Jeltsin ontslaat regering Registratie moet infecties in ziekenhuizen bestrijden Vijf militaire jeeps gestolen J. van Baarle ere-lid VVV Aanpak Maastunnel nog niet nodig geacht Helftv Israëliërs steunt plan a roor terugtrekking f f Kritiek Raad van State op insluiten verslaafden Werkgevers metaal zoeken nog zesduizend! werknemers Werkgevers akkoord met verschuiving belastingen Man overlijdt bij ongeval Goochelaar maakt brand ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE 2 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vervolg van pagina 1 Met de start van het gecombi neerde kantoor werd de WV- Scharendijke nieuw leven ingeblazen en kreeg informa- trice Wiets de Voogd - die tot dat moment alleen het kan toor'bemande - versterking in de vorm van informatrices Majorie en Marianne. Anno 1998 - in het jaar dat de WV-Scharendijke vijftig jaar bestaat - gaat de organi satie op in grote broer VW Schouwen-Duiveland. „De laatste tijd is ons steeds ge vraagd 'Worden wij als VVV- Scharendijke niet onderge sneeuwd?' Nee, kan ik u verzekeren en wel omdat on ze bestuursvoorzitter Van Baarle namens ons zitting heeft genomen in de bestuurs- adviescommissie en daar on ze belangen blijft behartigen. Dat is hem zeker toever trouwd." Den Broeder kijkt toch wel met enige weemoed naar het opgaan van de VW-Scharen- dijke in de eilandelijke VW, het gevolg van de gemeente lijke herindeling waarbij de gemeente Middenschouwen ophield te bestaan. „Daar wist je precies bij wie je moest zijn en in de nieuwe ge- ipeente moet het nog allemaal op z'n plaats vallen. Dat loopt nog niet zoals het lopen moet," aldus Den Broeder. „En het geeft gewoon een an der gevoel als je niet meer zelfstandig bent maar opgaat in een groter geheel." Ondanks twee ongelukken ROTTERDAM (ANP) - Er komen geen extra maatre gelen in de Maastunnel ondanks het feit dat er tij dens nachtelijke werkzaamheden al twee ongeluk ken zijn gebeurd. Van de Maastunnel is tot eind april elke nacht de oostelijke tunnelbuis (zuid naar noord) gesloten. Al het verkeer moet n u 'd'por de westelijke buis, w, aardoor normaliter alleen he, t verkeer van noord naar zuiv 3- gaat. Twee weken gele den gebeurde het eerste onge luk, waarbij een chauffeur van - een ambulance gewond raakt 6. In de nacht van zon dag op maan dag klapten twee auto's op elkaar. Er zes ge- wondei 1 die allemaal in zie- kenhui2 en zijn opgenomen. Óndapk. s de twee ongelukken zien de Rotterdamse Dienst Gemeenti ^werken en politie vooralsnog geen aanleiding voor aanvullende maatrege len, bijvoorbeeld het omlei den van het verkeer van zuid naar noord over de Maasbrug gen. 'Incidenten' „De nieuwe verkeerssituatie is voldoende aangegeven. Bo vendien is inhalen in de Maastunnel altijd al verbo den, want er staat een dubbe le witte streep", aldus de woordvoerders. Volgens Ge meentewerken is sprake van „incidenten". Op voc irstel Verenigde Staten JERUZALEM I (AFP/DPA/RTR) - Bijna de helft van de Israëliërs h. bereid akkoord te g-aan met een Ame rikaans plan v oor terugtrekking van hun land uit 13 procent van de Westelijke Jordaanoever. Dit blijkt uit ei m peiling waarvan de uitslag f. maandag is gepubliceerd in de krant Maariv. Van de om iervraag den zegt 49 procent te zullen instemmen met een c lergelijk plan, 42 procent is er 'egein en 9 procent weet het nog niet. Volgens mediabez 'ichten heeft premier Netanyahu in de afgelopen tijd mee 'rd ere malen VS-president Cl. in ton gebeld om een nieuw Ai n«eri- kaans vredesinitiatief v 'C»or- lopig in de ijskast te zet ten. Het dagblad Yedioth Al iro- noth meldde zondag dat C. tin ton daarop heeft besloten n 'iet publicatie van het initiat. ief te wachten tot VS-geza nt Dennis Ross volgende wee k met de Israëliërs en de Pale- stijnen heeft gepraat. 