Aanpak wachtlijsten duur Belgische minister vraagt vangstbeperking van tong Bellen doe je vooral in vroege avonduren Gewelddadig protest Palestijnen in Hebron Australische soldaat te dik voor televisie Nog niet bestaande ecu is nu al vervalst Dierenasielen blijven overvol met katten Onderscheid in vijf groepen Militairen vrij na schietpartij Nauwelijks allochtonen in reclamespots op tv Sector heeft jaarlijks 150 miljoen gulden nodig Ter bescherming kleine Belgische vissers Mooi gemaakt 100 ecubiljet Eén op zes moet afgemaakt Arrestatie van tweede schutter metro Rotterdam ~7' Onfrisse duik in badpakken ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE 2 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE ZOETERMEER (ANP) - Zes van de tien Nederlanders bellen vooral tussen zeven en negen uur 's avonds. De meestem kennen gemiddeld maar één of twee infor matienummers. Dat blijkt uit onderzoek naar belgedrag. Dat heeft een bu reau in een steekproef gedaan onder de bijna tien miljoen te lefonische contacten van SNT Groep, een dienstverlener op het gebied van telefoonver keer. SNT heeft gegevens als dag, uur en bijvoorbeeld weertype genoteerd tijdens het contact. Het bureau heeft ruim 700 mensen over hun belgedrag doorgevraagd. Uit het onderzoek komen vijf groepen bellers naar voren. In grote lijnen zien de onder zoekers twee soorten bellers: cocooners en contactmijders. De cocooners (27 procent) grijpt makkelijk naar de tele foon, de contactmij der (29 procent) vindt bellen niet ge zellig en doet dat zo weinig mogelijk. Beide groepen om schrijven zichzelf als „ge woon, graag gezellig thuis, getrouwd en met een aantal kinderen". SNT signaleert verder de im pulsieve beller (16 procent) die jong is, avontuurlijk, bru taal, intelligent en meestal vrijgezel. Ook kwamen de on derzoekers de „controlezoe ker" tegen (14 procent) die ac tief is en rationeel, samenwoont en de omgeving graag beheerst. Hij belt lie ver dan dan dat hij gebeld wordt. Uitgaan Tenslotte hoort SNT aan de telefoon nog de „sociale con tactzoekers" (14 procent). Zij wonen samen of zijn vrijge zel, houden van uitgaan en le ven als het ware met de hoorn aan het hoofd. JERUZALEM (DPA) - In Hebron op de Westelijke Jordaanoever kwam het donderdagochtend tot ge welddadige protesten nadat bekend was geworden dat Israël de drie militairen heeft vrijgelaten die dinsdag drie Palestijnen neerschoten. Tientallen woedende Pale stijnen bestookten Israëli sche militairen met stenen en brandbommen. De radicale beweging Hamas had opge roepen tot ,,een dag van straatprotesten" tegen het optreden van de Israëlische militairen. Die schietpartij leidde ook al tot heftige pro testen van Palestijnen op de Westelijke Jordaanoever, waarbij volgens de Israëli sche radio zeker zeventig mensen gewond raakten door rubberkogels en traangas van de Israëlische politie. Uit vrees voor een verdere es calatie na het bekendworden van de vrijlating van de drie militairen had het Israëlische leger de troepen in Hebron en omgeving versterkt. Ook de Palestijnse autoritei ten hebben meer politie inge zet, vooral in de omgeving van Nabloes. De terroristi sche organisatie Harnas heeft een omvangrijke reactie op de dood van de drie Palestij nen aangekondigd. De gemeenschappelijke pa trouilles van Israëlische en Palestijnse politie in Nabloes zijn tijdelijk opgeschort. Weigerde De schietpartij bij de wegver sperring ontstond toen het drietal met zijn vrachtauto weigerde te stoppen. Het was voor het eerst dit jaar dat Pa lestijnen door Israëli's zijn doodgeschoten. ADELAIDE (RTR) - Een Australische soldaat is tij dens de wereldkampioenschappen zwemmen in zijn land uit zijn ceremoniële functie ontheven omdat hij te dik was om op televisie te verschijnen. Minister van Defensie McLachlan spande zich per soonlijk in om Ray Douglas te weiden, omdat zijn omvang schadelijk zou zijn voor het imago van de Australische strijdkrachten. „Ik ben gedurende mijn diensttijd van 27 jaar nog nooit zo beledigd en publieke lijk vernederd als nu", aldus Douglas. In een brief aan Ar my, de krant van het ministe rie van Defensie, omschreef hij de actie van de minister als „subtiele discriminatie die alleen in tiener-tijdschrif ten voorkomt". McLachlan liet donderdag weten zijn excuses niet aan te bieden voor het feit dat hij Douglas onthief van zijn taak zwemmers naar het erepodi um te begeleiden. Volgens hem doet het leger mee aan zulke evenementen omwille van public relations en het re- cruteren van nieuwe mensen. Het is de bedoeling dat de strijdkrachten zich dan op hun „best presenteren". RIJSWIJK (ANP) - Als je de tv-commercials moet geloven, drinken Turken geen melk, zijn zwarte vrouwen nooit on gesteld en is 90 procent van de Nederlandse bevolking blank. De wereld van de televisiere clames is lang niet zo kleur rijk als de samenleving, con stateert Contrast, weekblad over de multiculturele sa menleving. Bij de reclamebureaus leeft de gedachte dat allochtonen niet interessant zijn omdat ze weinig geld te besteden heb ben. Ondertussen gaan echter veel allochtonen in de handel om producten aan „eigen" mensen te verkopen. Tijden en standen volgens getijdetabcl Hydro-metcoccntrum Zeeland t.o.v. NAP Datum Hoogwater Laagwatcr tijd stand tijd stand ZIERIKZEE 13 maart 04.00 157 10.05 -15* 16.20 167 22.05 -131 ROOMPOT BUITEN 13 maart 02.20 J60 08.30 -158 14.30 177 20.35 -135 BRUfNISSE 13 maart 04.30 171 09.55 -163 16.40 179 22.05 -141 WEMELDINGE 13 maart 04.00 181 10.00 -170 16.20 192 22.10 -148 Springtij: 15 maart Actuele informatie over afwijkingen 06-9771 DEN HAAG (ANP) - De gezondheidszorg heeft jaar lijks ongeveer 150 miljoen gulden nodig om de wachtlijsten aan te pakken. De sector heeft donder dag een uitgebreid plan gepresenteerd om de wacht tijden tot een aanvaardbaar niveau terug te brengen. Voorrang voor werkenden is taboe in het voorstel. Wel moet er meer aandacht ko men voor ziekten die door het werk worden veroorzaakt. Ook niet-werkenden moeten bij deze voorzieningen te recht kunnen. De samenwer king tussen bedrijfsartsen, verzekeringsgeneeskundigen en huisartsen moet worden verbeterd, zodat werknemers sneller en beter geholpen kunnen worden. Voor zowel patiënten, huis artsen als zorgverzekeraars moet het duidelijk zijn hoe lang de wachttijd in de diver se ziekenhuizen en Riagg's is. Zorgverzekeraas moeten, meer dan nu het geval is, voor patiënten gaan bemiddelen. Wachtlijsten zouden op Inter net gepubliceerd moeten voor den, zodat iedereen kan zien waar snel plek is. In het plan wordt opgemerkt dat een goed arbeidsmarktbe leid van essentieel belang is. Als er niet snel iets wordt ge daan, dan zijn er over enkele jaren te weinig verpleegkun digen en verzorgden. De op leidingscapaciteit voor be paalde beroepen moet worden uitgebreid. De sector denkt dat er de komende ja ren 600 extra gespecialiseerde verpleegkundigen en 250 ex tra -OK-assistenten in oplei ding moeten. Volgens de zorgorganisaties moet het kabinet de komende jaren geld blijven storten in een wachtlijstfonds, zodat de wachtlijsten kunnen worden ingelopen. Hiervoor is 75 mil joen gulden per jaar nodig. 'Zorgkloof De sector wijst erop dat er de komende jaren structureel meer geld nodig is voor de ge zondheidszorg. Omdat anders de zorgkloof, het gat tussen vraag en aanbod in de zorg sector, steeds verder zal groeien. Aan het plan werkten onder anderen mee de Stichting van de Arbeid, de patiëntenorga nisatie NP/CF, de artsenorga nisatie KNMG, de huisartsen vereniging LHV, de Nederlandse Zorgfederatie, de Orde van Medisch Specia listen en Zorgverzekeraars Nederland. Grote visserschepen mogen tot drie mijl uit de Belgische kust slechts beperkt tong vangen. (Foto: Jacob de Ronde) BRUSSEL (ANP) - De Belgische landbouwminister Pinxten wil dat grote Nederlandse en Belgische schepen slechts beperkt op tong mogen vissen bin nen een afstand van drie mijl uit de kust van beide landen. Op die manier moeten de kleine Belgische vissers ge spaard blijven. Pinxten zal dit voorstel doen aan zijn Nederlandse collega Van Aartsen (Visserij). Bel gische vissers verwachten dat hij eind deze week met een reactie komt. Een woordvoerder van Van Aart sen laat weten dat de minis ter nog geen voorstel heeft ontvangen. Zolang reageert hij niet. Het voorstel van Pinxten komt nadat Belgische vis