Wapenwet VS strenger 150.000 mensen in de kas Eis onderzoek naar schietpartij in AZC Fiscus loopt geld mis door truc universiteit Tarieven van notarissen moeten snel vrijgegeven Moord op Hamasleider is interne afrekening WATERSTANDEN Half miljoen voor het Beatrixfonds Oude rijkswerf Den Helder wordt maritiem themapark 'Duisenberg is zeker van presidentschap Eurobank' Prins Charles gaat in worteltjes Celstraf geëist tegen verdachten oudjaarsrellen ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Politie schiet asielzoeker neer NIJMEGEN (ANP) - De Algerijnse bewoners van het asielzoekerscentrum in Nijmegen eisen dat burge meester D'Hondt een onafhankelijk onderzoek laat instellen naar een schietpartij waarbij zaterdag een 23-jarige Algerijn om het leven kwam. De man werd neergeschoten door een politieagent. De asielzoekers hebben op de poqrten van het centrum spandoeken opgehangen met teksten als AZC is niet een slagerij van de politie en De politie en de receptie zijn de schuldigen. Zij moeten ver oordeeld worden, aldus de be woners. Maandagmiddag houden de Algerijnen een protestmars naar het Nij meegse stadhuis. Aardappelschilmesje Volgens de Algerijnen be dreigde hun landgenoot een bewaker van het centrum met eenï aardappelschilmesje.. De politie zou met vier agenten niet in staat zijn geweest de man te overmeesteren. De Al gerijn stierf aan drie gerichte schoten in de borst. Een woordvoerder van de Nijmeegse politie ontkende maandagmorgen in alle toon aarden dat de Algerijn slechts een aardappelschilmesje bij zich had. ,,De gewapende man maakte moeilijkheden over het betalen van een taxi. Hij stond met de bewaker die hij bedreigde en de bewuste agent in een klein halletje. De situatie daar werd zo bedrei gend dat er voor de politie man geen andere keus was dan de man neer te schieten." Ervaren Op het moment van de schiet partij waren er slechts twee agenten aanwezig. Direct daarna arriveerden nog twee agenten. De politieman die geschoten heeft, is volgens de woordvoerder een zeer erva ren, rustige man die nooit eer der betrokken is geweest bij dergelijk geweld. Berichten dat de agent in een opwelling geschotén zou hebben, wijst de woordvoerder van de hand. De rijksrecherche is zaterdag direct begonnen met een on derzoek. Dat is volgens de po litie al het onafhankelijke on derzoek dat de Algerijnen eisen. BV's profiteren van wetenschap i HILVERSUM (ANP) - De belastingdienst mist jaar lijks miljoenen aan belastinginkomsten door bv-con- structies van universiteiten. Dit komt door een gat in de wet waardoor de commercië le bv's van de universiteiten belastingvoordeel genieten dat alleen maar voor de we tenschappelijke instellingen bedoeld is. Dit stelt Radio Nederland Wereldomroep op basis van eigen onderzoek naar de com merciële activiteiten van uni versiteiten. Volgens de om roep gaat het in 1997 om 2 miljoen gulden aan niet be taalde vennootschapsbelas ting en om een veelvoud daar van aan niet betaalde BTW. Het gaat om acht commercië le universiteitsholdings die vorig jaar een omzet maakten van 82 miljoen gulden en een totale winst van 6,3 miljoen. De activiteiten groeien flink. De omzet van de holding van de Erasmus Universiteit steeg in drie jaar van 1 naar 12 miljoen gulden. Oneerlijk Werkgeversvereniging VNO- NCW vindt dat op deze ma nier gewone bedrijven oneer lijk beconcurreerd worden en wil dat er een eind komt aan deze constructie. Het gaat om een constructie waarbij de universiteit eigenaar is van een