Grijze import in Scharendijke Angst voor toekomst drukt zwaar op gezin van de boer Alle ruimte voor ganzen en zout water in Prunj e Schouwen-Oost wil grond elders kopen Dit jaar geen suppleties op Schouwse stranden AGENDA De rotonde bij Kerkwerve komt er aan i Dorpsraad wordt stichting VRIJDAG 20 MAART 1998 NR 26352 3 Toelichting door de Grontmij KERKWERVE - Het Prunjegebied bestaat nu nog voornamelijk uit landbouwgronden. Wanneer de gis teren in de landinrichtingscommissie Schouwen- Oost gepresenteerde plannen doorgaan, ligt er bin» nen een paar jaar een natuurgebied dat het domein is van ganzen en dat voor veertig procent uit open zout water bestaat. Gemeentebestuur schets grove lijnen van ruimtelijke ordening in discussienota 1De Kop van Schouwen 2. De Grevelingenkust 3. De Oosterscheldekust-west 4. De Oosterscheldekust-oost 5. Centraal agrarisch cultuurlandschap (met 6. De ontwikkelingspolen 7. Water en de dammen 56 DEELGEBIEDEN De zeven deelgebieden in de structuurvisie. In het centraal agrarisch cultuurlandschap (5) zijn drie zones aangebracht. In zone A zijn recreatieve ontwikkelingen niet gewenst, in B zijn landschapscampings mogelijk en in C is kleinschalige recreatie toege staan Bioloog M. van Mansfeld was namens de Grontmij in Kerk- werve aanwezig om een toe lichting te geven op het ont werpplan. Bij het maken ervan heeft ze zich niet laten hinderen door budgettaire be perkingen. Prunje, waar de Prunjeweg en een deel van de Bootsweg, moeten verdwij nen, moet een binnendijks ge bied worden, zonder getijden. Het zoutgehalte moet komen uit het kwelwater. Dat water zal in de wintermaanden tot aan het maaiveld staan en 's zomers zo'n twintig centime ter lager. Gewassen als aard beiklaver, schedefontein kruid, kamgras, zeebries, lisdodde en riet moeten welig tieren. Bij het ontwerp is ge keken naar het verleden van het gebied en de samenstel ling van de grond. In grote lij nen komt het er op neer dat het zand afgegraven zal wor den en kleigrond blijft liggen. De diepte van de waterpartij en zal zo'n zestig centimeter bedragen zodat ook in ex treem droge zomers nog wa ter in de plassen en de kreken zal staan. Eventueel overtol lig water na overvloedige re genval zal aan de Zuidoost kant (Prommelsluis) worden Volgend jaar is Rijkswater staat voornemens om het strand tussen de Brouwers- dam en Renesse op te hogen. Het gaat dan om een strook van vijf kilometer lengte. Het deel tussen de Stormvloedke ring en de rotonde bij Westen- schouwen is echter voorlopig nog niet aan de beurt. Dat stelde H. Verhees, hoofd van de afdeling Waterkering en Kust van Rijkswaterstaat gisteren. ,,Het gaat ons voor al om handhaving van de kustlijn. Daarbij kijken we ook naar het strand dat op de vooroever aanwezig is. Dat zie je niet, maar dat ligt er weL Er is wat Schouwen-Dui- veland betreft dus geen spra ke van een onveilige situatie en wij zijn er in eerste instan tie niet voor de strandrecre- afgevoerd zodat het zoute water zo min mogelijk door het landbouwgebied stroomt. Onder de N59 die het gebied doorsnijdt, zal een stuw en een duiker worden aange bracht en in de buurt van Mo- riaanshoofd komt een ge maal. Dit vooral om voor een goede circulatie van het wa ter te zorgen. Vragen De leden van de landinrich tingscommissie Schouwen- Oost bestookten Van Mans feld vervolgens met vele vragen. Hoe controleer je het kwelwater? Wat zijn de kos ten? Blijft er geld genoeg over voor de rest van Schouwen- Oost? Hoe houd je de ganzen- populatie op peil? Hoe vang je de toeristen