'Altijd veel van elkaar houden' ZOEKPLAATJE 'Naar de stad' thema van concert Luctor et Emergo Jazz by the sea krijgt 25.000 gulden subsidie Zeeuwse Landschap bij Sterren Playback Show Alleen Kirreweie actief op de strandschoonmaakdag Voorronde songfestival mensen met handicap STREEKNIEUWS Ook optreden panfluitist en zangers EXPOSITIES Recept 75-jarig hiavelijk Jan en Pie Krello: Vernieuwde versie festival Artiesten treden op voor project In provinciehuis Middelburg VRIJDAG 20 MAART 1998 NR 26352 5 ZIERIKZEE Jeugd-EHBO Alle leerlingen van groep 8 van OBS Binnen de Veste in Zierikzee slaagden voor het examen jeugd EHBO-A. De lessen werden gegeven door de dames A. Berrevoets en Y. Buijtenhek van de afdeling Zierikzee van het Nederland se Rode Kruis. Het examen werd afgenomen door de da mes T. Hoewijk en K. Uil en de heer H. Kloet. De géslaag- den zijn: Amber Bech, Niels van den Berge, Pam Patty Blikman, Nathasja Blom, Nick van Eenige, Douwe van den Ende, Martijn van Gruns- ven, Rachelle Hazenak, Maar- tje den Hoedt, Anel Hubic, Karolina Klein, Jaap Koster, Masja Manni, Nathalie Mays, Jade Meijer, Rianne Mes, Niecky Reedijk, Serina Sa- man, Jerom Sluys, Denny Snijders, Stephanie Verschu ren, Lisette Vlieger, Isil van Vlierden, Carmelita de Vos en Elke Weijers. Vergadering GroenLinks Het bestuur van GroenLinks vergadert maandag 23 maart in het gemeentehuis in Zie rikzee. De vergadering begint om 19.30 uur in kamer 74, te bereiken via de achteringang. De vergadering is voor ieder een toegankelijk. Dinsdag 24 maart komt de steunfractie bij elkaar om verschillende commissievergaderingen voor te bereiden. Ook hier zijn belangstellenden wel kom. Deze vergadering vindt eveneens plaats in kamer 74 van het gemeentehuis. Aan vang 19.30 uur. Paasworkshop In het MFC in Zierikzee houdt SKW De Lichtboei donderdag 2 en dinsdag 7 april een work shop bloemschikken. Het the ma van deze workshops is Pa sen. Deelnemers kunnen kiezen uit het maken van een paasmand, -krans of -bloem stuk. De workshop duurt bei de dagen van 14.00 tot 16.00 uur en wordt gegeven door mevrouw D. Hanse. De kos ten bedragen tien gulden per dag, exclusief materiaal. SEROOSKERKE Uitwisseling De uitwisseling tussen platte landsvrouwen uit Nederland en het Afrikaanse Benin stond centraal bij de onlangs gehouden bijeenkomst van de afdeling Noordwelle en oms treken van de Nederlandse Bond van Plattelandsvrou wen. Henny van Maurik en Jeanet Rijk deden in 1997 mfee aan genoemd uitwisselings programma. In september 1997 brachten 11 vrouwen'uit Benin een bezoek aan Neder lands, waarna in november van hetzelfde jaar Van Mau rik, Rijk en negen andere Ne derlandse plattelandsvrou wen een tegenbezoek aan Benin brachten. Van Maurik en Rijk vertelden hun erva ringen en ondersteunden hun verhaal met het vertonen van dia's. RENESSE Concert Fanfareorkest Luctor et Emergo uit Renesse en har monieorkest Concordia uit Tholen geven zaterdag 18 april een uitwisselingscon cert in het dorpshuis van Re- nesse. De aanvang is om 20.00 uur. Lezing Vogelwacht Dinsdag 21 april wordt de laatste seizoensbijeenkomst van de afdeling Noordwelle e.o. van de Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen ge houden. T. Sluijter houdt dan in het dorpshuis van Renesse een lezing over het werk van de Natuur- en Vogelwacht op Neeltje Jans en het project