Luctor et Emergo slaat brug i+n Jeugdbrandweer in finale Container in brand Schouwen-Duiveland krijgt een eigen munt: de ZeeCu Deurloo STREEKNIEUWS 'Goed Zeeuws, goed bont' thema NBvP-vergadering Creatieve vakantieweken aan kust met workshops Bijeenkomst oud-katholieken TITANIC 5 U hoort teveel straat I a waai in uw kamer of slaapkamer. Laat u dan door ons adviseren over rolluiken. Alleen bij de vakman natuurlijk. WOONTEXTIEL ZONWERING ZIERIKZEE HAVENPLEIN 3 4301 JD ZIERIKZEE TEL. 0111-415051 FAX 410376 Korps op zoek naar opvolger voor dirigent Henk Blom RENESSE - Fanfarekorps Luctor et Emergo in Re- nesse sloeg zaterdagavond met een ambitieus concert •in het plaatselijke dorpshuis een brug tussen het nuchtere Zeeland en tal van bruisende wereldsteden. „Naar de stad," luidt het thema van de jaaruitvoe ring. Het staat onder leiding van dirigent Henk Blom. RENESSE - Aan de Roelands- weg in Renesse werd in de nacht van zaterdag op zondag door onbekenden een papier- container in brand gestoken. De container is door de brand weer geblust. In de container wordt oud papier verzameld door de plaatselijke muziek vereniging. Problemen met de gezond heid van de dirigent waren oorzaak van het tiet, dat Luc tor et Emergo de twee uitvoe ringen dit jaar enkele weken later dan gebruikelijk geeft Blom is inmiddels weer vol doende hersteld om zijn eigen fanfarekorps te kunnen diri geren. Tijdens zijn afwezig- hetd werd de leiding tijdelijk waargenomen door gastdiri- gent G. Jordans uit Steenber gen Los van die gezondheids perikelen had Blom in een eerder stadium al te kennen 'gegeven de dirigeerstok in i het jaar 1999 aan een opvolger te- willen overdragen. Jaren lang al stuwt hij het Renesser fanfarekorps naar hoog ni- veau. Het vinden van een waardig opvolger lijkt der halve geen eenvoudige op dracht. Dat de prestaties van een muziekvereniging staan of vallen met de passie van de man die ervoor staat, toonde Luctor et Emergo zaterdag avond bovendien overduide lijk Met overtuigend veel in zet brachten de muzikanten een programma, dat respect 'afdwingt. Reis Het korps nam het publiek mee op een muzikale reis langs vele wereldsteden: Bag dad, Jerusalem, Buenos Ai res, Brussel, Budapest. We nen, New York. Saigon, Granada, Washington, Lon don en Rio de Janeiro. Verder bevatte het programma ever greens als "Love me tender' en 'Can't help falling in love' van Elvis Presley en het alom bekende 'My Way' van good old Frank Sinatra; een lied dat vrijwel iedereen in de badkamer weieens heeft gek weeld. Het programma lever de ook prachtige contrasten op: een podium vol Zeeuwse muzikanten met het plechtige aanzien van hun muziekuni- form, die vol overgave Zuid- Amerikaanse dansen ten ge hore brengen. Met een beetje fantasie vervaagt dan het Lucter et Emergo-blauw en komen er frivole bermuda's en gebloemde blouses voor in de plaats. 'Naar de .stad' stond als een huis, was geva rieerd, bleef boeiend en had eigenlijk een wat beter door dachte belichting verdiend. Naast grote inspirator Henk Blom droeg ook Ronald de Roo, instructeur van het slag werkensemble een belangrijk steentje bij. Verrassende bij dragen leverden verder de twee zangers Bert Klapwijk en Wim Voogt. Laatstge noemde is een trouwe ver- blijfstoerist in de Westhoek en donateur van Luctor et Emergo. Hij toonde zich be reid zijn vocale medewerking aan dit concert te verlenen. Bert Klapwijk toonde zich een zeer verdienstelijk tenor. Hij maakt deel uit van de Westhoekzangers in Burgh, die onder leiding staan van Elvira Vos-Simons. Panfluit De panfluit is weliswaar geen Fanfarekorps