Cabarestafette in Mondragon Veertien exposanten na tien jaar op herhaling Kandidaten voor Sas van Gent Dromen op de trekker DICHTERS Met inleiding over ontwikkelingen cabaret in Nederland Fusie van afdelingen Rode Kruis Open dag AeroClub Tot en met 15 mei in galerie Galerij van RSG Professor Zeeman Ruim 21.000 maaltijden bezorgd Aantal gebruikers Tafeltje Dek Je 20 procent gegroeid Jaarprogramma de Blikvanger Sparen, poppenhuizen en Pasen thema's exposities Hobbybeurs INGEZONDEN STUKKEN oO DINSDAG 24 MAART 1998 NR 26354 5 ZIERIKZEE - Cabarestafette is in de loop van de af gelopen jaren voor veel liefhebbers een begrip ge worden. Het is echter voor de eerste keer, dat het evenement in Zierikzee plaatsvindt. Het programma van Cabarestafette donderdagavond 26 maart in Theater Mondragon wordt verzorgd door Hetty Fet- teris, David Dermez en het trio Niet Schieten. Hetty Fetteris behaalde op het Leids Cabai-etfestival vo rig jaar zowel de jury-als de publieksprijs. De jury kende haar de titel toe om haar vak manschap, waarmee zij de in houd van haar programma boven de traditionele kunst vorm uittilt. Volgens tal van enthousiaste recensies beschikt Hetty Fet teris over een mooie zang stem, een perfecte timing, prachtige liedjes en een goed opgebouwd programma. Daarnaast weet ze haar grap pen goed neer te zetten en krijgt ze het publiek met haar 'korte pootjes in veel te grote laarzen en haar Rotterdamse tongval meteen op haar hand,' volgens de kenners. Rust Onder het motto 'kijk en luis ter naar goede liekes' is de Vlaming David Dermez op zoek naar rust. De muziek neemt hem mee. Op oeroude klanken braakt hij zijn ver halen uit. Absurde humor is de leidraad in deze knotsgek ke, serieuze, ontroerende conférence over de geschiede nis van de schreeuw, het rit me, het gehuil en de muziek. In 1996 won David Dermez het Humorologieconcours in Kortrijk. „Dermez palmt met zijn hele lichaam het podium in. Hij dwingt tot luisteren. Wie in de zaal aan zijn grote bek wil ontsnappen, wordt meteen terechtgewezen," al dus het juryrapport. Dermez studeerde in juni 1996 af aan de Studio Herman Teirlinck in Antwerpen. Hij volgde de richting klein kunst, maar legde zich vooral toe op solo-theaterprogram ma's. Zijn eerste programma Hetty Fetteris staat borg voor 'klein blond leed. (Foto: Frits Falkenhagen). Werd geboren tijdens deze studies en kreeg de naam 'Le Dernier Flamand'. Voor raadgevingen kon Der mez terecht bij onder meer Stef Bos, Peter Van Den Be gin, Youp van 't Hek, Luk Perceval, Jan Decleir, en Chiel van Berkel. Raadsels Cabaretgroep Niet Schieten is in Zeeland geen onbekende meer. Vorig seizoen traden zij op in de Prins van Oranje in Goes en in gebouw De Mei boom in Krabbendijke met het programma 'Een vlucht regendruppels.' Dat was na 'Natte haren' het derde avondvullende programma van Niet Schieten. Het trio bestaat uit: Arend Edel, Maarten Hennis en Eric Jobsen. Ze stellen alles in het werk om raadsels op te los sen. Twee lossen het raadsel van de derde op. Maar wie is de derde? Hoe kan dit onder ling wisselen? Raadsels, een vermakelijk en onschuldig tijdverdrijf, tot ze plotseling van belang blijken voor de plaats binnen een groep. Inmiddels heeft Niet Schieten een nieuw programma ge maakt, waar de leden donder dagavond in Theater Mondra gon een selectie uit brengen. De titel luidt 'Taboe'. Het verhaalt over een wereld met drie mannen