Ronald Giphart naar Brogum Golden Earring rockt er op los in Zeelandhallen 'The Hunt' in 't Beest Expositie Nehalennia verlengd tot najaar Zwembad dicht door gekibbel autoriteiten Vijftien maanden geëist voor molesteren politie Echte Mannen treden op in Podium 't Beest Simavi zoekt collectanten Op Drift speelt Barend van Roos Film over Marokkaanse tradities 4 BIBLIOTHEEK DONDERDAG 12 MAART 1998 NR 26347 7 Schrijver, tv-persoonlijkheid en 'lijstduwer' op 20 maart in Zierikzee ZIERIKZEE - Ruim een kwart miljoen keer ging hij over de toonbank en daarmee is Ronald Giphart mo menteel een van de populairste schrijvers van Neder land. Vrijdag 20 maart staat schrijver, tv-persoon lijkheid en lijstduwer Giphart op het podium van Brogum in Zierikzee. Van de 'generatie Nix' wil hij niks meer horen en bij Paul de Leeuw bekende hij on langs dat hij in april vader wordt. In het actualiteiten-, programma Nova lichtte Gip hart begin deze maand toe waarom elke Utrechter op de lokale partij Leefbaar Utrecht moet stemmen. De partij werd de grootste in de raad. Zanger, presentator en lijsttrekker Henk Westbroek leest nu noodgedwongen meer commissie- dan muziek stukken. De 33-jarige Giphart debu teerde in 1992 met de roman 'Ik ook van jou' die werd be kroond met het Gouden Ezelsoor voor het beste de buut. Dit vaak herdukte boek beschrijft de wederwaardig heden van de jongens Ronald en Eraser tijdens hun vakan tie in de Dordogne. Verweven in deze met onbevangenheid beschreven, vrolijke kano tocht is het aangrijpende ver haal over de fatale liefde van Ronald voor de mysterieuze Reza. In zijn tweede roman 'Giph' (1993) vervolgt Giphart zijn grote queeste naar literatuur en seks. In met vaart en bij tende vrolijkheid geschreven brieven vertelt hij een ver haal dat zich afspeelt in het studentenmilieu, door hem 'een groot geil gezellig feest' genoemd. Collega-schrijver Joost Zwagerman noemde 'Ik ook van jou' en 'Giph' de leukste literaire seksromans van de laatste jaren. Het titelverhaal van de ver halenbundel 'Het feest der liefde' (1995) schetst een on vergetelijk portret van een studentenmentor. Behalve verhalen tegen het vertrouw de Giphartiaanse decor van studenten die de Grote We reld zoeken, bevat deze in middels zesmaal herdukte verhalenbundel literaire po lemiek, 'reisverhalen' en seksverhalen. Gipharts vierde boek, de ro man 'Phileine zegt sorry', gaat over de heldin Phileine, het zusje van Giph. Ze is min stens zo cynisch als de andere romanfiguren van Ronald Giphart, maar ze is ook op merkelijk levenswijs en met bijtende humor vertelt Phil eine over de verwikkelingen die haar uiteindelijk dwingen tot een verbijsterende daad. De filmrechten van 'Phileine zegt sorry' zijn verkocht aan de producer die met 'Antonia' een Oscar won. Ronald Giphart schreef lite raire recensies voor Het Pa rool en is columnist van het ZIERIKZEE - Simavi is op zoek naar vrijwilligers die in de week van 22 tot en met 28 maart willen collecteren. Deze landelijke vereniging verleent steun aan kleinscha lige medische projecten, bij voorbeeld geld voor een ope ratie voor mensen die lijden aan staar in India, schoon drinkwater in Bolivia, leer boeken voor huisartsen in op leiding in Zambia en preven tieve maatregelen ter voorkoming van blindheid in India. Collectanten kunnen zich aanmelden via telefoon 481587. RENESSE - Toneelvereniging Op Drift uit Renesse speelt zaterdag 21 maart het toneel stuk Barend van Roos van Mayo de Graaf. Het toneelstuk gaat over de vriendinnen Roos, Nina, Do- rien en Guusje. Tweemaal per jaar komen ze bij elkaar in het huis van Nina. Wanneer Roos arriveert heeft zij Babs, haar dochter, bij zich en dat is niet zonder reden. Na afloop van dë