'Compromis' De Israëlische radio berichtte zondag dat Jeruzalem een „compromis" met de VS wil over de omvang van terug trekking van troepen uit de bezette Westelijke Jordaan- oever. Bladen meldden dat het Ame rikaans plan voorziet in te rugtrekking uit 13 procent van het gebied binnen drie maanden. Israël wil echter niet verder gaan dan 9 tot 10 procent, terwijl de Palestij- nen 30 procent eisen. Ook vacatures in Zeeland UTRECHT (ANP) - De werk gevers in de metaal- en elektrotechnische industrie h«ebben 6200 vacatures openstaan. Men name in de Kandstad, Noord-Bra bant en Limburg zoeken de metaalbazen naarstig naar personeel. In Noord- en Zuid-Holland en Utrecht zijn 2825 vacatures in de branche en in de zuidelijke provincies plus Zeeland 2600. In de gebieden met de meeste werkloosheid zoals Noord- Nederland hebben de metaal bazen slechts 300 banen te vergeven. Van de vacatures staat 28 pro cent al drie maanden open, zo heeft voorzitter A. Kraaij- eveld van de werkgeversver eniging FME-CWM maandag geir. veld tijdens de Techni- Sho w in de Utrechtse Jaar- beur s. Volg ens de vereniging is er een t ekort aan technisch op- geleic le mensen. Voor de meest e banen is minimaal een afgero nde lagere technische opleidi 'mg vereist en vaker nog eei i diploma van mbo of hbo. Sl« echts 4 procent van de vacatur es staat open voor mensen met als enige afge ronde c »pleiding de lagere school. Tijden'cn standen volgens getijdetabel Hydro-mctcocentn im Zeeland t.o.v. NAP Datum Hoogwater Laagwater tijd stand tijd stand ZIERIKZEE 24 maart 12.10 134 05.40 -136 18.25 -128 ROOMPOT BUITEN 24 maart 10.55 129 04.55 -127 23.25 120 17.15 -121 BRUINISSE 24 maart 12.05 145 05.50 -141 18.25 -135 WEMEUDINGE 24 maart 12.20 151 05.45 -146 18.30 -141 President wil krachtiger, energieker landsbestuur MOSKOU (AFP/DPA/RTR) - De Russische president Jeltsin heeft maandagochtend een politieke aardbe ving veroorzaakt. Hij deelde onverwacht mee dat de hele regering van premier Tsjernomyrdin is ontsla gen. Jeltsin kondigde aan dat hij zelf het premierschap zou waarnemen. Minister van Energiezaken Sergej Kirijen- ko is aangesteld als eerste vi ce-premier in de plaats van Anatoli Tsjoebais, zo deelde Jeltsins woordvoerder Jast- rzjembski mee. Kirijenkjo staat bekend als vertrouweling van de andere eerste vice-premier Boris Nemtsov, van wie nog niet be kend is of hij terugkeert in een nieuw kabinet. Of Kirij- enko's benoeming betekent dat hij het nieuwe kabinet gaat leiden, is niet duidelijk. In een televisietoespraak zei Jeltsin maandagochtend dat hij een krachtiger, energieker regering wil aanstellen die beter is opgewassen tegen haar economische en sociale taken. Binnenkort zal hij nieuwe premier bekendma ken. Jeltsin zei dat hij vooral erg boos was over de langzame uitbetaling van salarissen in de overheidssector. De presi dent zei vorig jaar dat iederen voor de jaarwisseling zijn geld zou krijgen, maar de re gering slaagde er niet in dit te bewerkstelligen. De afgetreden premier Tsjer nomyrdin is door Jeltsin be last met de voorbereiding van de presidentsverkiezingen in het jaar 2000. Deze verkiezin gen noemde Jeltsin van be slissend belang voor de toe komst van Rusland. Jeltsin gaf niet aan of deze stap bete kent dat hij Tsjernomyrdin beschouwt als zijn kandidaat om