Zandlaag op Brouwersdam Schouwen-Duiveland krijgt Seniorenraad W/ullum Negende Festival Cultureel Gekleurd Meer werkgelegenheid in kassenbouwbedrijven Maximum vaarsnelheid op het Grevelingenmeer Voorstel doorstart voor fonds Zeeuwse musea DINSDAG 31 MAART 1998 NR 26358 Dinsdag 31 maart Bur^h-Iiaamstede Openbare vergadering Dorpsraad Burgh-Haamste de. Dorpshuis de Schutse. 20.00 uur. Dreischor Paasmand maken bij Lies- beth Giltay. Molenweg 15. 19.30-21.30 uur. Woensdag 1 april Zierikzee Gratis spreekuur FNV in het MFC van 10.00 tot 12.00 uur. Burgh-Haamstede Heropening onderkomen kin derclub Big S. Sluispad. 15.00 uur. Donderdag 2 april Zierikzee Workshop bloemschikken van SKW De Lichtboei in het MFC. 14.00-16.00 uur. Opvoering musical 'Het ge heime dagboek van Adrian Mole'Aula RSG Prof. Zee man. 20.00 uur. Vrijdag 3 april Zierikzee Openbare fractievergadering PvdA. Vergaderkamer 78, ge meentehuis. 15.00 uur. Discussiebijeenkomst RPF met lijsttrekker Leen van Dijke in Theater Mondragon. 19.45 uur. Lezing 'Van Cairo tot Kaap stad', festival Gekleurd Schouwen-Duiveland in hét MFC. 20.00 uur. Opvoering musical 'Het ge heime dagboek van Adrian Mole'. Aula RSG Prof. Zee man. 20.00 uur. Uitvoering verkorte versie Mattheus Passion J. S. Bach door koor Quodlibet. Nieuwe Kerk. 20.30 uur. Nieuwerkerk J aarvergadering/huldigings avond FNV afdeling Duive- land. Dorpshuis. 20.00 uur. Zaterdag 4 april Zierikzee Rommelmarkt bewoners commissie. De Veste, Man huisstraat. 9.00-15.00 uur. Live-muziek en infostands onder De Beuze, festival Ge kleurd Schouwen-Duiveland. 14.00 uur. Optredens Rabasa en Jacques Toubangida tijdens slotfeest festival Gekleurd Schouwep- Duiveland in het MFC. 20.00 uur. Opvoering musical 'Het ge- heime dagboek van Adrian Mole'Aula RSG Prof. Zee man. 20.00 uur. Deep River Quartet. Theater Mondragon. 20.00 uur. Serooskerke Open dag reisbureau Jubo. Frederikstraat 4. 9.30 tot 15.00 uur. Burgh-Haamstede Optreden jeugdtheater Stich ting Retteketet. Jongerencën- trum Big S. 14.00 uur. Renesse Uitvoering muziekvereni ging Luctor et Emergo. Dorpshuis. 19.30 uur Brouwershaven Hobbv-paasmarkt. Tonnen- magazijn. 10.00-16.00 uur. Zondag 5 april Zierikzee 'De Vogelman', voorstelling door Fred Fred Star. MFC. 15.00 uur. Neeltje Jans Natuurexcursie. Start bij naambord natuurorganisa ties parkeerplaats. 14.00 uur. Maandag 6 april Zierikzee Commissievergadering GGZ/ROEZ in Theater Mon dragon. 19.30 uur. Renesse Algemene Ledenvergadering Ondernemerskring Schou wen-Duiveland. Hotel de Zeeuwse Stromen. 19.30 uur. Dinsdag 7 april Zierikzee Workshop bloemschikken van SKW De Lichtboei in het MFC. 14.00-16.00 uur. LeingZVU over Spaanse ste den Sevilla en Cordoba. RSG Professor Zeeman. 19.30- 21.30 uur. Burgh-Haamstede Lezing over Indiaanse bevol king in de oerwouden van Ve nezuela door pastoor Gilliet. NVvH. De Schutse. 14.00 uur. Brouwershaven Commissievergadering Maat schappelijke Aangelegenhe den in hel stadhuis. 