Kleurrijk Festival Gekleurd Kofi Annan is een voetballer.... Aantal hulpvragen Nederlanders vanuit buitenland toegenomen Volgend kabinet moet meer energie besparen Rekenkamer laakt Arbeidsvoorziening Rijden onder invloed Controle snelheid Iraaks meisje in Nederland begraven Nieuwe bossen tegen broeikaseffect Farmacie bedrijft oneigenlijk reclamegedrag Overheid laat affaire Chardzjijev onderzoeken Jorritsma zoekt sponsors proef zelfremmende auto ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE 'Leuk om te zien wat kinderen in andere landen voor spelletjes, doen' ZIERIKZEE - „Ze hebben in die landen geen elektro nische spelletjes. Het is leuk om te zien wat kinderen daar dan doen," zeggen Karlijn de Jonge en Debra de Boer uit Zierikzee. Deze twee meiden (respectieve lijk 11 en 12 jaar oud) waren zaterdagmiddag te vin den bij Onder de Beuze in Zierikzee, waar in het ka der van Festival Gekleurd Schouwen-Duiveland onder meer spelletjes uit China en Ghana uit te pro beren waren. Een lezing, een modeshow en heel veel muziek waren andere ingrediënten van het kleurrij ke festival. Op één spelletje na ging het niet om onbekende spelen. Driedimensionaal vier-op- een-rij en Solitaire zijn ook in Nederland alom bekend. „Maar zij hebben niets anders en het is ook goed om te zien hoe het gemaakt wordt. Mis schien een beetje ouderwets, maar ze maken daar alles nog met de hand. Wij hebben daar machines voor," schetsen de twee vriendinnen hun erva ring met het houten speel goed. Omstandig leggen ze de spelregels uit, ondertussen vertellend waarom zij het leuk vinden kennis te maken met andere culturen. „Je denkt altijd dat ze arm zijn. Maar ze kunnen dit allemaal maken, dus zijn ze eigenlijk ook best rijk. Het is echt mooi om te zien," luiden-hun wijze woorden. De spelletjes, uitgeleend door COS Schiedam, vormden slechts een heel klein onder deel van het over twee dagen uitgespreide - dit jaar voor de vierde keer gehouden - festi val. Het grootste gedeelte van het festival, de vrijdag- en za terdagavond, speelde zich af in het MFC-gebouw in Zierik zee. Zaterdagmiddag werd echter een uitstapje gemaakt naar het Havenplein in de binnenstad. Volgens een van de organisatoren, directeur R. Prager van SKW De Licht boei, bewust met als doel wat meer mensen te bereiken. Op tredens van percussiegroep Tak 'n Djola en Jacques Tou- bangisa stemden de weergo den gunstig. De druilerige dag mondde onverwachts uit iq prettig lenteweer. Vluchte lingenwerk en de Wereldwin kel vestigden door middel van stands aandacht op hun bestaan en activiteiten. „Toe vallig is het de week van de promotie van de koffie, om dat precies 25 jaar geleden het eerste pakje fair tradekoffie is verkocht. Wij hebben dus probeerzakjes uitgedeeld, die overigens,ook nog in de win kel zelf verkrijgbaar zijn," vertelt medewerkster van de Wereldwinkel J. Jobsen. Zeven mannequins toonden, in opdracht van deze zelfde winkel, kleding uit diverse landen. „Mensen komen in eerste instantie voor de mu-' ziek, maar wij hebben daar door toch heel wat nieuwe ge zichten bij onze kraam gezien. Leuk om mee te doen. Nu hopen dat die mensen ook eens in de winkel komen kij ken," aldus Jobsen. Een le zing met dia's van wereldfiet ser Frank van Rijn, een expositie met potloodteke ningen van de Iranese Nader Anbari uit het Asielzoekers centrum in Burgh-Haamstede en optredens van de gelegen heidsformatie Ozileka en de Kaapverdiaanse groep Raba- sa kleurden de rest van het programma. Letterlijk kleur den, want vele stijlen en cul turen kwamen op deze wijze aan bod. Buitenlandse hapjes Het feest op zaterdagavond trok veel belangstelling. De woorden Gekleurd Schouwen-Duiveland werden overtuigend waarge maakt. (Foto: Marieke Mandemaker) en de presentatie van een dichtbundel samengesteld uit indrukken van nieuwe en tij delijke bewoners