PvdA pakt corruptie aan Verplegers voeren actie Fysiotherapie Amsterdam voorbeeld andere regio's Schilderstekort in regio Dictator Pol Pot van Cambodja overleden Nieuwe Maasvlakte twee j aar vertraagd Milieubeleid is te veel gebaseerd op emoties Onderzoek naar 'witte mannen' is ondeugdelijk WATERSTANDEN 'Uitgangspositie volgend kabinet is niet gunstig' Zwaar ongeluk in Zuid-Afrika Nauwelijks controle TBS-kliniek 2 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vervolg van pagina 1 Het Samenwerkingsverband Praktijkopleiding Schilderen (SPOS Zuid-West) uit Goes is hierin coördinerende kracht. De bedoeling is mensen gedu rende een a twee maanden, met behoud van uitkering, een interne praktijkscholing te geven in Goes. „Daarna krijgen ze een vast dienstver band, inclusief twee maanden proeftijd, aangeboden met een opleidingsgarantie van twee jaar. Bij het ROC Zee land in Middelburg kan de theorie gedurende één dag of twee avonden in de week worden geleerd, terwijl on dertussen praktijkervaring wordt opgedaan bij de baas. „Vrij uniek, want zo ben je verzekerd van werk en scho ling en heb je voor die twee jaar loon- en werkgarantie," meent Naalden. Het traject heeft nog geen vol ledige invulling gekregen. Zo wordt nog aansluiting ge zocht bij de gemeente Schou- wen-Duiveland, om via subsi dieregelingen het scholing straject in Goes betaalbaar te maken. „Dit is ook in het be lang van de gemeente, want je biedt bijvoorbeeld langdurig werklozen toch een opstap naar een vaste baan." Een leuke baan, benadrukken alle sprekers. A. de Wit: Het is een erg leuk vak, met veel afwis seling en creativiteit." Advocaat over Bijlmerramp HILVERSUM (ANP) - Het onderzoek door de rijksre cherche naar de geheimzinnige mannen in witte pak ken bij de Bijlmerramp in Amsterdam deugt niet. De Tweede Kamer moet geen genoegen nemen met de voor lopige uitkomsten van het on derzoek dat de onbekenden in ruimtevaartachtige outfit hulpverleners waren. Advocaat B. van der Goen verklaarde dat donderdag in Ontbijt TV van de KRO. Hij behartigt de belangen van slachtoffers van de ramp van oktober 1992. Naar Van der Goens beste weten zijn zijn cliënten niet eens onder vraagd over de geheimzinni ge „maanmannen". Hij is voorafgaand aan het onder zoek door de rijksrecherche benaderd of zijn cliënten wil den meewerken. Na zijn ant woord dat hij dat eerst moest overleggen, heeft hij niets meer gehoord. Van der Goen hoopt dat de Tweede Kamer de voorlopige bevindingen van de rijksre cherche als onder de maat be stempelt. „Ik denk dat het parlement mans genoeg is om te zeggen: dit onderzoek deugt niet", aldus de raads man. Brandweer Ook de ondernemingsraad van de Amsterdamse brand weer vindt het vreemd dat er voor het onderzoek recent geen brandweermannen zijn gehoord die de mysterieuze mannen in witte pakken mo gelijk hebben gezien. Voorzit ter L. Kuypers maakt zich zorgen over alle berichten die de laatste tijd circuleren rond de ramp. „Je maakt veel los en weet niet waar het ein digt." Defensieminster bevestigt: PHNOM PENH (AFP/DPA/RTR) - Pol Pot, de vroe gere dictator van Cambodja en leider van de Rode Khmer, is woensdagavond in de jungle aan de grens tussen Cambodja en Thailand overleden na een hart aanval. De Cambodjaanse regering heeft het overlijden van de vroegere Broeder Nummer Eén bevestigd. Het nieuws over de dood van „een van de verschrikkelijk ste monsters die de mensheid heeft voortgebracht", zoals de Cambodjaanse koning Si hanouk hem onlangs noemde, is met scepsis en somberheid