holding, waaronder dive- re bv's hangen. De houdster maatschappij profiteert van de belastingvoordelen die ei genlijk voor de universtiteit gelden. Consumentenorganisaties: DEN HAAG (ANP) - De Vereniging Eigen Huis en de Consumentenbond hebben de Tweede Kamer opge roepen de notaristarieven snel vrij te geven. Het parlement heeft de be handeling van dat voorstel al twee keer uitgesteld. Voor woensdag staat het opnieuw op de agenda. ,,Als het weer tot uitstel komt, dan ontstaat het risico dat de Kamer er voor de ver kiezingen niet meer over praat. De gevolgen daarvan zijn niet duidelijk", stellen Consumentenbond en Eigen Huis. Beide consumentenorganisa ties vinden het loslaten van de vaste notaristarieven van groot belang voor onroerend- goedtransacties. Ze verwij zen naar een onderzoek uit 1994 waaruit blijkt dat bij vrije tarieven de notariskos- ten bij de koop en financie ring van een huis kunnen worden gehalveerd. Anno 1998 stelt de regering voor de vrije tarieven in te voeren na een overgangsfase van driejaar. Die periode vin den Eigen Huis en de Consu mentenbond ,,veel te lang." In de overgangsperiode geldt voor de hoogte van de tarie ven een bandbreedte. Het voorstel is dat de bandbreed te in onderling overleg tussen regering en de Koninklijke Beroepsorganisatie (KNB) wordt vastgesteld. De consu mentenorganisaties keuren dat onderonsje af. Ze willen betrokken worden. Belang De consument heeft volgens hen belang bij een zeer royale bandbreedte. Een notaris kan dan een forse korting geven. Nu stelt de KNB zelf de tarie ven vast en mogen notarissen daarvan niet afwijken. Tijden cn standen volgens gctijdctabcl Hydro-mctcocentrum Zeeland t.o.v. NAP 'POT BUITEN Datum Hoogwater Laagwafer tijd stand lijd stand 7 april 01.10 112 07.15 -146 13.45 141 20.00 -131 7 april 00.00 106 06.20 -140 12.30 136 19.05 -122 7 april 01.10 123 07.25 -153 13.50 151 20.05 -138 7 april 01.20 127 07.20 -159 13.55 159 20.05 -142 Actuele informatie over afwijkingen 06-9771 Import semi-automatisceh vuurwapens definitief verboden WASHINGTON (RTR/ANP) - De Amerikaanse presi dent Clinton komt op korte termijn met een maatre gel om het particuliere bezit van vuurwapens nog verder terug te dringen. Hij wil daarmee een gat in de wet dichten waardoor import van semi-automati- sche aanvalsvuurwapens als de AK-47 en de Uzi de finitief verboden wordt. Volgens de Washington Post van maandag omvat de maat regel 59 typen wapens, die tot dusver wel mogen worden in gevoerd omdat ze zijn aange past voor sportdoeleinden. Als het nieuwe voorstel van kracht wordt vallen ook deze typen vuurwapens onder de wetten .en maatregelen die het vuurwapenbezit beper ken. Dat betekent dat de im port van ongeveer 1,6 miljoen wapens waarvoor al vergun ningen verleend zijn of waar voor de aanvraag in behande ling is, niet doorgaat. De maatregel komt niet ge heel onverwacht omdat de Amerikaanse president in november vorig jaar al een tijdelijk verbod instelde op de voor „sportdoeleinden" aangepaste wapens. In 1994 werd een verbod van kracht op fabricage, verkoop en bezit van de meeste aan valsvuurwapens, evenals een verbod op de productie van magazijnen voor dergelijke wapens. Wapenfabrikanten reageerden op het verbod door snel aangepaste versies op de markt te brengen zon der de militair ogende details waardoor de wapens eerst binnen de definitie van ver boden wapens vielen. De nieuwe maatregel snijdt de fabrikanten daarin de pas af. De gemakkelijke verkrijg baarheid van zware wapens