Een jungle onder water Remedies tegen kinderkwaaltjes Goemanszorg gereed voor nieuw seizoen Stad en Lande bijeen in Theater Mondragon Jubileumconcert koor Gereformeerde Kerk Boom voor het leven thema Boomfeestdag Jaarconcert Kunst en Eer: Uit en toch voor de buis Subsidie 1250 gulden voor ANBO-Ouwerkerk WOENSDAG 11 MAART 1998 HET EXTRA NIEUWSBLAD De Noordzee is meer dan mensenvoeten en kwallen MiDDELHARNIS - De Noordzee. Soms spiegelglad en speelterrein van zeilers en surfers, dan weer wild en woest en een gevaar voor dijken en duinen. Maar voor de meeste Nederlanders is de Noordzee gewoon een dagje strand. Lekker bruin worden en af en toe een frisse duik. Prima natuurlijk, maar er is zo veel meer in het water van de Noordzee te beleven. Het is een jungle onder water. De Noordzee is de woon plaats is van twaalf soorten haaien en er huizen 'zeemon sters' van bijna drie meter lengte. Het is de zee waarin de meeste scheepswrakken ter wereld en ze bevat honder den verschillende vissoorten. Iedereen kent de haring, de schol en de kabeljauw. Maar er zwemmen ook pieterman nen, lipvissen, trekkervissen, zee-anemonen, pijlstaartrog gen, zeenaalden, slijmvissen, laarsveterwormen, zeepaard jes, zakpijpen en zonnevissen rond. Vrouwtje wordt mannetje De lipvis is een kleine ge streepte vis met een echte pruillip. Niet dat zij de hele dag de pest in heeft, verre van dat, want de lipvis heeft geen vervelende mannetjes in de buurt om zich aan te ergeren. Sterker nog, mannetjes-lip- vissen zijn uiterst zeldzaam, want de lipvis wordt altijd als (oranjekleurig) vrouwtje geboren. En dat is het unieke van deze vis. Wanneer een groep vrouwtjes geslachts rijp is en zich wil voortplan- In Seheveningen kunnen Noordzeebewoners het hele jaar door van dichtbij-worden bekeken. ten wordt het meest bazige vrouwtje een mannetje. Zij verandert van kleur, krijgt mannelijke geslachtsorganen en is daarmee een 'hij' gewor den. Dat blijft hij tot hij doodgaat In de dierenwereld lijkt de voortplanting soms wel de enige reden van bestaan. De zeepaling heeft er zelfs z'n le ven voor over om de liefde te bedrijven. De palingen zwem men van de Noordzee naar de Azoren om zich daar Voort te planten. Aan het eind van de tocht is de paling letterlijk op van vermoeidheid en sterft hij van uitputting. Nog slechts één daad kan hij vol brengen. Zwangere mannetjes In zee leven ook zwangere mannetjes. Bij de zeepaardjes legt het vrouwtje haar eitjes- in een buidel van het manne tje. Hij is vervolgens 4 of 5 maanden zwanger en 'bevalt' dan van zo'n 50 minuscule zeepaardjes. In de Nederlandse kustwate ren komen geen mensetende haaien voor. Geen 'jaws' dus aan de Nederlandse stranden, hoewel de grootste haai ter wereld, de walvishaai wel eens in de Noordzee wordt ge signaleerd. Maar ondanks z'n lengte - soms meer dan 10 me ter - is het een goeie lobbes die alleen plankton eet. In de Noordzee zijn de bekendste soorten de hondshaai, de kat- haai en de gladde haai. Het zijn doorgaans echte schro- koppen. Soms vallen ze prooi en aan die ze nauwelijks naar binnen kunnen werken. Losse tanden Geen nood, dan schieten ge woon hun tanden los en dan gaat het alsnog En de haai kan die tanden best missen, want achter de voorste tan den zit weer een rij tanden en daarachter weer een. Die tweede rij groeit vervolgens naar voren en wordt de eerste rij, zo schuift elke rij gestaag op. De Noordzee is een jungle waar menig gevecht om het bestaan wordt uitgevochten. De giftige steek van een Pijl staartrog kan erg pijnlijk zijn en de, in het zand weggekr open, kleine Pieterman met z'n giftige rugstekels veroor zaakt jaarlijks op de Neder landse stranden heel wat pijnlijke voeten. De grootste kwal die ooit aan spoelde was 39 meter lang en de grootste school vis bestond uit drie miljard haringen. (Een