Bij goed eten horen ook vetten H Expositie van foto's Theo Mastenbroek Dialezing over bedreigde vogels Atelier Galathea met nieuw thema Schoonmaakactie van wildbeheereenheid dier in het vizier Laika wil beweging Deurloo WOENSOAG 18 MAART 1998 HET EXTRA NIEUWSBLAD Lichaam kan niet functioneren zonder vet ^ZIERIKZEE/MIDDELHARNIS - Goed eten is vooral evenwichtig eten. De juiste hoeveelheden en soorten vetten horen hier ook bij. Zonder vet kan ons li chaam namelijk niet functioneren. Weliswaar zijn er sommige (verzadigde) vetten die we kunnen missen, maar er zijn andere (onverzadigde) vetten die we juist nodig hebben. We halen er onze energie en vita- mines (A, D en E) uit. Verzadigde vetten verhogen het cholesterolgehalte in het bloed, een belangrijke risi cofactor voor hart- en vaat ziekten. Die vormen nog ^steeds de belangrijkste doodsoorzaak in Nederland. Bijna 40 procent van alle sterfgevallen is het gevolg van hart- en vaatziekten. Hart en vaatziekten Een te hoge bloeddruk, ro ken. te weinig lichaamsbewe ging, een te hoog lichaamsge wicht vormen samen met een te hoog cholesterolgehalte in het bloed de vijf risicofacto ren op hart- en vaatziekten. Door op ons gewicht te letten, niet te roken en meer te bewe gen kunnen we deze risicofac toren beïnvloeden. Door minder zout te gebrui ken kan een te hoge bloed druk verlaagd wordenEn op Linolzuur ons cholesterol kunnen we L letten door verstandig te eten T met de juiste hoeveelheden en soorten vetten. Maar wat zijn de juiste vetten en in welke voedingsmiddelen kunnen we ze vinden? Dat we minder vet moeten eten weten we. Maar zoals ge zegd kan ons lichaam niet zonder vet. Vet levert ons energie en vitamines (A, D en E). We moeten echter wel voor de juiste vetten kiezen. Veel vetten in onze voeding zijn de minder goede, verzadigde vetten. En die verhogen het cholesterolgehalte in ons bloed, een belangrijke risicof actor voor hart- en vaatziek ten, zoals hiervoor uitgelegd. Verzadigde vetten zijn vaak van dierlijke afkomst, zoals in vlees en worst, maar ook in kaas, volle melk en room. Vaak herkennen we ze niet als vet omdat ze verborgen zitten in onze dagelijkse voe dingsmiddelen zoals bijvoor beeld in snacks, koekjes en chocolade. Een dessert hoeft niet slecht te zijn, mits de juiste vetten wor den gebruikt. voudig onverzadigde vetten is linolzuur. Het houdt onze bloedvaten gezond en ver laagt zoals gezegd het choles terolgehalte in ons bloed. Daarom is het belangrijk dat we meer voedingsmiddelen op tafel zetten die weinig ver- Niet slecht zadigd vet bevatten en veel (meervoudig) onverzadigd vet. en vlegswaren. De meervou dig onverzadigde vetten zit ten in plantaardige oliën en bak- en braadproducten met veel linolzuur (60-65 procent). Daar tegenover staan de goe de vetten. Dit zijn de (meer voudig) onverzadigde vetten die juist het cholesterolgehal te in het bloed verlagen. Eén van de meest bekende, meer- Kies je voor minder verzadig de vetten, neem dan bijvoor beeld magere of halfvolle melk en 20+ of 30+ kaas in plaats van de volle varianten en neem magere vleessoorten Vet is niet slecht voor de ge zondheid. Iedereen heeft vet nodig. Ons lichaam gebruikt vet om er energie uit te halen. Ook bevat vet vitamines A, D en E. We moeten wel daar waar mogelijk voor de goede, (meervoudig) onverzadigde vetten kiezen. Het woord verzadigd of on verzadigd heeft niets te ma ken met een verzadigd gevoel wat men heeft na het eten, maar met de chemische struc tuur van de vetten.Verzadig de vetten verhogen het cho lesterolgehalte in ons bloed. Ze zijn vaak van dierlijke af