in veel Amerikaanse staten heeft de gevolgen van agres sieve misdaden verergerd. Bovendien ziet de politie in veel Amerikaanse steden zich genoodzaakt steeds zwaarde re wapens aan te schaffen in de bewapeningswedloop met criminelen. Vorig jaar bleek dat zeker 35 procent van de Amerikaanse huishoudens een of meerdere vuurwapens bezit. Op een ge wone, doordeweekse dag draagt gemiddeld een miljoen Amerikanen op straat een wapen bij zich. Nog eens twee miljoen Amerikanen hebben een vuurwapen bij zich in de auto. Voorwaarden In 1993 werd in de VS de zoge noemde Brady-wet aangeno men die de aanschaf van vuurwapens aan voorwaar den verbindt. De wet is ge noemd naar Jim Brady, een lijfwacht van de voormalige Amerikaanse president Re agan. Brady raakte in 1981 ernstig gewond tijdens een aanslag op Reagan. Door de Brady-wet werd de verkoop van ongeveer 200.000 vuurwa pens voorkomen. RIJSWIJK (ANP) - Het evenement 'Kom in de kas' heeft dit weekeinde ongeveer 150.000 bezoekers getrokken. Dat zijn er 25.000 meer dan vorig jaar. De organisatie van de open dagen in de glastuinbouw slaag de.in de opzet om vooral jongere men sen uit lde steden naar de kassen te lokken. Deze groep weet betrekkelijk weinig van deze sector, zo heeft onderzoek aangetoond. De 21e editie van de open dagen stond dit jaar in het teken van de vernieuwing in de glastuinbouw. De ongeveer 300 kassen in 28 glastuinbouwgebieden stonden het hele weekeinde open voor het publiek. Er deden dit jaar voor Ket eerst geen Zeeuwse bedrij ven mee. (Archieffoto) DEN HAAG (ANP) - Het Prin ses Beatrix Fonds heeft een half miljoen gulden gekregen ter gelegenheid van de zestig ste verjaardag van koningin Beatrix. De vorstin had ge vraagd af te zien van cadeaus en een schenking te doen aan het fonds. Het fonds benut het geld voor een blijvende activiteit, na melijk de realisering van twee aangepaste vakantie huizen in Den Burg op het ei land Texel. Koningin Bea trix, die op 31 januari zestig jaar werd, opent de huizen woensdag. Het Prinses Bea trix Fonds in Den Haag is het nationaal fonds ter bestrij ding van spierziekten, de ziekte van Parkinson, de ziekte van Huntington, mul tiple sclerose, polio en spasti- citeit. BRANDSTICHTER LEIDSCHENDAM (ANP) - De politie in Leidschendam heeft een 18-jarige inwoner van die gemeente aangehou den op verdenking van be trokkenheid bij drie brand stichtingen. Sinds december 1997 zijn er in Leidschendam veertien branden gesticht. Politie zegt daders te hebben RAMALLAH (AFP/RTR/EFE) - De moordaanslag op een leider van de fundamentalistische beweging Hamas, Muhyideen al-Sharif, was een interne afre kening. Dit blijkt volgens een Pale stijnse veiligheidsfunctiona ris die anoniem wil blijven uit het onderzoek naar de dood van Al Sharif. De dader, volgens de zegsman een ander belangrijk lid van de militai re vleugel van Hamas, is nog voortvluchtig. Nadat Al-Sharif was doodge schoten is de auto met zijn lijk opgeblazen om de indruk te wekken dat hij was omge komen door een bomaanslag, zo blijkt verder uit het ver hoor van de verdachten. Zijn lijk werd vorige week zondag gevonden. De Harnas heeft steeds gezegd dat Israël ach ter de aanslag zit. Israël ont kent dit. De Palestijnse politie zei maandagochtend de daders van de aanslag te hebben op gepakt. Volgens een medewerker van de Palestijnse president Ara fat hebben ze allemaal be kend. Hoeveel verdachten er zijn en wanneer ze zijn aange houden is niet bekend. Met Zeeuws ramschip Schorpioen DEN HELDER (ANP) - De gemeente Den Helder wil samen met projectontwikkelaar Libema van de voormalige Rijkswerf Willemsoord een educa tief maritiem themapark maken. Het 26 hectare grote terrein moet plaats bieden aan his torische en moderne nauti sche objecten en schepen. Het idee bestaat al sinds de Koninklijke Marine in 1993 van de Rijkswerf is vertrok ken. „Leegstand is niks. Omdat vanuit Den Helder zowel koopvaardij- als ma rineschepen de hele wereld introkken, lijkt het ons mooi dit idee te integreren in een historisch maritiem park", aldus J. Deurloo, voorlichter van het project oude Rijkswerf Willems oord. Met audio-visuele technie ken kunnen bezoekers ont dekkingsreizen maken naar verre landen. Ook moet het Nationaal Reddingsmuse um Doris Rijkers een plaats krijgen in het park en wordt het marinemuseum, dat al op.hèt terrein is gevestigd, betrokken bij het project; Het streven is om het park, dat werk biedt aan enkele honderden mensen, in 2001 in zijn geheel te openen. Het is de bedoeling dat de gemeenteraad nog voor de zomer een besluit neemt over de plannen. De kosten voor het park bedragen cir ca 100 miljoen gulden. Op het terrein wordt momen teel al hard gewerkt. Enke le oude gebouwen worden opgeknapt of gesloopt en er komt een nieuwe ingang. Schorpio&n Een aantal schepen ligt al op de werf, waaronder de driemaster Bonaire uit 1876 en de mijnenveger Abra ham Crijnssen. Daarnaast verhuist het ramschip Schorpioen vermoedelijk binnenkort van Middelburg naar Den Helder. Het terrein is nu nog in han den van de marine, maar die draagt het over aan de ge meente. Wegens de ernstige vervuiling, moet het eerst grondig en op kosten van het rijk worden gesaneerd. Volgens de Guardian: LONDEN (RTR) - Het presidentschap van de Europe se Centrale Bank (ECB) lijkt zeker te gaan naar Wim Duisenberg, die momenteel het hoofd is van het Eu ropese Monetaire Instituut. Dit meldt het Britse dagblad Guardian maandag. Het blad citeert een lijst die in het Brit se parlement circuleert en meldt dat Otmar Issing, de huidige top-economische be leidsbepaler van de Duitse Bundesbank, de tweede plaats bij de Europese bank gaat innemen. De definitieve samenstelling van de uit zes leden bestaande Raad van Bestuur van de ECB wordt waarschijnlijk op 1 mei bekendgemaakt, aldus het blad. Andere namen op de geheime lijst zijn die van Luis Angel Rojo, gouverneur van de Spaanse Centrale Bank en Thomasso Padoaschioppa van de Bank van Italië. Een Nederlands-Duits team aan de leiding van de ECB wordt beschouwd als een tegenval ler voor de Fransen. Dezen kandideerden in november Jean Claude Trichet, hoofd van de Bank van Frankrijk, voor de topfunctie. Suske en Wiske 'DE VOGELS DER GODEI door Willy Vandersteen LONDEN (ANP) - De Britse kroonprins Char les gaat de biologische landbouw promoten door zijn zonder chemische middelen gekweekte worteltjes en aardappe len van het landgoed Highgrove te verkopen. Het is pas een begin en de verkoop gebeurt op klei ne schaal, zei een woord voerder van de prins in het Britse zondagsblad Observer. Eerst zullen de groenten uit de moestuin van deur tot deur bij de buren worden aangebo den, zei hij. „Als het loopt, dan wordt het pro ject uitgebreid." Prins Charles heeft de af gelopen maanden her haaldelijk de intensieve voedselproductie bekriti seerd en de biologische landbouw verdedigd. i Verwachting t/m vrijdag 10 april WEERSVOORUITZICHTEN Woensdag Zonneschijn 20% Kans op neerslag 70% Min.temp. 3 graden Mid.temp. 10 graden Windkracht