Guus Meeuwis Vagant op Klepperstee Lezing over Flora Warmte winnen uit asfalt dier in het vizier Nieuwsgierige Lola Brood hoort bij de Paastraditie Deurloo Instituut zorg, welzijn, cultuur Scoop van start Informatieavonden bij Zeeuwse muziekschool PUZZELRUBBIEK Expositie Glazen Pui bij pannenkoekmolen WOENSDAG 8 APRIL 1998 HET EXTRA NIEUWSBLAD Laai u adviseren over een goed matras. 30% van uw leven brengt u op Uw bed door. Voor topkwaliteit: WOOMTEXTIEL ZONWERING ZIERIKZEE (Foto: Marieke Mandcmakcr) De vijf jaar oude. rode poes Lola vertoeft graag op de boomtak in hei dierenasiel in Zierikzee. Daar heefl hel nieuwsgierige dier een prima overzicht van hetgeen zich in het verblijf af speelt en blijft ze uit de buurt van de andere katten Met deze soortgenoten kan de poes absoluut niet overweg. Lola houdt ook niet van honden en kinderen. Een van haar favoriete be zigheiden is om de benen van mensen heen lopen, vragend om wat aandacht. Lola vindt het prettig om geaaid te worden en ook een goed 'gesprek' gaat het gezellige dier niet uit de weg Ze wil overigens niet opgetild worden Belangstellenden die Lola een goed onderkomen en de nodige aandacht willen ge ven, kunnen contact opnemen via telefoon 0111-417013. In het asiel zitten drie honden en veertien katten. Kater Flipse, die vorige week in de krant slond. is nog niet geplaatsl. In het asiel werd een volwassen schaap (ooi) binnengebracht met een geel nummer (89) in hei rechter oor Het dier werd maandag 30 maarl aangetroffen bij een bungalowpark in Den Ossr De ei gonanr wordt verzoeht contact op te nemen Tijdens feestavond op vrijdag 31 juli OUDDORP - De bekende Nederlandse popgroep iGuus Meeuwis Vagant vormt het middelpunt van een feestavond, die vrijdag 31 juli wordt gehouden op eamping KJepperstee in Ouddorp. De feestavond vormt de finale van een familie-doedag die donder dag 30 juli wordt gehouden op de Klepperstee. De •studentenband' Guus Meeuwis Vagant kwam drie jaar geleden in de Top 100 met het nummer 'Het is een Nacht'. Dit lied was oor spronkelijk een gedicht dat Guus Meeuwis schreef voor zijn vriendin als herinnering aan een weekendje Brugge, .jjpnder leiding van producer T\d Kraamer werd de cd op de markt gebracht. Vijf weken lang stond de groep met dit nummer op de eerste plaats van alle hitparades van Ne derland en Belgie. 'Het is een nacht' werd de zo merhit van 1995 en stond 37 ►weken in de Top 40. Er gingen meer dan 250.000 exemplaren over de toonbank, goed voor goud en meerdere malen pla tina. In februari 1996 werd de langverwachte opvolger uit gebracht en scoort Guus t Meeuwis opnieuw een num- mer 1 hit met een eigen song 'Per spoor (Kedeng, KedengV Opnieuw een gouden en plati na award. De popgroep viel van de ene verbazing in de andere. Hier door ontstond ook de titel van het CD-album 'Verbazing' dat in april 1996 verscheen. Door het vertrouwen van de detail handel bedroeg de eerste le vering al meer dan 55.000 exemplaren, waardoor met een de gouden status bereikt werd en het album op 11 mei 1996 nieuw op nummer 1 bin nenkwam in de Album top 100 van de Stichting Neder landse Top 40. Donderen bliksem Onlangs verscheen een al bum. waarop het feestelijke nummer 'donder en bliksem' is te horen. Guus en zijn Vag anten zijn volop in beweging. Dat komt ook tot uiting tij dens het concert dat in Oud dorp is te zien. Het is voor het vierde