Goudstikker naar rechter Verbod op vissen in de kwetsbare gebieden blijft Jongeren hechten aan gezinsleven Reclamestunt Citroën wekt veel ergernis Koningskoppel op tournee In cel voor roofoverval in Renesse Crimineel kreeg asiel op grond van valse naam Trouw spant geding aan tegen onderwijsinspectie WATERSTANDEN Na afwijzing claim door staatssecretaris Nuis Minister Van Aartsen: Nieuw tijdschrift over natuur Twee doden bij bedrijfsongeval Miljoen voor sanering Zeeuwse gasterreinen 2 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vervolg van pagina 1 In Mondragon had het koppel een knoopmicrofoontje op het colbert. Dat is pas echt hands- free. Asselbergs is trots op deze presentatie, laat hij desge vraagd in de pauze weten. Het concept is volledig in ei gen huis ontwikkeld. Het he le spul bij elkaar, inclusief advertentiecampagne kost ongeveer 25.000 gulden. As selbergs sluit af: ,,Heel bij zonder dat u zolang naar uw gemeentebestuur hebt geluis terd. Het gaat u goed, wel thuis en tot ziens." Gaat het weer een beetje meneer Droogh? Het gaat pri ma met Huub. ,,Hier in Bru hebben we ons toch een beetje ingehouden. Voor Renesse hebben we wat aardigs in pet to." Wat dat is, wil hij niet kwijt. „Maar een show mag het niet worden", vindt Veer- hoek „daar is het allemaal te serieus voor". Wie het slot van de - niet zo bedoelde - 'grote structuurvi- sieshow' wil zien, kan van avond om half acht nog te recht in Renesse. Bijna als een echte acteur sluit Veer- hoek zijn tournee af met een thuisvoorstelling. Ongetwij feld voor een laaiend enthou siaste menigte...in het dorps huis. t HILVERSUM (ANP) - Een Bosnische Serviër die in ons land een straf uitzit van 4,5 jaar wegens een roof overval in Renesse, kwam in 1992 naar Nederland met een valse identiteit. Die naam is van een moslim die nog steeds in Bosnië leeft. De i.elevisierubriek 2 Van daag onthulde dat woensdag en liet een functionaris van de Bosnische afdeling van Inter pol aan het woord, die stelde dat veel meer Bosnische Ser viërs met een valse identiteit in West-Europa asiel hebben gekregen. De Immigratie- en Naturali satiedienst van het ministerie van Justitie zoekt de zaak tot op de bodem uit, aldus een woordvoerder. Als blijkt dat de Bosnische Serviër inder daad onder valse voorwend selen ons land binnenkwam, raakt hij zijn verblijfsver gunning kwijt en wordt hij na het uitzitten van zijn straf uitgezet. Kamerleden van WD, CDA en PvdA willen dat staatsse cretaris Schmitz van Justitie tekst en uitleg geeft. Al vanaf het begin zouden Bosnische moslims die met de Serviër in een asielzoekerscentrum ver bleven, hun twijfels hebben geuit over de identiteit van de man. Dit zou nooit onder zocht zijn. AMSTERDAM (ANP) - Het dagblad Trouw spant een kort geding aan tegen de onderwijsinspectie. Trouw eist inzage in alle gegevens die de inspectie verza melde over de prestaties van scholen voor voortgezet onderwijs over het schooljaar 1996/'97. De inspectie wil maar een deel van de gegevens vrijgeven, zo meldt het dagblad donderdag. Het is de tweede keer dat Trouw de onderwijsinspectie voor de rechter daagt met een beroep op de Wet openbaar heid van bestuur. De rechter gaf de krant eerder gelijk. De inspectie moest toen informa tie geven over het aantal ge slaagden, zittenblijvers en uitvallers van middelbare scholen in het seizoen 1995/ '96. De onderwijsinspectie verzamelde die gegevens vo rig najaar voor het eerst om zogeheten kwaliteitskaarten te kunnen samenstellen. Scholen moeten in de toe komst deze kaarten aan ou ders overhandigen zodat die kunnen zien hoe de school functioneert. Trouw openbaarde de infor matie eerder en vergeleek in de berichtgeving de presta ties van verschillende scho len. De