Kattenkwaad en verdriet j es Tröckener Kecks speelt oude en nieuwe nummers in Brogum Eenakter schetst omgaan met proces van dementie Gefrustreerd commentaar Provincie draagt bij aan onderzoek werf Veere Saskia Hundersmarck winnares regionale voorleeswedstrijd Vaartocht verstandelijk gehandicapten Goes terug naar het rode potlood Venus Fly Trap in voorprogramma Donateursdag Goemanszorg in Dreischor Bestrijding seksueel misbruik Europa Kinderhulp maakt zwarte lijst gastgezinnen Bijeenkomst Alzheimer Vereniging INGEZONDEN STUKKEN STREEKNIEUWS In kader van Zeeland Maritiem MUZIEKAGENDA DONDERDAG 19 MAART 1998 NR 26351 5 ZIERIKZEE - Kattenkwaad en kinderverdrietjes waren populaire onderwerpen bij de regionale voor ronde van de landelijke voorleeswedstrijd woens dagmiddag in het MFC in Zierikzee. Winnares werd Saskia Hundersmarck van obs De Klimop in Drei- schor. Tim Koopman van obs 't Meetje in Ellemeet eindigde als tweede. teuil en leeslamp zorgde voor de passende omlijsting van alle fragmenten. Mariska den Boer zorgde voor een sponta ne presentatie en vroeg de deelnemers naar het waarom van kun keuzen. Leerlingen van vijf scholen van Schouwen-Duiveland en van twee uit Tholen namen aan deze voorronde deel. De organisatie was in handen van de bibliobus Schouwen- Duiveland en de stichting ge meenschappelijke biblio theek Tholen. De regionale wedstrijd geldt als voorloper van de provin ciale wedstrijd op zaterdag 18 april in cultureel centrum Ar duin in Middelburg. Saskia Hundersmarck zal daar als winnares van deze voorronde de regio Schouwen-Duive- land/Tholen vertegenwoordi gen. De winnaar van de Zeeuwse voorronde mag door naar de nationale voorlees dag op woensdag 27 mei in Vredenburg in Utrecht. De prestaties in de regionale voorronde werden beoor deeld door een jury bestaan de uit: Jeannemarie Blok (voormalig bibliotheekmede werkster), Esme Soesman (dramaturge) en Ellen den Oude (verkoop ster bij boekhandel De Vries in Zierikzee). Spannend De jeugdige deelnemers zorg den voor een gevarieerde middag met spannende ver halen over oma's die opko men voor het behoud van de sprotjes, over kinderen, die zich bekommeren om ooie vaars, olifanten of merels en óver jongeren, die het hele maal niet eens zijn met wat hun ouders willen. Een sfeervol voorleesdecor met salontafel, rieten fau- Als eerste was het de beurt aan Maikel Hommel van de Sint Anthoniusschool in Oud- Vossemeer. Hij las een stukje voor uit 'Oma Piraat' van Ka- rel Verleyen. Beetje snel, maar met aardige typeringen las hij het hoofdstuk waarin oma de strijd aanbindt met het duo Smook Co. Mare de Reus uit Oosterland, leerling van obs 't Stoofje in Ouwerkerk, had zijn moeder, broertje en opa's en oma's als supporters meegebracht. Zijn voorkeur viel op een frag ment uit 'De avonturen van Dik Trom' van C. Joh. Kievit. Tim Koopman van obs 't Meetje uit Ellemeet presen teerde met overtuigend voor leesplezier een stukje uit 'De geheime olifant' van Dean Harvey. Tim, die dus uitein delijk de tweede prijs in de wacht sleepte, wist zich ge steund door een groep cheer leaders van zijn school. Betrekkelijk Esther Audier van cbs De Zonnewijzer in Zonnemaire werd ook gesupporteerd met een yell door haar klasgeno- ten. Op de vraag van de pre sentatrice of ze veel las, gaf Esther op plechtige toon te kennen, dat ze 'betrekkelijk veel' boeken leest. Haar keus was gevallen op een fragment uit 'Kruimeltje' van Chris Enkele voorleestalenten met v.l.n.r. winnares Saskia Hundersmarck, Maikel Hommel en Robin Siep. (Foto: Marijke Folkertsma) van Abkoude. Hannah van Pijkeren van obs De Stove in Noordwelle leest ook graag, maar ze zingt en danst met evenveel plezier en heeft als lichtende voorbeelden