ontvangen. Zowel binnen als buiten Cam bodja verluidt dat er pas ze kerheid is als het stoffelijk overschot wordt getoond. Pol Pots dood is in het verleden al meerdere keren bekendge maakt, maar tot nu toe ble ken die berichten onjuist. De Cambodjaanse minister van Defensie Tea Banh bevestig de donderdag de berichten. Schrikbewind Onder leiding van Pol Pot voerden de Rode Khmer van 1975 tot 1979 een schrikbe wind over het Zuidoost-Azia tische land. Onder dit bewind zijn volgens sommige histori- 'ci twee miljoen Cambodjanen vermoord bij massa-execu ties of om het leven gekomen door honger en uitputting door dwangarbeid. ROTTERDAM (ANP) - De werkzaamheden voor uit breiding van de Maasvlakte beginnen minstens twee jaar later dan verwacht. Het Gemeentelijk Havenbe drijf Rotterdam maakt dat donderdag bekend tijdens een seminar van de Kamer van Koophandel in de Maasstad over nieuwe goede renstromen. Aanvankelijk zouden de nieuwe bedrijfster reinen in de Noordzee be schikbaar zijn in 2002. Vol gens het Havenbedrijf wordt dat op zijn vroegst 2004. Oor zaak zijn de verwachte ge rechtelijke procedures tegen de aanleg van het gebied. Zo hebben met name omwonen- den in Westvoorne al herhaal delijk geprotesteerd. Zij vre zen horizonvervuiling en ge luidsoverlast van de bedrij ven die zich op de nieuwe Maasvlakte zullen vestigen. De regering moet de aanleg nog goedkeuren. Er liggen twee alternatieven op tafel om het tekort aan bedrijfster reinen op te heffen. Zo is het mogelijk om bestaande ter reinen in het Rijnmondgebied beter te benutten door een ruilverkaveling. Ook bestaat er een kleinere variant van de nieuwe Maasvlakte, waarbij pas jaren later wordt beke ken of er nog meer terreinen bij moeten. Tijden en standen volgens gctijdctabel Hydro-mctcoccnlrum Zeeland t.o.v. NAP Datum Hoogwater Laagwater tijd stand lijd stand ZIERIKZEE I7 april 07.30 150 01.15 -148 19.45 142 13.30 -145 ROOMPOT BUITEN 17 april 05.55 163 12.15 -144 18.15 153 BRUINJSSE 17 april 07.15 161 01.20 -156 19.30 155 13.30 -154 WEMELDINGE 17 april 07.40 175 01.15 -162 19.50 167 13.35 -159 Doodtij: 21 april Actuele informatie over afwijkingen 06-9771 Hard optreden tegen sjoemelende ambtenaren en politici DEN HAAG (ANP) - De PvdA koerst aan op hard en doeltreffend optreden tegen corrupte politici en ambtenaren. De Kamerleden Van Heemst en Van Oven komen donderdag met een wetsvoorstel dat het het Openbaar Ministerie gemakkelijker moet maken corruptie te bewijzen. De strafmaat moet omhoog van vier naar maximaal zes jaar. De PvdA'ers willen poli tici die zich hebben laten om kopen anderhalf keer zo zwaar bestraffen als ambte naren. Dat omdat de eersten worden geacht het goede voorbeeld te geven. Van Heemst en Van Oven vin den wijziging van de huidige wet noodzakelijk omdat de georganiseerde misdaad blijft groeien. Politici, be stuurders en ambtenaren ris keren daardoor steeds meer benadering door de onderwe reld. In Nederland komen er jaarlijks slechts enkele tien tallen zaken voor de rechter, terwijl er volgens diverse on derzoeken enkele honderden gevallen voorkomen. Niet ingegaan De PvdA-parlementariërs ko men met hun voorstel omdat minister Dijkstal van Bin nenlandse Zaken niet is inge gaan op verzoeken zelf harde re maatregelen te treffen. De bewindsman heeft wel een wetswijziging aangekondigd die de mogelijkheid biedt dat corrupte bestuurders hun recht op wachtgeld verliezen zodra de rechter hen heeft veroordeeld. De aanscherping die de Pv dA'ers voor ogen hebben houdt onder meer in dat het