van Schou wen-Duiveland maakten het festival compleet. Subsidie „Het is het beste festival dat we tot nu toe hebben georga niseerd," blikt Prager tijdens de laatste avond terug. „Be halve de inmiddels opgedane ervaring heeft dat ook met geld te maken. Voor het eerst hebben we structurele subsi die van de gemeente gehad, waardoor je bijvoorbeeld normaal geluid kunt inhuren. Jammer vind ik wel dat je niemand van het gemeentebe stuur hier ziet. Het zou leuk zijn als ze ook eens op zo'n avond aanwezig waren." Ook inhoudelijk is Prager tevre den. „Aanvankelijk wilden we voor vrijdag een buiten landse schrijver aantrekken. Uiteindelijk werd dat die we reldfietser. Zo ontstond er een heel mooi contrast. Aan de ene kant iemand die uit vrije wil de hele wereld over trekt en aan de andere kant al die mensen die over de wereld worden gejaagd en uiteinde lijk tegen hun zin bij ons be landden." Tevreden kon hij ook zijn over de aanloop, die met na me zaterdagavond uitstekend was te noemen. „Ik heb het gevoel dat er meer Nederlan ders waren dan voorgaande jaren. Daarnaast was een heel grote groep van Hotel De Drie Koningen aanwezig, die vorig jaar nog niet bestond. Een aantal asielzoekers zijn na tuurlijk statushouders op Schouwen-Duiveland gewor den en die komen ook weer te rug," verklaart Prager de drukte. Over het - bereikte - doel van het festival maakt hij liever geen woorden vuil. „Je kunt er mooie woorden voor verzinnen, maar daarnet zei een jongen tegen me: hè, even niet aan alle ellende den ken. Dat zegt denk ik ge noeg." DREISCHOR - Twee automo bilisten werden in de nacht van zaterdag op zondag be trapt op het rijden onder in vloed van alcohol. Omstreeks 1.15 uur werd een 68-jarige Rotterdammer aan gehouden toen hij met zijn wagen over de Welleweg in Dreischor reed. De man blies 500 microgram per liter, wat hem op een dagvaarding kwam te staan. Bovendien kreeg hij een rijverbod opge legd. De man moet zich bin nenkort verantwoorden voor dé rechter. Diezelfde nacht werd rond 3.30 uur een 25-jarige Zierik- zeeënaar op de Laan van Sint Hilaire vanachter het stuur vandaan geplukt. Hij blies 830 microgram per liter. Van wege dit hoge getal werd zijn rijbewijs ingevorderd. NIEUWERKERK - Snelheids controles zondag op Schou wen-Duiveland leverden een registratie van 96 overtredin gen op. Bij Serooskerke werd gecon troleerd van 10.30 tot 12.00 uur. Van de 565 passerende voertuigen gingen er 56 te hard. Bij Kerkwerve werd ge controleerd van 12.45 tot 14.15 uur. Hier bleken 33 au tomobilisten van de 175 voor bijkomende in overtreding. Bij Nieuwerkerk viel de scha de mee. Van de 1154 voertui gen die voorbijkwamen tus sen 14.30 en 16.00 uur bleken slechts zeven bestuurders te hard het pedaal in te trappen. Hoogst gemeten snelheid: 121 kilometer per uur. VOORTHUIZEN (ANP) - Het 5-jarige Iraakse meisje Amal Thair Saeed wordt op wens van liaar ouders in Nederland begraven. Het ernstig zieke meisje overleed donderdag avond in het Academisch Me disch Centrum, in Amster dam. uitvaart heeft dinsdag ♦s in Losser. Na een uit- iienst in de Syrisch-Or- e kerk wordt Amal be- op de begraafplaats vrische klooster St. Dat is maandag door de stichting idle East in UTRECHT (ANP) - Steeds meer scholieren zijn geïn- teresséerd in nieuws. Aan de jaarlijkse nieuwsquiz van de Stichting Krant in de Klas deden vrijdag 128 koppels van scholen mee, twaalf meer dan vorig jaar. De deelnemers komen uit de onder- en boven bouw van het VBO, MAVO, HAVO en VWO. De belangstelling voor het nieuws mag dan groeien, de kennis schiet soms nog pijn lijk tekort, bleek vrijdag bij de finale in Utrecht. Veel leerlingen dachten dat VN-se- cretaris-generaal Kofi Annan een voetballer is. Het Rob beneiland, waar de Zuid-Afri kaanse president Nelson Mandela jarenlang gevangen werd gehouden, werd door enkelen aangezien