hem op te volgen. Veel Russische politici gaan hier na de laatste ontwikkelingen wel vanuit. Moskou onderstreepte dat de maatregel geen veranderin gen in de economische en bui tenlandse politiek tot gevolg zal hebben. De Verenigde Sta ten en Duitsland wilden maandagochtend nog niet op de gebeurtenissen in Moskou reageren. Orde Het Kremlin kondigde het ontslag aan kort na een ont moeting van Jeltsin met pre mier Tsjernomyrdin. Bij die gelegenheid kreeg de premier - die in april zestig jaar wordt - de Orde voor Verdiensten voor het Vaderland. Minister van Binnenlandse Zaken Koelikov is inmiddels vervangen door zijn vice-mi nister Maslov. De Russische president vraagt de andere le den van de regering aan te blijven tot er een nieuw kabi net is samengesteld. Kritiek Jeltsin, die vrijdag voor het eerst enkele uren aan het werk was na afwezigheid van een week wegens een lucht weginfectie, dreigde voor het weekeinde al met ontslagen. De afgelopen maanden heeft de president vele malen kri tiek geuit op het optreden van de regering omdat ze volgens hem op sociaal en economisch gebied niet voldoende deed. Hij ontsloeg al enkele malen eerder ministers. Springtij: 30 maart Actuele informatie over afwijkinger 06-9771 Bacteriën steeds vaker resistent i De Inspectie voor de Gezondheidszorg pleit voor centrale registratie van infecties in het ziekenhuis. (Archieffoto) HILVERSUM (ANP) - Alle 118 ziekenhuizen in Ne derland zouden de gevallen waarin patiënten in het ziekenhuis infecties oplopen, moeten registre- Door zo'n centraal registra tiesysteem kunnen zieken huizen extra maatregelen ne men als blijkt dat zij boven het gemiddelde aantal infec ties zitten. Dat zei hoofdin specteur J. Verhoef f van de Inspectie voor de Gezond heidszorg maandag in het Radio 1 Journaal. Volgens Verhoef f is een extra impuls in de strijd tegen ziekenhuis infecties hard nodig, omdat steeds meer bacteriën resis tent raken tegen antibiotica. Recente cijfers geven aan'dat gemiddeld 3,4 procent van de patiënten na een operatie een wondinfectie oploopt. Zo'n infectie heeft in enkele gevallen geleid tot invalidi teit. Het nieuwe registratie systeem is ontwikkeld door het Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Milieu (RIVM) in samenwerking met vijftig ziekenhuizen. Volgens Verhoef f zal de in spectie krachtig stimuleren dat alle 118 ziekenhuizen aan het systeem gaan meewer- ken.Verder erkende Ver- hoeff dat de norm van één hygiënist op 250 ziekenhuis bedden, zoals de Gezond heidsraad in 1990 vaststelde, niet wordt gehaald. Er is vol gens hem nu één hygiënist per 350 bedden. YSSELSTEYN (ANP) - Onbe kenden hebben dit weekein de vijf militaire jeeps gesto len van het militaire opslagcomplex in Ysselsteyn (gemeente Venray). De daders knipten in de nacht van vrijdag op zaterdag een gat in de omheining om bij de auto's te komen. Defensie had de tientallen ja ren oude jeeps afgedankt. Ze zouden worden verkocht. De marechaussee gaat ervan uit dat de voertuigen zijn wegge sleept, omdat ze niet op eigen kracht konden rijden. De ac cu's waren uit de jeeps ver wijderd en enkele hadden een kapotte motor. Een van de gestolen jeeps is bij het militaire complex te ruggevonden. Inkomstenbelasting gaat omlaag DEN HAAG (ANP) - Vakbeweging èn werkgevers zijn het binnen de Sociaal-Economische Raad (SER) eens geworden over een advies aan het ka binet om de inkomstenbelasting te verlagen en de indirecte belastingen (zoals BTW en milieuheffin gen) te verhogen. Volgens bronnen binnen de SER moeten de huidige ta