Rau ontwerpt gemeentehuis w Kiwanisclub geeft dagen zeilen weg Tijdelijk ruimte voor WOS Officiële presentatie van Bruse dorpsraad as Nieuwe ronde voorleeswedstrijd 'Provincie mag aandelen niet overdoen aan Delta' Meedoen aan Opplus-experiment Kans honderd huizen voor ouderen aan te passen Nog vacatures open Amsterdams architectenbureau heeft ervaring met 'gevoelige' bouwlocaties /fl w,1STTTF i2 r-io rrrm m ut li li n li li li li li rrm rnirl RPORPDRD ^th rfti DDonoonn ith rth ith rth rth rif DRPDr nnnnnnnnmm mgogoggoggng/fi ggoggagnggnpflCiR anggnggnggnggaggaggoggoE gnggnggaggnggnggnggoggng ff Ondanks waarschuwing voor precedenten J. de Reus nieuwe adjunct directeur BTZ Skiff treedt op in De Piek Voor opstartperiode VVV krijgt 20.000 gulden voor productontwikkelaar AGENDA DONDERDAG 9 APRIL 1998 NR 26363 3 Protestbrief B&W aan Provinciale Staten ZIERIKZEE - B&W van Schouwen-Duiveland blij ven zich verzetten tegen het plan van de provincie om haar aandelen in waterwinningsbedrijf Brabant se Biesbosch over te doen aan Delta Nuts. Met de transactie vloeit volgens B&W vier ton Schouws ge meenschapsgeld in de provinciekas. Dat geld is daar volgens B&W niet voor bedoeld en moet ten goede komen aan de inwoners van Schouwen-Duiveland of bij - Delta Nuts blijven als buffer om de tarieven op het huidige niveau te houden. In een protestbrief roepen B&W de vergadering van Provin ciale Staten op de voorgeno men aandelenverkoop af te keuren. De NV Waterwinningsbedrijf Brabantse Biesbosch geeft 25 nieuwe aandelen uit. Die kos ten 2500 gulden plus éen mil joen gulden goodwill per aan deel. Brabant neemt er twintig, Zeeland tien en Del ta Nuts vijf. Het provinciebe stuur wil haar tien aandelen om redenen van 'lange ter mijn strategisch belang' over dragen aan Delta Nuts. De provincie ontvangt hiervoor tien miljoen gulden. Volgens B&W van Schouwen- Duiveland behoort de helft van dit geld aan de Zeeuwse gemeenten. Die zijn immers voor de helft eigenaar van Delta Nuts. Van die vijf mil joen is vier ton opgebracht door de inwoners van Schou wen-Duiveland. B&W vinden het 'onethisch' dat de provin cie nu de beschikking krijgt over dat geld. Provinciale Staten dienen daar een stokje voor te steken. Schouwen-Duiveland krijgt in deze mening steun van de gemeentebesturen van Borse- le, Noord-Beveland en Tho- len. ..Vlissingen denkt er nog over," licht wethouder C. Veerhoek toe, „maar in de aandeelhoudersvergadering was de Vlissingse wethouder het met me eens." Volgens Veerhoek moeten Provinciale Staten kiezen tussen niet minder dan geld of ethiek. BROUWERSHAVEN - Met deelname aan het zo genaamde opplus-experiment schept de gemeente Schouwen-Duiveland de mogelijkheid om hon derd woningen voor ouderen geschikt te maken. Dat vergt een investing van 50.000 gulden. De commissie Maatschappe lijke Aangelegenheden kon dinsdagavond akkoord gaan met voorstel van wet houder C. Veerhoek (WD) deel te nemen aan dit op plus-experiment en die 50.000 gulden ten laste te la ten komen van het stads- en dorpsvernieuwingsfonds. Gedeputeerde Staten heb ben besloten 250.000 gulden beschikbaar te stellen onder de voorwaarde dat de deel nemende Zeeuwse gemeen ten in totaal eenzelfde be drag beschikbaar stellen. Per gemeente kan tot maxi maal 50.000 gulden worden ingeschreven en gezien de vrij beperkte middelen geldt het principe van 'wie het eerst komt, het eerst maalt.' De provincie ver dubbelt het bedrag van de gemeente en de Stuurgroep Experimenten Volkshuis vesting (SEV) verdubbelt dat bedrag dan ook weer. Van de deelnemende wo- ningbouwcoöperatie wordt ook een bijdrage van 200.000 gulden verwacht. Beter Wonen heeft naar aan leiding van deze opplus-re- geling bij de gemeente aan geklopt met een plan voor het creëren van honderd voor ouderen geschikte wo ningen. Over het hoe, wat, waar en wanneer kon Veer hoek de commissieleden