als een op vangcentrum voor zeehon den. Tot hilariteit van de jury dachten nogal wat teams dat impeachment, de procedure tot afzetting van de Ameri kaanse president, iets met perziken te maken heeft. De leerlingen moesten in vijf ronden antwoorden geven op allerlei vragen over binnen- en buitenlands nieuws, foto's en cartoons. De deelnemende scholen werden gesteund door een regionaal of lande lijk dagblad. Acht koppels werden uitge roepen tot beste Dagbladle zer. De winnaars zijn in de on derbouw: ROC-A uit Amster dam, MAVO-Park Dwinge land uit Hoogeveen, Stedelij ke Scholengemeenschap Nijmegen en Gymnasium Ce- leanum uit Zwolle. In de bo venbouw gingen de titels naar de Fran, cois Vatel- school in Den Haag, Scholen gemeenschap St. Canisius uit Almelo, Augustianum uit Eindhoven en de Katholieke Scholengemeenschap Hoofd dorp. Hoofdredacteur R. de Spa van het ANP, voorzitter van de jury, reikte de prijzen uit. Volgens inventarisatie hulpverleners RIJSWIJK (ANP) - Het aantal huipaan vragen bij de alarmcentrales door Nederlanders in het buitenland is vorig jaar fors toegenomen. Dat blijkt uit een in ventarisatie van de cijfers van de hulpverleningsor ganisaties. De ANWB Alarmcentrale kreeg vorig jaar ruim 122.000 verzoeken om hulp bij indivi duele problemen. Dat is 10 procent meer dan in 1996. De Alarmcentrale haalde meer dan 10.000 voertuigen met pech of schade terug naar Ne derland. Spanje, Frankrijk en Itali e scoren het hoogste aantal hulpmeldingen. Op vallend is dat steeds meer hulpaanvragen vanuit verre streken komen. Verre be stemmingen raken kennelijk in trek bij de Nederlandse toerist. Ook SOS International Am sterdam kreeg aanzienlijk meer meldingen. Verzoeken om materiële hulp stegen met 12 procent tot 49.620. De meeste meldingen kwamen uit het binnenland (43.405). Het aantal hulpaanvragen vanuit het buitenland be droeg 6229. De meeste daar van (70 procent) kwamen uit Frankrijk, Duitsland en Bel gië. Ook aanzienlijk meer méldingen kwamen uit Span je, Italië en Zweden. De meeste verzoeken om hulp bij persoonlijke problemen kwamen van Nederlanders in Spanje, Oostenrijk en Frank rijk. Spanje (15,5 procent) en Frankrijk (12 procent) lieten de grootste stijging zien. Dit heeft volgens SOS Interna tional te maken met een toe nemend aantal wintersport meldingen. Frankrijk wint aan populariteit als winter- sportland ten koste van Oos tenrijk, constateert de orga nisatie. Ook SOS kreeg aan zienlijk meer hulpverzoeken vanuit verre oorden. Egypte is goed voorbeeld met een stijging van 86,4 procent. Ook de Latijns-Amerikaanse lan den scoren hoog. Vanuit de Dominicaanse Republiek kwamen 41,4 procent meer meldingen en het aantal ver zoeken op hulp uit Venezuela steeg met 55 procent. Euro- Cross international ziet een zelfde trend. De meest voor komende problemen in verre landen hebben te maken met infecties en voedselvergifti gingen. Met name vanuit In donesië kwamen veel meldin gen (119). De hulporganisatie vermoedt dat veel mensen nog onvoorbereid op reis gaan. Te zware excursies zoals jung- letochten en niet op de hoogte zijn van de risico's brengt de argeloze toerist nogal eens in de problemen. De hulpverle ning is in een aantal verre landen echter lastiger té orga niseren, waarschuwt Euro- Cross. In Europa turfde EuroCross te meeste hulpaanvragen vanuit Frankrijk (2076), Spanje (2106) en Griekenland (1622). Opvallend in Grieken land is het grote aantal brom merongelukken. Die gebeu ren meestal op de eilanden, waar de medische zorg niet al tijd toereikend is. Patiënten worden daarom zo snel moge lijk naar Nederland vervoerd voor verdere behandeling. Lekker op vakantie naar het buitenland. Een ongeluk in het buitenland kan - zelfs als het goed afloopt - een vakantie grondig bederven. DEN HAAG (ANP) - Het ka binet heeft vrijdag ingestemd met de besteding