1*9 T a Intrigerende werken van wereldburger De Waal Stad en Lande bijeen in Theater Mondragon Madrigaalkoor vindt draai STREEKNIEUWS KERKDIENSTEN VOOR BIDDAG I R RI -TAN D MAANDAG 9 MAART 1998 NR 26345 5 RECENSIE Liesbeth Franken Voor een hondertal toehoor ders gaven het Madrigaal koor en het Strijkersensem ble van de Zeeuwse Muziekschool onder leiding van Rien Hillebrand zaterdag een concert in de St. Willi- brorduskerk te Zierikzee. Hierin wisselden instrumen tale en vocale muziek elkaar af en klonken tot slót samen in de Mis in G van Franz Schubert. Het Strijkersen semble, bestaande uit leerlin gen en enkele docenten van de Zeeuwse Muziekschool, open de het programma met delen uit de "Watermusic" van G.F. Handel. Deze elegante, fees telijke muziek begeleidde in 1717 de Britse koning met zijn gevolg tijdens een tocht in een open boot over de Theems. Voor het orkest was er een aparte boot met vijftig in strumenten van allerlei soort. Zoveel instrumenten telt het Strfjkersensemble niet, maar met zestien strijkers wist het zaterdag heel fraai de sfeer op te roepen die men zich voor stelt bij zo'n koninklijke boottocht. Daarna was het de beurt aan het Madrigaalkoor: twintig zangers, eveneens leerlingen en enkele docen ten, die capella zeven motet ten van Brückner brachten. Brückner is vooral bekend om zijn grote symfonische werken. Deze motetten wer den door het koor royaal neergezet. In het eerste motet "Locus iste" klonk het koor wat hard. Het was duidelijk dat men zocht hoe het geluid te doseren in deze kerk, waar van de akoestiek prettig is voor het koor zelf, maar waarin alles gauw hard en hoekig klinkt. In de daarop volgende motetten voelde het koor zich steeds beter op zijn gemak en al gauw werd dui delijk dat deze zangers kon den putten uit talrijke nuan ces, van een intiem piano tot een stralend forte en alles wat er tussen ligt. Het orkest voerde hierna enkele delen uit het Strijkkwintet nr. 2 in Bes uit naar Serenade 10 "Gran Partita" van W.A. Mo zart. Hier werd niet geheel vlekkeloos gespeeld en ook de zuiverheid liet af en toe te wensen over. Toch vergoedde de gedrevenheid en het ple zier waarmee gemusiceerd werd ruimschoots deze oneffenheden. Het hoogte punt van dit concert werd ge vormd door de Mis in G, Deutsch 167 van Franz Schu bert. Koor en orkest bloken perfect op elkaar afgestemd. De uitvoering van deze mis was een waar feest. Tot slot alle lof voor dirigent Rien Hillebrand, die deze avond actief was als dirigent van zo wel koor als orkest, aktivitei- ten die voorwaar niet van zelfsprekend samengaan. BROUWERSHAVEN Schoenverkoop In de recreatiezaal van Poor tershof, Stichting voor Huis vesting van en Zorg voor Ou deren, wordt woensdag a.s. een schoenverkoop gehou den. Deze begint om 14.00 uur. BRUINISSE Geslaagden Alle deelnemers aan de reani- matiecursus legden het exa men met goed gevolg af. Een diploma werd uitgereikt aan N. Moi-de Raat, J. Mol en E. Houtman uit Schuddebeurs, A. Kamp uit Zierikzee, C. Braai uit Dreischor, J. Kik- Stouten uit Sirjansland, M. Broos uit Renesse en J. van OeVeren uit Kerkwervq, H. Lievense en I. Lievense uit Nieuwerkerk, H. Looy, ,C. Dooge, J. Donselaar uit Oos terland en J. Kievit-Kik, P. van de Houten en D. Jaski- van de Hurk uit Bruinisse. De docenten v^raren J. Haasnoot en H. Bontekoe. Mensen die eveneens belangstelling heb ben voor het volgen van de cursus reanimatie kunnen zich opgeven bij secretaresse M. Steketee-de Later: 482267. 