Geen structurele subsidie voor Muziek Monumentaal 'Effecten visserij niet relativeren' Beatrix en Juliana zijn bij Freedoms Awards Goudschelp en Seagull nemen Appetit over Proeftijd ThermPhos 4 maanden verlengd I Wel subsidie voor pontjes, maar niet voor aanlegvoorzieningen Camera's melden ongelukken bij Eindhoven Waddenclub noemt evaluatie zorgwekkend Op 2 mei in Middelburg Cursussen verftechnieken opknappen tuindecoraties Eeuw vrouwenarbeid thema vergadering Vrouwenraad BIBLIOTHEEK 1 DONDERDAG 9 APRIL 1998 NR 26363 7 Geldgebrek nekt pontje ZIERIKZEE - Het Bureau voor Toerisme Zeeland krijgt van de provincie een subsidie van 20.000 gul den voor het project 'Fiets een rondje met het pon tje'. Een verzoek om een bijdrage voor het verbete ren van de aanlegvoorziening in Hoedekenskerke is door de provincie afgewezen. Daarmee is het pontje Hoedekenskerke-Terneuzen op losse schroeven ko men te staan. Voor het project 'aanlegvoor ziening haven Hoedekensker ke', zo schrijft de provincie in eén brief aan het Bureau voor Toerisme, is eerder een subsi dieaanvraag ingediend in het kader van de provinciale pro grammering plattelandsver nieuwing ,,Het was toen nog in onvoldoende mate uitge werkt en is om die reden inge trokken. Andere (provincia le) financieringsmiddelen ontbreken op dit moment," aldus de provincie in de toe lichting op haar afwijzing van het subsidieverzoek. Ze komt ook met een doekje voor het bloeden: „.Mogelijk komen in de toekomst nog middelen beschikbaar vanuit plattelandsvernieuwing die in financiering van dit pro ject alsnog kunnen voorzien." „Bijzonder jammer," re ageert T. van Elsacker op de afwijzing van de provincie die volgens hem tot gevolg zal hebben dat het pontje Hoede kenskerke-Terneuzen in ie der geval dit seizoen nog niet in] de vaart komt. „Dat be treur ik zeer. Ik denk dat het een heel leuke en belangrijke 'yeierverbinding had kunnen zijn." De kans dat het Bureau voor Toerisme er alsnog in slaagt om de benodigde middelen voor de start van het zomer seizoen bij elkaar te krijgen, acht Van Elsacker klein. „Je weet natuurlijk nooit hoe een koe een haas vangt, maar ik denk niet dat het lukt. Er lo pen nog subsidieaanvragen bij verschillende instanties en voor ze daar uitsluitsel over hebben kan nog wel een paar maanden duren." Vorig jaar verleende de provincie 40.000 gulden subsidie als bij drage in de startkosten. Dat geld was met name bedoeld voor promotie- en informatie materiaal. Succes Het project 'Fiets een rondje met het pontje' is volgens Van Elsacker, afgezien van de nu ontstane financiële perike len, een succes geworden. Het hoogst scoorde het pontje Kortgene-Wolphaartsdijk dat in totaal 3293 passagiers kon verwelkomen. Totaal 2745 mensen maakten gebruik van het pontje tussen Zierikzee en Wemeldinge. Van het pontje tussen Burgh- sluis en Zierikzee zijn geen exacte passagiersaantallen bekend. Het aantal wordt ge Veerpont Ms. Hector gooit de trossen los voor de oversteek van Zierikzee naar Wemeldinge. schat op 500. Zevenenveertig mensen voeren met een pon tje van Bruinisse naar Her- kingen en 1305 mensen scheepten zich in aan boord van het veerpontje tussen Burghsluis en Colijnsplaat. Het pontje Bruinisse-Sint An- naland vervoerde 1543 fiet sers en voetgangers. Passagiers reageerden vol gens Van Elsacker enthou siast op de pontjes. „Schip pers, VVV's en het Bureau voor Toerisme ontvingen po sitieve verhalen en reacties. Men genóót ervan: Zeeland vanaf het water - wind door je haren - even uitrusten, wat lekkers uit de kombuis, sa men in hetzelfde schuitje, aan de overkant weer een gezelli ge haven, mooie monumen ten, groene ruimten, mooie fietsroutes," aldus een wel haast lyrische Van Elsacker in een brief aan de provincie. EINDHOVEN (ANP) - Om on- gelukken sneller op het spoor te komen, komen vanaf juli acht digitale camera's te han