Eerste bovenschools manager Kleurig geverfde ruimte voor kinderen Little'S' Bruse kerken mee met landelijke actie VAC wil vroegtijdig ingeschakeld worden Muskusrat klem in woonwijk Zierikzee Formulieren donatie organen onderweg Geen zware industrie bij Straal weg mogelijk AGENDA Tegen 24-uurseconomie Volgens jaarverslag over 1997 Na klachten cliëntenraad Directeur Schouwenoord A. Thijssen vervangen Opmerkelijk volgens waterschap 'Wij nemen last van schouders locatiemanagers' Ballonnenwedstrijd als start van feestelijke.opening Vóór 11 april Schouwen-Duiveland Bestemmingsplan moet veranderd: DONDERDAG 2 APRIL 1998 NR 26359 Donderdag 2 april Zierikzee Workshop bloemschikken van SKW De Lichtboei in het MFC. 14.00-16.00 uur. Opvoering musical 'Het ge heime dagboek van Adrian Mole'Aula RSG Prof. Zee man. 20.00 uur. Brouwershaven Modeshow voor 55-plussers in woonzorgcentrum Poor tershof. 14.00 uur. Vrijdag 3 april Zierikzee Openbare fractievergadering PvdA. Vergaderkamer 78, ge meentehuis. 15.00 uur. Discussiebijeenkomst RPF met lijsttrekker Leen van Dijke in Theater Mondragon. 19.45 uur. Lezing 'Van Cairo tot Kaap stad', festival Gekleurd Schouwen-Duiveland in het MFC. 20.00 uur. Opvoering musical 'Het ge heime dagboek van Adrian Mole'. Aula RSG Prof. Zee man. 20.00 uur. U it voering verkorte versie Mattheus Passion J. S. Bach door koor Quodlibet. Nieuwe Kerk. 20.30 uur. Brouwershaven Paaszang met het koor van de Gereformeerde Kerk Vrijge maakt in recreatiezaal Poor tershof. 19.30 uur. Nieuwerkerk Jaarvergadering/huldigings avond FNV afdeling Duive- land. Dorpshuis. 20.00 uur. Zaterdag 4 april Zierikzee Rommelmarkt bewoners commissie. De Veste, Man huisstraat. 9.00-15.00 uur. Live-muziek en infostands onder De Beuze, festival Ge-, kleurd Schouwen-Duiveland. 14.00 uur. Optredens Rabasa en Jacques Toubangida tijdens slotfeest; festival Gekleurd Schouwen- Duiveland in het MFC. 20.00 uur. Opvoering musical'Het ge- heime dagboek van Adrian Mole'. Aula RSG Prof. Zee man. 20.00 uur. Deep River Quartet. Theater Mondragon. 20.00 uur. Chemical Night. Brogum. 22.00 uur. Serooskerke Open dag reisbureau Jubo.. Frederikstraat 4. 9.30 tot 15.00 uur. Burgh-Haamstede Optreden jeugdtheater Stich-- ting Retteketet. Jongerencen trum Big S. 14.00 uur. Renesse Uitvoering muziekvereni ging Luctor et Emergo. Dorpshuis. 19.30 uur Concert Skiff in rockcafé Lub aan de Korte Reke. Aanvang 23.00 uur. Brouwershaven Ophalen oud papier door ASV Brouwershaven. 9.00 uur. Hobby-paasmarkt. Tonnen- magazijn. 10.00-16.00 uur. Sirjansland Open huis bij komkommer- teeltbedrijf De Driehoek. La ge Weg. 13.30 - 17.00 uur. Zondag 5 april Zierikzee 'De Vogelman', voorstelling door Fred Fred Star. MFC. 15.00 uur. Songs of Praise bij het Leger des Heils in de Poststraat 37. 17.00 uur. Neeltje Jans Natuurexcursie. Start bij naambord natuurorganisa ties parkeerplaats. 14.00 uur. Maandag 6 april Zierikzee Commissievergadering GGZ/ROEZ in Theater Mon- dragon. 19.30 uur. Renesse Algemene Ledenvergadering Ondememerskring Schou wen-Duiveland. Hotel de Zeeuwse Stromen. 19.30 uur. Dinsdag 7 april Zierikzee Workshop bloemschikken van SKW De Lichtboei in het MFC. 14.00-16.00 uur. Leing ZVU over Spaanse ste den Sevilla en Cordoba. RSG Professor Zeeman. 19.30- 21.30 uur. Burgh-Haamstede Lezing over Indiaanse bevol king in de oerwouden van Ve nezuela door pastoor Gilliet. NVvH. DeScnutse. 