Netwerk van transferia bepleit Reizigers weer op weg Onlusten in Urk Jedaja in concert in kerk Oudewater PJZ maakt uitstap naar Amsterdam Lezing over flora BOM KERKBERICHTEN STREEKNIEUWS INGEZONDEN STUKKEN Klaverblad op bres voor Slobberduin Deurloo MAANDAG 6 APRIL 1998 NR 26361 Bommelding in het Calvijn College. Dat haalt de krant. Je kunt je zoiets voorstellen in een televisiesoap over een Amerikaanse wild west school. Maar een bom onder zo'n re formatorisch bolwerk als het Calvijn College verwacht geen mens. Er was natuurlijk geen bom. Ddt wist iedereen. Zelf heb ik al enkele malen in mijn leven een anonieme bommel ding glorieus overleefd. Hoe gaat zoiets? Twee lamlendelingen vervelen zich thuis, balen van de school of hebben geen zin in een wiskunde-proefwerk. Dan bedenken ze een 'ontzettend-goeie-stunt.' Ze bellen de conciërge van de school, verdraaien hun stern en zeggen dat er ergens een bom ligt te tikken. Succes verzekerd. Binnen de kort ste keren staat de hele school op z'n kop. De politie wil niks riskeren, ledereen moet de straat op. De leerlingen genieten van hun on verwachte vrijheid met kloppend hart. Een enkele docent verkondigt dat hij zich liever laat opblazen dan toe te geven aan die aper te onzin. Tot teleurstelling van de leerlingen wandelt hij even later toch naar buiten. An dere schoolmeesters staan op de stoep in hun krijtjasjes galgehumor te bedrijven. De rector beent pisnijdig door de gangen. Daar gaat de goeie naam van z'n school. En dat in de tijd dat nieuwe leerlingen zich aanmelden. Niet voor niets doen de scholen juist in deze maanden aandoenlijk hun best om zoveel mogelijk de pers te halen met leuke dingen voor de lieverdjes. Maar zo'n melding slaat bij de nieuwe ouders in als een bom. De politie begint de school te doorzoeken. Onverwacht ontstaat er een overeenkomst tussen het Calvijn College en de paleizen van Saddam Hoessein. Inspectieteams speuren naar verborgen geheime wapens, maar ze weten van tevoren dat ze voor Jan Joker aan het zoeken zijn. En er is altijd een lachende derde, of-ie nu Saddam of Sjakie heet. Even later wordt de boel vrijgegeven. Er is geen explosiegevaar voor het Calvijn College. Of wel? Was er toch nog een bom van andere makelij? Ook die haalde de krant. Het was een en quête van De Hoop. Daaruit bleek dat de jeugd van reformatorische scholen evenveel rookt. gokt. blowt en drinkt als leerlingen van andere scholen in Nederland. Dat was slik ken. Een reformatorische school wil juist leerlingen beschermen en sluit de deur angstvallig voor verkeerde invloeden. Geen popmuziek, geen televisie. Maar als alle deu ren dicht zijn staat er altijd nog wel een raam open. De waarschuwende woorden van de docenten, het wijzen naar anderen: wil je dan zó worden? Het raakt een deel niet meer. Het 'bij ons gebeurt zoiets niet' zal moeten worden bijgesteld: 'bij ons gebeurt zoiets evenveel'. Het is niet leuk voor een school als je de krant haalt met een bommelding, of een ver haal dat er drugs op het schoolplefi worden verhandeld. Het is veel aardiger om een foto te plaatsen waarop leerlingen van een bij zondere school een synagoge bezoeken. Of het beeld op te roepen van een culturele school waar leerlingen in literatuur geïnteres seerd zijn, schrijvers ontvangen, concerten geven en zelfs een vraag mogen stellen aan de beroemde meneer Huppeldepup. Iedere school wil wel zo'n mooi plaatje de wereld insturen. Maar het is de halve waarheid. Elke school, of het een reformatorische of regio nale school is, heeft twee gezichten. Op een school