Illlllllllllllll Tekort aan schilders in regio Dolfijn Renée spartelt in bassin Neeltje Jans beter Echt Waar bij Visser Watersport, echt waar Mogelijk behoud Intercity Schildersbedrijven en andere betrokkenen zetten gezamenlijk project op Dertien miile voor geluid Kooplieden verklaren oorlog college Brandje in woning Bijeenkomst op 28 april Oosterlanders onderzoeken haalbaarheid van dorpsraad Diefstal auto LhO et Betere Buitenmeubel! °)<lC ZIERIKZEESCHE 16 APRIL 1 998 1 53e JAARGANG NR 26366 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1 797-1889 GANT U.S.A. Aan de grote jachthaven achter Aquadelta in Bruinisse, telefoon 0111 482132. 7 dagen per week open! En ook nog eens goedkoper uit! Het sublieme maand menu van april is wederom het bewijs: Krachtige runderbouillon met vooijaarsgroenten Lasagne van zalm en scholfilet op een bedje van lenteuifjes vergezeld van een witte wijn saus Mousse van appel met een saus van geconüjte appeltjes De prijs voor dit overheerlijke maandmenu bedraagt ook deze maand 35,00 per persoon. A.s. zaterdag sfeervolle livemuziek van het kwartet Blind Date in Café 16 Kwadraat. Duinwekken 5 Renesse Reserveren: 0111462040 Ploeg diep, terwijl de luilakken slapen. 3 SCHELPDIERVISSERS Petitie schelpdiervissers overhandigd aan WD'er P. Blaauw. 4 PURPER Purper zeilt zachtkens op de wind van vandaag in Theater Mondragon. 5 MILIEUCENTRUM Recreatief Milieu Centrum in Renesse opent mei '99. 7 RACEDEBUUT Fraai debuut Brouwenaar Walther van Stipriaan tijdens Paasraces. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's Den Haag - De nota die begin maart dit jaar werd uit gevaardigd door het Ministerie van Verkeer en Wa terstaat en die onder meer zou gaan betekenen dat de intercity Vlissingen-Roosendaal niet langer als zoda nig zou bestaan is voorlopig van de baan. De nota 'De derde eeuw spoor' bevat aanwijzingen voor een nieuwe indeling van het nationaal spoorwegnet, en zou in de eerste instantie hebben betekend dat de inter city Vlissingen-Roosendaal niet langer als intercity werdt aangemerkt. Het zou iioixicü 'Cc vallen onder regio nale spoorweglijnen. Gedeputeerde Staten heeft het Ministerie verzocht de in tercity-lijn als zodanig te be houden. GS kwamen met het bezwaar dat de enige door gaande verbinding nu bestaat in de vorm van de intercity, verloren zou gaan. Bovendien zou de provincie Zeeland niet goed in staat zijn de financië le zorg voor de spoorlijn te kunnen dragen. Het Ministe rie heeft in een eerste (telefo nische) reactie laten weten dat in de definitieve nota geen uitwerking is opgeno men van de nieuwe indeling van het spoorwegnet. Op woensdag 29 april houden le den en aanhangers van D'66 een actie om het behoud van de intercity te ondersteunen. Zij zullen om 6.57 uur vanuit Vlissingen de intercity naar Den Haag nemen, om daar een petitie aan te bieden. Belangstellenden zijn uitge nodigd een deel van de reis mee te maken. Advertentie ZIERIKZEE - De gemeente wil 13.000 gulden uittrekken voor het vervangen van de ge luidsinstallatie in het dorps huis in Renesse. De bestaande installatie vol doet niet langer aan de eisen des tijds. Het geld voor de nieuwe geluidsinstallatie komt uit de gemeentelijke re serve voor het onderhoud van dorpshuizen. ZIERIKZEE - De marktkoop lieden in Zierikzee verklaren de gemeenteraad en het colle ge de oorlog. Inzet is de rigou reuze verhoging van de markttarieven. Volgens