14.00 uur. BRUINISSE - De kerken van Bruinisse gaan geza menlijk op de bres voor de actie tegen de 24-uurseco nomie. Gezamenlijk roepen zij de plaatselijke bevol king op hun handtekening te zetten. De Bruse kerken hebben de handen ineengeslagen. De Hervormde Gemeente Brui nisse, de Gereformeerde Ker ken in Nederland en de Gere formeerde Kerk Bruinisse kunnen zich alle vinden in de actie. Leden van deze kerken verspreiden in de week voor Pasen huis-aan-huis folders in hun dorp met uitleg over deze actie en de oproep een handtekening te plaatsen. Dat kan op de folder zelf, die dan vervolgens terugge stuurd dient te worden, of op de handtekeninglijsten die in april in de kerken liggen. Vakcentrales De Bruse kerken volgen daar mee de Nederlandse actie, die niet alleen door de grote christelijke en drie joodse kerkgenootschappen wordt ondersteund - maar ook door de vakcentrales CNV en FNV. Nederland stevent af op een economie die 24 uur per dag zeven dagen in de week op volle toeren draait. Het men selijk patroon van werken, ontspannen en rusten wordt hierdoor ernstig verstoord, menen de actievoerende in stanties. Vele zaken komen hierdoor ernstig in het ge ding, waaronder de kerk gang, familie- en vrienden banden en het verenigings leven. De handtekeningenac tie loopt tot eind mei. Vooruitlopend op de evalu atie van de Winkeltijdenwet is het de bedoeling zoveel mo gelijk handtekeningen neer te leggen bij de minister van Economische Zaken H. Wij- ers. - SCHOUWEN-DUIVELAND - De VAC (Vrouwen Ad viescommissie) Schouwen-Duiveland hecht er veel belang aan in een zo vroeg mogelijk stadium betrok ken te worden in de onderhandelingen tussen ge meente en opdrachtgevers. Zo blijkt uit de nabeschou wing van het jaarverslag van de organisatie over 1997. Als vertegenwoordiger van de woonconsument werkte de VAC vele activiteiten in het voorbije jaar af. Onder meer de bouwvergaderingen van de seniorenwoningen in Brui nisse en Zonnemaire en de Sa- ele in Oosterland werden bij gewoond en de bouwte keningen van Poortambacht 10 in Zierikzee werden onder de loep genomen. Er werd een woongeriefonderzoek onder de inwoners van De Veste in Zierikzee gehouden en er wer den verschillende vergade ringen en officiële bijeen komsten bijgewoond. Budget De VAC, die deze week haar 24e verjaardag vierde, be staat uit vijf bestuursleden en vijf leden. Samen met de andere 279 zusterorganisaties in Nederland maakt VAC Schouwen-Duiveland deel uit van het Landelijk Contact. Cursussen en verplichte con tributies nemen beide 18 pro cent van het budget in beslag. ZIERIKZEE - Directeur A. Thijssen van Gezins vervangend tehuis Schouwenoord wordt sinds 1 maart vervangen door interim-directeur H. Soe penberg, tevens directeur van Gezinsvervangend Tehuis Walcheren. De raad van bestuur van de overkoepelende stichting 't Gors adviseerde Thijssen op te stappen bij Schouwe noord en bood hem binnen 't Gors een vervangende func tie aan. Dit gebeurde naar aanlei ding van klachten van de centrale cliëntenraad van Schouwenoord over het ma nagement. De klachten rich ten zich vooral op de huis vestingssituatie en het te lang uitblijven van een vi sie daarover op lange ter mijn. Het huidige gebouw van Schouwenoord aan de Touwbaan, een vroegere pastorie, voldoet volgens de cliëntenraad niet meer aan de eisen van deze tijd en zou te weinig privacy bieden aan de twintig bewoners. Naar aanleiding van de klachten van de cliënten raad heeft het externe bu reau Profas een rapport uit gebracht waaruit naar voren kwam dat het overleg tussen directie, voormalig bestuur en cliëntenraad vaak te wensen overliet. Interim-directeur Soepen berg zegt bij zijn komst in Schouwenoord een zeer bij detijdse organisatie te heb ben aangetroffen. Op het ge bied van huisvesting moet er inderdaad nog veel gere aliseerd worden, maar ten aanzien van de zorgverle ning kan het beleid