krant gaf daarbij een cijfer. Dat schoot bij een aan tal scholen in het verkeerde keelgat, omdat die zouden worden „benadeeld" door bijzondere omstandigheden. Staatssecretaris Netelenbos van Onderwijs liet na deze ac tie van Trouw weten dat de inspectie de' cijfers voortaan zelf openbaar zou maken. Ze liet bovendien extra gegevens verzamelen over het jaar 1996/'97. Die slaan op omstan digheden als de grootte van klassen, extra geld dat een school krijgt voor,allochtone leerlingen en de aanwezig heid van opvang voor asiel zoekers. Trouw wil nu ook die extra gegevens hebben, maar de inspectie weigert dat. Ze wil alleen cijfers kwijt over de onderwerpen die ook over 1995/96 werden verstrekt. Een datum voor het geding is nog niet bekend. speciale klachten- en infor matienummer van de impor teur stond 's ochtends vroeg al roodgloeiend. De tien tele fonistes kregen van de boze bellers te horen dat „ze" var» hun auto moesten afblijven en dat ze niet waren gediend van deze „inbreuk op hun pri vacy". Citroën Nederland was voorbereid op tramme lant. „We hadden wel reke ning gehouden met klachten. Gelukkig hebben we ook veel positieve reacties gekregen. Met deze actie wilden we de grenzen op het gebied van re clame verkennen. Aan de ach terkant van het velletje leg gen we de actie uit en nodigen we de mensen uit om naar de plaatselijke dealer te gaan. Dan maken ze kans op een van de vijf gratis Xsara's of een van de 150 fotocamera's." AMSTERDAM (ANP) - Een reclamestunt van Citroën heeft donderdag tot tientallen boze reacties geleid. Onge veer 200.000 automobilisten zagen 's ochtends tot hun gro te schrik dat hun auto te koop stond. Op de achterruit was de tekst geplakt Te Koop in verband met de introductie van de Ci troën Xsara Coupé en Break. Het Franse automerk had voor de plakactie 's nachts vierhonderd mensen de straat opgestuurd. Op ruim 150 plaatsen in het hele land zet ten ze de vooraf zorgvuldig geselecteerde middenklas sers van enkele jaren oud „te koop", zonder dat de eigena ren er van wisten. Lang niet iedereen waardeerde de „lu dieke" stunt van Citroën. Het Tijden cn standen volgens getijdctabcl Hydro-meteoccntrum Zeeland t.o.v. NAP Datum Hoogwater Laagwalcr tijd stand tijd stand ZIERIKZEE 27 maart 02.45 149 08.40 -162 15.15 175 21.05 -136 ROOMPOT BUITEN 27 maart 01.00 163 07.20 -168 13.20 198 19.35 -144 BRUINISSE 27 maart 02.15 155 08.45 -172 15.45 181 21.05 -146 WEMELDINGE 27 maart 02.50 175 08.45 -178 15.10 202 21.10 -154 Springtij: 30 maart Actuele informatie over afwijkingen 06-9771 DEN HAAG (ANP) De erven van de joodse kunst handelaar Jacques Goudstikker stappen naar de rechter om 230 kunstwerken die de Nederlandse Staat na de Tweede Wereldoorlog in beheer heeft ge nomen, alsnog te vorderen als familiebezit. De nabestaanden besloten hiertoe, nadat staatssecreta ris Nuis (Cultuur) woensdag bekendmaakte dat hij de claim van Goudstikkers schoondochter Marei van Sa- her en haar twee dochters, de finitief afwijst. Nuis verklaarde woensdag middag dat hij er alles aan heeft gedaan om te bezien of de vordering geheel of gedeel telijk kon worden gehono reerd. Volgens de bewinds man heeft de Inspectie Cultuurbezit vastgesteld dat de claim van de familie iedere juridische onderbouwing mist. Ook wijst Nuis erop dat de zaak is verjaard. De Goudstikker-collectie be treft een partij van 230 stuk ken - de familie hield het tot dusverre op 170 - die tijdens de Tweede Wereldoorlog in een partij van 779 kunstwer ken via tussenpersonen wer den verkocht aan de Duitse veldmaarschalk Göring. Goudstikker zat toen op de boot naar de VS, maar over leed tijdens de overtocht na een val. Na de oorlog werden transacties met de bezetter ongeldig verklaard. Breughel