van 500 mil joen gulden voor klimaatbe leid. Het geld wordt onder mèer uitgegeven aan de aan leg van zo'n 4000 hectare bos (30 miljoen), aan energiebe sparing (155 miljoen) en aan projecten op het gebied van verkeer en vervoer (75 mil joen). Verder komt geld beschik baar voor het stimuleren van schone energie (40 miljoen), de bestrijding van de broei kasgassen methaan, lachgas en fluorverbindingen (100 miljoen) en aan milieumaat regelen in Midden- en Oost- Europa (100 miljoen). Met dit pakket hoopt het ka binet een vermindering van de uitstoot van circa 2,5 mega ton C02 per jaar te bereiken. Het kabinet wil projecten sti muleren die leiden tot minder vervoer, zuiniger vormen van vervoer en zuiniger rijgedrag. Door de uitgifte van C02-cer- tificaten denkt het kabinet bosuitbreiding verder te kun nen bevorderen. HILVERSUM (ANP) - De Landelijke Huisartsenver eniging LHV is niet te spre ken over het reclamegedrag van farmaciebedrijven. Zij bieden huisartsen grote ca deaus aan zoals compleet ver zorgde diepzee-duikreizen/ golfen naar tropische oorden aan als deze hun producten en nascholingscursusen gebrui ken. Dit zei LHV-woordvoerder Van der Linde zaterdag voor het Radio 1 Journaal. Hij vindt dat de farmacie het re- clame-geneesmiddelenbesluit uit 1994 met voeten treedt. De Inspectie voor de Volksge zondheid is bezorgd over deze praktijken, zei hoofdinspec teur Vree (Farmacie en Medi sche Technologie) zaterdag. Farmaciebedrijven die over de schreef gaan kunnen wor den beboet tot maximaal 200.000 gulden. Vree wil dé re clamedrift van deze bedrij ven aan banden leggen en daarvoor snel inspecteurs op leiden en inzetten, zo zei hij. Ook PvdA-Kamerlid Oud- kerk vindt dat er een eind moet komen aan de groot scheepse promotieacties van de farmaceutische bedrijven. Er zouden tientallen miljoe nen guldens per jaar op de kosten van geneesmiddelen bespaard kunnen worden. ZOETERMEER (ANP) - De Nederlandse overheid laat onderzoeken wat er precies gebeurd is met de omvangrijke kunstcollectie van de in 1996 in ons land overleden Russische kunstverzamelaar N. Chardzjijev. Oud-directeur Henk van Os van het Rijksmuseum en voormalig minister Job de Ruiter van Justitie zijn hiervoor ingeschakeld. Ook Justitie en de Fiod zijn bij het onderzoek betrokken. Dat heeft een woordvoerster van staatssecretaris Nuis (cultuur) zaterdag bevestigd. Chardzjijev bezat een collec tie van ongeveer 1300 kunst werken, waaronder stukken van Malevitsj en El Lissitzky De Rus wilde dat zijn verza meling na zijn dood door een Nederlandse stichting zou worden beheerd. De stichting zou volgens de bepalingen van de verzamelaar de collec tie bijeen moeten houden en in musea moeten exposeren. Maar vorig jaar bleek al dat acht gouaches van El Lissitz ky in een galerie in Keulen te koop hingen. Inmiddels wordt aangeno men dat er op nog grotere schaal is verkocht en ook be lasting-technisch is gesjoe meld door degenen die de col lectie „beheerden". Dat drie man sterke gezelschap zou in tussen d^els naar het buiten land zijn verhuisd. Waar de kunststukken zich verder be vinden, is niet duidelijk. De Staat wil dat ze zo snel moge lijk boven water komen en ze dan tot nader order in het Sté- delijk Museum in Amsterdam bewaren. De miljoenen-affaire brengt Nederland in een lastige posi tie ten opzichte van Rusland. Dat land vindt dat de colléc- tie al nooit had mogen uitge voerd, Nederland op zijn beurt is al jaren met de Rus sen in overleg over de terugr gave van de zogenoemde Koe-" nigs-collectie, een van oorsprong Nederlandse ver zameling die door de Tweede Wereldoorlog via Duitsland als oorlogsbuit in Russische handen is geraakt. De Ruitêr.' zit inmiddels in Moskou om de Russen uit te leggen dat de zaak inmiddels hoog wordt opgenomen en tot op de bo dem zal worden uitgezocht.. De onderzoekers willen ook een