Kermis gehuld in mist Kindereiland nieuwe attractie vernieuwd Zuiderzeemuseum Conferentie over toekomst jeugdzorg Vorming college in Rotterdam zit vast Lezersreis Zierikzeesche Nieuwsbode naar Engelse badplaats Brighton In Vlissings hotel Arion Bijstand per 1 april honderd gulden hoger t 6 ryrrr ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE (Door Ton van den Nouweland) x BRIGHTON/ZIERIKZEE - Vakantie aan zee bete kent voor een Brit heel wat anders dan voor ons. Het strand is van minder belang. Waar het om gaat zijn de boulevards en de pier met zijn eettentjes, amuse mentshallen, pubs en karaokeshows. Strand ker mis. En die kermis was tijdens de Nieuwsbodereis van afgelopen week gehuld in mist. Chauffeur reisleider Rinus an der Voorden merkte het 11jdens de driedaagse reis herhaaldelijk op. Het United Kingdom herstelt zich ra zendsnel van de economische malaise van de afgelopen ja- ren In Brighton is dat goed te merken. Hex hotel waarin de 43 Nieuwsbodereizigers verble ven ;s wat dat betreft exem plarisch. Van buiten ademt het grote, pal aan het strand gelegen hotel met bladderen de verf en hier en daar een rot kozijn nog de sfeer van verga neglorie. M aar van binnen is het geheel in oude stijl gerestaureerd. Fr is veel personeel dat zijn bezoekers uiterst correct en voorkomend tegemoet treedt. De kamers zijn luxueus inge richt en bieden zoals elk Brits hotel de gast de mogelijkheid om zelf thee of koffie te zet- ten. Het eten is in het Royal Al bion prima verzorgd en dat geldt met name voor de be langrijkste maaltijd van de dag: het ontbijt. Een full Eng- lisfi breakfast dus, met eieren in alle bereidingswijzen, spek, worstjes, witte bonen, cornflakes, kaas en vooral veel zoetigheid. Het hotel ligt niet alleen pal aan het strand, maar ook aan de voet van de Palace Pier. En dat is een verhaal apart. Be langrijkste onderdelen van dg paar schatting een kilome ter lange pier zijn twee gigan tische amusementshallen en een permanente kermis. Ver der zijn er twee café-restau rants en tientallen kraampjes met een inhoud variërend van fish-and-chips tot Indiase waarzeggers. Karaoke-zingen In het voorseizoen is de Pa lace Pier nog eigendom van de jeugd van Brighton en om geving. Karaoke-zingen werkt momenteel statusver hogend onder deze jongeren, zo bleek na bezoeken aan Ho ratio's en The Offshorebar. Kunnen in Nederland slechts met grote moeite vrijwilli gers voor dit uit Japan af komstige meezingspel wor den gevonden; in Brighton staan ze ervoor in de rij. Een yuppiestel betreedt het podium met veel kapsones, maar zingt vals en uit de maat en gaat dus af. Een pokdalige skater van wie niemand iets verwacht, brengt daarente gen een ontroerend R&B- nummer. Maar de verrassing is compleet als een reeds ka lend, stoffig gekleed heer schap het podium beklimt en een aggresieve, rauwe 'rap' uit zijn stembanden scheurt. Karaoke is 'the magie word' aan de Engelse kust. Attracties Te voet brachten de Nieuws- boderezigers vrijdag een be zoek aan enkele toeristische Enkele Nieuwsbodereizigers passeren de Palace Pier op weg naar de expositie van Sea Life in Brighton. attracties van deze 80.000 in woners tellende badplaats. Het meest indrukwekkende daarbij was The Royal Pavil- lion, het buitenverblijf van het Engelse koningshuis tot in het Victoriaanse tijdperk. Gebouwd in Indiase en inge richt in Chinese stijl straalt dit verblijf een luxe uit die grenst aan het wanstaltige. Tot de verbeelding sprekende voorbeelden hiervan zijn de eetzaal met de 1000 kilo we gende draken-kroonluchter en de balzaal met het vele glas-in-loodwerk. Aan de gro te keuken is nog te zien hoe tientallen koks twee eeuwen geleden hebben geploeterd om het de hoge gasten naar de zin te maken. Wein, Weib und Gesang is de Britse adel nooit vreemd