Topstukken uit het Goudstik ker-bezit vormen een serie landschappen die aan Pieter Breughel worden toegeschre ven, Arcadisch Landschap van Claude Lorrain en Ge zicht op de Oude Maas van Jan van Goyen. De werken Zijn volgens Nuis naar schat ting vijftig miljoen gulden waard. De erven Goudstikker nemen geen genoegen met de Nuis' afwijzing. Volgens de familie is de enige rechthebbende op de verpatste handelswaar van oom Jacques, de ontman telde Goudstikker NV. De Duitsers liquideerden deze rechtspersoon voor het eerst in 1940, daarna gebeurde dat nogmaals in 1960. Via hun raadsman mr. D. Simonis kondigden de erven Goud stikker aan om, vooruitlo pend op de rechtszaak, de NV alsnog nieuw leven in te bla zen. De Nederlandse Staat bood Goudstikkers weduwe Desi- ree na de oorlog de mogelijk heid „rechtsherstel" te vra gen voor de kunstverkoop aan Göring. De familie mocht de doeken terugkopen met een deel van de twee miljoen gulden die de verkoop had op geleverd. Daar zag de wedu we van af, omdat de zaak te complex zou worden. Boven dien was een aantal schilde rijen zwaar beschadigd. De weduwe vroeg daarente gen wel rechtsherstel voor een onroerend-goedtransac- tie. Volgens Nuis heeft zij de ze keuze destijds „zeer goed overwogen" gemaakt. Dat zou bij voorbeeld blijken uit een memorandum uit oktober 1950 van haar advocaat mr. Max Meyer. Die concludeerde dat rechtsherstel voor de transactie met Göring in fi nancieel opzicht nadelig zou kunnen uitpakken. Raadsman Schonis vindt dat de staat de weduwe destijds „ruimhartig" had moeten be jegenen. „Maar in plaats daarvan heeft men zich bene pen opgesteld en geprobeerd haar de rechten uit handen te spelen, wat ook gelukt is." Het argument dat de weduwe haar schikking met de Neder landse Staat slechts tekende omdat ze „stukgeproce- deerd" was, berust volgens Nuis onzin. „Ze had wel dege lijk geld om rechtsherstel te verkrijgen, maar heeft des tijds gewoon meer waarde ge hecht aan het onroerend goed. En dat kan ik me naar de om standigheden van toen best voorstellen". Nuis heeft niettemin met de gedachte gespeeld een gebaar naar Goudstikkers nabe staanden te maken, maar zag daar tenslotte van af. Omdat Goudstikker geen kunst ver zamelde maar erin handelde, betrof het volgens de staats secretaris bovendien een toe vallige collectie, die geen aparte aandacht verdient met een catalogus of een speciale expositie. De mossel- en kokkelvissers zijn teleurgesteld over het besluit van Van Aartsen. (Foto: Jacob de Ronde) DEN HAAG (ANP) - De beperking van de visserij op schelpdieren is goed geweest voor de natuur. Minister Van Aartsen (Visserij) wil daarom dat het vissen in kwetsbare gebieden verboden blijft. - Visserij op nieuwe soorten, zoals spisula, wordt in de Waddenzee en de Ooster- schelde verboden. De organi saties van mossel- en kok kelvissers zijn teleurgesteld. Van Aartsen maakte zijn op vatting woensdag bekend,in een notitie aan de Tweede Kamer. Hij wil ook de voed selvoorraden voor vogels in de Waddenzee blijvend be schermen. Op termijn vindt de minister dat een zo groot mogelijk deel van de Neder landse kust wordt gevrij waard van het vissen op mossels en kokkels. Volgens de visserijorganisa ties hebben de vissers met succes de afgelopen jaren tal van maatregelen getroffen om de natuur te ontzien. Zij willen daarom zo min moge lijk maatregelen opgelegd krijgen. De kritiek spitst zich toe op het handhaven van de zoge heten ongestoorde gebieden. Ook worden in de periode 1998-2003 de schadelijke ef fecten van de kokkelvisserij op de droogvallende platen nader onderzocht. De organisaties wijzen erop dat in de afgelopen jaren slechts 3,5 procent van de Waddenzee mocht worden bevist. De beperkingen in de afgelopen