rieven in de inkomstenbe lasting omlaag naar 30 pro cent (nu 36 procent) voor de eerste schijf en 40 procent (nu 50) voor de tweede. Het toptarief gaat van 60 naar 50 procent. De verschuiving van de be lastinggrondslag is al lange re tijd een wens van FNV en CNV, maar de organisatie van werkgevers VNO-NCW was er tot nu toe tegen. De belastingen moeten ver laagd worden en niet ver schoven, heette het lange tijd bij de ondernemers. In het belangrijkste adviesor gaan van het kabinet zijn de twee partijen en de onaf hankelijke kroonleden het nu toch eens over dit princi pe. In ruil voor de lagere in komstenbelasting gaat de BTW omhoog van 17,5 naar 19 procent en gaat ook de ecotax omhoog. Een bedrag van ruim acht miljard gul den wordt zo verschoven van directe naar indirecte belastingen. I De SER wil verder de belas tingvrije voet afschaffen en daarvoor in de plaats heffingskortingen invoe ren. Bij dat laatste gaat het om vaste bedragen voor ie dereen, zodat een einde komt aan het fiscale ver schil tussen alleenstaanden en samenwonenden. Boven dien moeten volgens de SER-leden de rendementen op vermogens (dividenden en rente) hoger worden be last dan het kabinet voor stelt. De sociale partners zijn het er verder over eens dat de laagste inkomens moeten worden beschermd. Zij mo gen er door de fiscale maat regelen niet op achteruit gaan. Het SER-advies moet nog naar de achterbannen van werkgevers en vakbewe ging en gaat later deze week naar het kabinet. Het kabi net praat deze week over het Belastingplan voor de 21ste eeuw, waarin ook ver schuiving van de belasting grondslag wordt bepleit. DEN HAAG (ANP) - De Raad van State voelt vooralsnog weinig voor het gedwongen opnemen van de harde kern van criminele drugsverslaaf den in een speciale inrichting. De raad vindt dat minister Sorgdrager van Justitie haar betreffende wetsvoorstel on voldoende heeft onderbouwd. Het wetsvoorstel Strafrechte lijke Opvang Verslaafden (SOV) uit 1996 heeft als doel een eind te maken aan de overlast van een relatief klei ne subgroep van crimineel zeer actieve drugsverslaaf den. Sorgdrager wilde daar voor in beginsel 250 opvang plaatsen creëren. De minister hoopt aanvanke lijk al dit jaar met de gedwon gen opvang te beginnen. De Raad van State verwijt Sorgdrager in een onlangs verschenen advies onvol doende te hebben aangegeven welke dringende redenen er zijn om voor deze groep zwaardere straffen op te leg gen. SLOOTDORP (ANP) - Een 22- jarige man uit Purmerend is zondagavond om het leven ge komen bij een verkeersonge val in de Noord-Hollandse ge meente Slootdorp. De man is door onbekende oorzaak van de weg geraakt en tegen een boom gebotst. Hulpverlening mocht niet ba ten. Gezien het remspoor op de weg, vermoedt de politie dat de man heeft moeten uit wijken voor een overstekend dier en daarbij de macht over het stuur is verloren. AARDSCHOK ROME (AFP) - Midden-Italië is maandagmorgen rond 04.30 uur opnieuw opgeschrikt door een lichte aardbeving. De schok had een kracht van 3,5 op de schaal van Richter. De Italiaanse politie meldt geen schade of slachtoffers. De schok was het hevigst in het bergachtige gebied bij Verchiano op de grens tussen de provincies Umbrië en Mar- che. Sinds vorige week zijn de aardschokken die in deze streek regelmatig voorko men, in hevigheid toegeno men. Suske en Wiske "de vogels der goden' door Willy Vandersteen Verwachting t/m vrijdag 27 maart WEERSVOORUITZICHTEN Woensdag Zonneschijn 30% Kans op neerslag 50% Min.temp. 2 graden Mid.temp. 10 graden Windkracht z.west 5 