kwart van de wereldbe volking!). De zonnevis (een platte vis met een grote vlek opzij) heeft een bek die, als die opengaat, twee keer zo groot wordt. Z'n maaltijd (kleine prooivisjes) zwemt zo naar binnen. Sea Life Centre Dit alles is te zien in het Sea Life Centre Seheveningen. Daar zijn ze het hele jaar door te zien en te bewonderen: de haaien, de zeepalingen, de nieuwsgierige, steeds aan het wateroppervlakte verschij nende roggen, de kreeften, krabben, garnalen en de haaie-eieren. Ze verblijven in hun natuurlijke omgeving in gigantische zoutwateraqua ria waar zelfs onderdoor gelo pen kan worden. In het centre is ook een permanente Green- peace-tentoonstelling te zien over de bedreiging van al dat moois in onze Noordzee. AFSLANKRACE ZIERIKZEE - Op initiatief van de Sint Martinusstich- ting, een organisatie voor ar moedebestrijding, wordt dit voorjaar de Nationale Af slank Race gehouden. Het is de bedoeling dat van 16 maart tot en met 5 april de Nederlandse bevolking min stens één miljoen kilo aan overtollig lichaamsgewicht kwijtraakt. Afslankers kun nen zich door familie, vrien den of kennissen laten spon soren voor een bepaald bedrag voor elk pondje of ie dere kilo gewicht. Dit geld wordt dan overgemaakt naar de stichting die het gebruikt voor de opvang, huisvesting en begeleiding van dak- en thuisloze kinderen en jonge ren in Nederland. Deelne mers die in de drie afslankwe- ken vijf kilo of meer gewicht kwijtraken, ontvangen een aandenken en een eervolle vermelding. Voor nadere in lichtingen: telefoon 035- 6023602. UITVOERING OP DRIFT IN RENESSE RENESSE - Toneelverenging Op Drift in Renesse geeft za terdagavond 21 maart een op voering van het toneelstuk 'Barend van Roos' van Mayo de Graaf in het Dorpshuis in Renesse. De voorstelling be gint om 20.00 uur. Het verhaal gaat over de on derlinge relaties tussen vier Vriendinnen en tussen die vrouwen en de echtgenoot van één van hen. Het spel wordt op de planken gezet door: Annemarie Heiligers, Hanneke Daniels, Corrie Hoogerhuis en Emmy Alma. De regie is in handen van Marco Holm. ZCA HOUDT TONEELFESTIVAL ZIERIKZEE - Het Zeeuws Centrum voor het Amateur- theater (ZCA) houdt het jaar lijkse Eenakterfestival dit jaar weer in Theater Mondra- gon in Zierikzee op 17, 18 en 19 april. Het festival biedt een breed programma van operette tot cabaret en van klassiek tot experimenteel repertoire. Opvallend in de deelnemers lijst zijn ook de dwarsverban den, die door de Zeeuwse to neelverenigingen onderling worden gelegd. Zo worden er door leden van diverse clubs tijdelijks ad hoc-groepjes ge vormd voor een optreden tij dens dit jaarlijkse Eenakter festival. De deelnemers ontvangen kort na dit festival een schrif telijke rapportage over hun prestaties van een deskundi ge jury, die dit jaar bestaat uit. Esme Soesman (drama turge), Carla Schroot (drama- therapeute), Gerard Peijs (di recteur Zeeuwse Theater Stichting) en Michiel de Wit (afgestudeerd van jongeren opleiding Amateurtheater- vhool De Ambitie). Verkoudheid, reisziekte en hoofdluis ZIERIKZEE/MIDDELHARNIS - Een heleboel kwa len en ziektes kunnen kinderen net zo goed krijgen als volwassenen. Bijvoorbeeld griep, verkoudheid of diarree. Soms zijn de verschijnselen wel \yat heftiger omdat het kinderlichaam nog weerstand moet op bouwen tegen virussen. Er zijn ook kwalen die voor al hij kinderen regelmatig voorkomen, zoals ver koudheid, reisziekte en hoofdluis. Vaak kunnen ouders zelf iets aan deze kwaaltjes doen. In de apotheek kan men terecht voor advies. Ook zijn daar di verse middelen verkrijgbaar om de verschijnselen te ver lichten of te verhelpen. Verkoudheid Een zeer vervelend kwaaltje is verkoudheid. Als een kind zich niet lekker voelt, snot tert of een verstopte neus heeft, dan kan men ervan uit gaan dat het last heeft