19.30 uur. Groei met circa 300 banen ZIERIKZEE - De werkgelegenheid in de kassenbouw nam vorig jaar met circa 300 toe tot 2300. Ruim tach tig procent van de bedrijven realiseerde in 1997 een hogere omzet dan in 1996. De verwachting is dat er in 1998 200 nieuwe banen bijkomen Dat blijkt'uit de publicatie •Bedrijfsleven in beeld: Het kassenbouwbedrijf' van on derzoeksbureau EIM in Zoe- termeer. In de kassenbouwbranche zijn twee typen bedrijven te onderscheiden: de gespeciali seerde hoofdaannemers van kassenbouwwerken (circa 50 bedrijven) en de gespeciali seerde onderaannemers van kassenbouwwerken (onge veer 170 bedrijven). Zo'n 40 procent van de werkgelegen heid bevindt zich bij de hoofdaannemers en 60 pro cent bij de onderaannemers. Productiviteit De activiteiten van de bran che omvatten productie, mon tage van kaselementen en het beglazen van kassen. De grootte van de bedrijven loopt sterk uiteen. Bijna een derde van de ondernemingen realiseert een omzet van nog geen 250.000 gulden. Ruim een derde realiseerde een om zet van 1 miljoen gulden of meer. Deze spreiding in om zet wordt niet alleen veroor zaakt door verschillen in be drijfsomvang en de productiviteit per werkende, maar ook door de mate waar- activiteiten uitbesteed wor den. Van de totale brancheomzet komt 44 procent voor reke ning van export. Vooral on der de hoofdaannemers zijn er naar verhouding veel be drijven die exporteren. De be langrijkste wijze waarop kas- senbouwers in contact komen met opdrachtgevers is de mond-tot-mondreelame, ge volgd door actieve acquisitie (telefonische benadering of via een vertegenwoordiger). KINDERHULP KERKWERVE - De Stichting Europa Kinderhulp zoekt mensen die kinderen een va kantie kunnen aanbieden in Nederland. Belangstellenden kunnen vrijblijvend contact opnemen met de regionaal medewerker van Europa Kinderhulp Mar- got Lemsom uit Kerkwerve. Onder het motto 'noodlot van een 8-jarige' wordt gepro beerd kinderen nog eens drie" weken kind te laten zijn, in plaats van de activiteiten die zij doorgaans te behapstuk- ken hebben zoals wassen, ko ken, schuren en het zorgen voor broers en zussen. Lem som is te bereiken via: 416000. Invoering 15 km/uur MIDDELBURG - De huidige twee maximum vaarsnelheden voor snelle motorboten (9 en 20 km/uur) op het Grevelingenmeer wordt half april vervangen door één maximum vaarsnelheid van 15 km/uur, zo heeft Rijkswaterstaat bepaald. Deze nieuwe maximum vaarsnelheid zal voor alle motorboten op het gehele meer gelden, met uitzonde ring van de bestaande snel- vaargebieden, waar met on beperkte snelheid mag worden gevaren. De snel heidsbeperking geldt alleen voor motorboten, dus niet voor windsurfers en zeilers. De nieuwe maximumsnel heid wordt ingevoerd op ad vies van de Waterpolitie en is gelijk aan de maximum snelheid op het Veerse Meer. Mede-recreanten (va rend of ten anker) hebben vaak last van hinderlijke golfslag, veroorzaakt door motorboten varend met een snelheid van circa 16 en 20 km/uur. Met het nieuwe maximum van 15 km/uur hoopt men dit grotendeels te worden voorkomen. De vaarsnelheid van 9 km/uur wordt als te laag er varen en geeft onnodige be perking. Met één maximum snelheid op het meer hoeft de watersporter zich niet meer af te vragen of hij in 9 km- of in het 20 km gebied vaart. Dat voorkomt ver warring, meent Rijkswater staat. De huidige maximum vaar snelheden golden tot nu toe alleen voor snelle motorbo ten (korter dan 20 meter en sneller dan 20 km/uur). Daar de nieuwe vaarsnel heid voor alle motorboten geldt, is er ook geen sprake meer