School onder slopershamer Nieuwe afdeling Duvelant van het Rode Kruis is feit Onfuierp? LwO Leerlingen uit regio ondervragen CNN ZIERIKZEESCHE Hj NIEUWSBODE BH Andromeda Dievengilde twee keer op bezoek Strohuis en Schelphoek gesteund door provincie Identiteit dode bekend LEGT HET RODE KRUIS NU EEN HECHTER VERBAND? dé krant van schouwen - duiveland! ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE DRUKKERIJ UITGEVERIJ DINSDAG 31 MAART 1998 153e JAARGANG NR 26358 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 Ruimte voor drie woningen aan de Frederikstraat in Serooskerke SEROOSKERKE - Het voormalig: schoolgebouw aan de Frederikstraat in Serooskerke moet plaats maken voor woningbouw. Gisteren gingen de sloopwerk zaamheden van start. Het terrein biedt ruimte voor drie woningen in de vrije sector. Volgens het gemeen telijk woningbouwprogramma zal de eerste hiervan pas in het jaar 2000 worden gerealiseerd. H Gesloopt wordt echter nu al. De bedoeling is in circa twee weken alle sporen van de school te hebben uitgewist, j ..In verband met de veilig- j heid. Naar ix heb begrepen u hebben er al wat akkefietjes plaatsgevonden, met inge- I gooide ruiten enzo. Volgende I week staat het gebouwtje bij I wijze van spreken in brand. I Dat willen we voorkomen." I licht een medewerker van de H gemeente toe. i De gemeente is voornemens het terrein aansluitend bouw- I en woonrijp te maken. Zo moet de riolering worden uit- I gebreid en een insteekweg worden aangelegd, om alle fercelen bereikbaar te ma- en. „In het verleden werd dan steeds afzonderlijk kre- diet aangevraagd voor de sloop, het bouwrijp en het woonrijp maken. Om te voor komen dat we hier drie keer mee naar de gemeenteraad moeten, wordt het hele kre diet in een keer voorgelegd." Aan de leden van de commis- sie Grondgebiedzaken, Ruim- telijke Ordening en Economi- sche Zaken (GGZ/ROEZ) de taak maandag 6 april een ad- H vies uit te brengen over het I voorstel van het college van R B&W 261.000 gulden, vrij te maken voor zowel het bouw- als woonrijp maken. Ook moet de huidige hestemming - openbare en bijzondere doel einden - aan het toekomstige gebruik worden aangepast. De verkoopprijs is vastge steld op 160 gulden per vier kante meter, exclusief BTW. De grondexploitatie heeft een batig saldo van 38.032 gulden. Pas na afronding van het plan zal de bestemming van dit saldo worden bepaald. Kavels Het terrein aan de Frederik straat beslaat in totaal 1762 vierkante meter. De drie ka vels omvatten alle rond de 590 vierkante meter. Volgens het provinciaal bepaalde con tingent mogen in Seroosker ke maar vijf woningen wor den bijgebouwd. De eerste woning moet in het jaar 2000 worden gerealiseerd. Vanaf dat jaar is jaarlijks uitbrei ding toegestaan met één wo ning, tot het maximale aan tal. De sloopwerkzaamheden, die gisteren van start gingen, nemen ze plaats verrijzen is nog niet bekend. in totaal zo'n twee weken in beslag. Wanneer er woningen op de- (Foto: Marijke Folkertsma) Landbouw In dezelfde commissieverga dering komt ook het plan van D. Zandwijk uit Serooskerke aan de orde. Hij heeft een aanvraag ingediend voor het bouwen van een garage aan de Dijkweg 22 in zijn woon plaats. Deze garage zou ge deeltelijk worden gebouwd op de bestemming 'woondoel- einden' en gedeeltelijk op grond die de bestemming 'landbouw' heeft. Hier is ech ter sprake van strijdigheid met het bestemmingsplan, omdat alleen bedrijfsvoering van