Veilig rijden, bij bevroren weggedeelten Fibromyalgie thema van de maand maart Voortbestaan Ouddorps Museum ter discussie Voetgangers- fietsveerboten dier in het vizier Treinmodelruilbeurs PUZZELRUBKIEK Onderhandelingen Gooye liggen stil WOENSDAG 11 MAART 1998 HET EXTRA NIEUWSBLAD Ook in maart kunnen de wegen 's morgens glad zijn ZIERIKZEE/MIDDELHARNKS - Sneeuw, ijsel en bevroren weggedeelten veroor/aken vaak onver- jjvacht hinder voor het verkeer, ondanks alle inspan ningen van gladheidsbestrijders. En terwijl de auto mobilisten bij het verlaten van hun huis op de stoep voor de deur al bijna onderuit glijden door de glad heid, verwachten ze toch gewoon met 120 kilometer per uur op de snelweg te kunnen rijden. Er wordt immers volop ge strooid.. Maar ook al rijden er overal strooiwagens; autorij den bij gladheid blijft ge vaarlijk. Gladheid vraagt nu eenmaal om een ander rijge drag dan een droog wegdek. Automobilisten moeten daar- •pcn hun rijgedrag aanpassen rdoor hun snelheid te matigen, meer afstand te houden en zo veel mogelijk op de rechter rijstrook te rijden. Langere remweg ■ftet weggennet verkeert in goede conditie en wordt goed onderhouden.Onder normale omstandigheden stelt het de weggebruiker dan ook niet voor onaangename verrass- Glijbaan k mg en. Hierdoor rijden veel automobilisten rond met een idee van 'mij kan niets-gebeu- ren'. Tot het ineens sneeuwt, ijzelt of natte weggedeelten glad worden door opvriezen. Dan loert overal gevaar. De remweg wordt langer, soms hebben zelfs de beste banden geen grip meer op het weg dek. auto's glijden alle kan ten op. Ook al is er een leger van gladheidsbestrijders bezig het wegennet begaanbaar te houden, er zijn altijd plekken waar het kan misgaan. Be rucht zijn op- en afritten van autosnelwgen, bruggen en viaducten. Verder is het uit kijken geblazen op stille weg gedeelten, met name 's nachts als er verse sneeuw valt. Het is dan moeilijk de weg sneeuwvrij te houden. De neerslag wordt ook niet weggereden door andere au to's, waardoor een glijbaan kan ontstaan. Ook bij de overgang van snelweg naar secundaire weg en van door gaande weg naar woonstraat kunnen gladheidsverschillen ontstaan. Wees daarop be dacht. De wegbeheerders doen er al les aan om de gladheid te be strijden de rij-condities opti maal te houden. Maar de au tomobilist heeft ook een ei gen verantwoordelijkheid en dient zijn rijstijl aan te pas sen. Bij gladheid gelden enige voor de hand liggende ge dragsregels: matig uw snel heid, houd extra veel afstand, maak geen onverwachte manoeuvres en rijd defensief, wees dus extra alert op uw voorgangers. Vaak worden de automobilis ten via de matrixborden bo ven de weg of via andere aan wijzingen naar één rijstrook gedirigeerd, meestal de rech ter. De reden hiervoor is dat veel verkeer op één rijstrook die baan beter begaanbaar houdt. Rijden op de rechter rijbaan betekent echter ook dat de linker rijstrook extra glad en gevaarlijk kan wor den. Rem steeds bedacht zaam, gelijkmatig en niet plotseling. De wielen moeten nog net blijven draaien. Als •ze blokkeren glijdt de auto door. Beheerst remmen ver mindert het slipgevaar. Als men achter &en strooiwa gen rijdt, blijf daar dan op enige afstand achter rijden. Haal de auto niet in, want vóór de strooiwagen kan het spiegelglad zijn. Houd extra rekening met (brom)fietsers en motorrijders. Hun voertui gen zijn bij gladheid nog in- stabieler dan uw auto. De wekker vroeger Als er 's avonds gewaar schuwd wordt voor een moge lijk gladde ochtendspits" zet de wekker dan wat vroe ger. Houd rekening met lan gere rijtijden. Vertrek