Waterland. RENESSE - 'Naar de stad'. Dat is het motto van de uitvoeringen van muziekvereniging Luctor et Emer go op zaterdag 28 maart en 4 april in het dorpshuis van Renesse. Ook Jeannet Posma (panfluit), en de zangers Bert Klapwijk en Wim Voogt werken aan het concert mee. Dirigent Henk Blom heeft een programma samenge steld met werken uit heden en verleden die verwijzen naar grotere of kleinere steden. Het fanfareorkest onder lei- dihg van Blom speelt onder meer 'De Kalief van Bagdad' van F. A. Boieldieu in een ar rangement van Gosling Mol, 'Lima-express' van Randy Beek en een selectie uit de musical 'Miss Saigon'. Het 45- koppige orkest begeleidt twee gastzangers; de in Re nesse bekende zanger Bert Klapwijk zingt het ingetogen 'Jerusalem', terwijl Wim Voogt zijn opwachting maakt met 'New York New York'. Niet alledaags is de combina tie fanfare en panfluit. Een jarenlang levende wens van dirigent Blom gaat in vervul ling door de aanwezigheid van de Brielse Janet Posma op panfluit.'Eine nacht in Budapest' wisselt ze af met 'Memory' uit de musical 'Cats'. Niet met massaal tr omgeroffel, maar met marim ba's, xylofoons en andere me lodische instrumenten treedt de slagwerkgroep onder lei ding van Ronald de Roo voor het voetlicht. Zij spelen onder meer 'Brussel' van Jacques Brei en het speciaal voor me lodisch slagwerk geschreven 'Mallet Groove' Music and rhythm Na de pauze laten solisten, fanfare en slagwerkers het thema 'naar de stad' los en presenteren zij zich onder het motto 'Music and rhythm'. De uitvoering op zaterdag 28 maart is bedoeld voor dona teurs, 4 april wordt gespeeld voor andere belangstellen den. Beide concerten begin nen om 19.30 uur. Maart x Westenschouwen Excursieschuur Staatsbosbeheer, Kraaij- ensteinweg 140. Expositie over olieslacht offers onder zeevogels. Zaterdag en zondag van 13.30 tot 16.30 uur. Tot en met zaterdag 28 maart Burgh-Haamstede Expositie etsen Kees de Waal, Bewaer- schole. Dinsdag tot en met zaterdag van 13.30 tot 16.30 uur. Zierikzee Renesse Zierikzee Zierikzee Tot en met woensdag 1 april Expositie burgemeestersketen in hal ge meentehuis Schouwen-Duiveland; ma. t/m vrij. 9.00-16.00 uur op donderdagavond ook tot 19.30 uur. Toten met 13april Paastentoonstelling in museum De Blik vanger. Dinsdag en vrijdag van 10.00 tot 12.00 uur en op zondag 29 maart en tweede paasdag 13 april van 12.00 tot 16.00 uur. Tot en met donderdag 14 mei Galerie Galerij: Mail-Art in the Galery. RSG Prof. Zeeman. Geopend tijdens schooluren. Tot en met zaterdag 30 mei Acryl en aquarel schilderijen Nelly van Nieuwenhuijzen. 't Lange Uus. Tijdens winkelopeningstijden. DOMBURG - Het festival Jazz by the sea in Dom burg krijgt van de provincie een eenmalige bij drage van 25.000 gulden. Het geld wordt onder meer besteed aan promotieactiviteiteii en betrok kenheid van het toeristisch bedrijfsleven. Het bestuur van de stich- dens en elementen als aan- ting Zeeland Nazomer Fes- trekkelijke locaties zoals tivals (ZNF) overwoog be- duinen en strand, Nehalen- gin 1997 om de subsidie voor nia-gebied en Fort Ramme- het evenement Jazz by the kens zullen volgens het Bu- sea te beëindigen omdat zij reau voor Toerisme Zeeland vond dat de kwaliteit te moeten leiden tot een evene- wensen overliet. Dit voor- ment dat Staat als een huis. nemen werd betreurd door De huidige toeristische acti- het