"Oké, wij zijn lastig en veeleisend." 1/ pot Provincie Zeeland Archeologie in Zeeland stoutenbeek Water winnen op Schouwen mm Compleet wonen WOENSDAG tl MAART 1996 HET EX7JM NIEUWSBLAD Abdi) Nieuws is de informatierubriek van de Provincie Zeeland. Redactie: Afdeling Voorlichting, Abdi) 6, postbus 6001, 4330 LA Middelburg, telefoon (0118)63 13 92 Abdij De provincie wil Delta Nuts bedrijven vergunning geven voor het onttrekken van 4,5 miljoen kuub grondwater per jaar op Schouwen-West. Dat is 0,6 miljoen kuub meer dan volgens de huidige vergunning is toegestaan. De toenemende kraag naar drinkwater maakt de verhoging noodzakelijk. Ondanks de grote water winning zal de verdroging in het gebied afnemen. (Grond)water De provincie is bij de besprekin- gen over de nieuwe vergunning Vmet Delta allerlei maatregelen jgf.overeengekomen, die er toe leiden dat voor een groot gebied een hogere grondwaterstand zal ontstaan. Om te beginnen mag Delta minder grondwater uit de duinen op pompen: 0,97 miljoen kuub tegen ,1 miljoen kuub volgens de oude vergunning. De extra waterwin ning moet komen, van een grotere infiltratie van water uit het Haring vliet. Dat leidt niet tot extra vervui ling van het duingebied. Het Haringvlietwater wordt voorgezui- verd, voordat het in de infiltratie- vijvers mag stromen. En de kwali teit van het water in het Haring vliet is de laatste jaren steeds beter geworden. Grondwaterstand De grondwaterstand zal nog niet zo gek veel omhoog gaan door de vermindering van het oppom pen van natuurlijk grondwater met ruim 100.000 kuub. Aanvullende maatregelen zullen er toe leiden dat de oppervlakte, waar de grondwaterstand invloed onder vindt van de waterwinning, kleiner wordt. Het principe van het systeem is dat de waterwinning wordt geconcentreerd in het westelijk deel bij de kust, waar de natuur het minst kwetsbaar is. De bronnen in het kwetsbare gebied in oostelijke richting, in de Zepe- duinen, zullen minimaal en zo laat mogelijk worden ingezet. De kwetsbaarste gebieden worden ontzien. Het betekent ook dat de bronnen bij het vliegveld gesloten zullen worden. Nieuws onder meer een reactie binnen gekomen van de Stichting Duin behoud. De stichting wijst het provinciebestuur er op dat in het Beleidsplan drink- en industrie watervoorziening duidelijk is ver woord dat uitbreiding van de waterwinning alleen mag plaats vinden door diepinfiltratie en niet door oppervlakte-infiltratie. Er zijn geen zwaarwegende maatschap pelijke belangen in het spel die een afwijking van het reguliere beleid voor de productie van drinkwater in natuurgebieden aannemelijk maken. De stichting noemt het een tekortkoming dat niet is gezocht naar alternatieven voor het tekort aan drinkwater dat tijdens het drukke zomerseizoen kan optreden. Er is geen onder zoek verricht naar de mogelijkhe den voor waterbesparing of toe passing van alternatieve technie ken (zoals diepte-infiltratie) aldus de stichting. Na weging van de reacties zullen GS een besluit nemen. Milieutijdingen Het artikel over de waterwinning is ontleend aan Milieutijdingen nr. 46. Milieutijdingen bevat beschrijvin gen van actuele ontwikkelingen op het terrein van ruimte, natuur, milieu en water in de provincie Zeeland. De onderwerpen die in de nieuwe uitgave staan beschre ven, zijn getiteld: Kluut is Zeeuwse verrassing bij weide vogelbescherming; Nationaal Park Oosterschelde stap dichterbij; Delta mag meer water winnen; Toekomstvisie ontwikkeling eco nomie; Grondwatermeetnet