waarin het ene lokaal een leerling een vioolsonate van Bach speelt, wordt in de naastliggende wc een vuurtje gestookt. Het is als school niet moeilijk om te pronken met de studiekoppen. Maar aan hoge examenre sultaten heb je als ouder niets als jouw kind de engelse woordjes niet kan onthouden. Het is makkelijk scoren met veelbelovende musici en acteurs. Er zijn ook leerlingen die de krant nooit zullen halen omdat ze nauwe lijks talenten hebben. Onderuit gezakt zitten ze in hun bankje en hangen hun schooltijd vol. Aan gepreek hebben ze de pest. Kunst matige middelen zijn nodig om zich nog een beetje happy te voelen. We weten nu dat ze op elke school rondlopen. En het maakt niet uit of het Refo of Regio is. Op een christelijke school zitten echt geen betere leedingen dan op een algemene school. Op beide scholen zijn kinderen die hulp nodig hebben. Het praatje op de gang. Het klopje op de schouder. Die fout door de vin gers. Die kans opnieuw. Niks bijzonders ei genlijk. Maar belangrijker dan alle etalage- voorwerpen. Je kunt er als school de krant niet mee halen. Toch heeft het al heel wat dreigende bommen onschadelijk gemaakt. COLLECTE BURGH-HAAMSTEDE - De collecte van Simavi heeft in Burgh-Haamstede 2693,10 gulden opgebracht. Deze op brengst is bestemd voor de bestrijding van blindheid in ontwikkelingslanden. De redactie behoudt zich het recht voor ingekomen stukken in te korten. Pla, betekent niet dat de inhoud door de redactie wordt onderschreven. Ingezor. stukken zijn buiten verantwoordelijkheid van de redactie en uitsluitend voor rekem. van de briefschrijver, waarvan naam en adres bij de redactie bekend moeten Zijn, In een van de couranten van deze week stond een stuk over de onlusten in Urk. Vol gens mij is de tijd van het im perialisme al voorbij en zeker de tijd van de kruistochten. Het gaat hier tussen christe nen en moslims. De moslims worden in het segregatiemo del gestopt en dit wordt dan bekeken vanuit het cultuur relativisme, dit kan en mag toch geen waar zijn in Neder land.Wij leven in een multi culturele samenleving. Maar waar gaat het eigenlijk om. Het gaat om de Bijbel en de Koran. Twee boeken, gelijk waardig aan elkaar? Ja, in Genesis en in Ezra verwijst de Bijbel naar de islam, die op dat moment vertolkt wordt door de profeet Zara- thoeshtra (deze verkondigde het geloof in Ahoera Mazda), in het Nieuwe Testament ver wijst de Bijbel na^r de pro feet Mohammed. De meeste moslims weten meer van het evangelie van Barnabas dan de christenen zelf. Volgens mij is de islam geen gods-: dienst, maar een levensvisie die geënt is op godsdienst. De Bijbel en de Koran zijn niet 'Gods woord', maar 'het woord van God'. Zowel de bijbel als de Koran spreken niet de waarheid. De filosoof Nietzsche spreekt over per- spectivisme en wat deze twee groepen in Urk doen is pure nihilisme. Christenen en moslims zou den een dialoog aan moeten gaan, maar de dialectiek is daar nog ver te zoeken. Het is een gevecht tussen het spen- ta-mainyoesh en het angra- mainyoesh. Deze macht is de liefde (de chartas) die zich openbaart in liefdevol den ken, liefdevol spreken en lief devol handelen. De maat schappij is enkel liefdeloos door het gebrek aan liefde in de mensen, die haar vormen. Ik hoop dat u deze brief wil plaatsen, want ik schaam me er soms voor dat ik gelovig ben. T. KRIGER Bruinisse OUDE WATER - In de Michaelskerk in Oude water vindt zaterdag 11 april een koor- en samenzangavond plaats. Medewerking wordt onder meer door het Nieuwerkerkse kinderkoor Jedaja verleend. Bovendien treedt het