zange res Celine Dion en acteur Le onardo di Caprio. Zij las op gestileerde wijze een hoofd stuk voor uit het boek 'Trei terkoppen' van Mieke van Hooft. Tweede Thoolse kandidaat was Robin Siep van basis school De Regenboog uit Tho len. Speciaal als steun voor dit optreden maakten zijn medeleerlingen een span doek. Onder de les ge maakt?", informeerde Maris ka den Boer. ,,Ja, anders hadden we het niet gedaan, "luidde het eerlijke antwoord. Robin had ook ge kozen voor een boek van C. Joh. Kievit, een generatie verder: 'De zoon van Dik Tr om'. Dat was Jan, die net zo ondeugend was als zijn vader destijds. De rij werd gesloten door Saskia Hundersmarck van obs De Klimop in Drei- schor. Haar voorkeur ging uit naar 'Weg uit de Peel' van Jacques Vriens. Zij las een pittig fragment voor, waarin hoofdpersoon Janneke in conflict komt met haar moeder. Janneke wil haar haar graag tot paarden staart laten groeien, maar voor moeder is het de ge woonte om haar kinderen eenmaal per .maand flink te kortwieken. De jury kwam na intensief overleg tot een oordeel en wees Saskia Hun dersmarck als winnares en Tim Koopman als tweede aan. Beiden kregen van Etina van der Sluijs van de biblio bus Schouwen-Duiveland een boekenbon aangeboden. Voor alle deelnemers was er als aandenken aan deze middag een T-shirt met het logo van de nationale voorleeswed strijd. VLISSINGEN - Voor de tiende keer vindt zater dag 21 maart een vaar tocht voor verstandelijk gehandicapten en hun be geleiders en naaste fami lie plaats op de Wester- schelde. De Provinciale Stoom bootdiensten in Zeeland stelt daartoe belangeloos haar nieuwste schip de Prins Johan Friso be schikbaar. De bemanning van dit schip, bestaande uit tien mensen, doet als vrijwilliger mee. De orga nisatie van de tocht is in handen van de Federatie van Ouderverenigingen Zeeland. De Loodsencoö- peratie verzorgt gratis be geleiding van de tocht. Aan boord wordt het goed toeven. Onder meer door de muzikale begeleiding van de Dikküh nekküh bent van de Koninklijke Harmonie Ons Genoegen uit Vlissingen, Axeleran- do uit Axel en dans- en amusementsorkest Rou lette uit Oost-Souburg. Als zanger treedt Jacco Ricardo uit Oostburg op. Ingescheept wordt om 12.55 uur op het veerplein in Vlissingen en 13.30 uur op het plein in Breskens. De tocht duurt circa drie uur. GOES (ANP) - Inwoners van Goes .stemmen bij de Kamer verkiezingen op 6 mei weer met het oude vertrouwde ro de potlood. De achttien stem computers die de gemeente onlangs voor 160.000 gulden kocht, blijven voorlopig in de kast. Goes was een van de vier ge meenten in Nederland die bij de gemeenteraadsverkiezin gen op 4 maart een nieuw soort stemcomputer gebruik te. De kiezers konden de kan didaat van hun keuze op het scherm aantippen. Dat leek allemaal gemakkelijker dan het in werkelijkheid was. De apparatuur verwerkte de ge gevens zo langzaam dat wachttijden van soms meer dan een uur ontstonden. Som mige kiezers vonden dit te lang en keerden huiswaarts. Ook was vaak extra uitleg over de werking van de ma chines nodig, waardoor de privacy tijdens het stemmen in het geding kwam. ZIERIKZEE - De Tröckener Kecks treden zaterdag 28 maart op in podium voor muziek en theater Bro gum in Zierikzee. In het voorprogramma speelt de Haagse band Venus Fly Trap. Tröckener Kecks brengt naast een selectie uit het reeds bestaande repertoire, nieuw werk ten gehore, zoals de nummers 'Twee' en 'Ik denk nooit meer aan jou'. Ook zullen zij vanwege de momenteel in voorbereiding zijnde theatertournee door België geheel eigen interpre taties van bekend materiaal van anderen spelen, bijvoor beeld 'De glimlach van een kind', 'Ben ik te min' en 'Als je wint'. Voor de tweede keer in hun meer dan