Minder tij d voor detailhandel Aantal verkeersdoden blijft gestaag dalen Groot draagvlak voor taakstraffen in Nederland Alternatieve beurs in Zeelandhallen Goes Onderzoek naar relatie tussen IVF en kanker Bedrijven selecteren vaker op gezondheid Universiteit Groningen licht scholieren best voor Nederlander blijft winkelen en boodschappen doen leuke bezigheid vinden VRIJDAG 27 MAART 1998 NR 26356 7 GOES - In de Zeelandhallen in Goes wordt zaterdag 18 en zondag 19 april een manifestatie gehouden waarop onder anderen alternatieve therapeuten en paragnosten zieh presenteren. Het aantal alternatieve be handelingsmethoden uit nieuwe en oude culturen neemt de laatste decennia snel toe. Steeds meer consu menten raadplegen naast een reguliere arts therapeuten en paragnosten. Deze geven op de beurs consulten, demon straties, adviezen en informa tie over onder meer cursus sen, opleidingen, spirituele vakanties en voeding. De ongeveer honderd deelne mers presenteren zich met on der meer Shiatsu-, reiki-, phy- to-, regressie-, muziek- en klankschalentherapie, acu punctuur, acupressuur, iris- copie, metamorfosemassage, magnetiseren, astrologie, handlijnkunde en spirituele boeken.Diverse sprekers ge ven lezingen over onderwer pen als spookverschijnselèn en geestverschijningen, band stemmen, boodschappen uit de ruimte, reiki, healing door 'j zelfkennis, voetreflexologie, aura en chakraremedies en Oosterse massagetechnieken De beurs is beide dagen van 10.00 tot 18.00 uur geopend. AMSTERDAM/NIJMEGEN (ANP) - De IVF-klinie ken in Nederland zijn bezig met een onderzoek naar de mogelijke relatie tussen eierstokkanker en de vruchtbaarheidsbehandeling IVF (in-vitrofertilisa- tie). In totaal krijgen 30.000 vrouwen die ooit een IVF-behandeling hebben ondergaan een uitgebreide vragenlijst. Dat heeft een woordvoerster van het Academisch Zieken huis Nijmegen St. Radboud (AZN) donderdagmorgen be vestigd. Het Antonie van Leeuwenhoekziekenhuis in Amsterdam coördineert het onderzoek. Wetenschappers hebben al eerder ontdekt dat er een re latie kan bestaan tussen hor monen en het ontstaan van kanker. Vrouwen die een IVF-behandeling ondergaan, krijgen flinke hoeveelheden van bepaalde hormonen toe gediend om de eisprong te sti muleren. De IVF-klinieken willen nu weten of die hormo- nenstoot kanker aan de eier stokken, baarmoeder of bor sten zou kunnen veroorzaken. Volgens de onderzoekers is er geen reden voor vrouwen die in-vitrofertilisatie hebben ondergaan om in paniek te ra ken. In Nederland wordt IVF al tien jaar toegepast. Als daardoor een aanzienlijk ho ger risico op kanker zou ont staan was dat al eerder geble ken. Het wetenschappelijk onderzoek moet gegevens op leveren voor met name bui tenlandse theorieën dat hor moonstimulatie kanker zpu kunnen veroorzaken. Dat is overigens ook in het buiten land nog nooit op basis van onderzoek gebleken. Het onderzoek moet rond de eeuwwisseling klaar zijn. Mocht er sprake zijn van een verhoogd kankerrisico dan zal daarvoor een speciale screening worden opgezet Volgens onderzoek NIA-TNO RIJSWIJK (ANP) - Veertig procent van de werk nemers denkt dat werkgevers bij de werving van nieuw personeel kijken naar hun gezondheid. Mensen met een verhoogd risico op ziekte zouden steeds moeilijker door de selectie heen komen. Dit blijkt uit een onderzoek van NIA-TNO in opdracht van het ministerie van So ciale Zaken. De studie.on der 1000 werknemers verge lijkt de situatie van 1997 met die van 1995 toen de Ziektewet nog niet was ge privatiseerd. Werkgevers draaien als gevolg van de privatisering zelf op voor de doorbetaling van het loon van zieke werknemers. Van de onderzochte werkne mers gaf 27 procent aan dat werkgevers zieken beter be geleiden. De helft