'je hoeft niet progressief te zijn om als vrouw te functioneren' Traditionele foto scoort ZIERIKZEE - Een oudere dame die sokken aan het stoppen is in de tuin. Bea Poppe uit Zierikzee won met deze foto van haar moeder zaterdag zowel de ju ry- als de publieksprijs op de Internationale Vrou wendag 1998 in het MFC in Zierikzee. Het 8 maart-team Schouwen- Duiveland schreef de foto wedstrijd 'Een vrouw om trots op te zijn' uit. Een foto wedstrijd door én over vrou wen. Twintig deelnemers en vele ontroerende foto's wa ren het resultaat. Juryleden Marieke Mandemaker, Eva de Lange en Joke van Bek- kum bogen zich over de pren ten en kozen een nummer één. Tot ieders verrassing bleek dit ook de favoriet onder het publiek. ,,Een lieve foto, die je bij blijft. Er zijn heel veel foto's van vrouwen uit ande re landen, iets dat goed bij het thema van de avond past. Maar het is ook goed om trots te zijn op een vrouw in je ei gen omgeving," verklaart ju ry-voorzitter Van Bekkum de keuze van haar team. Tech nisch is de foto niet perfect, geeft ze aan: „Maar het gaat om de uitstraling en kracht van de foto. De inhoud gaat voor ons boven de vorm." Dat die inhoud nu juist een beeld laat zien van een vrouw die een traditioneel karweitje klaart, is volgens haar niet strijdig met de uitgangspun ten van de Vrouwendag en van de wedstrijd. „Je hoeft geen progressieve vrouw te •zijn om goed te functioneren. Dit is een vrouw die al heel lang sokken stopt en zich daar goed bij voelt," aldus Van Bekkum. De tweede prijs werd in de wacht ge sleept door Helma op 't Hof uit Sirjansland. Jessica Prager, lid van het 8 Maart-team, lichtte de bete kenis van de wedstrijd nader toe. Er komen te weinig vrou- .wen in beeld, zo stelde zij. „En kijk ook eens hoe vrou wen in beeld komen. Het geeft een eenzijdig beeld, let maar op, vrouwen komen vooral in hun rol als slacht offer in beeld." Maar vrou wen zijn mensen om trots op te zijn en dat was ook wat de tentoonstelling in het MFC liet zien. „Het is de hoogste tijd dat vrouwen gezien wor den in wat ze kunnen, zijn en doen in deze wereld. Ik ben er trots op dat deze tentoonstel ling daar een beeld van geeft - en ook van de grote diversi teit van vrouwen; we zijn geen eenheidsworst," sprak Prager de aanwezigen toe. Opstekertje De wedstrijd was een opste kertje voor het 8 Maart-team, naast Prager bestaande uit Hedi Bogaers, Ineke Dagevos en Joke Enserink. „We heb ben voor het eerst bepaalde eisen gesteld aan de inzendin gen en dat is goed te merken. Wat er nu te zien is, is tot nu kwalitatief het beste," beves tigen Bogaers en Dagevos. De organisatie van een dergelij ke dag - die ditmaal zo'n hon derd vrouwen op de been bracht - is een leerproces, al dus de twee vrouwen. „We vonden het eerste gedeelte nog iets te statisch. Met name de vrouwen uit het Asielzoe kerscentrum hebben tijdens het officiële gedeelte niet veel te doen." De optredens van het Schouwse koor Accoord en van accordeoniste Stien Mennema dienden ter verle vendiging van dit eerste deel. Het repertoire bevatte echter veel Nederlandstalig reper toire. DJ Ladij verzorgde la ter op de avond de - meer in ternationaal getinte - muziek, wat uitliep op een swingend feestje tot in de latere uurtjes. „We hebben veel goede gelui den van bezoeksters gehoord Bea Poppe bleek goed. voor zowel de jury- als de publieksprijs. en complimenten gekregen voor een zeer gezellig feest," aldus Prager. Verhalenwedstrijd Geïnspireerd door het succes bogen een aantal betrokke nen zich aansluitend over de Internationale Vrouwendag van volgend jaar. Besloten is een verhalenwedstrijd op po ten te zetten. 