van zijn collega Thijssen, volgens hem concurreren met verge lijkbare instellingen. ZIERIKZEE - In de Kokmeeuwstraat in de woon wijk Poortambacht in Zierikzee werd vorige week een muskusrat aangetroffen. Het beest was verstr engeld geraakt in een omheining. tien muskusratten gevangen op de gebruikelijke plaatsen in de buurt van de watergan gen. De vondst van de muskusraat in Poortambacht was aanlei ding voor een nader onder zoek in de omgeving tussen het havenkanaal en de woon wijk. Er zijn geen sporen of nesten gevonden, waaruit ge concludeerd kan worden dat daar meerdere muskusratten vertoeven. Het waterschap gaat er dan ook vanuit dat het hier een incidenteel geval be treft. Muskusratten houden zich, volgens een woordvoerder van Waterschap Zeeuwse Ei landen. normaliter alleen op in de watergangen en langs de oevers daarvan. Dat een exemplaar in de woonwijk is aangetroffen, mag volgens het waterschap'als opmerke lijk worden beschouwd. De muskusrat wordt krachtig bestreden wegens het gevaar dat het dier oplevert door de aantasting van dijken en oe vers. Vorig jaar werden er op Schouwen-Duiveland veer- teren en we gaan er ook niet allemaal eenheidsworst van maken," aldus De Rave. Hij spreekt uit ervaring. Nadat hij in Goes Mulo en Havo en in Middelburg de pedagogi sche academie had doorlopen begon hij zijn onderwijscar- rière met lesgeven op twee basisscholen in Goes. Later stapte hij over naar een OBS in Borssele waar hij hoofd werd. „Ik geleerd wat het is om op een kleine school te werken." Na zijn Borsselse periode was De Rave in 1991 betrokken bij het opzetten van een openbare basisschool in Bergen op Zoom. hij zag die school in een paar jaar tijd groeien van een schooltje met 35 leerlingen naar een school met 360 leerlingen. Eilander F. de Rave (links) wordt de eerste bovenschools manager van Schouwen-Duiveland. G. Kooman is benoemd tot adjunct-boven schools manager. (Foto: Marieke Mandemaker) ZIERIKZEE - F. de Rave uit Bergen op Zoom is be noemd tot eerste bovenschools manager op Schou wen-Duiveland. Zijn rechterhand is G. Kooman uit Zierikzee, adjunct-bovenschools manager. Dat is woensdag door de gemeente bekend gemaakt. De weg naar de benoeming van De Ravé en Kooman, die gezamenlijk de veertien openbare basisscholen op Schouwen-Duiveland gaan besturen, is een lange ge weest. In juli 1997 werd het beleidsvoornemen bekend ge maakt door de gemeente en als deadline werd toen okto ber 1997 genoemd. Het is uit eindelijk april 1998 gewor den. ,,Het is een lange sollici tatieprocedure geweest," er kent H. de Koek, beleids medewerker onderwijs van de gemeente Schouwen-Dui veland. De lengte van de procedure heeft, zo stelt hij, alles te ma ken met het feit dat er eerst een interne sollicitatieronde is geweest. Daarbij bleek weinig belangstelling voor de functie onder de onderwijsge venden óp Schouwen-Duive land en daarom werd vervol gens een externe solli citatieprocedure gestart, ge volgd door een psychologisch onderzoek en overleg met vakcentrales en onderwijs bonden. Bezuinigingen Kersvers bovenschools ma nager De Rave kan bogen op ruime ervaring in de onder wijswereld en hij heeft gezien hoe onder druk van bezuini gingen de kwaliteit van het onderwijs achteruit ging. ,,De druk is steeds verder toegeno men en daardoor komt ieder een te kort," aldus De Rave. Hij ziet met de komst van de functie bovenschools ma nager een mogelijkheid om taken die niet direct inhoude lijk met het onderwijs te ma ken hebben van de schouders van de locatiemanagers te til len en zo de kwaliteit van het onderwijs weer op te vijzelen. Uitgangspunt daarbij is dat alle openbare