natuurlij ke omstandigheden in de ach terliggende jaren. Vanuit ecologisch oogpunt bezien ziet het er niet naar uit dat aanscherping van het be leid inzake gesloten gebieden meer sluitingen of vangstbe perkingen nodig zijn, conclu deert TNO, die de evaluatie van het kustvisserijbeleid 1993-1997 heeft beoordeeld op de ecologische effecten van het schelpdier-visserijbeleid. Uitstel van het in 1993 inge zette beleid is aanbevelens waardig omdat er een be trouwbaarder beoordeling moet komen op basis van 're presentatieve waarnemin gen'. Daarom is er geen enke le reden om uit voorzorg van het huidige beleid af te wij ken, zogenaamd ter bescher ming van het ecosysteem, concludeert het TNO Milieu, Energie en Procesinnovatie. VAC rondt rapportage Ouwerkerk af OUWERKERK - ,,Een leuk dorp, waar toch te weinig: rekening met voetgangers en mensen met een functiebeperking wordt gehouden." Aldus de visie van de vrouwen adviescommissie voor de woningbouw (VAC) op het dorp Ouwerkerk. Enige weken geleden maak te de adviesgroep, versterkt door leden vqn de Stichting Gehandicaptenbeleid, een rondgang door het dorp. De eindrapportage is nu gereed en is bij betrokken instan ties op tafel gelegd. Bij gemeente dringt de VAC met klem aan de verlichting - voor zover niet in orde - aan te pakken. Daarnaast wordt de gemeente verzocht wanneer er iets aan de bes trating dient te gebeuren dit direct te koppelen aan aan passingen zoals bijvoor beeld de aanleg van op- en afritten met rubbertegels. Donkere gedeeltes troffen de VAC-leden onder meer aan rondom de kerk aan de Ring, in de Huybrecht Kos terstraat, achter het dorps huis en aan de Haneweg. Op dit laatste punt ont breekt ook een bord met de plaatsaanduiding Ouwer kerk. Het krekengebied geldt als slecht toegankelijk voor mensen met een func tiebeperking, constateert de groep. Oversteek N59 Ook kaart zij het moeilijk bereikbare openbaar ver voer aan en meer in het bij zonder de onveilige over steek die hiermee gepaard gaat op de N59. Het liefst zag de VAC dat de ZWN in het spitsuur het dorp Ou werkerk rechtsstreeks aan doet. In de klasse TAS HD BROUWERSHAVEN - In Brouwershaven vinden za terdag 25 april de provinciale brandweerwedstrijden in de klasse TAS HD plaats. De blusgroep van Brouw is gastheer. Om 7.00 uur worden jury, ad ministratie en wedstrijdlei ding ontvangen in de brand weerkazerne van Brouwers haven aan het Slingerbos. Om 8.00 uur gaat de wedstrijd van start. De middagploegen vervolgen de strijd om 13.30 uur. Om 17.10 uur eindigt de wedstrijd. Vanaf 18.00 uur is er voor de deelnemers een koffietafel in het Tonnenma- gazijn. Burgemeester J. As- selbergs reikt aansluitend de prijzen uit. In de ochtenduren wordt deelgenomen door'de korpsen Dreischor, Vlissingen II, Haamstede, Vlissingen I, Zee- landia, Oosterland en Scha- rendijke. 's Middags is het de beurt aan Kerkwerve, Renes- se, Zierikzee, Goes I, Bruinis- se en Goes II. De ploegen ver zamelen bij de botenberging Van Ast op de hoek Oude Schouwsedijk - Delingsdijk. Hoge druk Het is voor het eerst dat er op Schouwen-Duiveland gestre den wordt in de klasse TAS HD, ofwel hoge druk. Tot dusverre was het gebruike lijk te strijden in de lage drukklasse. In de praktijk wordt echter steeds minder gewerkt met lage druk. ZIERIKZEE - De FNV-afdeling Schouwen-Duive land houdt haar jaarvergadering vrijdag 24 april in lokaal 17 van het MFC in Zierikzee. Belangrijk overleg in Tweede Kamer Pas over een jaar wordt een definitief besluit genomen over de