Spioneren bij Zeeuwse boeren Af Geschonken pop komt tot leven bij opening museum Duikongeval met Belg Goede en slechte tijden door de eeuwen heen in Ach Lieve Tijd STREEKNIEUWS Schrijfavonden voor Amnesty Molukse dichters Goemanszorg hoopt op 10.000 bezoekers Project tegen zwerfasbest Auto's beklad NOORDURPOLDUR MAANDAG 16 MAART 1998 NR 26349 5 ZIERIKZEE - Het succes van de meekrapteelt haalde in vroeger jaren zelfs spionnen naar Zeeland toe, die de verwerking van het gewas van de Zeeuwen wilden afkijken. In de zeventiende eeuw ging het de provin cie Zeeland goed, vooral ook op het gebied van land bouw. Maar er waren ook enorme tegenslagen, zoals de runderpest die op 26 april 1745 bij de koeien van een Haamsteedse boer werd ontdekt. Over die goede én slechte tijden die de agrariërs in de loop der eeu wen beleefden, handelt aflevering 18 van het tijd schrift Ach Lieve Tijd. George Bedford was één van die mensen die risico's nam om de meekrap naar zijn thuisland Engeland over te brengen. Via een Middelburg se schipper kreeg hij enkele kiemplantjes overgebracht. De plantjes sloegen aan, maar dit mondde niet uit in de grootschalige teelt die Bedford voor ogen had ge had. De schipper die hem hielp, werd bij terugkomst in Nederland in de boeien gesla gen. Pas na vier dagen kwam de man weer vrijDe Zeeuwse autoriteiten haakten met strenge maatregelen op de spionage in. Zij kondigden een wet af waarin de uitvoer van meekrapplanten en -ge reedschappen werd verbo den. Behalve de meekrap ble ken ook andere gewassen het goed te doen, zoals bijvoor beeld graan. Het leven van de Zeeuwse boeren zag er niet altijd zo rooskleurig uit. Rond het be gin van de jaartelling was Zeeland niet meer dan een on vruchtbaar veenmoeras. Be groeide veenbulten en poelen van bruin water en rottend hout bepaalden het land schap. Rond het jaar 300 ver slechterde de situatie, door dat een lange periode van overstromingen volgde. De afbraak die hierdoor plaats vond, werd echter tegelijker tijd ook een tijd van opbouw. De zee voerde zand en slib aan, dat bij eb achterbleef. Zo werd langzaam maar zeker de vruchtbare kleibodem ge vormd, waar honderden jaren later de Zeeuwse boeren hun geld op konden verdienen. Pas na 800 werden de eerste boerderijen gebouwd. De ak kers en het vee van de eerste boeren leverden rond die tijd nauwelijks voldoende voed sel op om het eigen gezin te voeden. Jacht en visserij moesten de rantsoenen aan vullen. Pas vanaf 1300 kwam er verandering in het karige bestaan van de Zeeuwse agra riërs. Eindelijk bx-acht het land meer op dan voor de boe rengezinnen zelf benodigd was en kon er een inkomen uit het agrarisch bestaan wor den gehaald. Koebeest Ook vanaf dat moment bleek het boeren een leven van hoogte- en dieptepunten te blijven. Zo werd Marinus Kreepel, een Haamsteedse boer, op 26 april 1745 met een dood 'koebeest' geconfron teerd. Het rund had hoge koorts gehad en aan zweren in de bek geleden. Na zijn dood werd duidelijk dat de gevreesde runderziekte toe had geslagen in de stal van de Schouwen-Duivelandse boer. Op 1 juni legde de drieën twintigste koe het loodje. Zijn stal was niet de enige plek die getroffen werd. Bo ven de Westerschelde verlo ren boeren in deze periode in totaal bijna 21.000 runderen. Minstens de helft van de Zeeuwse rundveestapel be Pcis na de Tweede Wereldoorlog werd de akkerbouw op grote schaal gemechaniseerd. Voor die tijd, zoals hier op de foto in 1935 bij Ouwerkerk, werd geploegd met behulp van paarden. (Foto: Zeeuws Documentatiecentrum) zweek aan de ziekte. Pas rond 1800 ontdekte men dat epide mieën konden worden voor komen door preventieve in entingen. Isolatie en het afmaken van dieren in be smette stallen, waren andere maatregelen die werden inge