'Commerciële clusters nodig' Technisch mankement is oorzaak Zeelandia-brand Financiering theaterspektakel rond Mini-kermis maakt ruim baan voor oproerkraaiers Boottochtje bij jubileum ondernemers Mei actiemaand Zonnebloem wil geld voor vakanties zieke mensen Twee dagen strandfeest Voorverkoop Beachpop gaat zaterdag van start Deelname opplus-experiment Veel meer woningen voor ouderen nodig in Zeeland Brief over provinciale bijdrage Hoogte subsidie COS niet afhankelijk extra inkomsten AGENDA x Roompot-directeur Van Koeveringe over toekomst toerisme Zeeland: Grondstoffenvoorraad alweer aangevuld I I i DINSDAG 7 APRIL 1998 NR 26362 ZIERIKZEE - De miïii-kermis in de periode rond de jaarmarkt in Zierikzee maakt dit jaar ruim baan voor de oproerkraaiers. Dat wil zeggen, dat dit eve nement in verband met de première van het theater spektakel 'Het Oproer van Zierikzee' op andere da gen dan gebruikelijk zal worden gehouden. Normaliter gaat de mini-ker mis op het Havenplein gelijk van start met de jaarmarkt, op de woensdag voorafgaand aan de eerste donderdag in ju-, ni en blijft dan tot en met de daarop volgende zaterdag. Dat zou dit jaar dus van 3 tot en met 6 juni zijn. Zaterdag 6 juni vindt echter ook de pre mière plaats van Het Oproer. Daar gaat een technische re petitie op het Havenplein aan vooraf. Derhalve is besloten de kermis wat te vervroegen, te weten van zaterdag 30 mei tot en met donderdag 4 juni. Financiering De financiering voor de op voeringen van Het Oproer op vier zaterdagen in juni is in middels rond. De gemeente Schouwen-Duiveland heeft 25.000 gulden beschikbaar ge steld en van de provincie kan 10.000 gulden worden ver- RENESSE - De Ondernemers kring Schouwen-Duiveland bestaat volgend jaar tien jaar. Dat wordt gevierd met een boottochtje over de Oos- terschelde. Het reisje wordt ondernomen samen met de ondernemers vereniging van Goeree-Over- flakkee. Beide clubs trekken al vaker met elkaar op. Hoe wel het jubileum op 1 febru ari valt, viert de kring van wege de dan te verwachten weersomstandigheden haar feest op vrijdag 19 juni. Om 14.00 uur gaan de entrepe- neurs scheep voor een etentje en een nog nader in te vullen middagprogramma. Om 21.00 uur keert het gezelschap weer terug in de haven. De tocht wordt gemaakt met het m.s. Friesland uit Zierik zee. De club heeft 5000 gulden gereserveerd op de begroting. Van de feestvierders wordt daar bovenop een eigen bij drage gevraagd. wacht. De Stuurgroep Zee land Maritiem komt met 15.000 gulden over de brug en de Stichting Renesse heeft 25.000 gulden beschikbaar ge steld. De ING Bank draagt 5.000 gulden bij, evenals de Ko ninklijke Zeelandia en het Nutsdepartement heeft beslo ten 5.000 gulden beschikbaar te stellen. De horeca-ondernemers in Zierikzee zorgen voor adver tenties in het programma boekje, hetgeen neerkomt op 10.000 gulden. De horeca Zie rikzee heeft een speciale werkgroep geformeerd, die zich met dit evenement gaat bezighouden. Er komen spe ciale menu's en men gaat zich aangepast kleden. Het totaal aan subsidies, sponsorgeld en bijdragen komt op 100.000 gulden. Dat is conform de eerder gemaak te begroting kostendekkend. Omstreden bushalte in Haamstede wordt aangepast BURGH-HAAMSTEDE De omstreden bushalte voor de deur van me vrouw Dijkman uit Haamstede wordt aange past. Dat deelde wethou der C. Vecrhoek gisteren mee tijdens de vergade ring van commissie GGZ/ROEZ in Zierikzee. De bushalte wordt vijf meter ingekort en het aantal overstappen wordt door de ZWN-groep drastisch ingekrompen. Voortaan kan alleen nog op de Hogezoom in Renes se en de Burghseweg in Burgh overgestapt wor den van de ene ZWN-bus op de