toekomst van kokkel- en mosselvissers. DEN HAAG - Commissievoorzitter Piet Blaauw (VVD) heeft dinsdagmiddag van schelpdiervoorman David Luteijn een petitie in ontvangst genomen na mens de producentenorganisaties van de kokkelvis serij en de mosselcultuur. De aanbieding vond plaats in het kader van de evaluatie Structuurnota Zee- en Kustvisserij over de periode 1993 tot en met 1997. (Foto: Jacob de Ronde) Gelet op de cultuuromslag die in de afgelopen jaren heeft plaats gevonden is de schelpdiersector van mening dat de gemaakte afspraken uit 1993 goed zijn nagekomen. „De kokkel- en mosselvissers zijn afhankelijk van de na tuur en hebben er alles aan gedaan om duurzaam te vis sen. Het is tenslotte hun broodwinning", stelde Lute ijn tijdens de overhandiging ten overstaan van de Kamer leden Van Ardenne (CDA), Huys (PvdA), Van Waning (D66) en Vos (VVD). De vissers zouden graag zien dat de minister op korte ter mijn een duidelijk standpunt inneemt over met name de toekomst van de kokkelvisse- Ruim 10.000 kilogram vet en eiwit geproduceerd KAPELLE - Tjitske 17, de veertien jaar oude koe van Fokkerij Windenburg in Kapelle, heeft de magische grens van 10.000 kilogram vet en eiwit behaald. Een topprestatie die tot dusverre slechts één keer eerder in Zeeland werd geleverd. Tjitske is de eerste Schou- wen-Duivelandse koe die deze hoeveelheid bereikt. Tijdens deze bijeenkomst wordt gesproken over de plannen voor 1998 en worden aanwezigen gevraagd sugges ties te doen voor de jaarlijkse thema-avond die in het na jaar wordt gehouden. Ook de activiteiten uit het afgelopen jaar passeren de revue. Onder meer wordt verslag gedaan over de belastingservice van de FNV, de spreekuren, de voorlichting op markten en braderieën en de samenwer king met de CNV in een Uit keringsgerechtigden- en Ou- derenwerkgroep. Alle leden van bij de FNV aangesloten bonden en hun huisgenoten zijn vanaf 19.30 uur welkom. De agenda, het jaarverslag 1997 en het for mulier om suggesties voor de thema-avond te noteren zijn verkrijgbaar bij secretaris W. Barendse, Schouwenbank 88, 4301 ZS Zierikzee: 415271. NELKARS ZIERIKZEE - Kaarten voor de solovoorstelling De Russi sche Oranje van Nel Kars, woensdag 29 april in Theater Mondragon, zijn - in tegen stelling tot de eerdere be richtgeving - verkrijgbaar bij mevrouw T. Braat, Post- straat 45 in Zierikzee. Telefo nisch reserveren: 412683. De opbrengst van deze voorstel ling komt ten goede aan het Jantje Beton verblijf het Zil veren Schor in Arncmuiden. Eens in de vier weken wordt de melk van de zeventig melkkoeien van het bedrijf in buurtschap Kapelle, eigen dom van J. Stols, gewogen en bemonsterd. Op vrijwillige basis en tegen betaling, want zo wordt nauwkeurig bijge houden hoe het ervoor staat met de prestaties op het be drijf. Op basis van de resulta ten kunnen keuzes gemaakt worden voor de fok. Boven dien hebben de gemeten waarden ook financiële con sequenties. „Er wordt ook op eiwit in de melkfabriek gemonsterd. Hoe hoger het eiwitgehalte, des te beter de melkprijs," licht bedrijfsleider T. van den Ouden van Windenburg toe. Bovena;l geven de getallen - door Van den Ouden trouw in de computer ingevoerd - een duidelijk overzicht van de ge leverde prestaties. „Dat een koe zoiets bereikt, is gewoon leuk. Het is vrij zeldzaam. Over het algemeen halen koeien dit niet." Reden dat ook de vakpers een kijkje bij familie Van den Ouden komt nemen. Tjitske 17, die eind januari 14 jaar werd, heeft inmiddels 133.582 liters melk afgele verd. De