geweest, zoals alleen al uit de geheime deur en gan gen naar de slaapkamer van George de Vijfde moge blij ken.' Brigton is een van de vesti gingsplaatsen van de Ameri kaanse natuurorganisatie Sea Life. De permanente ex positie is zeer de moeite waard. Bijzonder mooi ge maakt zijn de doorzichtige tunnel onder het haaienbas- sin en de 'old harbour' waar de bezoeker de sfeer van een Engels vissershaventje kan zien, horen en zelfs ruiken. Minpuntjes Twee minpuntjes had deze reis toch wel. Donderdag was het weer slecht, waardoor een bezoek aan Bodiam Castle in East-Sussex slechts kort, koud en nat kon zijn. Ook de terugreis verliep niet geheel voorspoedig. Door een vertraging van an derhalf uur bij de Kanaaltun nel schoot het taxfree shop pen erbij in en was er in het Grevelingenrestaurant bij Bruinisse geen aparte zaal meer beschikbaar voor het slotdiner. Heropening kinderclub BigS BURGH-HAAMSTEDE - De opgeknapte ruimte van de kinderclub in jongerencen trum Big S in Burgh-Haam- stede wordt woensdag 1 april feestelijk heropend. Deze club is bedoeld voor kin deren van de basisschool, van groep één tot en met acht. Eens.in de twee weken op za terdagmiddag houden zij zich bezig met activiteiten als speurtochten, vossenjacht, theateroptredens, gooche- lacts of zwemmen. Doelstel ling is de kinderen het op een speelse manier naar de zin te maken en spelenderwijs wat te leren. De heropening van het onderkomen aan het Sluispad staat gepland om 15.00 uur. Burgemeesters Goes en Borsele wisselen keten GOES (ANP) - De burgemees ters D. van der Zaag van Goes en ir. J. Mandos van Borsele wisselen in november vier weken van gemeente. Ze ne men gedurende die periode el- kaars functies volledig over, met alle rechten en plichten. Hef plan is een uitvloeisel van een eerder begonnen uit wisselingsproject tussen bei de gemeenten. Diverse amb tenaren. onder meer de gemeentesecretarissen en de hoofden van de afdelingen be stuurlijke zaken, hebben al tijdelijk van gemeentehuis gewisseld. Doel van het pro ject is wederzijds begrip te kweken en-kennis en inzicht te verbreden. De fractievoorzitters van de gemeenteraden, de wethou ders en de commissaris van de koningin in Zeeland hebben toegestemd in de uitwisseling van burgemeesters. Het mi nisterie van Binnenlandse Zaken moet dat nog doen. PAASWAKE MIDDELBURG - In de Nieu we Kerk in Middelburg wordt zaterdag 11 april een paaswake in de 3tijl vanTaizé gehouden. Taizé is een plaats je in Frankrijk waar jaarlijks tienduizenden jongeren sa menkomen om met, elkaar op zoek to gaan naar wat geloven is Tijdens de dienst staat zang r-n muziek centraal en wordt er niet gepreekt Het inzingen begint om 22.30. de eigenlijke dienst om 23.00 ENKHUIZEN - In 1998 bestaat het Zuiderzeemuse um 50 jaar. Onder de noemer Het Groot Vernieuwd Zuiderzeemuseum, een halve eeuw verbeelding van het verleden wordt dit gouden jubileum het hele jaar door met verschillende activiteiten gevierd. Nieuw is het Kindereiland. De seizoenstart van het Zui derzeemuseum vindt plaats op zaterdag 4 april met de opening van het Kinderei land door staatssecretaris mevrouw T. Netelenbos. Deze speciale presentatie in het buitenmuseum is op maat ge maakt voor kinderen van 4 tot en met 12 jaar. Zij maken er kennis met het dagelijks leven van de bewoners van het eiland Marken rond 1930. De presentatie is toeganke lijk voor klassen van de ba sisscholen en in de weeken den en schoolvakanties kunnen individuele bezoe- kertjes er een heerlijke tijd beleven. Ook worden dit jaar een aantal themaweekenden georganiseerd. Deze staan met een volledig dagpro gramma in het teken van ge meenten rond de Zuiderzee, zoals Harderwijk, Volendam en Hindeloopen. In de zomer vormt de opening van het ver nieuwde binnenmuseum één van de hoogtepunten