gen langs de zuidelijke rand weg van Eindhoven. De came ra's dienen als een soort alarmbel en moeten er voor zorgen dat meteen duidelijk wordt hoeveel ambulances naar een ongeval toe moeten, en mogelijk ook de brand weer. Op de weg gebeuren jaarlijks 55 ongevallen. Rijkswater staat wil met de proef bekij ken of camera's een toege voegde waarde hebben. Tachtig procent van de onge vallen wordt nu gemeld door automobilisten die het alamr- nummer 112 bellen. Andere meldingen komen binnen via praatpalen van de ANWB, of worden ontdekt door surveil lerende agenten. De camera's geven hun beel den door aan de verkeerscen- trale in Geldrop en de politie- meldkamer. Zodra er meer auto's in een baanvak rijden dan normaal, breekt het beeld daar in op de monito ren. De verkeerscentrale kan meteen met een aparte came ra op zoek gaan naar een mo gelijk ongeluk. Het is niet meer nodig dat agenten ter plekke gaan kijken. De camera's worden niet ge bruikt om de snelheid te me ten of voor filemeldingen. Grieken staken tegen bezuiningen ATHENE (RTR) - Griekse werknemers hebben donder dagmorgen in diverse bedrijf stakken het werk neergelegd. Ze staakten uit protest tegen de regeringsplannen om fors in te grijpen bij de noodlij dende luchtvaartmaatschap pij Olympic Airways om de verliezen in te dammen. 'De maatregelen om de natio nale luchtvaartonderneming klaar te maken voor privati sering komen donderdag avond aan de orde in het par lement. Ze worden beschouwd als de eerste har de test die de regering van premier Costas Simitis on dervindt in haar streven de grote overheidsuitgaven te rug te dringen. Behalve de luchtvaartmaatschappij staan nog elf staatsbedrijven op de verkooplijst. Die kun nen soortgelijke ingrepen te gemoet zien. Als het parlement het wets voorstel goedkeurt, laat het land de buitenwereld zien dat het ernst maakt met de veran deringen die nodig zijn om de economie te stabiliseren en verder te ontwikkelen, zo on derstreepte Simitis het be lang van de zaak. Athene heeft de Brussel de hervor mingen om in een later stadi um, begin 2001te kunnen toe treden tot de EMU. De staking trof donderdag vooral het openbaar vervoer. BROUWERSHAVEN - De Stichting Muziek Monu mentaal deed dinsdagavond in de vergadering van de commissie Maatschappelijke Aangelegenheden tevergeefs een beroep op het gemeentebestuur om een structurele subsidie té krijgen voor de organisa- tie van het jaarlijks evenement als onderdeel van de Zeeland Nazomerfestivals. Voorzitter van de stichting J. Erbrink benadrukte, dat het festival Muziek Monumen taal binnen de provincie in middels een behoorlijke sta tus heeft verkregen. Dat houdt in dat aan de program mering ook hogere eisen wor den gesteld. Om aan de ver wachtingen te voldoen deed de stichting een beroep op de gemeente een hogere bijdrage te verstrekken. Muziek Mo numentaal opteerde in dit verband voor de 10.000 gul den, die de gemeente structu reel verstrekte aan het Ka mermuziekfestival, maar dat Wethouder P. Berrevoets- Ringelberg (CDA): ,,Meer tekst heb ik niet." inmiddels is afgeblazen. „Nu dit Kamermuziekfestival niet meer op ons eiland wordt gehouden, wordt voorgesteld om deze subsidie aan Muziek Monumentaal toe te kennen. Een naar onze mening terecht voorstel," aldus Erbrink. Andere mening Het college van B&W bleek een andere mening toege daan. Met een verhoging van de gemeentelijke bijdrage kan het college wel akkoord gaan. Tot nu toe ontving Mu- »ziek Monumentaal alleen een garantiesubsidie van 3000 gulden en voor dit jaar willen B&W een incidentele bijdrage verlenen van 10.000 gulden, maar ze doen voor de volgen de jaren geen toezegging. Geen structurele subsidie dus. „Waarom niet?," vroeg D66- woordvoerster en tevens be stuurslid van Muziek Monu mentaal R. Geluk zich af. „Waarom de een wel en de an der geen structurele subsi die?," vroeg zij