Refor matorisch Jongerenkoor Mat- thanja uit Goes aan. Beide ko ren staan onder leiding van Peter Wildeman. Het orgel wordt bespeeld door Martin Weststrate. Naast koor- en so lozang bevat het programma vooral ook veel samenzang. De avond staat in het teken van de stichting Ontmoeting in Rotterdam. Deze reforma torische stichting zet zich in voor de dak- en thuisloze me demens in de havenstad. De stichting werkt zonder subsi die en probeert door de orga nisatie van dit soort samen komsten nieuwe donateurs te werven. Collecte en verkoop tafel komen eveneens ten goe de van de de Ontmoeting. De avond begint om 19.30 uur en entree kost vijf gulden. RPF-lijsttrekker Leen van Dijke geeft visie op Schouwen-Duivelandse ontwikkelingen ZIERIKZEE - Lijsttrekker van het RPF Leen van Dijke zou graag een netwerk van transferia, naar het voorbeeld van het transferium in Renesse, in Neder land bewerkstelligd willen zien. Zo zou een dergelijk project bij Bruinisse in zijn ogen een waardevolle bij drage kunnen leveren aan de vervoersproblematiek op Schouwen-Duiveland. Weinig waardering voelt hij voor de uitbreiding van ligplaatsen op het Greve- lingenmeer. „Het zou mij wat waard zijn om dat aan tal juist te verminderen." ZIERIKZEE - Leden van de Schouwse afdeling van Plattelands Jongeren Zuid gaan zaterdag 18 januari een dag naar Amsterdam. •In de hoofdstad wordt in de ochtenduren een bezoek ge bracht aan Madame Tussaud. 's Middags wordt er een rond- vaarttocht gemaakt. Van 15.30 tot 17.30 kan iedereen zijn tijd naar eigen inzicht be steden. Er wordt om 8.00 uur vertrokken vanaf de carpool plaats in Zierikzee. Rond 22.00 uur hopen de jongeren weer thuis te zijn. PJZ-leden betalen 25 gulden voor het uitstapje. Voor niet-leden is de prijs zestig gulden. Deelne mers voor de busreis kunnen zich opgeven bij Marnix van Damme, telefoon 641502. Van vrijdag 1 tot zondag 3 mei krijgen de PJZ-jongeren een zustervereniging op be zoek: de vereniging JOEK uit de Noord-Oost Polder. ZIERIKZEE - In het MFC aan de Huybertstraat in Zierikzee wordt donderdag 23 april een lezing gehou den over bijzondere flora in het Gelderse IJsseldal. De organisatie is in handen van de afdeling Schou wen-Duiveland van Groei Bloei. De lezing wordt gegeven door mevrouw J. Anema-Balke van de Koninklijke Neder landse Natuurhistorische Vereniging. De bijeenkomst begint om 19.30 uur. •De Gelderse IJssel heeft zijn bedding in de loop der tijden nogal eens verlegd. Hierbij zijn sedimenten zoals grind, zand en klei afgezet en zijn er ook niveauverschillen ont staan, met als gevolg een di vers landschap van vochtige laaggelegen terreinen en dro ge rivierduinen. Samen met de, tot honderd jaar geleden weinig intensieve, landbouw, zijn alle voorwaarden aanwe zig voor een interessante en 'ouderwetse' flora. Er zal ruim gelegenheid zijn tot het stellen van vragen. KOUDEKERKE - Stich ting Het Klaverblad Zee land betreurt de mogelij ke opheffing van groepsaccommodatie Slobberduin in Koude- kerke en dringt er bij de gemeente Veere en de pro vincie op aan deze unieke voorziening te behouden. Zo blijkt uit een brief die het Klaverblad aan de be trokken partijen heeft verstuurd. Het gaat vol gens de stichting om een unieke voorziening, om dat mensen met en zonder lichamelijke of verstan delijke handicap geïnte greerd kunnen deelne men aan recreatieve programma's. Jaarlijks ontvangt Slobberduin en kele honderden gasten, waarvan zo'n 60 procent gehandicapt is. Sluiting dreigt omdat Slobber duin in procedures ver wikkeld is omtrent het verkrijgen van