vijf jaar beteken den volgens de organisaties een schade van 72 miljoen gulden voor de kokkelsector en van 12 tot 20 miljoen gul den voor de mosselsector. DEN HAAG (ANP) - Ouders hebben te weinig- tijd voor hun kinderen, vinden jongeren. Kortere werktijden en meer vakantiedagen voor ouders zouden daar verbetering in kunnen brengen. Toch vinden de meeste jongeren het thuis gezellig. Doordat gezinsleden te wei nig tijd met elkaar kunnen doorbrengen dreigt er een „gat in de opvoeding" te ontstaan, zo blijkt uit on derzoek naar de visie' van jongeren op het gezinsbe leid. Wanneer kinderen steeds minder rechtstreeks contact hebbben met vol wassenen ligt het voor de hand dat zij elkaar gaan op voeden. De normen en waarden die zij dan op el kaar overdragen, hoeven niet dezelfde te zijn als die de samenleving wenselijk vindt. Het gezinsbeleid moet vol gens de jeugd niet beperkt blijven tot het gezin. Het moet ook gericht zijn op goede vrijetijdsvoorzienin- gen. Er moeten meer moge lijkheden komen te spelen en te sporten of op een ande re manier de vrije tijd in te vullen. De jeugd hecht aan het voortbestaan van het gezin zoals dat nu functioneert. Meisjes hebben een wat progressievere opvatting over het gezin dan jongens, die vaker voor een traditio nele taakverdeling zijn. In de meeste gezinnen gaat het goed, maar zijn er pro blemen dan moeten ouders verplicht kunnen worden hulp te zoeken, vindt 40 pro cent van de jongeren. Ruim eenderde is tegen zo'n ver plichting. Zowel familie als beroepsmatige hulpverle ners kunnen in hun ogen de ouders helpen. Zoeken jon geren zelf hulp, dan klop pen zij vooral aan bij de kin dertelefoon, vrienden of een maatschappelijk werker. In het onderzoeksrapport wordt gepleit voor een bre der gezinsbeleid en de op richting van een nationale commissie Zorg voor de jeugd. Die moet gaten in de opvoeding in kaart brengen en voorstellen voor een sa- menhangender beleid moe ten doen. Staatssecretaris Terpstra (VWS) die opdracht had ge geven tot het onderzoek, nam donderdag het rapport in ontvangst. DRIEBERGEN (ANP) - Staatsbosbeheer komt met een nieuw tijdschrift over de natuur en het beheer ervan. Het nieuwe blad, Onver wacht Nederland, neemt de lezer mee op stap met de bos wachter en vermeldt bijzon derheden over de mooiste plekjes in de natuur bij Staatsbosbeheer. Voor kinde ren zijn er een paar aparte pa gina's. Hart van het tijdschrift is de uitgebreide Activiteitengids van Staatsbosbeheer, die de Evenementenkalender op volgt. De organisatie hoopt met het blad mensen meer bij de natuur te betrekken. Het idee voor het nieuwe blad is ontstaan na tal van reacties op de Evenementenkalender. Lezers vroegen Staatsbosbe heer om meer informatie en kwamen ook zelf met ideeën. Minister Van Aartsen (Na tuur) ontvangt vandaag, don derdag, het eerste nummer in het kantoor van Staatsbosbe heer in Den Haag. SAMBEEK (ANP) - Bij een bedrijfsongeval in het Bra bantse Sambeek zijn woens dagavond twee mannen om het leven gekomen. De slachtoffers, een 29-jarige man uit Sambeek en een 30- jarige inwoner van Boxmeer, kwamen om het leven toen ze werkzaamheden verrichtten in de tankwagen. De politie vermoedt dat ze zijn gestikt door vrijkomende gassen. De brandweer heeft de stoffelij ke overschotten uit de tank gehaald. De Arbeidsinspectie stelt een onderzoek in. STROOMSTORING ANKEVEEN (ANP) - Door een explosie en een brand bij een elektriciteitsbedrijf in Ankeveen is de stroom korte tijd uitgevallen in een deel van Hilversum en een aantal gemeenten in de omgeving. Het gaat om Kortenhoef, An keveen, en een deel van Bus- sum. De NOS-studio's in Hil versum werden niet door de storing getroffen. Volgens de politie is de brand vermoede lijk ontstaan