stoffenhandelaar en lid van de marktcommissie J. de Hond heeft het gemeente bestuur onvoldoende geluis terd naar de argumenten van de kooplieden. Eerste 'krijgs handeling' van de kooplieden is een aantal gepeperde brie ven aan de gemeenteraad. De tarieven voor een kraam in Zierikzee gaan in juli om hoog van 405 naar 613 gulden per jaar. In januari 2000 loopt dit bedrag op naar 1028 gul den. De kooplieden hebben aangeboden zelf de rommel na afloop van de markt óp te ruimen. Een maatregel die de gemeente 40.000 gulden be spaart. Ook de lagere tarieven elders op Schouwen-Duiveland wor den aangepast aan het prijs peil 1998. ZIERIKZEE - Bij de brand weer in Zierikzee kwam woensdagavond een melding binnen van een brand in een woning aan de Schouwen- bank in de Zierikzeese wijk Poortambacht. In de woning - die gebruikt wordt als tijdelijke huisves ting voor asielzoekers - waren op het moment van de brand vier mensen aanwezig. Zij bleven ongedeerd en ook de schade aan de woning viel volgens postcommandant J. Juffermans mee. Een tech nisch defect was de oorzaak van de brand. HET WEER Overwegend bewolkt en overdag voor al in de zuidelijke helft van het land eni ge tijd regen. Minimumtemperatuur omstreeks 4, middagtemperatuur on geveer 10 graden. Wind, draaiend naar oostelijke richtingen, matig, kracht 3 tot 4, in het Waddengebied vrij krachtig, 5. OOSTERLAND - Een aantal inwoners van Oos- terland heeft het initiatief genomen om te onder zoeken of in Oosterland ook een dorpsraad kan worden opgericht. Op dinsdag 28 april wordt hiertoe in dorpshuis Ooster hof een openbare bijeen komst gehouden waarvoor alle inwoners worden uit- gendigd. Bij voldoende be langstelling en voldoende steun van de inwoners zul len de initiatiefnemers be ginnen met de voorbereidin gen voor het oprichten van een dorpsraad. Oud-gemeenteraadslid Wim Stouten uit Oosterland is een van de aanwezigen in het dorpshuis. „Dat ik een van de onderzoekers ben naar de haalbaarheid van een dorpsraad wil niet zeg gen dat ik ook in een toe komstige dorpsraad zitting neem. Ik geloof namelijk niet dat leden van andere dorpsraden wild enthou siast zijn. De gemeente moet de dorpsraden wel eerst serieus nemen en niet aan het lijntje houden." Steeds meer kernen gaan het belang van een dorps raad inzien. Zo wordt van avond de dorpsraad van Bruinisse geïnstalleerd. An dere kernen met dorpsraden zijn Brouwershaven, Drei- schor, Noordgouwe, Nieu- werkerk, Scharendijke, Zonnemaire, Burgh-Haam- stede en Ouwerkerk. De oproep aan de inwoners van Oosterland wordt ge daan door P. Bolkenbaas, J. Boogert, M. van Dijke, N. Donselaar, P. Greefhorst, K. Krijgsman, R. Stouten, W. Stouten en J. Waasdorp. De bijeenkomst in het dorpshuis in Oosterland be gint om 19.30 uur FIETSENDIEFSTAL BRUINISSE - Een 36-jarige inwoonster van het Duitse Kamen deed bij de politie aangifte van diefstal van haar fiets. Deze werd gesto len vanuit het trappenhuis van een appartement aan de Hageweg in Bruinisse. Het betreft een damesfiets met een kinderzitje. Het rijwiel vertegenwoordigt een waar de van 1275 gulden. GOES - Vanaf de M. A. de Ruijterlaan in Goes werd dinsdagavond een witte Opel gestolen. De auto met het kenteken PL-99-SX is eigendom van een 53-jarige inwoner van Goes. De waarde bedraagt ongeveer 3500 gulden. Eerste gestreepte dolfijn die aankomst in Nederland overleeft NEELTJE JANS - Renée, de gestreepte