een Russische deskundige bij de kwestie betrekken. DEN HAAG (ANP) - Minister Jorritsma van Ver keer zoekt bedrijven die mee willen betalen aan een proef met zelfremmende auto's. Zo'n auto remt automatisch af tot een veilige snelheid bij bijvoorbeeld verkeersdrempels en op woonerven. Het ministerie van Verkeer en Waterstaat wil in een nieuwe woonwijk in Til burg een proef nemen met de auto's, die reageren op infrarood-signalen van lichtbakens op cruciale plaatsen in de wijk. De eerste fase van het pro ject kost tien miljoen gul den, waaraan Jorritsma vijf miljoen wil bijdragen. Het ministerie voert momenteel gesprekken met bedrijven om te bezien of zij de andere helft van het bedrag voor hun rekening willen nemen. Het gaat daarbij om bij voorbeeld verzekerings maatschappijen en bedrij ven die gespecialiseerd zijn in elektronica. Deze zomer beslist het ministerie of de proef doorgaat. Voor de eerste fase van het project worden een aantal infraroodbakens ontwik- keld en krijgen 20 auto's ap paratuur ingebouwd die re ageert op de signalen. Deze auto's kunnen dan volgend jaar zomer op proef gaan rij- den in de Tilburgse wijk. Verkeer en Waterstaat wil mét 'de proef achterhalen of mensen wel bereid zijn hét gaspedaal of de rem uit han den te geven," aldus een woordvoerster van het mi nisterie. „Technologisch is het mogelijk, maar wij zijn vooral geïnteresseerd in de menselijke factor." DEN HAAG (ANP) - Het volgende kabinet dient meer te doen aan energiebesparing. Het besparings percentage moet omhoog van 1,6 naar 2 procent per jaar. Dat staat in een nota van minister Wijers van Economische Zaken, die vrijdag in de ministerraad is besproken. De extra overheidsinspannin gen op dit gebied kosten naar schatting tussen de 3 en 4 mil jard gulden. Dat geld moet uiteindelijk komen uit de energiebelasting die wordt aangekondigd in de Belas tingnota voor de 21e eeuw van minister Zalm en staats secretaris Vermeend van Fi- nanci~ en. Daarin is 3,4 mil jard gereserveerd. Voordat die voorstellen zijn omgezet in wetten, is het waarschijnlijk wel al 2001. In de tussentijd zal ruimte ge vonden moeten worden in de algemene middelen, zei vice- premier Dijkstal vrijdag na afloop van de ministerraad. Het kabinet vindt dat er af- spraken moeten komen met de energiesector en wil dat de energienormen voor wonin gen en apparaten worden aangescherpt. Verder denkt de regering aan fiscale maat regelen die een gematigd energiegebruik moeten be vorderen, aan financi~ ele prikkels om onderzoek aan trekkelijk te maken en aan beïnvloeding van het koopge drag van consumenten. Het huidige kabinet kan de maatregelen niet meer door voeren. „Maar we vonden het belangrijk genoeg om de pro blematiek op tafel te leggen voor de kabinetsformatie", zei Dijkstal. RIJSWIJK (ANP) - De Arbeidsvoorziening schetst een te positief beeld van de resultaten van werkgele genheidsprojecten die met Europees geld worden ge financierd. Minister Melkert van Sociale Zaken en Werkgelegenheid zou zich daar rekenschap van moe ten geven. Dat concludeert de Algemene Rekenkamer na onderzoek naar de besteding van geld uit het Europees Sociaal Fonds voor de bestrijding van de langdurige werkloosheid. De minister van Sociale Zaken zou zich „een eigen oordeel moeten vormen over de be trouwbaarheid van de infor matie die Arbeidsvoorzie ning levert". Overigens concludeert de Re kenkamer ook dat Nederland het Europese geld „redelijk succesvol" inzet bij de be strijding van de langdurige werkloosheid. De vooraf ge stelde doelen worden waar schijnlijk overschreden. Naast de kritiek op de Ar beidsvoorziening constateert de Rekenkamer echter ook dat een van de voornaamste doelgroepen, de „(zeer) moei lijk bemiddelbare werkzoe kenden". het minst wordt be reikt. i

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1998 | | pagina 6