'Brug op details aanpassen' GOED KOOP U99 Prunjeweg en deel Bootsweg opheffen Sirene-geloei luidt opening van jeugdsoos Renesse in Schrijver Tim Krabbé op bezoek bij de RSG Vragen over 'anonimiteit' van veiligheidsenquête Themadag ouderen over veiligheid woonomgeving Expositie Schregardus in galerie Wolphaartsdijk 1» AGENDA MAANDAG 16 MAART 1998 NR 26349 3 Nummer nodig voor plaatsbepaling ZIERIKZEE - Enkelen van de 1800 inwoners van Schouwen-Duiveland die begin deze maand een en quêteformulier hebben ontvangen van de gemeente over veiligheid hebben vraagtekens gezet bij de anonimiteit van het onderzoek. De formulieren zijn namelijk allemaal genummerd en de ondervraagden zijn persoon lijk aangeschreven. Een woordvoerder van de ge meente bevestigt dat de num mers corresponderen met een adressenlijst. ,,Ik kan me voorstellen dat dat achterd ocht wekt, maar die nummers zijn niet bedoeld om te kijken wie wat heeft ingevuld. De te ruggestuurde formulieren gaan zonder de adressenlijst naar een extern bureau dat ze vèrwerkt. Alleen wanneer we te weinig formulieren terug krijgen, willen we de mensen die nog niet hebben inge stuurd, nog eens aanschrij ven. We moeten namelijk mi nimaal vijftig procent van de vragenlijsten terughebben, willen we van een representa tieve enquête spreken. Bo vendien kunnen we door de nummers zien of de uitslagen per kern ook representatief zijn, maar de resultaten wor den absoluut anoniem ver werkt." In de vragenlijst wordt inwo ners naar de ervaringen ge vraagd met diefstal, gewelds delicten, milieu-overtredingen en overlast. Ook wil de gemeen te weten hoe het met het ge voel van onveiligheid van de burgers is gesteld. Bij. de gemeente zijn inmid dels al meer dan 500 ingevul de formulieren binnen. De overige aangeschreven inwo ners hebben nog tot 27 maart de tijd om het formulier in te sturen. De gemeente hoopt nog voor de zomer de uitslag te kunnen presenteren. Plan van landinrichtingscommissie KERKWERVE - De landinrichtingscommissie Schouwen-Oost heeft het voornemen 0111 op korte ter mijn de Prunjeweg en een deel van de Bootsweg op te heffen. De beide wegen moeten plaats maken voor een kre- kengebied met plassen en een aantal hoger gelegen gedeel ten. Op de verhogingen wil Staatsbosbeheer ganzen hou den. Bij de Prunjeweg gaat het ook om de westelijke af takking. Voor de Bootsweg geldt dat alleen dat gedeelte wordt opgeheven dat loopt vanaf de huizen tot de inlaag- dijk aan de Oosterschelde. Het Waterschap is verzocht de wegen op korte termijn aan de openbaarheid te ont trekken. Het verwijderen van het weggedeelte aan de Bootsweg is noodzakelijk om een goede doorstroming van af het Prunjegebied te krij gen. De boerderijen aan de Prunjeweg hoeven overigens niet weg. Zij kunnen volgens het plan op een andere manier ontsloten worden. De bewo ners van beide wegen zijn nog niet op de hoogte gesteld. Zij krijgen nog gelegenheid tot inspreken in de commissie en kunnen op termijn desge wenst bezwaar aantekenen tegen de plannen! De Dienst Landelijk Gebied verwacht dat het nog zeker een half jaar zal duren voordat met de werkzaamheden kan worden begonnen. Komende donderdag, tijdens de bijeenkomst van de land inrichtingscommissie Schou wen-Oost in 't Zuudende in Kerkwerve, zullen de plan nen worden toegelicht. Columnwedstrijd voor leerlingen ZIERIKZEE - Schrijver Tim Krabbé bezoekt dinsdag 31 maart de RSG Professor Zeeman in Zierikzee. Vanaf 14.00 uur zal hij daar worden ontvangen door leerlingen uit havo 4 in een door de leerlingen georganiseerd 'literair café. Krabbé geniet vooral be kendheid door zijn boeken 'Het gouden ei' en 'De grot'. Verder schreef hij ook veel verhalen over met name de wielersport. De