vet- en eiwitkilo grammen bedragen bij elkaar opgeteld precies 10.042. Dit heeft grotendeels te maken met de leeftijd van het beest. „De gemiddelde leeftijd is vier jaar, maar dit is gewoon een sterke koe. En het mooie is: het is geen koe die aparte verzorging nodig heeft. Ze wil juist met de club mee en absoluut niet apart," vertelt het echtpaar Van den Ouden. Een koe met karakter, da's duidelijk. Dat bleek eerder al eens toen ze gehuldigd werd bij het behalen van de 100.000 liter. „Toen moest er een staatsiefoto van haar ge maakt worden. Nou, daar zijn we een hele middag mee bezig geweest," haalt de bedrijfs- rij. Als gevolg van diverse maatregelen heeft deze sector de laatste vier jaar 70 miljoen gulden aan inkomsten prijs gegeven. Uitstel van het be sluit noemen de vissers 'een onnodige verlenging van de onzekerheid met nog eens vijf jaar'. Nog meer maatregelen resulteren geheid in de onder gang van de mechanische kokkelsector. Sluiting De kokkel- en mosselsector moet tot 2003 rekening hou den met sluiting van nog meer gebieden. Van Aartsen lichtte tijdens het anderhalf leider als voorbeeld aan. Een dame met allure, maar daar heeft ze wel een beetje recht op. Ook haar kinderen en kleinkinderen - zelf heeft Tjitske 17 al elf keer gekalfd - doen het goed. Overigens ver wacht Tjitske in juli weer een nieuwe kleine; haar laatste kalf dateert van juni vorig jaar. Prestaties Er vallen voor de Kappelse koe weinig prestaties meer te behalen. Hooguit zou ze, wan neer ze op deze sterkte blijft, ooit in aanmerking kunnen komen voor de titel hoogste productiekoe van Nederland. Voor het echtpaar Van den Ouden hoeft dat niet zo nodig. „Wel bewijst dit dat een hoogproductieve koe geen wegwerpkoe is, maar juist een heel gezonde koe. Anders dan bijvoorbeeld minister Van Aartsen beweert. Er wordt altijd gezegd dat we de koeien niet goed verzorgen en teveel oppeppen om een hoge productie te krijgen. De ver zorging is echter veel beter geworden. Ze krijgen een uit gekiende voeding en de stal len hier bijvoorbeeld zijn vo rig jaar nog uitgebreid." uur durende overleg met kok kel- en mosselvissers toe hoe hij de contouren voor het be leid tot 2003 wil uitzetten. Na een adviesronde met de be langhebbende partijen volgt volgens planning medio au gustus een concreet voorstel voor de komende vijf jaar. Pas dan zal een definitief be sluit worden genomen over de toekomst van mossel- en kokkelvissers. Het beleid van minister Van Aartsen heeft zijn vruchten afgeworpen, zo vinden vrij wel alle fracties. De bewinds man heeft het vissen op mos sels en kokkels in de Waddenzee en de Oosterschel- de sinds 1993 aan banden ge- Hiermee lijkt Schouwen-Dui veland de dans om de bezuini gingen bij de ZWN te ontsnap pen. Elders in Zeeland verdwijnen namelijk veel rit ten. Dit blijkt uit de nieuwe dienstregeling van de bus maatschappij. Tussen Zierik zee en Renesse onderhoudt de ZWN in de zomermaanden momenteel nog een uur- dienst. Dit wordt in de nieu we situatie een halfuur- dienst. Tot de wijzinging is besloten naar aanleiding van klachten van reizigers. De dienstregeling op zondag blijft overigens wel een uur- dienst. De bussen naar Goes, dat een eigen stadbus krijgt, zullen ook beter gaan aanslui ten op de trein. Nu is het zo dat op het moment dat de De richtlijnen die de minister van verkeer en waterstaat in februari 1993 heeft vastge steld staan slechts toe dat al leen de direct langs de weg ge legen tankstations worden aangeduid. De provincie vindt de bewegwijzering