op tijd. Luister naar de ver keersinformatie of raadpleeg teletekst. En als men niet echt dringend de deur uit moet, kan men beter thuisblijven Dat is wel zo veilig. GEVONDEN VOORWERPEN MIDDELHARNIS - Bij het politiebureau in Middelhar- I nis liggen diverse voorwer pen. die in de maand februari i werden gevonden. Eigenaren kunnen hun vermiste goede- l ren ophalen. «'vanuit Middelharnis werden T een damesbril. een doos met sieraden, een helm, een ket ting. en twee horloges bij het bureau binnengebracht. In I Sommelsdijk werden een blauwe sjaal, een portemon nee. een armband met in- L scriptie en een afstandsbedie- pni ng aangetroffen, in Ouddorp een ketting en een aanhangwagen en in Stellen dam een portemonnee. WINTERSE MAALTIJD OOLTGEN SPLAAT - Oude- ren kunnen dinsdag 17 maart een winterse maaltijd nutti gen in *t Centrum in Ooltgens- plaat. Op het menu staat erw tensoep. Het betreft een initiatief van de Stichting Welzijnswerk Oostflakkee. maaltijd begint om 12.00 uur. Belangstellenden kun nen zich aanmelden via tele foon 0187-631676. INSCHRIJVING OMLOOP GOEREE MIDDELHARNIS - Wande- laars kunnen zich inschrijven voor de negende Omloop van Goeree-Overflakkee, die 28 en 29 augustus wordt gehou den. inschrijfformulieren zijn verkrijgbaar bij de VW-kan- toren in Ouddorp en Middel harnis. de gemeentekantoren in Oude-Tonge. Middelhar nis, Goedereede en Dirksland en bij boekhandel Vroeginde- weij in Middelharnis. OPEN OCHTEND VOOR VROUWEN OOLTGENSPLAAT - In ver- enigingsgebouw Elthato aan de Zuid Achterweg in Oolt- ensplaat wordt woensdag 18 maart een open ochtend voor vrouwen gehouden. Het be treft een initiatief van de Ne derlandse Hervormde Ge meente Ooltgensplaat/Lang straat. Evangelist van stich ting Predik het Woord M. C. ySchreur vertelt over het on- lerwerp evangelisatie. De bijeenkomst is van 9.30 tot 11.30 uur. PAASBRUNCH MIDDELHARNIS - In restau rant Chapeau aan de West- dijk in Middelhynis wordt tweede paasdag, 13 april, een paasbrunch gehouden. De op- brengst is bestemd voor SOS- Kinderdorpen in Bulgarije De paashaas komt op bezoek en kinderen kunnen zich be zighouden met eieren verven, tekenen en een film bekijken. j Voor reserveringen: telefoon 0187-612094. GELDBINGO DIRKSLAND - Buurtvereni- ging West houdt donderdag 12 maart een geldbingo In de Victoriahal in Dirksland Er worden acht rondes en een su perronde gespeeld. Aanvang 20 00 uur Actie om bekendheid te geven aan reumatische aandoening ZIERIKZEE/MIDDELHARNIS - Fibromyalgie, een reumatische aandoening die veel pijn veroorzaakt in spieren en gewrichten staat centraal tijdens een lan delijke actie die, op initiatief van de gezondheids zorg, wordt gehouden gedurende de maand maart. 'Geen dag zonder pijn', waar in alle tot nu toe bekende ge gevens en behandelmethoden aan de órde komen, worden verklaard en toegelicht. In het boek zijn ook gesprekken met patiënten opgenomen. Hierbij wordt uitgebreid Omdat de eerste verschijnse len van 'weke delen reuma' vaak moeilijk herkenbaar zijn, ook voor artsen, duurt het soms jaren voordat pa tiënten zeker weten wat voor ziekte ze hebben. In de aetie- maand verschijnt het boek aangegeven hoe men kan om gaan met deze ziekte. Het Nationaal Instituut voor Ge zondheidsbevordering en Ziektepreventie (NIGZ) coördineert gedurende de ac- tiemaand voorlichtingactivi teiten die overal in het land worden gehouden, zowel voor artsen en fysiotherapeuten als patiënten en hun verzor gers. Het gaat daarbij om sympo sia, cursussen en publikaties. Ook veel thuiszorginstellin gen en de zogenaamde Ge zondheidswij zers nemen deel