basisscholen hun zelfstandigheid behou den. ,,We gaan geen zaken dic- G. Kooman, momenteel direc teur van OBS Binnen de Ves te in Zierikzee, is benoemd als adjunkt-bovenschools ma nager. Hij heeft zijn wortels op Schouwen-Duiveland. ,,Ik heb het ook nog altijd over 'het eiland'. Kooman werd in de buurtschap Moriaans- hoofd geboren, was leerling van de inmiddels opgeheven basisschool in Kerkwerve en na de Mulo in Zierikzee en de kweekschool in Middelburg te hebben doorlopen ging hij werken als invaller op OBS De Oosterburght in Ooster land. In 1972 verkaste hij naar Zie rikzee waar hij kon gaan wer ken als vaste leerkracht op OBS 't Kofschip. Later stapte hij over naar OBS Binnen de Veste waar hij werd benoemd tot wat toen nog schooldirec teur heette en wat nu locatie manager wordt genoemd. Wie de nieuwe locatiemanager van de Binnen de Veste wordt is nog niet bekend. Schouwen-Duiveland is na Tholen en Reimerswaal de derde regio in Zeeland waar het systeem van boven schools management inge voerd wordt. BURGH-HAAMSTEDE - Er gingen heel wat uurtjes werk aan vooraf, maar het resultaat mocht er dubbel en dwars zijn. Op de bovenverdieping van jongeren centrum Big 'S' in Burgh-Haamstede vond gisteren de feestelijke heropening plaats van kinderclub Lit tle 'S'. Op de bovenverdieping biedt een kleurig ge verfde ruimte eens in de twee weken plaats aan de jongere jeugd. Gekozen is voor de felle kleu ren groen, geel, blauw en rood. In de nog naar verf rui kende ruimte werd gisteren door zo'n vijfendertig kinde ren en enkele nieuwsgierige ouders limonade gedronken en chips gegeten. Op enkele afwerkwerkzaamheden waaronder het installeren van een wasbak, een brand trap en het bedrukken van de gordijnen met handafdruk ken - na is de kinderclubruim te klaar. Reden voor een feestje.Dat feestje werd inge luid met een toespraak door bestuursvoorzitter en moeder van een zesjarige dochter Jac queline Cabboort. Zij onthul de ook de nieuwe naam van de kinderclub. „Big 'S' bete kent Grote Soos, maar wij ho ren tot de kleintjes, vandaar Little 'S'," legden zij de bij eengekomen kinderen uit. Aansluitend werd met een ballonwedstrijd de opening officieel voltrokken. Voor het kind wiens ballon voor zien van naamkaartje het ver st komt, wacht nog een prijs. Het belangrijkste was echter de onthulling van de nieuwe ruimte. De vaste bezoekers van de kinderclub hadden de inspanningen van het bestuur nog niet eerder gezien. „Leuk," constateert de 10-ja- rige Kirreweie-leerling Mi chelle Stapels. „Eerst was het hier erg wit, dit is veel gezel liger." Michelle is sinds de kinderclub op Burgh-Haam stede weer draait, nog maar één keer niet geweest. „Toen had ik al een andere af spraak," vertelt ze. Ze heeft het goed naar haar zin bij Lit tle 'S'. „We doen altijd leuke dingetjes, knutselen vind ik hartstikke leuk en het is hier gezellig omdat er altijd veel andere kinderen zijn." Knutselen Voor het bestuur, naast Cab boort bestaande uit secretaris Jenny Koek en penningmees ter Willy Hart, en de overige vrijwilligers is het enthou siasme van de kinderen reden steeds meer activiteiten op te zetten. „Knutselen vormt de hoofdmoot, maar komend weekend is er theater en we trekken bijvoorbeeld met een speurtocht de natuur in," schetst Cabboort enkele van de activiteiten. Steeds meer wordt in de opzet van activi teiten aansluiting gezocht bij andere organisaties. Zo wordt overlegd over het af- valproject met de Stichting Jeugd en met Jantje Beton over het Roefelproject. „Ik vind dat er op zo'n groot dorp te weinig voor de jonge ren wordt gedaan, terwijl er bijvoorbeeld wel veel aan dacht naar toeristen