andere. „En dat houdt in dat er veel min der bussen op de halte in Haamstede stoppen," al dus Veerhoek in ant woord op vragen van RPF-commissielid J. Roukema. ZIERIKZEE - De Zonnebloem houdt in de maand mei de 'actie Zonnebloemvakanties'. Doel ervan is om de aangepaste vakanties voor zieken en gehandicapten financieel mogelijk te maken. De Zonnebloem doet een be roep op de Nederlandse be volking om een deel van het vakantiegeld over te maken op giro 145, ten name van Zonnebloem, Bredè. Dit jaar gaan zesduizend veelal zwaar hulpbehoevende zieken en ge handicapten een weekje met de Zonnebloem op vakantie. Ruim 6200 vrijwilligers, on der wie algemene medewer kers, artsen, diëtisten, fysio therapeuten en 1300 verple- genden staan garant voor de verzorging en begeleiding van de vakantiegangers. In totaal gaat het om bijna 75.000 overnachtingen in door de Zonnebloem gecontrac teerde hotels en het eigen ho telschip mps de Zonnebloem. De Zonnebloemvakanties zijn duurder dan 'gewone' va kanties. Dit komt vooral door de noodzakelijke aanpassin gen en extra voorzieningen. Veel zieken en gehandicapten zijn aangewezen op een uitke ring. Voor velen van hen is zo'n vakantie dan ook onbe taalbaar, ware het niet dat de Zonnebloem meer dan de helft van de vakantiekosten voor haar rekening neemt. Dat kan alleen dankzij het geld dat 'de 'actie Zonne bloemvakanties' oplevert. Inmiddels loopt het volgens de Zonnebloem weer storm wat de aanmeldingen voor de vakanties van dit jaar be treft. Z'n 7000 zieken en ge handicapten hebben een aan gepaste vakantie aange vraagd en dat aantal loopt nog dagelijks op. Dat bete kent dat de Zonnebloem ook dit jaar niet aan de enorme vraag kan voldoen. BURGH-HAAMSTEDE - De voorverkoop voor 'het warmste en zonnigste festvial van het jaar' - Beachpop - gaat zaterdag 11 april van start. Dit jaar is Beachpop voor het eerst uitgesmeerd over twee dagen: vrijdag 12 en zaterdag 13 juni. Het is de zesde keer dat Beachpop haar podium opbouwt bij het strand tussen Renesse en Scharendijke en ook dit .jaar vermeldt het program ma weer grote namen. De presentatie is net als tijdens de editie '97 in handen van Nance en Ferry Somogyi. Om de boel vrijdag 12 juni flink op te warmen zijn Cloudy connection, CB Mil ton, Brooklyn Bounce, .Klubbheads, de Vengaboys én DJ VanBellen inge huurd. Zij zorgen in het Me ga Dance Café voor spette rende shows. .Voor zaterdag 13 juni staan optredens gepland van Ga la, Alexia, 2 Eivissa, Charly Lownoise Mental Theo, Sunclub, Vengaboys, 2 Brothers on the 4th Floor en Close II You op het buiten podium. Ook Nederlandse toppers ontbreken niet: zo geeft TMF Award-winnaar de Kast acte de presence en maakt Blof haar opwach ting. In het Mega Dance Café zorgen DJ's Miss Moni ca, Michel de Hey, Jean, 100 Isis, Ronald Molendijk, Serge en Erick E voor een elf uur durende non-stop gi- ga party, afgewisseld met danseressen en boypaint- shows. Het festival wordt afgesloten met een compleet concert van Peter Andre and band. MIDDELBURG - In Zeeland bestaat er tot 2005 be hoefte aan 25.000 voor ouderen geschikte woningen. Het huidige aanbod aan dit soort woningen is zo laag, dat de provincie besloten heeft deel te nemen aan het zogenaamde opplus-experiment Dat voorziet in een stimule ringspremie van maximaal 2000 gulden per opgepluste woning. Opplussen is het be ter toegankelijk, beter bruik baar/aanpasbaar en veiliger maken van bestaande wonin gen voor bewoning door ou deren en gehandicapten. Het ministerie van VROM heeft 16,5 miljoen gulden be schikbaar gesteld voor het opplussen van bestaande wo ningen. Deelname aan het ex periment kan, volgens de pro vincie een