GOED KOOP Mes in bijdrage overheid Rijkswaterstaat breekt hoofd over eeuwwisseling Jubilarissen bij het FNV Beter Wonen viert vijftigjarig bestaan Minister Jo Ritzen bij De Rode Kaart Expositie Glazen Pui bij pannekoekenmolen Informatieavonden bij Zeeuwse muziekschool Vergadering van de ANBO AGENDA Bijeenkomst Open Universiteit Middelburg MAANDAG 6 APRIL 1998 NR 26361 tk HAMROLLADE kilo 10.99 Met gratis pop-up timer, een instru mentje dat aangeeft wanneer uw rollade gaar is. DEEP BLUE l80 ROSE ZALM blik 213 gram A# VERSE WITTE EIEREN MIDDELGROOT doos 10 stuks Nu met gratis verfpalet en penseel. Aanbidden gHAg vin mi 6 iprt l/m u 11 iprt 1998 *AP fervicK 8V W 035-5483333 ELKE DAG GOED NIEUWS 2 Vrijdag 15 mei: ZIERIKZEE - Woningbouwvereniging Beter Wonen in Zierikzee bestaat vrijdag 15 mei vijftig jaar. Deze halve eeuw volkshuis vesting op Schouwen-Duive- land wordt gevierd met een feestelijke bijeenkomst in de Vierschaar van het stadhuis in Zierikzee. Om 14.30 uur start het officiële gedeelte. Als sprekers zijn uitgenodigd bestuursvoorzitter van Beter Wonen F. Vos, burgemeester J. Asselbergs en algemeen di recteur N. van Velzen van de Nationale Woningraad. Aan sluitend wordt een receptie gegeven van 16.00 tot 17.30 uur. De woningbouwvereni ging heeft besloten giften te bestemmen voor de exploita tie van de twee Renesser va kantiebungalows van de stichting Thuredriht. Beide bungalows zijn bestemd voor gezinnen waarvan een kind aan kanker lijdt. Graanhalm als decor van kunst: BURGH-HAAMSTEDE - Bij pannekoekenmolen De Graanhalm in Burgh-Haamstede exposeert de Gla zen Pui gedurende het hele seizoen schilderijen van de hand van kunstenaars van de Stichting Arduin. Werk is te zien van onder meer" Corrie Schout, Piet Dekker, Tracy Dieleman en Tonny Joziasse. Hun werk is te typeren als eerlijk, eenvou dig, kleurrijk en bovenal spontaan. Er gaat iets van het wérk uit, iets dat ook door de organisatie van de Kunst- schouw werd opgemerkt. Tij dens deze kunstmanifestatie in de Westhoek is ook op an dere plaatsen werk te zien van de Glazen Pui. De Glazen Pui maakt deel uit van de Arduinse Bedrijven. In galerie Glazen Pui in Vlis- singen worden schilderijen, tekeningen, grafieken en ke ramiek vervaardigd. De wer ken in pannekoekenmolen De Graanhalm zijn gedurende het hele seizoen te zien en te koop tijdens de openingstij den van de Graanhalm. Met uitzondering van zondag is de gelegenheid geopend van 12.00 tot 20.00 uur. Maandag 20 april in Zierikzee ZIERIKZEE - In Theater Mondragon in Zierikzee wordt maandag 20 april de tweede aflevering op de planken gebracht van politiek theater De Rode Kaart. Minister J. Ritzen is als bekend politicus aanwezig. De minsiter van Onderwijs, Cultuur en Wetenschappen zal in het programmaonder deel de Achterkant van de Politiek een inleiding geven op de resultaten van het ge voerde onderwijsbeleid en de onderwijsagenda voor in de nabije toekomst. Ook gaat Ritzen in op de rol van de gemeente in onderwijsza ken - nog voor de zomer brengt PvdA-wethouder D. van der Wekken een nota uit - en het huisvestingsbeleid van scholen. Tevens is het aan de minister om aan het einde van de avond een prijs uit te reiken aan de beste de bater. In de Politieke Barometer worden de meningen van 200 inwoners van de ge meente Schouwen-Duive- land over vijf stellingen ge presenteerd. Zij zijn telefonsich ondervraagd over de versmalling van de Zeelandbrug, de hiorecastop op Schouwen-Duiveland en de stellingen: de Westhoek krijgt