van de werkgevers heeft maatrege len genomen om de arbeids omstandigheden te verbete ren. De nieuwe Ziektewet heeft er niet toegeleid dat mensen op grote schaal zich minder vaak of minder lang ziek melden. Tussen de 10 en 15 procent van de ondervraag den zegt er wel rekening mee te houden. Zij werken langer door en gaan na ziek te eerder weer aan de slag. De werknemers signaleren wel dat bedrijven steeds meer mensen op tijdelijke contracten binnenhalen om zo het ziekteverzuim te be perken. Uit een woensdag gepubli ceerd onderzoek van TNO kwam naar voren dat be- drijfs- en verzekeringsart sen moeite met de nieuwe Ziekt wet hebben. Ruim een derde vindt dat ze door de privatisering daarvan hun onafhankelijke positie kwijtraken. Eenderde van de bedrijfsartsen en twee derde van de verzekerings artsen geeft aan dat de werkgever aan risicoselec tie doet om minder gezonde mensen te weren. UTRECHT (ANP) - De Rijksuniversiteit Groningen geeft het best studievoorlichting aan scholieren. Net als vorig jaar heeft de instelling de prijs voor het bes te studievoorlichtingsmateriaal gewonnen. ,,De RUG heeft een vlotte brochure gemaakt, en geeft op weinig papier veel infor matie over zowel de opleiding als de beroepsperspectie ven". oordeelt ac jury onder leiding van voorzitter Blan- kcrt van VNO-NCW. „Dege lijk en eigentijds, als van ouds, zowel wat uiterlijk als inhoud betreft zeer aantrek kelijk." Staatssecretaris Netelenbos van Onderwijs heeft de wis selbeker woensdag in Utrecht uitgereikt aan een vertegen woordiger van de RUG. De prijswinnaar bij het hbo kwam ook uit Groningen, De inzehogeschool beschikte volgens de jury over de beste voorlichtingsfolders in het hoger beroepsonderwijs. Bij de mbo-instellingen bleek de voorlichting van het Utrecht College het duidelijkst. Deze school sleepte, net als de RUG. vorig jaar ook al de eer ste plaats in de wacht. De prijs voor het beste voor lichtingsmateriaal is een ini tiatief van het Landelijk-- Dienstverlenend Centrum voor Studie- en Beroepskeu zevoorlichting (LDC). Het ex pertisecentrum voor loop baanvraagstukken wil met de prijs objectieve en duide- lijke voorlichting over stu- diemogelijkheden stimule ren. Voor eerlijke folders en brochures is het volgens LDC belangrijk dat een vergelij king wordt gcmnakt met de zelfde studie aan andere insti tuten. Zo'n vergelijking zou nu vaak ontbreken omdat bet aeconl steeds vaker op de werving van studenten komt te liggen. Omnnt studievoorlichting op Internet volgens de initinliet nemers van de prijs bezig is aan een onstuitbare opmars, wil LDC ook hiervoor kwnli- teitscriterin gaan ontwikke len. Volgend jaar zou dan voor dit specifieke medium een eigen voorlichtlngsprijs moeten komen. DEN HAAG - Negen van de tien consumenten hebben géén hekel aan winkelen of boodschappen doen. Zo'n 3$ proeent vindt winkelen (erg) leuk en 52 procent staat er neutraal tegenover. Voor boodschappen doen geldt dat 42 proeent het (erg) leuk vindt en 48 procent er neutraal tegenover staat. Dit blijkt uit 'Consument Detailhandel 1998' van het Hoofdbe drijfschap Detailhandel. Het rapport werd donder dag gepresenteerd te Houten. De cijfers zijn al een aantal ja ren vrij stabiel. Een trend is wel dat consumenten op de tijd die zij besteden aan win kelen en boodschappen doen bezuinigen. Gemiddeld beste den consumenten nu ruim vijf uur en twintig minuten per week in de detailhandel. Ze geven daar dan per uur ge middeld zeventig gulden uit, Per saldo éèn op de vier Ne derlanders zegt minder tijd dian vroeger aan de detailhan del te besteden en meer aan tijdsbestedingen zoals hob bies, sporten, tv kijken en uit gaan Snel shoppen In deze hectische tijd staat de consument voortdurend on der tijdsdruk. Bij