van belang voor de verkeersvei ligheid. Langs de rijkswegen bevinden zich op regelmatige afstanden tankstations. Langs de provinciale wegen in Zeeland komen slechts en kele direct langs de weg gele gen tankstations voor. Toch vervullen volgens de provin cie een aantal provinciale we gen een duidelijke functie voor het interlokale verkeer. Tankstations op provinciale wegen met een lokale num mering (N-nummer hoger dan 650 met hoofdzakelijk lokaal verkeer) komen niet voor ver wijsborden in aanmerking. legd. Hij bepaalde onder meer dat de vissers in een aantal kwetsbare gebieden niet meer mogen komen. De milieu-organisaties hameren voortdurend op verdergaan de maatregelen. Niet ondenkbaar is dat er in de eerstkomende jaren meer gebieden worden gesloten dan tot nog toe het geval is. Op basis van het advies van de Raad voor het Landelijk Gebied wordt voor de Wad denzee gedacht aan 40 procent van de droogvallende platen (nu 26 procent). Bar weer De Tweede Kamer heeft-grote waardering voor de inspan ningen die de visserijsector de afgelopen vijf jaar heeft gedaan. In het licht van de weersomstandigheden in de betreffende periode („er wer den twee elfstedentochten ge reden", benadrukte Van Aartsen) is er in vijf jaar tijd toch veel bereikt. Een afwijkende mening daar over formuleerde Marijke de Vos van Groen Links die zichtbaar ontevreden de re- serveringsregel van 60 pro cent van de voedselbehoefte voor vogels onvoldoende ef fectief achtte. „In het beleid moet ruimte worden gemaakt dat de natuur zich ook in bar re winters kan handhaven", betoogde De Vos, blijkbaar teleurgesteld over het feit dat vogels aan een natuurlijke dood zijn onderworpen. Ook de terugkeer van bloeiende zeegrasveldenlaat volgens haar nog veel te wensen over. Met betrekking tot de vogel stand en de visserij-activitei ten in de Oosterschelde gaf minister Van Aartsen aan dat er binnen drie maanden een extra onderzoek moet komen. De grote moeilijkheidsfactor in dit gebied is de afsluiting met de open zee in 1986. De Raad voor het Landelijk Ge bied stelt voor om een vierde deel van de droogvallende platen in deze voormalige zeearm te sluiten. Momenteel is dat veertien procent. stoptrein daar aankomt de bus naar Zierkzee vaak al vertrokken is. Daar komt een ruimere overstaptijd. Het schrappen van ritten gebeurt vooral in Zeeuws-Vlaande- ren. Maar ook de busdiensten Tholen-Rilland, Kamper- land-Goes, Yerseke-Vlissin- gen en de zomerlijn Vlissin- gen-Zoutelande worden opge heven of gaan minder rijden. Op weekbasis is de daling van het aantal ritten 0,62 pro cent. Het aantal kilometers dat al le bussen samen per week rij den, daalt met 0,6 procent. Tot de dienstwijzigingen is besloten omdat de ZWN van de provincie minder geld krijgt: 45,6 miljoen in plaats van 48,9 miljoen. Ook de N289 wordt uitgeslo ten gezien de aanwezigheid van rijksweg A58. Op provinciale wegen waar dagelijks meer dan 8000 mo torvoertuigen passeren is aanduiding van tankstations die meer dan 500 meter uit de ze provinciale weg liggen niet mogelijk. Aanduiding van een niet direct langs de pro vinciale weg gelegen tanksta tions is niet mogelijk als bin nen een afstand van vijf kilometer een direct langs de weg gelegen tankstation aan wezig is. Aanduiding van een niet di rect langs de provinciale weg gelegen tankstation vervalt als na verloop van tijd. bin nen een afstand van vijf kilo meter, een direct langs de pro vinciale weg gelegen benzineverkooppunt wordt gerealiseerd. Vrijdag 17 april Zierikzee Bloemenverkoop huis^aan- huis door WEA/MEVO'80 volleybal. Vanaf 18.00 uur. Eenakterfestival Zeeuws Centrum Amateurtheater. Theater Mondragon. 