vijftienjarig be staan zijn de Tröckener Kecks opgeschrikt door een personeelswijziging. Drie jaar geleden was drummer Leo Kenter de eerste die de band verliet. Hij werd ver vangen door Gerben Ibelings. Kenter is overigens nog altijd als mede-tekstschrijver aan de groep verbonden is. Tege lijkertijd werd de tot dan op losse basis meespelende Rob van Zandvoort als pianist een vast bandlid van de Kecks. Het nieuwe elan dat daarmee aan de groep werd toege voegd kreeg een onverwachte wending, zoals ook nu op hun laatste cd 'Dichterbij dan ooit' te horen is. Rob de Weerd, sinds jaar en dag gitarist bij de Tröckener Kecks, was de tweede die de band vaarwel zei. Zijn plan nen zijn nog niet bekend. Na het succes van de clips en singles 'Paradijs' en 'Alles went' kwam dit nieuws zelfs voor insiders als een volsla gen verrassing. De nieuwe man is gitarist Phil Tilli, tot voor kort actief bij The Barta- les. 'Een aanwinst, zoveel is na enkele try-outs al duide lijk', zo staat vermeld in het persbericht. De plannen van de Kecks: Theo, Gerben, Rick, Rob en Phil, zijn van een ontwapenende eenvoud: spelen, spelen en nog eens spelen.Venus Fly Trap speelt gitaarpop/rock. Hun num mers worden gekenmerkt door contrasten; van rauw naar stevig, naar dromerig en melodieus met als uitgangs punt een liedje met een scherp randje. Zij spelen Engelsta lig, eigen werk en verzorgen het voorprogramma bij Van Dik Hout. De video 'The Gift' was op TMF door een meer derheid van de kijkers geko zen tot video van de week. Ve nus Fly Trap bestaat uit: Marc Mosmans (zang/gitaar), Bob Koning (drums/zang), Thomas van Buuren (bas/zang) en Gijsbert. Dite- weg (gitaar). Zij bijten om 22.00 uur het spits af. De bekende band Tröckener Kecks is zaterdag 28 maart te zien én te horen in Brogum. (Foto: C. Barton van Flymen) DREISCHOR - Het streek- en landbouwmuseum Goemans zorg in Dreischor houdt vrij dag 15 mei een donatcursdag. Dan zal de nieuwe landhouw- schuur ook zo goed als klaar zijn. Verschillende donateurs heb ben bij het stichtingbestuur van Goemanszorg geklaagd dat zij niet waren uitgeno digd voor de seizoensopening. Deze krant maakte maandag abusievelijk melding van de aanwezigheid van de dona teurs. De opening was echter bedoeld voor genodigden. Verder maakt het verslag van maandag melding van dona teurs en Vrienden van Goe manszorg als voornaamste contribuanten aan de nieuwe landbouwschuur. Ook dit be hoeft correctie. De Stichting Renesse heeft volgens woordvoerster me vrouw L. Nederhoed de be langrijkste bijdrage ver leend. MIDDELBURG (ANP) - Samen met enkele ande re organisaties wil Europa Kinderhulp gastgezin nen registreren, die niet goed omgaan met de aan hun toevertrouwde kinderen. Daarmee hoopt de instelling het risico op seksueel misbruik door gastouders te verkleinen. Europa Kinderhulp bezorgt jaarlijks 2800 kinderen een korte vakantie bij gezinnen in Nederland. Voor de registratie werkt de organisatie in eerste instan tie samen met Pax Christi. Uiteindelijk moeten alle or ganisaties, die kinderen bij gastgezinnen onderbren gen, een' 'zwarte lijst' bij houden. Een federatie van de organisaties zal alle ge gevens op een centraal punt opslaan. De organisaties be oordelen de gezinnen aan de hand van enkele criteria. De Registratiekamer heeft bedenkingen bij de plan nen. Woordvoerder B. Crou- wers denkt dat de criteria niet hard genoeg zijn. ,,Je kunt mensen niet op basis van vage vermoedens, ho ren zeggen of bepaalde in drukken op een zwarte lijst zetten. Dan krijg je bijvoor beeld discussies met gastge zinnen die betwisten zullen dat ze „slecht" zijn. Daar heb je dan geen bewijslast Crouwers verwijst naar Scouting Nederland, die een zwarte lijst hanteert en er wel duidelijke criteria op nahoudt (mensen die ver oordeeld zijn of vervolgd worden voor een zedende lict). „Ook bij gastgezinnen moet een goed systeem ko men met duidelijke criteria en openheid naar de mensen toe, die op de zwarte lijst te recht zijn gekomen." 