agrarische bedrijven hier is toegestaan. Zandwijk sluit echter aan bij hetgeen zijn lin kerburen eerder al hebben ge daan. Daarnaast is bouw bin nen het bouwblok niet mogelijk in verband met de aanwezige grote bomen en het niet aanwezig zijn van een uitrit, die aan de andere kant van de woning over de sloot gelegen is. De commissie GGZ/ROEZ wordt gevraagd over beide voorstellen te adviseren. De commissie vergadert 6 april in Theater Mondragon in Zie- rikzee. Aanvang 19.30 uur. Egon de Bakker en Marins van den Burg MIDDELBURG - Na de uitreiking van de Roos evelt Four Freedom Awards zaterdag 2 mei mo gen vijf Zeeuwse scholieren een vraag stellen aan één van de aanwezige kopstukken. Onder hen Egon de Bakker en Marius van den Burg van de RSG Professor Zeeman in Zierikzee. Zij zijn uitverkoren een vraag te stellen aan CNN. De directeur van deze nieuwszender Chris Cramer zal de door hen gestelde vraag, die tot het moment suprème geheim blijft, be antwoorden. De vraag die zij in het Engels stellen heeft inmiddels een voor traject langs voorjury en of ficiële jury afgelegd en is er - samen met vier andere vra gen - als 'excellent' uitge rold. In de filmzaal van het Provinciehuis krijgen de Schouwen-Duivelandse scholieren dan ook voor even het woord. Vragen zijn er ook voor de andere wereldburgers, die met de Freedom Award worden onderscheiden. Dit zijn Mary Robinson, Des mond Tutu, Stéphana Hes- sel en de organisatieFree the Children - vertegen woordigd door oprichter Graig Kielburger Zij krij gen hun onderscheiding uit gereikt in de Nieuwe Kerk van Middelburg. De twee jaarlijkse Four Freedoms Award wordt met steeds meer activiteiten omgeven, dit jaar zijn er rondom de plechtigheid vier grote acti viteiten opgezet. Maandag 27 april vindt in de Stadsschouwburg van Middelburg een Ierse cultu rele avond plaats met ver halen, zang, dans en muziek van onder meer muziek groep Flairck - met als mot to A tribute tot Mary Ro binson. Dinsdag 28 april staat een avond over Zuid- Afrika centraal. Onder meer de Engelstalige docu mentaire Mandela, son of Africa, father of a nation en een inleiding van de Afri kaanse ambassadeur Carl Niehaus staan op de agenda. Kaarten zijn vanaf 14 april verkrijgbaar bij de Zeeuwse Bibliotheek. Zondag 3 mei preekt Desmond Tutu in de Nieuwe Kerk. Laagblijvend heestertje met in de lente mooie roze bloemen. Staat het best in grond vermengd met tuinturf. J9T 'Het ijs is vanavond gebroken' BRUINISSE - In het Bruse dorpshuis kwamen giste renavond - gescheiden door een inschuifbare tussen wand - de afdelingen Bruinisse en Duiveland van het Rode Kruis gelijktijdig bijeen. Halverwege de avond werd de wand weggeduwd: de nieuwe afdeling Duve lant was daarmee een feit. „Het ijs is vanavond ge broken, het hoeft nu alleen maar samen te smelten." Een typering uit de mond van oud-voorzitter van de Bruse afdeling T. Ketting. Samen met oud-voorzitter J. van Sluis van de afdeling Duive land, gevierd nieuwkomer mevrouw Y. Slager, me vrouw R. de Cock van het kringbureau Middelburg en oud-vicevoorzitter van de af deling Bruinisse W. Jumelet maakte Ketting deel uit van de fusiecommissie. Na een uitgebreid afzonderlijk verle den - waarin samenwerking overigens rode draad blijkt te zijn - zijn de twee afdelingen nu uiteindelijk één. Gisterenavond kregen leden van beider afdelingen de ge legenheid vragen te stellen dan wel bezwaren in te bren gen. Het wederzijdse applaus dat klönk