Waaidagen in Normandië 'Literatuur moet zijn als het leven zelf' May-Weggen praat over de C van het CDA Presentatie grootste windwiek in Breskens Op Drift houdt koers vast STREEKNIEUWS Van Dijke vervolgd voor discriminatie van homo's DE AANSLAG MAANDAG 23 MAART 1998 NR 26353 Indrukwekkende eerste Nieuwsbodereis naar Franse landingsstranden (Door Esme Soesman) LISIEUX - Met de Nieuwsbodereis naar Normandië is een nieuw record gevestigd. Gold Hamburg tot dusverre als verste reis, de Normandiëgangers van dit jaar legden een afstand van ruim 1400 kilometer af. Een reis met een historisch indrukwekkende on dertoon, maar vooral ook met veel plezier. ,,We noe men dit waaidagen," vatten de Bruse Kezen Hooger- werf en Heule het uitstapje samen. Een uitdrukking die in vroe ger tijden door vissers werd gebruikt, die bij het uitvallen van de wind al drinkend wachtten op betere tijden. Hoewel er hier en daar wel wat lekkers genuttigd werd, •bleek de uitdrukking toch niet helemaal van toepassing te zijn op de eerste Nieuwsbo dereis van dit jaar. Die kans kregen de veertig passagiers namelijk niet. Onder bezie lende leiding van reisleider Rinus van der Voorden en chauffeur Leendert Oosse van Van Oeveren Reizen werd van donderdag tot en met zaterdag een volgeboekt programma afgewerkt. Belangrijk thema van dit programma bleken beide we reldoorlogen te zijn. De vele monumenten en kerkhoven die de - gloednieuwe - tou ringcarbus op de terugweg passeerde, getuigen vah de slachtoffers die vielen in de Eerste Wereldoorlog. Tast baarder echter zijn de over blijfselen van de Tweede We reldoorlog en daar werd de 'tweede dag van de Nieuwsbo dereis dan ook geheel aan ge wijd. De Normandische kust was strijdtoneel van de groot scheepse invasie die in de nacht van 5 op 6 juni 1944 werd ingezet. Met de bus werd een tocht langs verschillende D-day- monumenten gemaakt, wat op de meeste deelnemers een onuitwisbare indruk maakte. ;,Ik had er eigenlijk geen idee van wat zich hier allemaal heeft afgespeeld. De oorlog is toch vooral wat je zelf toen hebt ervaren," aldus één van hen. Aanleiding tot deze uit spraak was een bezoek aan het museum La Bataille de Normandie in Bayeux, waar mee de basis voor de D-day excursie werd gelegd. De ver zameling oorlogsrestanten in dit museum - van stukken vliegtuigvleugel tot tanks en van beschreven kledingstuk ken tot brieven van soldaten - brachten de Tweede Wereld oorlog even heel dichtbij. Datzelfde gold voor de lan dingsstranden die aanslui tend werden bezocht. Hoewel mist in eerste instantie het zicht belemmerde op de ooit zo cruxiale caisson-haven bij Arromanches, werden de deelnemers aan deze eerste reis - naar hun zeggen geheel volgens traditie - de hele dag getrakteerd op een stralend zonnetje. Dat maakte het con trast tussen de mooie omge ving en het leed van weleer nog eens extra groot. Zoals te voelen was op de Amerikaan se begraafplaats bij Omaha Beach. De meer dan 9000 gra ven en een muur met namen van ruim 1500 vermisten vormden een merkwaardig contrast met de nabij gelegen zee, de bijzondere beplanting en de indrukwekkend vorm- gegéven kapel en. gedenkte kens. ,,Het was gelijk stiller in de bus," werd naderhand geconcludeerd. De Zierikzee- se mevrouw M. van Vugt blik te in dichtvorm op deze dag terug met de woorden: „Wat hebben vele jongens hun le ven moeten laten, om ons te bevrijden van die onverlaten. Je moet er maar niet te lang Bij Longues werd een rondje langs de daar gelegen bunkers gemaakt. De dreiging van het oorlogstuig vormde een schrijnend contrast met de mooie omgeving en het zonnetje. bij stil blijven staan, er moest geen oorlog meer mogen ont staan." Gebit