op? Bestaat de mogelijkheid om varianten in te dienen? Vooral het kwel water bleek voor de commis sieleden R. van der Wekken en P. de Koeijer een bron van zorg. Van Mansfeld had niet op alle vragen een antwoord. Alle aan- en opmerkingen moetèn echter wel worden op genomen in het aangepaste plan dat op 28 mei moet wor den gepresenteerd. atie. Wel houden we, als we toch gaan ophogen, rekening met de wensen van de recre atie. We gaan echter niet al leen ophogen omdat het strand te smal is, terwijl de eigenlijke kustlijn nog intact is," aldus Verhees. Een van de ondernemers die graag zou zien dat het strand wordt opgehoogd is J. Vroon. „Tussen de overgang bij de Laone en Kijkduin is het erg slecht. Op een aantal dagen kun jer er soms helemaal niet meer wandelen. Bovendien zit er in de buurt van Kijk duin een enorme inham. Bij vloed staat het water daar tot de duinen." Ook bij Westen- schouwen is overigens bij hoog water nog slechts een smalle strook over. Dat concludeerde psychologe en boerendochter Carin Gie- sen donderdag in het dorps huis in Ouwerkerk tijdens de agrarische studiedag van de Zeeuwse Plattelandsvrou wenbond. Giesen is werkzaam aan de Universiteit van Utrecht voor de sectie arbeid en ge zondheid. In haar boekje 'Cri sis op de boerderij' gaat zij in op de relatie werk en arbeid binnen het boerengezin en on derzoekt zij de grenzen van het aanpassingsvermogen van de mens op snelle ont wikkelingen. De psychologe was door de agrarische commissie uitge nodigd een inleiding te hou den over verleden, heden en toekomst voor het boerenge zinsleven. Lange tijd betekende het boe renbedrijf een relatief kalm bestaan. Het was weliswaar fysiek zwaar, maar nog met zekerheden, onderlinge con tacten en veel aanloop op de boerderij. Schaalvergroting Kort na WOU zette echter de invloed van het water, na tuurgebieden en enkele stede lijke concentraties) worden hierin geaccentueerd. In de stuctuurvisie worden zeven deelgebieden onder scheiden. Dat zijn de Kop van Schouwen van Westenschou- wen tot en met Ellemeet, de Grevelingenkust van Scha rendijke en Brouwershaven tot en met dè Grevelingen- hout, de Oosterscheldekust- West van de aanzet Ooster- scheldekering tot aan haven De Val, De Oosterschelde- kust-Oost van de Zeeland- brug tot en met Bruinisse, het centraal agrarisch cultuur landschap met Eikerzee in het westen en Oosterland in het oosten, de ontwikke lingspolen Zierikzee en Brui nisse en tenslotte het water schaalvergroting in. De over heid stimuleerde het groei denken, de mechanisatie zet te flink door, paarden werden vervangen door tractoren en Nederland werd een van de belangrijkste exporteurs van landbouwproducten. De boer moest een veel grote re mentale inspanning leve ren. Het ondernemerschap werd steeds belangrijker. De boer werd het verlengstuk van machines, moest gaan werken met vreemd kapitaal en werd steeds meer afhanke lijk van de banken. Er was ook sprake van een toene mend sociaal isolement. De boer -werd - individualisti- scher en door modernere com municatiemiddelen, kwam er ook steeds minder aanloop op de boerderij. Giesen gaf aan dat nieuwe in- en de dammen. Een opmerke lijke aanbeveling in deelge bied de Kop van Schouwen is de aanwijzing van Scharen dijke als overloopgebied voor pensioenmigranten. Veer- hoek: „De capaciteit van Burgh-Haamstede en Renesse is naar verwachting over zes a zeven jaar volledig benut." In de structuurvisie staat dat de ze migratoire druk zal wor den afgeleid naar Scharendij ke. Behoefte Daar zullen woningbouwini- tiatieven