van ongelijke behan deling. Op enkele belangrijke plaatsen langs het meer, zo als havenuitgangen, zullen borden met het getal 15 wor den geplaatst. Tienjaer Ménsen lieve wae is d'n tied bleve. Tien jaer lee bin ik behonne om te schrieven. Om precies te wezen was 't 23 maerte 1988 dat 't êêste stikje in de Surrukzeesche Niesbode stong. In noe is dit 't 240ste tikje. Da'k dat zöö lanhe vol- -uwen nao, aok zaelf nie kun- e dienke. In om eerlijk te ezen. ei dat aok nooit mien bedoeling wist. Ik zat in 't beusje op d'n diek (toen Jaop Huizer verbie kwam. 'n Praetje maekt. iDie was in dien tied corre spondent vö de Niesbode in vas aok nog wetouwer van Bru. Die zei toen Wullum jie not aok is 'n stikje schrieve n de Niesbode op z'n Bruus. pat aok dae. In je weet oe at fólat haet op aerde, van 't éne kom 't aore. Ik kreeg S hauw n de haeten dat 't vee leze vier op 't eiland. Vooral deu ie ouwere ménsen, die atte lat van vroeher nog bewust nee maekt ao. Zödoende irie je dae zaelf aok meer aor- Wigheid in. Vijlen dr. A. de Vin ei m'n ok an spoord om d'r mee ,eu te haen. Die man ei dik- :els bie m'n wist om te prae- en over 't dialect, aeren lee kreeg ik via de .nesbode 'n brieikaerte uut e Noord-Oostpolder die -hreef m'n: Onbekende Wul- ri jie mot ier nooit mee op- uwc D'r ouwelui waere m e twintiher jaeren verruust ae Olland. mé ze waere wé e Niesbode bluve leze. In die rouwe i3 dat aok bluve doe. lie stikjes stuurde ze nog op ae d'r broer in Enheland Noe weet ik nie of die vrouwe nog leeft. Ik kenne d'r aok êên die heeft die stikjes deu an d'r dochter. Die leest dat dan vö pp schole. Of't aoltied opvoedkundig is laet ik in 't midden. Mè de no- dihe humor motter aok weze of nie? Je motter wè op rekene dat 'n méns uut schreve raekt. Watter op Bru. of wae dan aok, wat op doet, dae eije cor respondenten vó. Inkele dien hen dae hae'k wel is op in. Dae binne ménsen die vinde 't moeilijk om 't lezen. Dat kan, mè 'n méns motter z'n eihe aok d'n tied vö hunne. Zaelf vin'k 't mot nie te lank óóre, want dan hae't tehen stae. Aelk in dezen z'n zin. Me leve nog in 'n vrie land (al leiter aok vee an banden). Mè je bin vrie om 't telezen of nie. Dae öör aok wel is hist nae ménsen wae at wat over schreve öörd. 't Binne a ande re naemen. Mè toch binne d'r die dienke dat ze 't wete over wie 't haet. Mè dae kan méns z'n eihe in verhisse. Je mot deze stikjes mè as aordigheidje beschouwe. 't Is 'n ofwisselienhe tussen vee ellende watter meesta in de kranten staet. Want me zulle 't wè mee m'nkaore ééns weze dat 't d'r op verschillende dienhen nie beter op öörd op aerde. In noe de Niesbode op oud te bestaen (wie ei dat kunnen dienke) weet ik nog nie of dit aok 'n vroegtiedig einde van deze stikjes zulle weze. Oe at dat vaerder zA lööpe weet Ik nog nie. In de Extra Niesbode dienke d'r??? 