onevenredig veel geld en aandacht van de nieuwe gemeente en onderwijzers en leraren moeten naar prestatie worden beloond. De vijfde stelling luidt: scholen moeten contracten afsluiten met ouders over regels op het gebied van on der meer huiswerk maken en op tijd naar bed gaan. Naast andere standaardon derdelen van dit PvdA-pro- gramma De Rode Kaart wordt de competitie De Brandende Vraag vervolgd. Wist vorige keer de hoofdre dacteur van de Zierikzee- sche Nieuwsbode tien vra gen in zeven minuten tijd te beantwoorden, dit keer zal een andere lokale gast de strijd om de bondigheid aangaan. De Rode Kaart be gint om 20.00 uur. Voor advies hij keuze instrument ZIERIKZEE - De Zeeuwse Muziekschool In Zierik zee houdt op 15, 16 en 17 informatieavonden. Deze zijn bestemd voor kinderen die binnenkort het twee de jaar algemene muzikale vorming afronden en eventueel een instrument willen gaan bespelen. Instrumentale lessen zijn mo gelijk voor kinderen vanaf ongeveer 9 jaar (groep 6 van de basisschool) en voor vol wassenen. De avonden be staan uit twee gedeelten. Het eerste is een voorspeeluur waarin niet alleen leerlingen spelen, maar waarin ook de aie dag aanwezige docenten het een en ander vertellen over hun instrument. Vooral praktische informatie die bij het kiezen een rol speelt zal daarbij aan bod komen. Tij dens het tweede gedeelte van de avond kunner er instru menten geprobeerd worden en beantwoorden docenten vragen. Ook kunnen zij ad vies geven. Op elk van de avonden komen verschillen de instrumenten aan bod, waarbij de indeling als volgt is: Woensdag 15 april (19.30 uur): accordeon, dwarsfluit, gitaar en saxofoon. Donderdag 16 april (19.00 uur): blokfluit, hobo, key board, klarinet, koperen blaasinstrumenten en slag werk. Vrijdag 17 april (19.15 uur): cello, orgel, piano en vi ool. begroting voor 1999 vastge steld. Naast het financieel verslag van 1997 wordt ook teruggekeken op de activitei ten van het afgelopen jaar en vooruitgelopen op die van dit jaar. Na de pauze vertelt J. de Ruiter, chef afdeling promo tie van de gemeente Borssele over de geschiedenis en de ontwikkeling van de Zak van Zuid-Beveland. ZIERIKZEE - De Algemene Nederlandse Bond voor Ou deren houdt dinsdag 21 april haar voorjaarsvergadering. Plaats van handeling is senio renwooncomplex De Veste aan de Manhuisstraat. De aanvang is 14.00 uur. Tijdens de vergadering zal een nieuw kascommissielid Worden gekozen en wordt de Maandag 6 april Zierikzee Commissievergadering GGZ/ROEZ in Theater Mon dragon. 19.30 uur. Renesse Algemene Ledenvergadering Ondernemerskring Schou wen-Duiveland. Hotel de Zeeuwse Stromen. 19.30 uur. Dinsdag 7 april Zierikzee Workshop bloemschikken van SKW De Lichtboei in het MFC. 14.00-16.00 uur. Gespreksgroep Crohn en Co litis Ulcerosa Vereniging in Thuiszorggebouw. 19.30 uur. Leing ZVU over Spaanse ste den Sevilla en Cordoba. RSG Professor Zeeman. 19.30- 21.30 uur. Burgh-Haamstede Lezing over Indiaanse bevol king in de oerwouden van Ve nezuela door pastoor Gilliet. NVvH. De Schutse. 14.00 uur. Brouwershaven Commissievergadering Maat schappelijke Aangelegenhe den in het stadhuis. 19.30 uur. Dreischor Paasmand maken bij Lies- beth Giltay. Molenweg 15. 19.30-21.30 uur. Noordgouwe Paasversieringen maken NBvP. Verenigingsgebouw kerk. 13.00 en 15.00 uur. Woensdag 8 april Zierikzee Bijeenkomst ouderen NCVB. Hervormd kerkcentrum. 