dinsdagavond nog geen na dere mededelingen doen. Hij beloofde terugkoppe ling naar de commissie zod ra de plannen concreter zijn. Vooralsnog ging het hem echter om instemming van de commissie om aan dit ex periment deel te nemen. De leden konden akkoord gaan met het voorstel. R. van der Wekken kreeg des gevraagd te horen, dat het experiment alleen huurwo ningen betreft en J. van den Berge (RPF) en C. Flik- weert (SGP) kregen de toe zegging dat ook nog bij de Christelijke Woningbouw vereniging geïnformeerd wordt naar plannen in het kader van het opplussen. Aan Woonvormen Schouwen-Duiveland ZIERIKZEE - De bewoners van de Woonvormen Schouwen-Duiveland van Stichting het Gors hebben van de Kiwanis-club Zierikzee een zeilevenement aangeboden gekregen. Gekozen is voor een drie- a vierdaagse zeiltocht voor wa terliefhebbers en een een daagse vaartrip voor de ove rige bewoners. Aan het einde van beide tochten ontmoeten de opvarenden elkaar tijdens een maaltijd om ervaringen uit te wisselen. De bedoeling is het evenement plaats te la ten vinden in september. In de locaties van Woonvor men Schouwen-Duiveland, voorheen Schouwenoord, wo nen mensen met verstandelij ke beperkingen - die wat huis vesting en verzorging betreft op begeleiding aangewezen zijn. De Kiwanis-club, sinds 1986 op Schouwen-Duiveland actief, verzorgt ieder jaar een sponsorproject. Dit jaar zijn de gelden afkom stig uit een zeilwedstrijd die eind augustus 1997 is gehou den. BRUINISSE - De dorpsraad van Bruinisse presen teert zich officieel tijdens een openbare vergadering op donderdag 16 april in het Dorpshuis in Bru. Deze vergadering begint om 20.00 uur. in de sectoren ouderen en sport/jongeren. Inwoners van Bruinisse met belangstelling voor de dorpsraad kunnen zich tot vandaag opgeven bij Luuk Ottens aan de Noord straat 1. Tijdens de eerste openbare vergadering geeft wethouder P. Berrevoets-Ringelberg een inleiding. De dorpsraadleden presenteren zich en de open staande vacatures passeren de revue. Voorgedragen om zitting te nemen in de dorpsraad zijn Henk Schot (cultuur), Daan Ooms (ondernemers), Theeuw Kik (algemene bestuurlijke zaken), Tanny Simmelink (landbouw en onderwijs), Mart Meeuwsen (bedrijfsle ven en recreatie), Wout van de Erve (welzijn en maatschap pelijke instellingen) en Roy Klop (festiviteiten en finan ciën). Daarmee zijn nog vacatures ca In het ontwerp van het stadhuis Zutphen zijn vijf monumenten geïntegreerd in nieuwbouw. De bovenste tekening is een zijaanzicht, de onderste een doorsnede van de centrale hal. (Tekening: R&P) ZIERIKZEE - Het Amsterdamse architectenbureau Rau partners ontwerpt het nieuwe gemeentehuis aan de Laan van St. Hilaire in monumentenstad Zie rikzee. Het nog jonge architectenbureau heeft erva ring in het tekenen van gebouwen op 'gevoelige' loca ties. Rau partners is geselec teerd uit vier bureau's die zich vorige week in Renesse hebben gepresenteerd. Zeven van de 38 bureau's die hadden ingeschreven zijn de afgelo pen tijd door een gemeentelij ke afvaardiging bezocht. Het vijf jaar oude bureau is verkozen vanwege zijn stede- bouwkundige en architecto nische kwaliteiten en niet in de laatste plaats vanwege de manier waarop het bureau omgaat met het bouwproces. Wethouder C. Veerhoek: „Vooral dat laatste staat ons wel aan. Rau partners gaat het gesprek aan. Dat staat centraal en niet de opdracht. Het bureau komt in samen spraak met opdrachtgever en andere betrokkenen tot een visie, hetgeen uiteindelijk re sulteert in een ontwerp dat op draagvlak kan rekenen." Rau partners heeft boven dien ervaring in het ontwer pen op gevoelige locaties. Voorbeeld hiervan is het nog te bouwen stadhuis van Zutphen. Dat is midden in de Middeleeuwse kern van de stad geprojecteerd. Voor het nieuwe gemeentehuis hadden bovendien vijf monumentale gebouwen het veld moeten ruimen. Tegen het plan be stond veel