Eindsprint vredesakkoord Varkensboeren in geweer tegen nieuwe varkenswet Slachtoffer rellen dient schadeclaim in Senioren gematigd tevreden Voorwaardelijke straffen voor actievoerders Kirijenko belooft snelle betaling Russen massaal straat op voor uitbetaling lonen WATERSTANDEN In Noord-Ierland Protest tegen dreigende inkrimping Ministerie gaat namen slechte studies vrijgeven Rotterdam gaat drugscriminelen beter volgen I Amsterdam verwacht grote paasdrukte 2 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODË Vervolg van pagina 1 ,,U weet absoluut niet wat de functionaris van de SWO doet. Die man moet toch niet aan het kopieerapparaat staan of aan notulen wer ken," protesteerde Asma. Hét kost, volgens hem, heel veel moeite om geschikte mensen te vinden voor een ad viesorgaan als de Senioren raad. ,,Als je er dan bij ver telt, dat ze ook nog zelf moeten notuleren, kun je het helemaal wel vergeten," al dus Asma. Ondanks zijn pleidooi hield de commissie vast aan de voorgestelde 5.000 gulden, waar de Seniorenraad het ei gen functioneren mee moet zien te rooien. Geluk toonde zich voorstan der van de Seniorenraad, maar vroeg zich af of de op richting ervan als precedent kan hebben, dat er nu ook een Jongerenraad em een Vrou wenraad en een Gehandicap tenraad komt? Wethouder Berrevoets gaf te kennen helemaal niet zo bang te zijn voor die precedentwer king. „Ik ben er niet op voor hand tegen als er meer advies raden komen. Een jeugdraad bijvoorbeeld, zou toch een weelde zijn," aldus de wet houder. HAARLEM (ANP) - De politierechter in Haarlem heeft.donderdag- dertien actievoerders van Milieude fensie veroordeeld tot voorwaardelijke celstraffen en geldboetes wegens het blokkeren van een KLM- vliegtuig op Schiphol. Justitie had tegen acht actie voerders twee weken cel geëist en tegen vijf anderen twee weken voorwaardelijk. De activisten hadden zich in februari op Schiphol op het dak van een KLM-toestel vastgeketend. De officier van justitie beschuldigde hen er van een vliegtuig onbruik baar te hebben gemaakt. Het vliegtuig met bestemming de Verenigde Staten liep door de actie twee uur vertraging op. De officier eiste tegen acht ac tievoerders onvoorwaardelij ke celstraf, omdat zij al eer der aan acties op Schiphol hadden deelgenomen. Vol gens de rechtbank gaat het om'negen personen die dat al eerder hadden gedaan. De rechtbank heeft de negen nu veroordeeld tot twee weken voorwaardelijke celstraf. De vier overige actievoerders hebben een voorwaardelijke geldboete van 750 gulden ge kregen. Een fotograaf van de Volkskrant die de actie vast legde is door de rechtbank vrijgesproken. Tegen hem was een boete van 750 gulden geëist. Milieudefensie vindt de straf fen van de rechtbank on danks dat die lager zijn uitge vallen dan justitie eiste, niet terecht. Als je kijkt naar de actie, het blokkeren van een vliegtuig voor twee uur en de ernst van de situatie op Schiphol, zijn de straffen niet terecht", aldus de milieuor ganisatie. Die overweegt ho ger beropeeteggen de vonnis sen aan te tekenen. Milieudefensie protesteerde met de actie tegen de over schrijding van de geluids- grenzen op de luchthaven. Als Schiphol de geluidsgrenzen mag'overschrijden, betekent dat nog meer overlast voor circa een kwart miljoen huis houdens en nog meer herrie en grotere kans op ongeluk ken, aldus Milieudefensie. MOSKOU (RTR/DPA) - In het oosten van Rusland zijn donderdag tienduizenden mensen de straat opge gaan om uitbetaling van hun lonen te eisen. Velen wachten al maanden op hun salaris. De regering on der leiding van interim-pre mier Sergej Kirijenko komt donderdag bijeen voor crisis beraad. Kirijenko heeft ge zegd voorrang te zullen geven aan een spoedige uitbetaling van de lonen. Volgens lokale politici kun nen de salarissen niet worden