'Op 8 maart 1999 schrijven vrouWen geschiede nis' luidt het'motto voor de nieuwe editie. De fotografische producten Joke van Bekkum (links) licht de van de vrouwen die dit jaar deelnamen aan de wedstrijd verdwijnen niet onmiddelijk uit beeld. Tussen vrijdag 13 en vrijdag 27 maart is de ex positie 'Een vrouw om trots op te zijn' nog te zien in open bare bibliotheek De Stolpe in Zierikzee. Op die locatie lig keuze van de jury toe. (Foto: Marijke Folkertsma) gen ook handtekeninglijsten ten bate van de internationa le campagne Een bloem voor vrouwen in Kabul. Bezoekers kunnen door het zetten van een handtekening hun solida riteit betuigen met de volle dig rechteloze vrouwen van Afghanistan. Woensdag 11 maart Nederlandse Hervormde Kerk Zierikzee: Gewone wijkge- meente: Gasthuiskerk: 19.00 uur ds. G. van de Pol. Serooskerke: 19.00 uur ds. H. A. v. d. Pol, Dinteloord. Haamstede: 10.00 uur ds. L. H. Kansen-Brasz. Noordwelle: 19.30 uur Avondgebed, Renesse. Renesse: 19.30 uur Avondge bed. Oosterland: 19.00 uur ds. J. de Haan. Sirjansland: 10.00 uur ds. H. J. Boer, 18.30 uur ds. E. F. Vergunst, Ridderkerk. Bruinisse: 10.00 en 19.30 uur ds. J. Smit. Samen op Weg-gemeente Duiveland (Nieuwerkerk): Jacobuskerk (Ooststraat): 19.30 uur ds. J. Knoop. Gereformeerde Kerken Zierikzee: 19.30 uur dr. A. Jobsen. Haamstede: 19.30 uur ds. L. J. Lingen. Brouwershaven/Zonnemai- re: 19.30 uur ds. A. P. Spaa. Bruinisse: 19.00 uur pastor L. C. Hondius, Bruinisse. Gereformeerde Kerk Vrijgemaakt Brouwershaven: 09.30 uur ds. J. A. Roose, 19.00 uur ds. H. Mostert. Chr. Gereformeerde Kerken Zierikzee: 10.00 uur ds. J. Oosterbroek, 19.00 uur ds. H. J. Th. Velema. Kerkwerve: 10.00 en 19i00 uur ds. H. Korving. Haamstede: 10.00 en 19.00 uur ds. J. C. Hardeman. Gereformeerde Gemeenten Haamstede: 10.00 uur lees-, dienst, 19.00 uur ds. R. Kat- tenberg. Nieuwerkerk: 9.30 en 15.30 uur leesdienst. Oosterland: 10.00, 14.30 en 18.30 uur leesdienst. Gereformeerde Gemeenten in Nederland Zierikzee: 10.00 en 18.00 uur leesdienst. Nieuwerkerk: 09.45 en 15.30 uur leesdienst. Bruinisse: 10.00 en 17.00 uur leesdienst. Oud-Gereformeerde Gemeenten in Nederland Oosterland: 9.30,14.30 enl8.30 uur dhr. H. Molen dijk. Voor- en achternamen in regio ZIERIKZEE - De Vereniging Stad en Lande van Schouwen-Duiveland houdt vrijdag 27 maart haar voorjaarsvergadering in Theater Mondragon in Zie rikzee. Het tweede gedeelte van het programma wordt ingevuld met een lezing van C. Bierens over het onderwerp Gebruik en herkomst van voor- en ach ternamen op Schouwen-Dui veland. Bierens is voorzitter van de afdeling Zeeland van de Nederlands Genealogische Vereniging. Verder op de agenda de verkiezing van be stuursleden. Aftredend zijn S. Eggink-du Burck en J. Be- ijersbergen en H. van ,'t Haaff. Beijersbergen is niet, de andere twee bestuursleden zijn wel herkiesbaar. Kandidaat Het bestuur heeft opzichter Natuurmonumenten A. Boon kandidaat gesteld. Tot 22 maart is het mogelijk schrif telijk andere kandidaten aan te melden. Hun namen wor den tijdens de vergadering bekend gemaakt. De vergade ring begint om 19.30 uur. Het mededelingenblad van maart is uit. Hierin ondermeer aan dacht voor de amtsketen van burgemeesterJ. Asselbergs. Excursie Onder meer de leden van Stad en Lande van Schouwen-Dui veland zijn uitgenodigd deel te nemen aan de excursie van de Heemkundige Kring Wal cheren. In verband met hun 25-jarig bestaan - inmiddels alweer twee jaar geleden - bieden zij de Zeeuwse zuster organisaties een trip over Walcheren aan. De reis staat gepland op zaterdag 16 mei en duurt van 9.30 tot 17.00 uur. 