door kortslui ting. Er hebben zich geen per soonlijke ongelukken voorge daan en het vuur was snel on der controle. Suske en Wiske DE VOGELS DER GODEN' door Willy Vandersteen Verwachting t/m maandag 30 maart WEERSVOORUITZICHTEN Zaterdag Zonneschijn 50% Kans op neerslag 10% Min.temp. 7 graden Mid.temp. 17 graden Windkracht zuid 4 Zondag Zonneschijn 50% Kans op neerslag 10% Min.temp. 7 graden Mid.temp. 18 graden Windkracht zuid 4 Maandag Zonneschijn 30% Kans op neerslag 20 Min.temp. 7 graden Mid.temp. 16 graden Windkracht z.west 4 ZON- EN MAANSTANDEN 27 maart Zon op 06.27, onder 19.03 Maan op 06.19, onder 18.19 Nieuwe maan: 28 maart (04.15) HET WEEROVERZICHT DE BILT - Het weekend belooft schit terend te worden. Met een zuiden wind wordt zachte lucht aangevoerd zodat de temperatuur flink gaat oplo pen. Op verschillende plaatsen zal de 20 graden voor de eerste keer van het jaar gehaald worden. En dat bij flinke zonnige perioden. Vannacht en morgen is het nog niet zo fraai. De bewolking overheerst en vooral vanavond en vannacht regent het. Morgen overdag trekt de regen weg en wordt het droog. De kans op zon is niet zo groot. Als ze zich al laat zien, dan is dat vooral in het zuiden of zuid-, westen. De temperatuur ligt morgen middag rond 12 graden. De wind is zwak tot matig en waait uit het zuidwesten. Langs de kust en op het I Jsselmeer is de wind af en toe vrij krachtig, windkracht 5. TERNEUZEN (ANP) - Minis ter De Boer is bereid om 20 miljoen gulden bij te dragen aan de sanering van vijftien ernstig vervuilde terreinen van voormalige gasfabrieken in Zeeland. De operatie kost 45 tot 49 miljoen gulden. Nutsbedrijven, provincie en betrokken gemeenten nemen de resterende kosten voor hun rekening. Het gaat onder meer om ter reinen in Goes, Middelburg, Zierikzee en Vlissingen. Zij worden de komende vijf jaar schoongemaakt. Het nutsbe drijf Delta draagt 17,5 mil joen gulden bij, de gemeenten gezamenlijk 3,2 miljoen. De Boer maakte haar bijdra ge woensdag bekend in Ter- neuzen. Daar opende zij bij Dow Chemical een Denox-in- stallatie. Die zorgt er voor dat het bedrijf acht maal minder stikstofoxide uitstoot. De minister prees het bedrijf voor deze prestatie. Volgens haar loopt de chemi sche industrie voorop bij de vermindering van milieuver vuiling. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Uitgever LnO drukkerij/uitgeverij bv Zierikzee Directie W. O. Deddens Hoofdredacteur A.H.M. van den Nouweland Kantoor Jannewekken 11 4301 HH Zierikzee Postbus 1 4300 AA Zierikzee Telefoon: Algemeen 453535 Redactie 453545 Advertentieverkoop 453540 Fax 453546 Lezersservice (bezorging) De Zierikzeesche Nieuwsbode na 18.00 uur nog niet ontvangen? Bel dan ma t/m vrij 0111 -453538 Tijdens kantooruren van 8.30 tot 17.00 uur Tijdens de avonduren ma di do vr van 18.00 tot 20.00 uur (niet op woensdag) Woonhuisaansluitingen Redactie (na 17.30 uur) 0111-412905 Fotograal (na 17.30 uur) 0111-414556 Abonnementen Abonnementsprijzen, zoal s vermeld op de voorpagina, zijn inclusief 6% BTW. Losse nummers 1.25. Opzeggingen dienen een maand voor het einde van de lopende abonne mentsperiode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode gemeld te worden. Inlevertijden advertenties - Maandagkrant vrijdag tot 13.00 uur - Dinsdagkrant maandag tot 11.30 uur - Donderdagkrant woensdag tot 11.30 uur -Vrijdagkrant donderdag tot 11.30 uur Voor fouten ontstaan door telefoni sche of onduidelijk geschreven opdrachten wordt door ons geen verantwoording gedragen Advertentietarieven Losse mm prijs 78 cent. Kontrakttarieven op aanvraag „Succesjes" (t/m 4 regels) 7.80 De advertentieprijzen zijn exclusief 17'/?% BTW

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1998 | | pagina 2