Verjonging bij Kunstschouw e*t 'TC.&ictyefcMxi Burgemeestersketen centraal op expositie Grensoverschrij dend portof oonnet politie DICHTERS oo Zangavond Structuurvisie voor één Schouwen-Duiveland Discussieavonden INGEZONDEN STUKKEN Fiets weg STREEKNIEUWS Huurders zomerwoningen doen compromisvoorstel DINSDAG 17 MAART 1998 NR 26350 5 Een tjalk als expositieruimte en een multimediaproject in transferium WESTERSCHOUWEN - Een tjalk als drijvende expo sitieruimte in de haven van Burghsluis en een schil derij met muziek in het transferium in Renesse. Voor de Kunstschouw 1998 zijn een aantal verrassende lo caties en exposities geselecteerd. Nieuw is boven dien de gerichtheid op jongeren. Aan hen de eer te be palen wie in aanmerking komt voor de Kunstschouw Award. De opening van deze riegen- daagse kunstmanifestatie staat gepland op 12 juni in .pannekoekmolen de Graan halm in Burgh-Haamstede. „Vorige jaar wilden we ons zelf echt presenteren, omdat •we voor het eerst los van de gemeente waren komen te staan. Die opening had een nogal officieel karakter. Dit keer is dat anders. We hebben ervoor gekozen wat typisch Hollandse - en eigenlijk ook Zeeuwse - accenten te leggen. Daarnaast is het onze bedoe ling jongeren een grotere rol te laten spelen in het geheel," •zegt secretaris Fred Kiel van de Stichting Kunstschouw Westerschouwen. Dat laatste blijkt onder meer uit de invulling van de ope ning. Hoewei nog niet offi cieel in kannen en kruiken, is het de bedoeling Popkoor Blaaat uit te nodigen voor een optreden. Jongeren spelen daarnaast een cruciale rol in de toekenning van de Kunst schouw Award. Leerlingen •van de RSG Professor Zee man in Zierikzee zijn ge vraagd deel uit te maken van •de jury. „We zullen enkele jonge kunstenaars nomine ren. Een jury bestaande uit zo'n tien leerlingen maakt de uiteindelijke keuze. Onder de -deelnemers zitten gelukkig ook veel jonge kunstenaars, maar kijk je naar de bezoe kers dan valt het op dat daar tot dusverre maar weinig jon geren onder zijn," aldus Kiel. Als eerbetoon aan de vele bui tenlandse deelnemers - waar onder Roemeense, Spaanse en Zweedse kunstenaars - vin den tijdens de opening boven dien buitenlandse dansde- monstraties plaats. De Zweedse kunstenaar Hans Verduin vertelt over zijn mo tivatie om aan het evenement mee te doen. Wat de globale opzet van het Schouwen-Duivelandse eve nement betreft is er weinig verqnderd ten opzichte van het voorgaande jaar. In vijf kernen - Burgh-Haamstede, Nieuw-Haamstede, Renesse, Noordwelle en Burghsluis - worden verschillende loca ties ingericht als expositie ruimte. Kunstenaars uit de regio en uit binnen- en buiten land presenteren op deze loca ties hun werk. Hoogtepunt in het programma is onder meer tjalk Daniëlle, die als drij vende expositieruimte in de haven van Burghsluis wordt afgemeerd. Daniëlle Orelio uit Rijnsberg presenteert in dit minimuseum beeldhouw werk en schilderijen van ei gen hand. Fred Kiel voor zijn huis in Burgh-Haamstede. Zowel in als rondom zijn huis zullen kunstenaars tijdens de Kunstschouw werk tentoonstellen. (Foto: Marijke Folkertsma) Thabarproject Bijzonder is ook het Thabar project, dat te zien - en te ho ren - zal zijn in het Renesser transferium. Willy Kruijssen stelt daar 49 schilderijen ten toon, van 30 bij 30 centimeter per stuk. Negen muzikanten hebben op basis van dit werk muziek gemaakt. Een multi mediaal project is het resul taat. „Het transferium is toch een eyecatcher die positieve aandacht verdient. Tot op he den, tot het door andere ge meenten wordt overgeno men, is het ook een uniek project. Leuk om daar iets bijzonders neer te zetten," meent Kiel. Beeldentuinen De excursieschuur van de boswachterij, Slot Haamste de en vier beeldentuinen in Nieuw-Haamstede zijn ande re publiekstrekkers van het kunstevenement. Evenals vo rig jaar gaat de Kunstschouw gepaard met een kunstfiets route. „Het kaartje daarvan is duidelijker geworden en er wordt meer aandacht besteed aan cultuur en natuur." Le zingen, workshops, muzikale uitstapjes, kunstenaarsbor rels en kunstschouwmenu's maken de manifestatie com pleet. Vanaf de