vliegwieleffect krijgen, zodat op termijn geen stimuleringspremies meer nodig zullen zijn. GS stellen voor 250.000 gul den beschikbaar te stellen uit de Reserve Stimulering Zorg Overigens moeten de Zeeuw se gemeenten, zo vinden GS, een even grote inspanning doen. Analoog aan de con structie van het Ministerie stellen GS een vergelijkbare werkwijze voor. De provincie sluit met de Stuurgroep Ex perimenten Volkshuisvesting (SEV) een convenant van 500.000 gulden af. Voor het g meentelijk aandeel in dit be drag (250.000 gulden) sluit de provincie convenanten met deelnemende gemeenten. GS zullen de gemeenten daartoe uitnodigen. Gezien de toch nog beperkte middelen is inschrijving mo gelijk tot een bedrag van 50.000 gulden per gemeente, minder mag dus ook. Dit be tekent dat indien meerdere gemeenten (5) inschrijven tot het maximum bedrag, het to taal beschikbare budget daar mee vergeven is. Om die re den vindt inschrijving plaats op volgorde van binnenkomst en zolang de voorraad strekt. MIDDELBURG - De hoogte van de subsidie die COS Centrum voor Internationale Samenwerking van de provincie krijgt is niet afhankelijk van de inkom sten via derden. Dat schrijft de provincie in een brief aan het COS. Deze organisatie was bang was om gekort te worden op de subsi die, omdat zij meer inkom sten van derden binnen zou krijgen. Het gaat om een sub sidieovereenkomst zoals die gesloten is met de Nationale Commissie voor internatio nale samenwerking en Duur zame Ontwikkeling (NCD- DO). Bij het bepalen van de hoogte van subsidie moeten alle directe en alle indirecte kosten wel volledig in minde ring worden gebracht De Staten van Zeeland heb ben in 1994 bepaald dat de helft van het bedrag voor ont wikkelingssamenwerking op de provinciale begroting be stemd is voor het COS. Het bedrag dat het COS voor de ondersteuning van de fonds werving en voorlichting ont vangt is al enkele jaren ruim 40.000 gulden. Provinciale Staten kunnen jaarlijks de verdeling van het budget voor ontwikkelingssamen werking bepalen. Een subsidieovereenkomst vindt de provincie daarom, maar ook rekening houdend met de Statenuitspraak van 1994, niet nodig. Dinsdag 7 april Zierikzee Gespreksgroep Crohn en Co litis Ulcerosa Vereniging in Thuiszorggebouw. 19.30 uur. Leing ZVU over Spaanse ste den Sevilla en Cordoba. RSG Professor Zeeman. 19.30- 21.30 uur. Brouwershaven Commissievergadering Maat schappelijke Aangelegenhe den in het stadhuis. 19.30 uur. Dreischor Paasmand maken bij Lies- beth Giltay. Molenweg 15. 19.30-21.30 uur. Woensdag 8 april Zierikzee Bijeenkomst ouderen NCVB. Hervormd kerkcentrum. 14.30 uur. Paasmiddag voor kinderen van drie tot zeven jaar. Speel- o-theek Leentjebuur. MFC. 14.30 tot 16.00 uur. Workshop bloemschikken ZVU. Schoolgebouw Janne- wekken 19.19.00-21.30 uur. Serooskerke Prijsklaverjasavond. Dorps huis. 20.00 uur. Burgh-Haamstede Kleding- en speelgoedbeurs. Peuterspeelzaal de Duinko nijntjes, Weststraat. Vanaf 13.30 uur. Renesse Ledenvergadering Oranje vereniging Juliana. Het Wa pen van Zeeland. 20.00 uur. Donderdag 9 april Zierikzee Thema-avond epilepsie. Ge reformeerde kerk Sint Do- musstraat. 19.30 uur. Vrijdag 10 april Zierikzee Open huis poppenatelier Nel Groothedde. Zuidwellestraat 14.10.00 tot 17.00 uur. Ouwerkerk Lentedagen. Boerderij De Stelle aan de Stelweg. 10.00 - 17.00 uur. Zaterdag 11 april Zierikzee Rommelmarkt werkgroep Dierenasiel Schouwen-Dui veland.Onder de Beuze. 9.00 - 16.00 uur. Opening seizoen Mr. Breet- veltspeeltuin met paasieren zoeken. 10.00 uur. Open huis poppenatelier Nel Groothedde. Zuidwellestraat 14. 