zich af. Het antwoord van wethouder P. Berrevoets-Ringelberg bracht daar weinig helder heid in. „Voor een structurele subsidie moet er een koppe ling zijn met de Zeeland Nazo merfestivals. Voor dit jaar kunt u uit de voeten en voor het volgende jaar moet u ge woon op tijd uw aanvraag weer indienen en dan zullen we het nader bekijken. Dan kunnen we bezien of het eve nement voortgang behoeft. We willen op den duur wat af van al die incidentele subsi dies." Geluk begreep er niets van: „Waarom dan een incidentele subsidie voor Muziek Monu- J. van den Berge (RPF): ,,Ik snap geen hout van het ant woord van de wethouder. mentaal. Het is toch gekop peld aan de Zeeland Nazo merfestivals? Bovendien be staat het al driejaar." J. van den Berge (RPF) re ageerde met: „Ik ben princi pieel tegen subsidie aan Mu ziek Monumentaal, omdat het ook op zondag plaatsvindt, maar ik moet zeggen dat ik van het antwoord van de wet houder absoluut geen hout snap." De uitnodiging van commis sievoorzitter A. van den Ber ge aan de wethouder om wat meer duidelijkheid te schep pen, deed zij af met: „Ik heb het al gezegd en ik heb geen tekst meer." Dat de overgrote meerder heid van de commissie tegen een structurele subsidie voor Muziek Monumentaal stem de, was inmiddels wel helder. SGP en RPF wezen om princi piële reden een bijdrage vol ledig van de hand en PvdA en CDA warejp het eens met het collegevoorstel. De VVD-ver- tegenwoordigster was toen nog niet bij de vergadering. DEN HAAG - De effecten op het ecosysteem als ge volg van natuurlijke omstandigheden mogen geen alibi zijn om de effecten van de visserij te relative ren. De resultaten van de evalu atie van de Eerste Fase van het Schelpdiervisserijbeleid zijn daarom onder meer zorg wekkend. Dat schrijft de Waddenvereniging aan de le den van de Vaste Commissie voor Landbouw, Natuurbe heer en Visserij van de Twee de Kamer. De Waddenclub vindt het opvallend dat de honderd hectare teruggekeer de mosselbanken alleen in de niet beviste gebieden voorko men. Op basis van eert*Duits onderzoek is gebleken dat de overlevingskansen van bevis te mosselbanken lager liggen dan van niet beviste mossel banken. Woordvoerder Geertjan Smits acht het 'goed mogelijk dat bevissing van mossel- en kokkelbanken van invloed is geweest' op het uit blijven van herstel in die (be viste) gebieden. Met betrekking tot de spisu- lavisserij in de visserijzone wijst Smits de Kamercom missieleden er op dat op basis van de Visserijwet geen reke ning kan worden gehouden met de natuurbeschermings- belangen. Verder noemt hij het trage handelen van de mi nister zorgelijk. Uit onderzoek blijkt dat in de kuststrook boven de Wadden eilanden *s winters tiendui zenden zwarte zee-eenden verblijven. Voor deze visse- rijvorm moet volgens de Wad denvereniging op zo kort mo gelijke termijn een andere regelgeving komen. 'Nader overleg' met Duitsland en De nemarken mag daarbij geen excuus zijn voor nog meer vertraging. Er moet voor worden gewaakt dat regelge ving en beleid pas worden vastgesteld nadat economi sche belangen zich hebben 'gesetteld', aldus Smits. MIDDELBURG (ANP) - Koningin Beatrix en de dan 89-jarige prinses Juliana zullen op zaterdag 2 mei in Middelburg de uitreiking bijwonen van de Franklin Delano Roosevelt Four Freedoms Awards. De ceremonie vindt plaats in het Abdij complex. De koningin zal onder meer een ontmoeting hebben met de vier laureaten, die voor zover bekend allen aanwe zig zullen zijn. Prinses Ju liana ontving in 1982 als eer ste niet-Amerikaanse staatsburger de Four Free doms Awards. Het Amerikaanse Franklin and Eleanor Roosevelt In stitute kent sinds 1982 de onderscheidingen toe aan personen die zich hebben in gezet voor vrijheid van me ningsuiting, vrijheid van godsdienst, vrijwaring van gebrek en vrijwaring van vrees. Deze vier vrijheden noemde president Roos evelt