school heeft het literair café georgani seerd in samenwerking met openbare bibliotheek De Stolpe in Zierikzee. Met de materialen (video's, boeken et cetera) die door de Zeeuwse Bibliotheek ter be schikking zijn gesteld is al geruime tijd in de klas ge werkt. De leerlingen dragen zelf bij aan de inhoud en het programma van de bijeen komst. In het kader van het literair café is een columnwedstrijd georganiseerd met als on derwerp het favoriete boek van de leerlingen. Deze co lumns worden door sponsor ABN-AMRO uitgegeven in een bundel en de schrijvers van de winnende columns (twee per school) krijgen een gratis workschop van cartoonist Cees Gutker aan geboden. Krabbé combineert zijn komst naar Zierikzee met een bezoek aan de stedelijke Scholengemeenschap Neha- lennia in Middelburg, waar hij dezelfde ochtend te gast is. De Schrijfster Geertje Gort (Filiz, Alles heeft een verhaal) gaat 31 maart even eens op bezoek bij Nehalle- nia. Yvonne Keuls (Daniel Maandag, De moeder van David S.) is op 23 april te gast op de Christelijke Scholengemeenschap Wal cheren. ZIERIKZEE - In het Multifuntioneel Centrum in Zie rikzee wordt woensdagmiddag 8 april een bijeen komst gehouden met als thema 'hoe veilig is uw wo ning en uw buurt'. De middag begint om 14.00 uur. Deze bijeenkomst wordt ge organiseerd door de Advies groep Woonbelangen Senio ren Schouwen-Duiveland, de Stichting Welzijn Ouderen en de gemeente. Ddbl is de men sen voor te lichten over zaken en situaties die de veiligheid in en om de woning bevorde ren. Met name senioren moe ten bewuster gemaakt wor den van mogelijke onveilige situaties in de woning of woonomgeving. Ook wordt aangegeven hoe daar zelf iets aan te doen valt. Veilig wo nen draagt volgens de organi satie bij aan het langer zelf standig thuis in de vertrouwde omgeving kun nen blijven wonen. Tijdens de middag zal ambte naar drs J. Benou het gemeen telijk veilheidsbeleid toelich ten. Brandweercommandant F. Pijnenborgh zal het heb ben over brandpreventie en veiligheid. Politie-inspecteur Van Schaik geeft informatie over veiligheid in en om de woning. Na de pauze volgt er een themadiscussie en kun nen mensen vragen stellen of opmerkingen plaatsen. Mensen die met het openbaar vervoer komen, kunnen bij het ZWN-station en de bus halte 't Sas gratis overstap pen op de wijkbus 6O-plus. De wijkbus brengt bezoekers naar het MFC en later weer terug. Gedeputeerde Hennekeij verrast door vele reacties: Met een nieuwe asfaltlaag, het vervangen van de metalen geleidingsrails, het vernieuwen van de voegen, het plaatsen van snel- heidsmetingapparatuur en een nieuwe indeling van de rijstroken moet de Zeelandbrug weer een aantal jaren vooruit kunnen. (Foto: Marijke Folkertsma) MIDDELBURG - De plannen voor de versmalling van de rijstroken op de Zeelandbrug kunnen op de tails nog worden aangepast. De rijstroken zullen ech ter niet breder worden dan 2,75 meter. Dit zegt de Zeeuwse gedeputeerde J. Hennekeij in een gesprek met deze krant. De totale kosten van de werkzaam heden bedragen vijftien miljoen gulden. Hennekij geeft toe in eerste instatie verrast te zijn door de vele reacties op de renovatie plannen. Zo stuurden de ge meenten Goes, Noord-Beve land, en Schouwen-Duive land, de Kamer van Koop handel, de plattelandsvrou wen, diverse ondernemings verenigingen en enkele land bouworganisaties een brief op poten naar de provincie. Hennekeij: ,~Ik hoop dat al die inspraakreacties hebben bijgedragen tot een beter pro duct. Het heeft ons in ieder geval gesterkt om ons daar tot het uiterste voor in te spannen." Nog dit jaar begin nen provincie en Rijkswater staat met de werkzaamheden aan de 30-jaar oude brug. Die omvatten het aanbrengen van een