Dat laatste lukte - althans voor de rest van de reis - aar dig, al was het alleen maar doordat een rondvliegend ge bit en een meeswingende ober de aandacht wat afleidden. Veel ellende werd echter ook bespaard door het organisa tietalent van de reisleider. Dat betekende onder meer een volledig opgeknapt - nog sterk naar de verf ruikend - onderkomen in Lisieux en voor Nederlanders herken baar voedsel. Het rundvlees met 'boterkoek' ging er dan ook redelijk netjes in en met name de zoete desserts von den gretig aftrek. Leed werd bovendien be spaard door de belofte van Van der Voorden er alles aan te doen de Nieuwsbodereizen voort te zetten. Mocht de PZC geen belangstelling hebben, zo liet hij de trouwe deelne mers weten, dan wordt in de toekomst aansluiting elders gezocht. Voorlopig kan echter nog een paar reizen lang genoten wor den van de oude opzet. Don derdag wordt de eerste reis naar Brighton gemaakt. In april volgen nog twee trips naar Normandië en een naar Brighton. RECENSIE Ali Pankow 'Barend van Roos' van Mayo de Graaf door toneelvereni ging Op Drift, regie Marco Holm, zaterdag 21 maart, dorpshuis Renesse. Vier vriendinnen komen elk half jaar een keer bijeen ter bestendiging van de vriend schap. Eén van hen, Roos, is plotseling door haaf man Ba rend in de steek is gelaten ten behoeve van een nieuwe vriendin. De ongelukkige Roos neemt uit voorzorg te gen al te hoog oplaaiende emoties haar dochter Babs maar mee naar de reünie. De ontmoeting verloopt anders dan verwacht. De nieuwe vlam van Barend blijkt Nina te zijn, een.van de vriendinn- nen. Bij die bekentenis blijft het niet. Ook Guusje en Do- rien blijken meer op hun kerf stok te hebben dan Roos lief is.Dit verhaal van Mayo de Graaf heeft tal van valkuilen in zich om een draak van een stuk te worden. Op Drift heeft daar heel aardig langs weten te balanceren. Dit vooral dankzij de humor, die er bewust door de regie blijkt te zijn ingebracht. Met name de lakonieke invulling van de rol van Dorien door Emmy Alma draagt daar toe bij. Door te kiezen voor een iet wat nonchalant en quasi op pervlakkig typetje komt er op sommige momenten wat lucht in het stuk en wordt de broodnodige relativering ge boden. Deze lijn had nog aanzienlijk verder doorgetrokken mogen worden. Vooral de rollen van Nina (Hanneke Daniëls) en Roos (Annemarie Heiligers) hadden met meer variatie ook wat meer "betrokkenheid bij de toeschouwers kunnen opwekken. Toneelpersonages kunnen het bijvoorbeeld heel moeilijk hebben en dat tonen met tranen en droevige gri massen, maar veel boeiender wordt het vaak als je de pers onages tegen hun leed ziet vechten om het verborgen te houden. Grote pluspunt van de voor stelling was de betrokken heid van de vijf speelsters bij waar het allemaal om draai de. Alle vijf getuigden er op de meeste momenten van aan te voelen wat hun drijfveren en doelstellingen waren. Dat hield het spel met name in het gedeelte voor de pauze span nend. In het tweede deel dreigde er een dip toen het spel wat vertraagde en de vaart in het stuk werd afge remd door te veel onnodige loopjes. Dat er hard gewerkt is aan deze productie lijdt geen twijfel. Over de vraag of diezelfde energie niet in een wat beter geschreven stuk ge stoken had kunnen worden, kun je van mening verschil len. ZIERIKZEE Normen en waarden De rector van de Regionale Scholengemeenschap (RSG) Professor Zeeman in Zierik- zee R. Soesman hield voor de leden van de Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen een lezing over 'normen en waarden'. Hij bracht daarbij naar voren dat normen en waarden door de eeuwen heen altijd werden aangepast aan de veranderende tijden. De indruk dat