'Voorbarig' Voorzitter P. de Graaf van Europa Kinderhulp noemt de reactie van de Registra tiekamer „voorbarig". „We hebben plannen voor een fe deratie en de beginselen zijn nog niet eens vastgesteld. Ik weet dat de criteria van de afzonderlijke organisaties op dit moment te zacht zijn, maar ze worden zeker aan gescherpt. Te zijner tijd zul len we de criteria voorleg gen aan de Registra tiekamer, die ze .dan kan toetsen." MIDDELBURG - De Alzheimer Vereniging 'Rond de Schelde' houdt vrijdag 27 maart de algemene leden vergadering in de Zeeuwse Bibliotheek in Middel burg. De bijeenkomst gaat om 13.30 uur van start. Na een kort huishoudelijke gedeelte wordt het inhoude lijke deel van de middag ver zorgd door Thomas Borggre- fe, die behalve acteur ook geestelijk verzorger is in een verpleeghuis. Hij brengt een presentatie van ruim vijftig minuten over het omgaan met dementie. Het thema van deze presenta tie is: 'Verdwaald?...' en gaat over een vrouw die dement wordt. Haar zoon worstelt met het proces van zijn ver warde moeder. „Of ik blijf toeschouwer van deze lang zaam tergende aftakeling of ik verbind mij daarmee," is een zinsnede uit deze eenak ter. Op indringende manier .schetst, speelt en vertelt hij over de laatste levensjaren van de moeder en de reacties van de zoon tijdens deze moei lijke periode. De voorstelling is een document van contac ten met demente bejaarden en hun familieleden. Na de pauze leidt Thomas Borggrefe zelf de discussie aan de hand van de beelden die hij met deze voorstelling oproept. Voor nadere iniormatie kan men terecht bij het secretari aat van de Alzheimer Vereni ging, telefoon: 0113-216878. De redactie behoudt zich het recht voor ingekomen stukken in te korten. Plaatsing betekent niet dat de inhoud door de redactie wordt onderschreven. Ingezonden stukken zijn buiten verantwoordelijkheid van de redactie en uitsluitend voor rekening van de briefschrijver, waarvan naam en adres bij de redactie bekend moeten zijn.. In de editie van 17 maart schrijft de commentator dat ten aanzien van de problema tiek rond de openbare basis school Binnen de Veste het een vereiste is eigen frustra ties te overstijgen, hoewel zulks insapnning vergt. Kennelijk kon de schrijver zelf deze inspanning niet op brengen, gelet op zijn won derlijke en ongefundeerde uithaal naar de handelingen van de chr-istelijke politieke partijen in de vroegere Zie- rikzeese gemeenteraad. Zelden is in de Zierikzeesche Nieuwsbode zo duidelijk van redactionele zijde de aversie tegen christelijke politieke partijen gespuid. Jammer, dat de Nieuwsbode ook dit nog moet meemaken en nu gebruikt wordt als voertuig voor niet bepaald correcte partijpolitieke anti- propaganda. Elk verweer tegen geschrijf van dit kaliber is immers bo ter aan de galg. J. DE BRUIJNE (RPF-kiezer) Zierikzee lil BBSooHR ZIERIKZEE Voetreflexcursus Bij voldoende deelname start Inge van Meerten dinsdag 24 maart de cursus voetreflex in Zierikzee. Gedurende acht avonden zal aan deelnemers van 19.15 tot 20.45 uur de ba sis van de voetreflex worden onderwezen. Via reflexpun- ten in de voet kunnen orga nen en weefsels elders in het lichaam behandeld worden en klachten zodoende aange pakt. Voetreflex is door ie dereen te leren en op iedereen toepasbaar. Voor informatie en opgave kan contact wor den opgenomen met Reform winkel de Zonnehoed: 412067. Computercursus SKW De Lichtboei start vrij dag 27 maart in het MFC aan de De Huijbertstraat