de beno digde vergunningen voor uitiefening van het be drijf. Het Klaverblad stelt voor de groepsaccommodatie te gedogen tot meer dui delijkheid bestaat over de algemene maatregel van bestuur die momen teel bij de Raad van State ligt Maandag- 6 april Ned. Hervormde kerk Zierikzee: Gewone wijkge- meente: Gasthuiskerk: 19.00 uur ds. G. van de Pol. Burgh: 19.30 uur Avondgebed. Drei- schor: 19.30 uur Avondgebed. Renesse: 19.30 uur Oecu menisch Avondgebed in Herv. kerk Burgh. Gereformeerde Kerken Haamstede: 19.30 uur Oecu menisch Avondgebed Burgh. Brouwershaven/Zonnemai- re: 19.30 uur Avondgebed in Dreischor. Dinsdag 7 april Ned. Hervormde Kerk Zierikzee: Gewone wijkge- meente: Gasthuiskerk: 19.00 uur drs. H. Schipper, Kerk- werve. Burgh: 19.30 uur Avondgebed in Herv. kerk Renesse. Renesse: 19.30 uur Oecumenisch Avondgebed. Zonnemaire: 19.30 uur Avondgebed. Gereformeerde Kerken Haamstede: 19.30 uur Oecu menisch Avondgebed Renes se. Brouwershaven/Zonne- maire: 19.30 uur Avondgebed in Herv. kerk Zonnemaire. Gereformeerde Gemeente Oosterland: 19.30 uur ds. G. J. Baan, Lisse. Bediening Heili ge Doop. TREINENBEURS BROUWERSHAVEN - In Het Tonnenmagazijn in Brou wershaven wordt zaterdag 11 april een treinenbeurs gehou den. Diverse handelaars/ver zamelaars bieden hun model treinen en toebehoren te koop of te ruil aan. De modelspoor club uit Zierikzee is present met een werkende module- baan. Bezoekers kunnen er ook terecht voor advies, repa ratie en allerlei vragen. De beurs is van 10.00 tot 15.30 uur. •Naar aanleiding van het werkbezoek dat Van Dijke aan de regio bracht, ver woordde de recent veelvuldig in het nieuws geweest zijnde lijsttrekker zijn visie op de hier actuele ontwikkelingen. Zo bracht hij een bezoek aan het Natuur- en Recreatie schap De Grevelingen, waar hij op de hoogte werd gesteld •van het nieuwe beleidsplan. „De uitbreiding van het aan tal ligplaatsen is onder meer bedoeld om het onderhoud van dat gebied te financieren. Dat klopt niet. Daarnaast zou dit betekenen dat het aantal vaarbewegingen bij Bruinis se toeneemt en dat is nu al een knelpunt. Ik zal dan ook ze ker op een discussie aandrin gen," lichtte hij zijn visie toe. Zijn optie is het aantal lig plaatsen in het Grevelingen- meer te stabiliseren of - nog beter - terug te dringen. ,,Dat komt ten goede aan de waar de van het gebied," aldus Van Dijke. Positiever was zijn mening over het transferium in Re- hesse. „Een uiterst waarde volle ontwikkeling, die ech ter niet geisoleerd zou moeten worden bekeken." De RPF- voorman zag graag eenzelfde beleid gerealiseerd op meer dere plaatsen in Nederland. Zo deed hij wethouder C. Veerhoek de suggestie aan de hand een dergelijk parkeer terrein ook bij Bruinisse aan te leggen. „Vandaar uit zou dan het vervoer verder over het eiland en naar de stran den toe kunnen worden gère- geld." Ook Middelburg leent zich in Van Dijke's ogen goed voor een transferium. Wat de Midden-Zeelandroute betreft voelt Van Dijke wei nig voor nog meer asfalt, via ducten of andere uitbrei dingsopties. Hij dringt er op aan de A4 bij Steenbergen door te trekken, waardoor de Midden-Zeelandroute alleen nog gebruikt wordt voor be- stemmings- en regiqjnaal ver keer en de infrastructuur au tomatisch wordt ontlast. Het verkeer zou wat hem betreft in een soort hoefijzer rond Zeeland moeten worden ge leid. „De knelpunten Zand- kreekdam en Bruinisse moe ten wel op zeer korte termijn worden opgelost. Het kan niet elke keer zo zijn dat de regio moet wachten en de Randstad voorrang krijgt." Hij sprak in deze context