normen en waarden tegenwoordig ver vagen wordt volgens Soes- man veroorzaakt doordat mensen, via televisie en kran ten, de narigheid van de hele wereld over zich heen krij gen. Negatieve berichten krij gen nu eenmaal meer aan dacht dan positieve. Uit de discussie die volgde op de le zing bleek dat de meeste, wat oudere aanwezigen veel moei te hebben met de wijze waar op de jeugd zich gedraagt. Soesman sprak tegen dat het grootste deel van de tegen woordige jeugd normloos is Het feit dat jongeren meer voor hun mening uit durven komen hoeft volgens hem niet altijd negatief te zijn. DEN HAAG (ANP) - Het Openbaar Ministerie in Den Haag moet de leider van de reformatorische politieke partij RPF, Van Dijke, vervolgen we gens discriminerende uitlatingen over homosek suelen. Het gerechtshof in Den Haag vindt dat er voldoen de grond is om tot vervol ging over te gaan. Van Dijke heeft zijn vervolging te wij ten aan een interview dat hij in 1996 gaf aan het week blad .Nieuwe Revue. Hij vergeleek daarin homosek sualiteit met het plegen van fraude. De lijsttrekker van de RPF stelde dat er ten on rechte gradaties werden aangebracht in overtreding van Gods geboden. „Alsof je erg en minder erg hebt", zei Van Dijke. „Maar waarom zou stelen, bij voor beeld uitkeringen pikken van de overheid, minder erg zijn dan zondigen tegen het zevende gebod? Ja, waarom zou een praktiserend homo seksueel beter zijn dan een dief." DOMBURG - De C van het CDA staat centraal in het ver haal dat Hanja May-Weggen, oud-minister van verkeer en waterstaat, dinsdag 24 maart af gaat steken in Domburg. May-Weggen komt naar Dom burg op gezamenlijke uitno diging van CDA-Middelburg, CDA-Veere en CDA-Vlissin- gen. Na opening van de bij eenkomst door Anneke Küh- ler-den Hollander spreekt Siem Buijs tijdens die bijeen komst over volksgezondheid en veiligheid. Vervolgens be treedt Ad Koppejan het spreekgestoelte voor een le zing over verkeer, vervoer en werkgelegenheid. Daarna is de microfoon voor May-Weg gen. Na de pauze volgt discus sie. Deze staat onder leiding van Rijnco-Jan Suurmond. De bijeenkomst wordt gehou den in de Parel van Domburg en begint om 19.30 uur. BRESKENS (ANP) - Zeeland Wind Technology (ZWT) heeft vrijdag in Breskens de grootste windturbine- wiek ter wereld gepresenteerd. De onderneming be gint binnenkort met de productie van dit soort reu- zenwieken. De lengte van de wieken va rieert van 32,5 tot 36 meter en is daarmee langer dan de vleugel van een Boeing 747. Ze zijn geschikt voor turbines met een vermogen van 1,5 tot 2 megawatt. Ze worden ge maakt van epoxy (kunst hars), glas en koolstof en we gen rond de vier ton. Het ontwerp is van de Franse wie- kenbouwer A Tout Vent. De ontwikkeling van de mal en de productie van de eerste wiek heeft anderhalf jaar ge duurd. Voor dit jaar staan er minimaal zes en voor volgend jaar 36 wieken op het pro gramma. ZWT verwacht er in de toekomst per jaar honderd te kunnen maken. Met de komst van ZWT naar Breskens is In beginsel een in vestering gemoeid van ruim een miljoen gulden. De onder neming verwacht bij een vol ledig productieproces werk te kunnen bieden aan veertig mensen. De keuze van ZWT is op Breskens gevallen omdat die plaats aan open water ligt en vervoer van de lange wie ken per schip de aangewezen manier is. ZIERIKZEE - Hij schrijft zonder schroom ove£ seks en met hetzelfde gemak produceert hij een literaire polemiek waarin hij collega-schrijvers op de hak neemt. Niet met kwade bedoelingen zegt hij zelf. ,,Je moet het zien als een teken van genegenheid voor hen," aldus schrijver Ronald Giphart. Hij was vrij dag te gast in Muziek- en Theaterpodium Brogum in Zierikzee. Giphart