worden getoetst aan de behoefte die bestaat aan bepaalde woningtypen, bij voorbeeld als gevolg van de vergrijzing. Een bevolkings- grijpende veranderingen zich sinds het midden van de jaren tachtig aandienden met oogstbeperkende maatrege len door de overheid en prijs dalingen ten gevolge van de productieoverschotten. De boeren kregen te maken met mondiale ontwikkelingen door bepalingen van de GATT en de EU. Ook kreeg hij té maken met het beleid ten aanzien van natuur, land schap en woningbouw. Ver der waren er veranderingen van opvatting binnen de sa menleving. Er werden steeds hogere eisen aan het voedsel gesteld en waar de boer vroe ger een positief imago had als produeent van voedsel, werd hij nu vaker in de hoek van de milieumisdadigers gedwon gen. Als deze ontwikkelingen had den ook hun invloed op het gezin. Veel boeren raakten in een identiteitscrisis. Span ningen manifesteerden zich soms in drankgebruik, fysie ke klachten en dergelijke. Sekse, leeftijd en opleidings niveau zijn volgens Giesen bepalend voor de wijze waar op binnen de boerengezinnen op de ontwikkelingen wordt gereageerd. Zij maakte on derscheid tussen een pro bleemgerichte en een emotio nele wijze van benadering van die ontwikkelingen. De psychologe kon geen con crete oplossingen aandragen voor de problematiek en de onzekerheden waar de agrari sche gezinnen mee confron- teerd worden. Wel stelde zij vast, dat vermijdingsgedrag niet de voorkeur verdient en dat het met elkaar erover pra ten in elk geval wel helpt om extra spanningen te voorko men. In de middag brachten de deeldneemsters aan deze agrarische studiedag, ver deeld in twee groepen een bezoek aan kaasboerderij De Stolpe in Nieuwerkerk en aan jammakerij De Stelle in Ouwerkerk. f prognose geeft aan dat het in wonertal van de regio in het jaar 2025 zal uitkomen op 34.500. Ongeveer 28.500 men sen hiervan zijn autochtone Schouwen-Duivelanders. In Scharendijke is volgens de vi sie ook nog ruimte voor groei van bedrijvigheid. Maar dan gaat het om lokale bedrijven die zich oriënteren op de westkant van het eiland en waarvoor daar geen plaats is. Het huidige bedrijventerrein in Scharendijke mag uitge breid en zonodig wordt er een tweede aangelegd. Windmolens Ook nieuw in de structuurvi sie zijn de ideeën over de bouw van windmolens. In op dracht van de provincie moet Schouwen-Duiveland ruimte zoeken voor windmolenpar ken Veerhoek: „Dan ga je af vinken en kom je uiteindelijk op bijna niks uit. Geen wel denkend mens zal aan de De- lingsdijk windmolens willen plaatsen." Al vinkend heb ben B&W echter toch drie plaatsen aangewezen. Het gaat om de Gouweveersedijk tussen De Val en de Zuidbout, een plek langs de zeedijk ten zuiden van Bruinisse en de Philipsdam. „Maar we staan niet te dringen," zegt Veer hoek. Al langer was bekend dat er plannen zijn om de N59 vlak voor Zierikzee in noordelijke richting te verleggen. De weg loopt straks midden door het natuurontwikkelingsplan Tureluur. De nieuwe weg is tevens de begrenzing van de stadsuitbreiding in het noor den. Plan Tureluur loopt on der Zierikzee door tot haven De Val. De gehele Ooster- scheldekust wordt door B&W betitelt als 'natuurboule- vard'. Op termijn denkt het gemeentebestuur aan transfe ria bij Haamstede en Zierik zee. De structuurvisie wijkt in de len af van het streekplan Zee land en het woningbouwpro gramma van de provincie. Maar daar ligt Veerhoek niet wakker van: „Die rimpelin gen van de provincie zijn in 2030 allang overruled door andere dingen." De struc tuurvisie