uitgaat. Het is belangrijk met jonge ren bezig te zijn, ze hebben ook een verzamelpunt no dig," meent Cabboort. Voor haar is dat voldoende motiva tie om zich in te zetten voor Little 'S'. „Op christelijke scholen wordt sneller iets vanuit de kerk georgani seerd. Nu proberen wij ook speciale aandacht te schen ken aan moederdag en Pa sen." Komend weekend kan genoten worden van theater van de stichting Retteketet. In het paasweekend staat een 'etentje' op het programma. SCHOUWEN-DUIVELAND - De inwoners van de ge meente Schouwen-Duiveland kunnen nog voor zater dag 11 april het vragenformulier orgaandonatie in hun bus verwachten. Over heel Nederland moeten nog zo'n zes miljoen formulieren worden verspreid. De PTT, die de mailing in handen heeft, houdt bij ver zending de volgorde aan van de gegevensverstrekking door de Nederlandse gemeen ten. „Dus is het moeilijk te zeggen wanneer welke stad of streek precies aaii de beurt is," zegt mevrouw D. Herpin - projectmanager voorlichting - desgevraagd. Dat nu nog slechts de helft van het totale aantal formulieren is verzon den, is volgens haar geen en kel probleem. „Die deadline wordt gehaald. De formulie ren gaan in kolossale hoeveel heden de deur uit." Bij aanvang van de donor campagne begin maart ont stond direct vertraging. Re den hiervan was dat er geen geboortedata stonden ver meld. In gezinnen met dezelf de voorletters leverde dat verwarring op. De hierdoor ontstane achterstand is ech ter inmiddels ingelopen, stelt Herpin. Zes op tien Uit de circa een miljoen tot dusverre teruggestuurde for mulieren blijkt dat zes op de tien mensen bereid zijn hun organen na hun dood af te staan. Of er verschillen zijn tussen de verschillende windstreken, is nog niet on derzocht. ZIERIKZEE - De provincie gaat niet akkoord met de mogelijkheid zware industrieën te vestigen op het bedrijventerrein aan de Straalweg in Zierikzee. Wel stemmen Gedeputeerde Staten in met uitbreiding van dit terrein. De kinderen van kinderclub Little Sstormen hun net opgeknapte honk binnen. Aan Carolien en Liesbeth de eer de met papieren dichtgeplakte deuren als eerste door te gaan. (Foto: Marieke Mandemaker) Dat betekent dat de gemeente aan de slag kan met het be drijventerrein, mits er geen bedrijven uit de zware cate gorie worden toegelaten. Ook moet een nieuw bestem mingsplan worden geprodu ceerd. „De discussie speelt vooral om de vraag welke be- drijfscategorie is toegestaan. De provincie voelt niets voor zware industrie, zoals ijzer en staalgieterijen of olieraffi naderijen, op Schouwen-Dui veland. Dat hoort volgens het Streekplan op zeehaventer reinen thuis." aldus een pro vinciaal medewerker. In het gemeentelijk voortra ject van het bestemmingsplan bedrijventerrein Straalweg bleek de mogelijkheid tot vestiging van zware industrie vooral bij de fractie Groen- Links op forse bezwaren te stuiten. Gedeputeerde Staten zijn van mening dat helder moet zijn wat wel en niet wordt toegestaan en dat er duidelijk objectieve grenzen gesteld moeten worden in ge val van vrijstelling. Onthouden De subcommissie van de Pro vinciale Planologische Com missie, het adviesorgaan van de provincie in dergelijke za ken, adviseerde aan het hele plan goedkeuring te onthou den. Niet alleen het toelaat baar zijn van zware industrie viel slecht bij de subcommis sie, ook de mogelijkheid tot vestiging van hele lichte be- drijfscategorieën is haar een doorn in het oog. „Denk aan kantoren, drukkerijen en de tailhandel. Bedrijven die evengoed in een stad geves tigd kunnen zijn. Maar zo streng willen GS niet zijn." 4 1

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1998 | | pagina 3