't Beste d'r mee, WULLUM 'Zo doe je er iets mee, en ziet de dam er ook nog mooier uit' man sluit zich daarbij aan. ,,Het is we) zo dat je daar maar één duintje over hoeft, maar als je wat verderop gaat hoef jefbelemaal geen duin over om bij het strand te ko men en dat doen de meeste be zoekers dan ook. Continu Eenmalige stimuleringssubsidie MIDDELBURG - Gedeputeerde Staten zijn bereid het Steunfonds Zeeuwse musea de mogelijkheid voor een doorstart te bieden in de vorm van een eenmalige stimuleringssubsidie van 50.000 gulden. Voorgesteld wordt dit bedrag te dekken uit de reserve welzijn. Het college van GS vindt ove rigens wel dat het steunfonds op termijn op eigen benen moet kunnen staan en dat het niet op de weg van de provin cie ligt om het fonds op struc turele basis te ondersteunen. GS verwijzen ook naar de mo gelijkheid dat de Zeeuwse ge meenten, het Zeeuwse be drijfsleven en andere sponsors het steunfonds in staat stellen om te functione- Te vroeg Aanvankelijk wilden GS de provinciale bijdrage met in gang van dit jaar reeds stop zetten. Uit de inspraakreac ties op de cultuurnota 'Boven het maaiveld' heeft het colle ge echter begrepen, dat het daarvoor nog te vroeg is. Van uit Provinciale Staten werd bij de behandeling van de cul tuurnota eenzelfde signaal af gegeven. Derhalve stellen GS nu voor de stimuleringssubsi die van 50.000 gulden te verle nen als vervolg op de start subsidie van 60.000 gulden die in de vorige cultuur-plan periode werd toegekend. GS erkennen, dat het steun fonds de afgelopen jaren goed gefunctioneerd heeft en ver wezen wordt onder meer naar de succesvolle sponsoractie rond een aantal scheepsmo dellen uit de collectie van het Stedelijk Museum in Vlissin- gen. Het fonds is primair be doeld voor activiteiten ini tiatieven en voorwerpen van locale en regionale musea. Van 18 april tot en met 5 mei GOES - In zes gemeenten in Zeeland vindt van 18 april tot en met 5 mei het negende Festival Cultureel Gekleurd plaats. Schouwen-Duiveland blijft buiten schot. Hier wordt komend weekend het festival Ge kleurd Schouwen-Duiveland gehouden. Het festival wil zoveel moge lijk mensen op verschillende manieren kennis laten maken met andere culturen. Er wordt een positief beeld van de multiculturele samenle ving geschetst. Dat wordt ge daan door middel van vele ge varieerde activiteiten. Naast spektakel is er aandacht voor een aantal educatieve projec ten. Onder meer het Asielzoe kerscentrum in Burgh-Haam stede vormt - op 2 mei - het decor van verschillende acti viteiten. Op allerlei andere loeaties in Zeeland vinden theatervoorstellingen plaats. Zo komt Wijnand Stomp naar Terneuzen mei de muzikale kindervoorstelling Knktus en de Windt. Wal muziek betreft kan gere kend worden op optredens van onder meer de Senegalese dans- en percussiegroep Bidl- iw, de Mexicaanse groep Ma- rinchi Tierra Caliente en de Ghnncse groep Akwaaba. Daarnaast slaan onder meer een flamencoformatie, een groep uit Mongolië en Suri naamse muziek op het pro gramma. Literaire activiteiten vinden onder meer plaats in de bibli otheken in Goes en Middel burg. Zo zullen lezingen wor den gegeven door de Russische schrijfster Ljoed- mila Oelitskaja en de Suri naamse schrijfster Cynthia McLeod. Ook Ernst Jansz is - tijdens een Indonesisch'Mo lukse middag in Middelburg - van de partij. Op filmgebied kan ond meer gerekend worden op La- grimas Negras (de Cubaanse hoofdpersonen treden op 9 mei op in 't Beest). Felice Fe lice en Seven Years in Tibet. Het Festival Cultureel Ge kleurd wordt officieel afge sloten op 5 mei met het Be vrijdingsfestival in Vlissingen. Vanwege de sa menwerking drangl dit laat ste festival het predikant Fes tival zonder