sers maandag de haven van Oostende blokkeerden. De blokkade werd dinsdag na een verbod door de rechter opgeheven. De Belgische vis sers vinden dat de grote Ne derlandse kotters hun wate ren leegvissen. Zij zelf hebben kleine schepen, waarmee zij slechts ééndaag- se vistochten maken. De Ne derlanders zijn meerdere da gen op zee. Garnalen De Belgische vissers willen maatregelen voor de vangst van tong en garnalen. Vol gens voorzitter B. Schiltz van de Belgische Rederscen trale valt er over garnalen echter geen afspraak te ma ken. De grote Nederlandse sche pen vissen vaak binnen de 3 mijlszone op garnalen bij de Waddeneilanden. Snel De Belgen willen dat de vangstbeperking snel in gaat. Om de beperking te regelen moet een Benelux-verdrag uit de jaren vijftig worden veranderd. Dat kost geruime tijd. Pinx ten meent echter dat sprake is van een crisissituatie. Het verdrag zou dan wel snel in grijpen toestaan. APELDOORN (ANP) - De Apeldoornse politie is in het bezit van acht biljetten van 100 ecu. Het niet bestaande geld ziet er volgens woordvoerder De Ronde bedrieglijk echt uit en voelt ook als echt bankpapier. Mensen zouden zich makke lijk kunnen vergissen, meent De Ronde. De ecu is zoals bekend de naam van de aanstaande munteenheid voor de EU. De waarde van het geld zal echter worden uitgedrukt in euro's. Begin volgende eeuw zal iedereen binnen de EU met euro's betalen. Twee mannen die het grof vuil doorsnuffelden vonden de ecu-briefjes onlangs in Apeldoorn. In de veronder stelling dat zij een kapitaal aan buitenlands geld had den gevonden, boden ze de briefjes aan bij een bank in Ugchelen. Daar bleek met een dat het om fantasiegeld geld ging. Op de biljetten staat een be snorde man aan de voorzij de. Aan de achterzijde staat met bijna onleesbare letter- '^ës in het Italiaans, Frans en Nederlands een aandui ding dat het geld niet echt is: „The truth of this ban knote is gerelateerd aan de papierprijs op de dag van uitgifte". De Apeldoornse politie heeft enige tijd gezocht naar de maker van het nepgeld. Dat heeft niets opgeleverd. Bij de Centrale Recherche Informatiedienst (CRI) zijn geen andere meldingen van dergelijk geld binnengeko men. Niet strafbaar Toch wil de politie de maker graag vinden, zegt De Ron de. „Het geld ziet er echt heel goed uit. Deze persoon kan dat dus ook met be staand geld. Daar willen we wel meer van weten." Het maken van niet-bestaand geld is overigens niet straf baar. DEN HAAG (ANP) - Het gaat wat beter dan vorig jaar, maar er zitten volgens de Dierenbescherming nog steeds onverantwoord veel katten in de 110 die renasielen. Met de honden gaat het een stuk beter. Uit cijfers van de Dierenbe scherming blijkt dat vorig jaar 39.400 katten in een asiel verbleven. Dat was 6 procent minder dan in 1996. De vermindering was mede te danken aan een speciale actie van de Dierenbescherming in het najaar. In september von den alle 5000 katten die toen in de asielen zaten een nieuw thuis. Gemiddeld werd voor 82 procent van de katten vrij snel een nieuwe baas gevon den. De asielen moesten één op de zes katten afmaken. De be langrijkste reden was de drukte in de zomermaanden. Katten lopen dan infecties op. De meeste katten zijn zwerfkatten. Het aantal honden in asielen was vorig jaar .18 procent la ger dan in 1996. Honden zijn wat populairder dan katten: 90 procent was vlot weer on derdak. ROTTERDAM (ANP) - De po- litie heeft de tweede schutter aangehouden die betrokken was bij de schietpartij in de metro in Rotterdam in fe bruari. Het gaat om een 20-jarige man uit Rotterdam. Dat heeft een woordvoerder van de politie donderdag be vestigd. De schotenwisseling vond vrijdagmiddag 13 februari plaats in de metro ter hoogte van het station Maashaven op Rotterdam-zuid. Twee mannen begonnen in het metrostel op elkaar te schieten. Drie pasagiers werden daar bij geraakt door de rondvlie gende kogels. De schietpartij werd op het perron en op straat voortgezet. Daar vie len nog twee slachtoffers. Enkele weken geleden werd in Den Haag één van de schut ters, een 24-jarige Spijkenis- ser, al aangehouden. De twee de schutter werd de afgelopen weken verschillende keren gesignaleerd. De man is dinsdagavond in Utrecht gearresteerd. Suske en Wiske "DE VOGELS DER GODEN" door Willy Vandersteen EjMvmwf/y smn mresson mms m srneen me maan on tt mmam moeiono bom rnemen ze om di mm- mee en oe menen oe means- sen m nee Binnemmin. oe eoen nm inwin. 