waarin de mees te stemmen gelden. Waarin een traan wordt weggepinkt bij het zien van jonge kuiken tjes wanneer de kerkhaan zijn gouden knuppel in het hoenderhok gooit. De groep Niet Schieten treedt donderdagavond op in Theater Mondragon. (Foto: Camera Cultura/Ed van Zoolingen) Niet Schieten laat met 'Ta- zich en stijgt naar het schap boe' de huismerken achter van de A-merken. Het trio be steedt veel zorg aan de kwali teit van haar producten. De vrolijke en serieuze 'note' is uiteraard gebleven. Nieuw in 'Taboe' is de keiharde noot, echter zonder ooit vals te wor den. Finalist In maart 1994 eindigde Niet Schieten als finalist van het Postbank Kleinkunst Festi val. In november van datzelf de jaar won de groep met een gedeelte uit de voorstelling 'Natte Narren' de jury- en de publieksprijs van Cameret- ten. Voorafgaand aan de drie op tredens donderdagavond in Theater Mondragon wordt om 1'9.00 uur in de foyer een inleiding gehouden over de cabaretontwikkeling in. Ne derland in de afgelopen jaren. Deze inleiding wordt ver zorgd door Jan Pieterse. Hij is sinds het ontstaan van Ca barestafette de vaste presen tator. Tevens is hij tekstdich ter en journalist. In Haarlem is hij betrokken bij de projecten cabaretEX- TRA, Cultuur met Mes en Vork en De Olifant, oftewel de cultuurprijs van het Haar lems Dagblad. Verder redi geert hij de serie cabaretbun dels onder de naam cabareTekst. Jan Pieterse combineert zijn presentatie met het voorlezen uit eigen werk. Kaarten voor Cabarestafette zijn in voorverkoop verkrijg baar bij Theater Mondragon, telefoon: 412670. BRUINISSE - Een voor stel tot fusie. Dit onder werp komt maandag 30 maart aan de orde tijdens de buitengewone algeme ne ledenvergadering van de afdelingen Duiveland en Bruinisse van het Rode Kruis. Voor de pauze vergaderen beide afdelingen in het dorpshuis in Bruinisse apart. Op de agenda staat verder onder meer de uit reiking van onderschei dingen en welkom van nieuwe bestuursleden. De vergadering begint om 19.30 uur. WANDELINGEN OOSTKAPELLE - Vanaf het Zeeuws Biologisch Museum in Oostkapelle worden zon dag 29 maart en zaterdag 4 april de rondleidingen 'Met de boswachter op pad' gehou den. De wandelingen in natuurre servaat Westhove staan in het teken van de stinzenplanten. Dit zijn verwilderde bolge wassen en tuinplanten. De meest bekende stinzenplant in Westhove is het 'bakkruud- je' of de stengelloze sleutel bloem. Andere soorten zijn de wilde hyacint, narcis, bos- tulp, gevlekte aronskelk en lelietje van dalen. Momenteel staan al een aantal stinzen planten in bloei. De rondlei dingen starten om 14.00 en du ren tot 15.30 uur. Voor aanmeldingen: telefoon 0118- 582620. ARNEMUIDEN - Op vlieg veld Midden-Zeeland aan de Calandweg in Arnemuiden kan zaterdag 28 maart kennis worden gemaakt met de club activiteiten van AeroClub- Zeeland. Vanaf 12.00 uur tot zonson dergang vindt op deze locatie open dag plaats. Belangstel lenden kunnen een proefles nemen of een kennismakings- vlucht maken met een erva ren sportvlieger. De lestijd van de proefles telt, wanneer men besluit door te gaan voor het brevet, direct mee op de lijst van benodigde vliegu ren. Informatie over inhoud en kosten van de opleiding is tijdens de open dag ruim schoots voorhanden. Aero- clubZeeland telt ruim zestig leden. Meer informatie is te verkrijgen via: 0113 - 612864. KERKBERICHTEN Gereformeerde Gemeente OOSTERLAND - Donderdag 26 maart, 19.30 uur ds. J. Beens, Nijkerk. ZIERIKZEE - 'A l'heure verte je porte ma cravate bleue'. Onder deze titel is tot en met 15 mei een bij zondere jubileumexpositie te zien in galerie Galerij van RSG Professor Zeeman in Zierikzee. Veertien ex posanten gingen - met dit motto in het achterhoofd - na tien jaar op herhaling. Het resultaat is vanaf van daag tijdens schooluren in de gangen te zien. Met 1' heure verte wordt het tijdstip aangeduid waarop in Frankrijk een aperitiefje wordt genuttigd. Hoewel de ze uitdrukking wellicht niet door alle deelnemers werd begrepen, bleek de titel uit dagend genoeg om de nodige creativiteit te doen opborre len. Initiatiefnemer Joh. Everaers, als docent Frans bij de Regionale Scholengemeen schap betrokken, sloeg hier mee een brug naar de exposi tie die in maart 1988 in de schoolgangen plaatsvond on der het motto A l'heure bleue je porte ma cravate verte'. Met l'heure bleue verwees hij toentertijd naar het tijdstip dat de nacht eindigt en de dag nog niet is begonnen. Zestien mensen - acht leerlin gen en acht leraren - overhan digde hij destijds een zwart wit afbeelding van zichzelf, uitgedost met stropdas. Zij kregen de opdracht hier iets mee te doen, mogelijk met het oog op een later te houden ex positie. Die expositie kwam er. Vijftien van de zestien be naderde mensen leverden een bewerkte afbeelding in. Eén leerling liet verstek gaan. In het kader van het tienjarig bestaan van galerie Galerij benaderde Everaers de toen malige exposanten opnieuw. „Behalve de titel waren ze he lemaal vrij om te doen en te laten wat ze wilden," vertelt Everaers. Hoewel hij er flink achteraan moest, leverden de deelnemers opnieuw een werkstuk in. De resultaten van beide opdrachten zijn nu in de schoolgangen terug te vinden. Prix de Rome Dat levert beelden op die veelal iets zeggen over de weg die de exposanten inmiddels hebben afgelegd. Zo is in het werk van oud-leerling Jeroen de Rijke, die twee jaar gele den werd genomineerd voor de Prix de Rome, zijn betrok kenheid met film af te lezen. Bij Jos van Anraad, die zich tien jaar geleden uitleefde op een draaibare stropdaskaart - want wat doe je als l'heure nu niet bleue is maar bijvoor beeld jaune? -, blijkt even eens een creatieve evolutie te hebben plaatsgevonden. Zijn foto's tonen een in stenen ge legde stropdas, een ogen schijnlijk toevallige speling varude natuur. Het overig werk is afkomstig van de oud-leerlingen Thijs Smorenburg, Kees Jonker, Mariëlle Roozemond, Markus Breekweg en Alex van der Woel. De deelnemende docen ten - waarvan er nog drie op de RSG werkzaam zijn - zijn Ton Brandenbarg, Martin Broekema, Tien Heester mans, Henk de LooffJan van Seters en Rolf Soesman. Ex posant Jon van de Riet, beel dend kunstenaar en docent, overleed enige jaren terug. Uit werk dat Everaers van hem bezit, is alsnog een pre sentatie tot stand gekomen. Het is de tweede expositie die in het kader van het tienjarig bestaan van galerie Galerij wordt gehouden. Het materi aal van de eerste expositie, een mail-arttentoonstelling, is nog steeds in de gangen te zien. Vanavond wordt, tij dens het openbare tentamen muziek en de eindexamenpre sentatie handvaardigheid, het RSG-schoolblad Magge- zien gepresenteerd dat geheel gewijd is aan hët jubileum. In deze special is een catalogus opgenomen van de tentoon stellingen. [os3] Joh. Everaers bekijkt het werk van