weerstand onder de bevolking. Rau maakte na overleg met gemeentebestuur en burgers een ontwerp dat past in de omgeving en dat .eveneens de bestaande monumenten her gebruikt. Compromis „Nee, deze manier van wer ken leidt niet tot een compro mis zonder smaak of kraak," legt architect Peter Hol van Rau partners uit: „Reke ning houden met alle actoren werkt juist verrijkend en in spirerend. Het verplicht je heel goed na te denken." Hol en zijn collega's Thomas Rau en Wieke van Dongen krijgen de opdracht een ont werp te maken dat aan de ene kant past in het groene land schap ten noorden van de Nieuwe Kooiweg en aan de andere kant tegen de monu mentale achtergrond van Zie rikzee, met name de Nobel- poort. „Een plek waar natuur en cultuur elkaar raken," zo als Veerhoek het omschrijft. Duurzaam Het gemeentehuis moet duur zaam worden gebouwd, zo vindt de gemeenteraad. Ook daar heeft Rau ervaring in. Duurzaam betekent voor het bureau flexibel ten opzichte van veranderende organisa ties maar ook flexibiliteit in materiaalgebruik. Het bu reau werkt met zonnecellen en natuurlijke klimaatrege ling, zoals in Zutphen met een waterkolom in het gebouw. Het hoofdkantoor van de Triodosbank in Zeist is bij voorbeeld geheel gedacht in gerecycelde bouwstenen. Eind 2001 in gebruik In Zierikzee wordt het ge meentehuis voor het autover keer ontsloten vanaf de Laan van St. Hilaire. Voor fietsers en voetgangers wordt ge dacht aan een bruggetje over de stadsgracht. Het streven is het gebouw eind 2001 in ge bruik te nemen. Tegen die tijd moet de ge meente volgens haar eigen be stemmingsplan weg uit de de noodgebouwen aan het Hat- fieldpark. Volgens de eerste schattingen gaat het gemeen tehuis ongeveer 25 miljoen gulden kosten. ZIERIKZEE - Er moet een tijdelijke oplossing ko men voor het gebrek aan opslagruimte voor de Wie ken Omroep Stichting. Hoewel enigszins verdeeld over de vraag hoelang ruimte beschikbaar moet wor den gesteld, wilden alle leden van de Commissie Maatschappelijke Aangelegenheden, dat die oplos sing er komt. Zij adviseerden daartoe on danks een dringende waar schuwing van wethouder P. Berrevoets-Ringelberg (CDA): Er zijn negentien kernen in de gemeente, waar minstens twee rommelmark ten per jaar worden gehou den. Als je één sympathieke instelling ruimte biedt, ko men er nog 37 aanvragen. Let dus wel wat het inhoudt." „Dit moet dan maar die ene uitzondering zijn, zonder ver dere precedenten," vond E. O verbosch-de Reijger (Pv dA). Zij was het eens met de mening van het college dat het formeel niet de taak is van de gemeente om te zoeken naar opslagruimte voor rom melmarktspullen. Nu er ech ter toch aan de Mosselboom gaard een gemeentelijk pand leegstaat, zou de WOS, vol gens haar toch tijdelijk gehol pen kunnen worden. De ove rige commissieleden waren dat met haar eens, zij het dat C. Flikweert (SGP) en R. Ge luk (D66) wel enige terughou dendheid betrachtten. De SGP-er had er sowiewo moeite mee, dat deze zaak binnen de commissie moest worden behandeld. Wat hem betreft had er op ambtelijk niveau naar een oplossing ge zocht moeten worden. „Op zich kun je er inderdaad niet aan beginnen," vond ook Ge luk. „Maar,"-voegde ze eraan toe: „als er nou toch een pand je leegstaat." CDA-woordvoerder R. van der Wekken toonde zich sym pathisant van de WOS en gaf aan ook welwillend tegen over een eventuele subsidie aanvraag te zullen staan. Over de tijdsduur van de noodoplossing verschilden de commissieleden nogal van mening. „Tot en met juni, tot direct nadat de rommelmarkt is gehouden," vonden de meeste commissieleden. Overbosch pleitte voor een iets langere tijdsduur, omdat bij een rommelmarkt ten slot te niet alle spulletjes worden verkocht. Pleidooi Aan deze advisering ging een warm pleidooi door H. Gil den ten behoeve van de WOS vooraf. Hij wees op het vele goede werk dat deze organi satie doet met het