uitbetaald omdat het geld uit Moskou niet aankomt. Ook sociale voorzieningen hebben daaronder te lijden. Naar verwachting van de vakbonden zullen in heel Rusland een half a twee mil joen Russische arbeiders pro testeren. De communisten gaan ervan uit dat zeker 15 miljoen mensen de straat op gaan en dat miljoenen landge noten de acties in het hele land zullen steunen. Hoewel de vakbonden trach- teri-de stakingen buiten de po litiek te houden - ze hebben gezegd achter Kirijenko te staan - eisten zo'n 4000 beto gers in de Oost-Russische ha venstad Vladivostok het af treden van president Jeltsin. Ook steunen de betogers de eis van de communisten dat er een coalitieregering komt. Het Russische parlement stemt vrijdag over de benoe ming van Kirijenko als nieu we premier'! De meeste stakingen hebben volgens de bonden plaats in bedrijven in de particuliere sector. Hoewel de Russische economie na de moeilijke tij den tekenen van groei ver toont zijn veel bedrijven niet in staat arbeiders op tijd te betalen. Ongeveer 20 pro cent van de Russische arbei ders krijgt het loon te laat, en soms pas na een jaar", ver klaarde Aleksej Soerikov van de Federatie van onaf hankelijke vakbonden. Volgens Soerikov leggen 1,7 miljoen arbeiders donderdag ten minste enkele uren het werk neer. In totaal beloopt de achterstand in het uitbeta len van lonen ongeveer 20 miljard gulden. Van dit be drag zijn plaatselijke en de fe derale overheden 14 procent schuldig, ofwel 3,5 miljard gulden. Een deel van het probleem is dat leidingen van bedrijven terughoudend zijn in het ont slaan van overtollige arbei ders. Dat probleem achter volgt Rusland en zijn arbeiders sinds het uiteenval len van de Sovjetunie in 1991. MISLUKT LEEUWARDEN (ANP) - In Friesland is het project be stuurlijke vernieuwing mis lukt. Bij de gemeenten bleek onvoldoende draagkracht om het project nog langer door te zetten. In 1993 poogden ge meenten in Friesland, bij wij ze van experiment, de taak verdeling tussen gemeenten en provincie helderder te ma ken en de burger meer inzicht te geven in bestuurlijke ver houdingen. Eén van de voor stellen was bijvoorbeeld om het beheerder van de regiona le politie bij de Commissaris van Koningin neer te leggen. Nu ligt dat nog bij de burge meester van Leeuwarden. De zeggenschap over de politie bij de CdK betekende ook dat het regionaal college van bur gemeesters afgeschaft werd. Tijden en standen volgens gctijdetabel Hydro-metcocentrum Zeeland t.o.v. NAP Datum Hoogwater Laagwatcr tijd stand tijd stand zierikzee 10 april 03.55 146 10.05 -154 16.20 161 22.10 -135 roompot buiten 10 april 02.20 147 08.35 -153 14.35 167 20.40 -135 bruinisse 10 april 04.15 157 10.00 -162 16.35 172 22.10 -143 wemeldinge 10 april 04.00 168 10.00 -168 16.20 184 22.10 -150 Springtij: 13 april Actuele Informatie over afwijkingen 06-9771 BELFAST (RTR/DPA/AFP/ANP) - Er bestaat nog hoop dat in Noord-Ierland een vredesakkoord wordt bereikt, voordat donderdag om middernacht het ulti matum van de Amerikaanse bemiddelaar Mitchell afloopt. Vertegenwoordigers van de acht deelnemende partijen waren in de nacht van woens dag op donderdag tot in de kleine uurtjes bijeen. Als de geplande vergaderma rathon donderdag niets ople vert, wordt vlak voor mid dernacht mogelijk de klok stopgezet, zo meldde de BBC donderdagochtend. Dat is een oude truc bij diplomatieke conferenties om tijd te win nen als een akkoord in het verschiet ligt. De Britse premier Blair en zijn Ierse ambtgenoot Ahern zetten woensdag alles op alles om een akkoord te bereiken, dat in een volksstemming in mei aan de Noord-Ierse bevol king moet worden voorge legd. Dat moet een eind ma ken aan de strijd, die in dertig jaar al aan meer dan 3200 mensen het leven heeft ge kost. Blair voerde woensdag de he le dag