in dit ju bileumjaar. Het Kindereiland is een unie ke presentatie in Nederland. Het bestaat uit Het Onder huis, Het Verhalenhuis en Het Woonhuis. Kinderen ma ken er kennis met een bijzon dere episode uit de vader landse geschiedenis. Spelenderwijs leren ze kijken wordt kijken leren. In het On derhuis gaat het programma onder begeleiding van een museummedewerker van start. In een fascinerend kijk en luisterspel met historische foto- en filmbeelden, met ge luidsfragmenten, dagbroek- fragmenten en objecte wor den de kinderen nieuwsgierig gemaakt. Verhalenhuis Via de trap komen de kinde ren vervolgens in het Verha lenhuis. Daar bevinden zich een tiental decors, waarin de kinderen opdrachten verrich ten. Deze opdrachten staan in een speciaal (dag)boekje. Ver volgens gaan de kinderen ver der naar het Woonhuis. Hier doet een museummedewer ker het huishouden. Zij kookt en laat de kinderen zien hoe de objecten uit het Onderhuis en het Verhalenhuis in het in terieur passen en daar een functie hebben. Nadat alle opdrachten gezamenlijk zijn uitgevoerd, nodigt de Praat stoel de kinderen uit om over hun objecten te vertellen. De hoofdrolspelers op het Kindereiland zijn de leden van de vissersfamilie Kes. Dochter Sijtje is een meisje van 12 jaar oud. Ze zit op school. Het schrijven gaat haar uitstekend af. Ze heeft zelfs een geheim dagboek, waarin ze al haar belevenis sen noteert. Maar behalve met schrijven in haar dag boek heeft Sijtje het druk met andere dingen. Zo heeft ze een 'dienstje'; met het doen van de was voor de buurtjes verdient ze een paar centen. Dat is geen zakgeld, want het is bestemd voor de huishoudpot! Ook helpt ze Het kindereiland is een unieke presentatie in Nederland. haar moeder in het huishou den. Echt blij is ze niet met al dat typische 'meisjeswerk'; soms wil ze wel een jongen zijn. Haar broertje Simon vindt dat maar stom. Hij zit zeker niet te wachten op de klusjes van zijn zus. Liever verzamelt hij rariteiten - speelgoed heeft hij nauwe lijks - en gaat voetballen of schaatsen. Simon is ziekelijk en net genezen van TBC. Zijn toekomst ziet er anders uit dan die van z'n vader en voor gaande generaties. Na de af sluiting van de Zuiderzee zal er geen perspectief meer zijn inde visserij. Wanneer tijdens een najaars storm het water van de Zui derzee stijgt, wordt het On derhuis onbegaanbaar. En juist daar heeft Sijtje haar ge heime dagboek verstopt! Het is een ramp als ze haar boekje verhalen, plaatjes en tekenin gen kwijtraakt De speur tocht naar de verdwenen bladzijden van het dagboek is een speurtocht langs vele facetten van het dagelijks le ven op Marken rond 1930. Of het tenslotte allemaal goed komt is aan de bezoekers van Siberië Het kindereiland is opgezet in een pand Siberië uil Mar ken. Dit voormalige eiland in de Zuiderzee liep in de herfst en in de winter altijd wel en kele malen onder water. Daarom moesten de bewo ners hun huizen op verhogin gen in het land of op palen bouwen. Dat was ook het ge val met Siberië dat rond 1880gebou\vd werd. Er bevon den zich drie woningen in het geïsoleerd gelegen pand dat omringd werd door water. De drie families die er woonden, leefden op de eerste verdie ping, omdat. het. onderhuis bij overstromingen zelden droog bleef, De getrouwe kopie van dit huizenblok in hel buitenmu seum staat dan ook op een ei landje, omringd door sloot jes. Een deel van hel pand is op basis van schriftelijke his torische gegevens en aanvul lende mondelinge informatie ingericht als woonhuis. De overige twee delen doen dienst als presentatie en ten toonstellingsruimten. Het museum is dngeliiks geo pend van 10.00 tot 17.00 uur (in juli en augustus tot en met, 19,00 uur). Subsidie cursussen MIDDELBURG - De provin cie verleent eenmalige bijdra gen van 2110 gulden voor de organisatie