racisme. Medio april komt de festivalkrnnt uit. De Brouwersdam bedekt met zand. Om te voorkomen dat dat met dezelfde vaart weer wegwaait den windschermen van wilgeteen geplaatst. BROUWERSDAM - Geen twee maar nog meer vlie gen in één klap. Je ruimt zand dat in de weg ligt op, gebruikt het om een geasfalteerd dijklichaam mee te verfraaien én te besparen op onderhoudskosten aan het asfalt. Het zand is stuifzand, de dam is de Brou wersdam en de uitvoerder is Rijkswaterstaat. Trouwe bezoekers van de Brouwersdam maken nogal eens gebruik van het geasfal teerde talud aan de Noordzee zijde om hun auto te parke ren. Van daaruit hoeft er nog maar één duintje 'genomen' te worden eer men met vrouw en kroost of hond het brede Noordzeestrand aan de Brou wersdam bereikt. Dat parke ren is met het opbrengen van de zandlaag onmogelijk ge worden. J. Geleijnse van de diénst- kring Deltakust van Rijks waterstaat ontkent dat het inpakken van de dam het te rugdringen van het parkeren daar tot doel heeft. ,,Het is ge woon regulier onderhoud," aldus Geleijnse. Hij legt uit dat er door weer en wind zand op plaatsen terecht komt wordt helm ingeplant en wor- (Foto: Marijke Folkertsma) waar dat niet gewenst is: op de rijbaan van de Brouwers dam bijvoorbeeld. „En als het dan ook nog eens gaat re genen wordt het een smeer boel," aldus Geleijnse. „Dat kan verkeersgevaarlijk zijn en daarom proberen we zo veel mogelijk het zand te van gen en ook vast te houden. Er staan daar misschien weieens auto's geparkeerd, maar dat kunnen er dan toch nooit veel zijn." Kantonnier H. Bouw- Dat'vangen van het zand' is volgens Geleijnse een proces dat continu doorgaat, ook al wordt helm aangeplant en worden windschermen van wilgeteen geplaatst. „Het is altijd hopen dat er in de zo mer iets van overblijft," be vestigt kantonnier H. Bouw man van Rijkswaterstaat. „Maar al zou je het afzetten met prikkeldraad, dan nog hou je de toeristen niet te gen." De werkwijze van Rijkswaterstaat is, zo blijkt uit zijn uitleg, even simpel als doeltreffend. „In de winter stuift er zand naar allerlei plaatsen en dan kun je dat na tuurlijk wel weer terug naar het strand brengen, maar je kunt het ook op het damli- chaam storten. De dam ziet er beter uit en je bespaart op on derhoud aan het asfalt. Maar wat wij hier doen is heel wat anders dan wat bijvoorbeeld met de Veersedam gedaan is. Die is helemaal bekleed met zand. Wij gebruiken gewoon overtollig stuifzand en daar proberen we dan zo'n beetje duintjes van te maken. In ongeveer een week tijd werd over een lengte van ruim 100 meter zand op het geasfalteerde talud gestort. Vervolgens werden wilgete nen windschermen geplaatst en helm geplant. Op andere plaatsen langs de Biouwers- dam doet de natuur het werk van Rijkswaterstaat. „Je ziet op sommige plaatsen sponta ne duinvorming. Dat is in de loop der jaren zo gegroeid." Van tenminste negen en ten hoogste dertien leden ZIERIKZEE - Mits de gemeenteraad van Schouwen- Duiveland akkoord gaat komt er op korte termijn een Seniorenraad op Schouwen-Duiveland. Ouderen bonden Anbo en PCOB zien daarmee een lang ge koesterde wens in vervulling gaan. Genoemde ouderenbonden, verenigd in de Stuurgroep Ouderenbeleid Schouwen- Duiveland, proberen al an derhalf jaar om op Schou