toeristisch bedrijfsle- viteiten zoals de kroegen- ven. De provincie en detocht blijven bestaan. Er coördinator van de ZNF na- wordt een strandwandel- men toen het initiatief om'te tocht met jazz in de strand- bekijken hoe het festival paviljoens toegevoegd om opgewaardeerd kon wor- het dagtoerisme in het den. Dit opwaarderen be- weekeinde te bevorderen, treft de kwaliteit van de in houd, maar ook het betrekken van de gehele Kwaliteit toeristische regio Walche ren. Op deze wijze kan het De Rabobank Noordwest evenement ook gaan dienen Walcheren heeft een bedrag als promotiemiddel. van 50.000 gulden toege zegd. Het bestuur van de Momenteel is het' project- ZNF is bereid, onder voor plan voor de nieuwe versie waarde dat het evenement van Jazz by the sea in grote kwalitatief verbetert, een lijnen gereed. Het program- bijdrage van 37.500 gulden meren van nieuwe optre- te verlenen. HEINKENSZAND - Het Zeeuwse Landschap is don derdag 26 maart in beeld tijdens de Sterren Playback Show op RTL 4. De artiesten in deze show treden op voor een bepaald natuurproject binnen een bepaalde provincie. Caroline Tensen zal tijdens de show meer vertellen over het project van het Zeeuwse Landschap. Deze stichting zet zich sinds 1936 in voor het be houd van het Zeeuwse land schap. Momenteel heeft de stichting ruim 7000 hectare natuurgebied in beheer, waaronder Het Verdronken Land van Saeftinghe, de Yer- seke Moer, Ter Hooge en het Krammer-Volkerak. Het Zeeuwse Landschap houdt zich bezig met het aankopen en beheren van natuurgebie den, het doen van onderzoek en inventarisatie en het ge ven van voorlichting. De Sterren Playback Shows zijn gekoppeld aan de actie 'Ne derland natuurland' van de Nationale Postcode Loterij. Met deze actie wil de Postco de Loterij laten zien dat zij niet alleen actief is voor het natuurbehoud in verre lan den, maar ook binnen Neder land. Het programma begint om 20.30 uur. Tijdens een open dag op zon dag 29 maart in bezoekerscen trum Saeftinghe in Emmapol- der (Zeeuwsch-Vlaanderen) kunnen belangstellenden tus sen 10.00 en 17.00 uur kennis maken met het werk van de stichting. HOUTLOODS MIDDELBURG - De provin cie heeft geen bezwaar tegen de bouw van een houtopslag loods bij D. Beuzenberg aan de Beldert 4-6 in Dreischor. Dat schrijft zij in een brief aan het college van burge meester en wethouders van de gemeente Schouwen-Dui veland. ZIERIKZEE - Zij was 18 toen ze trouwden op 21 maart 1923. Hij drie jaar ouder. Toen ze elkaar in Zie rikzee ontmoetten was het liefde op het eerste ge zicht en dat is nooit meer overgegaan. „We hebben al tijd veel van elkaar gehouden en veel voor elkaar over gehad," verklapt Pie Krello-Houten (93) het re cept voor haar 75-jarig huwelijk met Jan Krello (96). Samen vormen zij het oudste echtpaar van Schou wen-Duiveland. BURGH-HAAMSTEDE - Donderdag 23 april wordt de landelijke strandschoonmaakdag gehouden. Op Schouwen-Duiveland is openbare basisschool De Kirreweie uit Haamstede een trouw deelnemer. Dit jaar is het zelfs de enige school die meedoet aan de ac tie. MIDDELBURG - In het provinciehuis in Middelburg wordt zaterdag 18 april de provinciale voorronde ge houden voor het songfestival voor mensen met een (verstandelijke) handicap. In het verleden zetten meer dere scholen zich in voor de actie. De geringe animo is voor een deel te wijten aan