dolfijn die in december aanspoelde op het strand van Renesse, is gisteren uitgezet in het bassin van Waterland Neeltje Jans. Naar verwachting zal zij dit najaar terug in zee worden gezet. Tot die tijd kan Renée aansterken én zullen verschillende onderzoeken met haar worden uitgevoerd. Terwijl pers en belangstellen den rillend toekeken, waag den twee medewerkers van Dolfinarium Harderwijk zich in het koude water. Om Renée gerust te stellen, wat eerste visjes te voeren en - na dat de dolfijn bewezen had haar eetlust weer wat terug te hebben - te voorkomen dat ze in volle vaart tegen de hek ken aanzwom. Naar verwachting zal Renée een maand of vijf nodig heb ben om weer volledig op krachten te komen en om ge wend te raken aan de zeecon dities. Zodra blijkt dat de dolfijn in staat is voor zich zelf te zorgen, krijgt ze haar vrijheid terug. Hoe en waar is nog niet duidelijk. „In ieder geval niet in Nederlands wa ter, maar in het buitenland. Dus dat hangt ook van de me dewerking van andere lan den, bijvoorbeeld Frankrijk of Spanje, af," zegt bioloog Ron Kastelein van het Dolfi narium Harderwijk. Geluidsgolven Tijdens haar verblijf op Neel tje Jans wordt onderzoek uit gevoerd naar geluidsgolven die de gestreepte dolfijn ver jagen. Eerder werd dit onder zoek al uitgevoerd onder bruinvissen met de bedoeling een zender te ontwikkelen die de vissen wegjaagt van vis netten. Hoewel nog niet in de handel verkrijgbaar, zijn de ze zenders inmiddels een feit. Vermoed wordt dat de ge streepte dolfijn zich echter door andere geluiden laat verjagen. „Dat wordt zo'n vijftien minuten per dag, zij het niet elke dag, getest." Bo vendien wordt - wanneer vol doende medewerking wordt verkregen - Renée bezenderd teruggezet in open zee. Door de ervaring die eerder is opge daan met de bruinvissen Mar co en Roy wil Kastelein ook hierin wat gedegener te werk gaan. „We weten eigenlijk niet veel over die zenders en in hoeverre zij er last van on dervinden. Door Renée nu eerst eens twee weken goed te observeren, kun je kijken of zwempatronen veranderen als ze een zender opkrijgt." Ook kan het effect op haar huid worden bemeten. Voorlopig wordt het dolfijn tje echter een maand met rust gelaten. Rust die ze nodig heeft, want gestreepte dolfij nen gelden als een wilde soort. De 63 kilo wegende dol fijn is een unicum in Neder land. „Het is de eerste keer in de geschiedenis dat een leven de gestreepte dolfijn aan het Noordzeestrand is aange spoeld en voor zover bekend is het in de geschiedenis maar twee keer voorgekomen dat er van deze soort een dode dolfijn aanspoelde," zegt Kastelein. Ook bij Renée liep het uitstapje naar de Noord zee op 't nippertje goed af. De spierbeschadigingen die zij door oververhitting opliep, zijn nu hersteld. In het bassin van Neeltje Jans kan de dol fijn haar conditie opvijzelen. Researchmedewerkster Carolien en bioloog Ron van Dolfinarium Harderwijk ontfermen zich na een rit van 2,5 uur over dolfijn Renée. De pers was in grote getalen aanwezig (Foto: Marieke Mandemaker) Enige tijd regen order ontwerp prepress drukkerij afwerking aflevering DRUKKERIJ UITGEVERIJ 0111-453535 ZIERIKZEE - Op Schouwen-Duiveland is een tekort aan geschoolde schilders. Door het ontbreken van een schildersopleiding in de regio dreigt er personele bloedarmoede in de branche te ontstaan. Naar aanleiding van de resul taten van een door het Oplei dingscentrum SVS gehouden