14.30 uur. Paasmiddag voor kinderen van drie tot zeven jaar. Speel- o-theek Leentjebuur. MFC. 14.30 tot 16.00 uur. Workshop bloemschikken ZVU. Schoolgebouw Janne- wekken 19.19.00-21.30 uur. Serooskerke Prijsklaverjasavond. Dorps huis. 20.00 uur. Burgh-Haamstede Kleding- en speelgoedbeurs. Peuterspeelzaal de Duinko nijntjes, Weststraat. Vanaf 13.30 uur. Renesse Ledenvergadering Oranje vereniging Juliana. Het Wa pen van Zeeland. 20.00 uur. Donderdag 9 april Zierikzee Thema-avond epilepsie. Ge reformeerde kerk Sint Do- musstraat. 19.30 uur. Vrijdag 10 april Ouwerkerk Lentedagen. Boerderij .De Stelle aan de Stelweg. 10.00 - 17.00 uur. Zaterdag 11 april Zierikzee Rommelmarkt werkgroep Dierenasiel Schouwen-Dui veland.Onder de Beuze. 9.00 - 16.00 uur. Opening seizoen Mr. Breet- veltspeeltuin met paasieren zoeken. 10.00 uur. Doedag met thema Pasen. Kinderboerderij De Punt. 13.00-15.30 uur. Burgh-Haamstede Kundendag Rabobank. Dorpshuis. De Schutse. 10.00 tot 14.00 uur. Brouwershaven Modeltreinenbeurs. Tonnen- magazijn. 10.00 -16.00 uur. Ouwerkerk Lentdagen. Boerderij De Stelle aan de Stelweg. 10.00 - 17.00 uur. Woensdag 15 april Zierikzee Ledenavond NCVB met dia lezing 'Hofjes in Nederland en Zeeland'. Christelijke Ge reformeerde kerk. 19.45 uur. 'Purper Sixpack'. Theater Mondragon. 20.00 uur. Vrijdag 17 april Zierikzee Bloemenverkoop huis-aan- huis door WEA/MEVO'80 volleybal. Vanaf 18.00 uur. Eenakterfestival Zeeuws Centrum. Amateurtheater. Theater Mondragon. 20.00 uur. Zaterdag 18 april Zierikzee Eenakterfestival Zeeuws Centrum Amateurtheater. Theater Mondragon. 14.00 en 20.00 uur. Burgh-Haamstede Concert Dik de Koning in De Bewaerschole. Aanvang 20.0 uur. Grevelingenschap schetst beleidsvoornemens tot jaar 2008 MIDDELBURG - Studiecen trum Middelburg van de Open Universiteit (OU) houdt dinsdag 7 april een informa tiebijeenkomst, gewijd aan de studiemogelijkheden aan de OU. Tevens zal het nieuwe uitge breide studieprogramma, sa mengebracht in één overzich telijke gids, worden gepresenteerd. De OU maakt het mogelijk te studeren op afstand, op een tijdstip, plaats en in een tempo dat goed uitkomt. De begeleiding verloopt grotendeels via com puter en telefoon. Een voor opleiding is niet nodig. Wel moeten cursisten ouder zijn dan 18 jaar. De bijeenkomst duurt van 18.30 tot 20.00 uur. Telefonisch aanmelden kan via: 0118 - 654286. Het studie centrum is gevestigd aan de Kousteensedijk 7. Advertentie zijn," aldus Lodders, De tijd van inrichting van het Greve- lingengebied is goeddeels voorbij. Beheren is nu 'het sleutelwoord. Daarbij wordt uitgegaan van de geldende in deling van het gebied, waar bij de natuur in het midden gedeelte centraal staat en de recreatie bij de dammen wordt opgevangen. Groot scheepse veranderingen hoe ven de komende tijd niet te worden verwacht. ,,Ik denk dat je niet meteen op alle nieuwe spectaculaire ontwik kelingen moet inspringen. Maar stel dat de surfsport in elkaar zou storten? In zo'n ge val ga je natuurlijk wel op zoek naar een nieuwe passen de invulling." Millenniumprobleem krijgt alle aandacht Haven Port Marina bij Port Zélande op de Kabbelaarsbank is volgens het Grevelingenschap geschikt om driehonderd extra lig plaatsen te kunnen herbergen. (Foto: Marieke Mandemaker) BROUWERSHAVEN - Het Natuur- en Recreatie schap de Grevelingen wil binnen vijf jaar de bijdra gen van de overheden terugbrengen van 2,4 tot 2 mil joen gulden. Het gat in de begroting moet gedicht worden door op meer plaatsen parkeer- en liggeld te heffen en door stijgingen van de erfpacht. Tot 2008 mag het totaal aantal ligplaatsen in de jachthavens