journaal voor de bewoners in de zorg centra Borrendamme, Duin oord en De Wieken, met het maken van films voor scholen en met de verzorging van de kerktelefoon. De WOS heeft, volgens Gil den, zelf veel moeite gedaan om opslagruimte te vinden voor de spullen voor de jaar lijkse rommelmarkt, maar er bleek niets betaalbaars voor handen. Ten einde raad werd bij de gemeente aangeklopt. De rommelmarkt levert een bedrag van circa 6.000 gulden op en dat is een belangrijke inkomstenbron voor de WOS. In Cultureel Centrum Arduin in Middelburg vindt zaterdag 18 april de provinciale finale plaats van de Nationale Voorleeswedstrijd. Elf kandidaten uit de groepen 7 en 8 van de ba sisschool, waaronder Saskia Hundersmarck van de Klimop uit Dreischor, strijden deze dag om de titel provinciaal voorleeskam- pioen. De winnaar wordt 27 mei uitgevaar digd om Zeeland te vertegenwoordigen op de landelijke finale in Utrecht. De presentatie van de wedstrijd in Middelburg ligt in handen van Oscar Postema en Francois Vervaet van theatergroep Kwark. Behalve het aankondi gen van de lezers zullen zij fragmenten opvoe ren uit de voorstelling Het doorgezaagde weesmeisje. Saskia uit Dreischor leest voor uit het boek Blauwe Plekken van Anke de Vries. Gejureerd wordt door Helge Prinsen van Omroep Zeeland, dichteres en kinderboe kenschrijfster Johanna Kruit en voorlees- kampioen Zeeland 1997 Niek van Erk. (Foto: Anda van Riet) MIDDELBURG - J. de Reus is sinds 1 april de nieuwe ad junct-directeur van het Bu reau voor Toerisme Zeeland (BTZ). Hij volgt mevrouw M. de Muijnck-Hovestadt op, die 1 mei vertrekt. De Reus is eindverantwoor delijk voor de commerciële activiteiten van het BTZ, be staande uit de Gidsendienst Zeeland, de Congresservice en de Vakantieboekingscen- trale Zeeland, die vijfentwin tig jaar bestaat. Hij geeft te vens leiding aan het bedrijfsbureau dat de finan ciële administratie, perso neelsadministratie, public re lations, beheer en logistiek en automatisering omvat. De Reus was sinds 1991 werk zaam als directeur van Va kantiepark Bos en Duin in Oostkapelle. VLISSINGEN - De Schou- wen-Duivelandse band Skiff treedt vrijdag 17 april op in De Piek aan de Hellebardier- straat in Vlissingen. Skiff is in 1997 opgericht en voortgekomen uit de band Pigs in Space. De groep speelt een mengeling van hardcore en metal, vergelijkbaar met bands als Rage Against the Machine en Green Lizzard. Vorig jaar werd de demo 'Shooting Tin Soldier' uitge bracht. De zaal gaat om 21.00 uur open. Laatste Nieuwsbodereis van start ZIERIKZEE - Vanmorgen in alle vroegte is de laat ste Nieuwsbodereis van start gegaan. De Nieuws bodereizigers rijden via Brugge, Calais en Boulog ne naar de stad Rouen en vervolgens wordt koers gezet naar eindbestem ming Lisieux, de beroem de bedevaartplaats. Morgen, vrijdag, staat ge heel in het teken van D- day 1944. Eerst wordt een bezoek gebracht museum La Bataille de Normandie in Bayeux en vervolgens worden de landingsstran den Sword Beach, Juno Beach en Omaha Beach aangedaan. In Arroman- ches kunnen de Nieuws- boderezigers de Winston- haven bekijken. Zaterdag, de derde en laatste dag van de reis, wordt onderweg terug naar Nederland een be zoek gebracht aan de Vlaamse stad Kortrijk. Via het Waasland en de Kennedytunnel wordt koers gezet naar Zeeland. In het Grevelingenrestau- rant bij Bruinisse wordt de allerlaatste Nieuwsbo dereis gewoongetrouw af gesloten met een diner. Daar wordt ook de groepsfoto gemaakt die eigenlijk vanmorgen ge maakt had moeten wor den bij het vertrek, maar die door een misverstand de mist in gegaan is. Waarvoor excuses. MIDDELBURG - De VVV Schouwen-Duiveland krijgt van de provincie 20.000 gulden voor het aan stellen van een regionale productontwikkelaar. Het platform plattelandsvernieuwing ontvangt 7500 gul den voor ondersteuning van het project. Het betreft geld voor een op