eerste week van mei is het programma van de Kunstschouw ver krijgbaar. In hal gemeentehuis ZIERIKZEE - De nieuwe ambtsketen van de bur gemeester van Schouwen-Duiveland staat cen traal in een kleine expositie in de hal van het ge meentehuis aan het Hatfieldpark. Deze expositie is van woensdag 18 maart tot en met woensdag 1 april te zien. Er zijn ontwerpteke ningen en er is uitleg van de symboliek van de diverse schakels. Daarnaast wordt een beeld geschetst van de vervaardiging van de keten, door het tonen van materi aal als het stempel en gra veer- en soldeergereed- schap. De ambtsketen is een ontwerp van de Zierikzeese beeldend kunstenares Hedi Bogaers en is gemaakt door de Goese juwelier Fabery de Jonge. De massief zilve ren ketting weegt 800 gram en is 1.40 meter lang. De ke ten bestaat uit een opval lend middenstuk en twintig zeshoekige schakels met daarop afgebeeld de contou ren van het eiland en steeds wisselende afbeeldingen. Tijdens openingsuren van het gemeentehuis - op werk dagen van 09.00-16.00 uur en op donderdag tot 19.30 is de kleine tentoonstelling over de ambtsketen te zien. Ook in het stadhuismuseum is het komende seizoen aan dacht voor de nieuwe ambtsketen. De tentoon stelling 'geketende burge meesters' bevat informatie over de nieuwe burgemees tersketting de vervaardi ging daarvan en de ambts ketens van de voormalige gemeenten op Schouwen- Duiveland. Deze zijn ten toongesteld in de burge meesterskamer van de voormalige gemeente Zie rikzee die sinds kort deel uitmaakt van het stadhuis museum. Het stadhuismuseum opent vrijdag 1 mei en is opën van maandag tot en met zater dag van 10.00-17.00 en op zondag van 12.00 tot 17.00 uur. Trouwzaal, Raadzaal en Burgemeesterskamer zijn toegankelijk wanneer zij niet in gebruik zijn voor trouwerijen, zittingen van het kantongerecht of verga deringen. Tussen Zeeland en Vlaanderen MIDDELBURG (ANP) - Een grensoverschrijdend portofoonnet gaat de communicatie tussen de politie in Zeeland en de Belgische collega's in de grensstreek vergemakkelijken. Het systeem wordt vandaag, dinsdag, in het Zeeuws- Vlaamse Philippine officieel in gebruik genomen. Het grensoverschrijdende portofoonnet zal worden in gezet bij gezamenlijke acties en grootschalig optreden. Tot nu toe moest de verbinding daarbij via een omslachtige manier worden gelegd. Volgens woordvoeder J. van Mourick van de Zeeuwse poli tie lopen Zeeland en Vlaande ren voorop in grensover schrijdende samenwerking op gebied van veiligheid. Zo is er bij voorbeeld regelmatig overleg op dat gebied tussen de bestuurders van beide re gio's, alsmede tussen politie en justitie aan weerszijden van de grens. Regelmatig zijn er ook grens overschrijdende alcohol- en drugsacties. Het initiatief om tot een gezamenlijk porto foonnet te komen vloeit voort uit de samenwerking. KAPELLE - In de Nederland se Hervormde kerk in Kapel- Ie wordt zaterdag 4 april een zang- en orgelavond gehou den, waaraan het Maartens- koor meewerkt. Het betreft een initiatief van de Stichting De Ondergrond se Kerk. De opbrengst van de avond is bestemd voor het project Hulppakketten voor Soedan. In dit land worden de christenen op een gruwelijke manier vervolgd door mos lims. Deze bevatten onder meer: een pan, borden, be kers, lepels, een emmer, zeep en lucifers. De zang- en orgel- avond begint om 19.30 uur. Advertentie ^ruimfelüke toekomst van ScHouwen-Duivelcm y kunt nu meepraten De toekomst van Schouwen-Duiveland gaat iedereen aan: inwoners, ondernemers en andere belanghebbenden. Het gemeentebestuur nodigt u uit mee te denken over zaken als: "Hoe gaan we om met de belangen van de recreatie? Hoe verhouden natuurontwikkeling en economische ontwikkeling zich tot elkaar? In welke kernen willen we meer woningen en waar zijn mogelijkheden voor bedrijfsvestiging? Is de wegen structuur nog goed? Op welke plaatsen komen windturbi nes?" Kortom: hoe wordt de ruimtelijke ordening van Schouwen-Duiveland ingekleurd? AantrekkelijkWelgevormd en Kerngezonddat moet Schouwen-Duiveland worden en blijven in de toekomst. Zo luidt de doelstelling in het Beleidsprogramma van het gemeentebestuur. Om samen die nieuwe totaalvisie voor het hele eiland te kun nen ontwikkelen en bespreken is het volgende nodig: 1 Een discussiestuk (een voorzet van Burgemeester en wethouders) met daarin de grote lijnen van bestaande en mogelijke nieuwe situaties, structuren en bestemmingen. Dit praatstuk is nu gereed: de Discussienota Structuurvisie. 