van het Grevelingenmeer met 1100 stuks worden uit gebreid. Circa 300 bij de Kabbelaarsbank en 800 bij Bruinisse. Dat blijkt uit het ambtelijk concept van het beleidsplan van het Grevelingenschap over de jaren 1998 - 2008. Het huidige aantal ligplaatsen be draagt 3830. Uitbreiding is in beginsel mogelijk tot 5400 stuks. „Wat de overige 470 ligplaatsen betreft, wachten we eerst de ontwikkeling in de watersport af. Die zat in een dip, maar is inmiddels weer wat herstellende. Waarschijnlijk komt verdere uitbreiding pas echt ter spra ke als de bereikbaarheid van het Grevelingenmeer beter wordt. Want dat is natuurlijk toch een bottleneck," zegt di recteur van het schap J. Lod ders. Deze 470 overige plaat sen zouden onderdak moeten krijgen bij al bestaande jacht havens. Aan de beoogde uit breiding met 1100 plaatsen is in ieder geval behoefte vol gens de schapsdirecteur. „Je moet die verantwoordelijk heid ook in een breder Delta- verband kunnen zien. De na tuurlijke groei moet worden opgevangen." De organisatie staat een tweede omvangrijke veran dering te wachten. Het stre ven is binnen vijf jaar vier ton - nu nog opgebracht uit de algemene middelen - op een meer directe wijze binnen te gaan halen. Een gedeelte van dit geld verwacht Lodders te rug te zien in erfpachtstij gin gen. Daarnaast wordt gedacht aan een uitbreiding van het par keer- en liggeld aan en in het Grevelingenmeer. Daarbij blijven de kleine locaties - zo als het strandje van Bom- menede - buiten schot. „We denken eerder aan een groot object als de Punt. Daar waar je kwaliteit biedt, dus voor schone en goede voorzienin gen zorgt, kun je kijken of je daar geld voor kunt vragen." Uitgangspunt bij dit voorne men is de gedachte 'de gebrui ker betaalt' Wanneer deze uitbreiding valt te verwachten is nog on duidelijk. „Volgend jaar? Dat durf ik niet te zeggen. We zul len eerst draagvlak moeten zoeken. Het heeft ook geen zin mensen te verjagen naar gebieden die niet geschikt In het kader van seizoensver lenging staat het schap overi gens wel open voor verande ring. „We zoeken naar meer gebruiksmogelijkheden, maar daar komen veel over wegingen bij om de hoek kij ken. Een klimwand bijvoor beeld, maar die zijn er al op meerdere plaatsen. En een mountainbiketerrein heeft weer als nadeel dat mensen snel denken dat ze overal mo gen fietsen." Ook wordt gedacht aan een hondendressuurterrein. Men sen kunnen op deze wijze ken nismaken met het gebied en dit ook leren waarderen. „Daarnaast zit er veel geld uit algemene middelen in dit gebied. Daar moeten mensen dus ook van kunnen genie ten." Ook grootschalige eve nementen op wedstrijdgebied kunnen een stek vinden in en rondom het Grevelingen meer. „Ik vind dat wij als taak hebben hier vooraf dui delijkheid over te scheppen, maar het bedrijfsleven zou hieraan de invulling moeten geven in de praktijk." Iets nieuws dat komend sei zoen van start gaat, is de inzet van een pontje tussen Den Os- se en de slikken van Flakkee. Zo worden wandelaars en fietsers in de gelegenheid ge steld een half rondje Greve- lingen te maken. Gebruikers en belangstellenden kunnen inspreken op het beleidsplan donderdag 16 april in het Be zoekerscentrum aan de Punt bij Ouddorp. aanvang 20.00 uur. het personeelsblad Zeeland Visie is een artikel gewijd aan het probleem. Dat kreeg de kop 'Stuurgroep Millenni um in. tijdnood' mee. Stout zegt daarin onder andere: „We moesten op tijd beginnen en ik geloof niet dat we het helemaal redden voor 31 de cember 