startperiode. Toegewerkt wordt naar een situatie waar in in de regio's Schouwen- Duiveland, Walcheren, Zuid- Beveland/Tholen en Zeeuwsch-Vlaanderen voor drie jaar een functionaris wordt aangesteld. Hierover moet nog overleg volgen met het ministerie van Economi sche Zaken. De provincie verbindt aan de subsidie de voorwaarde dat de structuur aansluit bij de provinciale uitgangspunten en is afgestemd op de organi satiestructuur bij het Bureau voor Toerisme Zeeland. Tot de taken van de productont wikkelaar behoren: voorstel tot arrangementen, bedenken van nieuwe producten, con tact met ondernemers, con tact tussen ondernemers tot stand brengen en het realise ren van de producten door middel van marketingcom municatie. Het is de bedoeling dat de productontwikkelaar wordt ondergebracht bij de VW en voor een deel gaat opereren ten behoeve van het platform plattelandsvernieuwing in de vorm van ondersteuning en projectbegeleiding. Het toe ristisch beleid van de provin cie stimuleert de totstandko ming van een (slag)krachtiger structuur van de WV, zo staat vermeld in het nieuwe sociaal-economisch beleids plan van de provincie. De aanstelling van regionale productontwikkelaars wordt in het verlengde hiervan ge stimuleerd. Donderdag 9 april Zierikzee Thema-avond epilepsie. Ge reformeerde kerk Sint Do- musstraat. 19.30 uur. Vrijdag 10 april Zierikzee Open huis poppenatelier Nel Groothedde. Zuidwellestraat 14.10.00 tot 17.00 uur. Ouwerkerk Lentedagen. Boerderij De Stelle aan de Stelweg. 10.00 - 17.00 uur. Zaterdag 11 april Zierikzee Rommelmarkt werkgroep Dierenasiel Schouwen-Dui veland.Onder de Beuze. 9.00 - 16.00 uur. Opening seizoen Mr. Breet- veltspeeltuin met paasieren zoeken. 10.00 uur. Doedag met thema Pasen. Kinderboerderij De Punt. 13.00-15.30 uur. Open huis poppenatelier Nel Groothedde. Zuidwellestraat 14.10.00 tot 17.00 uur. Vakantie-filmdag CJV; Doornroosje (14.00), Mén in Black (19.00). De Driehoek. Burgh-Haamstede Kundendag Rabobank. Dorpshuis. De Schutse. 10.00 tot 14.00 uur. Brouwershaven Modeltreinenbeurs. Tonnen- magazijn. 10.00 -15.30 uur. Dreischor Leden muziekvereniging Crescendo halen oud papier op. 9.00 uur. Ouwerkerk Lentdagen. Boerderij De Stelle aan de Stelweg. 10.00 - 17.00 uur. Maandag 13 april Bruinisse Wedstrijd eieren zoeken. Jon gerencentrum De Pul. 8.00 uur. Dinsdag 14 april Renesse Vergadering Stichting Renes se. kantoor Jan van Renesse- weg. 9.00 uur. Woensdag 15 april Zierikzee Ledenavond NCVB met dia lezing 'Hofjes in Nederland en Zeeland'. Christelijke Ge reformeerde kerk. 19.45 uur. 'Purper Sixpack'. Theater Mondragon. 20.00 uur. Vrijdag 17 april Zierikzee Bloemenverkoop huis-aan- huis door WEA/MEVO'80 volleybal. Vanaf 18.00 uur. Eenakterfestival Zeeuws Centrum. Amateurtheater. Theater Mondragon. 20.00 uur. Zaterdag 18 april Zierikzee Eenakterfestival Zeeuws Centrum Amateurtheater. Theater Mondragon. 14.00 en 20.00 uur. Concert John Muis Connec tion en Beets Brothers. Brogum. 21.00 uur. Burgh-Haamstede Concert Dik de Koning in De Bewaerschole. 20.00 uur. Open wedstrijd klaverjasver- eniging Haamstede. Dorps huis. 20.00 uur. Renesse Uitwisselingsconcert fanfa reorkest Luctor et Emergo en harmonieorkest Concordia uit Tholen. Dorpshuis. 20.00 uur. Nieuwerkerk Klaverjasfestijn ouderen. Ons Dorpshuis. 13.30-18.00 uur. Contactbijeenkomst gehandi capten. Gebouw Salem. 14.15 uur. Oosterland Bonte Avond sportvereni ging Duiveland in dorpshuis De Oosterhof. 19.30 uur. Bruinisse Vogelruilbeurs ODW De Nachtegaal. Clubgebouw Mo lenweg. 10.00 tot 12.00 uur. Zondag 19 april Zierikzee Eenakterfestival Zeeuws Centrum Amateurtheater. Theater Mondragon. 14.30 uur. Recreatieve kerkdienst met combo. Gasthuiskerk. 18.30 uur. Burgh 'Happy hour' Hervormde ge meente Burgh. Café De West hoek, Weeldeweg. 15.30-16.30 uur.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1998 | | pagina 3