verband vervalt dat nu nog moet worden aangetoond tus sen het aanvaarden van gun sten en het leveren van een te genprestatie. Ook willen de Kamerleden optreden mogelijk maken te gen giften achteraf. Het is im mers zeer wel mogelijk dat ambtenaren bij beslissingen als het ware vooruitlopen op een later te ontvangen gunst. Ook stelt het wetsvoorstel ze ker dat de toekomstige en de voormalige ambtenaar die gunsten ontvangen voor tij dens het ambtenaarschap ver leende tegenprestaties, straf baar zijn. Overlegmodel levert meer besparingen op Overleg met het ziekenfonds levert in de Amsterdamse fysiopraktijken meer besparingen op dan beperking tot negen behandelingen. (Foto: Marijke Folkertsma) DEN HAAG (ANP) - Minister Borst (Volksgezond heid) gaat na of het Amsterdamse model voor fy siotherapie geleidelijk aan ook in andere regio's kan worden ingevoerd. Zij zei dit woensdag in de Tweede Kamer na een plei dooi hiervoor van PvdA-Ka- merlid Oudkerk. Het Amsterdamse zieken fonds ZAO kreeg drie jaar geleden van de minister toe stemming af te wijken van de wettelijke maatregel dat mensen nog maar recht heb ben op maximaal negen be handelingen per jaar per aandoening. Eventueel aan gevuld met nog eens negen behandelingen indien ie mand zich daarvoor aanvul lend heeft bijverzekerd. In Amsterdam kijkt ZAO in overleg met de fysiothera peuten hoeveel behandelin gen iemand nodig heeft. In dien nodig, krijgt een patiënt meer behandelingen dan het wettelijk toegestane maximum. Toch is daar de afgelopen jaren meer bezui nigd op fysiotherapie dan landelijk waar het „negen plus negen"-systeem geldt. 'Goedkoper' „Het Amsterdamse systeem is beter en goedkoper en het geeft meer inzicht in de gele verde zorg', aldus Oudkerk. Evaluatie van het experi ment is pas in september. Maar vooruitlopend daarop werkt Borst al samen met de landelijke vereniging van fysiotherapeuten aan een bredere invoering. Aanpassen Regio's hoeven niet het sys teem helemaal te kopiëren, maar kunnen het naar be hoefte aanpassen. Borst was het met Oudkerk eens dat er wel waarborgen nodig zijn dat fysiotherapie geen - openeinderegeling wordt, waarbij geen grenzen zijn gesteld aan het aantal behandelingen. ZUIDLAREN (ANP) - Perso neel van het psychiatrisch ziekenhuis Dennenoord in het Drentse Zuidlaren heeft donderdagmorgen een poor tactie gevoerd. Iedereen die tussen 7.00 en 9.00 uur het zie kenhuis in of uit wilde, kreeg een pamflet uitgereikt. De actievoerders vroegen daarin aandacht voor de gro te werkdruk in de gezond heidszorg en de onzekerheid over een nieuwe CAO voor de verplegenden. In het pamflet stond tevens een oproep voor het personeel zich in te schrijven voor de landelijke actiedag op 23 april. Directeur Centraal Plan Bureau: DEN HAAG (ANP) - De uitgangspositie voor het volgende kabinet is ,,niet onverdeeld gunstig". Zonder nader ingrijpen dreigt er een lastenver zwaring van twee miljard gulden, met nadelige gevolgen voor de werkgelegenheid. Directeur H. Don van het Centraal Planbureau (CPB) zei dat donderdag bij de pre sentatie van het Centraal Economisch Plan 1998. De lastenverzwaring ont staat door de tekorten in de gezondheidszorg. Premie verhogingen moeten die wegwerken. Bovendien moeten ook de premies in de sociale zekerheid omhoog om de vermogenspositie in de sociale fondsen te verbe teren. H^t' huidige kabinet heeft de problemen voor een deel aan zichzelf te wijten door dat het in de begroting voor dit jaar een fors bedrag voor lastenverlichting heeft op genomen en dat later nog verhoogd