1999. Wanneer we niets doen weten we bijvoor beeld op dit moment al zeker dat er problemen komen bij Hydro Meteo Centrum. De datafouten zitten in het stan daardpakket van de fabri kant en er zijn nog vijftien systemen die moeten bewij zen dat ze Millennium-proof zijn." Wanneer blijkt dat dat niet het geval is, moeten die systemen aangepast worden. Dat kunnen behoorlijk tijdro vende en dure klussen zijn. Zomaar testen wat er gebeurt wanneer je de interne klok vast een stukje vooruit zet, kan volgens Stout niet. „Veel systemen kun je wel vooruit zetten, maar niet terug. Bo vendien staan onze compu ters weer in verbinding met anderen buiten ons bedrijf. Door bij ons een datum te ver anderen, zou je ook die in de war kunnen brengen." Stormvloedkering Momenteel wordt het nood- sluitsysteem van de storm vloedkering onderzocht. De vervanging van de uit 1984 stammende computerappara tuur wordt hier vervroegd. Stout: „We zijn aan het bekij ken of we er een compleet nieuw computersysteem in kunnen zetten." Stout is ze ker dat 1 januari 2000 over het algemeen niet soepeitjes zal verlopen. „We zullen voor ra re verrassingen komen te staan. De kranten zullen er vol mee komen te staan." Rijkswaterstaat heeft inmid dels een projectbureau inge schakeld dat met 25 mensen ondersteuning biedt. Stout: „Landelijk moet Rijkswater staat in totaal duizend des kundigen inhuren om de pro blemen het hoofd te bieden." GOES - Bij Rijkswaterstaat Zeeland werken momen teel zeven mensen aan wat het Milleniumprobleem wordt genoemd. De eeuwwisseling wordt in Middel burg en Goes met enige zorg tegemoet gezien. Bij Rijkswaterstaat zijn vele computergestuurde systemen in gebruik. Die bedienen slui zen en bruggen en ook bij voorbeeld de schuiven van de Stormvloedkering. Van die systemen is niet bekend of ze bestand zijn tegen de proble men die computerdeskundi gen tijdens de eeuwwisseling verwachten. De interne klok van veel apparatuur gaat vaak nog uit van twee posi ties voor aanduiding van het jaartal. Dat betekent dat bij het begin van het jaar 2000 al le interne klokken naar 00 springen. De verwachting is dat veel computers hierdoor ontregeld raken. „Het probleem is dat we de omvang van het probleem niet kennen," stelt Millenni um-projectleider bij Rijkswa terstaat Jan Stout. In het meest recente nummer van In het dorpshuis van Nieuwerkerk werd vrij dag tijdens de jaarvergadering van de Bouw en Houtbond van het FNV afdeling Duive lend bijzondere aandacht besteed aan de jubi larissen van de bond. Mevrouw Wandel-Van Klinken bleek met haar vijftig jarig lidmaat schap een bijzonder lid te zijn. Na het overlij den van haar echtgenoot zette zij haar lid maatschap voort. J. Stolk kreeg een speld voor zijn 40-jarig lidmaatschap, waarvan hij er 25 jaar heeft doorgebracht als bestuurslid. M. van Boven en J. Kik, beiden uit Bruinisse, werden gehuldigd in verband met hun 25-ja- rig lidmaatschap. Alle jubilarissen werden kort toegesproken door voorzitter J. de Jonge en districtsbestuurder D. Withagen. Niet aan wezig, maar wel onderscheiden werden J. en M. Ravia en J. Versendaal en J. van Boven (al len 25 jaar). Op het programma stond daar naast een lezing over de VUT en gezellig sa menzijn. Dit laatste met begeleiding van de band Altijd Te Kort. Gezocht wordt nog naar extra bestuursleden. De Jonge maakte van de gelegenheid gebruik een beroep op de aanwe zige leden te doen. (Foto: Marieke Mandemaker)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1998 | | pagina 3