Musea zetten deuren open Bouw verpleegunits stremt Borst wil graag eigen zonnepanelen Voorwaarts mars wordt rien ne va plus Wachtlijsten voor gehandicaptenzorg Swingkwintet Remake luistert tweede jazzavond Zierikzee op Drie miljoen ton minder mest geproduceerd Politie redelijk tevreden over veiligheid duwvaart Pluimveehouders willen eigen sector veranderen Breda verkoopt Kloosterkazerne Nationaal Museumweekend op 18 en 19 april Jazzhamm speelt vooraf en in pauzes Dertien eeuwenoude eiken verrijzen als monument VRIJDAG 10 APRIL 1998 NR 26364 7 DEN HAAG (ANP) - Het Nederlandse vee produceer de vorig jaar 74,7 miljoen ton mest, 3 miljoen ton minder dan in 1996. De hoeveelheid stikstof, het agressiefste bestanddeel in mest, daalde van 641 ton naar 619 ton. De varkenspestcrisis leverde een winst op van 6 ton stik stof, blijkt uit voorlopige cij fers van het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). De lagere uitscheiding kwam voor rekening van de provin cies Noord-Brabant en Lim burg. In alle andere provin cies was juist sprake van een stijging. Koplopers waren Zeeland (plus 30 procent) en Flevoland (plus 20). Daar kwamen steeds meer var kens. Vanaf dit jaar zal de mestpro ductie van varkens in alle provincies gaan dalen, ver wacht het CBS. De Eerste Ka mer heeft dinsdagnacht inge stemd met de varkenswet van minister Van Aartsen. Die moet ertoe leiden dat er in 2000 één kwart minder var kens zijn en dus minder mest in het milieu terechtkomt. Stikstof komt terecht in de grond of in de lucht. In de grond tast het de kwaliteit van grond- en drinkwater aan. In de lucht bedreigt het de natuur in de vorm van ver zuring. Stikstof draagt ook bij aan het broeikaseffect. De grootste bijdrage aan een schoner milieu kwam van het rundvee, dat in 1997 54,4 mil joen ton mest de vrije loop liet. Eén jaar eerder was dat nog 56,6 miljoen ton. De da ling is toe te schrijven aan de omvang van de veestapel. Er komen steeds minder koeien in Nederland. Vorig jaar wa ren het er net zoveel als in 1939. DEN HAAG (ANP) - Zonne-energie? Minister Borst (Volksgezondheid) wil graag het goede voorbeeld ge ven. Als de welstandscommissie in haar woonplaats geen bezwaar maakt en de verwarming het gewoon blijft doen, wil de partijleider van D66 een aantal zonnepanelen op haar dak laten aanbrengen. Borst heeft enthousiast gere ageerd op een voorstel van Greenpeace om de mogelijk heden voor haar eigen huis in Bilthoven te onderzoeken, be vestigt een woordvoerder van D66. Tijdens een verkiezings debat op Radio 1 iei Borst dat een kwart van de dakpannen moet worden vervangen door zonnepanelen. Zonnepanelen zorgen voor schone, milieu vriendelijke energie. Greenpeace probeert sinds vorige maand mensen te inte resseren voor de aanschaf van zonnepanelen. Als de belang stelling groot genoeg is, zijn fabrikanten mogelijk bereid om de panelen minder duur te maken. Volgens D. Samson van Greenpeace zou Borst 4000 gulden kwijt zijn aan vier pa nelen van één vierkante me ter. „Een mooi aantal om mee te beginnen. Daarmee kan een gemiddeld huishouden in 10 procent van zijn energiebe hoefte voorzien." Om meteen een kwart van haar dak met panelen te bedekken zou erg duur worden, schat Samson. ROTTERDAM (ANP) - De politie is redelijk tevreden over de veiligheid in de duwvaart. Na een controle van 388 duwboten en -bakken kregen 27 schippers een bekeuring voor met name documenten die niet in orde waren. Het onderzoek was ingesteld na de ver drinkingsdood van een matroos in de Rotterdamse haven begin dit jaar. De controle richtte zich op al le veiligheidszaken binnen de duwvaart, zoals vergunnin gen, aanwezige brandblus sers en een goede afscherming van de lieren. Wanneer de po litie al te grote misstanden te