besprekingen met be trokken partijen om uit de impasse te raken. De pre miers hadden ook onderling overleg. Ahern ging even te rug naar Dublin om de bega- fenis van zijn moeder bij te wonen, maar keerde meteen daarna terug naar Belfast. Later op de avond praatten beide staatslieden voor het eerst gezamenlijk in op de lei der van de Ulster Unionist Party, Trimble. De UUP, de grootste protestantse partij in Noord-Ierland, heeft de meeste problemen met het ontwerp-vredesakkoord van ex-senator Mitchell. Na af loop sprak een UUP-woord- voerder van een positieve ontmoeting. Hij eiste echter verdere tegemoetkomingen van de Ierse regering, met na me wat betreft het artikel in de Ierse grondwet waarin aanspraak wordt gemaakt op Noord-Ierland. Eerder verklaarden woord voerders van de premiers dat overeenstemming nog altijd mogelijk is v' o' or de uiterste termijn, ondanks de forse be denkingen die de UUP tegen het ontwerpakkoord heeft. ,,De problemen hebben be trekking op het taalgebruik en de details", zei de woord voerder van Blair. Radicaal De Unionisten eisen „radica le veranderingen" in het voorstel van Mitchell. „Wij willen voorkomen dat men sen buiten het Verenigd Ko ninkrijk aspecten van het so ciale leven in Noord-Ierland kunnen controleren of bepa len", zei UUP-leider Trimble. De UUP is fel gekant tegen el ke betrokkenheid van de Ier se Republiek in de uitvoeren de macht in Noord-Ierland. Zo'n rol staat in het compro mis dat maandagnacht is ge presenteerd. Er zou een uit voerende raad van ministers komen die door Londen en Dublin wordt samengesteld. Het in te stellen Noord-Ierse parlement krijgt weinig zeg genschap over dat „Noord- Zuid-orgaan". In het Noord- Ierse parlement kunnen de unionisten op een meerder heid rekenen en een eventu ele Noord-Zuid-raad moet volgens Trimble dan ook on der controle van de Noord- Ierse volksvertegenwoordi ging komen. De UUP omschreef de voor stellen van Mitchell als „een op bijna alle gebieden door Sinn Fein aangestuurd docu ment". Een woordvoerder van Sinn Fein, de politieke tak van het verboden Iers Re publikeinse Leger IRA, heeft die omschrijving van de hand gewezen. Sinn Fein-leider Adams zei dat de „Unionis ten proberen over de gehele linie alles te. blokkeren. De eeuw loopt ten einde met de zelfde geluiden als waarmee zij begon". Varkensboeren moeten hun varkensstapel met een kwart inkrimpen. (Foto: Marijke Folkertsma) UTRECHT (ANP) - De varkenshouders gaan door met het voorbereiden van juridische procedures te gen de herstructureringswet van minister Van Aartsen van Landbouw. Pas als de wet gepubli ceerd wordt, kunnen de processen beginnen. Woensdagavond heeft de vakgroep varkenshouderij van de boerenorganisatie LTO-Nederland zich in Utrecht beraden over de si tuatie die ontstaan is nadat de Eerste Kamer woensdag ochtend vroeg de varkens- wet aannam. Dat betekent dat de boeren hun bedrijf de komende ja ren 25 procent moeten in krimpen. De boeren hebben zich door juristen laten voorlichten over de mogelijkheden van juridisch verzet. Woordvoer der Luiten: „We zullen alle juridische mogelijkheden aanpakken. Maar we besef fen wel dat het een zaak van lange adem wordt. De moge lijkheid van een kort geding om snel een uitspraak te heb ben, is er niet." De boeren vinden de wet on rechtmatig, omdat Van Aart sen productierechten af neemt zonder schadevergoe ding. Overleg De komende weken overlegt LTO verder met Van Aart sen over de knelgevallenre- geling en de opkoopregeling. Door overleg hopen ze de re gelingen nog te veranderen, om meer boeren ervoor in aanmerking te laten komen. Ook gaan ze gewoon verder met hun eigen plannen om de sector te herstructureren. DEN HAAG (ANP) - Het ministerie van Onder wijs gaat de namen van slechte universitaire stu dies en hbo-opleidingen