7ef, Sushi, hun jt hei wal talmer m doen meI dn boot. ik word hier kleddernat Bol ul we! beieren als ut straks op de ririer zón Trek je cape aan Utlke rivier moeien ut nu op? Ir slaan heer negens uef- u'bzrrs j. lk zal onder renin tape eens op de kaart kb ken, Wiske. Daar ;s hei daar er maar op, Suske J Verwachting t/m maandag 16 maart WEERSVOORUITZICHTEN Zaterdag Zonneschijn 20% Kans op neerslag 30% Min.temp. 2 graden Mid.temp. 7 graden Windkracht n.west 4 Zondag Zonneschijn 20% Kans op neerslag 20% Min.temp. 2 graden Mid.temp. 8 graden Windkracht n.west 4 Maandag Zonneschijn 20% Kans op neerslag 40% Min.temp. 2 graden Mid.temp. 8 graden Windkracht n.west 5 ZON- EN MAANSTANDEN 13 maart Zon op 06.59, onder 18.38 Maan op 19.05, onder 07.12 Volle maan: 13 maart (05.35) HETWEEROVERZICHT DE BILT - Het weerbeeld verschilt van dag tot dag. Was het gisteren nog grijs en soms regenachtig, vandaag zag het er vriendelijker uit met gere geld zon en een enkele (winterse) bui. Morgen moeten we opnieuw met minder genoegen nemen. Vanavond en in het begin van de nacht zijn er nog opklaringen en blijft het overwe gend droog. In de loop van de nacht neemt echter van het noordwesten uit de bewolking toe. Overdag zijn het de wolken die dan de dienst uit ma ken. Af en toe valt er wat regen of motregen uit. De wind draait naar het noordwesten en neemt toe tot matig boven land en vrij krachtig of krachtig in het Waddengebied. Het kwik stijgt in de middag naar ongeveer 7 gra den. Tijdens het weekeinde staat het Hollandse weer onder invloed van een hogedrukgebied dat met het centrum ten zuidwesten van Ierland ligt. Dat levert een noordwestelijke wind op die wolkenvelden vanaf de Noordzee aanvoert met een beperk te ruimte voor de zon. Soms valt er wat lichte regen of motregen. De tem peratuur schommelt rond 8 graden. ZOETERMEER (ANP) - Een winkel in het Zoeter- meerse Stadshart heeft nog maar beperkte keus in badpakken. De eigenaar deed woens dag aangifte van diefstal van liefst 57 stuks van de zwemkleding. Van de badpakken zijn woensdagochtend eerst stuk voor stuk de beveili gingslabels verwijderd. De politie zoekt nog naar de dader en is niet op de hoogte van de diepere drijfveren van de dief. OVERLEDEN REUSEL (ANP) - Het vierja- rig meisje uit Reusel dat tij dens een autorally op 1 maart ernstig gewond raakte, is woensdagmiddag overleden. Het meisje stond met haar zesjarig broertje achter een dranghek naar de rally te kij ken, toen een auto in de slip raakte en op de afzetting in reed. Uitgever LnO drukkerij/uitgeverij bv Zierikzee Directie W. O. Deddens Hoofdredacteur A.H.M. van den Nouweland Kantoor Jannewekken 11 4301 HH Zierikzee Postbus 1 4300 AA Zierikzee Telefoon: Algemeen 453535 Redactie 453545 Advertentieverkoop 453540 Fax 453546 Lezersservice (bezorging) De Zierikzeesche Nieuwsbode na 18.00 uur nog niet ontvangen? Bel dan ma t/m vrij 0111 -453538 Tijdens kantooruren van 8.30 tot 17.00 uur Tijdens de avonduren ma di do vr van 18.00 tot 20.00 uur (niet op woensdag) Woonhuisaansluitingen Redactie (na 17.30 uur) 0111-412905 Fotograaf (na 17.30 uur) 0111-414556 Abonnementen Abonnementsprijzen, zoals vermeld op de voorpagina, zijn inclusief 6% BTW. Losse nummers 1.25. Opzeggingen dienen een maand voor het einde van de lopende abonne mentsperiode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode gemeld te worden, Inlevertijden advertenties -Maandagkrant vrijdag tot 13.00 uur - Dinsdagkrant maandag tot 11.30 uur - Donderdagkrant woensdag tot 11.30 uur -Vrijdagkrant donderdag tot 11.30 uur Voor fouten ontstaan door telefoni sche of onduidelijk geschreven opdrachten wordt door ons geen verantwoording gedragen. Advertentietarieven Losse mm prijs 78 cent. Kontrakttarieven op aanvraag „Succesjes" (t/m 4 regels) 7.80 Oe advertentieprijzen zijn exclusief 17I/8% BTW

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1998 | | pagina 2