avondvul lende toneelvoorstelling is er gelegenheid tot het maken van een dansje. Mare Bors- boom zorgt voor de muzikale begeleiding. De voorstelling is te zien in het dorpshuis in Renesse. Aanvang 20.00 uur. GOES - In 't Beest in Goes is donderdag 26 maart de docu mentaire 'In het huis van mijn vader' te zien. Op elfjarige leeftijd kwam journaliste en programma maakster Fatima Jebli Ouaz- zani met haar ouders naar Ne derland. Zeven jaar later verstootte haar vader haar moeder om met een zeven tienjarig Marokkaans meisje te trouwen. Fatima besloot het ouderlijk huis te verlaten en brak zodoende met de Ma rokkaanse tradities. Zij wei gerde uitgehuwelijkt te wor den aan een man die ze niet kende. 'In het huis van mijn vader' vertelt het persoonlijke ver haal van de 38-jarige regis seuse. In de film vraagt ze zich af'of ze de juiste keuzes heeft gemaakt. Daarvoor plaatst Fatima haar geschie denis tegen de achtergrond van het traditionele Marok kaanse huwelijk. Zij praat met een meisje dat voor dit huwelijk heeft gekozen en met haar grootouders. De aanvang is om 20.30 uur. Toen George Kooymans en zijn buurjongen Rinus Gerrit sen in 1961 besloten samen muziek te gaan maken reali seerden zij zich niet dat 35 jaar later Golden Earring nog steeds een van de toonaange vende rockbands in Neder land zou zijn. Eerst met Hans van Herwerden en Fred van der Hilst, in 1963 met gitarist Peter de Ronde, drummer Jaap Eggermont en zanger Frans Krassenburg. Zij ope reerden onder de naam Gol den Earrings. De in Engeland opgenomen single 'Please go' was het eerste muzikale wa penfeit (top 10) en snel daarna volgden hits als 'That day', 'If you leave me' en 'Daddy buy me a girl'. Nadat eind '66 De Ronde en enkele maanden later Kras senburg de groep verlieten, trad de voormalige Haigs- zanger Barry Hay toe tot de groep. In '67 resulteerde dat in de hit 'Sound of a scre aming day', waarna de eerste nummer één-hit 'Dong-dong- di-ki-di-ki-dong' (juli '68) volgde. Hits volgden elkaar in snel tempo op. Nadat drummer Eggermont in '69 werd vervangen door ex-Mo- tions drummer Sieb Warner, verdween ook de S uit de groepsnaam. In '69 toerde de groep voor het eerst door Amerika. Niet lang daarna verving ex-Livin' Blues Utrechts Nieuwsblad. Verder schrijft hij in het literaire tijdschrift Zoetermeer en en in het literaire voetbalblad Hard Gras. Dordrecht Giphart werd op 17 december 1965 geboren in Dordrecht. Hij komt uit een humanis tisch, links georiënteerd mi lieu. Zijn moeder Wijnie Ja- baai was een geruchtmakend kamerlid voor de PvdA en overleed in 1995. Inmiddels verhuisd naar Soestdijk besloot Giphart op zijn zeventiende schrijver te worden. Hij wilde, net als zijn voorbeeld Jeroen Brou wers - schrijven over 'grote thema's', maar dit bleek te hoog gegrepen. Tijdens zijn studie Nederlands was hij nachtportier in een Utrechts Ziekenhuis. Tijdens de stilte van de nacht pakte hij de pen weer op. Dit maal was zijn stijl veel lichtvoetiger. Vroeg De lezing van Ronald Giphart vindt plaats in het kader van het 25-jarig bestaan van Bro gum. De organisatie gebeurt in samenwerking met boek handel De Vries in Zierikzee - die op de avond aanwezig is met een boekenkraam - en uitgeverij Podium in Am sterdam. Het optreden begint op het - voor Brogum onwaar schijnlijk vroege - tijdstip van 19.30 uur en de toegangs prijs bedraagt Fl. 7,50. drummer Cesar Zuiderwijk Warnar, waarmee een stevi gere muzikale lijn werd inge zet. Golden Earring kwam vaak in de top-10 terecht waarbij de nummer één hit 'Back home' niet onvermeld mag blijven (juli '70). Na in het voorprogramma van The Who door heel Euro pa getoerd te hebben, werd de LP 'Moontan' ('73) uitge bracht met daarop de num mer één-hit 'Radar Love'. In oktober '74 voegde ex-Super sister Robert-Jan Stips zich voor twee albums 'Switch' en 'To the hilt' als gast bij de band, terwijl Cuby gitarist Eelco Gelling te horen was op de albums 'Contraband' ('76) en 'Live'. 