Luctor et Emergo tijdens de uitvoering van een ambitieus concert in het dorpshuis onbekend, maar beslist ook geen alledaags instrument. Blom zocht voor nummers als 'Eine Nacht in Budapest' en 'Memory' uit Cats iemand, die goed de panfluit kan be spelen. Hij vond die in de per soon van Jeannet Posma uit Voorne en Putten. Zij maakte indruk met de soepele en fraaie manier van spelen op dit eigenzinnige instrument. Voorzitter A. Padmos had een drukke taak deze avond. In zijn openingswoord deed hij onder meer een oproep aan dorpsbewoners, die ooit el ders musiceerden om nu de gelederen van Luctor et Emergo te komen versterken. Verder had de voorzitter nog al wat onderscheidingen uit te reiken. De koepelorganisa tie voor Hafabra-muziek, te genwoordig de KNFM, heeft de onderscheiding voor twaalfenhalf jarig lidmaat schap ingevoerd en dat bete kende voor het Renesser fan farekorps dat er even een inhaal manoeuvre moest wor den gemaakt. Padmos deelde aan allen die daarvoor in aan merking kwamen de versie- len uit. Van zwaarder kaliber - in aantal jaren - bleken de vijf jubilarissen, die na de pauze nog apart werden gehuldigd. S. de Feiter en J. van den Hoek kregen beiden de gou den speld uitgereikt wegens hun vijftigjarig lidmaatschap van Luctor et Emergo. J. Wandel en B. Nelissen staan in Renesse. (Foto: Marijke Folkertsma) al veertig jaar ais lid van dit korps te boek en mochten ook een speldje en een certificaat in ontvangst. Slagwerkin structeur R. de Roo heeft 25 jaar bij de muziek op zijn naam staan en kreeg ook daar de versierselen voor aangebo den. Luctor et Emergo geeft zater dag 4 april in het dorphuis de twe'ede uitvoering van 'Naar de Stad' voor alle belangstel lenden. Het programma be gint om 19.30 uur. ZIERIKZEE Rommelmarkt Op initiatief van de bewo nerscommissie wordt zater dag 4 april een rommelmarkt in wooncomplex De Veste»ge- houden. Aangeboden worden onder meer huishoudelijke artikelen, glas- en aarde werk, boeken en grammo foonplaten. De markt begint om 9.00 en duurt tot 15.00 uur. Oosterlands Fanfare gaan op de woensdagen 8 april en 27 mei langs de deuren om spul letjes op te halen voor de rom melmarkt van zaterdag 25 ju li. Deze markt, waar diverse spullen worden aangeboden, vindt dan tussen 9.00 en 16.00 uur plaats op de Markt en de Sint Joost dijk in Oosterland. Een dweilband zorgt voor de muziek. De opbrengst van de rommel markt is bestemd voor de kas van de muziekvereniging. Rommelmarkt De werkgroep Dierenasiel Schouwen-Duiveland houdt zaterdag 11 april een grote rommelmarkt onder de Beu- ze. Er worden tal van ge bruiksartikelen, meubels, ou de boeken en platen en vele andere hebbedingetjes te koop aangeboden. De rom melmarkt wordt gehouden van 9.00 tot 16.00 uur. De op brengst komt geheel ten goe de aan het dierenasiel. OOSTERLAND Rommelmarkt Leden van muziekvereniging Paasmiddag Speel-o-theek Leentjebuur houdt woensdag 8 april haar jaarlijkse paasmiddag in het MFC aan de De Huybert- straat. De middag is bedoeld voor kinderen van drie tot en met zeven jaar. De paashaas brengt een bezoekje aan de speel-o-theek. Het evenement is van 14.30 tot 16.00 uur. Advertentie In Prins van Oranje Goes GOES - Goed Zeeuws, goed bont. Dat is het thema van de jaarvergadering van de afdeling Zeeland van de Nederlandse Bond van Plattelandsvrou wen (NBvP) donderdag 2 april in de Prins van Oranje in Goes. Nederland heeft een multi culturele samenleving. Ver schillende culturen zijn da gelijks om ons heen. In Zeeland wonen en werken - 12.000 mensen met een ande re nationaliteit. Tijdens de NBvP-jaarvergadering in Goes