heeft voor koop krachtreparatie, aldus de CPB-directeur. Daardoor was er geen geld meer over om de tegenvallers in de zorg op te vangen. Don wilde de onderhande laars in de kabinetsforma tie geen adviezen meegeven. Wel waarschuwde hij dat ze moeten vasthouden aan een behoedzaam scenario met een economische groei van gemiddeld 2 procent per jaar. Volgend jaar zal de groei (dit jaar nog 3,75 pro cent) al afvlakken naar 3 procent. Voor de jaren daar na houdt het planbureau se rieus rekening met „magere jaren". Weliswaar verwacht Don 'dat de effecten van de finan ciële crisis in Azië voor Ne derland meevallen, maar hij voorziet dat de groei van de export en de. binnenland se consumptie terugloopt. Ook krapte op de arbeids markt in bepaalde sectoren en de millenniumproblema- tiek kunnen volgens hem een negatieve rol spelen. DEN HAAG (ANP) - Emoties en belangen van be trokkenen spelen in belangrijke milieukwesties een grotere rol dan objectieve feiten en wetenschappelij ke inzichten. Dit is de belangrijkste conclu sie uit het rapport Modes in het Milieudebat van het on derzoeksinstituut Nyfer dat donderdag in Den Haag is ge presenteerd. Het onderzoeksinstituut ana lyseerde drie grote milieude batten uit de afgelopen decen nia: de discussie over het rapport van de Club van Ro me, het debat over zure regen en het debat over klimaatver andering. Daaruit blijkt dat de aandacht voor milieu vraagstukken meestal wordt aangezwengeld door weten schappers met een rampsce nario dat snel en weinig genu anceerd aandacht in de media krijgt. De conclusies uit de milieude batten zijn nogal overtrok ken geweest, aldus het rap port. Volgens de onder- zoe kers speelde de tijdgeest een rol, de jaren zeventig ken merkten zich meer door pessi misme dan optimisme. Er was veelal sprake van een ne gatieve kijk op de economi sche ontwikkeling en het mi lieubederf. In het geval van de zure regen blijkt dat een groot deel van de bossterfte is veroorzaakt door een schimmelinfectie. De onderzoekers concluderen dat het publiek op het ver keerde been is gezet. „Maar als een rampscenario wordt ontkracht, door nader onder zoek of door verflauwende aandacht, dan sterft het on derwerp een stille dood. Me dia berichten immers minder uitbundig over relativerin gen dan over rampen." JOHANNESBURG (RTR/ DPA) - Bij een groot verkeers ongeluk in Zuid-Afrika zijn 31 mensen omgekomen. On der de slachtoffers zijn 23 kin deren die in een schoolbus za ten. Zeker vijftig mensen zijn ge wond geraakt, onder wie een aantal zeer ernstig. De oorzaak van de botsing waarbij behalve de schoolbus een trekker met oplegger, een minibusje, een taxi en een combaniatie betrokken wa ren, is nog onduidelijk. Vier van de vijf voertuigen stort ten na de botsing in een ra vijn. Alleen het minibusje bleef op de weg. Het ongeval had woensdag plaats in de buurt van Newcastle in de provincie KwaZulu-Natal. HARTSTILSTAND AMSTERDAM (ANP) - Een 59-jarige man is woensdag nacht na een ongeval met zijn auto overleden aan een hart stilstand. Bij de aanrijding tussen twee auto's in Ouder kerk aan de Amstel ontstond alleen blikschade. De man stapte ongehavend uit en liep naar zijn huis om de politie te bellen. Toen hij terugkwam kreeg hij een hartstilstand en zakte in elkaar. Suske en Wiske "DE VOGELS DER GODEN' door Willy Vandersteen Verwachting t/m maandag 20 april WEERSVOORUITZICHTEN Zaterdag Zonneschijn 20% Kans op neerslag 50% Min.temp. 4 graden Mid.temp. 10 graden Windkracht n.west 4 Zondag Zonneschijn 20% Kans op neerslag 