aan het project. Bij dit alles wordt nauw sa mengewerkt met de Nationa le Vereniging voor Fibromy- algiepatiënten, de FES die ruim 10.000 leden heeft. Het is de bedoeling dat in de actie- maand een samenwerking sprotocol wordt gelanceerd voor onder meer huisartsen, fysiotherapeuten en reuma consulenten. Daarnaast wor den aanbevelingen gegeven voor behandeling en begelei ding van het fibromyalgie- syndroom. Na een groot aan tal activiteiten in het hele land volgt op zaterdag 28 maart het formele sluitstuk van de fibromyalgiemaand met een bijeenkomst in As sen, die zowel bedoeld is voor patiënten als bij hun zorg be trokkenen. Nadere informatie telefoon nummer 0597-613082. OUDDORP - De meeste leden van de adviescommis sie financiën van de gemeente Goedereede waren niet gelukkig toen wethouder L. Visser de toekomst en de financiële positie van museum Ouddorps Raad en Polderhuis in een openbare commissievergade ring ter discussie stelde. De commissieleden vonden het niet juist dat Visser dat deed zonder van tevoren overlegd te hebben met het bestuur van het Ouddorpse museum. Dat kon nu, via de rechtstreekse uitzending van de vergadering op radio Goe- ree, voor het eerst horen dat de wethouder plannen had met het museum. Maar Peter Grinwis (VGB) prees Visser omdat hij koos voor openbaarheid en niet voor geheimhouding. De wet houder had reeds een alterna tief voor het raadhuis, mocht dat leeg komen, zo bleek ter vergadering. Hij herinnerde eraan dat de stichting Ge meenschappelijke Biblio theek Goeree op zoek is naar een geschikte lokatie voor een vaste bibliotheekvoorzie ning. Het leek de wethouder wel wat. om de bibliotheek in het raadhuis te vestigen. De meeste commissieleden ston den daar echter niet positief tegenover. Het kostenplaatje voor een bibliotheek is nau welijks bekend en ook is niet duidelijk welke investerin gen nodig zijn om het gebouw hiervoor geschikt te maken, meende de PvdA. De SGP wilde het museum en de bibliotheek losgekoppeld zien: We moeten eerst kijken wat met het museum moge lijk is en daarna pas zoeken naar een eventuele invulling van het leegkomende gebouw meende B. L. Noorthoek. De commissie adviseerde Vis ser om eerst een open gesprek met het museumbestuur aan te gaan. Dit bestuur zond nog diezelfde avond een brand brief naar het college van B&W. Het sprak hierin haar teleurstelling uit over het feit dat geen van de commissiele den het bestaansrecht van het museum had verdedigd. Naar hun mening werd volko men voorbij gegaan aan de cultuurhistorische waarde van het museum. Ook zouden de toegezonden financiële stukken verkeerd geïnterpre teerd zijn. Wethouder Visser zal in een volgende vergadering op dit punt terugkomen. THEMA-AVONDEN JAILHOUSE SOMMELSDIJK - Jongeren- centrum Jailhouse gaat meer thema-avonden organiseren. Op zaterdag 14 maart wordt in het jongerencentrum een Homeless muziekspektakel gehouden, waarbij muziek uit de jaren tachtig centraal staat. Op zaterdag 28 maart staan de jaren zeventig in de schijnwerper tijdens een mu zikale avond. Ook heeft de leiding van het jongerencen trum plannen voor muziek avonden, waarbij steeds de muziek van een band centraal staat. Jailhouse is gevestigd aan het Haveneind 38 in Som melsdijk. Het nieuwe kantoor van de CZ-grocp. GOES - De Commissaris van de Koningin W. van Gel der heeft gisterenmiddag, dinsdag, het nieuwe hoofd kantoor van CZ-groep Zorg verzekeringen aan de Wul- faertstraat in Goes geopend. In het nieuwe kantoor kun nen voortaan zowel de zie kenfonds- als de particulier verzekerden van CZ op één centraal punt terecht. Voor