van een cursus marketing voor recreatie-on dernemers in Burgh-Haam- stede en 25.907 gulden voor cursussen bedrijfshulpverle ning. De bijdragen worden ver strekt in het kader van het project Herstructurering Toe ristisch Recreatief Bedrijfsle ven voor het gebied Schou- wen-West. De op 24 november 1997 gehouden cur sus marketing werd georgani seerd door het Onderwijscen trum Toerisme Reizen. De basiscursus bedrijfshulp verlener EHBO van Pieter man Produkties Burgh- Haamstede werd gehouden op 4, 11 en 18 december 1997. In deze opleiding kwamen aan de orde: het geven van eerste hulp/reanimatie, be perken en bestrijden van brand, voorkomen en beper ken van ongevallen, in nood situaties alarmeren en eva cueren van personen en alarmeren van en samenwer ken met hulpverleningsorga nisaties. BEROERTE MIDDELBURG - De Vereni ging Samen Verder voor CVA-getroffenen en hun part ners houdt zaterdag 4 april een bijeenkomst in Zorgcen trum Jacob Roggeveen in Middelburg. Allen die maken hebben (gehad) met een be roerte, hersenbloeding of her seninfarct en andere belang stellenden zijn welkom. De aanvang is om 14.00 uur. BLUESCONCERT MIDDELBURG Pianist Marcel Worms speelt zater dag 4 april nieuwe blues in de Kloveniersdoelen in Middel burg. Hij brengt werken ten gehore van onder anderen Maarten van Norden, Lubo- mir Dcnev, Maarten Altena, Vladimir Nikolayev en Theo Loevendie. Het concert be gint om 20.30 uur. WOMEN'S AGLOW GOES - Women's Aglow Fel lowship houdt woensdag 8 april hanr maandelijkse in terkerkelijke bijeenkomst in de Oosterkerk aan de Berg weg in Goes, Doel ervan is bij to dragen tot de geestelijke eenheid onder allen die in Je zus Christus geloven. Spreek ster is Tessa de Ruiter uit Leusden. De aanvang is om 9,30 uur. VLISSINGEN - 'Van incident naar integraal in de Zeeuwse jeugdzorg'. Dat is de titel van de conferen tie die woensdag 22 april gehouden wordt in Grand hotel Arion in Vlissingen. De conferentie begint om 10.00 uur. De jeugdzorg is volop in be weging. Niet alleen neemt de vraag naar uiteenlopende vormen van hulp nog steeds toe, er is tevens veel discussie over de aanpak en afstem ming van verantwoordelijk heden tussen overheden en in stellingen. De nadruk ligt daarbij op integraal beleid en preventie. Tegelijkertijd is de hulpverlening bezig met een omvorming van aanbod- naar vraaggerichte sturing van de activiteiten. Waar het gaat om kinderen en ouders wordt alom gepleit voor een herwaardering van normen en waarden. Meer na druk op het gezinsleven en op opvoedingskwaliteiten van ouders vragen een gerichte benadering en ondersteu ning. De mogelijkheden voor advies en raad nemen in dit opzicht in snel tempo toe. Het is echter de vraag, zo stellen de organisatoren van de con ferentie, of dat allemaal wel zo positief is als het lijkt. Het programma van de confe rentie behandelt in dit ver band drie thema's. Behalve de maatschappelijke veran deringen rond jongeren zijn dat de gang van zaken binnen de jeugdzorg en de ontwikke ling van lokaal preventief jeugdbeleid. De informatie en discussies moeten prikkelen tot meer samenhang, beter af gestemde verantwoordelijk heden en beleidsaanzetten voor de middellange termijn. DEN HAAG (ANP)- De bijstandsuitkeringen en de (netto) IOAW- en IOAZ- uitkeringen worden per 'l april 1998 verhoogd. Dit is grotendeels het ge volg van een pakket maat regelen dat het kabinet heeft genomen ter aanvul ling van het inkomen van mensen die er in januari op achteruit gingen. Een van deze maatregelen is de ver hoging van het inactieven- forfait. Mensen met een bij standsuitkering hebben voordeel van deze verho ging. Per jaar betekent dit een netto voordeel voor al leenstaanden van f 100 en voor gehuwden van f 140. Daarnaast wordt per 1 april 1998 een nieuwe ouderen- norm