achtereenvolgende jaar dat de manager van De Klepperstee Coby Snoey een grootschalige feestavond or ganiseert op de camping. Het feest wordt gehouden in een grote partytent op het terrein tegenover De Klepperstee. Behalve Guus Meeuwis Vagant treedt tijdens de feestavond May-C op. Een Ne derlandse zangeres met een allround repertoire. Verder wordt een avondvullend re pertoire ten gehore gebracht door Nightlife. Een band be staande uit drie heren en een dame en die muziek, dans en plezier verspreidt. De kracht van de muzikanten is dat zij niet alleen hun vak. maar ook hun publiek goed Guus Meeuwis 7 Vagant. verstaan. De avond wordt op geluisterd met een lichtshow, die wordt verzorgd door Ab van der Valk van Happy Mu sic uit Sommelsdijk. De kaartverkoop voor het con cert vindt plaats op de Klep perstee. Telefonisch reserve ren is mogelijk via nummer (0187)681511. Voorafgaand aan de feest avond wordt donderdag 30 juli op de Klepperstee een fa- milie-doe-dag gehouden waarbij zowel jong, oud, sportieve als niet-sportieve mensen aan hun trekken ko men. Het evenement omvat ook een braderie, mini-ker mis, rodeostier, springkus sen, wielerbaan en schmin ken. Aan het einde van de middag is er voor de kinderen een ballonnenwedstrijd. Avonds wordt voor de tieners een disco-drive-in-show g houden in de partytent. Opening door gedeputeerde Coppoolse MIDDELBURG - Het Zeeuws Instituut voor zorg, welzijn en cultuur Scoop, voorheen VMC, gaat vrij dag 17 april van start. Gedeputeerde L. Coppoolse geeft om 17.10 uur het officiële startsein. Het nieuwe instituut is het re sultaat van een door de pro vincie Zeeland ingezette her structurering van het Zeeuwse welzijnswerk. In de stichting Scoop zijn elf Zeeuwse zorg-, welzijn- en cultuurinstellingen opge gaan. Met ruim zestig mede werkers, een deels vernieuwd management en een nieuw aangetrokken directeur is Scoop sinds begin van dit jaar actief. Het instituut is onderge bracht in een pand aan Achter de 'Houttuinen in Middel burg, dat de naam Scoopera draagt. De provincie onder steunt Scoop met een jaarlijk se subsidie van z£s miljoen gulden. Scoop legt zich toe op de ontwikkeling en onder steuning van organisaties op het gebied van zorg, welzijn en cultuur in Zeeland. De or ganisatie wil een bijdrage le veren aan de verbetering van de kwaliteit van de Zeeuwse samenleving. Zij initieert en ondersteunt vernieuwings- en veranderingsprocessen. De naam Scoop refereert aan de visie die van de organisa tie mag worden verwacht op het brede spectrum van zorg, welzijn en cultuur binnen de Zeeuwse samenleving. Voor advies bij keuze instrument ZIERIKZEE - De Zeeuwse Muziekschool In Zierik- zee houdt op 15, 16 en 17 informatieavonden. Deze zijn bestemd voor kinderen die binnenkort het twee de jaar algemene muzikale vorming afronden en eventueel een instrument willen gaan bespelen. Instrumentale lessen zijn mo gelijk voor kinderen vanaf ongeveer 9 jaar (groep 6 van de basisschool) en vóór vol wassenen. De avonden be staan uit twee gedeelten. Het eerste is een voorspeeluur waarin niet alleen leerlingen spelen, maar waarin ook de die dag aanwezige docenten het een en ander vertellen over hun instrument. Vooral praktische informatie die bij het kiezen een rol speelt zal daarbij aan bod komen. Tijdens het tweede gedeelte van de avond kunner er in strumenten geprobeerd wor den en beantwoorden docen