van een beginnende verkoudheid. Er zijn geen geneesmiddelen tegen verkoudheid, uitzieken is meestal de beste remedie. Men kan het kind daarbij wel helpen. Ventileer de ruimte waarin de zieke slaapt goed; laat een raam open staan. Laat het kind slapen op een extra kus sen, zodat het hoofd wat ho ger ligt en rook niet in de aan wezigheid van het kind. Een verstopte neus kan worden gespoeld met zout water of neusdruppels. Ook tegen hoest, keelpijn en oorpijn heeft de apotheek verschil lende middelen in huis. Reisziekte Veel kleine kinderen hebben last van reisziekte. Ook deze kwaal vermindert vaak in de loop der jaren. Heeft een kind er last van, dan is het verstan dig om het voor vertrek een iders zelf wal doen aan de kwaaltjes of ziektes eren krijgen. lichte maaltijd te laten eteri. Tijdens het autorijden kan men wagenzieke kinderen het beste uit het raam laten kij ken. Laat hen in ieder geval niet lezen of puzzelen. Achteruit rijden in tram, bus of trein is niet verstandig. Tij dens een bootreis kan men het beste met het kind buiten gaan zitten, in de frisse lucht. Wanneer men per vliegtuig reist, is het verstandig een plaats te kiezen dicht bij één van de vleugels.Wanneer al deze voorzorgsmaatregelen niet helpen, heeft de apo theek middelen om reisziek te te voorkomen. Hoofdluis Hoofdluis komt veel voor bij schoolgaande kinderen. On geveer een of twee keer per jaar komt een luizenplaag on der kinderen voor. Hoofdluis is overigens geen teken van slechte persoonlijke verzor ging. De bruinige insëctjes le ven in het haar, vlakbij de' hoofdhuid. Daar voeden ze zich met het bloed van hun gastvrouw of -heer, waarbij een klein beetje speeksel in het wondje achterblijft. Dat zorgt voor de vervelende jeuk. In de apotheek zijn di verse middeltjes verkrijg baar die hoofdluis doden. De dode luizen en neten (neten zijn de eitjes van de luizen) zijn met een stofkam te ver wijderen. Om te voorkomen dat hoofdluis steeds weer te rugkomt, moet kleding en beddegoed goed worden ge wassen. Ook is het verstandig de school van het kind in te lichten en andere ouders te waarschuwen. Folder In de folder 'Kinderen en ge neesmiddelen', die kan wor den afgehaald in de apotheek bij u in de buurt, kan men le zen wat men zelf kan'doen bij kinderkwaaltjes en kinder ziektes. NUTSAVOND DREISCHOR - De Vereniging Tol Nut en Genoegen houdt vrijdag 13 maart, haar Nuts- avond in het dorpshuis in Drei schor. De leden spelen het blijspel in vier bedrijven 'Een nieuw sei zoen voor camping Blok- zicht'. Na hot toneelstuk is er bal met muziek van Ad Hage- stei jn De aanvang is om 20,00 uur Opening zaterdag 14 maart DREISCHOR - Het Streek- en Landbouwmuseum Goemanszorg in Dreischor opent zaterdag 14 maart vanaf 10.30 uur haar deuren. Na het aanbrengen van een aantal veranderingen en verbeteringen is het museum weer klaar voor een nieuw seizoen. De opening is een officiële. Voorzitter S. Loschacoff-de Kanter biedt namens de Stichting Vrienden van het museum een 'tastbare' ver rassing aan, ter verfraaiing van de collectie. Aansluitend kunnen belangstellenden zich vergapen aan de vernieuwin gen waar de vrijwilligers van het museum zich in de winter maanden voor in hebben ge zet. Zo is de vlashoek anders ingericht en zijn een aantal landbouwwerktuigen ver vangen door andere. Smidse Ook is er een heuse smidse ge- Dagelijks bouwd - voorzien van vele ori ginele gereedschappen - en is er een authentieke olieauto maat geplaatst. Aan de ach terzijde van het museum wordt momenteel hard ge werkt aan realisering van een nieuwe vlasschuur in oude stijl, In de centrale hal is dit sei zoen een wisseltentoonstel ling te zien over stolpboerde rijen, met als thema de Schouwse Stolp. Een maquet te van een stolpboerderij vormt hiervan het middel punt. Pronkstuk is ook de bronzen