over 'dat vermaledijde Randstad- denken'. Ook de aanpak van andere knelpunten - bijvoor beeld de aanleg van een ro- Van Dijke op nam onder meer een kijkje op een kaasboerderij in Burghsluis. tonde bij Nieuwerkerk - steunt hij. Het creëren van een veilige route staat daar bij voorop. De in Middelburg wonende RPF-er gaf 's avonds een le zing in Theater Mondragon. Daar werd hij aan de tand ge voeld over zijn standpunt ten aanzien van onder meer windmolens en kerncentrale Borssele. Ook werd hem ge vraagd een visie te geven op het vreemdelingenbeleid. Van Dijke lichtte bovendien de verkiezingsleus 'Een hart voor mensen' toe. Het aantal belangstellenden bleek ge ring. „Jammer, dat is meestal wel anders. Misschien komt het door het grote aantal an dere activiteiten dat van avond is georganiseerd." De recente publiciteit rondom zijn persoon inzake homosek sualiteit en de strafrechterlij ke procedure die hem nog te (Foto: Marieke Mandemaker) wachten staat, lijkt daar wei nig mee van doen te,hebben. „Het is onvoorstelbaar hoe plat ik ben gebeld, gefaxt en ge-emailed met steunbetui gingen. Maar het is ook best wrang. Ik heb juist willen be strijden dat mij dat in de schoenen geschoven werd." keistraatjes van Brighton. Het gezelschap op de foto komt woensdagavond terug. Meteen de volgende ochtend vertrekt de bus en zijn bemanning alweer voor de laatste in deze se rie van vijf Nieuwsbodereizen. De allerlaat ste reis onder de vlag van deze krant gaat naar Normandië. (Foto: Marieke Mandemaker) WESTENSCHOUWEN Wandeltocht In het natuurgebied Westen- schouwen houdt de Lionsclub Schouwen-Duiveland zater dag 16 mei voor de 26e keer een wandeltocht. Naar keuze kunnen routes worden afge legd van 8,15 of 25 kilometer. Het startpunt voor alle af standen is het Paviljoen de Rotonde aan het einde van de Kraayensteinweg in Burgh- Haamstede. Voor de 25 kilo meter kan al vanaf 10.30 uur worden gestart, voor de twee andere afstanden kan vanaf 12.00 tot uiterlijk 13.00 uur met de tocht worden begon nen. Het inschrijfbureau is geopend vanaf 9.30 uur. BURGH-HAAMSTEDE Kledingbeurs In de lokalen van peuter speelzaal De Duinkonijntjes aan de Weststraat in Burgh- Haamstede wordt woensdag 8 april een kleding- en speel goedbeurs gehouden. Onder het genot van een kopje kof fie of thee kan rondgekeken worden op zoek naar kleding in alle kindermaten en speel goed waaronder rolschaat sen, puzzels en dergelijke. De verkoop begint om 13.30 uur. De opbrengst wordt gebruikt voor nieuw spelmateriaal. NIEUWERKERK Together Aan de kerkdienst op eerste Paasdag van de Samen-op- Weg-gemeente Duiveland wordt medewerking verleend door gospelkoor Together. Het repertoire is grotendeels nieuw. Te horen zijn onder Vanochtend bij het krieken van de dag is we derom een bus met deelnemers aan de Nieuwsbodereizen vertrokken. Voor de twee de keer gaat het driedaagse uitstapje naar Brighton aan de Engelse zuidkust.Op het pro gramma staan excursies naar de pier, het Roy al Pavillion en The Lanes; de pittoreske win- meer de nummers It is finish ed, Power en Undivided. De dienst begint om 10.00 uur in de Jacobuskerk. BRUINISSE Helpt Elkander Dinsdag 7 april wordt door de leden van de Hervormde vrouwenvereniging Helpt El kander de paasliturgie be handeld. De bijeenkomst be gint om 19.30 uur in het verenigingsgebouw aan de Deestraat. Gasten zijn wel kom. Advertentie Bescherm uw mooie zonnescherm door een zon-wind besturing van uw vakman. WOONTEXTIEL ZONWERING ZIERIKZEE

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1998 | | pagina 5