de cur sus Gebruik van de computer vanuit Windows '95 voor be ginners. Deze cursus wordt gegeven door docent R. van de Sande en duurt van 13.00 tot 14.30 uur. De cursus kost 75 gulden. Het bijbehorende boek kost vijftien gulden. Meer informatie is te verkrij gen via: 412075. BURGH-HAAMSTEDE Lentekriebels De Jeugd Natuur- en Vogel wacht maakt zaterdag 21 maart een wandeling door het Zeepe. Tijdens deze trip wordt geluisterd, gekeken en gezocht naar lentekriebels. Verzameld wordt bij de drie sprong Nieuweweg, Vertons- weg en Moolweg in Burgh- Haamstede. De wandeling duurt van 10.00 tot 12.00 uur. Naast goede kleding en een goed humeur mag ook een vriendje of vriendinnetje mee worden genomen. Meer infor matie is te verkrijgen bij Dirk Sterkenburg: 414810. VEERE - De provincie is bereid 9300 gulden neer te leggen voor het haalbaarheidsonderzoek naar het historische houtwerfje in Veere. De totale kosten van dit onderzoek bedragen 24.000 gulden. Het project past volgens de provincie uitstekend bij de uitgangspunten van het pro ject Zeeland Maritiem. Ad viesbureau Arcadis neemt het onderzoek op zich. De Rabobank Middelburg- Veere en de middenstands vereniging Veere hebben eveneens financiële bijdra gen toegezegd van respectie velijk 2400 en 3000 gulden. Het resterende bedrag van 18.600 gulden wil de provin cie voor de helft betalen, mits de gemeente Veere de andere helft voor haar rekening neemt. Hoogaarzen Het authentieke houtwerfje is bedoeld voor nieuwbouw, restauraties, herstel en on derhoud van hoogaarzen en hengsten. Het scheepstim mermansambacht zal in de vorm van een leerlingenpro ject worden uitgevoerd. Ini tiatiefnemer is de stichting Behoud Tenzij anders vermeld, beginnen alle uitvoeringen om 20.00 uur. 21 maart: 21 maart: 21 maart: 28 maart: 28 maart: 3 april: 4 april: 22 april: 25 april: 25 april: 15 mei: 16 mei: 20 juni: 4 juli: Theater Mondragon. Jaaruitvoering Kunst en Eer. Gereformeerde kerk, Zierikzee. Jubileumconcert 50 jaar Gereformeerd Kerk koor Zierikzee m.m.v. Liesbeth Franken en Liesbeth Noordhof. (17.00). Chr. Geref. kerk, Kerkwerve. Zang- en orgelavond m.m.v. Chr. gem. koor Vox Humana (Sommelsdijk). 19.30 uur. Dorpshuis, Renesse. 'Naar de stad'. Jaarlijkse uitvoering Muziek vereniging Luctor et Emergo (uitvoering voor donateurs). (19.30). Ned. Herv. kerk, Dreischor. Paaszangavond m.m.v. de koren Matthanja (Goes) en Jedaja (Nieuwerkerk) en Hans Kom trompet (Woord en Daad). (19.30). Nieuwe Kerk, Zierikzee. Koralen, koren en aria's uit de Mattheüs Pas sion (Bach) Quodlibet (Middelburg) m.m.v. een instrumentaal ensemble en Saskia Gerritsen sopraan. (20.30). Dorpshuis, Renesse. 'Naar de stad'. Jaarlijkse uitvoering Muziek vereniging Luctor et Emergo. (19.30). Theater Mondragon. Jaarlijkse uitvoering van de Zeeuwse Muziek school regio Schouwen-Duiveland. (19.30). Zeeuwse Muziekschool, Zierikzee. Ronald Slager, hoorn (met pianobegeleiding). Ars Musica 5. Jacobuskerk, Renesse. Uitvoering Ned. Hervormd Kerkkoor. (19.30). Nieuwe Kerk, Zierikzee. Optreden Zierikzees koor Cantare. (20.30). Nieuwe Kerk, Zierikzee. Mannenkoor De Lofzang (Heerde), Klaas Jan Mulder, orgel (ZOA-avond). (19.30). Nieuwe Kerk te Zierikzee. Zangavond met mannenkoor Rehoboth (Gelder- malsen)en Duivelands Mannenkoor. (19.30). Ned. Herv. kerk. Dreischor. Jaarlijkse zang- en muziekavond Hervormd kerkkoor m.m.v. Crescendo en enkele solisten. (19.30). Muziek- of zangverenigingen ivordt verzocht om zo spoedig mogelijk na het bekend worden van de datum van hun con cert/uitvoering deze uitsluitend schriftelijk door te geven aan M. van der Veer, Mastgatstraat 12, 4301 WG Zierikzee.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1998 | | pagina 5