onderzoek blijkt dat er bij zes verschillende bedrijven di rect acht opleidingsplaatsen voorhanden zijn. Via een ge zamenlijk project wordt ge probeerd mensen te recrute- ren. „Inderdaad," bevestigt A. de Wit van het gelijknamige schilderbedrijf uit Nieuwer- kerk het tekort aan jong bloed. „Het is bij ons nu niet zo dat we actueel om een man zitten te springen, maar op termijn is dit geen gezonde si tuatie." In het Nieuwerkerk- se bedrijf zijn drie perso neelsleden werkzaam, waarvan de jongste 37 en de oudste 50 jaar is. „Vroeger was het gebruikelijk dat jon geren die van school kwamen het vak leerden van de oude ren op het bedrijf. Nu is er bij na geen personeel te krijgen. Daardoor stopt de instroom en krijg je een vergrijzing van je personeelsbestand," schetst De Wit. Op den duur zou dit kunnen betekenen dat het schildersbedrijf opdrach ten zou moeten weigeren. „En dan gaan opdrachtgevers buiten het eiland op zoek. Dat is natuurlijk niet goed." J. Schults sr., mede-eigenaar van het Zierikzeese Schil dersbedrijf Schults, consta teert hetzelfde probleem. Het personeelsbestand van Schults omvat zo'n 80 tot 90 mensen. „Dit jaar alleen al gaan er drie mensen met de VUT. Dus als de aanwas niet voldoende is, kom je in de problemen met je vaste kos ten. We streven er naar elk jaar eenzelfde aantal mensen te hebben," zegt Schults. Het feit dat het Zierikzeese be drijf een groter werkterrein heeft dan de meeste andere schildersondernemingen in de regio verandert weinig aan het probleem. „Het liefst heb je het personeel toch zo dicht mogelijk in de buurt wonen, anders zit je ook weer met een vervoersprobleem. Het tekort aan jonge in stroom is volgens regionaal consulent P. Naalden van de SVS te wijten aan het ontbre ken van de VBO-opleiding Schilderen in de regio. „Ik meen dat die afdeling een jaar of acht geleden is opgeheven en de gevolgen ga je nu mer ken," aldus Naalden. Dat maakt het personeelspro bleem een typisch Schouwse kwestie, maar heropening van de afdeling zou volgens Naalden geen oplossing zijn. „Dat gaat te ver. Dan zou er weer jaarlijks een groep moe ten instromen van zo'n tien jongeren. Daarvoor is de re gio weer te klein." Eenoplos- ,,Het is een erg leuk vak, met heel veel afwisseling en creativiteit,vat Nieuwerkerker A. de Wit zijn werk samen. sing is er volgens de betrok kenen wel. Schouwen-Duive- landse schildersbedrijven, opleidingsinstituten en het Arbeidsbureau Zierikzee hebben een gezamenlijk pro ject op poten gezet om jonge ren en jong volwassenen tot 25 a 30 jaar de mogelijkheid te bieden via een leer- en werk traject aan een betaalde baan te komen. Vervolg op pag. 2. Advertentie is Gerard met de paplepel Hij is geboren en getogen in drukkerij. Zijn ouders hadden een in Hilversum. Na de MULO heeft hij de MTS in Utrecht gevolgd, waarna hij tiet diploma offset- drukker gehaald heeft. Gerard is 54 jaar en is in 1967 naar Zierikzee geko men. In die periode heeft hij het offset procédé bij LnO geïntroduceerd. Dat was een hele overstap van het traditio nele werken met lood naar de moderne grafische principes. Als voorman van drukkerij houdt Gerard het reilen en zeilen op de werkvloer in de gaten. het vooral om kwaliteit. M^rhEjn.N Zuidweg 20a, Zonnemaire. Tel. Buiten gepresenteerd met fraai siersmeediverk en tuinaccessoires van MEBO. 0III-40I3I8.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1998 | | pagina 1