Donderdag Zonneschijn 20% Kans op neerslag 70% Min.temp. 5 graden Mid.temp. 10 graden - Windkracht z.west 4 Vrijdag Zonneschijn 30% Kans op neerslag 30% Min.temp. 5 graden Mid.temp. 11 graden Windkracht west 4 ZON- EN MAANSTANDEN 24 maart Zon op 06.34, onder 18.58 Maan op 04.38, onder 14.18 Nieuwe maan: 28 maart (04.15) HET WEEROVERZICHT DE BILT - We gaan een koude nacht tegemoet. Onder een vrij heldere sterrenhemel koelt het sterk af en komt het op de mees.te plaatsen tot een paar graden vorst. Gemiddeld vriest het in het land een graad of 3. Vlak aan zee wordt het minder koud en blijft het kwik net een paar graden boven het vriespunt steken. Maar in het binnenland kan het op een enkele beschutte plaats wel 5 graden vrie zen. De sterke afkoeling is mogelijke omdat niet alleen de warme wolken deken ontbreekt, maar ook omdat lucht van oorspong erg koud is en de oostenwind flink in kracht afneemt. Morgenoverdag wordt een overwe gend zonnige, droge maar eerst ook wat schrale dag. De temperatuur be reikt 's middags waarden van onge veer 8 graden. De wind heeft dan in middels de zuidhoek opgezocht en is in het kustgebied vrij krachtig, kracht 5. Boven land waait het iets minder hard. Het droge, zonnige en frisse weer duurt deze week niet (ang. Want morgenmiddag doemen in de hogere luchtlagen de wolken van een storing op. Vooral in het midden van de week moet er met regen rekening worden gehouden. ZWOLLE (ANP) - Een goochelaar van cabaret groep De Nacht heeft za terdagavond in theater restaurant ZiZi in Zwolle brand veroorzaakt. Het vuur richtte voor zo'n 200.000 gulden schade aan. De goochelaar was bezig aan een humoristische act, waarbij hij her en der zakdoekjes wegtoverde. Het laatste haalde hij uit de kraag van de pianist van de cabaretgroep en gooide het weg. Het doek je kwam op een waxine lichtje, vloog in brand en zette de podiumgordijnen in lichterlaaie. Het publiek dacht dat het bij de act hoorde, toen ei genaar en medewerkers met brandblussers het po dium op kwamen. Het be gon spontaan te klappen. Toen het ernst bleek, brak er even paniek uit onder bezoekers - leden van de Landelijke Sauna Vereniging. Uitgever LnO drukkerij/uitgeverij bv Zierikzee Directie W, O. Deddens Hoofdredacteur A.H.M. van den Nouwefand Kantoor Jannewekken 11 4301 HH Zierikzee Postbus 1 4300 AA Zierikzee Telefoon; Algemeen 453535 Redactie 453545 Advertentieverkoop 453540 Fax 453546 Lezersservice (bezorging) De Zierikzeesche Nieuwsbode na 18.00 uur nog niet ontvangen? Bel dan mat/m vrij 0111 -453538 Tijdens kantooruren van 8.30 tot 17.00 uur Tijdens de avonduren ma di do vr van 18.00 tot 20.00 uur (niet op woensdag) Woonhuisaansluitingen Redactie (na 17.30 uur) 0111-412905 Fotograaf (na 17.30 uur) 0111-414556 Abonnementen Abonnementsprijzen, zoals vermeld op de voorpagina, zijn inclusief 6% BTW. Losse nummers 1,25. Opzeggingen dienen een maand voor het einde van de lopende abonne mentsperiode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode gemeld te worden. Inlevertijden advertenties - Maandagkrant vrijdag tot 13.00 uur - Dinsdagkrant maandag tot 11.30 uur - Donderdagkrant woensdag tot 11.30 uur - Vrijdagkrant donderdag tot 11.30 uur Voor fouten ontstaan door telefoni sche of onduidelijk geschreven opdrachten wordt door ons geen verantwoording gedragen. Advertentietarieven Losse mm prijs 78 cent. Kontrakttarieven op aanvraag. „Succesjes" (ï/m 4 regefs) 7.80 De advertentieprijzen zijn exclusief 17'/j%B.TW

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1998 | | pagina 2