Kees Jonker en Mariëlle Roozemond dat in de gangen van de RSG wordt geëxposeerd. Het oude en nieuwe werk is in één lijst samengebracht (Foto: Marijke Folkertsma) SAS VAN GENT - In totaal 33 mensen solliciteerden naar de functie burgemeester van de gemeente Sas van Gent. Het betreft 31 mannen en twee vrouwen in de leeftijd tussen 37 en 56 jaar. Onder de sollicitanten zijn vijf burgemeesters en 21 men sen die reeds een andere poli- tiek-bestuurlijke functie be kleden. Zes sollicitanten zijn afkomstig uit het bedrijfsle ven, twee uit het onderwijs en negen werken in overheids dienst. Onder sollicitanten bevinden zich elf PvdA-ers, negen leden van de VVD. acht CDA-ers, twee leden van D66 en een GroenLinks-aanhan- ger. Van twee sollicitanten is de politieke overtuiging niet bekend. BROUWERSHAVEN - In 1997 is het aantal ge bruikers van de maaltijdservice Tafeltje Dek Je met twintig procent gestegen. Dat blijkt uit het jaarverslag over 1997 van de Stichting Tafeltje Dek Je Brouwershaven/Middenschouwen. Het jaar 1997 was een druk jaar voor de vrijwilligers van Tafeltje Dek Je Brou wershaven/Mi ddenschou- wen. ,,Op 1 januari van dat jaar begonnen we met 60 hulpvragers en op 31 decem ber waren het er 72. De toename van het aantal ge bruikers noopte de stichting tot het opzetten van een vierde bezorglijn. De vrijwilligers die daar voor nodig waren werden snel gevonden. In totaal tien mensen draaien nu mee in de 'bezorgpool'. ,,Dat be tekent dat er door de week dagelijks vier en in het weekend drie vrijwilligers naar de Corneliastichting rijden om de maaltijden op te halen en daarna rond te brengen." Ook het aantal aanvragen vanuit woonzorgcomplex Poortershof nam toe en er werd overlegd of het moge lijk zou zijn een aparte groep mensen te mobilise ren die de maaltijden van de chauffeur aanneemt bij de ingang en rondbrengt in Poortershof. Ook daarvoor werd een vijftal mensen be reid gevonden, zodat alle hulpvragers verzekerd kun nen zijn van een warme maaltijd die binnen de ge stelde tijd bezorgd wordt. Betrokken De betrokkenheid van de vrijwilligers bij hun 'klan ten' is groot, zo blijkt uit het jaarverslag. ,,Een maaltijd moet een bepaalde tempera tuur hebben als het de keu ken verlaat en als het be zorgd wordt. Dit betekent dat de bezorger geen tijd heeft een uitvoerig gesprek te hebben met de hulpvra ger of 'even' een klusje op te knappen. Ik merk dat er be zorgers zijn die, nadat ze de lege dozen bij de Cornelia stichting hebben afgele verd, terug gaan naar een hulpvrager om te luisteren naar hun verhaal of 'even' de lamp op te hangen," al dus voorzitter W. Obbink- Bulsink in het voorwoord van het jaarverslag. RENESSÉ - Het programma van exposities die dit jaar in blikmuseum de Blikvanger aan de Capelweg in Renesse worden gehouden is gereed. De reeks wordt geopend met een paastentoonstelling die nog tot en met vrijdag 17 april te bezichtigen is. Tentoonge steld worden sprookjeseieren en eieren a la Faberge. Deze expositie is ook te zien op zon dag 29 maart en tweede paas dag, maandag 13 april, beide dagen van 12.00 tot 16.00 uur. 