worden de cultuurver schillen- en overeenkom sten in beeld gebracht. Mevrouw Nassrin Sava- looni uit Irak verzorgt tij dens het ochtendprogramm- ma een inleiding. Tijdens de lunchpauze kunnen presen taties bekeken worden van de verschillende commissie die in samenwerking met buitenlandse vrouwen tot stand zijn gekomen. In het middagprogramma, dat om 14.00 uur van start gaat, treedt de cabaretgroep Tur kish Delight op. Deze groep - bestaande uit de Turkse In- ci Pamuk en Nilgün Yerli legt lekker aangedikt voor oordelen bloot. Herken ning, samen lachen en er nog eens over nadenken is wat zij willen bereiken. OOSTKAPELLE - De Stichting Educatief Toerisme Zeeland Oranjezon in Oostkapelle houdt van 20 tot en met 24 april weer een vakantieschilderweek on der leiding van Felix Stieger uit Breda. Deze vakantieschilderweek is een onderdeel van een vol ledig jaarprogramma met di verse workshops ep korte cursussen tekenen en schilde ren. De lessen worden gege ven door beeldend kunste naars met een ruime ervaring in lesgeven. Er komen gedu rende het gehele jaar diverse technieken aan de orde. De lessen worden gegeven in Toeristisch Centrum Oranje zon in Oostkapelle, waar een ruim atelier ter beschikking staat. Als het weer het toe laat, wordt er ook buiten ge werkt. Het Zeeuwse land schap nodigt uit om te worden vastgelegd. Geliefde plekjes zijn: duinen en strand in Domburg, de omgeving van de landgoederen in de Manteling, het natuurgebied tussen Oostkapelle en Dom burg en het stadje Veere.Op de dagen dat buiten gewerkt wordt., worden de benodigd heden, zoals veldezeltjes, stoeltjes en dergelijke naar de locatie gebracht. De work shops duren één, twee of drie dagen De vakantieschilder- weken beginnen op maandag middag en eindigen op vrij dag na een feestelijke lunch. Voor nadere informatie kan men bellen naar: 0118-581507. I GOES - De oud-katholieke ge meenschap in Zeeland, deel van de oud-katholieke kerk van Nederland houdt zater dag I april een kerkdienst in de kapel naast de rooms-ka- tholieke Maria Magdalena- kerk aan de Singehtraat in Goes. I De dienst begint om 10 30 uur I De ingang van de kapel be vindt zich naast, de hoofdin gang van de kerk Pastoor K Homan uit Den Haag, belast I met de pastorale zorg voor de I oud-katholiek»- diaspora in I Zeeland, zal In deze eucharis tieviering voorgaan. Belang stellenden zijn welkom de dienst bij te wonen. In Zeeland wordt, vijf maal per jaar een oud-katholieke viering gehouden. Er is geen parochie in de provincie en de oud-katholieken wonen ver spreid over de verschillende 'Handen Behalve vieringen worden er van tijd tot, tijd ooi-, huiskamerbijeonkom- sten gehouden mot de bedoe ling de leden van do gemeen schap nader tot elkaar te n Vier maai pet [aar wordt de nieuwsbrief 'Zee land O.K.' uitgebracht. In kader 750jaar stadsrechten Zierikzee ZIERIKZEE - Het 750-jarig bestaan van de stadsrech ten van Zierikzee krijgt een bijzonder zakelijk tin tje. De Munt in Utrecht slaat een speciale jubileum- munt: de ZeeCu. Dat staat in Raboband, een uitgave van de Rabobank Schouwen-Zierikzee. De ZeeCu, met een waarde van vijf gulden, komt op 1 mei in omloop en blijft geldig tot 1 januari 1999. Het idee voor de munt komt uit de koker van A. Ruyten- berg uit Renesse, lid van de Lionsclub Schouwen-Duive land. De opbrengst van het geldstuk gaat naar de moder nisering van de bungalow voor lichamelijk gehandicap ten in Aquadelta Vakantie park in Bruinisse. „Het liefst had ik een munt gehad met de waarde van 7,50 gulden, want dat vond ik wat toepasselijker," vertelt Ruy- tenberg in Raboband. „Dat werd