ingevoerd in de Bij standswet. Hierdoor krij gen ouderen met een onvolledige AOW-uitkering een uitkering die op het ni veau van de volledige AOW ligt. De ABW kent landelij ke normen voor mensen van 21 tot 65 jaar en vanaf april 1998 ook voor mensen die 65 jaar of ouder zijn. De wet maakt onderscheid tussen echtparen of ongehuwd sa menwonenden, alleenstaan de ouders en alleenstaan den. ROTTERDAM (ANP) - De vorming van een nieuw college van burgemeester en wethouders in Rotter dam wordt steeds moeilijker. Vrijdag leek het erop dat de betrokken politieke partijen zich hadden neergelegd bij een eventuele stemming door de nieuwe raad op 14 april. Maar maandag maakten VVD en CDA gezamenlijk bekend niet in het college te gaan zit ten, als ze er niet allebei in komen. Vorige week liepen de onder handelingen voor een nieuw college in Rotterdam vast. De PvdA wil niet samen met CDA èn WD en een even tuele vierde partij. De WD en het CDA houden eraan vast dat ze beide in het colle ge moeten komen. F ormateur en PvdA-lijsttrek- ker Simons besloot daarop, na overleg, eerst een ooilege- programma te gaan schrij ven, in de hoop dat de partij en zich daar alsnog in zouden kunnen vinden. Begin vol gende week kunnen ze zich daarover uitspreken. Nederlandse Hervormde Kerk Beroepen te Wierden: P. F Bouter te Oudewater. Aangenomen naar Capelle aan den IJssel (wijk west) (toez.): P. J. den Admirant. zendingspredikant te Chili, die bedankte voor Voorthui zen (toez.); naar Sommels- dijk; G. C. Kunz te Papend- recht. Bedankt voor Westerhaar: R. ten Napel te 's-Gravendeel. Gereformeerde Kerken Beroepbaarstelling: mw. drs. J. Lammers, Wortmanstraat 206, 8265 AJ Kampen, tel. 038- 3323681; mw. drs. M. G. Riet berg, Edelenveld 410,7327 EH Apeldoorn, tel. 055-5333111; mw. drs. R. van Gulik-Re- nooij. Plataanlaan 20, 9902 PH Appingedam. tel. 0596- 628241. Christelijke Gereformeerde Kerken Bedankt voor Broek op Lan- gedijk: A. C. van der Wekken te Winschoten; voor Utrecht- West: B. de Graaf te Nun- sjpect; voor Hoerde: A. K. Wallet te Leerdam; voor Wil- dervanck in combinatie met Zuidlaren: B. Oosterbroek te Apeldoorn; voor Enschede- Oost: J. van Langeveldp te Hengelo (Ov.). Beroepbaarstelling wegens losmaking van de kerk van Zaandam J. Markus. Dodona- ruslann 323, 1504 KB Zaan dam. Gereformeerde Gemeenten Beroepen te Rljssen-Zuid en te Tcrwoldc-Dc Vecht: P. Mulder te Capelle aan den IJssel-Middelwatering; te 's- ven. Gravenpolder, te Amsterdam en te Hilversum: M. Karens te Werkendam, die bedankte voor Oosterland; te Kapeile- Biezelinge: G. J. van Aalst te Ridderkerk, die bedankte voor Boskoop; te Melissant: P. Blok te Kootwijkerbroek; te Westkapelle: M. Karens te Werkendam, die bedankte voor Borssele; te Vlaardin- gen: P. Mulder te Capelle aan den IJssel-Middelwatering; te Rotterdam-Centrum: W. Visscher te Amersfoort. Bedankt voor Kruiningenr'G. Mouw te De Valk-Wekerom; voor Scheveningen: A. Ver- mey te Zwijndrecht; voor Middelharnis, voor Hoofd dorp en voor Oosterend (Texel): J. Kareis te Oudemir- dunv, voor Aalst: G. J. van Aalst te Ridderkerk; voor Temeuzen: J. S. van der Net te Apeldoorn; voor Enkhui zen; J. J. van Eckeveld te Zeist; voor Westzaan: J. M Kleppe te Rijssen; voor Meeu wen: C. A van Dieren te Stolpwijk; voor Nieuwer- kerk; A. Bac te Bodegraven. Ds. A. Bar bedankt voor beroep NIEUWERKERK - Ds. A. Bac. predikant van de Gere formeerde Gemeente te Bode graven, heeft bedankt voor het beroep dat door Nieuwer- kerk op hem was uitgebracht. Nieuwerkerk is sinds 1985 vacant door het vertrek van ds. M. J. van Gelder, thans te Ridderkerk-Slikkerveer, naar Tricht-Geldermalsen. Niewerkerk lelt ruim 400 le den Ds. Bac (1940) Is sinds 1981 predikant in Bodegra-

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1998 | | pagina 6