genkwam, kreeg de schipper een boete. Ondanks het lage aantal bekeuringen is J. de Heer, landelijk coordinator van het Korps Landelijke Po litie Diensten, niet helemaal tevreden over het aantal ge geven waarschuwingen. „122 schippers zijn gewaar schuwd, dat is toch bijna een derde van het totaal." Alles bij elkaar opgeteld con stateerde de waterpolitie, die het onderzoek samen met de Scheepvaart- en de Arbeids inspectie uitvoerde, 149 over tredingen. De meeste (22) be trof de metalen identificatie plaatjes op de duwbakken, die vaak onleesbaar waren. Enkele jaren geleden kwam de politie bij een soortgelijk onderzoek evenveel gebreken tegen op dit punt. „De schip pers hebben daar blijkbaar nog steeds weinig aan ge daan", aldus De Heer. Om het verdrinkingsgevaar in de toekomst tot een mini mum te verkleinen, wil de po litie het dragen van zwemves ten graag verplicht stellen. De meningen zijn daarover verdeeld op de duwtoestel- len, aldus De Heer. „Schip pers op een klein rustig water in Maasbracht zien daar veel minder de noodzaak van in dan collega's in de zeehavens of op grote rivieren." BREDA (ANP) - Nog even en het ,,rien ne va plus" klinkt waar eens het voorwaarts mars" meer in zwang was. Breda verkoopt de eeuwenoude Kloos terkazerne in de binnenstad namelijk het liefst aan Holland Casino. Van de zeven bedrijven die een bod hebben uitgebracht, vindt Breda dat van het gok bedrijf het meest geschikt. Het casino heeft laten weten flink te willen investerén in de restauratie van de kazer ne. Verder is het de bedoeling dat er een hotel wordt ge bouwd. streven ernaar de verkoop nog voor de zomervakantie af te ronden. De gemeente is eerder ander half jaar in onderhandeling geweest met Het Turfschip, onderdeel van het Van der Valkconcern. Half december liepen deze moeizame onder handelingen definitief vast. Onderdeel van de deal was toen nog de overname van de horeca-exploitatie van het naastgelegen Chassé Theater. Hiervan is nu geen sprake meer. De betrokken partijen MEER NATUUR DEN HAAG (ANP) - Neder land moet volgens minister De Boer (Ruimtelijke Orde ning) veel meer aandacht be steden aan de natuur. Par ken, lanen, plassen en bosseh moeten net zo belangrijk wor den als wegen, spoorlijnen, vliegvelden cn kanalen. In de steden kunnen stadsparken en groene alleen het gevoel van stank, lawaai en „We moeten gebieden houden waar het leven vertraagt, waar het nog echt stil is en waar je kunt verdwalen", zei De Boer in Den Haag. DEN HAAG (ANP) - Nog steeds bestaan er enor me wachtlijsten voor gehandicapten die in aan merking willen komen voor een of andere vorm van zorg. In sommige regio's groeien de wacht lijsten zelfs. In de afgelopen vier jaar zijn er ruim 7500 extra plaatsen gecreëerd, maar weggewerkt zijn de wacht lijsten nog lang niet, zo gaf staatssecretaris Terpstra (Welzijn) donderdag toe in de Tweede Kamer. Dat de lijsten niet korter worden komt onder meer doordat de levensverwachting van mensen met een verstande lijk handicap is toegeno men, aldus de bewinds vrouw. Het wegwerken van de wachtlijsten heeft haar pri oriteit. Op de tweede plaats komt de dagbesteding voor gehandicapten. Daarvoor heeft zij dit jaar 41 miljoen extra uitgetrokken. „Dat geld is structureel". Zij komt daarmee tegemoet aan de wensen van de Ver eniging Gehandicaptenzorg Nederland, die een meerja renplan voor verbetering van dagbesteding heeft op gesteld. De VGN had becij ferd dat daarvoor de ko mende vier jaar 40 miljoen per jaar voor nodig was. Nu ontberen ruim 20.000 men sen met een ernstig verstan delijke handicap een fat- soenljke dagbesteding, aldus de VGN. Velen bren gen hun dag in ledigheid door of moeten gedwongen op bed blijven. Terpstra wil meer onder zoek naar een zinvolle dag