'Weekend love' Eind '77 werd Golden Earring weer teruggebracht tot een kwartet. Het door Kooymans gezongen 'Weekend love' be haalde in '79 een derde plaats in de hitlijsten. De groep overwoog begin jaren '80 er mee op te houden, maar de single 'Twilight Zone' werd een nummer één hit in Neder land en Amerika, gevolgd door weer een nummer één notering met 'When the lady smiles' ('84). Golden Earring speelde op 18 juli 1986 voor 150.000 mensen op het strand van Schevenin- gen. De verzamelaars 'The very best of...' vol. 1 en 2 wer den in '88 en '89 in recordtijd platina. In '89 trad de band tijdens het Parkpopfestival in Den Haag op voor zo'n 300.000 fans. In '91 verscheen de cd 'Bloody Buccaneer's', waarvan de single 'Going to the run' op nummer drie be landde. Tournees door Euro pa met 33 optredens in Duits land waren het gevolg. Van de in '92 uitgebrachte 'Com plete Single Collection' wer den meer dan 150.000 exem plaren verkocht. Unplugged Het unplugged-verschijnsel deed Golden Earring beslui ten om in het Amsterdamse Grand Café De Kroon de akoestische live-cd 'The na ked Truth' op te nemen met als resultaat drie keer plati na. De groep treedt nu ook met een akoestische show in de theaters op. Oktober '94 werd de cd 'Face it' uitge bracht; snoeiharde elektri sche rock afgewisseld met country western en ballads. De cd 'Naked II' unplugged, in september '97 uitgekomen, heeft in de hitlijsten lange tijd op een tweede plaats ge noteerd gestaan. In de loop van 1998 zal een nieuwe stu- dio-cd uitkomen. Billy The Kid opent het rockfeestje om 20.30 uur, waarna- het de beurt is aan Golden Earring. Kaarten zijn in de voorver koop verkrijgbaar bij Delta Discs en Weltevreden in Zie rikzee. Aan de expositie zijn een aantal - nooit eerder ten toongestelde - voorwerpen toegevoegd, waaronder twee beeldjes van de godin en de kopie van een recent opgedoken altaar. Het suc ces bij het publiek is een van de redenen waarom het museum de expositie ver lengd wil zien. Andere re den is vernieuwing van de archeologiepresentatie in de drie kelders. Deze pre sentatie is inmiddels vijfen twintig jaar oud. Vernieuwing is een allang bestaande wens van het mu seum. De ervaring met de huidige tentoonstelling over Nehalennia - godin uit de Romeinse tijd - versterk te deze wens. Getracht wordt archeologische vond sten te benadrukken die ty- Begin jaren negentig maak ten Hoogendoorn en Kuijt veel indruk met hun hilari sche voorstelling 'Haar grens.' Dat was geen cabaret, maar een theatercomedy. Daarna zijn zij ieder hun ei gen weg gegaan. Kuijt werkte samen met onder meer Wivi- neke van Groningen en met Hoogendoorn als acteur in Sesamstraat en Het Klok huis. Ze komen nu samen weer terug met 'De Rode Ka mer,' een stuk waarin zij de geschiedenis op een geheel ei gen wijze pootje lichten. Vrijwel elke schrijver, sport man of politicus is op aarde druk in de weer om een toe gangsbewijs te verdienen De timing was perfect. Het Britse lagerhuis debatteerde op 28 november over een wetsvoorstel om de vossen jacht te verbieden. Twee dagen later beleefde The Hunt van Nick Koppen zijn wereldpremière. Voor- en tegenstanders van de jacht perend zijn voor Zeeland. Dankzij wijzigingen in de stromingen van de Ooster en Westerschelde worden nog altijd veel archeologi sche vondsten gedaan onder water, langs de stranden en in gebieden die weer boven water komen. De aandacht voor de VOC-tijd, die onder meer door de gemeente Mid delburg