nieuwe asfaltlaag, het vervangen van de metalen ge leidingsrails, het vernieuwen van de voegen, het plaatsen van snelheidsmetingappara- tuur en een nieuwe indeling van de rijstroken. Omdat met name de versmalling veel weerstand heeft opgeleverd bekijkt de provincie of er toch nog ruimere marges te creëren zijn tussen de beide rijstroken en aan de zijkan ten. Hennekeij: ,,Die 2,75 me ter van de rijstroken voldoet aan alle eisen. De rondweg Oostburg is ook zo ingericht, alleen staat er op de brug meer wind. Een voertuig mag echter best breder zijn dan 2,75 meter, want we kunnen nog spelen met. de ruimte in de middenberm. We zijn bij voorbeeld druk bezig om een ander ontwerp voor de beton nen barriers te maken. Daar kunnen we, nog wat centime ters mee. winnen.-We probe ren metalle creativiteit te kijken hoe we zoveel moge lijk ruimte voor de auto kun nen krijgen." Zo wordt nu ook de, eerst uitgesloten, mo gelijkheid om het fietspad te versmallen onderzocht. Hier voor is wel een verbouwing nodig van de onderhoudswa- gen. Die maakt nu gebruik van het fietspad. Gekeken wordt bijvoorbeeld of de wie len aan een kant bovenop de binnenste betonnen rand kunnen rijden. Hindernissen Het inhalen, wat overigens al vanaf mei dit jaar verboden wordt, wordt ook daadwer kelijk bemoeilijkt. Dit door het aanbrengen van reflecte rende paaltjes of lange beton nen randen van zes centime ter hoogte. De hindernisen kunnen in geval van nood overigens wel overschreden worden. Dit is echter in feite alleen bedoeld voor politie, brandweer en ambulance diensten. Om daadwerkelijk op te tre den tegen hardrijders en in halers zal er op verschillen.de plaatsen op de brug meet- en camera-apparatuur worden aangebracht. Hennekeij: ,,De gemiddelde snelheid moet omlaag. 65 procent van de au tomobilisten rijdt momenteel te hard op de brug." Voordat de betonnen randen worden aangebracht, wordt onderzocht hoe het rijgedrag van de automobilisten is in de oude en in de nieuwe situatie. Dat zal in mei en april gebeu ren. Gelijktijdig zal de pro vincie interviews houden met buschauffeurs en vrachtwa genbestuurders. Hennekeij: ,,Die gesprekken zijn voor ons ook erg belangrijk. Net als allies wat kan bijdragen om het aantal ongelukken te verminderen." Wel wordt getwijfeld of het plan om verlichting op de he le brug aan te brengen haal baar is. De richtlijnen die gel den voor verlichting in natuurgebieden staat dat in de weg. The basement is eens in de twee weken open RENESSE - Eens in de twee weken kunnen jongeren uit Renesse in de leeftijd van twaalf tot zestien jaar vanaf nu terecht in een eigen jeugdsoos. Met sirene- geloei, ballonnen en een voetbad van schuim werd The Basement, want zo heet het onderkomen aan de Stoofweg, zaterdag officieel geopend. Ellenlange toespraken ble ven in Renesse achterwege. Ouders, jeugd en enkele geno digden, onder wie wethouder P. Berrevoets, mochten zich door de schuimlaag een weg banen naar de kelder, kregen vervolgens een consumptie bon in de hand en konden de kelderruimte bezichtigen. Daar bleek dat de Renesser jeugd voor een functionele aankleding heeft gekozen. Bartken om op te zitten, een mini-biljart, een bar waar al leen frisdrank te krijgen is en filmposters aan de muur. Verlichting, met gekleurde lampen, is geschonken door Big S, de soos uit Burgh- Haamstede. The Basement, geopend van 20.00 tot 24.00 uur, heeft een eigen jeugdbestuur en tevens ook een ouderenbestuur. Adrie de Rover is daarvan de voorzitster. ,,Er lagen al veel langer plannen voor een jeugdsoos in Renesse, maar vorig jaar is het uiteindelijk niet doorgegaan. Het meest recente plan dateert van 1 fe bruari en vanaf dat moment is het in een stroomversnel ling