vrijgeven. Opleidingen met een te laag niveau werden tot nu toe ge heimgehouden. Maar On derwijs vindt nu dat het pu bliek moet worden ingelicht over de kwaliteit van hoge scholen en universiteiten. Visitatiecommissies contro leren al jarenlang studies in het hoger onderwijs op hun kwaliteit. Als het oordeel onvoldoende positief is, maant de minister de oplei dingen tot verbetering. De ze opleidingen krijgen dan de gelegenheid om binnen een bepaalde periode hun niveau op te krikken. Welke studies precies onder de maat zijn, kwam tot dus ver maar amper aan het licht. De visitatierapporten zijn openbaar, maar colle ges van-bestuur waren nau- 'welijks gèneig'd om zelf'ne gatieve oordelen aan de grote klok te hangen. Ze vreesden voor een daling van het aantal aanmeldin gen van eerstejaars studen ten. Ook de minister doet gewoonlijk geen uitspraken over de slechte kwaliteit van specifieke opleidingen. Daarin is nu verandering gekomen. Het ministerie gaat de zogenoemde zorge lijkheidsverklaringen voor studies openbaar maken. Dat zou haar verantwoorde lijkheid ten opzichte van de belastingbetaler zijn. De be langenorganisaties VSNU en hbo-Raad zijn hiermee volgens het departement akkoord gegaan. Voorzitter R. Meijerink van de vereni ging van universiteiten VS NU zegt dat hij moeilijk an ders kon dan instemmen, omdat de Wet openbaarheid bestuur bestaat. „We zien wel hoe het straks uitpakt." Aanleiding tot de publicatie van slechte studies is een verzoek van de Volkskrant aan het ministerie van On derwijs om de namen van ondermaatse studies prijs te geven. De krant deed daar bij vorig jaar een beroep op de Wet openbaarheid be stuur. GRONINGEN (ANP) - Het Groningse SP-Statenlid S. Lammerts heeft een schade claim ingediend bij de ge meente Groningen ingediend voor de Oosterparkrellen. Hij eist genoegdoening wegens psychische klachten en finan ciële vervolgschade. Het huis van de SP'er was in de nacht van 30 op 31 decem ber vorig jaar doelwit van de relschoppers die deze week terechtstaan. Gedurende en kele uren bekogelden rel schoppers Lammerts woning met stenen. De SP-politicus zegt te kam pen met slaapproblemen. Ook zijn vrouw en oudste zoon staan onder doktersbe handeling. Lammerts stelt de gemeente juridisch verant woordelijk voor de gezond heidsklachten. Deze hebben volgens hem ook financiële gevolgen voor zijn postzegel- handel. De vervolgschade geldt voorts de huisvesting van het gezin. Daags na de rellen werd Lammerts met vrouw en kinderen geëva cueerd. Hij kreeg uiteindelijk in een andere wijk een wo ning met een hogere huur prijs. Een woordvoerster van de ge meente acht de kans klein dat Groningen de juridische aan sprakelijkheid voor de rellen aanvaardt. Want dat zou tot een stortvloed van claims kunnen leiden. ROTTERDAM (ANP) - Justi tie en politie in Rotterdam en het gemeentebestuur gaan nauwer samenwerken in de strijd tegen drugscriminelen. Er komt vanaf de zomer een speciale 'taskforce' die de handel en wandel van zo'n honderd notoire drugsdealers precies nagaat. Dat heeft persofficier van Justitie mr. H. Wesselink donderdag be vestigd. Ondanks alle eerdere acties tegen drugscriminelen blij ken de verschillende diensten nog te veel langs elkaar heen te werken. Zo heeft de drugs handel bijvoorbeeld niet al leen te maken met opsporing en vervolging, maar ook met huisvesting van dealers, jeugdbeleid en stadsvernieu wing. Volgens Wesselink snijdt het mes aan twee kanten. Door de bredere registratie is de han del eenvoudiger te bestrijden en is er ook meer te doen aan preventie. De hulpverlening aan al of niet opgepakte dealers zou volgens Wesselink kunnen verbeteren dankzij de koppe ling van gegevens. Suske en Wiske ''DE VOGELS DER GODEN'' door Willy Vandersteen kh.nu snap ik het!Mie uitten min jespierde