aan verfijning toe; Het groene polder model en de communicatie; Kosteloze hulp AGRidee werkt drempelverlagend; Zorg voor het milieu bij veerdiensten; Plan van aanpak herstructurering Walche ren; Elf projecten voor platte landsvernieuwing en Berichten. Milieutijdingen is gratis verkrijg baar bij het informatiecentrum van de provincie, Abdij 9 in Middel burg, tel. 0118 - 631400. Een gratis abonnement nemen kan ook. Infiltratie Tijdens de periode van inspraak is De provincie krijgt steeds meer taken toebedeeld op het terrein van de archeologie. Dat is een uitvloeisel van de overeenkomst tussen provincie en Rijk die vorig jaar is gesloten. Over de vorderingen van het archeologisch werk verschijnt vier keer per jaar een nieuwsbrief. Die is gratis verkrijgbaar. Een van de afspraken in de overeenkomst met het Rijk is dat de provincie een eigen archeoloog aantrekt. Dat gebeurt nog voor de zomer. De nieuwe functionaris zal overigens nauw gaan samen werken met zijn collega's op rijksniveau en met gemeen ten. Depot De provincie heeft de formele verantwoordelijkheid voor het archeologisch depot. De bodem vondsten worden daar gere gistreerd en beheerd. De mel dingen van vondsten komen ook bij het depot binnen. Op die manier is de archeologie actueel en, inzichtelijk. Onderdeel van de afspraken met het Rijk is ook dat de provincie de bevoegdheid krijgt opgravingen te doen. Om die bevoegdheid te regelen, komt er een wet. Veel van het werk wat staat te gebeu ren, doet het huidige Depot voor de Bodemvondsten. Omdat deze naam niet meer geschikt is als vlag de lading te dekken, is be sloten de naam te wijzigen in Provinciaal Archeologisch Centrum Zeeland. Steunpunt Er begint vaart te komen in de ontwikkeling van een provinciaal steunpunt cultureel erfgoed Zee land. Ondertussen is de landelijke evaluatienota over de steunpunten besproken. Nu blijkt dat er een duidelijke lijn is te herkennen in de manier waarop steunpunten zijn te organiseren. Wel zijn er grote verschillen in projectleiding en personele bezetting. Om een duidelijk beeld te krijgen over een mogelijke Zeeuwse opzet is een bezoek gebracht aan de provincies Utrecht en Drenthe. Het steunpunt in deze laatste provincie komt het dichtst in de buurt bij de ontwikkelingen in Zeeland. Op grond van de evalu atie, de wensen in Zeeland en de bevindingen die zijn opgedaan bij andere provincies gaat een pro jectgroep aan de slag met een uitwerking voor Zeeland. Aan bod komen: mogelijkheden voor huis vesting, personele bezetting, takenpakket en de kosten. Nieuwsbrief Over de jongste ontwikkelingen in de archeologie is een informatie blad verschenen. Nieuwsbriel Archeologie nr. 2. Bovenstaand artikel is ontleend aan dit blad. Verder komen in dit blad de vol gende onderwerpen aan bod: ROB-nieuws, de Burg van Dom burg: archeologisch monument, archeologisch onderzoek snel wegen, gemeentelijke werkgroe pen eri Malta komt er aan; Arche ologisch nieuws van oktober tot en met januari met onder meer korte beschrijvingen van onder zoek en waarnemingen op Schouwen-Duiveland, Walcheren, Zeeuwsch-Vlaanderen en Zuid- Beveland; het Pilotproject "Regi stratie archeologische voorwer pen in Zeeland"; de Archeologi sche Werkgemeenschap voor Nederland, afdeling Zeeland. De nieuwsbrief besluit met een litera tuursignalement. t Gratis verkrijgbaar De Nieuwsbrief Archeologie is gratis verkrijgbaar bij het infor matiecentrum van de provincie, Abdij 9 in Middelburg, tel 0118 - 631400. Gratis een