komst. (Meervoudig) onver zadigde vetten helpen het cholesterolgehalte juist te verlagen. Een bekend voor beeld is linolzuur. Omdat het lichaam dit zelf niet aan kan maken, is het belangrijk dat we deze vetten uit ons voedsel halen. Linolzuur Linolzuur is een meervoudig onverzadigd vet dat het cho lesterolgehalte van het bloed verlaagt. Hierdoor houdt het de bloedvaten gezond. Som mige margarines, halvarines, bak- en braadproducten, oliën, dressings en koffie melk zijn rijk aan linolzuur. Cholesterol is een vetachtige stof waarvan ons lichaam een klein beetje nodig heeft. Er zijn twee soorten cholesterol: het bloedcholesterol en het voedingscholesterol. De min der goede, verzadigde vetten stimuleren de aanmaak van bloedcholesterol in ons li chaam. Hiervan moeten we dus niet teveel eten. Choleste rol komt ook in bepaalde voe dingsmiddelen voor (voe dingscholesterol) zoals in garnalen en orgaanvlees. Daarom moeten we deze pro ducten slechts met mate ge bruiken. Onderzoek Uit een onlangs, door Trend box, gehouden onderzoek on der Nederlandse consumen ten blijkt dat 82 procent vindt dat zij gezond eet. Zoals we zagen is gezond eten vooral een keuze voor goede vetten. Over het algemeen is het met de bekendheid van vetten in Nederland somber gesteld. 55 procent van de ondervraag den kon uit zichzelf (spon taan) geen antwoord geven op de vraag 'Welke typen vet kent u?'. Van degenen die hier wel ant woord op wisten, noemde 26 procent plantaardig en 22 procent dierlijk vet. Hoewel 85 procent de term linolzuur kent, wisten slechts weinigen (2 procent) linolzuur spontaan als type vet te noemen. Te vet Uit de meest recente gege vens van de Voedselconsump- tiepeiling blijkt dat we nog steeds te vet eten: 92 gram ge middeld per dag, terwijl de richtlijnen van de Voedings raad niet meer dan 80 gram per dag aangeven. De totale vetconsumptie, en dan vooral die van de slechte, verzadigde vetten, zou dus omlaag moe ten. Daarvoor moet de consu ment echter wel weten wat het verschil is tussen onverza digde en verzadigde vetten. Advertentie Dat vindt u bij Deurloo I Uitsluitend betere merken en prachtige kwaliteiten. Goed geadviseerd en vakkundig gelegd. Dit alles bij: WOO NT E XT I EU ZONWERING ZIERIKZEE >UÜN (7111 -*13 LEZING OVER GENEESWIJZEN MIDDELHARNIS - Mevrouw Vermeulen uit Stellendam geeft donderdag 19 maart een k lezing voor de afdeling Mid- P* den Flakkee van de Neder landse Bond van Plattelands vrouwen. Zij vertelt aan de hand van videobeelden over Chinese geneeswijzen. De bij eenkomst in het Diekhuus in Middelharnis begint om 19.45 uur. BEURS VAN KINDERKLEDING MIDDELHARNIS - In de showroom van autobedrijf Visser aan de Kastanjelaan 43 in Middelharnis wordt zater dag 28 maart, een tweede hands kinderkledingbeurs gehouden. Belangstellenden kunnen donderdag 19 maart of maandag 23 maart, kleding inleveren bij de Hobbema- straat 26 in Middelharnis, beide dagen vanaf 20.00 uur, I of na telefonische afspraak 9 via 0187-487878. Van de op brengst van de verkoop gaat zestig procent naar de aanbie der. Veertig procent is be stemd voor de kosten van de beurs en de stichting Vrien den van het Sophia, die het besteedt aan het Ronald Mc- Donaldhuis. De kledingbeurs is van 10.00 tot 16.00 uur. OMLOOP VAN MENHEERSE SOMMELSDL/K - Op initia- tief van volleybalvereniging Intermezzo wordt donderdag 30 april de 23e Omloop van Menheerse gehouden De start van de wedstrijd- en prestatieloop is om 10.55 uur bij De Staver in Bommels- dijk. Het parcours heeft een lengte van zeven kilometer. Iedere deelnemer ontvangt een herinneringsvaantje, Voor nadere