wen-Duiveland een Senio renraad van de grond te krij gen. Na de nodige brieven van de ouderenbonden aan de gemeente begon er schot in de zaak te komen. In het college programma 1997-2002 werd een uitgangspunt geformu leerd: 'Het is wenselijk om georganiseerd en ongeorgani seerd in samenspraak met de ouderenorganisaties te ko men tot de oprichting van een Seniorenraad Schouwen-Dui veland.' Dat uitgangspunt is nu dan vertaald in een convenant tussen de stuurgroep en de ge meente Schouwen-Duive land. „We zijn er anderhalf jaar mee bezig geweest, dus dan kun je wel zeggen dat het heel wat voeten in de aarde heeft gehad," aldus H. Asma, voorzitter van de stuurgroep. „Het moeilijkste was voor ons de samenstelling van de Seniorenraad, maar uiteinde lijk is dat ook voor elkaar ge komen," aldus Asma. Vooralsnog gaat hij uit van een Seniorenraad bestaande uit twee vertegenwoordigers van FNV, twee van CNV, twee onafhankelijk, twee An bo, twee PCOB, één namens de vrijwilligersorganisaties, één namens de Stichting Wel zijn Ouderen (SWO) en één na mens het Eilandelijk Sozen- beraad. Informatie-uitwisseling In het convenant wordt de uitwisseling van informatie tussen de gemeente en de ou derenbonden geregeld. De Se niorenraad kan de gemeente gevraagd en ongevraagd ad viseren. De Seniorenraad gaat bestaan uit minimaal ne gen en maximaal dertien le den. Deze worden afgevaar digd door de belangen organisaties van en voor ou deren op Schouwen-Duive land en op voordracht van de Seniorenraad i.o. benoemd door het college van burge meester en wethouders. De Seniorenraad gaat mini maal vier keer per jaar verga deren, maar als het door ge meente en/of Seniorenraad nodig wordt gevonden om een extra vergadering te beleggen dan kan dat. De Seniorenraad kan niet meer dan advies uit brengen aan B W op wie geen verplichting rust om het advies van de Seniorenraad ook op te volgen. De gemeen te kan de Seniorenraad vol gens Asma echter niet zomaqy met een kluitje in het riet stu ren. „Als ze een advies van ons naast zich neerleggen moeten ze dat besluit wel goed motiveren," aldus As ma. De leden van de Senio renraad zijn gerechtigd om tijdens commissievergaderin gen namens de Seniorenraad gebruik te maken van het spreekrecht. Asma heeft er alle vertrou wen in dat de Seniorenraad een belangrijk steentje bij kan dragen aan het leefbaar maken en houden van Schou wen-Duiveland voor oude ren. Het convenant tussen de stuurgroep en de gemeente wordt 7 april voorgelegd aan de commissie Maatschappe lijke Aangelegenheden van de gemeente. De vergadering wordt gehouden in het stad huis in Brouwershaven en be gint om 19.30 uur. Dezelfde maand nog wordt het conve nant ter beoordeling voorge legd aan de gemeenteraad van Schouwen-Duiveland. Asma gaat er vanuit dat in april of uiterlijk mei - mits de gemeenteraad akkoord gaat - de Seniorenraad Schouwen- Duiveland officieel geïnstal leerd kan worden. II. Asma (links) voorzitter »nn de regioraad Schouwen-Duiveland van de Algemene Neder landse Bond voor Ouderen (Anbo) en C. van der Maas. secretaris van de Protestants Christelij ke Ouderenbond zijn blij dat er nu eindelijk een seniorenraad komt. (Foto: Marijke Folkertsma)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1998 | | pagina 6