de afwe ging tussen meer werken of meer vrije tijd. kiest een groot deel van de bevolking voor meer vrije tijd. Voor de detailhandel biedt dat in principe perspectief, omdat men dan meer tijd voor win kelen en.boodschappen doen heeft. Maar in werkelijkheid loopt die tijd terug. Zoals ge zegd gaat het nu om vijf uur en twintig minuten per week in de detailhandel en een ge- ihiddelde uurbesteding van zeventig gulden. Deze beste dingen verschillen enorm Voor de verschillende groe pen in de samenleving. Zo be steden alleenstaanden zonder yzerk per uur in de detailhan del ongeveer 27,50 gulden. Tweeverdieners besteden per uur in de detailhandel veel meer, namelijk honderd gul den. Consumenten hanteren twee strategieën om de bestede tijd in de detailhandel te vermin deren. Tijdsbesparing is mo gelijk door doelgerichter en/of efficiënter te winkelen. De doelgerichte consument beslist voor de aankoop al precies wat hij waar gaat ko pen. Vooral bij huishoudelij ke-, cadeau- en drogisterij-ar tikelen is de consument zeer doelgericht. Bij 'kleding- en woninginrichtingswinkels is hij veel minder doelgericht. De efficiënte consument kiest voor zijn aankopen uit een be perkt aantal winkels, veelal niet meer dan één of twee. Veel consumenten hebben dan ook een vaste winkel. Vooral bij drogisterijen, huis houdelijke artikelen en wo ninginrichting is dat het ge val. Bij kleding- en cadeauwinkels overweegt de consument diverse winkels en oriënteert hij zich bij di verse winkels. Winkeltrouw De consument winkelt in het algemeen efficiënt en is zeer winkeltrouw. In tachtig pro cent van de gevallen gaat hij over tot een aankoop bij een winkel die van te voren over- Nederlanders vinden het over het algemeen leuk om te winkelen en boodschappen te doen. wogen werd. Ruim veertig procent van de consumenten beslist vóór een aankoop al wat ze waar gaan kopen. Het aantal winkels dat de consu ment overweegt probeert hij tot het minimum te beperken; liever één dan twee. Prettige ervaringen en ergernissen be palen in sterke mate of een winkel al dan niet overwogen wordt. Ruim tachtig procent van de consumenten, nagenoeg even veel als in voorgaande jaren, heeft wel eens iets prettigs er varen tijdens het winkelbe zoek. De top drie van prettige ervaringen is onveranderd gebleven: rustig rondkijken staat nog steeds op nummer één, gevolgd door ruime keu zemogelijkheden en een over zichtelijke indeling. Ruim de helft van de consumenten heeft zich ook wel eens aan iets geërgerd tijdens een win kelbezoek. Onveranderd op nummer één staat nog steeds opdringerig personeel, ge volgd dqor slechte verzorging van de winkel en onbehulp zaam personeel. In de super markt is ergernis nummer één nog steeds het niet goed rijdende winkelwagentje. Op nummer twee en drie staan respectievelijk aanbiedingen die uitverkocht zijn en de wachttijden bij de kassa. Uit prettige ervaringen en er gernissen kan geconcludeerd worden dat het personeel en de winkelinrichting kritieke factoren zijn. Beide staan zo- (Foto: Marieke Mandemaker) wel in de top drie prettige er varingen als in de top drie er gernissen. Al met al is de consument niet ontevreden over de prestaties van de detailhandel op de winkelvloer, en hij waar deert dit met een ruime ze ven. Toch zien we dat ruim vijf procent van de klanten de detailhandel een onvoldoen de geeft. Er is nog werk aan de winkel voor de detailhan del. N atuurexcursie op Neeltjejans NEELTJE JANS - Belang stellenden kunnen zondag 5 april deelnemen aan een na- tuurexcursie op Neeltje Jans. Het natuurgebied is er bijna net zo lang als de Oosterschel- dekering. Toen de kering klaar was zijn de werkeilan- den omgetoverd in een duin- terrein. Sindsdien duiken steeds nieuwe soorten