voerd. Twee eeuwen later blijkt dat nog steeds een gangbare me thode te zijn. De aardappelziekte, de te loorgang van de meekrap, de champagne jaren, coöpera ties, mechanisatie en herver kaveling zijn termen die an dere tijdsvakken in het agrarisch verleden typeren. Recordoogsten zijn - aldus de samenstellers van Ach Lieve Tijd - door machines, kunst mest, zaaizaadselectie en be strijdingsmiddelen mogelijk. „Tegenwoordig wordt zeven tot acht keer zoveel graan van het land gehaald als honderd jaar geleden. Aanvankelijk konden de overvloedige oogsten goed worden verkocht. Na 1985 werd dat steeds moeilijker. Wederom staan de Zeeuwse boeren daarom voor de moei lijke taak hun bedrijf aan te passen," luidt de conclusie in Ach Lieve Tijd. Het geïllustreerde tijdschrift is verkrijgbaar in de boek handel. ZIERIKZEE Kledingbeurs De Stichting Kledingbeurs Zierikzee houdt vrijdag 3 en zaterdag 4 april een kinder- kledingbeurs in de openbare basisschool 't Kofschip aan de Scheldestraat in Zierikzee. Inleveren van kleding kan op 3 april tussen 19.30 en 21.30 uur, de verkoop vindt plaats op zaterdag 4 april tussen 10.00 een 11.30 uur. Op vrijdag kan iedereen maximaal 25 kledingstukken in de maten 86 tot 188 en vijf tien stuks babykleding in de maten 56 tot 80 brengen. De organisatie rekent hiertoe ook sport-, regen en nachtkle ding en zaken als sportschoe nen en laarzen. Bij de baby kleding mogen ook slaapzakken, draagzakken en schoentjes worden ingele verd. Niet verkochte kleding kan beschikbaar worden ge steld voor Polen.Voor vragen kan telefonisch contact op worden genomen met Y. van Marion, telefoon: 414143. KERKWERVE Lingerie-verkoping Dinsdag 17 maart wordt er in de zaal van de Christelijk Ge reformeerde Kerk in Kerk- werve een verkoping gehou den van lingerie, nacht kleding en keukentextiel. De ze begint om 19.30 uur en duurt tot 21.00 uur. De op brengst komt ten goede aan de Stichting Adullam die zich inzet voor de gehandicapten zorg. ZONNEMAIRE Kledingactie Woensdag 18 maart wordt er in Zonnemaire een kledingac tie gehouden van 'flensen in Nood'. Belangstellenden kun nen die dag tussen 13.00 en 16.00 uur kleding brengen naar het Nederlands Her vormd Gebouw in Zonnemai- OOSTERLAND Tijdrede Op uitnodiging van de plaat selijke afdeling van de SGP zal H. Molendijk woensdag 18 maart een tijdrede uitspre ken. Dit zal gebeuren in het kerkgebouw van de Oud Ge reformeerde Gemeente aan de Burgemeester Van der Ha- vestraat. De aanvang is half acht. BRUINISSE NCVB-bijeenkomst Op de eerstvolgende bijeen komst van de NCVB-afdeling in Bruinisse, op donderdag 19 maart, komt mevrouw Patti- kawa uit Oost-Souburg ver tellen over de cultuur en ge woontes van Molukkers. Uiteraard hoort daar ook een Molukse lekkernij bij. De bij eenkomst begint om 19.45 uur. Gasten zijn welkom. GORRISHOEK - Bij Gorris- hoek in de gemeente Scherpe- nisse heeft zich zaterdag een duikongeval voorgedaan. Hierbij is de 48-jarige Belg Van Goethem uit Ranst om het leven gekomen. De duiker werd door mede duikers levenloos in het wa ter aangetroffen. Op de plaats van het ongeval werd assistentie verleend door de KLPD en de traumahelikop ter. Reanimatie van het slachtoffer, dat enige tijd in het water had gelegen, mocht niet meer baten. De juiste toe dracht van het ongeval is on bekend. De politie in Tholen heeft de zaak samen met de politie te water in onderzoek. Wel staat vast dat het slachtoffer alleen aan het duiken was. ZIERIKZEE - De regiona le afdeling van Amnesty International houdt deze maand verschillende schrijfbijeenkomsten op Schouwen-Duiveland. Belangstellenden kunnen maandag 23 maart van 19.00 tot 20.30 uur terecht in de Gereformeerde Kerk in Brugh-Haamste- de en op dinsdagochtend 24 maart van 10.00 tot 