trofee, die vorige week door Prins Claus werd uitgereikt in het kader van de leefbaarheids wedstrijd 'een kern met pit'. Tijdens de ope ning wordt bovendien een vi deoband getoond die ge maakt is ter gelegenheid van deze wedstrijd. Goemanszorg is vanaf de ope ningsdatum dagelijks geo pend voor publiek. Van maandag tot en met zaterdag tussen 10.00 en 17.00 uur en zondags van 12.00 tot 17.00 uur. Voor- en achternamen in regio ZIERIKZEE - De Vereniging Stad en Lande van Schouwen-Duiveland houdt vrijdag 27 maart haar voorjaarsvergadering in Theater Mondragon in Zie rikzee. Het tweede gedeelte van het programma wordt ingevuld met een lezing Van C. Bierens over het onderwerp Gebruik en herkomst van voor- en ach ternamen op Schouwen-Dui veland. Bierens is voorzitter van de afdeling Zeeland van de Nederlands Genealogische Vereniging. Verder op de agenda de verkiezing van be stuursleden. Aftredend zijn S. Eggink-du Burck en J. Be- ijersbergen en H. van 't Haaff. Beijersbergen is niet, de andere twee bestuursleden zijn wel herkiesbaar. Het be stuur heeft opzichter Natuur monumenten A. Boon kandi daat gesteld. Tot 22 maart is het mogelijk schriftelijk andere kandida ten aan te melden, Hun na men worden tijdens de verga dering bekend gemaakt. De vergadering begint om 19.30 uur. Excursie Onder meer de loden van Si ad en Lande van Schouwen-Dui veland zijn uitgenodigd deel te nemen aan de excursie van de Heemkundige Kring Wal cheren. In verband met hun 25-jarig bestaan - inmiddels alweer twee jaar geleden - bieden zij de Zeeuwse zuster organisaties een trip over Walcheren aan. De reis staat gepland op za terdag 16 mei en duurt van 9.30 tot 17.00 uur. BI|EENKOMST VAN PCOB ZIERIKZEE - De nldcling Srhouwcn-Duivoland van de Protestants Christelijke Ou deren Bond houdt donderdag 12 maart een themamiddag in de Veste aan de Manhuis straat in Zierikzee. M. van Hekkc zal tijdens deze middag voorlichting geven over de wijzingen die per I ja nuari van dit jaar zijn inge gaan bij de zorgverzekcingen (ziekenfonds en particulier), alsmede over de AWBZ. leden en belangstellenden zijn wel kom, De bijeenkomst begint omt 14.l5uur. In Theater Mondragon ZIERIKZEE - Uit en toch voor de buis. Dat is het motto van de jaaruitvoering van Kunst en Eer zater dag 21 maart in Theater Mondragon in Zierikzee. Kunst en Eer haalt, zo schrijft de harmonie, alles uit de kast om zich aan het publiek te presenteren. „Zoals het Schouwen-Duivelands oudste orkest betaamt. Vooruitstre vend én van een kwaliteit die hel de moeite waard maakt om uit huis te komen. Het klinkt misschien wat arrog ant, maar wij durven de con currentie aan met die miljoe nen kostende producties waar de TV-zenders u mee om de oren slaan dag in dag uil. Een avondje live muziek, daar kan toch niets tegen op voor een echte muziekliefheb ber." Bezoekers van het concert die ook regelmatig voor de beeld buis zitten krijgen tijdens de jaaruitvoering van de Zierik- zeese harmonie herkenbare melodieën te horen en ook bij de presentatie van de muziek stukken wordt ingespeeld op het thema van de uitvoering. Zo speelt het leerlingenorkest onder leiding van A. de Vos onder meer het thema van highschool-soap Beverly Hil- Is 90210 en de Science-fiction- serie Star Trek Generations terwijl de Harmonie Speedy Gonzalez voorbij laat komen en hoogtepunten uit Evita ten gehore brengt. Verder op het programma Beauty The Beast, Sibeliujji Finlandia, Joking Drums ana Lyra's, Stick jokes en The Final countdown. Het concert wordt afgesloten met een door de harmonie en het tam boerkorps gezamenlijk ge speeld Harmonique. De zaal is open vanaf 19.30 uur. Het concert begint om 20.00 uur. Wegens vijftigjarig bestaan ZIERIKZEE - Het kerkkoor van de Gereformeerde Kerk van Zierikzee bestaat vijftig jaar. Daarom geeft het koor zaterdag 21 