40% Min.temp. 3 graden Mid.temp. 11 graden Windkracht z.west 3 Maandag Zonneschijn 10% Kans op neerslag 60% Min.temp. 5 graden Mid.temp. 12 graden Windkracht z, west 4 ZON- EN MAANSTANDEN 17 april Zon op 06.39, onder 20.39 Maan op 01.10, onder 10.05 Laatste kwartier: 19 april (21.54) HETWEEROVERZICHT DE BILT - Het is en blijft nog wisselval lig. Scheen vandaag de zori nog af én toe, voor morgen zit er dat niet in. Het blijft dan bewolkt en het regent, voor al in het zuiden van het land. De tem peratuur, die komende nacht daalttot omstreeks 4 graden, loopt morgén overdag op tot een graad of 10. Er staat een overwegend matige ooste lijke wind; in het Waddengebied waait het af en toe vrij krachtig. "De nattigheid van morgen hoort bij'een depressie die over België naar het oosten trekt. Daarmee komt lang zaam een einde aan een hele reeks van actieve lagedrukgebieden die het de afgelopen tijd voortdurend ge munt hadden op West-Europa. Sta biel of droog lente-weer zit er echter tot en met het weekeinde nog niet in. De stroming blijft westelijk zodat de aanvoer van vrij vochtige lucht door gaat. De temperatuur klimt uit het dal. Tegen het midden van de week zitten we met maxima van ongeveer 13 gra den op een normale waarde voor de tijd van het jaar. REKKEN (ANP) - De TBS- kliniek Oldenkotte in Rek ken controleert binnenko mende goederen voor de bewoners nauwelijks. Volgens directeur J. Soesman van de strafinrichting ge beurt dat alleen als er een ver moeden bestaat dat er „iets mis mee is". De slijptol waar mee drie TBS'ers vorige week drie spijlen doorzaagden waardoor zij konden ontsnap pen, was verstopt in een au- diotoestel. Soesman vindt niet dat de beveiliging tekort is geschoten. „We hadden geen aanleiding om aan te ne men dat er mogelijk iets ver dachts in verstopt zou zijn." SCHADECLAIM BREDA (ANP) - Twee grote projectontwikkelaars eisen van de gemeente Breda mil joenen schadevergoeding. De twee hadden na overleg met de gemeente grond gekocht voor de bouw van 1500 wonin gen. Toen Breda de bouw op- schorte, bleven de bedrijven met 50 hectare onbruikbare grond zitten. ZIERIKZEESCHE HH nieuwsbodeIkS Uitgever LnO drukkerij/uitgeverij bv Zierikzee Directie W. O. Deddens Hoofdredacteur A.H.M. van den Nouweland Kantoor Jannewekken 11 4301 HH Zierikzee Postbus 1 4300 AA Zierikzee Telefoon: Algemeen 453535 Redactie 453545 Advertentieverkoop 453540 Fax 453546 Lezersservice (bezorging) De Zierikzeesche Nieuwsbode na 18.00 uur nog niet ontvangen? Bel dan ma t/m vrij 0111 - 453538 Tijdens kantooruren van 8.30 tot 17.00 uur Tijdens de avonduren madido vrvan 18.00 tot 20.00 uur (niet op woensdag) Woonhuisaansluitingen Redactie (na 17.30 uur) 0111-412905 Fotograaf (na 17.30 uur) 0111-414556 Abonnementen Abonnementsprijzen, zoals vermeld op de voorpagina, zijn inclusief 6% BTW. Losse nummers 1,25. Opzeggingen dienen een maand voor bet einde van de lopende abonne mentsperiode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode gemeld te worden. Inlevertijden advertenties - Maandagkrant vrijdag - Dinsdagkrant maandag - Donderdagkrant woensdag - Vrijdagkrant donderdag tot 13.00 uur tot 11.30 uur tot 11.30 uur tot 11.30 uur Voor fouten ontstaan door telefoni sche of onduidelijk geschreven opdrachten wordt door ons geen verantwoording gedragen. Advertentietarieven Losse mm prijs 78 cent. Kontrakttarieven op aanvraag. „Succesjes" (t/m 4 regels) 7.80 De advertentieprijzen zijn exc'usief 17'/?% B.T.W

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1998 | | pagina 2