12.00 uur bij de familie Murphy aan de Dr. Wort- manstraat 23 'in Noord- gouwe. In Ouwerkerk is er op maandagavond 30 maart gelegengeheid tot het schrijven van brieven bij de familie Van Dam me aan de Zwanenburgse- weg 12. In de overige plaatsen worden de brie ven thuisbezorgd bij de vaste briefschrijvers. Ook kunnen belangstel lenden een brief opvragen bij Lia de Keijser, tele foonnummer: 0111- 482436. Deze maand zijn er voorbeeldbrieven aan de president van Zuid- Korea om vrijlating van gewetensgevangene Kim Song-man, aan de autori teiten van Venezuela en aan de overheid van Kro atië. Op bovenstaan tele foonnummer zijn ook voorbedrukte kaarten aan te vragen. OOST-SOUBURG - In samen werking met het Zeeuws Mu seum houdt de Molukse stich ting Mae-Uku zaterdagavond 21 maart een avond waarop Molukse dichters hun werken voordragen in combinatie met muziek. Er zijn optredens van de dich ters Dennis Tahitu, May-Gi Leihitu, Jo Uneputty en Jozef Tahitu en de zangroep Inalo. Het aanvangstijdstip is 19.30 uur. Plaats van handeling is het gebouw van de Stichting Mae-Uku aan de Prins-Hend rikstraat 35a in Oost-Sou burg. JASSEN WEG KAMPERLAND - Een 33-jari- ge inwoner uit Breda heeft za terdag aangifte gedaan van diefstal van twee jassen. Ter wijl de man met zijn gezin zat te eten in een restaurant in Kamperland, werden de jas sen weggenomen uit de garde robe. Ook van andere gasten werden de jassen ontvreemd. DREISCHOR - Het streek- en landbouwmuseum Goemanszorg in Dreischor hoopt dit jaar 10.000 be zoekers te mogen verwelkomen. Zaterdag was er een bijeenkomst voor vrijwilligers, vrienden en dona teurs van het museum, waarbij het nieuwe seizoen meteen officieel werd geopend. Om de aantrekkelijkheid van het museum, pas geleden on derscheiden met de prijs voor 'kern met Pit' te vergroten, zijn er weer enkele beziens waardigheden bijgekomen. Zo beschikt het museum sinds kort over zes in kleder dracht gestoken poppen, die her en der in het museum zijn geplaatst. Er zitten bijvoor beeld mannen op de koets en achter het weefgetouw en een vrouw bij een spinnewiel. De poppen zijn geschonken door de Stichting Vrienden van het museum, die zaterdag op de opening nog een verras sing in petto had. „De poppen moeten het museum verle vendigen, maar ze zijn nog niet helemaal levend. We heb ben een van de poppen tot le ven geroepen," aldus me vrouw S. Loschacoff-de Kanter, voorzitter van de vriendenstichting. En dus verscheen midden tussen de vele aanwezigen ineens de Bruse Marietje Dijkstra, in een oud Bruse klederdracht. ,,Ik zie er op zijn zondags uit, met Brusselse en Lierse kant en hoewel het vrijwel alle maal zwart is, is het geen rouwkleding," aldus Dijks tra die lid is van de Zierikzee- se klederdrachtgroep De Ar- ke. Zij bood voor deze gelegenheid de aanwezigen eens een kijkje aan onder de jurk en daar verschenen tot aan de kniekousen nog vele lagen kleding. Olieautomaat Veel vrijwilligers hebben zich gedurende de winter maanden ingespannen om het museum weer een ander ge zicht te geven. De vlashoek is bijvoorbeeld anders ingericht en sommige landbouwwerk tuigen vervangen door ande re. Er is een heuse smidse ge bouwd met vele originele gereedschappen en werktui gen en er is een authentieke olieautomaat geplaatst. In de centrale hal is dit seizoen een wisseltentoonstelling te zien over stolpboerderijen. Het centrale punt vormt de ma quette van een stolpboerde rij, vorig jaar gemaakt door G. Boot uit Zierikzee. Voor zitter W. De Vrieze van Goe manszorg ziet het seizoen met vertrouwen tegemoet: „We gaan er dit seizoen weer volop tegenaan. We hadden alleen nog wat geluiden erbij willen hebben van bijvoorbeeld lo pende paarden en werkende machines. Wellicht is dat iets voor volgend jaar. Nieuw