miscommunicatie tussen de landelijke organisatie en de gemeente. De gemeente dacht dat de landelijke organisatie alle scholen aan zou schrij ven. Dit bleek echter niet het geval. Slechts de twee Schouwse scholen die in 1997 meededen - de ander was De Stove uit Noordwelle - kre gen opnieuw een brief. Toen de gemeente dat doorhad bleek de tijd te kort om ook de rest van de scholen op het eiland te mobiliseren. Omdat de actie op donderdagmiddag plaatsvindt, moet het op- ruimwerk namelijk in het rooster worden ingepast. Wethouder G. van de Velde- de Wilde zal rond 13.30 uur het startschot voor de actie geven. De 37 leerlingen van de groepen 7 en 8 zullen ver volgens een uur of twee het strand van Westenschouwen afstruinen om daar het zwerf vuil te verzamelen. Door de gemeente Schouwen- Duiveland worden hand schoenen, prikstokken, en grote knijpers (om het vuil op te pakken) beschikbaar ge steld. De reinigingsdienst zorgt voor de afvoer van het vuil. Vorig jaar werd op een strook van twee kilometer breedte zo'n 2,5 kubieke me ter vuil gevonden. In heel Ne derland zullen donderdag de 23e april zo'n 4000 kinderen in actie komen. Initiatiefnemer van dit eve nement is de Zorggebruikers vereniging van de Stichting Philadelphia Zorg. Het is voor de vierde keer, dat er een landelijk en een Europees songfestival wordt gehouden voor mensen met een (ver standelijke) handicap. Op donderdag 11 juni aan staande vindt de landelijke finale plaats en op maandag 9 november het Europese festi val, beide in Theater Orpheus in Apeldoorn. Bekende Nederlanders leve ren een bijdrage aan presen tatie en jurering. Er worden televisie-opnamen gemaakt voor twee uitzendingen van ruim een uur. Iedereen met een (verstande lijke) handicap die goed kan zingen, mag meedoen aan de voorronde. De zanger(es) mag zichzelf (laten) begeleiden met een muziekinstru ment.Ook mag worden opge treden met een groep (maxi maal vijf personen). Het op treden moet live zijn en mag maximaal vijf minuten du ren. Belangstellenden in de pro vincie Zeeland kunnen zich voor deelname aan de voor ronde op zaterdag, 18 april op geven bij Hans Kruissel- brink, telefoon: 0118-612674 (overdag) en 0118-614839 ('s avonds). Jan Krello, geboren in Mid delburg, werkte destijds als hofmeester op de spoorboot waarvan zijn vader kapitein was. Pie Houten is een gebo ren Zierikzeese. Eén uit een gezin van negen. 'Zij werkte bij Hotel Smal- heer op de hoek van de Zeven huisstraat en de Hoofd- pooortstraat, nu een Chinees-Indisch restaurant. .„Ik heb van jongs af aan ge werkt. Dat ging in die tijd zo," vertelt mevrouw Krello; .„Leren was er niet bij. Na school moest je meteen gaan «\verken. En dat heb ik mijn hele leven gedaan. Ik kan nu eigenlijk nog niet goed stilzit ten." Beide echtelieden hebben hun .leven lang gewerkt. Mevrouw Krello in de huishouding van rxichzelf en bij anderen, maar ook op het land. Zwaar hand werk. Maar ze deed het altijd samen met haar man en wer- ,ken is, zo zegt ze, gezond. „Van werken ga je niet dood. Je wordt er alleen moe van," verklaart ze haar filosofie. Na zijn werk op de spoorboot verhuurde de heer Krello zichzelf als los werkman. „Ik heb van alles gedaan. Werk op het land, aardappelen rooien, uien snijden. En ik heb ook nog meegewerkt aan de restauratie van de Dikke Toren," put hij uit zijn geheu gen. Het echtpaar behoort tot