in zijn toespraak tot het Amerikaanse Congres op 6 januari 1941. Dit jaar ontvangt Mary Ro binson, Hoge VN-commissa- ris voor de vluchtelingen, de onderscheiding voor de Vier Vrijheden. Chris Cra mer ontvangt voor tv-sta- tion CNN de award voor Vrijheid van Meningsui ting. De Zuid-Afrikaanse emeritus aartsbisschop Des- mond Tutu krijgt de award voor Vrijheid van Gods dienst. De onderscheiding voor Vrijwaring van Ge brek is voor de Franse di plomaat Stéphane Hessel. Children De Canadese organisatie Free the Children is verte genwoordigd door de 15-ja- rige oprichter Craig Kiel- burger, die de onderscheiding voor Vrij waring van Vrees ontvangt. De awards worden in even jaren in de Zeeuwse hoofd stad uitgereikt en in oneven jaren in Hyde Park in de staat New York. Leveranciers totaalpakket visproducten YERSEKE - Goudschelp BV in Yerseke en Visrokerij Seagull in het Belgische Brugge hebben de firma Van den Abeele van het bij onze zuiderburen toonaange vende vishandelsmerk Appetit overgenomen. De bedrijfsactiviteiten wor den in een periode van onge veer een half jaar volledig geïntegreerd met die van Se agull. De reden voor deze stap is strategisch van aard. „Met deze constructie zijn we van mening dat we de klant in de toekomst nog veel beter kunnen voorzien van een compleet pakket visproduc ten," aldus de zaakwaarne mers van Seagull en Goud schelp in een gezamenlijk persbericht. Totaal visconcept Het specialisme van Seagull wordt nu gecombineerd met een ander specialisme, de vi- sinleggerij. „Bovendien kan ons bedrijf beschikken over mossel- en aanverwante schaal- en schelpdierproduc ten met als uiteindelijk doel het leveren van een totaal vis concept voor de vishandel en het levensmiddelenkanaal," wordt in het persbericht ge meld. Appetit is in België een van de meest bekende huismer ken op het gebied van gerook te, ingelegde en geconserveer de visproducten. Op dat terrein neemt het be drijf al jarenlang een markt- leidende positie in. Seagull is sinds het begin van deze eeuw een van de meest toonaange vende bedrijven op het ge bied van visrokerij en is van oudsher met name gespeciali seerd in het roken van sprot. Goudschelp in Yerseke is met vestigingen in Nederland, Spanje, Italië, Frankrijk en Portugal leverancier van di verse schelpdieren. Goudschelp BV bezit een ei gen schelpdiervloot en distri bueert over heel Europa, de VS en Zuid-Amerika. BURGH-HAAMSTEDE - Atelier Josefine aan de Weststraat in Burgh-Haamstede geeft in april en mei cursussen verftechnieken om tuindecoraties op te knappen. Het gaat bijvoorbeeld om de coraties als beelden, potten en voorwerpen van hout. Met een nieuwe duurzame weer- bestendige verf kunnen de deelnemers de mooiste effec ten leren maken. De verf is extreem weerbestendig en lichtecht, ideaal op beton, on geglazuurd keramiek, terra cotta, hout en steen. Het is ge makkelijk te gebruiken en slijtvast en een beschermlak is niet nodig. Volgens atelier Josefine is het momenteel erg trendy om van een gewoon betonnen tuin beeld een 'bronzen' beeld te maken of groen geoxideerd, zodat het eruit ziet alsof het al jaren in de tuin staat-. De. technieken zijn gemakkelijk te leren en uit te voeren, zo stelt Josefine. Ongeglazuurde aardewerk potten en zijn ook goed te beschilderen. Ze kun nen omgetoverd worden tot, onder andere zink, verroest ijzer en koper. Ook oude meu belstukken zijn geschikt om te verven. De cursussen zijn op dinsdag, woensdag, donderdag en een maal in de maand op zater dag. Voor nadere inlichtin gen: telefoon 652791. VLISSINGEN - De proefperiode van ThermPhos In ternational - voorheen Hoechst - wordt met vier maanden verlengd, omdat nog geen betrouwbaar beeld is verkregen van de uitstoot. Nadat een verhoogde - niet toelaatbare - uitstoot was vastgesteld door Rijkswater staat, provincie en de milieu inspectie heeft het