is momenteel een van de best verkopende schrijvers van Nederland. Vooral jongeren vallen voor zijn vrolijke en tegelijkertijd cynische beschrijvingen van het studentenmilieu en de schaamteloze manier waarop hij over seks schrijft. „Dat thema ligt mij," antwoordde Giphart vrijdag in Brogum op de vraag waarom hij zo vaak seksscenes in zijn boe ken verwerkt. Hij voegde daar in een adem aan toe dat seks één van de onderwerpen is waar mensen erg hypocriet over zijn. „Ik heb tijdens een lezing voor 300 man weieens aan het publiek gevraagd of iedereen die weieens mastur beerde zijn vinger op wou ste ken. Niet één vinger," aldük Giphart die daar de conclusie aan verbond dat of in de zaal de enige 300 inwoners van die plaats zaten die niet mastur beerden of dat ze er geen van allen voor uit durfden ko men. „Het is kennelijk een onderwerp waarin mensen zich niet volledig bloot dur ven te geven." Giphart ont kent dat het schrijven van seksscenes een maniertje van hem is om zijn boeken popu lairder te maken. „Ik wil in de eerste plaats een taalkun dig mooi boek schrijven." Het op de korrel nemen van mede-schrijvers -' zoals hij doet in 'Het feest der Liefde' (1995) - is niet kwetsend be doeld, zo zegt de schrijver. „Je moet het zien als een tej ken van genegenheid. Ik heb echt heel veel respect voor schrijvers als Hans Warren, hoewel ik die ooit weieens flink heb aangepakt. Ik doe dat soort dingen omdat de li teratuur mij na aan het hart ligt en omdat veel mensen li teratuur veel te serieus ne men. Literatuur moet niet een plaatsvervangende gods dienst zijn, maar het leven zelf." Het werk van Giphart, die vooral 's nachts schrijft heeft inmiddels de aandacht getrokken van filmmakers. De filmrechten voor 'Phileine zegt sorry' - Gipharts vierde boek - zijn verkocht aan de Oscar-winnende Nederlandse producer van de film Antonia met Willeke van Ammelrooy in de hoofdrol en Joop van den Ende heeft zijn oog laten vallen op verfilming van Giph, het tweede boek van Giphart. Dat Phileine zegt sorry verfilmd gaat worden is zo goed als zeker. En volgens Giphart is er ook al een hoofdrolspeelster in de per soon van Kim van Kooten die zoveel succes oogste met haar rol in 'zusje'. Giphart voelt zich vereerd door de aandacht van de filmmakers. „Dat is toch een droom die iedere schrijver heeft, dat zijn boe ken verfilmd worden." Gip hart is absoluut niet van plan zich verder met de verfilming van zijn geesteskinderen te gaan bemoeien. „Je kunt er ook voor kiezen om heel in tensief mee te werken aan ,zo'n verfilming, maar dat doe ik bewust niet. Ik vind wat dat betreft eigenlijk maar twee dingen belangrijk: dat ze de juiste sfeer in die films weten te brengen en dat ik mijn geld krijg. Principiële bezwaren tegen een ver filming van zijn werk door Joop van den Ende heeft hij niet. „Hij heeft een bedrag ge boden dat mij in staat stelt om een paar jaar zorgeloos te leven." Schrijver Ronald Giphart te gast in Brogum. hij las onder meer voor uit zijn debuutroman 'Ik ook van jou(Foto: Marijke Folkertsma) Luid werd op onze deur geklopt. Doe open! schreeuwde een stem. Met kloppend hart opende ik de deur en keek in de smoel van Dreverhaven. 'U heeft uw hondenbelasting niet betaald. Uw inboedel wordt in beslag genomen.' Het monster duwde me opzij en beende de gang door, de kamer in. Hij werd gevolgd door twee politieagenten. 'Dat kan helemaal niet!' schreeuwde ik. 'Jij hebt jouw hondenbelasting niet betaald!' schreeuwde Dreverhaven weer en trok het tafelkleed van de tafel. De vaas met bloemen kletterde op de grond. 