2 Een presentatieronde, met daarin een toelichting op deze discussienota, ledereen moet immers weten waar over het gaat, om zich een mening te kunnen vormen. 3 Een georganiseerd meedenkproces voor inwoners en ondernemers, met discussieavonden en inspraak. Deze fase is de meest belangrijke, want samen kleuren we Schouwen-Duiveland in. Uiteindelijk zal dit hele proces leiden tot de vaststelling van de Structuurvisie Schouwen-Duiveland door de gemeenteraad. Mede op basis van die definitieve Structuurvisie zullen gemeente en particulieren op allerlei beleidsterreinen verder werken aan de ontwikkeling van Schouwen-Duiveland. Het is dus vart het grootste belang uw mening, ideeën en visie kenbaar te maken. Wacht niet tot allerlei beslissingen genomen zijn! Eerst de presentatie Voorafgaand aan de werkelijke discussies rond de Discussienota Structuurvisie worden de plannen eerst in algemene zin gepresenteerd aan het publiek. Gemeente Schouwen-Duiveland Deze presentaties zijn als volgt gepland: Maandag 23 maart in Zierikzee (Theater Mondragon) aanvang 19.30 uur Dinsdag 24 maart in Bruinisse (Dorpshuis) aanvang 19.30 uur Donderdag 26 maart in Renesse (Dorpshuis) aanvang 19.30 uur Vragen van algemene aard ("wat is nu een Structuurvisie en hoe maken aspecten als wonen, werken, natuur, landbouw, visserij en recreatie daar deel van uit?'r) zullen door het gemeentebestuur worden beantwoord binnen de context van eilandbreed gemeentebeleid. Inhoudelijke en vergelijkende belangendiscussies, voorstellen en meningen komen pas aan de orde tijdens de discussie avonden, volgens onderstaand programma. Maandag 20 april, Dorpshuis Renesse aanvang 19.30 uur Dinsdag 21 april, Theater Mondragon Zierikzee aanvang 19.30 uur Woensdag 22 april, Dorpshuis Bruinisse aanvang 19.30 uur Enkele voorbeelden waarover de discussie zal gaan zijn: N 59, verleggen of niet? Zierikzee en Bruinisse: dè centra van bedrijvigheid? Zierikzee groeistad? Recreatie, hoe verder? Natuurontwikkeling, goed voor recreatie? Waar gaan we wonen? Prioriteit landbouw overal gelijk? Grevelingenkust: natuur en/of recreatie? Dammen verder ontwikkelen voor recreatie? Windturbines? Waar dan? Voor alle presentatie- en discussieavonden geldt: iedereen van harte welkom en de koffie staat klaar. Exemplaren van de Discussienota Structuurvisie en bijlage liggen vanaf 23 maart a.s. ter inzage in gemeen tehuis, bibliotheken en gemeentelijke servicepunten en het informatiepunt Brouwershaven. Vanaf 23/3 ook tegen kostprijs verkrijgbaar in gemeente huis en gemeentelijke servicepunten in Bruinisse en Burgh-Haamstede. De redactie behoudt zich het recht voor ingekomen stukken in te korten. Plaatsing betekent niet dat de inhoud door de redactie wordt onderschreven. Ingezonden stukken zijn buiten verantwoordelijkheid van de redactie en uitsluitend voor rekening van de briefschrijver, waarvan naam en adres bij de redactie bekend moeten zijn.. Degene die zondag de fiets van mijn gehandicapte zoon heeft gestolen wil ik vragen om zich bij mij bekend te ma ken, zonder de politie erbij te halen. Mijn zoon is erg gedu peerd, dus wees eens een vent. In afwachting, M. K. KRIJGER Karnemelksevaart 17 Zierikzee BROUWERSHAVEN Doe-avond NBvP De plattelandsvrouwen van de afdeling Brouwershaven kwamen in het Tonnenmaga- zijn bijeen voor een doe- avond, die onder leiding stond van clublid mevrouw D. van Ast. Zij maakten placemats door het stempelen van textielverf op katoen OUWERKERK Workshop Belangstellenden kunnen vrijdag 20 maart deelnemen aan de workshop voorjaars stuk met natuurlijke mate rialen (bloemschikken). Deze bijeenkomst bij boerderij De Stelle aan de Stelweg 3 is van 09.30 tot 12.'00 uur. OOSTERLAND Disco-avond Saele In Servicecomplex de Saele in Oosterland vond vrijdag