'Een haantje met heel veel staarten' RENESSE - „Een haantje met heel veel staarten." Zo typeert Amsterdams galeriehouder P. Hillebrand de kunstenaar Kees de Waal. In de Bewaerschole in Burgh-Haamstede zijn tot en met zaterdag 28 maart werken van De Waal te zien. „Zijn werk kan je hele maal grijpen. Ik word er steeds opnieuw door ver rast." Hillebrand, eigenaar van ga lerie Spiegeling, opende za terdag de expositie in de Be waerschole, omdat De Waal zelf - als wereldburger rond reizende - afwezig was. De Amsterdamse galeriehouder, die sinds twintig jaar regel matig Nieuw-Haamstede aandoet, bracht De Waal ooit het etsen bij. Wat de kunste naar zelf aan deze - en andere technieken - toevoegde, blijkt duidelijk uit de eenentwintig werken die aan de muren van de Bewaerschole ten toon zijn gesteld. Afgedrukt Elk werk bevat een ets of - in zijn laatste werken - een lino leumsnede, die op aquarelpa pier zijn afgedrukt. Jeroen Bosch-achtige fantasievoor stellingen, krijtnuances en geschreven fragmenten zor gen voor een verdere - colla- ge-achtige - invulling. Bijzon der is zijn serie The Inca Log book, waarvan de verschil lende exemplaren met een stempel zijn gemarkeerd. Geïnspireerd door de cultuur in het vroegere Zuid-Amerika verwerkt De Waal bladzijden en snippers uit een 18e eeuws rekeningenboek, dat hij ooit cadeau kreeg van een bis schop uit Rio de Janeiro. Steeds werkt hij een onder werp tweeledig uit, waarbij de huidige westerse cultuur naast - of tegenover - de vroe gere Zuid-Amerikaanse bele ving wordt geplaatst. De mens, en dan bij voorkeur de onderdrukte en vereenzaam de mens, staat centraal. Dat is tekenend voor het le ven van De Waal, die zich in Zuid-Amerika onder meer in zet voor gehandicapte men sen. De nu 75-jarige kunste naar stond ooit aan de basis van een groot kledingcon cern. Ook maakte hij als hoc keyer ooit deel uit van het Ne derlands elftal. Als kunste naar wist hij - zij het dan op latere leeftijd - eveneens naam te maken. Zo is hij bij voorbeeld bekend van een door hem ontworpen poster voor Amnesty International. Een man met een enorme gel dingsdrang én een onuitput telijke energie, weet Hille brand. „Een haantje met heel veel staarten. In alles wat hij doet wil hij de top bereiken. En hij beschikt over een enor me creativiteit. Hij zit zo vol, da's niet bij te benen. Het is een bezetenheid." Ommekeer De overstap van het zakenwe- reldje naar de wereld van de creativiteit betekende een be hoorlijke ommekeer. „Een te genpool die hij blijkbaar ook nodig had," denkt Hille brand. Hoewel De Waal het fi nancieel niet nodig heeft, zijn zijn geëxposeerde werken wel te koop. „De opbrengst gebruikt hij voor zijn werk zaamheden in Zuid-Ameri ka." Inclusief houten lijst kosten de werken 650 gulden. De Bewaerschole in Burgh- Haamstede aan de Weststraat is geopend van dinsdag tot en met zaterdag tussen 13.30 en 16.30 uur. P. Hillebrand. die Kees de Waal ooit het etsen bijbracht, lichtte het geëxposeerde werk zater dag uitgebreid toe. (Foto: Marijke Folkertsma) Hoogtepunt van het eenakter festival in Theater Mondragon. Rolverdeling: Een bij standsvrouw, een tandarts, nog een tan darts, man van de sociale dienst, leden van de beroepscommissie, een burgemeester en een gemeentesecretaris (zwijgende rol). Spelers zijn acteurs van Theatergroep Zierik. Bijstandsvrouw zit midden op het toneel op een stoel en .roept: Au!!!!!!!! Tandarts 1 komt aangerend. 