abonnement nemen kan ook. In beroep Het is de bedoeling dat het steun punt per 1 januari 1999 aan de slag kan. Amateurarcheologie Hoewel GS veel waardering heb ben voor het werk van de werk groep amateur-archeologen West- Zeeuwsch-Vlaanderen, hebben zij toch een subsidieverzoek van de ze stichting afgewezen. Hierbij wij zen GS op de taken die de provin cie heeft op het terrein van de ar cheologie en de ontwikkeling van het provinciaal steunpunt cultureel erfgoed. Het subsidiëren van plaatselijke en regionale organisa ties zien GS als een verantwoor delijkheid voor de gemeenten. Dinsdag 17 maart zijn er drie openbare hoorzittingen van de Adviescommissie bezwaar schriften. Om 14.00 uur gaat het om een verzoek er voor te zorgen dat voetgangers gebruik kunnen maken van een wandelpad langs het fietspad dat aansluit op de rondweg Poortvliet. Het verzoek is om financiële en veiligheids redenen afgewezen. De indiener, een inwoner van Poortvliet, maakt bezwaar tegen deze afwijzing en krijgt de gelegenheid zijn stand punt mondeling toe te lichten. Om 14.30 uur gaat het om een bezwaarschrift tegen de afwijzing door GS van subsidie voor de studiebijeenkomst "Ouderenhuis vesting.Mij een zorg?" Het PCOB, organisator van de bijeen komst, maakt bezwaar tegen deze afwijzing en kan haar standpunt komen toelichten. Het Centrum voor Internationale Samenwerking in Goes is het niet eens met een subsidieverlening en maakt bezwaar. Om 15.00 uur kan een vertegenwoordiger van het Centrum het bezwaar komen toelichten. Wie belangstelling heeft voor deze zittingen of gewoon benieuwd is hoe de behandeling van een bezwaarschrift in zijn werk gaat, kan een plekje zoeken op de publieke tribune. De zittingen van de Adviescom missie zijn in het provinciehuis, Abdij 6 in Middelburg. Informatie WOV Wie meer wil weten over de Westerscheldetunnel kan dinsdag avond 17 maart terecht in het Zuidlandtheater in Temeuzen. Tentoonstellingen in de zaal, aankomsthal en foyer maken inzichtelijk hoe de toekomst er uit gaat zien. Vertegenwoordigers van de NV Westerscheldetunnel, van bouwer Kombinatie Middel plaat Westerschelde en van de Bouwdienst Rijkswaterstaat zullen in toespraken uitleg geven over: algemene onderwerpen, de tech niek, uitvoering, wegen, land schap en grond. Vervolgens komt "de zaal" aan bod met vragen. Vanaf 19.30 uur staat de koffie klaar in het Zuidlandtheater, Zuidlandstraat 111 in Terneuzen. Wie vroeg komt kan in alle rust eerst even de tentoonstellingen bekijken, alvorens de inleiders aan te horen. De inleidingen beginnen om 20.00 uur. Vanzelfsprekend is de toegang gratis. Wij (van Pot Stoutenbeek) zijn altijd vreselijk nieuwsgierig naar hoe u eet, drinkt, slaapt, luiert, leest, luistert. Naar hoe u vrienden ontvangt, studeert, zingt, puzzelt eri knutselt. Naar hoe u bezig bent. Omdat we alles in huis hebben om daar het ideale decor voor te bouwen. Fauttui! frahu tun Lffilux FntfmH Gtargrtti A /uitruil Gigi tun hthrI Mensen kijken is heerlijk. Daarom zitten op zonnige dagen de terrassen zo vol. Maar mensen die meubels kijken, zijn rond uit fascinerend. Sommigen demonstreren meteen een uitge sproken smaak, hebben al beslist voor ze binnenkomen. RW 1 »mm» frank frnlf franr W Wij komen graag bij u thuis. Po! Stoutenbeek Nieuwendljk 89, Axel, ZeeuwsVlennderen Telefoon (01151 56 ZO 10 SieMetlc keukensiudlo Ie verdieping. Elke ronrieg geopend ven 13.00 lol 16 00 uur.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1998 | | pagina 6