dit jaar wordt ook de landbouwschuur, die nog in aanbouw is. Woordvoerdster L. Nederhoed: „We hadden een aantal grote werktuigen elders opgeslagen. Die kon den we niet tentoonstellen want er was geen budget en geen ruimte voor. Dit jaar kan dat mede dankzij de 602 donateurs en vrienden wel. We willen ook een leskist sa menstellen voor de jeugd en gerichte activiteiten organi seren met betekking tot de boerderij en Schouwen-Dui veland. We willen dus meer doe-dingen in het museum, want mensen en vooral kin deren willen niet alleen maar kijken." Het aantal bezoekers van Goemanszorg is het afgelopen jaar licht gedaald tot 7,5 dui zend. In 1996 kwamen nog 8000 mensen het museum be kijken. „Vorig jaar heeft de warme zomer ons toch parten gespeeld. Onze wens voor dit jaar is 10.000 bezoekers." De in oude klederdracht gestoken Bruse Marietje Dijkstra staat in het middepunt van de be langstelling. Schuin achter haar mevrouw S. Loschacoff. voorzitster van de vriendenstichting van Goemanszorg en museumvoorzitter W. de Vrieze. (Foto: Marijke Folkertsma) GOES - De werkgroep Instan ties van de GLTO beslist deze maand over de uitvoering van het project Zwerfasbest in Zeeland en Brabant. Dit meldt het weekblad GLTp- nieuws. Naar verwachting worden boeren en tuinders nog dit jaar benaderd voor deelname. Doel van het project is om de kleine hoeveelheden asbest die op en rond het erf zwerven te verzamelen, te verpakken en weg te brengen naar een depot. Zwerfasbest is een landelijk LTO-project. Deelname bete kent voor boer en tuinder dat hij tegen een gereduceerd ta rief een zogenoemde big bag krijgt, waarin het asbest ver pakt kan worden voor trans port en verdere verwerking. Er wordt gemikt op een maxi male bijdrage van honderd gulden voor de eerste en 65 gulden voor de tweede big bag. In een zak kan zo'n 600 kilo asbest. De werkelijke verwerkingskosten liggen veel hoger. WEMELDINGE - Een tiental auto's in Wemeldinge is in de nacht van vrijdag op zaterdag bespoten met blauwe en goudkleurige verf. De graffi- ty was aangebracht op de mo torkap, het kofferdeksel en op de zijkanten. De daders hadden een voor keur voor witte en grijze au to's. De bekladde wagens stonden geparkeerd in de Noordelijke Achterweg, de Bakkersboogerd, de Spoor- laan, de Wemeldingse Zand weg en de Dorpsstraat. In de Oosterscheldestraat werd een vuilniscontainer op een auto gedeponeerd waar bij de rechterbuitenspiegel van de auto werd vernield. Dezelfde verf werd aange troffen op twee garagedeui-en nabij de Dorpsstraat in We meldinge en op het bushokje aan de Zandweg. De politie verzoek een ieder die informatie kan verstrek ken over de vernielingen, contact op te nemen met het bureau in Kruiningen, tele foonnummer: 0113-381810. AFTERCARE GOES - Op dinsdag 24 maart houdt de begeleidingsgroep borstkankerpatiënten Goes een bijeenkomst voor vrou wen tot 45 jaar. Plaats van handeling is het gebouw van het Maatschappelijk Werk Oosterschelderegio aan de Zonnebloemstraat. De aan vang is 19.30 uur. Het architectenbureau vindt de naam 'Zierik- zee-Noord' maar niks. Noorderpolder! Dat is pas aantrekkelijk voor de toekomstige bewo ners, denkt het bureau Rothuizen, Van Doorn, 't Hooft. En daarmee bewijst het bu reau dat ze alles van architectuur weet maar geen snars van literatuur. Noorderpolder. De naam lijkt verdacht veel op 'Noordoostpol der.' Weinigen zullen zeggen: ik ga heerlijk rentenieren in de Noordoostpolder. 'Het is een polder en hij ligt in het Noordoosten' dacht men destijds aan de tekentafel. Meer fantasie kon men niet opbrengen. Langs een liniaal trok men wat eentonige wegen en sindsdien denkt ieder bij het woord Noord oostpolder aan saaie vlakke stukken waar de wind regeert. Zierikzee krijgt geen Noord oostpolder, maar een Noorderpolder omdat het voor de toekomstige bewoners 'zo wer vend' klinkt. Je moet er als architectenbu reau maar opkomen. 