10.00 tot 17.00 uur. Doedag met thema Pasen. Kinderboerderij De Punt. 13.00-15.30 uur. Burgh-Haamstede Kundendag Rabobank. Dorpshuis. De Schutse. 10.00 tot 14.00 uur. Brouwershaven Modeltreinenbeurs. Tonnen- magazijn. 10.00 -15.30 uur. Ouwerkerk Lentdagen. Boerderij De Stelle aan de Stelweg. 10.00 - 17.00 uur. Dinsdag 14 april Renesse Vergadering Stichting Renes se; kantoor Jan van Renesse- weg; 9.00 uur. Woensdag 15 april Zierikzee Ledenavond NCVB met dia lezing 'Hofjes in Nederland en Zeeland'. Christelijke Ge reformeerde kerk. 19.45 uur. 'Purper Sixpack'. Theater Mondragon. 20.00 uur. Vrijdag 17 april Zierikzee Bloemenverkoop huis-aan- huis door WEA/MEVO'80 volleybal. Vanaf 18.00 uur. Eenakterfestival Zeeuws Centrum. Amateurtheater. Theater Mondragon. 20.00 uur. Zaterdag 18 april Zierikzee Eenakterfestival Zeeuws Centrum Amateurtheater. Theater Mondragon. 14.00 en 20.00 uur. Burgh-Haamstede Concert Dik de Koning in De Bewaerschole. Aanvang 20.00 uur. Open wedstrijd klaverjasver- eniging Haamstede. Dorps huis. 20.00 uur. Renesse Uitwisselingsconcert fanfa reorkest Luctor et Emergo en harmonieorkest Concordia uit Tholen. Dorpshuis. 20.00 uur. plank bij dat Amsterdamse reisbureau? Ook daar heb ik wel eens zorg over. Zeeland En dan is daar Zeeland. Duur, weersgevoelig, drukke we gen, veel kleine bedrijven en de VVV vaak als enig marke tinginstrument. Volgens Van Koeveringe reduceert Zee land zich hierdoor op korte termijn tot een 'niche-mar- ket' en een economisch on aantrekkelijk gebied. Het antwoord hierop is vol gens de Roompot-topman schaalvergroting. „Commer ciële clustering in dwingende vorm, gepaard gaande met enorme investeringen in au tomatisering. Verder veel uit stoot van eenvoudige arbeid en instroom van beter ge schoolden." Tot eenheids worst hoeft dat volgens hem niet te leiden. „Ik pleit 'niet voor één groot Zeeuws recre- atiebedrijf." 'Intelligentia' Om daarna relativerend op te merken dat eenheidsworst wel degelijk verkoopt: „Ik heb vrienden die zich tot de intelligentia rekenen. Zij roe men de stille bossen en eenza me rivieren van Frankrijk, waar zij op vakantie waren. Maar als hun kinderen met mijn kinderen praten dan gaat het over plaatsen, die ik herken. Daar hangt de patat- geur en daar gaat de muziek tot laat inde nacht door. Roompot Recreatie zet per jaar 65 miljoen om in de recre- atiemarkt en doet 30 tot 35 miljoen in projectontwikke ling. Het promotiebudget van het bedrijf bedraagt 3,5 mil joen gulden. Van Koeveringe: „Ik zit sinds 1971 in het vak. Ik ben geen wetenschapper, maar een ondernemer die el ke dag iets leert en probeert die lijn door te trekken naar de toekomst." ZIERIKZEE - Een technische storing waardoor een vetleiding oververhit raakte is de oorzaak geweest van de brand die zaterdagavond in poederfabriek 2 van bakkerijgrondstoffenfabriek Zeelandia in Zie rikzee voor zeker tien miljoen gulden schade aan richtte. Dat is de voorlopige uitkomst van het onderzoek dat de technische recherche in heeft gesteld. „Er is absoluut geen sprake van brandstichting en ook niet van slordigheid," be nadrukt directeur P. Schotte van Zeelandia. Hij voegt daar aan toe dat het automatische brandmeldingsysteem in de poederfabriek goed heeft ge functioneerd. Het systeem maakte eerste melding van een storing, maar luttele minuten later was het al een brandmelding. De bedrijfsbrandweer van Zeelandia rukte onmiddellijk uit en ook de Zierikzeese brandweer werd gewaar schuwd. „De procedure heeft perfect gewerkt," conclu deert Schotte tevreden. Bin nen drie kwartier hadden de gezamenlijke brandweer korpsen de brand onder con trole. Door de brand werd 1750 ton grondstoffen aangetast. „We hebben wat dat betreft geen enkel risico