heen had CZ een vestiging (voor particulier verzeker den) in Goes en een kantoor (voor ziekenfondsverzeker den) in Middelburg. De keuze van de nieuwe loca tie is gebaseerd op dc centrale ligging zowel in de regio als in de plaats Goes zelf. Het. pand is gelegen in dc directe omgeving van het NS-stat ion, aan een doorgaande weg, Het kantoor heeft oon moderne en open uitstraling. Er is f;ebouwd met hoogteverschil- en, in drie parallelle kan toorstroken van verschillen de. hoogte In de Vroone in Kapel Ie KAPELLE - In gemeenschapsruimte De Vroone in Kapelle wordt zaterdag 14 maart de Zeeuwse trein modelruilbeurs gehouden. Tijdens het evenement wordt een grote hoeveelheid materi aal aangeboden op het gebied van modelspoor. Via video's worden treintjesgekken op de hoogte gehouden van de nieu we ontwikkelingen op het ge bied van hun hobby. Verder is er een testtafel waar locks of wagons gratis worden getest. Het evenement is van 10.00 tot 15.30 uur. OUDE TONGE - Wanneer alles volgens plan verloopt komen er nog dit jaar recreatieve voetgangers- en veerboten die, gedurende het zomerseizoen, een ver binding onderhouden tussen de havenkom in Oude Tonge en Beneden Sas in Steenbergen. En de haven kom in Ooltgensplaat, de Galathese Haven en Din- teloord. Het Oostflakkeese college van burgemeester en wethou ders staat positief tegenover dit initiatief, dat volgens haar een positieve invloed zal hebben op de recreatieve mo- golijkheaen in de gemeente. De voetgangers- en fiet.svcer- boten zijn gekoppeld aan fietsroutes. Tijdens de raadsvergadering, dié donderdag 12 maart wordt gehouden in het. raads huis in Ooltgensplaat, stelt het college aan de raad voor om 20.000 gulden beschikbaar te stellen als bijdrage aan de nieuwe voetgangers- en fiets- veren. Het grootste deel van dit geld; 15.000 gulden, be treft een garantiesubsidie. Dat wil zeggen dal di1 he drag, of een deel daarvan, al leen hoeft te worden betaald wanneer aan het eind van het zomerseizoen blijkt, dat de ex ploitatie van de nieuwe veer boten niet dekkend was. Ook de gemeente Steenbergen geeft voor het eerste jaar van de recreatieve veerdiensten zo'n garanticsubsidie. Samen dekt dit vijftig procent van het risico van de onderne mers. Zelf dragen de onderne mers het eerste jaar ook vijf tig procent. risico. Hot initiatief voor de twee nieu we toeristische vaarverbin- dingen is afkomstig van het. Bureau voor Toerisme Zee land, Die startte de afgelopen jaren ook in Zeeland een aan tal voetgangers- en fietsveer- dienston op, waarvan inmid dels is gebleken dat ze dekkend zijn. De raadsverga dering, waarbij dit onder werp aan de orde komt, wordt gehouden in het oude raadhuis in Ooltgensplaat en begint om 19.30 uur. Da prijswinnaar van da puzzel van woensdag 25 tebruari it> Een waardebon van j 25,-: Mevr. De Ruiter, Pr. Margrietstraat 26, Middelharnis De oplossing van de puzzel van 25 tebruari is Met iemand in zee gaan De oplossing van de nieuwe puzzel kan worden gestuurd naar de Redactie Het Extra Nieuwsblad. Postbus 1, 4300 AA Zierikzee. De enveloppe of briefkaart kan natuurlijk ook in de brievenbus van het kantoor aan het Jan- newekken worden gedeponeerd. De Extra-puzzel verschijnt iedere veertien dagen. Een vriendelijk verzoek is om op de inzending duidelijk het woord Extra puzzel te vermelden. Enveloppen ol briefkaarten waarop niet staat vermeld om welke puzzel het gaat kunnen niet meedingen naar een prijs. De inzen dingen voor de nieuwe puzzel moeten uiterlijk vrijdag 20 maart in ons bezit zijn. Denkt u aan de postzegel. Horizontaal: 1. veronica; 4. twist; 7. lang niet