inlichtingen of aanmelding: telefoon 0187- 485571 In Diekhuus Middelharnis MIDDELHARNIS/SOMMELSDIJK - Precies tien jaar na zijn vorige expositie op Goeree-Overflakkee toont fotograaf Theo Mastenbroek zijn werk in Het Diekhuus in Middelharnis. Vrijdag 27 maart opent Gijs van Gent de tentoonstelling, die het meest re cente werk van Mastenbroek omvat. De foto's zijn te zien tot en met zaterdag 11 april. Theo Mastenbroek fotogra feert al dertig jaar. Hij maak te in die tijd een hele ontwik keling door. „In het begin fotografeer je alles: bloeme tjes, portretten. Door open te staan voor kritiek en com mentaar leer je veel en kris talliseert je eigen stijl zich uit. Je moet niet te snel tevre den zijn; jezelf voor de gek houden. Als een foto tegen valt gaat hij weg. Als je niet kritisch bent kom je niet ver der. Je moet proberen het on derste uit de kan te halen." Mastenbroek begon met foto graferen als hobby. „Dat is een beetje uit de hand gelo pen,, Abstractie Theo Mastenbroek ging zich steeds meer toeleggen op landschappen. „Portretten zijn niets voor mij. Ik zoek naar onderwerpen in het landschap die neigen naar ab stractie. Overbodige zaken weglaten. Simpele beelden blijven mij boeien. Het beeld moet voor mij eenvoudig zijn en niet al te druk." Enthousiast De laatste expositie van Mas tenbroek op Flakkee was in de galerie van Joep Luyxk in Nieuwe Tonge. „Dat was een mooie tentoonstelling van veertig werken." Over de mo gelijkheid om nu in het Diek huus een expositie te houden is hij heel enthousiast. „Ik geef, namens de Volks universiteit, al een paar jaar fotocursussen in het Diek huus. Dat vind ik heel plezie rig. Het is een heel actief soci aal cultureel centrum en de toegankelijkheid is erg groot. Er is voor twee weken een ruimte voor me vrijgemaakt en van tien tot negen kan ie dereen daar terecht. Landschappen De tentoonstelling in het Diekhuüs omvat recent werk van Mastenbroek. Onder meer een aantal landschap pen van Flakkee, een serie over de Kwade Hoek en land schappen uit Frankrijk. Frankrijk is een favoriet va kantieland voor Masten broek. Hij ontdekte daar mooie plekjes. „Ik heb onder meer foto's van een heel oud Frans stationnetje gemaakt. Daarvan hangt ook een serie op de tentoonstelling." Mastenbroek maakt vaak kleine series van één onder werp. Soms blokken van vier foto's. „Dat is niet zomaar één foto, maar een verhaaltje dat je vertelt." De fotograaf doet alles zelf, van het passé partout snijden tot het inlijsten. „Een goede presentatie is belangrijk. De vergrotingen maak ik meest al ook zelf. Het is leuk om te doen. Je kan het proces stu ren, een beetje naar je hand zetten." Zwart/wit In de toekomst wil Masten broek weer meer met zwart/wit gaan werken. „Dat heb ik het afgelopen jaar een paar keer gedaan en dat is ei genlijk zo leuk. Daarnaast trekt het digitale fotowerk me wel. De computer geeft weer een hele andere kijk op zaken. Je kan zoveel met zo'n programma doen dat je moet uitkijken dat het weer geen kitsch wordt. Het is een mooie techniek bij het foto graferen maar het kan de fo tografie absoluut niet ver vangen. Je moet. de computer gebruiken waar hij goed in is. Maar er gaat niets boven een goed afgedrukte zwart/wit foto." Een vale gier. (Foto: G. de Zoete) Vereniging Natuur- en Landschapsbescherming MIDDELHARNIS - De vogels die voorkomen in de Spaanse provincie Extremadura staan centraal tij dens een dialezing, die donderdag 1,9 maart in Mid delharnis wordt gepresenteerd door G. de Zoete uit Melissant. De lezing is onderdeel van de algemene jaarvei-gadering van de Vereniging voor Na