'Sparen bij de koop' is de titel van de tentoonstelling van re clamecadeautjes, die van 28 april tot en met 26 juni bij het blikmuseum bekeken kan worden. Extra openingstij den zijn: 3 mei, 17 mei en 2 ju ni, van 12.00 tot 16.00 uur. De tentoonstelling poppenhui zen en kamers staat gepland van 7 juli tot en met 6 septem ber en van 2 oktober tot en met 10 november. Ook op 26 juli, 9 augustus, 6 september, 18 oktober, 25 oktober en 8 november is deze expositie geopend. Theetijd De reeks wordt afgesloten met 'Theetijd! Gezelligheid', die van 20 november tot en met 5 januari in het museum te zien is. Extra openingstij den zijn: 6 december, 20 de cember en 27 december, van 12.00 tot 16.00 uur. Het museum is op dinsdag en vrijdag van 10.00 tot 12.00 uur geopend. BURGH-HAAMSTEDE Dorpshuis de Schutsc in Burgh-Haamstede wordt za terdag 28 maart een hobby- en crcatiefbeurs gehouden. Diverse zelfgemaakte artike len als beren en poppen, tiffa ny, zijdeschilderingen en ke ramiek worden aangeboden. Verder zijn er demonstraties speelgoedmaken, poppenma- ken en tweedehands hobby- boeken en materialen. De beurs is van 10.00 tot 16.00 uur. De redactie behoudt zich het recht voor ingekomen stukken in te korten. Plaatsing betekent niet dat de inhoud door de redactie wordt onderschreven. Ingezonden stukken zijn buiten verantwoordelijkheid van de redactie en uitsluitend voor rekening van de briefschrijver, waarvan naam en adres bij de redactie bekend moeten zijn.. Rijdend op de trekker kreeg ik een droom. Ik ging wat vergelijkingen maken en con stateerde dat er in Nederland ongeveer evenveel varkens als mensen zijn en dat ze bei den ongeveer evenveel afval produceren. Met dit verschil dat het varken het afval vah de mens opvreet en vlees pro duceert. Een rekensommetje leerde mij dat de pilgebrui- kende vrouwen in Nederland goed zijn voor circa vijfhon derd ton hormonen. De stie- renmester mag ze echter niet gebruiken. Een natuurgene zer scheef mij een preparaat voor met daarin parathion en dieldrin. Op de bijsluiters van andere medicijnen kom ik namen tegen die ook bij mijn handelaar in bestrij dingsmiddelen op de verpak king staan. Vrijelijk in Ne derland vertoeven miljoenen trekvogels. Vijf ganzen pro duceren net zoveel afval als een varken of een mens. Wat denkt u van honden en kat ten? Ik denk dat het tijd wordt dat ook de burger een mestboek- houding bij gaat houden. De vogelaars kunnen in hun vrije tijd Minas bijhouden van hun gevleugelde vrien den. Ik denk dat de boer veel minder vervuilt dan de bur ger. Zijn functie is vergelijk baar met die van een varken. Beiden ruimen ze de rotzooi op van de burger. Burgers en recreatiegangers vervuilen de natuur. De boer is goed voor het gratis onderhoud van tachtig procent van het Nederlands grondgebied. Mijn droom was van korte duur. Op het erf aangekomen gooide de postbesteller net Minas-, Stigas- en de MacS- harryformulieren in de bus. Er zat ook een rekening, van de boekhouder bij. Ontwa kend constateerde ik dat er in feite niet één bevolkings groep meer wordt misbruikt dan de boer. Ondanks dat ploegt hij nog steeds voort, voor vorst en vaderland. L. N. HANSE akkerbouwer te Zierikzee ZIERIKZEE Asielzoekers De werkgroep asielzoekers Zierikzee is op zoek naar een aantal goedwerkende prin ters, liefst van het merk Star of HP. Ook is behoefte aan een aantal spelcomputers voor alleenstaande minderja rige asielzoekers (ama's). De ze geschonken artikelen blij ven eigendom van de werkgroep en worden ge bruikt ten behoeve van de asielzoekersgezinnen en ama's in Zierikzee. Mensen die de werkgroep van deze ap paratuur willen voorzien, wordt gevraagd contact op te nemen met voorzitter R. Pra- ger, telefoon 