z.west 3 Donderdag Zonneschijn 20% Kans op neerslag 80% Min.temp. 3 graden Mid.temp. 10 graden Windkracht n.oost 3 Vrijdag Zonneschijn 30% Kans op neerslag 60% Min.temp. 3 graden Mid.temp. 9 graden Windkracht noord 4 ZON- EN MAANSTANDEN 7 april Zon op 07.02, onder 20.22 Maan op 15.50, onder 05.28 Volle maan: 12 april (00.24) HET WEEROVERZICHT DE BILT - De lente blijft voorlopig ver van Nederland verwijderd. Lagedruk gebieden maken de dienst uit en dus- is het vaak bewplkt en regenachtig.; De zon speelt daarbij meestal een ondergeschikte rol. De rest van deze; week zal dat niet anders zijn. Eigenlijk* verandert de komende dagen alleen de wind, die van zuid naar noord draait. Hierdoor wordt het later in de week kouder. Komende nacht is het nog niet koud. De temperatuur blijft bij 6 graden steken. Er zijn opklarin gen en alleen in de kustgebieden kan nog een lokale bui vallen. Morgen overdag is het eerst op de meeste plaatsen droog. In de loop van de dag raakt het overal bewolkt en neemt de kans op regen toe. Vooral in het zuid oosten en oosten kan het 's middags enige tijd regenen. Al met al wordt het een bewolkte dag met temperaturen - van 12 graden. De wind gaat in de - loop van de dag uit het oosten waaien en neemt toe tot windkracht 4. GRONINGEN (ANP) - Offi cier van justitie mr. M. Weel heeft maandag twintig maan den cel geëist waarvan vijf voorwaardelijk tegen de 20- jarige R.W. wegens diens aandeel in de rellen in de.Oos- terparkwijk in Groningen. De officier achtte bewezen dat W. zich schuldig heeft gè- maakt aan een poging tot doodslag op het Groningse SP-Statenlid S. Lammerts. W. zou tijdens de bewuste nacht een stoeptegel door de ruit van de woning van Lam merts hebben gegooid. Ook zou hij openlijk geweld heb ben gepleegd door vernielin gen aan te richten aan een wo ning, een slagerij en een cafetaria in de Goudenregen straat, gelegen in de Ooster parkwijk. Eerder op de ochtend eiste of ficier Van Weel vijftien maanden cel waarvan drie voorwaardelijk tegen de 21- jarige A.M. Hij wordt ver dacht van openlijke geweld pleging tegen buurtbewoners en vernielingen. Uitgever LnO drukkerij/uitgeverij bv Zierikzee Directie W. O. Deddens Hoofdredacteur A.H.M. van den Nouwefand Kantoor Jannewekken 11 4301 HH Zierikzee Postbus 1 4300 AA Zierikzee Telefoon: Algemeen 453535 Redactie 453545 Advertentieverkoop 453540 Fax 453546 Lezersservice (bezorging) De Zierikzeesche Nieuwsbode na 18.00 uur nog niet ontvangen? Bel dan ma t/m vrij 0111 -453538 Tijdens kantooruren van 8.30 tot 17.00 uur Tijdens de avonduren ma di do vr van 18.00 tot 20.00 uur (niet op woensdag) Woonhuisaansluitingen Redactie (na 17.30 uur) 0111-412905 Fotograaf (na 17.30 uur) 0111-414556 Abonnementen Abonnementsprijzen, zoals vermeld op de voorpap'na. 2'jn inclusief 6% BTW. Losse nummers 1.25. Opzeggingen dienen een maand voor het einde van de lopende abonne mentsperiode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode gemeld te worden. Inlevertijden advertenties - Maandagkrant vrijdag - Dinsdagkrant maandag - Donderdagkrant woensdag -Vrijdagkrant donderdag tot 11.30 uur Voor fouten ontstaan door telefoni sche of onduidelijk geschreven opdrachten wordt door ons geen verantwoording gedragen. Advertentietarieven Losse mm prijs 78 cent Kontrakttarieven op aanvraag. „Succesjes" (t/m 4 regels) 7,80 De advertentieprijzen zijn exclusief 17'/}% BTW. tot 13.00 uur tot 11.30 uur tot 11.30 uur

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1998 | | pagina 2