uitnemend; 9. een zekere; 10. hoog aanzien; 11. kamervogel; 14. meubel; 15. gebogen been; 17. blijk; 18. vreemde munt; 19. Europeaan; 20. kleur; 21. broeibak; 23. waakzaam; 25. het druppelsgewijze vocht doorlaten; 28. vogel die gemakkelijk leert praten; 29. in hoge mate; 30. groet; 33. kleurloos zout; 34. epiloog. Verticaal: 1. wat iemand nalaat; 2. benedendeel van een winkelgevel; 3. bouwmateriaal; 4. vertrek in een gebouw; 5. rolsteen of blok; 6. niets uit voeren; 7. weerkundige; 8. feliciteren; 11. hoge militaire rang; 12. streling; 13. verhoogde plaats in een vertrek; 15. veerkracht; 16. nog eens; 20. mensapen; 22. vrachtschip; 24. uitdagend; 26. kantoorbediende; 27. es doorn; 31familielid; 32. zelfbewustzijn. Het sleutelwoord wordt gevormd door de letters in de vakjes; 2, 19, 34, 4, 33, 24,10,15,28, 6,18, 32,7. DIRKSLAND - De onderhandelingen over privatise ring van sportcomplex de Gooye in Dirksland liggen voorlopig stil. Het bedrijf dat belangstel ling heeft om het complex te gaan runnen, Laco Interna tional BV, verlangt van de ge meente Dirksland een grotere jaarlijkse bijdrage dan de 400.000 gulden die het college van B&W in gedachten heeft Het financiële breekpunt kwam na^r voren tijdens een bespreking in het gemeente huis van Dirksland tussen vertegenwoordigers van bei de partijen. Behalve de wet houders van financiën en wel zijn waren daar ook mensen van de Stichting Zwembad bij betrokken en vertegen woordigers van Marktplan Adviesgroep; het bureau dat de gemeente Dirksland advi seert in deze zaak. Tijdens de bespreking bleek dat Laco International BV voor de exploitatie van sport complex De Gooye jaarlijks 100.000 a 200.000 gulden meer nodig heeft, dan het bedrag van 400.000 gulden dat Dirks land in haar 'bidbook' heeft opgenomen. Tijdens de be spreking bleek eveneens dat de eis van Laco International realistisch is omdat De Gooye veel achterstallig onderhoud heeft en een aantal vervan gingen nodig is. De vertegenwoordigers van de gemeente Dirksland en de Stichting Zwembad besloten de onderhandelingen af te breken omdat zij van het col lege van B W en de gemeen teraad eerst een duidelijke uitspraak willen over het be drag dat men jaarlijks aan het sportcomplex wil beste den. Afgesproken werd dat Marktplan Adviesgroep voor 13 maart haar eindconclusie naar het college stuurt. Burgemeester en wethouders kunnen dan een standpunt bepalen, waarna de gemeen telijke adviescommissies hun mening naar voren kunnen brengen en de raad een beslis sing kan nemen. (Foto: Marijke Folkertsma) In het dierenasiel in Zierikzee verblijven momenteel twee mooie, witte katten. Witje en Mickev. Het is het beste voor Witje (kater) en Mickey (poes) is dat ze samen in één gezin ge plaatst worden. Do tweeëneenhalf jaar oude katten zijn broer en zus en erg aan elkaar gehechtWitje is egaal wit en Mickey heeft behalve vele witte, ook enkele zwarte haren. Verder is opvallend nan Mickey dat ze een geel en pon blauw oog beeft Beide katten zijn erg actief en gesteld op veel aandacht. Ze zijn dol op een aait je, knuffeltje of 'gesprekje' Witje en Mickey gann graag naar buiten Do makkelijke viervoeters kunnen goed overweg met soortgonolen en kinderen Belangstellen den die deze prachtige exemplaren onder hun hoede willen ne men en de nodige aandacht willen geven, kunnen contact op nemen vla telefoonnummerOl 11-417013. Poes Faith, die vorige week in de krant stond, is nog niet geplaalst ln het onderko men aan de Zandweg zitten moment eel 1 icn katten en vier hon den,

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1998 | | pagina 11