genomen," stelt Schotte. „Dat moet allemaal vernietigd worden." Inmid dels is de voorraad grondstof fen alweer behoorlijk op peil. „Vanmorgen is 800 ton aange* voerd en vanmiddag wordt er nog 300 afgeleverd," somt Schotte op. Schoonmaak Een andere forse kostenpost is de schoonmaak van de fa briekshal. Een gespeciali seerd bedrijf is al vanaf 11.00 uur zondagmorgen bezig. Om de klus zo snel mogelijk te klaren wordt in ploegendien sten gewerkt zodat het werk 24 uur per dag door kan gaan. „Dat alleen al kost een be drag van tussen een half en een heel miljoen," weet Schotte. Het duurt, volgens de Zeelandiadirecteur nog min stens twee weken eer de pro ductie in poederfabriek 2 weer opgestart kan worden, maar helemaal zeker is dat niet. „Alle elektronica moet worden nagezien en dat is een vreselijk karwei," aldus Schotte. Het is de bedoeling dat dat opstarten in fases ge beurt. Een meevaller is dat door de brand de structuur van de fabriekshal niet aan getast is. Wel is veel appara tuur verloren gegaan door de brand waarbij de tempera tuur op sommige plaatsen zo hoog opliep dat zelfs alumini um smolt. „Tja, we zullen nu met de hand zakken moeten vullen. Het automatische is er daar even niet bij. De klanten van de Zierikzee se bakkerijgrondstoffenfa briek hebben volgens Schotte tot dusverre niet veel ge merkt van de gevolgen van de brand. „We hebben'natuur lijk een standaardvoorraad en alle wagens waren zater dag al gevuld, maar ik sluit niet uit dat er hier en daar mensen zullen zijn die iets langer op onze producten moeten wachten." Eerste keer Het is volgens Schotte de eer ste keer dat een calamiteit van een dergelijke omvang Zeelandia treft. „Er is wel eerder brand geweest, maar dat was niets in vergelijking met deze brand. De grootste ramp die ons eerder trof was de watersnoodramp van 1953". Met man en macht wordt 24 uur per dag aan de schoonmaak van de hal gewerkt. (Foto: Marieke Mandemaker). Liggen wij op de plank van dat Amsterdamse reisbureau? Daar ben ik bezorgd over. (Foto: Marieke Mandemaker) Roompot-directeur H. van Koeveringe: RENESSE - Het Zeeuws toeristisch bedrijfsleven moet zich verenigen. En niet zo maar samen in een folder. Maar in een dwingend verband, zoals het franchisewarenhuis Blokker of hotelketen Best Wes tern. Alleen zo valt in de snel veranderdende recre- atiemarkt te overleven. Die boodschap had H. van Koeveringe, directeur van Roompot Recreatie, - gister avond voor de Ondernemers- kring Schouwen-Duiveland. De ondernemer ziet een aan tal beren op zijn weg. Zo zal het in de nabije toekomst on mogelijk worden de bedrijfs voering te verbeteren door uitbreiding. De overheden zijn nu al uiterst terughou dend in de uitgifte van grond enzullen daar op korte ter mijn helemaal mee stoppen. Ook de druk op de publieke ruimte zal toenemen, onder meer door natuurherstel. Op de markt ziet het er zo mo gelijk nog bedreigender uit. De toerist heeft meer te beste den, terwijl verre reizen steeds goedkoper worden. Van Koeveringe: „De markt is ook zeer gespecialiseerd ge worden. Het is de verkoper die bij de klant het reisdoel afdwingt en niet de produ cent. Dat maakt me soms zor gen." Dan is er de consument. Die gaat vaak en kort op vakan tie. 'Convenience' is hierbij het sleutelwoord. Een reisje is als een magnetronmaaltijd. Het moet snel en goed zijn. Vandaag hier, morgen daar. „Zo'n reisje begint in het reis bureau. Ik heb een aanbie ding Portugal, zegt de verko per tegen het stel dat eigenlijk naar Griekenland wil. De aanbieding Zeeland hoor ik hem niet noemen. Staan wij eigenlijk wel op de

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1998 | | pagina 3