recent is opgepakt, wordt ook door het museum belicht. Bovendien komt er aandacht voor de ontwikke ling van ringwalburgen en vliedbergen, die ook nu nog steeds in het Zeeuwse land schap terug te vinden zijn. Het Zeeuws Museum is geo pend van maandag tot en met zaterdag van 11.00 tot 17.00 uur. Op zon- gn feest dagen van 12.00 tot 17.00 uur. voor het eeuwige leven. Vol gens Echte Mannen heeft de 'Leiding van Boven' alleen ruimte gereserveerd in het Herinneringshuis voor die zielen die door minstens hon derdduizend mensen op aarde worden herinnerd. Het is in dat tehuis veel te druk gewor den. Door de saneringsplannen is er nog nog maar één kamer beschikbaar voor de geesten met een leven in de twintigste eeuw in de Sovjetunie/Rus land. Stalin, Trotski, Lenin, Raspoetin "en Tsaar Nicolaas vechten om dat ene bed in de Rode Kamer. De voorstelling in 't Beest be gint om 20.30 uur. bijten elkaar bijna de strot af. Documentaire The Hunt volgt Captain Rupert Ingle- sant, master van de Ludlow Hunt, een van de tweehon derd Engelse jachtverenigin- gen, die samen goed zijn voor zo'n vijfhonderd jachtpartij en per week en 15.000 banen. Aanvang 20.30 uur. Burgemeester en wethouders van Tholen hebben besloten de schuif in de dam tussen het zwembad en de Oosterschelde permanent open te zetten. Op die manier verdwijnt bij eb het water uit het strand- zwembad. De gemeente liet de dam jaren geleden aanleg gen zodat zowel bij hoog als bij laag watër bij het strandje kon worden gezwommen. Een doorlaatschuif moest van tijd tot tijd zorgen voor verver sing van het water. Gedeputeerde Staten wezen het bad onlangs aan als offi ciële zweminrichting. De ge meente is daardoor verplicht het zwemwater regelmatig te controleren en te zorgen voor Vrijdag Zierikzee Openbare bibliotheek De Stolpe. 14.00-17.00 uur. Kerkwerve Christelijke Bibliotheek Tolle Lege. In Chr. Geref. Kerk, Beatrixstraat. 19.00-20.00 uur. Burgh-Haamstede Openbare bibliotheek De Schutse. 10.00-12.00 en 18.30-20.00 uur. Bruinisse Openbare bibliotheek De Zae- te. 13.30-17.00 en 18.30-20.30 uur. Zaterdag Zierikzee Openbare bibliotheek De Stolpe. 9.30-12.00 uur. Maaiidag Zierikzee Openb. bibliotheek De Stolpe. 14.00-17.00 en 18.30- 20.00 uur. Burgh-Haamstede Openbare bibliotheek De Schutse. 13.30-17.00 en 18.30-20.00 uur. Dinsdag Burgh-Haamstede Openbare bibliotheek De Schutse. 13.30-17.00 uur. Oosterland Bibliotheek in consistorie Her vormde kerk. 19.00-19.30 uur. Bruinisse Openbare bibliotheek DeZaete. 10.00-12.00 en 18.30-20.00 uur. Strip-o-theek (in De Zaete). 18.30-19.30 uur. Woensdag Zierikzee Openbare bibliotheek De Stolpe. 14.00-17.00 uur. Burgh-Haamstede Openbare bibliotheek De Schutse. 13.30-17.00 uur. Bruinisse Openbare bibliotheek De Zae te. 13.30-17.00 uur. een waterkwaliteit die aan de wettelijke eisen voldoet. Bo vendien moet de gemeente toiletten plaatsen en zorgen voor toezicht. Afgedamd water In een bezwaar heeft de ge meente de provincie erop ge wezen dat er geen sprake is van een afgedamd water, om dat er door de doorlaatschuif een open verbinding is geble ven met de Oosterschelde. De provincie heeft dat bezwaar echter afgewezen. De gemeen te zet nu voor 1 mei de schuif in de dam voorgoed open, zo dat er van een officiële zwem inrichting geen sprake meer is. Donderdag Zierikzee Openbare bibliotheek De Stolpe. 9.30-12.00, 14.00-17.00 en 18.30-20.00 uur. Nieuwerkerk Bibliotheek Rehoboth. 