wordt komende op drie plaatsen gepresenteerd. Volgende maand zijn er drie discussiebijeenkomsten. Na de zomer volgt nog wettelijke inspraakronde. Advertentie KERKWERVE - De plannen van de provincie om een ro tonde aan te leggen bij Kerk werve lijken in een afsluiten de fase te komen. Het gaat om een verkeersmaatregel bij de kruising Heuvelsweg-Weel- weg en Kakkersweelweg. Tijdens de vergadering van de landinrichtingscommissie Schouwen-Oost, gisteren in Kerkwerve, werd medege deeld dat het zeer waarschijn lijk is dat de provincie ko mende dinsdag positief adviseert over de financiën. Indien dat het geval is, kan er vanaf volgende week vrijdag door aannemers ingeschreven worden voor de aanbesteding van de werkzaamheden. Ge lijktijdig wordt dan een in- formatietracject naar de bur gers gestart. Eind juli zou de rotonde dan gereed zijn. Met het fietspad rond de Lan- gedijk gaat het minder voor spoedig. Het waterschap gaat alleen akkoord als het fiets pad direct langs de waterloop gelegd wordt. Dat heeft nou juist niet de voorkeur van de commissie. Vrijdag 20 maart Zierikzee Lezing Ronald Giphart. Po dium voor muziek en theater Brogum. 19.30 uur. Zaterdag 21 maart Zierikzee Open Doe-ochtend installa tietechniek. Installatiebe drijf Saman. Open huis '98. Rabobankkan- toor Havenpark. 10.00 tot 14.00 uur. Opening nieuwe jeugdsoos door wethouder P. Berre- voets-Ringelberg. MFC. 14.00 uur. Bekendmaking uitslag ver kiezing beste buur. Theater café Mondragon. 15.00 uur. Jubileumconcert kerkkoor; Gereformeerde kerk, Sint Domusstraat. 17.00 uur. Jaarconcert koninklijke Har monie Kunst en Eer in Theater Mondragon. Aan vang 20.00 uur. Kerkwerve Zang- en orgelavond. Christe lijke Gereformeerde kerk. 19.30 uur. Serooskerke Straofeest. Vanaf 12.30 uur. Burgh-Haamstede Lentekriebels-wandeling door de Jeugd Natuur- en Vo gelwacht vanaf driesprong Nieuwe weg/ Vertonsweg/Moolweg. 10.00 tot 12.00 uur. Voorstelling dansgroep Ani mo. De Schutse. 14.00 uur. Haamstede Dansvoorstelling Jan Klaas- sen en Katrijn naar Speel- goedland in de Schutse. 14.00 uur. Renesse Toneelopvoering 'Barend van Roos'. Toneelvereniging Op Drift. Dorpshuis. 20.00 uur. Brouwershaven Feestavond ASV Brouwers haven met toneeluitvoering Poesekater. Tonnenmaga- zijn. 20.00 uur. Ouwerkerk Schoonmaakaktie wildbe heereenheid De Gouwe. Start om 08.30 uur. Bruinisse Vogelbeurs ODW De Nach tegaal. Clubgebouw Molen weg. 10.00 tot 12.00 uur. Zondag 22 maart Haamstede Presentatie tweede CD Crosshead and The Southside Horns in Muziekcafé Bran- denburgh. 15.00 uur. Maandag 23 maart Zierikzee Presentatie discussienota structuurvisie. Theater Mon dragon. 19.30 uur. Burgh-Haamstede Schrijf avond Amnesty Inter national. Gereformeerde Kerk. Aanvang 19.00 uur. Dinsdag 24 maart Zierikzee Voorlichtingsdag vrachtwa gens op J. L. de Jongeschool. 9.30 uur. Lezing drs. Jacob Slavenburg over gnosis. Kerkcentrum achter Gasthuiskerk. 20.00 uur. Burgh-Haamstede Herhalingscursus reanimatie van de NVvH afdeling Wes- terschouwen in de schutse. 14.00 uur, Noordgouwe Schrijfochtend Amnesty In ternational. Dr. Wortman- straat 23. Aanvang 10.00 uur. Bruinisse Presentatie discussienota structuurvisie. Dorpshuis. 19.30 uur Woensdag 25 maart Schouwen-Duiveland Boomfeestdag in regio. Zierikzee Praise-aerobic. Bij Leger des Heils, Poststraat. 15.00-16.00 uur. Gemeenteraadsvergadering. Theater Mondragon. 