bedrijf een proefperiode opgelegd gekre gen van januari tot 1 juni 1998. Vorig jaar al werd vast gesteld dat de uitstoot te hoog was, als gevolg van de over schakeling op fosfaaterts uit Jordanië. Volgens de afspra ken moest het bedrijf onder meer uitzien naar een andere ertssoort en voor 1 januari van dit jaar andere maatrege len nemen. De maatregelen die ThermP hos inmiddels heeft genomen hebben al resultaat opgele verd, ondanks het feit dat het overschakelen op een andere ertssoort in eerste instantie is vertraagd. In ieder geval blijkt de totale cadmiumlozing naar het wa ter tot een aanvaardbare norm is gereduceerd. Vanwe ge de korte ervaringstijd is nog niets zeker te zeggen over de luchtuitstoot. Ook voor het vaststellen van radio-acti viteit is meer tijd benodigd. MIDDELBURG - Honderd jaar Vrouw Arbeid. Dat is het thema van de jaarvergadering van het Plat form Zeeuwse Vrouwenraad. Deze vergadering vindt maandag 20 april plaats in het kantoor van de Stichting Scoop aan Achter de Houttui nen in Middelburg. Als spreeksters zijn uitgenodigd de historica Elly Kloos, Mar griet van Groeningen van Ar beidsvoorziening Zeeland en Corry Verburg, consulent bij Scoop. In 1898 werd in Den Haag voor het eerst een nationale tentoonstelling over vrou wenarbeid gehouden, De be doeling ervan was het werk van vrouwen beter onder de aandacht te brengen. Vrou wenwerk werd slecht betaald en was niet zichtbaar omdat 'zorg' voor anderen niet als werk werd gezien. De ten toonstelling bleek volgens de Zeeuwse Vrouwenraad ee"n belangrijke start voor de emancipatie vrouwen.Met de vrouwen in Zeeland wil de Vrouwenraad bezien wat er in honderd jaar veranderd is ten gunste van vrouwen en welke maatregelen er nodig zijn om de arbeidspositie van vrouwen te verbeteren. De vergadering begint om 14.30 Vrijdag Zierikzee Openbare bibliotheek De Stolpe. 14.00-17.00 uur. Kerkwerve Christelijke Bibliotheek Tolle Lege. In Chr. Geref. Kerk, Beatrixstraat. 19.00-20.00 uur. Burgh-Haamstede Openbare bibliotheek De Schutse. 10.00-12.00 en 19.00-21.00 uur. Bruinisse Openbare bibliotheek De Zae- te. 14.00-17.00 en 18.30-20.30 uur. Zaterdag Zierikzee Openbare bibliotheek De Stqlpe. 9.30-12.00 uur. Maandag Zierikzee Openb. bibliotheek De Stolpe. 14.00-17.00 en 18.30- 20.00 uur. Burgh-Haamstede Openbare bibliotheek De Schutse. 13.30-16.30 en 19.00-21.00 uur. Dinsdag Burgh-Haamstede Openbare bibliotheek De Schutse. 13.30-16.30 uur. Oosterland Bibliotheek in consistorie Her vormde kerk. 19.00-19.30 uur. Bruinisse Openbare bibliotheek De Zaete. 10.00-12.00 en 18.30-20.30 uur. Strip-o-theek (in De Zaete). 18.30-19.30 uur. Woensdag Zierikzee Openbare bibliotheek De Stolpe. 14.00-17.00 uur. Burgh-Haamstede Openbare bibliotheek De Schutse. 13.30-16.30 uur. Bruinisse Openbare bibliotheek De Zae te. 14.00-17.00 uur. Donderdag Zierikzee Openbare bibliotheek De Stolpe. 9.30-12.00, 14.00-17.00 en 18.30-20.00 uur. Nieuwerkerk Bibliotheek Rehoboth. 18.30- 19.15 uur. ROOSTER BIBLIOBUS Maandag Renesse Mauritsweg 9.00-9.45 uur. Scliarendijke Dijkstraat 10.15-11.30 uur. Ellemeet Deensestraat 11.45-12.15 uur. Dinsdag Brouwershaven Schuitkade 9.00-9.45 uur. Zonnemaire I. M. v. d. Bijlstraat 10.15-10.45 uur. Nieuwerkerk Dorpshuis 100-12.00- uur. Woensdag Sirjansland Lageweg 9.35-10.00 uur. Oosterland Sporthal 10.30-11.30 uur. Ouwerkerk Ring 11.45-12.30 uur. Schuddebeurs Donkereweg 9.00-9.20 uur. Donderdag Noordgouwe Pauwstraat 12.15-12.45 uur. Kerkwerve Vloedstraat 11.30-12.00 uur. Noordwelle Ingridstraat/Smidsweg 9.15- 9.35 uur. Serooskerke Dorpsplein 9.45-10.15 uur. Renesse Oude Moolweg 8.45-9.05 uur. Brouwershaven Markt 10.45-11.15 uur. Vrijdag Nieuwerkerk Weststraat 9.00-9.45 uur. Drcischor Nieuwe Schoolstraat 10.00- 10.40 uur. Oosterland Markt 11.15-12.15 uur.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1998 | | pagina 7