maart een jubileumconcert in de Gereformeerde kerk in de Sint Domusstraat. Op het programma staan wer ken van onder anderen Han del, Wesley en Vaughan Wil liams, alle uit de Engelse kerkmuziek. De alt Liesbeth Franken, sopraan Liesbeth Noordhof en organist Prosper Sevestre verlenen hun mede werking. De algehele leiding is in handen van Mar van der Veer, die sinds 1980 de vaste dirigent is van het koor. Het kerkkoor vervult sinds jaren een dubbelfunctie. Als cantorij werkt het één keer per maand mee aan de ere dienst. Daarbij zingt het vaak nieuwe liederen. Liederen uit de vervolgbundels op het liedboek voor de kerken (Zin gend Geloven) staan regelma tig op het programma. Maar ook muziek uit andere bron nen van kerkmuziek wordt gezongen, zoals Engelse kerk muziek, de onberijmde psal men en liederen uit de studen- teneclesia (Huub Oosterhuis). i Christmas Carols Onlangs voerde het koor nieuwe muziek uit uit de mu sical over Job en verzorgt het regelmatig concerten buiten de zondagse erediensten om. Het koor nam het initiatief tot de jaarlijkse Ceremony of Christmas Carols in de Nieu- 1 we Kerk, die dit jaar voor de k tiende keer zal worden uitge voerd. Een aantal keren werd het passieoratorium The Ch- rucifixion gezongen. Ook wa ren er cantatediensten en al gemene concerten. Dit jaar neemt het koor het Gloria uit een mix van Vivaldi in studie. Het jubileumconcert begint om 17.00 uur. Opening in Renesse SCHOUWEN-DUIVELAND - Boom voor het le ven. Dat is het thema van de 42e editie van de Boomfeestdag, die plaatsvindt op woensdag 25 maart. Wethouder G. van de Velde- de Wilde opent het feest door de eerste boom te plan ten. Zij doet dat tussen 9.00 en 10.00 uur in het bijzijn van de leerlingen van groep 6, 7 en 8 van openbare basis school 't Staepel'of in Re nesse. De leerlingen van deze school planten in totaal acht bomen. Als locatie is geko zen voor de Constantijn- weg. Ook de leerlingen van alle andere basisscholen op Schouwen-Duiveland ne men deel aan de Boomfeest dag. In de ochtenduren trekt de bovenbouw er op uit om kastanjes, eiken, lin den, heesters en sierperen te planten. Maar er staat meer op het programma. Leerlingen uit Dreischor en Noordgouwe worden ingezet bij het bo men knotten. Bovendien t staat voor leerlingen uit Zierikzee, Burgh-Haamste- de en Renesse aansluitend een educatieve wandeling gepland. Boomfeestdag is voor vele scholen vast on derdeel van het lesprogram ma. In het kader van het voor dit jaar gekozen thema wordt onder meer in de les sen aandacht besteed aan dieren in en om de boom. bo men als voorraadkamers en de dagelijkse betekenis van bomen. Geprobeerd wordt op deze manier de betrok kenheid van de kinderen bij hun eigen omgeving te ver- j groten. Voor koersbaispei OUWERKERK - De afdeling Ouwerkerk van de Al gemene Nederlandse hond van Ouderen (Anbo) krijgt van het Juliana Welzijn Fonds een bijdrage van 1250 gulden voor de aanschaf van een koersbai spei. Het Juliana Welzijn Fonds ondersteunt Drojectcn die mensen betrekken bij hun ei gen omgeving zoals bijvoor beeld buurtverenigingen, so ciëteiten voor ouderen, dorpshuizen en buurt- en wijkcentra. Het fonds steunt ook projecten die willen Voor komen dat mensen geïsoleerd raken zoals Vrijwillige hulp diensten. jeugdzorg en zorg voor ouderen en dak- en thuislozen. Het fonds verstrekt jaarlijks zo'n 1200 bijdragen voor in to taal ruim 20 miljoen gulden Hel gaat daarbij om bijdra gen in inventaris, gebouwen, voorlichtingsprojecten, des kundigheidsbevordering, prakt ijkondersteunend on- derzoek, werkvernieuwing en de start van een organisa tie. Onafhankelijk Het Juliana Welzijn Fonds is een onafhankelijk fonds dat zijn gold ontvangt uit onder meer de BankGiroloterij cn De Lotto

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1998 | | pagina 14