bij het wegduwen van de schuifwand was veel zeggend genoeg. Het nieuwe bestuur is een mengelmoes van beide voormalige afde lingen. Afkomstig van de poot Duiveland zijn Van Sluis (vice-voorzitter), T. Bie- mond (penningmeester) en mevrouw R. Labeur (lid por tefeuille algemene zaken). Bruinisse is vertegenwoor digd in de personen Ketting (portefeuille pr), M. van Meurs-de Ronde (portefeuille vrijwilligerszorg) en Jumelet (voorzitter). Slager, die lo vend werd toegesproken van wege haar enorme inzet in de fusie-aanloop, vervult in het nieuwe bestuur de functie van secretaris. Beide voormalige voorzitters zijn het roerend eens over de nieuwe aanpak. ,,Ga je een fu sie aan dan moet je dat niet doen met één van de oude voorzitters aan het roer. Je denkt altijd dat je het zelf goed hebt gedaan en daar moet je mee uitkijken," vin den beide heren. Jumelet, die tijdens het voorproces de rol van fusievoorzitter op zich nam, bleek de aangewezen persoon om bij de nieuwe af deling Duvelant de voorzit tershamer tot zich te nemen. Met tevredenheid kijkt hij op het voorproces terug. „Die sa menwerking is heel goed ver lopen." Ook de toekomst ziet Jumelet hoopvol tegemoet. „De verschillende afdelingen onderschrijven dezelfde ta ken, dus staan automatisch ook alle neuzen dezelfde kant op." Naast de toespraken en het ceremonieel dat betrek king had op de fusie was ook nog ruimte ingebouwd voor individuele prestaties. Van de voormalige afdeling Brui nisse kregen negen mensen een onderscheiding uitge reikt. De jubilarissen waren I. van de Houten-Hanzen (30), L. Jumelet-van Oeveren, M. Maaskant-Okkerse en K. Heule (allen 20 jaar), M. Rouwit-Tempelman, H. Pad mos - de Koning, J. Bout-Man- ni, C. Duinhouwer-Buys en R. Bruynes-Willemse (allen 10 jaar). De jubilarissen van de afdeling Bruinisse werden voorafgaand aan de gezamenlijke verat ring nog even afzonderlijk in het zonnetje gezet. Aansluitend werd de nieuwe afdeling f)\ <adc- lant beklonken. (Foto; Marijke Folkertsma) Zeearenden in natuur bij Oosterschelde ZIERIKZEE - In het na tuurgebied rond de Oos terschelde worden twee zeearenden uitgezet. Mi lieuminister M. de Boer laat de zeldzame vogels morgenmiddag los. Dat is vanmorgen, dins dag, in Den Haag bekend gemaakt. Het plan komt voort uit het algehele Na- tuurherstelplan van het kabinet. Al eerder wer den in waterrijke gebie den zeearenden uitgezet. De komst van de minister heeft te maken met de op handen zijnde aanwijzing van de Oosterschelde tot Nationaal Park. Het koppeltje zeearenden - met de namen Gerrie en Cees - worden woensdag om 16.00 uur in aanwezig heid van een aantal geno digden losgelaten bij de Plompe Toren. ZIERIKZEE - Bij een automa- tcrialcnhandcl aan do Grcve- lingcnstraat in Zierikzee werd twee keer achter elkaar ingebroken, waarbij diverse spullen werden gestolen. De dieven namen zondagoch tend om 6.00 uur slijptollen en boormachines mee. In de nacht van maandag op dins dag om 5.10 uur was het weer raak. Ditmaal werden een stofzuiger en- een hogedruk- reinigcr ontvreemd. De inbrekers gooiden beide keren een ruit in om in het ge bouw te komen. De techni sche recherche stelt een on derzoek in. Diverse sporen zijn waargenomen. STANKOVERLAST NOORDWELLE - Een 33-jari- ee inwoner van Noordwelle kreeg maandag een proces verbaal omdat, hij op een per ceel landbouwgrond mest uil reed, maar dit niet direct onder de grond werkte. Hier door ontstond stankoverlast in de buurt van de Kuyerdam- seweg. Wilt g'om uw huis niet wenen, bouw dan met eigen stenen. Spreekwoord Bewolkt HET WEER Vannacht wolkenvelden en droog. Minimumtemperatuur omstreeks 8 graden. Overdag van het zuiden uit dikker wordende bewolking en af en toe regen. Middagtemperatuur ongeveer 16 graden. Zwakke wind, uit uiteenlopende richtingen, kracht 3 of minder. 