me echter door de mede werkers van De Munt afgera den. Het is geen gangbaar be drag en hun ervaring is dat mensen minder geneigd zijn zo'n munt te gebruiken." Rollen Het is de bedoeling dat de ZeeCu goed gaat rollen, ten minste van de banken, VW- kantoren, winkels en bedrij ven naar de zakken van de toeristen en de inwoners van Schouwen-Duiveland. Als ze eenmaal in die zakken zitten moeten ze daar, zo stelt Rabo band, vooral blijven. „Hoe meer ZeeCu's uit de roulatie rakên - dat heet versterven - hoe groter de opbrengst voor het renovatieproject is. Ruy- tenberg: „We hopen natuur lijk dat veel mensen één of twee munten bewaren als een herinnering aan dit jaar. En dat de toeristen ze mee terug naar huis nemen. Maar tot 1 januari 1999 kan een ieder die dat wil de munten weer om ruilen voor de gangbare vijf guldenmunt. De brancheorganisaties, ge meenten en banken hebben voorintekenlijsten gemaakt. De oplage van de ZeeCu is af hankelijk van het aantal voorintekeningen. „We gaan uit van circa 30.000 stuks, maar het is even afwachten of er zoveel belangstelling 'is," aldus Ruytenberg. D. Meulblok, voorzitter van de Federatie Ondernemers verenigingen Schouwen-Dui veland (FOS), staat vierkant achter het initiatief. „Het is een ludieke actie voor zo'n feest, want dat vier je toch maar één keer nietwaar? Het vraagt wel wat organisatie en de mensen moeten goed we ten dat het een wettig betaal middel is dat alleen op Schou wen-Duiveland geldigheid heeft. Maar ik ga ervan uit dat het geen probleem is." Van de vijf Schouwen-Duivelandse jeugd- brandweerploegen die zaterdag meededen aan de selectiewedstrijden in Ouddorp heb ben de ploegen van Haamstede en Renesse zich weten te plaatsen voor de landelijke fina le. Dit met respectievelijk een eerste en een derde plaats. De juniorenploeg van Bruinisse behaalde een verdienstelijke tiende plaats. In totaal dedan 14 juniorenploagen n tol 15 jaar mee. Fill de adspiranten - 1(5-18 jaar - behaal de Bruinisse eveneens de tiende plaats en leg den Haamstede en Renesse beslag op de zesde plaats. Er deden 15 ploegen mee. De landelij ke finale wordt, zaterdag 13 juni in het Gelder se Hnaften gehouden. Voor de tijd zijn er nog selectiewedstrijden in Haarlem (4 april), Vlix singen (18 april), Delfzijl (25 april) en Bruinis se (2 mei). Per juniorenbaan en adspiranten baan gaan de eerste drie door naar de finale en strijden dan voor de titel van landskampioen junioren en adspiranten (Archieffoto) i 'Zorg dat u op tijd bent meneer, de plaatsen zijn niet besproken.' Dus staan we een half uur voor het begin van de film in de hal van de mega-bioscoop. De man had blijkbaar meer mensen gewaarschuwd. Een grote groep wachtenden maakt zich klaar om zich elk moment naar binnen te storten. De Tita nic zal vergaan en dat willen we zien ook. Het betekent stevig in je schoenen staan en je niet omver laten gooien door duwende on verlaten. Een kwartier voor aanvang is er nog geen beweging in de massa. Wel wordt de hele zaak compacter en benauwder en stijgt het onbehagen per seconde. Even heb ik de neiging me los te maken uit het sardienen- blik, maar dat kan ik niet maken. 