besteding. „Want veel in stellingen hebben nog geen flauw idee hoe zij dat moe ten invullen". DEN HAAG (ANP) - Nederlandse kippen krijgen in de toekomst meer bewegingsruimte. Ook hoeven ze niet meer bang te zijn dat hun snavels of tenen wor den verwijderd. Dit staat in het plan „Ieder een kiplekker" dat de geza menlijke pluimveesector donderdag heeft gepresen teerd. Het plan is een reactie vanuit de sector op de toenemende kritiek van de samenleving op de pluimveehouderij. Naast maatregelen op het ge bied van dierenwelzijn willen de pluimveehouders zorgen dat de milieubelasting door kippen afneemt en de gezond heid van de dieren verbetert. Initiatief Ook willen ze de veiligheid van de kipproducten verbete ren. Het plan is een gezamen lijk initiatief van alle bedrij ven die iets met kippen houden te maken hebben. Van broederijen tot slachte rijen, van eierhandelaren tot de vakbonden. In ruil voor hun inspanningen vragen de initiatiefnemers wat terug aan de minister van Land bouw en de Tweede Kamer. Ze dringen erop aan eventu ele strengere eisen op het ge bied van welzijn en milieu niet alleen in de Europese Unie in te voeren, maar ook in de Verenigde Staten en Oost-Europa. Dit om oneerlij ke concurrentie te voorko men. Ook vragen ze de minis ter om het initiatief voor een betere sector aan hen over te laten en dus niet met een wet te komen zoals Landbouwmi nister Van Aartsen in de var kenshouderij heeft gedaan. De kippenboeren vragen voor hun herstructurering geen geld van de regering. Wel wil len ze graag haar medewer king bij het opzetten van mestverbrandingsinstalla- ties. Naast de export van de kippenmest is verbranding een zeer aantrekkelijke ma nier om van de mest af te ko men waar op de Nederlandse akkers geen ruimte voor is. Minister Van Aartsen heeft het plan nog niet gezien. Maar hij juicht het altijd toe als een sector zelf de verantwoorde lijkheid neemt om dingen te veranderen, zo zegt een woordvoerder van het minis terie. 4500 bedrijven In Nederland zijn ongeveer 4500 bedrijven die iets met kippen doen. Het gezamen lijk inkomen ligt rond de 2,4 miljard gulden, de jaarlijkse eierproductie op 9 miljard. De sector krijgt geen prijs- of inkomenssubsidie uit Brussel of Den Haag. ZXERIKZEE - Tijdens het Nationaal Museumweek end - zaterdag 18 en zondag 19 april - zijn de Burghse Schoole in Burgh, Goemanszorg in Dreischor, het Maritiem Museum en de Museumhaven in Zierikzee en de Oudheidkamer en Visserijmuseum in Bruinis- se ópen. DEN HAAG (ANP) - Het vlot niet erg met de realisatie in verzorgingshuizen van afde lingen voor mensen die ver pleeghuishulp nodig hebben. Er moeten de komende jaren 3000 van zulke verpleegunits komen. Maar tot nu toe zijn de plannen voor slechts 550 daarvan goedgekeurd. Pro bleem is de financiering. De bouw van een verpleegafde- ling mag per bed niet meer dan 100.000 gulden kosten. In veel van de plannen die de provincies hebben ingediend ligt dat bedrag hoger. Staats secretaris Terpstra (Welzijn) kon donderdag niet tegemoet komen aan de wens van de PvdA de provincies hiervoor geldte laten gebruiken dat zij in 1996 hebben overgehouden op de begroting van bejaar denoorden. „Dat mag niet op grond van de Wet op de be jaardenoorden, waar de ver zorgingshuizen toen nog on der vielen", aldus Terpstra. Die overschotten vloeien te rug naar de algemene midde len. De provincies moeten plannen indienen die binnen het financiële kader vallen. Met de 90 miljoen extra die het kabinet dit jaar heeft uit getrokken voor de ouderen zorg, willen de provincies 4000 plaatsen creëren. Het gaat om 620 plaatsen in ver zorgingshuizen en ruim 3300 plaatsen voor 24-uutszorg bij de mensen thuis. De eiken dateren vermoede lijk van voor 6000 voor Chris tus en zouden daarmee