18.30- 19.15 uur. ROOSTER BIBLIOBUS Maandag Renesse Mauritsweg 13.15-14.45 uur. Scharendijke Dijkstraat 15.15-16.30 uur. Dinsdag Brouwershaven Schuitkade 12.45-13.45 uur. Ellemeet Deensestraat 14.05-14.35 uur. Zonnemaire I. M. v. d. Bijlstraat 15.15-16.00 uur. Nieuwerkerk Dorpshuis 16.15-17.30 uur. Woensdag Sirjansland Lageweg 11.30-12.00 uur. Oosterland Sporthal 12.45-14.00 uur. Ouwerkerk Ring 14.15-15.00 uur. Schuddebeurs Donkereweg 15.30-16.00 uur. Donderdag Noordgouwe Vijverbergstraat 13.00-13.45 uur. Kerkwerve Vloedstraat 14.00-14.45 uur. Noordwelle Ingrïdstraat 15.20-15.50 uur. Serooskerke Dorpsplein 16.00-16.30 uur. Renesse Oude Moolweg 16.45-17.30 uur. Brouwershaven Markt 18.30-19.30 uur. Vrijdag Nieuwerkerk Burg. v. Eetenstraat 13.00-14.15 uur. Preischor Nieuwe Schoolstraat 14.30-15.30 uur. Oosterland Markt 16.00-17.00 uur. Golden Earring verzorgt 21 maart een rockoptreden inde Zeelandhallen in Goes TFrtln- Ti (Foto: Rens Plaschek) GOES - In podium 't Beest in Goes wordt vrijdag: 27 maart de documentaire 'The Hunt' vertoond. Ronald Giphart treedt vrijdag 20 maart op in het podium voor muziek en theater Brogum in Zierikzee. (Foto: Chris van Houts) Haagse hand Billy the Kid opent concert in Goes GOES - Goed nieuws voor de fans van Golden Ear ring. Deze rockgroep uit Den Haag geeft zaterdag 21 maart een concert in de Zeelandhallen in Goes. In het voorprogramma speelt Billy the Kid, een nieuwe ontdekking van de Earring. Presentatie kelders vernieuwd MIDDELBURG - De tentoonstelling' Nehalennia in het Zeeuws Museum in Middelburg is tot eind september verlengd. Het museum gebruikt deze tijd om de presentatie in de drie kelders te ver nieuwen. Strandje Gorishoek op Tholen THOLEN (ANP) - Het zwembad aan het strandje bij Gorishoek op Tholen gaat dicht door een ruzie tussen de gemeente en de provincie Zeeland. Oudejaarsavond inArnemuiden MIDDELBURG (ANP) - De offficier van justitie bij de rechtbank in Middelburg heeft woensdag tegen een 17-jarige Arnemuidenaar een gevangenisstraf geëist van vijftien maanden, waarvan vijf voorwaar delijk, wegens het molesteren van twee politieagen ten op oudejaarsavond in Arnemuiden. Twee 16-jarigen, eveneens uit Arnemuiden, hoorden ieder 240 uur dienstverlening plus drie maanden voorwaardelij ke gevangenisstraf tegen zich eisen. Daarnaast moet het trio zich de komende twee jaarwisselingen melden bij het politiebureau. De zaak werd door de meervoudige kinderrechter achter gesloten deuren behandeld. De rechter doet uitspraak op 25 maart. Taakstraffen Tegen acht andere minderja rige Arnemuidenaren, varië rend in leeftijd van 14 tot 17 jaar, eiste de officier taak straffen van 80 tot 200 uur. Deze zaken werden eveneens achter gesloten deuren behan deld door de enkelvoudige kinderrechter. Wanneer deze uitspraak doet, is niet be kend. De elf jongeren waren betrok ken bij rellen op oudejaars avond, waarbij twee politie mensen met stokken en honkbalknuppels werden be werkt. De aanleiding was al 's middags, toen een groep Ar nemuidenaren traditiege trouw" een abri met de grond gelijk maakte, alle ruiten van een gymnastieklokaal ingooi de en voorbijgangers met ei eren bekogelde. De politie dreef de groep met zachte dwang uiteen. Daarbij vielen enkele klappen. Twee politieagenten werden 's avonds door een aantal ge maskerde en met knuppels gewapende jongelui als wraakneming aangevallen en in elkaar geslagen. De agen ten, onder wie de „eigen" wijkagent, liepen een hersen schudding en diverse verwon dingen op. Aangehouden Vandaag, donderdag, moet een 25-jarige inwoner van Ar nemuiden voorkomen. Vrij dag staan nog eens drie inwo ners van het plaatsje terecht voor hun aandeel in de rellen. De zaak van een ander is op verzoek van diens advocaat aangehouden. GOES - Rik Hoogendoorn en Bruun Kuijt treden donderdagavond 12 maart als het duo Echte Mannen in podium 't Beest in Goes op met de voorstelling 'De Rode Kamer.'

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1998 | | pagina 7