een geslaagd discofeest plaats voor de bewoners. De vrijwil ligers van Radio*Nomen Nes- cio verzorgden de muziek. Volgens goed gebruik werd eerst gezamenlijk gegeten. Enkele bewoners verzorgden een volledig Chinees buffet. Aansluitend was het de beurt aan de entertainers van No men Nescio. Zij verzorgden een compleet verzoekplaten- programma, wat een geva rieerd muziekavondje tot ge volg had. Pas rond middernacht kwam het feest tot z'n einde. Vanwe ge de geslaagde bijeenkomst werden de 'disc dames' direct uitgenodigd ook de op 19 juni geplande barbecue luister te komen bijzetten. BRUINISSE Borstvoeding Borstvoedingsorganisatie La Leche League houdt woens dag 25 maart een informatie avond bij Diana Ista aan de Dijkstraat 10 in Bruinisse. Het thema is: hoe maken bor sten melk en hoe kan dit beïn vloed worden? Verder is er gelegenheid om over andere onderwerpen met elkaar te praten. Er is een bibliotheek met boe ken over onder meer zwan gerschap, borstvoeding en op voeding. De avond begint om 20.00 uur. Voor nadere inlich tingen: telefoon 483425. Bestuur Stichting Renesse beraadt zich RENESSE - De huurders van de Oostenrijkse wonin gen in Renesse, verenigd in huurders vereniging Luc- timur et Emergimus, doen de Stichting Renesse een voorstel om een al drie jaar slepend conflict over de verkoop van de betreffende tweede woningen in der minne te schikken. Dit voorstel kwam kort voor de algemene bestuursverga dering van maandagochtend bij de Stichting Renesse bin nen. Het bestuur heeft nu al leen kennis genomen van het voorstel van Luctimur en Emergimus en zal er pas in een volgende vergadering en besluit over nemen. Het conflict ontstond drie jaar geleden toen de Stichting Renesse te kennen gaf de 47 Oostenrijkse woningen te willen verkopen, omdat ze een structureel verlies ople verden van 150.000 gulden per jaar. De huurders konden de tweede woningen kopen, maar de meesten achtten de vraagprijs, variërend tussen 130.000 en 190.000 gulden te hoog. Verkoop Zij gingen tegen het voorne men tot verkoop van de Stich ting Renesse in het geweer en werden in het gelijk gesteld door de kantonrechter op grond van de huurbescher- ming. De Stichting Renesse ging daarop in beroep en de recht bank in Middelburg verklaar de de uitspraak van de kan tonrechter nietig. Daar het tweede woningen betrof, zou den de huurders niet dakloos worden door de verkoop, oor deelde de rechter. Strijdbijl Daarop was de huurdersver eniging weer aan zet. Deze riep de hulp in van een advo caat en besloot op diens ad vies in cassatie te gaan bij de Hoge Raad. Uitspraak wordt binnen enkele weken ver wacht. Blijkbaar willen de inmiddels zestien overgeble ven huurders die uitspraak niet afwachten en de strijd bijl eerder begraven. Voorzit ter F. R. Gevaerts van Geer vliet van Luctimur et Emergimus stelt de Stichting Renesse voor die overgeble ven huurders tot opzegging of overlijden in hun Oostenrijk se woning met rust te laten. Dit voorstel lijkt ingegeven door het feit, dat de Stichting Renesse de afgelopen jaren al 31 van de 47 woningen ter ver koop heeft kunnen aanbie den. V LU LU CXZ I— Verkeer Een voetganger is een mens doordrongen van steeds één wens; aan de overkant belanden met behoud van ingewanden. Een automobilist is ook 'n mens ook hij is bezeten van 'n wens Die vrijer vóór hem voorbij te kunnen en hem dan geen kansje meer te gunnen. De ene dé-d'ander offensief. Het is voor ons een lering zij zijn ons beiden even lief zonder motorisering. W. A. P. Gabriels, Rotterdam Deze rubriek verschijnt wekelijks in de dinsdag-uitgaven van de Zierikzeesche Nieuwsbode en biedt thuis-dichters uit de streek de gelegenheid hun gedichten aan een groter publiek te presenteren. Wie denkt een of meer geschikte gedichten te hebben kan deze op sturen naar de Zierikzeesche Nieuwsbode, Postbus 1 4300 AA Zierikzee. De redactie behoudt zich het recht voor de gedichten wel of niet te plaatsen. Wijzigingen worden vanzelfspre kend niet doorgevoerd. De naam van de schrijver of schrijfster staat onder het gedicht.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1998 | | pagina 5