'We gaan straks in de Noorderpolder wonen' zeg je tegen je familie veraf. 'Arme stakker' denken ze en in ge dachte komt de beginzin van een streekro man: Een ijzige wind raast door de Noorder polder. Het wordt nog erger. Bij de gure wind pak ken zich ook onweerswolken samen. 'Noor derpolder.' Je moet het maar eens drie keer achter elkaar zeggen. Het woord bestaat uit twee maal twee donkere klinkers 'oh'-s en 'uh's. Ze klinken dreigend als samenpakken de wolken: Noordurpoldur. Spookachtig. In de rollende letters r hoor je in de verte de donder rommelen. Ik woon in de Norrrr- durrrrpoldurrrr. De nare klanken in de oh-uh woorden: somber, dorre, donker, donder, kommer en dan zelfs twee keer achter el kaar. Het klinkt in woorden als rommelzol der, losse flodder, donkere modder en noor- derpoJder. Woorden waarin alle vreugde ver-schrom-peld is. Het boek 'Moord in Noorderpolder' zal in de toekomst een best seller zijn. Vergelijk de naam Noorderpolder eens met een gebied in Zierikzee, dat lang zamerhand ook de naam van een wijkje ge worden is. 'Waar woont u?' vraag ik aan een voorbijganger en hij antwoordt: 'Ik woon aan het Kaaskenswater.' De heldere klaterende a's in het woord geven een sprankelende frisheid. 'Ik woon aan het Kaaskenswater. En u?' vraagt hij. En dan zal ik moeten antwoor den 'Ik woon in de Noordurpoldur In de loop der eeuwen is het met de naam geving in Zierikzee steeds droeviger gewor den. Eens was er alleen het woord zIE-rik- zEE, met aan de uiteinden twee stralende, open medeklinkers. Bij Zierikzee ontstond later het kAAs-kens-wAter, weer met twee heldere klinkers. Na de oorlog kwam er Mal-tA bij. Een achteruitgang. We hielden nog maar één vrolijke lettergreep over. Bij Poortambacht, met zijn oh-ah-ah werd het al avond. Maar helemaal nacht wordt het met de naam 'Noorderpolder'. Ja, maar Noorder polder is een historische naam, roept het ar chitectenbureau en daar heeft het gelijk in. Toch zijn er betere mogelijkheden. 'Quaal- ambacht' klinkt op het eerste gezicht vreemd, maar vormt in combinatie met 'Poortambacht' een originele naamgeving. 'Kattemeet' heeft in combinatie met Ellemeet ook iets aardigs. Waar ik echter niets van snap is dat men achteloos voorbij gaat aan een schitterende naam die klinkt als een klok: Gooikensnieuwland! Ook dat is een historische aanduiding. Wat een naaml Dat zingt, dat danst. Het prachtige 'ooi', het rijmt op 'mooi en tooi', de n-nen zingen en het woordje 'nieuw' geeft het alles een stralende glans. Dat is pas taal. Wie zegt 'Ik woon in de Noorderpolder' gaat gebogen in een don kere novemberavond. Wie zegt: Ik woon in Gooikensnieuwland, wordt wakker op een stralende lentemorgen waarin de vogels zin gen. Morgenavond komt de naam Noorderpolder op tafel in de commissie plaatsnamen. De naam bekt niet, de r's blijven in je strot ste ken. Het lijkt alsof je als dronkenlap met een dubbele tong praat. Als ze een beetje gevoel voor taal hebben hangen ze boven de stad niet de zwaarmoedigheid van Noorderpol der. Saaie huizen, strenge gezichten en zwarte laarzen. Dat beeld rijst in me op bij de naam Noorderpolder. Het onheilspellende gevoel van een fin-de-siècle. De Nieuwsbo de gaat weg en dan krijgen we ook nog eery 'Noorderpolder'. Geef mij aan het begin van een nieuw millennium maar de sprankelende hoop van een nieuw land met een naam die klank en kleur heeft. Gooikensnieuwland. Met de ie van 'Zierikzee' en van 'de liefde'. Wordt het 'Moord in de Noorderpolder' of 'Liefde in Gooikensnieuwland'? Morgen zul len we het weten.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1998 | | pagina 5