'Ik ga ook naar de Titanic' heb ik in alle klassen gezegd als de leerlingen weer eens kwamen verha len hoe prachtig de film was.' De Titanic is in. Het regende vorige week Oscars en dat had dominee Smit in Bruinisse als kenner voorzien. Zelfs het thema van een jeugd dienst was tot 'Titanic' gebombardeerd. Maar in Bru ging het er vast gemoedelijker aan toe dan hier. Vijf minuten voor de aan vang kunnen we nog steeds de zaal niet in. Als we eindelijk naar binnen mogen klinkt er gejuich en wringt ieder zich onbeschaamd naar binnen. Alsof we als eerste de red dingssloep willen bereiken. Dan begint de tweede beproeving. Een ter reur van flitsende en gillende reclamebood schappen wordt over het publiek uitgestort. Het geluidsvolume wordt blijkbaar nog even grondig getest. Iedere keer als je denkt; 'En nu begint de Titanic' davert een aankondi ging van een nieuwe film die je voor geen geld zou willen zien, over je heen. De zaal is bijna gevuld. Angstig kijk ik of er geen pop corn vretende medemensen in mijn buurt komen zitten. Met bakken vol wordt de rot zooi de zaal in gesleept. Niets is erger dan drje uur lang het geknauw van popcorn naast je te moeten aanhoren. Het valt mee. Toch daalt langzaam een zoet-weeiige pop- corn-lucht op de zaal neer en de film begint. Het scherm wordt breder en we zakken weg op onze stoel. Nu zal het gaan gebeuren. We duiken onder water en zien de verwierde resten van een gezonken Titanic op de zeebodem. De 'Tie- tanik' zeiden ze vroeger altijd. Naarmate het verhaal zich ontwikkelt merk ik dat de film helemaal niet over de Titanic gaat. Het glo rieuze schip is alleen maar het decor waar voor zich een aloud liefdesdrama ontwikkelt. De liefde tussen een rijk meisje van hogere stand en een jongen uit het gewone volk. Ei genlijk een verhaaltje van niks. Er was een grote duim voor nodig om de plot nog een beetje te laten kloppen. Maar het spektakel is er niet minder om. Zeker als het schip ver gaat. Het moet voor de componist van de muziek een nachtmerrie geweest zijn. Het lukt het orkest nauwelijks om boven het don derende geweld van water en gegil uit te komen. De achterkant van het schip rijst loodrecht omhoog en de mensen die op het achterdek hun toevlucht genomen hebben glijden als damstenen over het dek naar be neden, het water in. Daar zit ik. Ik ben een van de vele miljoenen in de wereld die naar het amusement van een zinkend schip zit te kijken. En hoevelen kunnen er niet genoeg van krijgen. De film Titanic zal door sommigen vele malen be zocht worden. Vijftienhonderd mensen zie je in wanhoop in het water springen, tegen rai- lingen aanbotsen of in het ijswater bevriezen en het gekke is: het doet je niets. Als je het echt wat deed zou je gillend de zaal uitlopen. Maar het boeiende spektakel zet ieder vast op z'n stoel. Een orgie van geluid en ziedend water spat de zaal in. Als iemand in wan hoop van het dek recht naar beneden suist en een salto maakt omdat hij tegen de schroef van het schip knalt stijgt het gelach op. Het is een bewust gekozen effect. De Hollywood-regisseurs weten een ramp met humor te doseren. Is het eigenlijk bijzonder? Het grote leed zegt ons niets meer. Vandaar dat het in de film uiteindelijk om het leed van de enkeling gaat. Als er gehuild wordt is dat niet om 1500 doden, maar om het meisje dat op het laatst toch haar geliefde ziet zinken. Wat doet ons het leed van velen? Een operatie van één kind brengt de wereld in rep en roer. De dood van duizend onbekenden laat ons koud of nog erger: het fascineert ons. En dan hebben de filmers goed doorgehad. Na de film klinkt applaus. Sommigen blijven verdoofd zitten. Als ik de rijen langs loop ver baas Ik me-over de tientallen frisdrankblikjes, het papier en het popcorn waarmee de grond bezaaid is. Alles is gewoon op de grond gemikt. Geen wonder dat we zo lang moesten wachten, leder loopt nu rustig de zaal uit. De Titanic wordt weer in de haven gelegd. De volgende groep staat weer te dringen,

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1998 | | pagina 5