402024. Prijsklaverjassen In Sportcafé Onderdak in Zie rikzee wordt.zondag 29 maart een wedstrijd prijsklaverjas sen gehouden. De aanvang is om 13.00 uur. Deelnemers kunnen zich opgeven via tele foonnummer 413903 of aan de bar. Epilepsie In de Gereformeerde kerk aan de Sint Domusstraat in Zierikzee wordt donderdag 9 april een thema-avond over epilepsie gehouden. Dr. P. Voskuil houdt een inleiding over de aspecten epilepsie en gedrag. W. Neelen geeft een toelichting op het vijfdaagse project van de Dr. Hans Ber ger Kliniek. Na de pauze is er gelegenheid tot het stellen van vragen. Ook is een stand ingericht met voorlichtings materiaal over het onder werp. De bijeenkomst begint om 19.30 uur. KERKWERVE Paassfeer De komende paassfeer stond centraal tijdens een ledenver gadering van de afdeling Kerkwerve van de NCVB. Het onderwerp werd toege licht door Henk Kesteloo. Aan de hand van dia's, bijbel teksten, orgelmuziek, koor liederen en gedichten reisde hij met de NCVB-leden door de bijbel en volgde daarbij de weg die Jezus maakte naar Golgotha. De avond begon met zang, gebed, schriftlezing en meditatie onder leiding van presidente Huigens. SEROOSKERKE ANBO ledenvergadering Diabetes ofwel suikerziekte staat centraal tijdens een al gemene ledenvergadering van de ANBO (Algemene Ne derlandse Bond van Ouderen) die maandag 23 maart wordt gehouden in het Dorpshuis in Serooskerke. Het onderwerp wordt toegelicht door een vertegenwoordiger van de Nederlandse Vereniging van Diabetici. Hij of zij vertelt wat over het ontstaan en de behandeling van suikerziek te. Ook niet-ANB O-leden kunnen de bijeenkomst bij wonen. Aanvang 14.00 uur. BRUINISSE Helpt Elkander Dinsdagavond 24 maart ko men de leden van de Her vormde vrouwenvereniging Helpt Elkander in Bruinisse bij elkaar voor de 51ste jaar vergadering. De bijeenkomst begint om zes uur met een ge zamenlijke maaltijd in het Hervormd verenigingsge bouw aan de Deestraat. Het bestuur heet allen hartelijk welkom. Ouderensoos De bijeenkomst van de oude rensoos van mevrouw IJze- lenberg die gepland stond voor woensdag 25 maart is verschoven naar donderdag 26 maart. Dit omdat op woensdag het verenigingsge bouw aan de Deestraat piet beschikbaar was en donder dag wel. De bijeenkomst be gint om 14.30 uur. V LU LU CU t— Twee Oudjes De lucht is zo helder, het windje zo warm -Hij stiet zijn tuindeuropen- „Kom vrouwken, een toertje, en hij bood haar zijn arm, "Al het groen is uitgelopen," Zo gingen zij saam, op hun krukskens geleund, Langs sappig groene blaren, Langs 't bos, waar de meerle zijn Liedeke, dreunt. En kleurige vlinders waren. Heel langzaamZij spraken niet veel daarbij, Hij dacht: "Alweer een jaartje"; Daar had ik niet op gerekend!- En zij "Een oud, maar gelukkig paartje". Elly van Felius-van Wevering, Haamstede. Deze rubriek verschijnt wekelijks in de dinsdag-uitgaven van de Zierikzeesche Nieuwsbode en biedt thuis-dichters uit de streek de gelegenheid hun gedichten aan een groter publiek te presenteren Wie denkt een of meer geschikte gedichten te hebben kan deze op sturen naar de Zierikzeesche Nieuwsbode. Postbus 1 4300 AA Zierikzee. De redactie behoudt zich het recht voor de gedichten wel of niet te plaatsen Wijzigingen worden vanzelfspre kend niet doorgevoerd. De naam van de schrijver of schrijfster staat onder het gedicht.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1998 | | pagina 5