19.30 uur. Advertentie INSTALLATIEBEDRIJF BROUWERSHAVEN - Uitleg van plannen groen voorziening door de gemeente, de voortgang van de dorpsraad in 1.998 en verkiezing van dorpsraadsle den. Dit zijn onderwerpen die woensdag 25 maart om 19.30 uur aan de orde komen tij dens de vergadering van de dorpsraad Brouwershaven in het Tonnenmagazijn. De dorpsraad gaat veranderen. Er wordt een stichting opge zet, die gevraagd en onge vraagd de gemeenteraad en het college van B&W kan ad viseren. In de nieuwe opzet draagt de dorpsraad geen verantwoor ding meer voor het dorpshuis en de gymzaal, wel zal de raad subsidie kunnen blijven verlenen. Zeeuwse plattelandsvrouwen brachten donderdag tijdens de studiedag van de agrarische com missie onder meer een bezoek aan kaasboerderij De Stolpe in Nieuwerkerk. (Foto: Marijke Folkertsma) Om verplaatsing bedrijven te bespoedigen KERKWERVE - De landinrichtingscommissie Schouwen-Oost wil ook buiten dat gebied grond gaan aankopen. Op de nieuwe, vooral in Duive- land, aan te kopen grond zouden dan bedrijven kunnen worden gevestigd die nu nog in Schou wen-Oost gevestigd zijn. Dit is de belangrijkste wij ziging die voortkomt uit de suggesties zoals die waren opgenomen in het aankoop- strategieplan. De opsteller daarvan P. Vermeulen van de Dienst Landelijk Gebied was gisteren tijdens de ver gadering in Kerkwerve aan wezig om het plan toe te lichten. Tot nu toe was het zo dat al leen binnen het landinrich- tingsgebied Schouwen-Oost grond werd aangekocht. Dit om bijvoorbeeld een aan eengesloten natuurgebied te krijgen. Tot de strategie wijziging werd besloten om dat het binnen Schouwen- Oost moeilijk bleek om geschikte ruimte te vinden om bedrijven te herplaat sen. Overigens licht Schou wen-Oost redelijk op sche ma als het om aankoop van grond gaat. 350 van de 846 aan te kopen hectaren is in middels binnen. Vooral de aankoop voor de landinrich ting van Schouwen-West verloopt moeizaam. Daar is tot nu toe slechts 19 van de 579 hectare verworven. Rijkswaterstaat acht kust veilig RENESSE - Het ophogen van de stranden bij Westen- schouwen en Renesse laat volgens Rijkswaterstaat nog even op zich wachten. Een aantal ondernemers zou graag zien dat er zogenaamde suppleties worden aangebracht vanwege de geringe ruimte die er nu op het strand is. ZIERIKZEE - Scharendijke wordt overloopgebied voor de vestiging van pensioenmigranten uit de Randstad, oneerbiedig ook wei 'grijze import' ge noemd. De Gouweveerse Zeedijk, de Philipsdam en de zeedijk ten zuiden van Bruinisse zijn mogelijke lo caties voor windmolens. Dat zijn enkele concrete punten uit de structuur visie Schouwen-Duiveland. In de structuurvisie staat geen beleid. De studie is be doeld als discussiestuk. Het gemeentebestuur wil met in woners en met andere overhe den praten over de inrichting van Schouwen-Duiveland in de nabije en verre toekomst. „Dit is niet de ultieme visie. Het gaat om een aantal moge lijke proposities, maar wel redelijk gemotiveerd," zoals wethouder C. Veerhoek het gistermiddag op de perscon ferentie uitdrukte. Architectenbureau Rothui zen, van Doorn, 't Hooft legde in opdracht van de gemeente vier toekomstscenario's van de rijksoverheid 'over elkaar' en vertaalde de aanbevelin gen naar de Schouwse situ atie. De natuurlijke eigen schappen van het voormalige eiland (agrarisch landschap, Studiedag Zeeuwse agrarische vrouwen OUWERKERK - Angst voor de toekomst door de snelle veranderingen in het agrarisch bedrijf druk ken zwaar op het gezin van de boer. De vrouw binnen het gezin is eerder geneigd hulp in te roepen bij drei gende problemen dan de man.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1998 | | pagina 3