de oudste zijn die ooit in Neder land zijn gevonden. Bevestigd op een stalen of be tonnen voet houden zij het in de Millingerwaard vermoede lijk nog minstens enkele ja ren vol. aldus een woordvoer der van het Wereld Natuur Fonds. Twee andere bomen uit de I verzameling worden tentoon- gesteld inliet Natuurmuseum in Nijmegen en Natura Docet in Denekamp. Universiteiten I onderzoeken een aantal I boomstukken. Het Nationaal Museumweek end betekent voor de Burghse Schoole de seizoensopening. Gemeentearchivaris H. Uil verricht zaterdag 18 april om 10.00 uur de officiële opening van de tentoonstelling in de Burghse Schoole. In -het oude schoollokaaltje is een thema expositie ingericht met oude schoolplaten die in vroeger jaren door Wolters-Noordhoff zijn uitgegeven. Het gaat bijvoorbeeld om de onderwerpen vaderlandse ge schiedenis, beroepen, bijbel se geschiedenis en algemeen. In ditzelfde lokaal is ook de vaste expositie te zien over het schrijfonderwijs door de jaren heen, met attributen als schrijf schriftjes, kroontjes pennen en inktpotten. Ook wordt een maquette van de Karolingische Burcht ge toond. In het natuurlokaal van de Burghse Schoole kunnen be zoekers een foto-expositie over het leven van hommels bekijken. Ook is het de be doeling dat een hommelkist met levende hommels en een bijenkorf de tentoonstelling opluisteren. Het is echter nog niet zeker of zij tijdens het museumweekend al te zien zijn. De Burghse Schoole is in het museumweekend beide dagen van 10.00 tot 16.30 uur geopend. In het Streek- en Landbouw museum Goemanszorg in Dreischor zijn veel werktui gen, voertuigen en gebruiks voorwerpen te bekijken. Er is een grote verzameling op het gebied van vlas en meekrap. Het woonhuis uit 1700 werd in 1995 gerestaureerd. Er is te vens een boerderijtuin, met rozenborders en perken met diverse landbouwgewassen. Dit museum is op 18 april van 10.00 tot 17.00 uur geopend en 19 april van 12.00 tot 17.00 uur. ZIERIKZEE - Liefhebbers van jazz dienen zich zater dag 9 mei naar Theater Mondragon in Zierikzee te he geven. Dan speelt daar het mainstream swingkwin tet Remake. De pauzes worden muzikaal ingevuld door het duo Jazzhamm. Het betreft de tweede jazz avond die dit seizoen door Sierick's Ee evenementenbu- ro georganiseerd wordt. De eerste editie in februari werd bezocht door zo'n tweehon derd mensen. De regionale band Remake heeft een uitge breid repertoire, dat bestaat uit sfeervolle muziek met een jazzy inslag, die geschikt is om rustig naar te luisteren of om lekker op te dansen. In de zeven jaar van haar be staan trad Remake vele ke ren op, in en buiten Zeeland, op jazzfestivals, in cafés, res taurants en tijdens besloten feesten. De groep heeft een ei gen geluid en bindt zich prin cipieel niet aan een bepaalde stroming binnen de jazzmu ziek. Alles wat maar swin gend, mooi, opzwepend, ge voelig en aanstekelijk gemaakt kan worden is ge schikt om aan het repertoire toegevoegd te worden. Rema ke speelt standards uit de pe riode 1920-1950 en blues, Bach, latin, rock and roll en softpop, met veel ruimte voor spontane improvisatie en voor het vocale gedeelte. Hun slogan: 'Remake is more than jazz'. De vijf muzikanten, van wie er twee een opleiding aan het conservatorium volgden, hebben een jarenlange erva ring in jazzcombo's, dixie- landorkesten, big bands, dansorkesten, blues- en pop groepen en in de klassieke muziek. De band bestaat uit bandleider Hans van de Vel de (trompet, flügelhorn, bluesharp en leadzang), Ma rijke Poppe (sopraansax, alt sax, tenorsax en zang), Leo van der Toorn (contrabas en basgitaar) en Gerrit Kooger (drums). Vooraf aan, en in de pauzes van Remake'zal de stilte di rect- voorden; verbroken door Eet nieuwe "swingende regio naal jazzduo