plan ten en vogels op. Deelnemers hoeven zich niet vooraf aan te melden. De start is om 14.00 uur bij het naambord van de natuur organisaties aan de Ooster- scheldekant van de parkeer plaats van Waterland Neeltje lans. Opening van havenkantoor OUDDORP - Burgemeester C. Sinke verricht zaterdag 11 april de opening van het nieu we havenkantoor bij Marina Port Zélande in Ouddorp. De openingshandeling van het aan de Kabbelaarsbank 4 gelegen gebouw staat ge pland om 15.00 uur. De hal zal tijdens het gehele vaarsei- zoen, dat deze dag van start gaat, onderdak bieden aan exposities van op de water sport toegepaste kunst. Deze steeds wisselende collecties worden samengesteld door Les Arts Nautiques uit Rid derkerk. Ook de uitgebreide watersportwinkel opent haar deuren. Internationaal bedrijvenspel MIDDELBURG - Leerlingen van het Delta College, van ROC Zeeland namen geduren de drie dagen deel aan het in ternationale bedrijvenspel Ecoman. Vanmiddag worden de resultaten onthuld. Achttien tweedejaarsleerlin- gen van de opleiding adminis tratie zijn sinds woensdag in 1 de weer met dit spel, dat tege lijkertijd ook gespeeld wordt op scholengemeenschap Lo pez Vicuna in Barcelona, de highschool in het Engelse Stowmarket en het Annunia- tia Instituut in het Belgische Veurne. Drie managementteams, die lijn samengesteld uit leerlin gen van alle drie scholen, run nen een eigen bedrijf dat met de overige twee bedrijven moet concurreren. De activi teiten van de leerlingen be slaan in totaal vier boekja ren. Ecoman is opgezet, in het kader van de internationale communicatie vla de elektro nische snelweg. AMSTERDAM (ANP) - Onder de Nederlandse bevol king bestaat een groot draagvlak voor taakstraffen. Nederlanders zien meer heil in deze alternatieve strafwijze omdat die de kans op herhaling van straf baar gedrag vermindert en het goed herintreden van gestraften in de maatschappij bevordert. De enquete is een herhaling van een onderzoek dat vijf jaar geleden is gehouden. Het draagvlak voor de taakstraf blijft in vergelijking even groot. Toch zijn er ook ver- Positiever schillen in de resultaten van beide onderzoeken. menleving beter moest wor den. Nu is dat draagvlak toe genomen tot 40 procent. Dit blijkt uit een enquete on der Nederlanders die onder zoeksbureau NIPO in op dracht van de Stichting Reclassering Nederland heeft uitgevoerd. Voor het onder zoek vreesde de reclasserings- organisatie nog dat de huidi ge verharding van de criminaliteit tot een roep naar meer en langere vrij heidsstraffen zou leiden. Die vrees blijkt volgens het NIPO ongegrond. De onderzoeksresultaten zijn donderdag gepresenteerd op een congres van Reclassering Nederland in het Koninklijk Instituut voor de Tropen in Amsterdam. De bijeenkomst werd gehouden ter ere van het 175-jarig bestaan van de reclassering in Nederland. Zo blijkt dat de Nederlander in 1998 meer belang aan reso cialisatie van'de delinquen ten hecht dan vijf jaar gele den. Toen vond 52 procent van de bevolking dat er meer cellen moesten worden ge bouwd. Nu is dat percentage gedaald tot 40. Vijf jaar gele den vond 27 procent van de ondervraagden dat de inte gratie van gestraften in de sa- Ook zijn de Nederlanders iets positiever over de manier waarop de overheid de crimi naliteit bestrijdt. Was in 1993 nog 65 procent van de Neder landers van mening dat er veel te weinig aan het bestrij den van de misdaad werd ge daan, dit jaar is nog 54 pro cent niet te spreken over de misdaadbestrijding in Neder land. De Nederlander ziet het meest in een combinatie van bestaande straffen met taak straffen. Bij uitkeringsfrau de krijgt het terugbetalen van het gefraudeerde bedrag in combinatie met een taak straf de voorkeur. Het rijden onder invloed moet