ten vragen. Ook kunnen zij advies geven. Op elk van de avonden komen verschillen de instrumenten aan bod, waarbij de indeling als volgt is: Woensdag 15 april (19.30 uur): accordeon, dwarsfluit, gitaar en saxofoon. Donderdag 16 april (19.00 uur): blokfluit, hobo, keyboard, klarinet, koperen blaasinstrumenten en slagwerk. Vrijdag 17 april (19.15 uur): collo, orgel, piano en viool. Avondbijeenkomst Groei Bloei ZIERIKZEE - In het MFC aan de Iluybertstraat in Zicrikzee wordt donderdag 23 april een lezing gehou den over bijzondere flora in het Gelderse IJsseldal. De organisatie is in handen van de afdeling Schou- wen-Duiveland van Groei Bloei. Do lezing wordt gegeven door J. Anema-Balke van de Ko ninklijke Nederlandse Na tuurhistorische Vereniging. De bijeenkomst begint, om 19.30 uur. De Gelderse IJssel heeft zi jn bedding in de loop der tijden noga] eens verlegd. Hierbij zijn sedimenten zoals grind, zand en klei afgezet en zijn er ook niveauverschillen ont staan, met als gevolg een dl- t vors landschap van vochtige laaggelegen terreinen en dro ge rivierduinen, Samen mot ao, tot honderd jaar geleden weinig int ensieve, landbouw, zijn alle voorwaarden aanwe zig voor een interessante en 'ouderwetse' flora. Na de ui terwaarden worden de weg bermen, bossen, vennetjes en enkele paddenst oelsoort en besproken Kr zal ruim gele genheid zijn tot het stellen van vragen De prijswinnaar van de puzzel van woensdag 25 maart ia: Een waardebon van 25.-. Bets Mastenbroek, Prinsesselaan 13, Sommel6dijk De oplossing van de puzzel van 25 maart is: Grasmaaimachine De oplossing van de nieuwe puzzel kan worden gestuurd naar de Redactie Het Extra Nieuwsblad, Postbus 1, 4300 AA Zierikzee, D& enveloppe of briefkaart kan natuurlijk ook in de brievenbus van het kantoor aan het Jan- newekken worden gedeponeerd. De Extra-puzzel verschijnt iedere veertien dagen. Een vriendelijk verzoek is om op de inzending duidelijk het woord Extra puzzel te vermelden. Enveloppen of briefkaarten waarop niet staat vermeld om welke puzzel het gaat kunnen niet meedingen naar een prijs. De inzen dingen voor de nieuwe puzzel moeten uiterlijk vrijdag 17 april in ons bezit zijn, Denkt u aan de postzegel. Horizontaal: 1. deel van een jaar. 3. bliksemschicht5. zonder inhoud; 7. oefenmeester; 8. muziekinstrument; 10. met plezier; 12 eenjarig dier; 13. niet klein; 14. afzichtelijk; 16. familielid; 18. vlak. glad; 19. vereniging van vakgenoten; 20. zeer hard edelgesteente; 22. deel van het gelaat; 23. volk, 24. schrijf- of werkkamer. Verticaal: 1zoals het moet zijn; 2. elk; 3. in letters of cijfers uitgedrukte waarde; 4. deel van een bloem; 5. het op de grond komen; 6 ontplofbaar projectiel; 8. ambt, taak; 9. gezamenlijk bedrag (m.v.); 10. niet oppervlakkig, 11. innerlijke waarde; 14. verkwikking; 15. deel van een auto; 16. tevreden, 17. vleesgerecht; 20. monster; 21. mond. De sleutelwoorden worden gevormd door de letters in de vakjes: 15, 5, 18, 20, 2. 23, 11,16,12. 17, 4, 7.18,14. 