'Neem maar mee' riep Dreverha ven en met een machtig gebaar veegde hij de encyclopedie uit de boekenkast. Daar, die televisie ook maar. Nee, jongens die vleugel. Ha! Dat zal wel genoeg zijn voor die zeshonderd gulden.' De poten werden er af geschroefd, het mechaniek eruit gehaald. 'Maar ik heb helemaal geen hond!' huilde ik. 'We hebben nog nooit zo'n beest gehad!' 'Leugenaar. Hier heb ik het bewijs. Jouw adres klopt. Jij bent natuurlijk stiekem naar Zierikzee verhuisd om van al je schulden af te komen. Maar dat zal je niet lukken, man netje. De gemeente Rotterdam laat zich niet beetnemen. Al jarenlang heb jij je hondenbe lasting ontdoken. We pakken je nu dubbel terug.' Daar ging m'n kostelijke vleugel. 'Dre verhaven!' riep ik.'Dreverhaven. doe het niet.' Met een gil werd ik wakker. 'Wat is er toch zei m'n vrouw. 'O, ik heb zo vreselijk ge droomd. Een deurwaarder kwam ons hele huis leeghalen. Het was Dreverhaven.' M'n vrouw lachte. 'Dat komt natuurlijk door die brief van de gemeente Rotterdam.' Een paar dagen geleden hadden we een dreigbrief ge kregen van de gemeente Rotterdam. Er zou een deurwaarder onder politiebegeleiding komen als we niet gelijk onze achterstallige hondenbelasting vanaf 1995 betaalden. 'Ga nou maar weer slapen. Ik heb ze gebeld. De gemeente Rotterdam had zich in het adres vergist. Bovendien wonen we hier in Zierik zee. Daar gebeuren zulke dingen toch niet?' Keihard werd er op de deur gebonsd. 'Nu is het uit, Marzas' klonk een stem. 'We zullen je krijgen.' Met trillende handen deed ik de deur open en keek weer in de grijnzende tro nie van Dreverhaven. 'De vorige keer was een vergissing. Maar nu ben je er gloeiend bij. Namens de gemeente Schouwen-Duive- land.deel ik je mee dat de aanslag OZB 9700 01 0149136 niet betaald is en dat wij derhal ve genoodzaakt zijn om je bezittingen in be slag te nemen, ter verkoop aan te bieden en van de opbrengst het bedrag van de aanslag vermeerderd met de kosten af te houden. Opzij, wanbetaler'. 'Maar ik heb wel betaald!' schreeuwde ik. 'Ik heb wel degelijk m'n handtekening op die acceptgiro's gezet. 'De gemeente Schouwen-Duiveland maakt geen fouten!' tetterde Dreverhaven. 'Toen niet. Nu niet. Nooit niet. Haar systemen werken per fect. Het computerprogramma is onfeilbaar. En daaruit blijkt zonneklaar dat aanslag OZB 9700 01 0149136 niet ten volle betaald is. Jongens, pak die vleugel maar weer op. Daar kan de aanslag mee verrekend worden. 'Ik heb wel alles betaald!' riep ik met schorre stem. 'Nee, dat heb jij niet. Op 13 maart 1998 had jij een achterstand van maar liefst... EEN GULDEN! En zoiets pikt de ge meente Schouwen-Duiveland niet. Jij wel, maar zij niet. Vandaar dat zij de aanslag ver meerdert met TIEN GULDEN vanwege het niet betalen van de somma van één gulden ofwel tien dubbeltjes.' Verbijsterd zag ik de wereld om me heen tollen. 'Hoe - kan - dat - nou?' hijgde ik. 'Ik krijg een belastingaan slag. Het bedrag staat voorbedrukt. Ik hoef alleen maar m'n handtekening te plaatsen. Ik stuur alles op tijd op en dan krijg ik een aan maning omdat ik één enkele gulden niet be taald zou hebben. En dan nog maar eens duizend procent boete erboven op!' Pro beert de gemeente op die manier de tekor ten weg te werken? M'n stem werd over schreeuwd door het roepen van de mannen die de vleugel de kamer uit tilden. Vanachter het raam zag ik hoe-ie achter op een ge meentekarretje gebonden werd. Tingelend ging hij de hoek van de straat om. In de verte hoorde ik nog het hatelijke gelach van Dre verhaven. Met dank aan de gemeente Schouwen-Dui veland die, op het moment dat hij even geen inspiratie had, de schrijver dezes hielp door het zenden van een wonderlijke aanslag van één gulden.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1998 | | pagina 5