volgens de responden ten worden gestaft door een ontzegging van de rijbe voegdheid of een voorwaar delijke gevangenisstraf, gecombineerd met een taak straf. Voor het aanpakken van ge organiseerde misdaad blijft volgens de Nederlander het opleggen van gevangenis straf de enige juiste sanctie. Volgens cijfers Centraal Bureau Statistiek DEN HAAG (ANP) - In het verkeer zijn vorig jaar op nieuw minder mensen om het leven gekomen. Het dodencijfer bedroeg 1163, tegen 1180 in 1996, blijkt uit een publicatie van het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). In de categorieën personen- doden, maar onder fietsers en auto's en bromfietsen vielen voetgangers meer. Uitge- vorig jaar minder verkeers- splitst in leeftijdscategorieën daalde het aantal slachtoffers in de groepen 15-17 jaar en 20- 24 jaar. Het aantal slacht offers onder bromfietsers daalde het sterkst. In 1997 waren dat er 88, tegen 107 het jaar ervoor. Het aantal veron gelukte inzittenden van per sonenauto's nam van 575 in 1996 af tot 547 in 1997. Het CBS komt tot negatieve cijfers voor fietsers en voet gangers. Vorig jaar veronge lukten 242 fietsers, tegen 233 in 1996. Onder voetgangers steeg het dodencijfer tot 119 vorig jaar, tegen 109 in 1996. In bestelauto's kwamen in 1997 57 inzittenden om, tegen 44 het jaar ervoor. In de categorie personeneauto's en bromfietsen vielen minder verkeersdoden. (Foto. Marijke Folkertsma) Maximumsnelheid De fietsersbondj ENFB stelt in een reactie dat er een snelle invoering moet komen van een maximumsnelheid van 30 kilometer in de bebouwde kom. Dit is nodig om kwets bare groepen als fietsers en voetgangers beter te bescher men. In de leeftijdscategorie 15-17 jaar zakte het aantal doden van 69 in 1996 tot 59 vorig jaar. In de groep 20-24 jaar daalde het. aantal van 166 in 1996 tot 140 in 1997. Op basis van door politie ge registreerde ongevallen zal het aantal slachtoffers dat in een ziekenhuis belandde, na genoeg gelijk blijven. De de finitieve cijfers hierover ko men medio 1998 beschikbaar. Veilig Verkeer Nederland is blij met de daling. Het aantal verkeersdoden ligt nu op het niveau van de jaren vQftig, terwijl het. aantal personen auto's vijftig keer zo groot is. VVN vindt het wel verontrus tend dat het. aantal gewonden al enkele jaren niet daalt en dat steeds meer slachtoffers blijvend gehandicapt, raken. Elzenmeet aangepakt WESTENSCHOUWEN - Ac tief Terreinbeheer neemt za terdag 28 maart de elzenmeet aan de Kraaijensteinweg in Westenschouwen onder han den. Het onderhoud dat die dag ge pleegd wordt bestaat uit het afzetten van enkele meetjes en het wegzetten van afko mend takhout op een houtril. Naast Actief Terreinbeheer, een werkgroep van de Na tuur- en Vogelwacht, wordt ook assistentie verleend door scouting Bruinisse. Het ter rein is eigendom van Staats bosbeheer. Gewerkt wordt van 9.00 tot 13.00 uur. Op dit perceel in Westenschouwen is veel op slag te vinden van abeel, lijs terbes en berk. De elzen zijn veelal verdwenen. Wel groei en er nog enkele grote oude ei ken en hulststruiken, CDA Zeeland komt bijeen in Goes GOES - Het thema 'do kennis samenleving' staat centraal tijdens een bijeenkomst van bet CDA Zeeland op zaterdag 28 maart in de Prins van Oranje in Goes. Op hot programma slaat, een drietal lezingen. Europarle mentariër Wim van Velzen houdt een inleiding over 'de kennissamenleving in Euro pees perspectief' Rein Leent faar, seeretaris van CDA Zeeland vertelt over In ternet. Jan-Kees de Jager, deskundige op het gebied van moderne communicatiemid delen geeft een lezing met als titel 'de toepassingsmogelijk heden' De bijeenkomst be gint om 10.00 en duurt tot 12.30 uur

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1998 | | pagina 7