tuur- en Landschapsbescher ming Goeree-Overflakkee. Ze wordt gehouden in de aula van de Landbouwschool aan de Langeweg en is toeganke lijk voor iedere belangstel lende. Extremadura ligt ten zuid westen van Madrid tegen de Portugese grens. De Zoete be zocht de provincie vier keer en is inmiddels goed bekend met deze streek. Het gebied is is voor leden. rijk aan vogels, waaronder tal van Europese soorten die met uitsterven bedreigd zijn. De Zoete slaagde er onder meer in om de blauwe ekster en de m'onniksgier te fotogra feren. Ook maakte hij tal van opnamen van het imposante landschap. Hij presenteert het Spaanse gebied met haar bijzondere vogels door mid del van dia's. De lezing van De Zoete begint om 19.30 uur en wordt om ongeveer 20.4,r uur gevolgd door de jaarver gadering, die alleen bedoeld ACHTHUIZEN - Het creatieve programma van Mi- rian Zimmerman van Atelier Galathea heeft dit jaar als thema 'het dorp'. Dit voorjaar begint een aantal kortlopende cusussen. Mensen die zich in een be paalde techniek willen bekwamen, kunnen zich nu hiervoor opgeven. Een van de foto's van Theo Mastenbroek. Tijdens drie donderdagavon den kan men kennis maken met het etsen. Eén weekend cursus concentreert, zich rond het schilderen met acrylverf. Twee ochtend zijn uitgetrok ken voor belangstellenden om zich in hot aquarelleren te verdiepen. Tijdens vier vrij dagmiddagen gaat een groep je bulten op locatie tekenen on aquarelleren, Op het cre atieve programma van Ate lier Galathea staan ook aller lei verschillende workshops van één dag. Bijvoorbeeld over pnsse-partout snijden en lijsten maken. Een workshop over decoratie-technieken op hout en karton. Een annrtc dag over verschillende drtfk- t echnieken op papier en stof. Mirian, bMldfiRa kUDStOIfi res on bevoegd docente, werkt graag met kinderen en ook dit jaar gpat. zij een kin dercursus tekenen op locatie geven. Zij leidt de jeugd door een wereld van vorm en kleur. "Een ontdekkingsreis" noemt Mirjam het zelf. Voor meer informatie telefoon 632370. Onder de naam Politiepreventje brengt de politie OostersoheldebeKKen m deze rubriek een praktische tip ot wenk onder uw aandacht, Het onderwerp kan gaan over, ot heeft raakvlakken met, het verkeer, crimina liteit, openbare orde, milieu, algemene plaatselijke verordening en andere zaken waar u als burger en wij als politie bij betrokken kunnen raken. VERKEERSONGEVAL WIE IS AANSPRAKELIJK VOOR SCHADE BIJ VERKEERSONGEVAL? Hiervoor kwam al ter sprake dat de politie niet oordeelt over wie schuldig is aan het ongeluk en wie de geleden schade moet betalen. Een antwoord kan in veel gevallen aan de hand van de wetgeving en uitspraken van rechters worden gevonden. Bij de bepaling wie aansprakelijk is,zijn de volgende vuistregels van belang. In het algemeen is degene die een Verkeersfout heeft be gaan waardoor schade is ontstaan aansprakelijk. Maakte deze partij daarbij geen gebruik van een gemotoriseerd voertuig, dan is op grond van de wet tevens haar WA-ver zekeraar aansprakelijk. Voetgangers en fietsers krijgen extra bescherming in de wet. In de Wegenverkeerswet is een speciale regel opgeno men voor aanrijdingen tussen een gemotoriseerd voertuig en een fietser of voetganger. De regel houdt in dat de be stuurder van een gemotoriseerd voertuig aansprakelijk is voor de schade die de voetganger of fietser door de aanrij ding lijdt. Alleen als de bestuurder van het gemotoriseerde voertuig kan aantonen dat er sprake was van overmacht of een ver- keersfout van de voetganger of fietser kan dit eventueel anders uitvallen. Bij kinderen beneden de 14 jaar