borstkas zien. hè Verwachting t/m maandag 13 april WEERSVOORUITZICHTEN Zaterdag Zonneschijn 10% Kans op neerslag 80% Min.temp. 6 graden Mid. temp. 8 graden Windkracht west 5 Zondag Zonneschijn 20% Kans op neerslag 60% Min.temp. 3 graden M'id.temp. 9 graden Windkracht west 5 Maandag Zonneschijn 20% Kans op neerslag 50% Min.temp. 3 graden Mid. temp. 10 graden Windkracht west 4 ZON- EN MAANSTANDEN 10 april Zon op 06.55, onder 20.27 Maan op 18.59, onder 06.40 Volle maan: 12 april (00.24) HET WEEROVERZICHT DE BILT - Bewolkt, nat en later guur. Met deze woorden is het weerbeeld tot en met Pasen al geschetst. Kort om, het wisselvallige weer waar wé de afgelopen week mee te maken hebben gehad, is nog niet voorbij: Het een en ander heeft te maken met een hardnekkig lagedruksysteem, dat zich voortdurend ophoudt boven West-Europa. Tot en met morgen Jigt het zwaartepunt ervan nog ten zuid westen van ons land. In de loop van het weekeinde koerst de kern van het systeem over onze omgeving naar Zuid-Scandinavie. De wind wakkert bij ons daardoor flink aan en we krij gen te maken met iets koudere lucht. Zo blijft de middagtemperatuur op zaterdag en zondag op veel plaatsen al bij 8 of 9 graden steken. Vrijdag wordt het nog net 10 graden. De wind is dan zwak tot matig en waait uit het zuidoosten. In de ochtend schijnt de zon misschien nog even, later op-de dag ontstaat een enkele bui. Ook ko mende nacht is het niet overal droog en bovendien kan er plaatselijk mist ontstaan. De minimumtemperatuur ligt rond 5 graden. AMSTERDAM (ANP) - De VVV in Amsterdam verwacht dit paasweekeinde 385.000 toeristen. Dat is 10 procent meer dan vorig jaar. Naast ongeveer 110.000 buitenland se bezoekers, gaat het naar verwachting vooral om Ne derlandse toeristen die een dagje naar de hoofdstad ko men. Uit een telefonische enquete van de VW blijkt dat 80 pro cent van de hotels in Amster dam verwacht te zijn volge boekt. De hotels signaleren vooral grote belangstelling bij Britten, Duitsers, Ameri kanen, Fransen en Italianen. Musea en andere attracties denken dat ze 10 procent meer bezoekers kunnen verwelko men. De VW verwacht voor al veel bezoekers bij traditio nele trekpleisters als rond vaart door de grachten, het Rijksmuseum en Artis. Het aantal dagjesmensen dat daadwerkelijk naar de hoofd stad zal afreizen, is wel sterk afhankelijk van het weer. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Uitgever LnO drukkerij/uitgeverij bv Zienkzee Directie W. O. Deddens Hoofdredacteur A.H.M. van den Nouweland Kantoor Jannewekken 11 4301 HH Zierikzee Postbus 1 4300 AA Zienkzee Telefoon: Algemeen 453535 Redactie 453545 Advertentieverkoop 453540 Fax 453546 Lezersservice (bezorging) De Zierikzeesche Nieuwsbode na 18.00 uur nog niet ontvangen? Bel dan ma t/m vrij 0111 - 453538 Tijdens kantooruren van 8.30 tot 17.00 uur Tijdens de avonduren ma di do vr van 18.00 tot 20.00 uur (niet op woensdag) Woonhuisaansluitingen Redactie (na 17.30 uur) 0111-412905 Fotograaf (na 17.30 uur) 0111-414556 Abonnementen Abonnementsprijzen, zoals vermeld op de voorpagina, zijn inclusief 6% BTW. Losse nummers 1.25. Opzeggingen dienen een maand voor het einde van de lopende abonne mentsperiode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode gemeld te worden. fnlevertijden advertenties - Maandagkrant vrijdag tot 13.00 uur - Dinsdagkrant maandag tot 11.30 uur -Donderdagkrant woensdag tot 11.30 uur - Vrijdagkrant donderdag tot 11.30 uur Voor fouten ontstaan door telefoni sche of onduidelijk geschreven opdrachten wordt door ons geen verantwoording gedragen. Advertentietarieven Losse mm pnjs 78 cent. Kontrakttarieven op aanvraag. „Succesjes" (t/m 4 regels) 7.80 De advertentieprijzen zijn exclusief in/8*B.T.W.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1998 | | pagina 2