2 VERPLICHTINGEN Rijk moet Tweede Kamer beter informeren over financiële verplichtingen die de Staat is a 3 STUIFZAND Rijkswaterstaat vormt op de Brouwersdam duintjes van stuifzand over een lengte van honderd meter. 5 HANDTEKENINGEN Jessica Prager-Stein overhandigt in Rotterdam duizenden handtekeningen voor Afghaanse vrouwen. 6 VOLLEYBAL Zowel heren als dames Bruse Kwiek drogen Vovero uit Rozenburg met 3-0 af. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's Uit pot Reserve Milieu OUWERKERK - J. Sonneveld kan voor zijn strohuis in Ouwerkerk 10.000 gulden uit de provinciale pot Reserve Milieu tegemoet zien. Uit diezelfde pot ont vangt kamphuis De Schelphoek ruim 8000 gulden voor de bouw van een uitwerklokaal. Scholen en natuur- en milieu educatieorganisaties kunnen In dit kamphuis veldwerk en natuurstudies uitvoeren. Tot dusverre ontbrak het echter aan ruimte voor het uitwer ken van de verzamelde gege vens. Om een slaapzaal aan te passen tot uitwerklokaal deed de Stichting Veldwerk een beroep op de provincie om 16.700 gulden aan te leve ren. Een gedeelte daarvan is toegezegd. Sonneveld vroeg in het kader van milieuspa rende initiatieven een bijdra ge van 25.000 gulden aan. Om dat het om een innovatief en milieusparend initiatief gaat, zijn Gedeputeerde Staten be reid gedeeltelijk aan zijn wensen tegemoet te komen. Gehonoreerd In totaal ontving de provincie 51 aanvragen, waarbij in to taal een bedrag van 1,592.887 gulden werd aangevraagd. Na selectie blijven 32 aanvra gen over, die geheel of gedeel telijk worden gehonoreerd. Het meeste geld is toegezegd binnen de categorie Natuur- en Milieu Educatie. Duurza me landbouw levert eveneens een behoorlijke subsidietoe kenning op. KERKWERVE - De dode man die vrijdagmorgen door vis sers is gevonden in de Ooster schelde ter hoogte van de Flaauwershaven blijkt de 40- jarige Abdurrahman Yalcin- kaya te zijn. De man is 1 januari 1958 in Sariz in Turkije geboren, maar wat zijn laatste woon- of verblijfplaats is geweest is tot op heden onbekend. In de kleding van de man is Neder lands geld aangetroffen. De politie zoekt mensen die het slachtoffer kennen en hem tussen 22 en 27 maart nog hebben gezien. Bovendien is de politie op zoek naar getui gen die in de omgeving van de vindplaats in de vroege och tenduren van vrijdag iets bij zonders hebben gezien: 0113 - 381810/383700. Blijf op de hoogte van al het nieuws op Schouwen- Duiveland, met de Zierikzeesche Nieuwsbode en neem een abonnement. JA, ik wil een: MAAND abonnement mei automatische af schril ving 19,50 KWARTAAL abonnement met automatische afschrijving 52,50' KWARTAAL abonnement zonder automatische Bfschrilving 55,00' Ik ontvang de Zierikzeesche Nieuwsbode de eerste 2 weken gratis!! Naam Dhr./mevr Adres Postcode Telefoon Handtek. Bi) automatische afschrijving uw bank-/glronummer vermelden: Plaats: Geb.datum:. «■K Zend de bon In open envelop zonder postzegel nam Zierikzeesche Nieuwsbode abonnementenadministratie, ff» Antwoordnummer 124300 VB Zierikzee

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1998 | | pagina 1