5.12 23. Graanhalm als decor van kunst: BURGH-HAAMSTEDE - Bij pannenkoekmolen De Graanhalm in Burgh-Haamstede exposeert galerie de Glazen Pui gedurende het hele seizoen schilderij en van kunstenaars van de Stichting Arduin. Werk is te zien van onder meer Corrie Schout, Piet Dekker, Tracy Dieleman en Tonny Joziasse. Hun werk is te typeren als eerlijk, eenvou dig, kleurrijk en bovenal spontaan. Er gaat iets van het werk uit, iets dat ook door de organisatie van de Kunst- schouw werd opgemerkt. Tij dens deze kunstmanifestatie in de Westhoek is ook op an dere plaatsen werk te zien van de Glazen Pui. De Glazen Pui maakt deel uit van de Arduinse Bedrijven. In galerie Glazen Pui in Vlis- singen worden schilderijen, tekeningen, grafieken en ke ramiek vervaardigd. Hele seizoen De werken in pannenkoek molen De Graanhalm zijn ge durende het hele seizoen te zien en te koop tijden^ de ope ningstijden van de Graan halm. Met uitzondering van zondag is de gelegenheid geo pend van 12.00 tot 20.00 uur. WANDELTOCHT WESTENSCHOüWEN - In het natuurgebied Westen- schouwen houdt de Lionsclub Schouwen-Duiveland zater- dag 16 mei voor de 26e keer <*een wandeltocht. Naar keuze kunnen routes worden afge legd van 8,15 of 25 kilometer. Het startpunt voor alle af standen js het Paviljoen de Rotonde aan het einde van de Kraayensteinweg in Burgh- Haamstede. Voor de 25 kilo meter, kan al vanaf 10.30 uur worden gestart, voor de twee andere afstanden kan van 12.00 tot uiterlijk 13.00 uur met de tocht worden begon nen. Inschrijven vanaf 9.30 uur. PAASEIEREN ZOEKEN P ZIERIKZEE - Het seizoen van de Mr. Breetveltspeeltuin wordt zaterdag 11 april geo pend met de activiteit paasei eren zoeken. De paashaas geeft om 10.00 uur het start sein voor de kinderen om in jtotaal 300 paaseieren op te sporen. De speeltuin aan de Brauwstraat is iedere dag. behalve zondag, open van 10.00 tot 17.00 uur. KLAVERJASSEN HAAMSTEDE - KIaverjas- vereniging Haamstede houdt zaterdag 18 april een open wedstrijd in dorpshuis De Schuf.se De aanvang is om 20.00 uur Inschrijven via te lefoon 653628. HUISKAMERAVOND ZIERIKZEE - De werkgroep Schouwen-Duiveland van 'In Perspectief' - een oecumeni sche stichting voor familiele den en vrienden van (ex)pay- chisch zieken - houdt dinsdag 21 april een huiskameravond. Dat. gebeurt ten huize van me vrouw M van Mourik, Lange Nobelstraat.9inZlerikz.ee De huis kamera vond begint om 19.45 uur. Wie meer wil weten kan bellen: 601392 ZIERIKZEE/MIDDELHARNIS - Op hoogtijdagen in de westerse wereld wordt men er steevast aan herin nerd, dat deze cultuur een broodcultuur is. Iedereen werkt 'voor zijn brood'. Dat is immers het spraakge bruik. Hooguit wordt erbij gezegd 'met wat erop.' Men werkt, afgaand op het taalgebruik, niet voor dage lijks vlees, groente, aardap-* pels en een toetje. Nee. er moet brood op de plank ko men. Brood staat voor voed sel in de ruimste zin van het woord. Brood valt samen met het bestaan. En als er in dat bestaan iets te vieren valt, wordt dat vaak gemarkeerd met brood. Dat is zeker het geval met officiële feestda gen. Met Pasen bijvoorbeeld. Een feest van voor-christelij ke oorsprong dat op wisselen de data wordt gevierd. Daar mee verraadt het zijn heidense afkomst. Het hangt samen met de gedaanten waaraan een hemellichaam, de maan, zich voordoet. De eerste zondag na de eerste volle maan die op of na 21 maart valt, was een feest ter ere van de zon. Later werd de kruisiging en opstanding van Christus feestelijk herdacht. De symboliek bleek gelijk: nieuw leven, vruchtbaarheid en geluk die voorheen van de sterker wordende zon werden verwacht, kregen nieuwe in houd door de boodschap van het christendom. Die symbo liek wordt vanouds uitge drukt in brood. Meestal in de vorm van dieren. Voor rooms-katholieken