Jazzhamm. Zij brengen op de achtergrond zacht swingende jazz ten ge hore. Zoals de naam al vermoedt, het Hammond jazzorgel speelt de hoofdrol binnen Jazzhamm. Dit tweetal be schikt over een uitgebreid re pertoire van swingende fox trots en ritmische rumba's tot rustige achtergrondmuziek. Jazzhamm bestaat uit Rens Rietveld, een ware Ham mond-virtuoos, met zo'n 25 jaar toetsenervaring. Hij heeft zich de laatste jaren vol ledig toegelegd op de moge lijkheden van het Hammond jazzorgel. De ritmische bege leiding is in handen van Rob Vaillant, die zijn sporen de laatste twintig jaar heeft ver diend in de amusementsmu ziek. Kaarten zijn verkrijg baar bij tabakshop de Pupekop, Delta Discs en theatercafé Mondragon in Zierikzee of, zolang de voor raad strekt, aan de zaal, die vanaf 20.00 uur geopend is. Korrelatie Gezondheidslijn een succes UTRECHT (ANP) - Dui- zenden mensen hebben de afgelopen maand de nieu we Korrelatie Gezond heidslijn gebéid om infor matie te vragen. De meeste bellers waren vrouw. Korrelatie noemt de lijn die verleden maand be gonnen is een „schot in de roos". In totaal kwamen er 4000 telefoontjes bin nen. Ruim de helft van de bellers had vragen over lichamelijke problemen. Rijna eenvijfde ging het over psychische proble men. De andere vragen hadden onder meer be trekking op de organisa tie van de gezondheid zorg. De gezondheidslijn ver wijst mensen door naar instanties en hulpverle ners. Het ministerie van Volksgezondheid geeft de lijn jaarlijks 1,5 miljoen gulden subsidie. Binnenkort start ook de Nationale Gezondheids lijn, een initiatief van on der meer de Orde van Me disch Specialisten. Deze lijn is bestemd voor men sen die informatie willen over een bepaalde ziekte. De twee telefonische hulplijnen zijn in een con flict verwikkeld over de naam. De „nationale" vindt dat Korrelatie de naam gezondheidslijn niet mag gebruiken. In het Zierikzeese Maritiem Museum, gevestigd in het Gravensteen, kan het publiek een duik nemen in de maritie me geschiedenis van de stad. De collectie bevat een aantal scheepsmodellen, fossiele beenderen en Nehalennia's uit de Oosterschelde. Op de bovenverdieping van het ge bouw bevinden zich gevange niscellen, waarvan de wan den rijkelijk voorzien zijn van inscripties, gemaakt door gevangenen. Dit museum is in het Nationaal Museum weekend op zaterdag geo pend van 10.00 tot 17.00 en zondag van 12.00 tot 17.00 uur. Het Stadhuismuseum in Zie rikzee is tijdens het Natio naal Museumweekend geslo ten. In de Museumhaven in Zierikzee bevinden zich hou ten en/of stalen schepen die in de Delta varen of gevaren De band Remake speelt sfeervolle muziek met een jazzy inslag op de jazzavond in Mondragon. ERLECOM (ANP) - Dertien eeuwenoude eiken verrijzen deze week als natuurmonu ment langs de Waal. De bo men zijn in november 1996 na bij Erlecoin opgebaggerd uit de rivier. Nu worden ze niet ver van de oever in een ooibos gezet. hebben. Deze haven is zowel zaterdag als zondag van 10.00 tot 17.00 uur te bezoeken. De Oudheidkamer en Visse rijmuseum in Bruinisse is za terdag 18 april van 14.00 tot 16.30 uur open, zondag 19 april is dit museum gesloten. Bij de Oudheidkamer ligt de nadruk op het element wonen in vroeger tijden, de kruiden tuin, de meekrap en de oude Bruse klederdracht. Het Vis serijmuseum geeft een beeld van de visserij in de Zeeuwse stromen, met name met be trekking tot de schelpdieren cultuur. Er is ook een veel heid van modellen van onder andere vissersschepen te be kijken en een film over de he dendaagse teelt, verwerking en handél van de mosselen. Tijdens het Nationaal Museumweekend kan ook Het Maritiem Museum in Zierikzee bezocht worden. (Foto: Marieke Mandemaker)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1998 | | pagina 7