gekomen," aldus De Ro ver van wie twee zonen in het jeugdbestuur zitting hebben. „Het idee is zo'n beetje gebo ren aan de keukentafel, maar het echte initiatief is door vijf jongens genomen." Peuterspeelzaal Aanvankelijk leek het erop dat de jeugdsoos in het boven ste gedeelte van het gebouw aan de Stoofweg zou komen, daar waar vroeger de peuter speelzaal gevestigd was, maar de jongeren vonden de kelder veel interessanter. Een eigen soos is leuk, maar er moest toch ruimte overblij ven om het jeugdhonk in Noordwelle te bezoeken, von den de beide besturen. „Daar om zijn we om de twee weken open. Dan kunnen we de ene week naar Noordwelle en kunnen de jongeren van daar de andere week naar ons toe komen," legt Remo van Hen gel, een van de jeugdbestuur- ders, uit. Hij hoopt dat er in de Renesser soos plaats zal zijn yoor allerlei activiteiten en dat er zelfs beginnende bands een optreden kunnen geven. Voorzitster De Rover van het stichtingsbestuur is uiter aard verheugd met de soos. „Voor jongeren tot 16 jaar is in Renesse niet veel te doen. Het risico bestaat dan dat ze veel te vroeg in een commer ciële disco terecht komen. Dat motiveert je als ouder om dit initiatief te steunen." Wethouder Berrevoets roem de vooral het particuliere ini tiatief dat voor de totstand koming van de soos heeft gezorgd. „Ik heb er eigenlijk geen bemoeienis mee gehad, al geloof ik wel dat er nog een subsidieverzoek komt. Maar die volgorde is beter, dan dat er eerst om geld gevraagd wordt." De wethoudster maakte ook een financiële vergelijking met een andere voorziening voor de jeugd, waar ze veel verzoeken voor krijgt, de zo genaamde half-pipe. „Zoiets kost 25.000 gulden en is toch een beetje een modegril. Een jeugdsoos is veel functione ler, toch," aldus Berrevoets. Om binnen te komen in jeugdsoos The Basement in Renesse moesten de bezoekers zich bij de opening door een laag schuim en een muur van ballonnen heen werken. (Foto: Marijke Folkertsma) Opening op zaterdag 21 maart ZIERIKZEE - De Zierikzeese kunstenaar Rijnhard Schregardus exposeert van 21 maart tot 11 april in Galerie de Hoekweide in Wolphaartsdijk. Tijdens de officiële opening op zaterdag 21 maart vanaf 17.00 uur zorgt Schregardus zelf voor de muzikale omlijs ting. Schregardus, die viool speelt, wordt daarbij bijgestaan door Ger Lagerwey en Rein Surig die beiden de gitaar ter hand nemen. Grafische school Schregardus koos na zijn op leiding aan de grafische school voor het vrije schilde ren en dan met name voor het materieschilderen, een tech niek die in de twintigste eeuw veel succes is gaan oogsten. Vooral de cobra-beweging heeft hierin een vooraan staande rol gespeeld. De the matiek van zijn werk schijnt te worden beheerst door een mystiek beleven. De techniek bestaat uit onder andere het vermengen van pigment, lijm en zand tot een homogene massa en dat laag voor laag op het paneel of doek smeren. In de nog zachte massa worden structuren of lijnen gekerfd met gebruik making van spatels, kwasten en andere gereedschap. Door het afschrapen van de materie legt het schilderij als het ware 'zijn ziel bloot en krijgt het de gelaagdheid die kenmerkend is voor Schre gardus' manier van werken. Zijn inspiratiebron is het le ven zelf in al zijn facetten, van speelse objecten tot schil derijen met een dramatische lading. De openingstijden van Gale rie Hoekweide zijn, donder dag, vrijdag en zaterdag van 13.00 tot 17.00 uur. Ook kan de tentoonstelling bezocht worden na telefonische af spraak: 0113-581152. CONTROLE ZIERIKZEE - Bij een snel heidscontroles zondag heeft de politie 98 automobilisten gefotografeerd. Van 11.45 uur tot 14.15 uur werd gecontro leerd op de N57ter hoogte van Serooskerke, van 