zijn de vereisten nog strenger. In dat geval zal de bestuurder moe ten bewijzen dat er een zekere mate van opzet bij de voet- ganger'of fietser in het spel was. Dergelijk opzettelijk han delen komt natuurlijk zelden voor. Is het ongeval veroorzaakt door een gebrekkig wegdek of doorvoorzieningen aan het wegdek (paaltjes, borden of an dere obstakels) die de veiligheid van de verkeersdeelne mers rechtstreeks in gevaar brengen, dan kan de wegbe- heerder aansprakelijk zijn voor de schade door het ongeval. Bij openbare wegen is dat de gemeente, de pro vincie, het rijk of het waterschap. Kinderen tot 14 jaar die een verkeersongeval veroorzaken zijn zelf niet aansprakelijk. De ouders van het kind 2ijn aansprakelijk voor de schade die het kind een ander toe brengt. Deze aansprakelijkheid van ouders geldt ook voor kinderen van 14 of 15 jaar. Voor de leeftijdscategorie van 14- en 15 jarigen geldt echter dat de ouders of voogd niet aansprakelijk zijn als kan worden aangetoond dat ze alles .hebben gedaan om het gevaarlijk gedrag van het kind te voorkomen. Hoewel de bovenstaande regels vrij duidelijk zijn, doen zich vaak moeilijkheden voor bij het vaststellen van de aansprakelijkheid. Zo is na het ongeluk in sommige geval len moeilijk na te gaan of bepaalde regels zijn overtreden. Ook komt het voor dat beide (of meerdere) betrokkenen bij het ongeval een verkeersfout hebben gemaakt,waar door ieder voor een deel aansprakelijk kan zijn. Alleen de schade veroorzaakt door het verkeersongeval moet worden vergoed door de partij die aansprakelijk is voor het verkeersongeval. Wat wel en wat niet als gevolg van het ongeval moet worden gezien is niet altijd direct te zeggen.Kunt u het met de tegenpartij of haar verzekeraar niet eens worden over de vragen wie aansprakelijk is en welke schade moet worden vergoed, dan kunt u de rechter daarover laten oordelen. Overgenomen met toestemming van ANWB rechtshulp uit: "Wegwijzer voor verkeersslachtoffers". Een uitgave van ANWB Rechtshulp. OTJDDORP - Bij café De Bonte Koe aan de Broekweg in Ouddorp geeft wethouder L. Visser zaterdag 21 maart om 08.30 uur het startsein voor een schoon maakactie, die wordt gehouden op initiatief van de wildbeheereenheid 'De Stelle en Ouddorp'. Medewerkers van de wildbe heereenheid, maar ook van Staatsbosbeheer, Natuurmo numenten, het Waterschap Goeree-Overflakkee, de Oud- dorpse Reddingsbrigade, scouting Goedereede, de vis- beheereenheid Goeree-Over flakkee en de gemeente Goe dereede gaan aan de slag om het werkgebied van de wild beheereenheid te ontdoen van zwerfvuil. Dit gebeurt in het kader van de nationale Natuur Schoon- maakdag. (Foto: Marijke Folkcrtsma) De Mechelsc herder Laika uit hel dierenasiel in Zierikzee heeft een druk karakter en is heel waaks De vijf jaar oude teef zou het best op haar plaats zijn op een erf, waar re zich kan uitleven of in de bewaking bij een beveiligingsbedrijf. Ook in een rijtjeshuis kan Laika, volgens beheerster van het asiel Jo- landa Meerman, best wonen. Hot dier heeft wel veel beweging nodig. Stevige wandelingen, eventueel naast het fietsende baasje, en spelletjes waarbij ze zich uitleeft zullen haar goed doen De dominante hond kan over het algemeen goed over weg met soortgenoten, maarniet met katten Belangstellenden die Laika een goed onderkomen willen geven, kunnen eout.net opnemen via telefoon 0111-417013. In het asiel aan de Zandweg verblijven negen katten en z.cs honden. De katten Mickey en Wit je, die vorige week in de krant stonden, zijn geplaatst

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1998 | | pagina 11