20.00 uur. Nieuwerkerk Uitvoering De Weermachine door groep 8 van OBS Duive- land in het dorpshuis. 19.30 uur. Zaterdag 18 april Schouwen-Duiveland Nationaal Museumweekend Zierikzee Eenakterfestival Zeeuws Centrum Amateurtheater.- Theater Mondragon. 14.00 en 20.00 uur. Concert John Muis Connec tion en Beets Brothers. Brogum. 21.00 uur. Kerkwerve Wandeling Jeugd Natuur- en Vogelwacht langs de inlagen vanaf vertrekpunt de Hee renkeet. 10.00-12.00 uur. Burgh-Haamstede Concert Dik de Koning in De Bewaerschole. 20.00 uur. Open wedstrijd klaver jas ver eniging Haamstede. Dorpshuis. 20.00 uur. Miss Behave in Jongerencen trum Big 'S'. 21.45 uur. Renesse Uitwisselingsconcert fanfa reorkest Luctor et Emergo en harmonieorkest Concordia uit Tholen. Dorpshuis. 20.00 uur. Dreischor Jaarlijkse uitvoering fanfare Crescendo. Dorpshuis. 20.00 uur. Nieuwerkerk Klaverjasfestijn ouderen. Ons Dorpshuis. 13.30-18.00 uur. Contactbijeenkomst gehandi capten. Gebouw Salem. 14.15 uur. Oosterland Bonte avond sportvereniging Duiveland. Dorpshuis Oosterhof. 19.30 uur. Bruinisse Vogelruilbeurs ODW De Nachtegaal. Clubgebouw M9- lenweg. 10.00 tot 12.00 uur. Zondag 19 april Schouwen-Duiveland Nationaal Museumweekend Zierikzee Open-deur dienst met koor zang. Lutherse kerk. 9.30 uur. Dienst Vrijzinnige Gemeente Zierikzee rondom Hildegard von Bingen in de Gasthuis- kerk. 9.30 uur. Eenakterfestival Zeeuws Centrum Amateurtheater. Theater Mondragon. 14.30 uur. Dienst voor en door verstan delijk gehandicapten. Gere formeerde kerk. 17.00 uur. Recreatieve kerkdienst met combo. Gasthuiskerk. 18.30 uur. Burgh 'Happy hour' Hervormde ge meente Burgh. Café De West hoek, Weeldeweg. 15.30-16.30 uur. Maandag 20 april Zierikzee Politiek theater De Rode Kaart in Theater Mondragon. 20.00 uur. Renesse Discussie-avond structuurvi sie. Dorpshuis. 19.30 uur. Dinsdag 21 april Zierikzee Voorjaarsvergadering ANBO. Seniorenwooncom plex De Veste aan de Man huisstraat. 14.00 uur. Discussie-avond structuurvi sie. Theater Mondragon. 19.30 uur. Openbare fractievergadering PvdA. Vergaderkamer 78, ge meentehuis. 19.30 uur. Huiskamer-ontmoetings avond werkgroep In Perspec tief ten huize van M. van Mourik, Lange Nobelstraat 9. Aanvang 19.45 uur. Burgh-Haamstede 'Ik heb u lief mijn Neder land?!' Lezing door mevr. I. de Gelder-Leenheer. NVvH. De Schutse. 14.00 uur. Nieuwerkerk Lezing NBvP Duiveland in dorpshuis. 19.30 uur. Woensdag 22 april Bruinisse Discussie-avond structuurvi sie. Dorpshuis. 19.30 uur. Een koe met een sterke eigen wil. In plaats van als fotomodel te fungeren, wilde zij liever ach ter haar vriendinnen aan. (Foto: Marieke Mandemaker) ZIERIKZEE - Naast het intensiveren van de busver binding tussen Zierikzee en Renesse, waarover de Nieuwsbode vorige maand al berichtte, worden met ingang van 24 mei ook de ZWN-lijndiensten tussen Zierikzee en Haamstede (bus 133) en Zierikzee en Middelharnis (lijn 137) uitgebreid. Ook de Interli- nerdienst 395 tussen Renesse en Zierikzee zal vaker gaan rijden. MIDDELBURG - De provincie gaat aanvullende be leidsregels vaststellen voor verwijzing via borden naar tankstations en aanduiding van lokale en toe ristische objecten. Zij wil dat ook naar niet onmid dellijk langs de weg gelegen en binnen de bebouwde kom gelegen tankstations kan worden verwezen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1998 | | pagina 3