de generatie die twee wereldoor logen en een watersnoodramp heeft meegemaakt. „Man, we zouden wel een boekje kun nen schrijven over wat we al lemaal mee hebben ge maakt," stelt mevrouw Krello. Hoewel het soms moeilijk was de eindjes aan elkaar te knopen en genoeg over te houden voor de school van hun kinderen hebben de Krello's zich door tegensla gen nooit laten ontmoedigen. Met de ramp raakten ze al hun bezit kwijt, maar ook dat kwamen ze te boven. „En honger hebben we eigenlijk nooit geleden." De crisisjaren waren voor het jonge echtpaar, net als voor ontelbare andere Nederlan ders, moeilijk. Maar ze sloe gen zich er met verve door heen met hard werken en spaarzaam leven. Eén ding stond voor de Krello's vast: Zij hadden zelf nooit de kans gekregen om te leren, maar hun kinderen moesten die kans wel krijgen. Al moest de onderste steen boven komen. Dat dat gelukt is en alle kin deren 'goed terecht gekomen zijn' is een prestatie waar me vrouw Krello nog steeds trots op is. „Ik ben gezond en sterk. Altijd geweest. Wij zijn nog steeds samen en we hebben altijd goed voor de kinderen Jan Krello (96) en Pie Krello-Houten (93): het oudste echtpaar van Schouwen-Duiveland. Ze wonen sinds 1987 in zorgcentrum Borrendamme. „En daar wonen we keurig,aldus Pie Krello-Houten. (Foto: Marijke Folkertsma) kunnen zorgen. Wat wil je dan nog meer." Onafscheidelijk Hun hele huwelijkse leven lang deden Jan Krello en Pie Krello-Houten alles samen en ook nu nog zijn ze onafschei delijk. „Als ik naar de kapper ga hier, dan komt mijn man me altijd na een poosje al weer halen. Geen van ons tweeën is ooit allenig op stap geweest. En ruzie hebben we eigenlijk ook nooit gehad." Hoewel de overgang van het huis in Zierikzee naar een ka mer in zorgcentrum Borren damme even moeilijk was hebben ze het daar nu uitste kend naar de zin. „Nee, ik ga al acht jaar de deur niet meer uit. Ik heb het vier keer ge daan en ik ben vier keer ge vallen," aldus de heer Krello. Het echtpaar kreeg vier kin deren, van wie er drie nog in leven zijn, negen kleinkinde ren en elf achterkleinkinde ren. Het 75-jarig huwelijks feest wordt morgen, zaterdag 21 maart, in kleine kring ge vierd in Borrendamme. „Maar we maken er verder geen groot feest van. Daar houd ik niet van en mijn man ook niet. Voor ons is morgen een heel gewone dag." FOTO JOOP VAN HOUDT Drie woningen - waarvan twee oud en één nieuw - aan de Boe- rénweg, de achterkant van het gebouw van de Zierikzeesche Kegelbond en het omheinde terrein van de voormalige riool waterzuivering. „Volgens mij was dit het wel zo'n beetje," schrijft één van de 20 mensen die een oplossing instuurden voor het Zoekplaatje in de krant van vorige week vrijdag. Ze hadden het alle 20 bij het rechte eind. Uit de stapel goede op lossingen werd die van N. Nelisse, Gerstestraat 5, 4311 CM Bruinisse. getrokken. Hier gaat de cadeaubon van 25 gulden naar toe. Wie denkt te weten waar fotograaf Joop van Houdt bovenstaand Zoekplaatje heeft geschoten, kan zijn of haar op lossing per brief of briefkaart sturen naar: redactie Zierikzee sche Nieuwsbode. Postbus 1, 4300 AA in Zierikzee. Inzendin gen kunnen ook in de brievenbus van de Nieuwsbode aan het Jannewekken worden gedeponeerd. De inzendingen moeten wel voor woensdag 25 maart binnen zijn.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1998 | | pagina 5