is Pasen het einde van de vas tentijd. Na veertig dagen van bescheiden maaltijden, mocht er weer ruim getafeld worden. De kinderen moch ten het snoepgoed dat ze in de vastentijd in een speciaal trommeltje hadden bewaard, eindelijk aanspreken. Geen wonder dat na zo'n schrale pe riode ook een heleboel feeste lijke broodsoorten werden gebakken. Rozijnen, krenten, sukade, sinaasappelsnippers en spijs zijn daarin verwerkt. Ze droegen als paasstoet, paasmik, broodhaantje en broodkrans aanzienlijk bij aan de feestvreugde en doen dat nog steeds. Voor de kinde ren is er het broodmannetje of brood vogeltje waarin een ei was meegebakken. Het deeg van paasbrood bestaat uit fij ne, witte patentbloem, melk, boter, eieren, gist, suiker, zout en citroen. De vruchten die erin gaan, worden zorg vuldig gewassen. De bakker laat ze zwellen en soms be sprenkelt hij ze met rum. Dat gebeurt meestal een dag voor het bakken. De vruchtenmas sa wordt gehakt en gemengd. Aan het deeg worden zware eisen gesteld omdat het veel vulling krijgt. Het moet des ondanks goed kunnen rijzen. Het paasbrood wordt niet in een vorm maar op een plaat gebakken. Na het bakken wordt het paasbrood soms nog in gesmolten boter gedompeld en bedekt met abrikozengelei en amandel snippers. De traditionele feestelijke broodsoorten spe len nog steeds hun rol bij het paasontbijt, dat in veel geval len later op de dag wordt ge noten en paasbrunch is gaan heten. Die brunch - een samentrek king van de woorden break fast en lunch - kan dankzij de enorme uitbreiding van het broodassortiment nog veel meer lekkers bieden. Veel va rianten op het thema wit-, bruin- en volkorenbrood. Maar ook kleinbrood zoals sesambolletjes, meergranen- bolletjes, maisbroodjes, croissants, pistolets, tijger- bollen, mueslibroodjes en maanzaadbolletjes. STELLENDAM - Asfalt als alternatieve bron van energie. Dat is de basis van een proef, die in opdracht van Rijkswaterstaat wordt uitgevoerd op de'Haring- vlietdam nabij Stellendam. Onder een grote koepel, die de werkmensen beschermt te gen alle weersomstandighe den, wordt bet beton van het wegdek vervangen door as falt. In dat asfalt wordt een buizensysteem aangebracht dat het mogelijk maakt het wegdek in de warme zomer periode te koelen met water. In de winterperiode kan warm water door de buizen worden gevoerd om bevrie zing van het wegdek te voor komen. Volgens het hoofd Technische Ondersteuning van de Dienst- kring Rhoon van Rijkswater staat D. S. R. Hese is de ver wachting dat het asfalt op deze wijze langer goed blijft en minder snel wordt bescha digd. „Doordat het wegdek koel blijft in de zomer krijgt spoorvorming en daarmee ook aquaplaning minder of geen kans, terwijl het weg dek in de winter niet hoeft te worden gestrooid omdat het niet bevriest." De warme water, dat in de zo mer via het buizensysteem wordt verkregen, kan vol gens Hese worden opgeslagen en later worden gebruikt voor de verwarming van het wegdek of basisverwarming van gebouwen. Het proefvak omvat een lengte van 130 me ter, de ruimte tussen drie pij lers. Wanneer de proef succes vol blijkt zal het systeem naar verwachting op meer plaatsen in Nederland wor den toegepast. Bulzen met water In het asfalt moeten het wegdek In de zomer koelen en in de winter verwar en (Foto: Marieke Mandemaker)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1998 | | pagina 17