'Laat me eens kijken, mevrouw. O, o, o! Daar moet nodig wat aan gebeuren. Daar moet echt een kroon op. U heeft toch wel vijfhonderd gulden bij u?' Bijstands vrouw: Nee....au!!!!!! Tandarts: En die vrien-' delijke verzekering van u? Oh, ciie betaalt de helft! En de andere helft? Wacht es, heeft de vorige keer de sociale dienst geen bijstand verleend? Zonder problemen? Natuurlijk, daar hebben ze vast weer een potje voor. Dat heet toch niet voor niets de bijzondere bijs-tand! Want die kies heeft niets te kiezen. Ha! Daar gaan we (pakt drilboor): Gnrrrrrrr! Gnrrrrrrrr! 'Zo, die kies wordt weer om te wa tertanden. Kroontje erop. Het lijkt de konin gin wel. U kunt weer lachen.' Man van de sociale dienst komt haastig op, wapperend met allemaal papieren. 'Ho! Ho! Dat kan zomaar niet. Er moet tegenwoordig een second opinion plaats vinden. Er moet nog een andere tandarts bijkomen.' Loopt terug en trekt een brompot aan een oorlel het toneel op .'Alsjeblieft. Hier is-de W.. eh... GGD-er. Laat hem maar even in haar kiesdistrict kijken.' De vrouw springt op uit de stoel. 'Wat is dat nou voor onzin. De hele boeJ is al gerepareerd! Ik houd niet van gluurders.' De brompot duwt haar terug in de stoel en probeert met alle macht de mond open te krijgen. De vrouw briest en houdt de kaken stijf op elkaar. Dan komt de eerste tandarts aanlopen en kietelt de brompot olijk in de nek. 'Collega! Fotootje!' De brompot draait zich om. bekijkt de foto en roept dan: 'Ha! Die kies? Die kan ze mis sen... als kiespijn! Dat mens heeft geen enkel kiesrecht. Er is maar één oplossing. Tr- rrrrrrekken maar.' Pakt nijptang en loopt naar de vrouw toe. (gilt). De eerste tandarts grijpt de tweede in het nekvel en er ontstaat een heftige scène waarin een strijd ontbrandt over het nut van kies 27. De vrouw zit er ver slagen bij. Burgemeester komt op. De vrouw vliegt hem om z'n hals en roept: Burgemeester, help!!! Ik ben een arme bijstandsvrouw en ik kan die kroon niet betalen. Ik heb tweehonderdvijftig gulden nodig voor m'n kies die ik echt niet mag missen. Vraag het maar aan m'n tan darts. 'Ze kan hem wel missen! Dan kauwt ze maar wat langer!' schreeuwt de brompot en begint op een heleboel formulieren stempels en handtekeningen te plaatsen. De burgemeester neemt zijn GSM-etje en belt ogenblikkelijk naar minister Melkert. 'Zit je er nog. Ad? Wiens advies moet ik volgen? O juist ja, die van arts van de GGD. Regels zijn regels.' Vervolgens loopt hij naar het slachtoffer toe. 'Opent uwe mond. Mag ik eens even kijken? Ik heb het al gezien. Ik ben het eens met deze deskundige arts. U heeft deze kies niet nodig voor uw kauwfunctie. Naar het geld kunt u dus fluiten, als u dat overigens nog kunt.' De vrouw raakt in pa niek en rent heen en weer over het toneel. Leden van de beroepscommissie komen op. De vrouw valt languit op de grond. Om haar heen staan in een kring de leden van de commissie. Ze wijzen naar hun horloge. 'Zegt u het maar, u krijgt zeven minuten.' De vrouw begint te huilen. 'Ik word gek van die mannen. De een wil formulieren zien. De ander wil rekeningen zien. Weer een ander wil afschriften zien. De een wil m'n kies zien. De ander wil m'n kies zien. En maar wach ten. schrijven, wachten, bellen. Een jaar lang. Gek word ik ervan. (De commissie luis tert met een half oor en begint ondertussen alle spullen in te pakken, de vrouw vervolgt): Al die mannen die zich druk maken over een enkele kroon, ledereen mag een kroon heb ben. ledereen die het betalen kan. Maar niet als je van de bijstand moet rondkomen, dan kan de boel er wel uit, anders wordt het te duur. Dacht je dat ik het leuk vind om van de bijstand te moeten leven, dat ik moet leven als.... Brompot komt met nijptang naar voren en roept: 'als uitkeringsTREKKER!! Haha- hahaha!' (Doek dicht)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1998 | | pagina 5