14.20 tot 15.00 uur op de Nieuwe Kool- weg in Zierikzee en van 15.50 tot 16.05 uur op de Lange Blokweg in Zierikzee. De hoogste snelheid (117 km per uur) klokte de politie bij Serooskerke. Zaterdag werd gecontroleerd op de Weg naar de Val. Daar werden 68 over tredingen geconstateerd. Tus sen 14.00 en 16.00 uur reden zaterdag 895 automobilisten langs de radarapparatuur. De hoogst gemeten snelheid was 116 kilometer per uur. ONGEVAL OUDDORP (ANP) - Een 54-ja- rige man uit Ouddorp is zater dagmiddag in zijn woon plaats door een ongeval om het leven gekomen. De man hielp met het omzagen van een aantal bomen op een bun galowpark, toen hij vermoe delijk een tak op zijn hoofd kreeg. Hij overleed ter plaat- Advertentie 7-UP, SISI OF PEPSI diverse smaken fles 1,5 Maximaal 12 tienen per klant RUNDER- RIBLAPPEN 500 gram NU 6.W IKILOj NU ROOMBOTER GEVULDE KOEKEN pak i 6 stuks van 229 v*n m» AAP Swvxn BV tri 035-H ELKE DAG GOED NIEUWS mm Maandag 16 maart Zierikzee Vergadering Postzegelver eniging Schouwen-Duiveland in het scoutinggebouw. 20.00 uur. Informatie-avond huisves tingsproblematiek. Obs Binnen de Veste. 20.00 uur. Renesse Voorjaarsvergadering her vormde gemeente Renesse- Noordwelle. Jacobuskerk. 19.30 uur. Dinsdag 17 maart Zierikzee Workshop portretfotografie ZVU. RSG Professor Zee man. 19.00-21.00 uur. Lezing auteur Nicolaas Mat sier. RSG Professor Zeeman. 19.30 uur. Jongerenavond met trouba dour Theo van Teylingen. Kerkcentrum Onder de Beu- ze. 19.45 uur. Burgh-Haamstede Lezing over normen en waar den van de NVvH afdeling Westerschouwen in dorps huis De Schutse. 14.00 uur. Haamstede Lezing over biotechnologie, Groei Bloei. Gereformeerde kerk, Platboslaan. 19.30 uur. Dreischor Vergadering Dorpsraad. Dorpshuis. 20.00 uur. Bruinisse Kledinginzamelactie Mensen in Nood bij pakhuis fam. Van Oeveren, Kerkstraat 2. Hele Woensdag 18 maart Zierikzee Kledinginzamelactie Mensen in Nood bij Kerkcentrum achter Gasthuiskerk. Van 09.00-17.00 uur. Open koffieochtend in het MFC. 9.15 uur. Kreaclub de Lichtboei; 'schil der jezelf'. MFC. 14.00-15.30 uur. Bijeenkomst ouderen NCVB. Hervormd kerkcentrum. 14.30 uur. Praise-aerobic. Bij Leger des Heils, Poststraat. 15.00-16.00 uur. Ledenavond NCVB met dia lezing over Vincent van Gogh. Christelijke Gerefor-. meerde kerk. 19.45 uur. Kerkwerve Ledenvergadering NCVB, thema: paasfeest. Dorpshuis. 19.45 uur. Burgh Kledinginzamelactie Mensen in Nood. Hervormde kerk. 13.00-17.00 uur. Haamstede Kledinginzamelactie Mensen in Nood. Hervormde kerk. 13.00-17.00 uur. Renesse Kledinginzamelactie Mensen in Nood bij mevr. v/d Hoek, Hogezoom 105. Hele dag. Scharendijke Kledinginzamelactie Mensen in Nood bij De Putmeet. Van 14.30-18.00 en van 19.00- 20.00 uur. Brouwershaven Kledinginzamelactie Mensen in Nood bij Ger. kerk Boston plein. Van 10.00-16.00 uur. Bingo in recreatiezaal Poor tershof. 14.00 uur. Zonnemaire Kledingactie Mensen in Nood. Nederlands Hervormd Gebouw. 13.00 tot 16.00 uur, Dreischor Kledinginzamelactie Mensen" in Nood bij ned. herv. kerk. Van 09.-17.00 uur. Schuddcbcurs Kledinginzamelactie Mensen in Nood bij mevr. Panne- koek, Donkereweg 15. Hele dag. Nieuwerkerk Kledinginzamelactie Mensen in Nood bij gebouw De Scha kel. Van 10.00-12.00 en van 14.00-16.00 uur. Oosterland Kledinginzamelactie Mensen in Nood bij dorpshuis De Oosterhof. Van 09.00-17.00 Bruinisse Verkoping Welfare Rode Kruis. In 't Opper. 14.00 uur. Donderdag 19 maart Zierikzee Verkoping tweedehands kle ding. Sally's boetiek, Post straat 48. 8.30-11.00, 13.00- 15.00 en 19.00-20.00 uur. Ouwerkerk Studiedag van de Agrarische Commissie van de NBvP in het dorpshuis. 9.45 uur.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1998 | | pagina 3